Staten staan achter ouderen DE STEM Het statige huis van de familie Calon RAL ADVERTISING Hoera, het politiek seizoen is open! rolongeert rdstraat Koppel educatief centrum aan praktijkcentrum in Schoondijke' zuc fes ielft Zeeuwse bejaarden heeft heffing waterschappen nog niet betaald Provincie vordert half miljoen terug van Goes Tanend museumbezoek baart Staten zorgen EN EUWS KORT rwin Simpelaar eenendaal al rates leiding op derde plaats in DE STE MAR ERF IKArjJT GOED ff Effectieve creativiteit? Truckroll zoekt vrachtwagens voor rondrit gehandicapten AUGUSTUS 1994 B2 'erslag legde in het Duitse s in een 160 kilometer lange RS uit Philippine de eerste nde. Karel van Goethem uit Frank Geensen uit Philippi- DAM uit Sluiskil naar een werd negentiende in Kemze- succesvolle week afgesloten -junior van AV'56 deed dit chappen waar hij zowel het meter en met de discus tot cords bedroegen respectieve- in de week won hij in het he top present was, ook het waren zijn afstanden 16,97 lie eindigde in Veenendaal als r de 1500 meter zwemmen, 40 lopen had hij een tijd nodig den. De winst was voor René eel oefenwedstrijden gespeeld en met zondag 28 augustus, igens beperkt doordat dan de t. liet-SDO en Terhole-STEEN 2. roede-Spui, 19.15 uur: Biervliet- Boys, Sluiskil-Aardenburg en uzense Boys-Philippine, Graauw- eerdonk-Hulsterloo. V-CIinge, Sluiskil-Krabbendijke, 2-Adegem, 18.30 uur: Zaamslag- Boys-Graauw, Middelburg-Bres- rde-Unitas, Groede-Terneuzen 2, O, IJzendijke-Zomergem en Hul- n ZH Pirates heeft het afgelo- Werd zaterdag op eigen veld verloren, zondag kwamen de zelfde score zonder dat de n haalden. „Een eti ander als e," aldus insiders. s keeg eveneens met Pitaland ken de Terneuzenaren op eigen Point Middelkamp-klassement teriums voor A-amateurs mee- teeds de leiding. met twee punten achterstand. wedstrijden. :r Mol 95, 3. Peter Hoondert 90, 4. „aanse 73, 6. Vital Timmermans 56, :n Patrick van Passel 50, 9. Bob e won evenals vorig'jaar de oordstraat. De Middelburger ^ezellen Patrick van Hulle en Wielhouwer die als eerste onder het spandoek doorging. Opval lend was in deze categorie de aanwezigheid van West-Bra bantse renners die bij de eerste tien met zes man waren verte genwoordigd. UITSLAGEN C-categorie: 1. Wim Wielhouwer (Som- melsdijk), 2. Hugo van Hooydoncl' (St.-Willebrord), 3. Karei de Eooy. Stan van Vlimmeren (beiden Etten- Leur), 5. Hans Boeren (St.-Willebrord). 6 Corné Rombouts (Etten-Leür), Giel van Vlimmeren (St.-Willebrord), 8. Robby Maenhout (België), 9. Rudv Lammens (Oostburg), 10. Roland de Decker (België). A-categorie: 1. Robert de Jonge (Mid delburg), 2. Patrick van Hulle (Sas van Gent), 3. Karei Warnier (Hulst), 4. op 1.30 John van de Klooster ('s-Heer Arendskerke), 5. op 2.10 Rinse van Etten (Hulst), 6. Fonny Martens (Koe" wacht), 7. Hans Moens (Vogelwaarde),1 8. Sjaak Beun (Biervliet), 9. Jos Jere- miasse, 10. Ko Blok (beiden Wemeldw- ge), 11. Jaap Westrate (Goes), 12 KJ" nald Smits (Clinge), 13. Cor Verplante (Biervliet), 14. Jan Gommers (Wouw 15. Honky Pieters (Heikant). de de en laatste wedstrijd van het trimmers, die in 's-fieer Abts- ideerden de Belgische deelne- e zij hadden behaald tijdens ttegorieën ging de titel naar een 95 renners present waren jedroeg 188. De Zeeuw Patrick nndstand bij de A-renners. Charles meest succesvolle Zeeuw met een arcours rondom 's-Heer Abtskeri® in de rest na 35 kilometer. BeW de eindsprint. In de B-categom kloof te slaan. Uit deze kopgrW le Belg Luc Schoonjans, die zij lij de C-renners hield Jan-Kees va er zich in de eindsprint. 90 kilometer in 2.18.02, 2. G. Glor'jjjj n de Buijnder (België), 5. J- e an de Jonge (Middelburg), 8. - Klooster ('s-Heer Arendskerke), 1U Mezel, 3. M. Bayens, 4. J. Hoebeke, - msweert), 7. R. Pleijte (Nieuwdorp). 10. C. van den Dries (Ovezande). rland). 