Wellicht toch koop gebouw De Uitkomst OWS ode Onthulling oorlogsmonument Breskens vijftig jaar na bombardement ng Ones ienieke het terras 3erghe Mobilisatie Oorlogskruis voor J. Silleman PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT DUIVEN SPORT Twaalfde steppenrace rond basiliek in Hulst Van vervallen pakhuis tot schitterend woonoord Sas van Gent week lang in teken van bevrijding DE STEM ZEELAND C3- B.V. 01140-13875 p zondagmiddag TEL. 01140-12248 15-16.30 uur veer. Computer-project akkerbouw Schoondijke duurt langer WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1994 Van onze verslaggever Breskens - Precies op het tijdstip dat vijftig jaar geleden het bombar dement op Breskens begon, om 15.30 uur, onthult Commissaris van de Koningin W. van Gelder zondag 11 september het oorlogsmonument in de vissersplaats. Het monument komt te staan aan de Steenoven. Het is een ontwerp van de Bressiaander Johan Provoost. De tragedie van 11 september 1944 kostte bijna tweehonderd mensen in Breskens het leven. Dat was bijna tien procent van de totale dorpsbevolking. Het bombardement was bedoeld om de hergroepering van het op de vlucht geslagen Duitse leger te verhinderen. Het veer Vlissingen-Breskens was daar bij voor de Duitsers van cruciaal belang en daarom doelwit van het bombarde ment. Tijdens een herdenkingsbijeenkomst in de Samen op Weg Kerk aan de Dorps straat worden de slachtoffers plechtig herdacht door het noemen van hun namen. Die bijeenkomst begint om 14.00 uur. Aansluitend vindt dan de onthulling van het monument plaats. Ook op andere wijze is er aandacht voor de dramatische gebeurtenissen in 1944. In verenigingsgebouw De Uitkomst loopt van 10 tot en met 18 september een tentoonstelling waarin onder meer een beeld wordt gegeven van het ver woeste dorp. De Avro zendt dinsdag 30 augustus een documentaire uit over Breskens. Willem van Hanegem, voetbaltrainer van Feye- noord, keert daarin terug naar de straat Papendrecht in Breskens, waar hij 20 februari 1944 het levenslicht zag. Om roep Zeeland schenkt 11 september eveneens aandacht aan het bombarde ment op Breskens. In het programma praat de regionale omroep met een inwoner die het bombardement mee maakte en daarbij gewond raakte. TAVEERNE MULST Breskens - De Algemene Woningstiching Zeeuws-Vlaanderen alsnog bereid om het verenigingsgebouw De Uitkomst aan Langeweg in Breskens te kopen, indien de gemeente Oostburg bereid is geld te stoppen in het opknappen van het gebouw. Voor de verenigingen is het gebruik dan minimaal voor 15 jaar verzekerd. Dit vertelde desgevraagd directeur J. de Hechter. n van jullie 'raag: „Waar vind ceuze aal hiervoor aart zit en i passen. ne - A.S. - itis - Shoucky - resentatie van keuze kunnen alle ten, die op :et. end er, Diamantexpert H.R D- Met dit voorstel is in Breskens een tweede optie geopend. De gemeente is zelf bezig met de locatie van de gymzaal in de Van Dalestraat. In de nieuwe plan nen zal dat gebouw een facelift krijgen en zal er een stuk aange bouwd worden, zodat het een multifunctioneel centrum wordt. De gymzaal kwam in beeld, na dat eerdere plannen om De Uit komst over te nemen van de hervormde kerk afketsten. De woningbouwcorporatie had toen ook al plannen om de zaak te kopen. Met de gemeente zou dan bekeken worden hoe de zaak gerund moest