deur Veel werklozen geven hoop op -kabinet de stem Corrupte ex-burgemeester Riem verzweeg bijbaan als zakenman Paars kabinet krijgt de zegen van Lubbers Rok verdedigt keuze minister van Landbouw destem Huurlingen bereiden coup in Zuid-Afrika voor e^eiFd Medische wereld reageert verdeeld op penisverlengende operatie Kieskeurigheid en actief, gericht zoeken bepalen slaagkans werkzoekenden Zoektocht naar talent BINNENLAND A3 COMMENTAAR BINNENLAND KORT Felle brand legt loods in de as Duizenden kilo's marihuana onderschept 'Milieu-inspectie op St-Eustatius' Arrestaties na moord Sint-Maarten Feij weg als transport-voorzitter Ontsnapte gevangene nog voortvluchtig AUGUSTUS 1994 a2 toch afgerekend op hun omj ngsvormen. Een scheldwoord" s 'eikel' tolereer ik niet. Dat nd ik vernederend. Dan bel ik ouders en zeg: nog een keer hij krijgt van mij geen le; er. Als je het accepteert, gaa t van kwaad tot erger." nny, een robuuste en laconie- persoon, kan de klas goed n. Bij hem geen gerotzooi, ver- It hij. Als het moet, pakt hij er n bij zijn kraag en vertelt hij m 'op z'n Rotterdams' dat het gelopen moet zijn. Wat hem er zorgen baart, is het crimi- le gedrag buiten de school eeds vaker wordt hij gecon- onteerd met leerlingen die het evenpad opgaan, atten, inbreken, noem maar Als er een leerling niet is or je: o, die zit in de bak. Je ort de meest vreemde, wilde rhalen. Over inbraken, aan- ndingen, overvallen. Er zijn erlingen die me vragen: 'Mees- r, wat moet ik voor je mee- engen?' Het aanbod varieert n dassen tot computers. Nee ep ik dan. Ik geef ze niet aan! ie ben ik om dat te doen? Dat hun vrije tijd, daar bemoei ik e niet mee." ost: „Ik geloof niet dat het derwijs in staat is om de op- eding over te nemen van de ders of dat we de maatschap- ij kunnen veranderen. Dus unnen we maar een ding doen: 'oveel mogelijk orde en discipli- e op school eisen. En daar heb- en steeds meer kinderen pro lemen mee." ndré: „De opvoeding hoort pri- air thuis te liggen en dan pas p school, maar soms lijkt het el andersom." ob: „Ik denk dat tegenwoordig eel ouders hun kinderen te veel -egeven. En laten we elkaar een watje noemen, ik denk dat et nu te ver doorslaat. Als de ntwikkelingen van nu zich oorzetten, moeten we echt gaan ppassen voor situaties zoals in e Randstad." ooit toegeven e vier broers bevestigen dat en van de problemen is dat eraren zelden of nooit openlijk uilen toegeven dat ze geen baas unnen blijven in de klas. Of, oals het in vaktermen heet, wak in dy,oijd<?' zijp,, Sterker og, het is niet bespreekbaar, ok niet als het flink uit de hand oopt en een docent het slachtof- er wordt van regelrechte intimi- "atie. Van Haren: „Leraren zijn raag keizer in hun keizerrijk, 's de klasdeur dicht gaat, weet iemand wat er daarachter al- peelt." chaamtegevoel speelt een grote ol, vertelt Henny Adank: „Er is een collega die in de koffieka- er zegt dat hij de leerlingen iet aankan. Niemand loopt aag met zijn onkunde te oop." oost, die ridderlijk toegeeft zelf et het probleem te hebben ge- orsteld, zegt: „Nee, daar pra- en we niet over. Ik heb dat zelf ooit gedaan. Je bent eigenwijs enoeg om te denken dat je het p eigen krachten wel redt." ob: „Als iemand het probleem iet aangeeft, komt het nooit aar buiten. ndré pleit er sterk voor. dat het aboe moet worden doorbroken. ,Er is geen open sfeer. Over :aken als fysiek en verbaal ge weld wordt niet gesproken. Maar het mag toch niet zo zijn dat 'emand daar letterlijk aan kapot ;aat? En dat komt voor." Maar natuurlijk, zo bekent Nij- pels, was hij als Westbrabander indertijd gevoelig voor het lob bywerk van zijn Bredase partij genoten F. Feij en R. Sandberg. ,Die hebben behoorlijke druk uitgeoefend." In theorie maakt het dan niets uit of de minister van Verkeer en Waterstaat uit Ulvenhout komt of uit Bolsward, maar als er een weg moet worden aangelegd speelt zijn/haar afkomst toch een rol. Nijpels bevestigt dat. „Laat ik het zo zeggen: het werkt nooit tegen je als daar een minister uit je eigen provincie zit." Zo geeft Nijpels, sprekend uk eigen ervaring, voeding aan de bezorgdheid van het zuiden. De Roermondse CDA-burgemeester H. Kaiser waarschuwt het 'rand stad-kabinet'. „Als men de pro blemen van het zuiden te vee vanuit een randstedelijke cul tuur benadert, dan komt het ka binet zichzelf wel tegen. Bui£e11 de Randstad wonen ook milj0?" nen mensen en die zullen zic laten horen. Men heeft het da wel steeds over Rotterdam e Schiphol