2. R. Picoux, 3. P. Verlee p'Haseleer (België). Buijnder (beiden België), 3. P- jtfSer e (beiden België), 6. J. van de KJ q ïiningen), 8. C. de Saseger (Belgie>- tstrate (Goes). Mo el, 3. M. Baijens (allen België), 4. C. drie, 3. M. Herregodt (allen België)- 4 ren (België), 6. J. Gijzel (Yerseke). Uftflkt u oen dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke - omdat negen van de tien Stem-lezers en -lezeresasen Kgns. in week uit In onze ..KIeintJes"-kotommen kijkt ot er Iets hun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. Zeeland l/an onze verslaggever terneuzen/Schoondijke - Het kop pelen van het Milieu Educatief Cen trum (MEC) Zeeuws-Vlaanderen pan het Innovatie en Praktijkcen trum (IPC) in Schoondijke is een reële mogelijkheid om het MEC van de grond te krijgen. De directie van let IPC doet deze suggestie in een brief aan het intergemeentelijk sa menwerkingsorgaan Zeeuws-Vlaan deren (het voormalige B en W-over- Locatie-directeur Th. Vulink noemt de suggestie nog puur een gedachtengang om het MEC-bestuur en de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten een oplos sing aan te bieden. Vanaf 1990 worden immers al pogingen ondernomen een MEC te realiseren. Tot nu toe zonder resultaat. Het IPC in Schoondijke richtte zich tot voor kort hoofdzakelijk op de primaire agrarische sectoren. Maar in de cursus sen die de school verzorgt is duurzaam produceren in de zin van milieu-bewust omgaan met energie, meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen steeds na drukkelijker aanwezig. Gezien deze ontwikkelingen vindt de directie het raadzaam om voor Zeeuws-Vlaanderen op één locatie milieu-educatie in brede zin aan te bieden. „Je moet milieu-edu catie niet te veel versnipperen. Daarom zou je een MEC kunnen koppelen aan het IPC. Wij kloppen onszelf niet op de borst maar het IPC heeft de kennis en faciliteiten in huis. Want landbouw en milieu zijn aan elkaar verbonden," al dus Vulink. „Op deze manier hoef je niet twee keer het wiel uit te vinden." De directie noemt in de brief enkele redenen waarom een aansluiting van het MEC aan het IPC een goede moge lijkheid is. De expertise en faciliteiten zijn voorhanden met betrekking tot het verzorgen van voorlichting, demonstra tie en instructie. Het onderwijzen van milieu in de landbouw is reeds onder deel van het onderwijsprogramma en krijgt de komende jaren met nog meer nadruk aandacht. De verschillende ge bouwen van de school maken het moge lijk dat het MEC zich kar> presenteren onder zijn eigen identiteit en het aan sturen van het Milieu Educatief Cen trum geschiedt volgens de directie ui teraard door het bevoegde gezag het MEC. De directie hoopt met deze overweging te kunnen bijdragen aan een succesvol MEC in Zeeuws-Vlaanderen. De aanlei ding voor de directie tot het doen van deze suggestie is de inpasse waarin- de (an onze verslaggever Middelburg - Een overgrote meerderheid in Provinciale Staten steunt de Zeeuwse bejaarden in hun strijd tegen de omstreden heffing, de ingezetenomslag, van de water schappen. De helft van alle bejaarden die een aanslag hebben gekregen, heeft de heffing nog niet betaald. Statenlid Eveleens (PvdA) vanaf het begin op de bi-es voor de ouderen, vindt dat 'veelbetekenend, gezien toch de Zeeuwse volksaard van trouw betalen'. Haar woordvoerder Pijpelink van de Zeeuwse Waterschaps- kond zei .gisteren in een reactie op de-uitspraak van Eveleens het 'met vreemd' te vinden dat vijf- tij procent nog niet heeft be- „We hebben slechts een eerste aanslag opgelegd, veel mensen wachten op de aanma ningen met betalen," aldus de woordvoerder. Dat alle politieke partijen achter de bejaarden staan en de uitslag van het door-de bejaardenbon den te beginnen proefproces af wachten, bleek gisteren tijdens een