worden. De aan koop liep vast op het achterstal lig onderhoud, wat ruwweg op 1 ton werd geschat. „De aanbouw van de gymzaal zal veel geld kosten. Komt het. tot een gesprek met de gemeente dan zullen we serieus het achter stallig onderhoud moeten bere kenen." De Woningstichting wil zich met dit voorstel beslist niet opdringen. „We zijn begaan met het gebeuren in de streek en zeker in Breskens," aldus De Hechter, zelf een geboren en ge togen Bressiaander. Hij vertelt dat zijn plannen nog niet officieel op het gemeente huis bekend zijn. Vanuit die hoek wordt dan ook voorzichtig gereageerd. Wethouder A. Ro- sendaal (financiën) schoof de zaak gisteravond wat voor zich uit. „Vandaag worden in de commissie planologie ongetwij feld vragen over deze problema tiek gesteld. As het aanbod aan trekkelijk voor ons is, zullen we er serieus op in gaan." De wethouder zag zich wel voor een flinke investering van de gymzaal geplaatst, tussen de drie en vier ton. „Maar dan steken we het in een eigen gebouw en niet in dat van iemand anders," liep hij alvast een stukje op de dis cussie vooruit. Wethouder C. Bo- lijn-Hertzberger (openbare wer ken) vond het op voorhand een dure optie. „Ik heb het echter allemaal informeel gehoord en officieel weet ik dus van niets," zei ze. „As we in de Uitkomst meedoen, draaien we sowieso voor de huisvestingskosten op van de verenigingen. Dat wordt een ander verhaal als we een eigen gebouw hebben. We heb ben ondertussen een architect in de arm genomen en de gymzaal wordt een mooie accommodatie die voor iedereen een bevredi gende oplossing biedt." De commissie openbare werken/ planologie begint vandaag om 9.00 uur. J. Silleman (op foto in het midden) met de andere gedecoreerden. Van onze correspondent Vlissingen - Zo stiekem aan wist de 77-jarige J. Silleman uit Breskens wel dat 'er iets aan zat te komen', maar uiteindelijk weet een mens maar nooit. Echt verbaasd dat-ie gisteren op de brigade van de Koninklijke Marechaus see in Vlissingen door generaal-majoor der artillerie J. Bruurmijn het 'Mobilisa tie Oorlogskruis' kreeg uitgereikt, was hij dus niet. Wat er allemaal precies werd gezegd en welke loftuitingen hij kreeg toegezwaaid, ontging Silleman zo bij tijd en wijle want, zo vertrouwde hij toe: „Ik hoor slecht en heb mijn apparaatje thuis laten liggen." En wat Silleman dan tijdens de roerige oorlogsjaren van '40-'45 had gedaan? „Ik werd gemobiliseerd en werd ordonnans," zegt hij. „Met een bewapening die nergens op leek,, want ik had alleen maar een pistool en zes patronen. Nou, daar doe je niet veel mee." Verder was Silleman betrokken bij de nodige acties bij de Grebbelinie en maakte hij diverse krijgsgevangenen. „Die overmeesterden we in Hilversum en brachten we naar het plaatselijke politiebu reau. Wat er van hen is terechtgekomen, weet ik niet. Nooit meer iets over gehoord. Waarschijnlijk zitten die nu ook thuis met een medaille." C. Gernler uit Goes en W Oudejans uit Nieuwe Tonge ontvingen gisteren eveneens het Mobilisatie Oorlogskruis. Familie verbouwt stellingmolen De Verwachting in Tholen naar eigen inzicht Van onze correspondente Tholen - De twintig meter hoge romp van de stenen stel lingmolen De Verwachting staat in de Vlasmarkt aan de rand van het stadje Tholen. Bij het beklimmen van het her verdieping hoge gevaar te. proef