Top 5 eweek. Lichte loonstijging in Europa Russen opnieuw in de rij bij MMM es verlengd. CtT Conflict tussen Fuji en Amerikaanse overheid van de baan 'Tijdelijke arbeid' als nieuw exportprodukt naar Duitsland 23% 7.95 Europese vakbeweging voorziet nauwelijks verbetering koopkracht LAND kort RA-bomaanslagen sident worden a rellen in Parijs nd erkennen Israël' door leger' ramariho niet aan anië met wraak 22% 2.58 t, bruin j2r4Tl of 5f, fles 0.75 liter 4.25 Magnums, ndel of 'ram lenier :en. DESTEM ECONOMIE A5 Man koopt meer in supermarkt koppelbazen Draagvlak Randstad Geen boeven ECONOMIE kort Nieuwe directeur De Faam Opnieuw staking bij Britse spoorwegen Akkerbouw oogst minder Océ werkt door op zaterdag Zeepoorlog treft Gist-brocades AUGUSTUS 1994 Nulty is gisteren in Londen sstraf voor zijn aandeel in juni op olie- en gasinstalla- epleegd. Bij de aanslagen is ar er zijn geen slachtoffers Cuéllar, voormalig seereta- es, wil Volgend jaar meedoen aderland Peru. „Ik ben een olitieke partijen en van de en en doorgaan met de strijd ez de Cuéllar. terochtend na harde botsin- 190 arrestaties verricht. Bij ewond geraakt. Tijdens de eëist dat de Turkse regering et Koerdische volk. daartoe nog niet bereid. Dat chtaanvallen op 15 en 20 oerdische strijders van de om het leven te hebben dad in Iraaks Koerdistan na achtervolgt het Turkse leger akse grens heen. Koerdistan et noorden van Irak en het ale partij Republikaner gaat ken met de rechts-extremis- Beide partijen willen als genstanders bestrijden. aandag ontkend dat de PLO enning van Israëls beStaans- ijkste PLO-onderhandelaar, n andere Palestijnse functio- 'e PLO het bestaansrecht van se staat aanvaardt dat de afhankelijke staat. regeringstroepen hebben in ndse arts Eelco Krijn en zijn nderzoek van een commissie, bellen van het Revolutionaire van de moord op Krijn (38), doever (36) en hun 3-jarig s-katholieke priester Faelim j op 13 maart doodgeschoten a verlieten. De commissie legt aanden voor aan president rd, kunnen er geen militairen wanet, dat afgelopen zondag 'oor de Spaanse douanepolitie gelopen tijd dè haven van ens eerdere berichten zou dat aamse havenautoriteiten heb- n augustus 1991 gezien. Het het schip in de internationale _e de partij cocaïne aan boord ren met wraak gedreigd als Grieken. Tirana protesteerde van zijn luchtruim door een erp zondag boven Albanië t de Albanese president en aken met het proces in Tirana atie Omonia, die de Griekse oordigt. Zij worden verdacht htingendienst. Albanië meent sbeweging aanmoedigt in het eeste Albanezen van Griekse NTIE) m mam 23% 2.79 ïgd t/m 8 oktober a.s.. ■veren t/m 5 november a.s.. extra kristalzegel bij... augustus as. DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 DoorHenny Zetteler Tilburg - Het conflict tussen het Japanse Fuji en het Amerikaanse ministerie van Handel is opgelost. Concurrent Eastman Kodak had de Tilburgse vestiging van Fuji ervan beschul digd grote ladingen goedkoop fotopapier op ^Amerikaanse markt te dumpen. Het minis- lerie heeft nu bepaald dat het Fuji-papier duurder moet worden. jij de Europese dochter Fuji Photo Tilburg is met opluchting gereageerd op het akkoord. In het recente akkoord heeft het Amerikaanse ministerie van Handel hogere prijzen bedongen die Fuji niet wil noemen. Waarnemers in Washington denken dat de prijs echter met ongeveer een derde zal stijgen. In elk geval verwacht Tilburg als gevolg van de stagnatie van de verkoop in de VS en de hogere prijzen die nu voor het papier betaald moeten worden op korte termijn produktieverlies. De teruggang in produktie zal in ieder geval niet tot personele consequenties in Tilburg leiden, aldus woordvoerder G. van den Eisen. „Tevreden heid is niet het goede woord." Precies een jaar geleden spande de Amerikaanse fabrikant Eastman Kodak een proces aan tegen Fuji omdat de Japanners vanuit hun Europese vestiging in Nederland fotopapier