politieke vergadering van een statencommissie. Alleen de SGP maakt een voor behoud. „Je moet," aldus staten lid Hamelink, „erg voorzichtig zijn om een bepaalde bevol kingsgroep vrij te stellen van belastingen, er zijn bovendien mime mogelijkheden van kwijt schelding." Maar daar gaat het Eveleens en debejaardenbond LOBB niét zo zeer om. „Hier wordt onrecht an, met twee maten geme ten daaraan gaan ook Gedepu teerde Staten voorbij. Ik had compassie verwacht voor de be iaarden, maar in plaats daarvan knjg ik een bestuurlijk juridisch verhaal," aldus Eveleens. Met dat bestuurlijk juridisch verhaal bedoelt hij de argumen ten die tot dusver hebben ge klonken. Het gaat formeel om de interpretatie van het begrip 'zelfstandige woonruimte' in de Waterschapswet. De water schappen vmden dat bewoners van verzorgingstehuizen zelf standig wonen en dus moeten betalen, de bewoners beweren het tegendeel, en zullen het de belastingrechter laten uitzoeken. Dat kan, zo bleek gisteren, ook, noj? wel een jaar duren. Alleen al van het kleine schier eiland Noord-Beveland zijn een paar honderd bezwaarschriften .tegen de heffing binnengeko men. De verantwoordelijk gedepu teerde Dek (CDA) werd over zijn formele standpunt aangevallen door Eveleens, maar hij zei: „De wetten die gemaakt zijn moeten we uitvoeren, maar dit is een zeer ingewikkelde wet en dus wachten we op duidelijkhied die de rechter zal brengen. Het is terecht dat de bejaardenbonden erop zijn gesprongen en voor iedereen is het belangrijk dat er een uitspraak komt." Gedeputeerde Dijkwel (D66) zei eveneens blij te zijn met de pro testactie, maar hij bleef evenzeer op 'het formele vlak met zijn antwoorden en vertelde de uit spraak met spanning te zullen afwachten. De woordvoerders van de andere fracties onder schreven dat. Eveleens vond dat standpunt echter getuigen van weinig be stuurlijke moed. De provincie als' toezichthouder op de water schappen moet zelf de nek dur ven uitsteken, vond hij, en de betrokken bejaarden ontheffing verlenen. Eveleens: „Het ont breekt gewoon aan politieke durf hier en ook bij de water schappen. Ik vind het verkeerd dat we in de politiek steeds meer naar de rechter stappen, we moeten zelf een politieke stel- lingname in durven nemen." Het riante huis van de familie Calon in Uzendijke. Middelburg - Het provinciaal bestuur gaat een half miljoen gulden subsidie terugvorderen van de gemeente Goes. Dit, °ffldat Goes het gebouw Magnolia waar vijf ton Middelburgse ®bsidie in zit, gaat verhuren en verkopen aan het nieuwe "udden-Zeeuwse waterschap, terwijl de gezondheidsorganisa ties die er nu in zitten en waar de subsidie voor was bedoeld, toeten verhuizen. Nederlanders hebben weinig te verbergen. Ze laten 's avonds de gordijnen open, zodat voorbijgangers onbeschaamd kunnen zien 'hoe het bankstel staat bij Mien'. De redactie van De Stem wil de komende maanden'naar binnen kijken bij Zeeuws-Vlamingen die in een huis wonen met een eigen karakter of een verleden. Op zoek naar Markant Erfgoed Gedeputeerde Dijkwel (gezond- •eidszorg) deelde dit gisteren tijdens' een vergadering van f® statencommissie in Middel- ®g, na vragen van statenlid De °e (CDA) die ook vindt dat oes het geld moet terugbetalen. et grote pand Magnolia is ge duwd als kapitaal onderkomen or allerlei provincale gezond- ,™sl™nsten zoals het RIAGG, u 'let Z(-AD, de Stichting uiszorg en Het Zeeuwse tea ^et acl:lterliggend idee A ,d'e dansten goed samen den kunnen werken door in zijn groot Sebouw gehuisvest te Semeente Goes vindt nu dat jsamenwerking is mislukt en van Ti iensten net zo goed los tW ?ar elders kunnen wor- Jer8ebracht. Goes zocht spjti 1aarstig naar een repre- Pand voor het nieuwe all- rs£ P da* uit een fusie van tflnrZeeuwse waterschappen ,jnf-staat Va° de ^esterschelde uiten zijn al