je als het ware nog de noeste arbeid van het werktuig in zijn glorieuze ja- ten. De molen is in 1848 gereed geko men. In 1872 klaagde korenmo- .eneigenaar Marinus van der stel steen en been bij het gemeente bestuur over de drie rijen dik staande bomen rond zijn molen. Deze zouden al de wind weg semen zodat zijn 'geef ons heden ons dagelijks brood' in gevaar wam. Hij kreeg van de gemeen teraad nul op rekest. De bomen stoden er al toen hij op die plek «e molen bouwde. In 1924 kreeg toenmalig molenaar H.I. Stoutjesdijk toestemming om een ruwoliemotor van ca. 25 pk de molen te plaatsen, jhermee was het lot van De Verwachting in feite al getekend. I needs in 1926 vreesde de Provin ciale Zeeuwse Schoonheids- en Acheologische Commissie dat De Verwachting van zijn wieken zou worden ontdaan. Dit ge beurde inderdaad in 1930. Na de laatste wereldoorlog kreeg de toemalige eigenaar jacobus van de Velde vergunning een 25 pk elektromotor voor zijn maal derij op de begaande grond in de molen te gebruiken. In 1964 heeft de molen voor het laatst meel gemalen. Subsidie De molen heeft vier jaar leegge- staan. De eerste tijd werd de molen verhuurd als garage en pakhuis. In 1971 is de molen verkocht aan de familie Van Rij- wijk. Zij hebben in 1976 de be nedenverdieping ingericht als woning en de romp met het naastliggende woonhuis verbon den. Jan en Iza van Gorsel wonen vanaf 1980 met hun vier kinde ren Jako, Eric, Ronald en Jan tien in de voormalige molen. In de beginjaren heeft Jan gepro beerd de molen in oude stijl op te knappen. Om dit te kunnen verwezenlijken, probeerde hij subsidie los te peuteren bij Mo numentenzorg. Jan vertelt: „Toen een afgevaar digde van Monumentenzorg kwam kijken of er een mogelijk heid bestond om ons financieel wat bij te spijkeren, leek het wel of we een strafbaar feit hadden gepleegd door in een molen te gaan wonen. Geen haar op de man zijn hoofd dacht eraan eni ge gelden vanuit Monumenten zorg ter beschikking te stellen." Jan schreef vervolgens de ge meente Tholen aan. Ook deze hield de knip stijf dicht. „Om enige pressie uit te oefenen, dreigde ik tien meter van de romp af te halen. De gemeente schreef doodleuk terug dat ik maar moest doen wat ik niet laten kon. Later ben ik blij ge weest dat we geen subsidie heb ben gekregen. We konden ver bouwen naar ons eigen zin," al dus Van Gorsel. Zittend in de woonkamer op de begane grond van de molen, krijg je het gevoel dat deze je liefdevol omarmt. Er gaat een natuurlijke rust en harmonie uit van de statige open haard en het met zorg uitgekozen interieur. De grote deuren waar vroeger paard en wagen door naar bin nen reden, zijn verdwenen. Hier zijn ramen voor in de plaats gekomen. Vanuit de molen is een doorloop gemaakt naar het woongedeelte in het molenaars-/rhuis. Opmerkelijk zijn de prachtige handwerkstukken van Iza. Pop pen, knuffeldieren, bloemen, wandkleden, en nog veel meer op dat gebied verfraaien de mu ren. Wat haar ogen zien, kunnen haar handen. Op de eerste zolder van de molen hebben de jongens hun domein. De twee daaropvol gende verdiepingen staan leeg. Een schat aan ruimte die je naar je eigen fantasie kunt inkleuren. Vooral voor de jongens is de molen in hun kinderjaren een ideaal oord geweest om in te spelen en te dagdromen. Nu vin den ze het maar heel gewoon. Ze gaan maar zelden meer naar het dak van de molen, maar vinden het leuk als iemand dit erg graag wil. Zij verzorgen de excursie dan ook perfect. Eenmaal boven gaat er een we reld voor je open. Je wordt stil van de immense wijdsheid. Om daarna opgewonden te raken bij het zien een piepklein dorpje Er gaat een natuurlijke rust en harmonie uit van de statige open haard en het met zorg uitgekozen interieur. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN 'Het oude land' genaamd, met op de achtergrond de Oesterdam. Meedraaiend met de cirkel ont waar je de lieflijke torentjes van de gemeente Halsteren. Even verderop is ook Steenbergen te zien. Als je het overweldigend gevoel van vrijheid een beetje beteugeld hebt, krijg je oog voor de directe nabijheid. Daar liggen de voormalige oes terputten uit de tijd van voor de komst van het Schelde-Rijnka- naal, dat het water getij vrij heeft gemaakt. Pittoreske huisjes met rood gekleurde daken, verschil lende kerkjes, het voormalige stadhuis en korenmolen De hoop trekken als een film aan je voor bij- Vlak onder de molenromp ligt de; Venkelstraat, ook wel 'het mooi ste straatje van Tholen' ge noemd. Iza vindt het griezelig als 'de boys' ontspannen over de rand van de molenromp hangen. Eenmaal veilig beneden zegt ze te hopen dat de kinderen in hun latere leven profijt zullen heb ben van de zee aan ruimte en vrijheid die het leven in een molen hen nu biedt. 'es onze verslaggever van Gent - De gemeente as van Gent staat van Baandag 19 september tot en J®at zondag 25 september in teken van de bevrijding. "e Oranjecomités van Sas Van Gent, Phillipine, Zand baai en Westdorpe hebben 'amen een programma opge- om de bevrijding van de semeente, dit jaar vijftig jaar geleden, te vieren en te her denken. - gemeente stelt een subsidie «schikbaar van 25.000 gulden. P zich een behoorlijk bedrag. ar dat geld heb je nodig om P een goede manier feest te eren, Zei wethouder L. Mar- ISisteren tijdens de pre- tatie van het programma. j „e,v,'eren uiteraard niet alleen s» ri herdenken ook de men- die tijdens de bevrijding zijn keuveld. In Sas van Gent deze;isPec*diek om de Cana- Naast de subsidie houden de Oranjecomités op vrijdag 9 en/of zaterdag 10 september huis aan huis een enveloppenactie om de kosten te bestrijden. De meeste activiteiten zijn vrij toeganke lijk. De herdenking en viering van de bevrijding begint maandag 19 september na een ontvangst in de Vlaanderen van genodigde Canadese oudstrijders en men sen van het voormalige verzet met een Eucharistieviering om 15.00 uur in de r.-k. kerk in Sas van Gent. In de burgerzaal van het ge meentehuis wordt om 16.15 uur een tentoonstelling geopend. In de Maquettezaal van de Speije richt de Koninklijke Marine een tentoonstelling in en bovendien stelt de bibliotheek boeken en publikaties tentoon met als the ma oorlog en bevrijding. Van het stadhuis vertrekt ver volgens een défilé naar het Kei zer Karelplein. Om 16.45 uur vindt een muzikaal optreden van het Canadees muziekkorps plaats, gevolgd door de onthul ling van een monument door burgemeester J. van Rest. De eerste dag sluit af met een Bevrijdingsconcert in evenemen tenhal de Vlaanderen door de Johan Willem Frisokapel. Markt Op dinsdag 20 september wordt van 09.00 tot 16.00 uur een be- vrijdingsmarkt gehouden op het Keizer Karelplein. Woensdag 