beneden de marktprijs op de Amerikaanse markt zou dumpen. De Amerikanen legden vervolgens per 29 maart van dit jaar Fuji een voorlopige heffing op van 321 procent op het uit Nederland afkomstige papier. Met als gevolg dat er praktisch geen vel papier meer van Fuji in de VS werd verkocht. De Amerikanen maakten met deze 'straf' gebruik van een nauwelijks toegepaste bepaling in de wet, de Multinational Corporation Provision (MNC- bepaling). Die komt er op neer dat de verkoopprij zen in het land van vestiging van de producent niet gelden, wanneer de thuismarkt te klein is. En dat was het geval met Fuji Photo Tilburg. Dus pasten de Amerikanen een prijsvergelijking toe met Japan waar het fotopapier drie keer zo duur is als in ons land. Door toepassing van die MNC-bepaling dreigde Nederland als vestigingsplaats voor multinationals tegelijkertijd minder aantrekkelijk te worden. Het gevaar daarvoor is nu geweken door het akkoord dat eind vorige week werd bereikt. Het ministerie van Economische Zaken wierp zich vorige week in de strijd en dreigde dat twee Amerikaanse defensiebedrijven een order voor Ne derlandse raketten zou mislopen bij een negatieve uitspraak voor Fuji. Daarnaast waren ook de Europarlementiërs tot actie overgegaan. Brussel dreigde met een aan klacht tegen Washington bij de Gatt: de gewraakte Amerikaanse MNC-bepaling zou in strijd zijn met internationale handelsbepalingen zoals die in Gatt verband zijn overeengekomen. Van den Eisen van Fuji Photo Film in Tilburg bevestigde enkele maanden geleden al dat het besluit van Fuji een fabriek voor fotopapier in South-Carolina in de VS te gaan bouwen, een rechtstreeks gevolg is van de anti-dumpingsaffai- re. Die fabriek wordt eind volgend jaar geopend. Fuji had er echter de voorkeur aan gegeven vanuit Europa de VS te bevoorraden. Niet in de laatste plaats omdat er door Fuji reeds grote investeringen in Tilburg zijn gedaan voor levering van de Amerikaanse markt. Fuji heeft sinds 1982 inmid dels drie fabrieken in Tilburg gebouwd en in totaal ruim anderhalf miljard gulden geïnvesteerd. Er werken ruim 1300 mensen. Brussel (anp) - Ondanks het aantrekken van de econo mieën in de meeste landen zullen de lonen in West-Eu ropa slechts licht en de koopkracht nauwelijks stijgen. Dit zegt het onderzoeksinstituut van de Europese vakbeweging (ETUI) op basis van de jongste cijfers over economische en so ciale ontwikkelingen in twintig landen. In sommige landen waaronder Nederland (0,5 pro cent) zal het reële loon dalen, verwacht het instituut, dat giste ren een analyse over de periode 1993-94 publiceerde. Onderhandelingen Het afgelopen jaar stegen .de salarissen in de Westeuropese landen gemiddeld meer dan ver wacht. Dat gebeurde waar schijnlijk onder invloed van de loononderhandelingen in de ja ren ervoor en vermindering van de belastingen, meent het ETUI, waarin ook de Nederlandse FNV, CNV en MHP participeren. De grootste zorg voor de Euro pese vakbeweging is de groeien de werkloosheid, die in meer dan de helft van de staten waarmee ze bemoeienis heeft, boven de tien procent ligt. Meer dan voorheen zijn de Wes teuropese vakbonden dan ook betrokken bij onderhandelingen over behoud van werkgelegen heid en het scheppen van nieuwe banen. De pure loononderhande lingen zijn óp de achtergrond geraakt, signaleert het ETUI. Het instituut constateert ook dat de werkgevers en de regeringen (zowel als werkgever in de pu blieke sector als over het alge-' meen) hun posities hebben ver hard. Deze eisen meer flexibili teit wat betreft werktijden, or ganisatie en salarissystemen. Er is een zeer duidelijke tendens om de arbeidskosten omlaag te brengen en te snijden in de so ciale zekerheid. Het instituut spreekt van een 'sterke druk' in veel grote bedrijven om in te krimpen teneinde een goede con currentiepositie te behouden. Valse keuze Het werk van de vakbonden is in deze omstandigheden moeilijk