genomen, Goes stag 2 waterschapshoofd- °mdaniiZeellimd noemen' mede Magnolia is aangeboden. Het nieuwe waterschap gaat het gebouw eerst enkele jaren huren en daarna kopen. Het provinciaal bestuur heeft daar gemengde gevoelens over, zo bleek gisteren. Dijkwel acht niet voldoende bewezen, zo zei hij gisteren, dat de samenwer king van de gezondheidsdiensten geflopt is, en voor die samenwer king heeft de provincie wel en kele jaren geleden fors in de subsidiebeurs getast. Goes mag Magnolia dus naar de smaak van Dijkwel gerust verkopen, maar moet dan wel dat half miljoen gulden terugbetalen. Het nieuws had het gemeentebe stuur van het polderstadje giste ren nog niet bereikt. „Ik weet niets van terugvorderingen, we overleggen nog steeds met de provincie," aldus de gemeente lijk woordvoerder. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr IJzendijke - Achter een zeld zame rij ruim een eeuw oude eikebomen in de bocht van de Koninginnestraat in IJzendij ke. gaat het riante, statige huis van de familie Calon schuil. De notabele en vermogende landbouwer Franciscus Johan nes Wijffels (1814-1885) liet het herenhuis bouwen in 1871. De huidige eigenaren van het huis aan de Koninginnestraat 53 zijn Ria en George Calon. Ze verwelkomen bezoekers met de Zeeuwse vlag in top op het grasperk voor de woning. „Dat hebben we dit jaar voor het eerst gedaan," zegt hij. Calon verbleef ooit voor zijn werk in Denemar ken en bezocht daar boerderijen. „Die mensen'zijn thuis en we zijn daar welkom, zei degene die toen bij me was, want de vlag hangt in top. Het leek ons wel leuk om dat ook te doen." Toegangshek Zonder de eiken naast het toe gangshek was het huis wellicht nooit gespaard gebleven van de verschrikkingen van de Tweede (ADVERTENTIE) RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS Van P.O.S.-materiaal tot house-style. Benieuwd! Bel (013) 362021 Wereldoorlog, legt Calon in de ontvangstkamer van de woning uit. „Het huis heeft in 1944, tijdens de bevrijding van IJzen dijke, behoorlijk geleden onder de beschietingen. Die bomen hebben het huis van de onder gang gered door veel granaat scherven op te vangen." Op een paar kleinigheden na is alles nog in originele stijl aan het huis. Ria en George Calon hechten daar erg aan. Ze koch ten het huis van vader Calon, die het op zijn beurt in 1939 kocht van de zoon van de opdrachtge ver tot de bouw. Het pand is daarmee al meer dan een halve eeuw familiebezit en dat is voori de bewoners aanleiding er veel energie aan te spenderen om alles in oorspronkelijke staat te bewaren. „Want je gaat op een gegeven moment van zo'n huis houden." De opvallende gietijze ren ramen die het gebouw aan de zijkant op een kerk doen lijken, bijvoorbeeld zijn origi neel. Maar ook al het houtwerk dateert nog uit het eind van de vorige eeuw. „Een tijd van dege lijke bouw." Duitsers Over de geschiedenis van de wo ning is bij de familie Calon niet veel bekend. De overlevering leert wel dat het kort na de aankoop werd gevorderd als on derkomen voor de Duitsers. Het diende ook nog als 'krijgsgevan genenkamp' voor Franse solda ten en toen, die eind 1940 ver trokken nam de vader van Calon er met zijn gezin zijn intrek. De hal met haar ornamenten. Bij het binnentreden van de wo ning, via twee stenen traptreden, vallen in de brede en hoge gang onmiddellijk de versierselen aan de muren op die door het hele huis heen te vinden zijn. Overal in de motieven zijn lelies terug te vinden. In de hal, de ornamenten onder de dakgoot aan de voorge vel, het hang- en sluitwerk en de gietijzeren ramen aan de zijge vel. „We kunnen het niet thuis brengen. Maar het zal waar- DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 DEEL1 onderhandelingen over de komst van het MEC verkeren. Het zag' ernaar uit dat het MEC werd ondergebracht