21 september staat in het teken van de jeugd en de 55-plussers. De groepen 1 tot en met 4 van de basisscholen in Philippine, Zandstraat, Sas van Gent en Westdorpe bezoeken een optre den van 't Kluske in de Kaaie in Philippine. De groepen 5 tot en met 8 van de basisscholen worden getrakteerd op een optreden van de Twilight Road Show in zaal Concordia in Westdorpe. Voor de 55-plussers treedt de ZOMA van 14.30 tot 17.00 uur op in de Vlaanderen-' hal. Om 17.00 uur wordt het monument van het Algonquin- regement onthuld bij het Isabel- lakanaal in Philippine. In de burgerzaal van het ge meentehuis wordt donderdag 22 september om 20.00 uur een le zing verzorgd door G. van Vooren en E. Sarneel over oorlog en bevrijding in Sas van Gent en Zeeuws-Vlaanderen. Op vrijdag 23 september houdt het Nationaal Kinderkoor om 20.00 uur een uitvoering in de r.-k. Kerk in Westdorpe. Om dezelfde tijd start in evenemen tenhal De Vlaanderen een pop concert met optredens van Pista che en Defense D'Afficer. De toegang is gratis en de zaal is geopend vanaf 19.00 uur. Een oriëntatierit per fiets start zaterdag 24 september om 09.00 uur. De tocht is ongeveer dertig kilometer lang en voert door de vier dorpen. Om 10.00 uur vindt een dropping van para's plaats op het terrein van de Koninklij ke marine aan de Prinsenkade. Daar vinden ook diverse demon straties plaats. Om 14.00 uur start een rondrit door de ge meente van legervoertuigen van Keep them Rolling op Zwarten- hoek in Westdorpe. Om 14.30 uur begint het kernen- spel op het Keizer Karelplein. Vier teams uit Sas van Gent, Zandstraat, Philippine en West dorpe strijden tegen elkaar op onder andere een survivalbaan en hindernisbaan. Ook wordt een rode draadspel gehouden en formeren de ploegen ieder een denkteam. Leden van dit denkteam moeten vragen beantwoorden in de cate gorieën sport, cultuur, algemeen, 1940-1945 Nederland en ge meente Groot Sas. Burgemeester Sas van Gent EHBO - Bij voldoende belang stelling geeft de afdeling Sas van Gent van de Nationale Bond voor EHBO een oplei ding eerste-hulpverlening. Onder auspiciën van het Oranje Kruis en onder leiding van een gerenommeerde arts/ docent en kaderinstructeur wordt de cursus gegeven van half september tot half april op dinsdag van 20.00 tot 22.00 uur in cultureel centrum De Speye. De cursus wordt afge sloten met het eenheidsdiplo ma EHBO en verbandleer. Aanmelding en/of informatie is te krijgen bij het secreta riaat, Postbus 74, 4550 AB Sas van Gent en bij de kaderin structeur. Dikkebanden Middelburg - In tegenstelling tot eerdere berichtgeving wordt de dikkebandenrace in Middelburg niet verreden op het industrieterrein Arnestein, maar op het parkoers aan de Meanderlaan in de wijk Dau- wendaele. Vanaf 13.00 uur kan men voor deze wedstrijd inschrijven. De wedstrijden worden verreden in diverse leeftijdsklassen, van 6 tot en met 15 jaar. Voor de jeugd die al in het bezit is van een racefiets, wor den aparte wedstrijden gehou den. Voor de eerste drie aan komende rennertjes is er in iedere categorie een medaille te verdienen, terwijl er voor alle deelnemertjes een leuke attentie klaar ligt. FOTO JAAP WOLTERBEEK Terneuzen In het samenspel Hulst/St.- Jansteen vlogen vanuit Roye 597 duiv, hoogste snelheid 1571,87 meter per minuut: 1, 2 en 10. Adr. Thijs, 3. B. Danckaert, 4 en 9. J. van Spaan- donck, 5. A. Hemelaar, 6. Freddy Thijs, 7. Lex. Thijs, allen St.