en het maken van collectieve afspraken verloopt moeizaam. In. een aantal landen zijn de bonden zeer sceptisch over de hoeveel heid nieuwe banen die er kunnen worden geschapen, en de kwali teit ervan (vaak deeltijd, laag betaald). Ze vrezen dat er nauwelijks sprake zal zijn van nieuwe werk gelegenheid, maar eerder van •het vervangen van oudere, duur dere werknemers en ambtenaren door goedkopere en flexibelere arbeidskrachten waardoor de onzekerheid voor velen zal toe nemen. „Ze zien zich geconfron teerd met de valse keuze tussen geen banen of armzalige banen," aldus het ETUI. In haar komende najaarscongres wil de Europese vakbeweging zich met name concentreren op kwesties rond de nadelige effec ten van flexibilisering, zoals overwerk, en de herverdeling van werk. Ook zal ze een blik in eigen boezem werpen wat betreft de tot nu toe gevolgde onderhan delingsstrategie. „Zijn de vakbonden niet te kri tisch geweest ten opzichte van door bedrijven voorgestelde her vormingen," vraagt het ETUI zich af in zijn analyse, waarin het suggereert dat hier en daar de boot is gemist door een te starre opstelling van het vak bondskader. r, Minder prijsbewust en nonchalanter Amsterdam (anp) - Mannen besteden in supermarkten door gaans meer dan vrouwen en zijn minder prijsbewust. Dit blijkt uit een onderzoek onder 125 winkeliers door het vakblad Distrifood. Supermarktondernemers zien de'man graag achter de winkelwagen, omdat deze sneller door de winkel gaat, nonchalanter' koopt en meer geneigd is lekkere dingen te kopen zonder aan het budget te denken. Verder menen de ondernemers dat mannen minder lastig zijn en rustiger winkelen. Sommige mannen zijn echter net zo kritisch als vrouwen: Ze winkelen in opdracht van de vrouw en durven niet van het boodschapenlijstje af te wijken. Het onderzoek wijst verder uit dat mannen steeds meer de bood schappen doen. In sommige supermarkten ligt het percentage mannen al op 50 procent, maar er zijn ook nog zeer traditionele winkels waar nauwelijks winkelende mannen zijn te bespeuren. Honderden kleine spaarders MMM-kantoor in Moskou. Moskou - Het schandaal rond het dubieuze beleggingsfonds MMM heeft lang niet alle Russen de droom kunnen ontnemen via dit bedrijf snel rijk te worden. Bij de herope ning van de kantoren van MMM stonden gisteren kleine spaarders opnieuw in de rij, deze keer in de stromende regen. Bij het hoofdkantoor stonden ongeveer 500 mensen te wach ten. De beelden vormden een scherp contrast met de paniek van eind juli. Toen eisten dui zenden beleggers in de stralende stonden gisteren opnieuw zon hun geld op na een waar schuwing van de regering. Volgens de regering is MMM niets meer dan een zogenoemd pyramidefonds. Daarbij wordt het geld dat binnenkomt van nieuwe spaarders gebruikt om bestaande aandeelhouders te be talen als zij hun stukken willen verzilveren. Bij MMM ging dit lange tijd goed doordat de Rus sen zich eerder dit jaar massaal lieten aanlokken door enorme rendementen. Toen er eind juli grote twijfels ontstonden over de betrouw baarheid van het bedrijf, zakte het systeem als een kaartenhuis in elkaar. MMM zag zich ge dwongen de gegarandeerde prijs van de aandelen te verlagen van 115.000 tot 1000 roebel. Duizen den kleine spaarders raakten daardoor in een klap hun kapi taaltje kwijt. MMM-directeur Sergei Mavrodi werd op 4 augustus gearresteerd op verdenking van belastingont duiking. Hij liet de kantoren toen sluiten. Vorige week gaf hij vanuit zijn cel opdracht de vesti gingen te heropenen. MMM verkoopt nu speciale cer tificaten met het portret van de directeur, zogenoemde Ma- vrodtsjiki. Honderd certificaten kunnen op een later te bepalen tijdstip worden ingewisseld te gen een aandeel. Duitsland telt 3,6 miljoen werklozen. Weliswaar bestaan er uitzendbureaus, maar die zijn sterk aan banden gelegd. Het Nederlandse non-profit uitzendbureau Start (waarin vakbonden, werknemers