bij de gemeenschappelijke regeling Afvalstof fen verwijdering Zeeuws-Vlaanderen (AVZV). Maar dat werd niet werd ge dragen door het algemeen bestuur. Van daar dat de besluitvorming weer bij de afzonderlijke colleges ligt. De brief van het IPC in Schoondijke komt donderdag 8 september aan de orde tijdens de eerste vergadering van het intergemeentelijk Samenwerkings orgaan Zeeuws-Vlaanderen. De verga dering wordt gehouden in het stadhuis van Terneuzen. Van onze verslaggever Hulst - De Stichting Truckroll Zeeland komt nog zo'n vijftig vrachtauto's tekort om alle gehandicapten te laten meerijden met de jaarlijkse rondrit door Zeeuws-Vlaan deren. Op dit moment hebben al meer dan tweehonderd gehandicapten zich voor dit uitstapje opgegeven, terwijl de stichting nog maar over ongeveer 150 vrachtauto's beschikt. „We willen een dringende op roep doen aan alle bedrijven en vrachtwagenchauffeurs om mee te doen", zegt Piet de Maat van de -stichting Truckroll. „Wij willen de ge handicapte medemensen zoals ieder jaar weer een onvergete lijke dag bezorgen. Dat moet toch ook nu weer lukken". Het tekort aan vrachtauto's is volgens De Maat te wijten aan het feit dat het afgelopen jaar verschillende flinke transpor tondernemingen in Zeeuws- Vlaanderen failliet zijn ge gaan. „Die vrachtauto's, mis sen we nu. Heel jammer". Vo rig jaar kon de organisatie beschikken over 230 vracht wagens, maar het aanbod was zelfs nog groter. „We zouden ook een beroep kunnen doen op Belgische transportbedrijven in de grensstreek", zeg De Maat. „Dan komen we gemakkelijk aan genoeg voertuigen. Maar dat is voor ons een uiterste noodoplossing. De truckroll is al jaren een Zeeuws-Vlaamse gebeurtenis. Met Zeeuws- Vlaamse gehandicapten en Zeeuws-Vlaamse chauffeurs. Dat moet eigenlijk zo blijven, vinden we". De Maat denkt dat er in de regio nog best wel vrachtwa gens beschikbaar zijn. „Mis schien zijn er mensen die het niet eens weten. Laat ze con tact met ons opnemen. Alle bedrijfjes, ook al hebben ze maar één vrachtauto, zijn wel kom. De Truckroll voor ge handicapten wordt dit jaar ge houden op zaterdag 10 sep tember. Vraehtwagenbezitters die mee willen doen kunnen contact opnemen met Piet de Maat, 01140-13833, of Iwan de Groote, 01154-1924. Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde De Kok (cultuur) gaat met de Zeeuwse musea 'nieuwe ideeën' ontwikkelen, om het tanend mu seumbezoek in Zeeland een halt toe te roepen. De Kok zegde dit gisteren toe voor een vergadering van een statencommisie, waaruit bleek dat er statenbreed grote zorg bestaat over het dalend aantal bezoekers aan de musea en met name aan het Zeeuws Museum. Zoals vorige week gemeld gaat het in Zeeland erg goed met de meeste dagattracties, maar zakt het aantal bezoekers aan de meeste musea al jaren. Verscheidene sprekers gisteren wezen op het belang van het goed bewaren van het Zeeuwse erfgoed in de musea. En minder betalende bezoekers zet dat op de helling. GroenLinks plaatste een nuance: „Iedereen weet hoe dat komt, bij het Zeeuws Mu seum bijvoorbeeld, is er gewoon te weinig geld om leuke dingen te kunnen doen die bezoekers trekken," aldus statenlid van Kollem. FOTO'S WIM KOOYMAN schijnlijk iets zijn dat in die tijd aansprak." Een favoriete stek in het huis heeft het echtpaar Calon niet direct. Dat is er wel buiten het huis, in de tuin. Aan de zijkant, op het zithoekje onder de beuk, die net zo oud is als de eikebo men aan de straatkant. „Je kunt daar genieten van het huis, de achtertuin, en hebt een mooi zicht op de bedrijvigheid in de straat. Door onze redacteur Cees Maas Voor de glazen deur zit een poes die verbaasd naar binnen loert. Daar, in de statenzaal kruisen de onderwijsspecialis- ten van de Zeeuwse statenfra cties verbaal de wapens. De CDA'er Coppoolse spreekt over de 