-Jan- steen, 8. Th. Casteels. De Postduif Heikant, 162 jonge duiven, 1556,93mpm: 1. Cl. Thui, 2 en 10. Ant. Thijs, 3, 7 en 9. Ch. de Beule, 4. Th. de Block, 5. Fr. van Hoye, 6. J. de Kind, 8. Gebrs. Van Houte. De Herleving Kloosterzande, 181 jonge duiven, 1548,17mpm: 1, 2 en 3. R. de Nijs, 4. P. van Goethem, 5 en 6. R. Mahu, 7, 8 en 10. Th. Voet, 9. W. Voet en zoon, 32 oude duiven, 1503,33mpm: 1, 2, 3, 4 en 5. R. de Nijs. Nieuw Leven Koewacht, 99 dui ven, 1567,98mpm: 1. G. Schal- kens, 2 en 7. J. de Kind, 3 en 4. P. Matthijs,5. R Rotthier, 6 en 10. R. van Hijfte, 8. R. van de Bilt, 9. H. van Dijk. De Snelle Duif Clinge, 94 jonge duiven, 1510,18mpm: 1, 3, 7 en 10. Comb. De Smet-Van Kerkho ven, 2. J. van Goethem, 4, 5, 6, 8 en 9. R. Bracke. Met Moed Vooruit Boschkapelle, 166 jonge duiven, 1502,05mpm: 1 en 9. Th. Dobbelaar, 2, 3 en 4. P. Pieters, 5. A. Nicolaas, 6. L. van Leuven, 7 en 8. C. de Cock, 10. D. Dobbelaar. Sluiskilse Reisduif, 161 duiven, 1502,46mpm: 1 en 8. J van Doe selaar, 2, 4 en 10. J. Harms, 3. J. du Puy, 6. J. Sijs, 7. A. de Bruijne, 9. J. van de Graaf. De Eendracht Terneuzen, 258 duiven, 1513,51mpm: 1. J. Ver- planke, 2, 4 en 8. Comb. Witte- Bruce, 3. M. van Alphen en zoon, 5. A. de Meijer, 6. P. de Blaeij, 7, J. van de Berg, 9. A. Dieleman, 10. M. van Waesberge. De Reisduif Philippine, 243 dui ven, 1487,61mpm: 1, 2 en 9. J. Verstelle, 3. T. en W. de Bruijn, 4. J. de Ritter, 5 en 8. Comh. Ram- meloo-Wiskerke, 6. Comb. De Mui-De Grote, 7. Comb. Verwei- re-Maarschalk, 10.Comb. Roe- giest-Visser. Hoop Biervliet, 214 jonge duiven, 1493,40mpm: 1. A. en M. von Hout, 2 en 4. J. Lecluijze, 3 en 10. A. de Groote, 5, 6 en 7. M. De- veneijns, 8. R. van Rattingen, 9. C. Brevet en zoon, 34 oude dui ven, 1419,40mpm: 1 en 4. Harry de Dobbelaere, 2, 3 en 5. A. Provoost. Jong Maar Moedig Driewegen, 94 duiven, 1460,40mpm; 1, 3, 5, 6 en 7. F. Dellaert, 2. B. van de Slikke, 4 en 9. P. den Hamer, 8. Joh. Lippens. Eerste de Beste Schoondijke, 144 duiven, 1463,13mpm: 1, 4, 5, 7 en 10. E. de Wever, 2. A. de Wever, 3. J. de Poorter, 6. A. Steurrijs en zoon, 8 en 9. P. Cornelis. Concoursbond Zuid-Beveland, 2101 jonge duiven, 1519,73mpm: 1. P. Ridderhof, Yerseke, 2 en 10. Gebrs. Franse, Kwadendamme, 3 en 4. P. Dek, Kruiningen, 5 en 6. J. Steenhard, Goes, 7. J. Paauwe, Kruiningen, 865 oude duiven, 1517,54mpm: 1, 2 en 5. J. Haay, Wemeldinge, 3. H. Beulens, Kwa dendamme, 4. S. op 't Hof, Hans- weert, 6 en 9. J. Rokven, Goes,8. A. Vermast, Yerseke, 10. J. Ze- gers, Kapelle. Creil De Voorwaarts Zaamslagveer, 112 duiven, 1466mpm: 1, 2, 3, 4, 6 en 10. M. Scheele en zoon, 5. J. de Feijter, 7 en 9. H. de Feijter, 8. A. Schieman en zoon. Eendracht Maakt Macht Terneu zen, 80 duiven, 1456,17mpm: 1, 2, 4, 5 en 7. Gebrs. Scheele, 3. J. de Jonge, 6. H. Zegers, 8 en 9. P. Zegers, 10. F. Verhelst. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben gisteren besloten toestemming te verlenen aan het verlengen van het agrarisch telematica-project van het Infocentrum Akkerbouw in Schoondijke. Er moeten nog dertig agrariërs meer thuis begeleid worden dan aanvankelijk was gepland in het tweejarige project. Het project promoot het gebruik van computers door boeren. Dat is gelukt: in totaal zijn 72 boeren en tuinders thuis geholpen met de installaties en afgelopen winter hebben 154 agrariërs cursussen gevolgd. Medio vorig jaar zijn de systemen Agrotel, Agrinet en Agrocom na een lange en moeizame weg samengevoegd tot één informatiedienst. De deelnemers kunnen die dienst bereiken door een telefoonnummer te bellen. Van onze correspondente Hulst - Voor de twaalfde maal wordt de Hulster Steppenrace gehouden. Vrijdag wordt om 19.30 het startsein gegeven aan het Cornelis de Vosplein. De organisatie is in handen van bar de Smidse en de winkeliersvereniging Hulst Reynaertstad. Dé steppenrace vormt al jaren een van de trekpleisters van de voormalige braderie, nu Reynaertfeesten. Van Rest deelt om 18.30 uur de prijzen uit. Om 20.00 uur verzorgen de mu ziekgezelschappen uit Sas van Gent, Westdorpe en Philippine, de Showband Sas van Gent en het pipers- en drumkorps Inter Scaldis een muzikaal program ma op het Keizer Karelplein. De zaterdag sluit om 22.30 uur af met vuurwerk aan de Prinsenka de. Wandelen De bevrijdingsactiviteiten slui ten op zondag 25 september af met een bevrijdingswandeltocht voor het hele gezin. Belangstel lenden kunnen inschrijven vanaf 13.00 uur in restaurant de Vlaanderen. Het vertrek is om 13.30 uur en de afstanden bedra-1 gen vijf, tien of 25 kilometer. „We hebben geprobeerd alle groeperingen en alle leeftijds groepen erbij betrekken. Als je het programma zo ziet, denk ik dat we daar aardig in zijn ge- slaagd," aldus wethouder Mar- quinie. De organisatie heeft al zeven ploegen van vijf personen inge schreven, maar rekent op een deelname van tien ploegen. Lief hebbers kunnen zich opgeven in Bar de Smidse, Grote Bagij- nestraat in Hulst. De volgende ploegen strijden om de hoogste eer: de winnaar van 1993 Café De Kroon Hulst, Ga rage de Beule/de Loetzers die reeds vijf maal wonnen, Carna valsgroep de Pivos uit Clinge, Café Premiere Hulst, Café de Kroon ploeg 2 Hulst, Carnavals groep de Krabbekokers Kloos terzande en de Bochtverkens uit Heikant. De deelnemers moeten hun rug nummer afhalen tussen 18.45 en 19.15 uur in bar de Smidse en na een korte voorstelling van de ploegen volgt de start van de eerste wedstrijd, de hindernis- baan. Er moet door de deelne mers per step een parcours wor den afgelegd vol hindernissen waaronder vele pionnen en een slalombaan. Daarna volgt een estafette waar drie man per ploeg aan deelneemt en een deel nemer per ploeg legt de tijdrit af. Iedereen moet steppen en er mag dus nooit gelopen worden, ook als de beenspieren krampen krij gen te verwerken. Het publiek geniet meestal van de prestaties van de deelnemers en leeft intens mee met de pech vogels. Na de afvalrace trekt het kampioenschap van de coaches steeds veel belangstelling. Dit onderdeel telt niet mee voor de punten. Wel kan er een beker gewonnen worden door de coach die het meest originele voertuig meeneemt en een leuke kleding aanheeft. De koppelpuntenkoers is het laatste onderdeel. Hiermee kun nen veel puntjes vergaard wor den. Daarna begint de feest!ivond en de prijsuitreiking in de Smidse valt rond de klok van 22.00 uur. Er is muziek van de Drive-in show Pico Bello met vele num mers uit het country western genre, de toppers uit de jaren zestig en dansmuziek. De toe gang voor de feestavond is gra tis.

de Stem | 1994 | | pagina 17