én overheid deelnemen) zorgt nu voor een doorbraak in het denken over tijdelijke banen. Door Albert Eikenaar Voor Roman Geveier uit het Duitse Gronau begint een werkdag 's morgens kwart voor vijf. Na het opstaan drinkt hij snel een mok koffie en rijdt dan haastig in een mini-busje naar een Parkeerplaats aan de rand van de stad. Daar wacht een groepje mannen dat "ij naar hun werk, in het dertig kilo meter verder gelegen Stadtlohn, brengt. Service van de zaak, de monta- gewerkers hebben geen rijbewijs. Roman Geveier staat als staffunctiona ris op de loonlijst van de Duitse doch ter van het Nederlandse uitzendbureau btart, dat in Gronau zijn Duitse hoofd kwartier heeft en drie nevenvestigin gen in Wesel, Bocholt en Essen, lolgens Duitse media verricht Start baanbrekend werk op de weinig flexi bele Duitse arbeidsmarkt, waar alleen de vaste betrekking in tel is. Op de uitzendformule zoals die in ons and door de jaren heen schoorvoetend jverd ontwikkeld, rust in Duitsland btjna een taboe. Er bestaat wel com mercieel uitzendwerk maar dat is sterk gereglementeerd. Vooral de vakbonden tonen zich huiverig, met in het achter hoofd het ouderwetse beeld van louche koppelbazen als uitbuiters van het proletariaat. Maar het verzet taant, enerzijds onder druk van verlichte bondsbestuurders die zich op de Nederlandse situatie kwamen oriënteren, anderzijds door verruiming van de stringente over heidsvoorschriften. De werkloosheid in de Bondsrepubliek loopt zo hoog op dat de politiek bereid is na te denken over voor Duitse be grippen onorthodoxe middelen. Een ervan is dat de arbeidsbureaus het monopolie op bemiddeling van banen hebben verloren. Ook particuliere or ganisaties mogen zich daar op bepaal de condities mee bezig houden. Start begon twee jaar geleden in Duitsland toen alle beperkende bepa lingen echter nog van kracht waren. Het gebeurde na een verzoek van ar beidsbureaus in het Euregio-grensge- bied ten noordoosten van Arnhem: Winterswijk en Coesfeld. Ing. S. Attema, algemeen directeur van Start: „We hebben lang gepraat, waar bij we direkt stelden dat we er alleen aan zouden beginnen op onze voor waarden. Die hielden in dat er net als hier een breed draagvlak van werkne mers, werkgevers en overheid diende te zijn. Het heeft heel wat moeite gekost om dat voor elkaar te krijgen." „De meeste weerstand zat inderdaad bij de DGB, de Deutsche Gewerk- schafts Bund. Die keek raar aan tegen het betrekken van de vakbond bij zo'n onderneming. De heren hadden er ne gatieve gevoelens bij." Uiteindelijk kwam er van alle drie i Bert Dijkhuizen van de Duitse Start-organisatie: Het concept werkt'. FOTO VNU partijen groen licht voor een proef in Gronau, met als unieke doorbraak een eigen cao om de rechtspositie van de Duitse uitzendkrachten te regelen. Belangrijkste reden voor de Duitsers om het Start-idee over te nemen was dat het Nederlandse bedrijf geen •winstoogmerk heeft en dat het zich in het bijzonder richt op het uitzenden van 'normaliter' moeilijk plaatsbaren: langdurig werklozen, gehandicapten, allochtonen. „Intussen slagen we daarin redelijk," zegt Bert Dijkhuizen van het kantoor in Gronau. „Per dag hebben we 200 man aan het werk. Zo'n 60 mensen zagen in het eerste halve jaar van 1994 kans een vaste baan te verwerven, nadat ze in hun tijdelijke job bewezen hadden goed te voldoen. Dat concept werkt. Geld hoeft er niet meer bij. We bedruipen ons zelf." Start heeft, zegt ing. Attema, niet de behoefte heel Duitsland te veroveren. „Het blijft bij de huidige omvang en organisatie. We treden voor betrokke nen en beleidsmakers op als eye-opener. Onze Duitse partners mo gen, mits op dezelfde basis, deze for mule zó overnemen. Een investering van anderhalf miljoen was wat ons betreft genoeg." De Nederlandse uitzendorganisatie Randstad daarentegen zegt juist wel voornemens te zijn in Duitsland uit te breiden nu verdere flexibilisering van