'bekostigingssystema tiek van scholen', statenlid Sturm van de PvdA wil alles weten over 'benedenwaarse afwijkingen' en gedeputeerde Dijkwel van D66 mompelt wat terug over 'draagvlakken van de bovenbouw'. Hoera, het Zeeuwse politieke seizoen is maandag weer geopend! De poes is allang op weg naar iets echt leuks, en notuliste' Trimpe geeuwt bedekt achter haar hand. Het is een matte bedoening, deze eerste politie ke commissievergadering van de Staten van Zeeland en het is vooral een langdurige be doening. Wat dat betreft lijkt er geen zomerreces te zijn ge weest, het is weer ouderwets saai. Vergadertechnisch gezien kunnen deze sessies makkelijk driekwart korter. Saai, saai, saai. Statenlid Van Kollem hangt zover achterover in zijn kiepstoel dat een vlinder op zijn neus al genoeg is om heel GroenLinks te doen omdonde- ren. „Dit zeurt en zeurt maar door," kankert statenlid Woudstra van Delta Anders, maar dan zijn we al vijf agen dapunten verder. „Nu word ik echt vals, dat besef ik heel goed," verklaart statenlid Koster van de VVD bij weer een ander agendapunt, terwijl op de achterste banken, als toeschouwer, het altijd aan wezige statenlid Rentier van de SGP als een nijvere mier aantekeningen maakt. Over wat in vredesnaam? s Oh, over 'rellerige aantijgin gen in een CDA-blaadje' waar statenlid Eveleens van de Pv dA zich nu opeens hevig over opwindt. „En dit, voorzitter, wilde ik toch in het openbaar gezegd hebben," besluit Eve leens vlammend. Hij kijkt als een Viking naar een Germaan se maagd. Ouwe koek. Het gaat over een oude ruzie tus sen de christelijke fracties en de anderen over toekomstige verzorgingshuizen die bij pro vinciale oekaze niet meer van christelijke karakter mogen zijn', maar 'algemeen' van identiteit. De confessionelen hebben het de andere fracties nooit vergeven en komen er keer op keer weer op terug. Nooit echter, ontstaat er zoiets als een debat, het blijft bij het uitwisselen van meningen. Soms hoog van toon, soms droef van klank, van confes sionelen die er nog niets van begrijpen en het besluit als een regelrechte aanslag erva ren. „Voorzitter, ik twijfel nu zelf ook even," zegt Dijkwel er gens halverwege de ochtend, en voorzitter Roose vraagt ie dereen of iedereen wil wach ten op gedeputeerde Dek, of dat een bewust agendapunt eerder behandelt kan worden. Niemand antwoord, Roose zucht en besluit zelf maar: wachten op Dek. Pas op, de CDA'er De Boe gaat lachen. Dan kunnen er vreselijke dingen uit zijn mond komen. Vreselijk voor wie in zijn politieke en be stuurlijke weg komt, dan, of zijn of haar zaakjes niet weet. Die moet nogal wat dossier kennis hebben om deze door gaans vriendelijke veteraan met zijn snijdende humor te vellen. Maar het valt nog mee. Dijkwel moet een half miljoen gulden subsidie terugvorderen van Goes, vindt De Boe. Meer niet. Dijkwel vindt dat trou wens ook. Statenlid Woudstra prevelt wat vaags over 'het dictum', maar niemand luistert. Het klokkenspel van de Lange Jan beiert oubollig een evergreen, en ambtenaar Stouthart, trom melt met de vingers eventjes mee. De voorzitter besluit twee punten uit te stellen van wege 'te weinig leestijd' van de stukken. Met deze bestuurlijke wasjes loopt de ochtend aardig vol. Statenlid Rentier rijst op en gaat om de middagkost, het is tien voor twaalf. Tijd voor een pauze in het regeren van Zee land. 'Broodjes in de hal', kon digt voorzitter Roose moede loos aan en daar staan ze dan, happend en rokend, pratend over 'het veld' als de buiten wereld wordt bedoeld. En kijk, de poes is ook weer terug voor even, en gluurt door de vensters begerig naar de ham tussen de broodjes. De bel gaat, de schorsing is voor bij en de politieke meute sjokt mat de zaal weer in. Hoera, het politieke seizoen in Zee land is weer geopend!

de Stem | 1994 | | pagina 9