de arbeidsmarkt in het verschiet ligt. Thans bezit de Diemense onderneming daar 31 lokale vestigingen, met con centraties in Hamburg, München en Frankfurt. Omzet: 150 miljoen mark, vergeleken met een concernomzet van drie miljard gulden. „Afhankelijk van de politieke ontwik kelingen mikken we op een totaal van honderd filialen binnen een aantal ja ren," zegt C. Farla, lid van de Groeps raad van Randstad. Hij draagt de ver antwoordelijkheid voor de activiteiten in Duitsland. „De belemmeringen die wij nog kennen, zullen in de loop der tijd slijten," schat hij de situatie. Omdat Start in Duitsland zoveel posi tieve aandacht trekt en als eerste aan toont dat veel mensen langs de weg van tijdelijk werk vanzelf in een vaste betrekking rollen, denkt Randstads Farla dat Start ertoe bijdraagt dat de ontwikkeling zich sneller kan voltrek ken. „De machtige vakbonden laten zich er nu meer bij betrekken. Net als bij Start nemen ook bij ons hun afgevaar digden een kijkje in de keuken, als lid van de Aufsichtsrat' „Dat lijkt een stevige stap in de goede richting. Op die manier tonen we ze aan dat we als commercieel bedrijf onze maatschappelijke positie serieus nemen, een nuttige taak vervullen en geen boeven of slavendrijvers zijn." Leuk vindt ie het niet. En eigenlijk wil ex- Bredanaar Roel Gooskens niet reageren op de diagnose die bedrijvendokter Joep van den Nieuwenhuyzen van hem stelt in het jongste nummer van het Financieel Economisch Magazine, kort weg FEM geheten. „Je kunt niet de hele groep analisten over één kam sche ren. Maar een aantal vind ik uitgesproken waardeloos," zegt de president van de Bre dase Begemann Groep in dat artikel. „Hèt voorbeeld voor mij is Roel Gooskens van Van Meer James Capel. Die man heeft nul verstand van Bege mann. Wat ik heel triest vind, is dat hij opzettelijk verkeer de informatie in de markt brengt. Dat berokkent de groep veel schade." Ai. Dat moet pijn doen. Nu zou FEM een heel fat soenlijk blad moeten zijn. Het magazine wordt geleid door hoofdredacteur Sander Wie- ringa, die een media-rubriek met een hoog gehalte aan burgermansfatsoen verzorgt. Elke journalist die niet de begonia-journalistiek van de ze lakei van ondernemend Nederland bedrijft, krijgt bil- lekoek in zijn media-rubriek. Dus heeft FEM even naar het bureau Van Meer James Ca pel gebeld voor het in de journalistiek Heilige Hoor Wederhoor. Dat wil zeggen: dat dacht ik. Niks hoor. Alleen de eindre dacteur heeft er nog iets mee gedaan. Hij maakte van de uitspraak van de bedrijven dokter een gekleurd streamertje, een kopje om even extra aandacht te vra gen: 'Een waardeloze analist is Roel Gooskens van Van Meer James Capel'. Daarom heb ik Roel Goos kens zelf maar gebeld. „Hij is de moeite niet waard," zegt Gooskens. Toch kriebelt het: „Als ie mij gebeld had voor een reactie, had ik dat wel fairder gevonden." Eigenlijk wil ik helemaal niet via de krant communiceren. Maar toch. „Wat je moet doen is de winstcijfers van de Begemann Groep van de laat ste vijf jaar op een rij zetten. Dan kun je zien wie het beste performt: hij of wij. Wij heb ben al een verkoopadvies ge geven toen het aandeel Bege mann op honderdvijftig gul den stond. Daarmee was ik de eerste. Ik werd voor gek ver sleten. Nu staat het aandeel op 38 gulden." Gooskens wil die geslaagde poging om in de glazen bol van de beurs te kijken, zelf onmiddellijk relativeren. „Ach, je kunt bij iedereen wat vinden. Wij gaven een ver koopadvies toen Nedlloyd 23 gulden noteerde. Het aandeel staat nu op 68 gulden." Joep versus Roel Dat FEM Van den Nieuwen huyzen zes pagina's gunt om zijn kijk op de Begemann Groep te geven, beschouwt Gooskens als 'één grote ad vertentie'. „Kijk, zo'n jongen komt voor het eerst bij hem binnen en is helemaal onder de indruk van Joep." En daarom schrijft de verslag gever, denkt Gooskens, klak keloos op wat de bedrijven dokter over hem uitstort. „Het is een tendentieus arti kel om Joep op te fleuren. Dat vind ik voor een finan- cieel-economisch blad niet echt professioneel." Een voorbeeld is een zinsnede als 'De 38-jarige Van den Nieu wenhuyzen heeft nog een hele carrière voor zich om nieuwe records te breken. Aan hem zal het niet liggen'. Gooskens, cynisch: „Ja, hij kan nog als jongste onderne mer met een beursgenoteerd bedrijf failliet gaan. Of het historisch verlies van DAF overtreffen. Het is natuurlijk de vrijheid van een journalist om dat zo te doen. En ach, wie leest nou FEM." „Eigenlijk," bedenkt Roel Gooskens, „vat ik dat 'waar deloze analist' dus op als een compliment." C\(Ci Breda - H. Spickenbom is met ingang van 15 augustus benoemd tot algemeen directeur van snoepfabrieken De Faam in Breda en Frisia in Harlingen. De heer Spickenbom volgt ir. W. Wachter op, die op 1 april aftrad wegens verschil van inzicht over het te voeren beleid. De nieuwe directeur Spickenbom is sinds 1990 werkzaam bij Cadbüry Schweppes, het moederbedrijf van Faam. Hij bekleedde functies in Duitsland en Engeland in de frisdrankendivisie van de multinational. Londen - Seinwachters bij de Britse spoorwegen zijn gisteren begonnen met een nieuwe 24-uursstaking, de elfde werkonder breking sinds begin juni, opnieuw voor hogere lonen. Duizenden forensen moesten vanaf het middaguur omzien naar andere manieren om op hun werk of om thuis te komen. De Britse spoorwegen zeiden dat circa veertig proeent van de treinen normaal blijft rijden. Het bedrijf Railtrack, dat verant woordelijk is voor de seininstallaties, zei dat de stakingen steeds minder gehoor vinden onder het personeel. De vervoersbond RMT sprak dat echter tegen. De onderneming zou managers en andere personeel inzetten om de seininstallaties te bedienen. Voorburg - De akkerbouw haalt dit jaar over het algemeen een kleinere oogst binnen. De opbrengsten granen, peulvruchten en handelsgewassen liggen dit jaar per hectare lager dan vorig jaar. Dat blijkt uit de eerste oogstraming akkerbouwgewassen van het CBS. De totale graanoogst ligt naar verwachting vijf procent lager. Aan peulvruchten wordt een derde minder geoogst, als gevolg van een kleiner areaal. Bij de handelsgewassen is sprake van een aanzienlijke areaals uitbreiding. Ondanks de lagere opbrengst per hectare neemt de totale oogst met twintig procent toe. Bezien over de langere termijn wordt 1994 voor de akkerbouw een doorsnee-jaar, aldus het CBS. De gevolgen voor de beurs van de boer zijn nog minder duidelijk. Vaak maken hogere prijzen lagere kilo-opbrengsten goed. Venlo - Niet alleen uit de cijfers blijkt dat het met kopieerfabri kant Océ-Van der Grinten de goede kant opgaat. Vooral in de VS is de vraag naar kantoorcopiers zo sterk gestegen dat diverse assemblage-afdelingen van Océ in Venlo de komende tien weken op zaterdag gaan overwerken. Vooral in de VS is de vraag naar (zeer) hoog volume copiers, apparaten die meer dan 70 kopieën per minuut maken, fors toegenomen. Cijfers of percentages wilde de woordvoerder niet noemen. Hij verwees naar het halfjaarbericht van afgelopen juli, toen het concern een 'beduidende' toename van omzet en resultaat in de VS meldde. Inmiddels zwelt ook de Europese vraag naar kantoorcopiers weer aan. Delft - Gist-brocades, producent van onder meer penicilline en stoffen voor wasmiddelen, heeft last gehad van de zeepoorlog tussen Unilever en Procter Gamble. Bij de afdeling die enzymen voor de waspoeders maakt, stond de winstgevendheid onder druk. De zeepfabrikanten probeerden hun winstmarges overeind te houden door te bezuinigen op de inkoopkosten. Ondanks de bezuinigingen van de zeeppoeder-producenten zag Gist-brocades de nettowinst voor het hele concern in het eerste halfjaar toch sterk stijgen met 9,9 procent tot 63,4 miljoen (vorig jaar 57,7 miljoen). Het bedrijfsresultaat ging met 6,2 procent omhoog tot 80,4 miljoen.

de Stem | 1994 | | pagina 5