als de kurken waarop onze economie drijft. Maar me alleen een goede motor ben je niet. Je hebt ook een goed ve kei nodig dat stevig om stevig op de weg te blijven." DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 yan onze verslaggevers grunssum - De ontslagen burgemeester H. Riem van grunssum is in zaken. Sinds december vorig jaar is hij directeur en enig aandeel houder van Leiderstaete Con sultancy BV. Die bijbaan had hij al als burgemeester, maar heeft hij nooit opgegeven. ge van corruptie verdachte ex- bestuurder houdt zich bezig met het geven van bedrijfsadviezen, het besturen van vennootschap pen en het beheren van pensioe nen. Riem blijkt het bedrijfje al ge kocht te hebben toen hij nog burgemeester was. Hoewel ver plicht, is de nevenfunctie echter niet door hem bij de gemeente gemeld, bevestigt een woord voerster van de gemeente. Riem hoefde op 24 januari dit jaar niet te voldoen aan de wet telijk verplichte opgave van ne venfuncties op gezag van toen malig waarnemend-burgemees ter J. Matti. Die ging ermee akkoord dat Riem in januari zijn opgavebiljet blanco liet. Op het biljet staat een aanteke ning van Matti: „Riem is in prin cipe wel bereid tot invulling, doch acht het in de huidige om standigheden niet opportuun de gevraagde opgave te verstrek ken. Dit is mondeling met hem besproken door de waarnemend burgemeester." Een van de eisen van de gemeen teraad bij het aantreden van Riem in november 1991 was dat de nieuwe burgemeester er geen commerciële bijbaantjes op na zou houden. Uit gegevens van de kamer van koophandel in Weert blijkt dat burgemeester Riem op 17 de cember 1993 Leiderstaete Con sultancy BV kocht van de Weer- tenaar mr. Heinz Meuwissen, be lastingadviseur en vennoot van accountantskantoor Deloitte Touche in Weert. Meuwissen: „Ik heb die bv ver kocht via een collega van ons kantoor in Maastricht. Die vroeg mij of ik nog een bv had. Ik had er nog een waar ik niks mee deed. Nee, ik kende Riem vante- voren niet. Ja, alleen z'n naam, uit de krant." De vennootschap werd door Riem gekocht juist op het mo ment dat in politiek Brunssum beroering was ontstaan over twee andere uitgelekte commer ciële nevenfuncties. Riem bleek voorzitter van de Fodi, de lobby voor delfstoffenindustrie in Ne derland en commissaris bij het Gelderse grindbaggerbedrijf Dekker. Voor zover bekend was Riem tot zijn ontslag de tweede burge meester in het land die er een bv-tje op na hield. Burgemeester A. van Goethem van Beek is nog steeds directeur van een ven nootschap waarin hij om belas tingredenen inkomsten uit bij baantjes stort. Den Haag (anp) - Slechts eenderde van de 100.000 werklozen die langer dan drie jaar werkloos zijn, zoekt nog actief naar werk. Het actief en - gericht blijven zoeken naar werk blijkt de kans op een baan wel te rergroten. Daarnaast speelt kieskeurigheid bij het ac cepteren van werk een belangrijke rol. Dit blijkt uit een onderzoek naar Degenen die" uiteindelijk een baan hebben gevonden, blijken doorgaans actief en gericht te hebben gezocht. Door goed ge bruik te maken van het arbeids bureau hadden zij beter zicht op de mogelijkheden op werk en relevante scholing dan de meeste langdurig werklozen, die vaak wachten tot het arbeidsbureau hen een baan aanbiedt. Daarnaast blijkt ook kieskeurig heid een belangrijke rol te spelen bij de kans op werk. Zeer lang durig werklozen die zwaar werk, ploegendiensten, reistijden of verhuizingen voor lief nemen, maken een grotere kans om uit eindelijk werk te vinden. Uit het onderzoek blijkt dat zeer langdurig werklozen juist op de ze punten het mmst bereid zijn om concessies te doen. zoekgedrag en de kans op werk van langdurig (langer dan een jaar) en zeer langdurig (lan ger dan drie jaar) werklozen. Het onderzoek is begin 1994 uitge voerd door het Leidse bureau Eesearch voor beleid. De resultaten zijn gistermorgen door toen nog demissionair mi nister De Vries van Sociale Za ken en Werkgelegenheid aan de Tweede Kamer aangeboden. Dit het onderzoek komt naar voren dat 33 procent van de ongeveer 100.000 zeer langdurig werklozen niet meer naar een baan zoekt. Nog eens 31 procent zegt wel te zoeken, maar blijkt inde praktijk niet te solliciteren. Per saldo zoekt dus eenderde van de zeer langdurig werklozen actief naar werk. Den Haag - Minister-president Kok verdedigt de keuze voor de nieuwe minister van Landbouw, Van Aartsen. „Het is belangrijk om mensen met een goede inbreng te benoemen," zegt Kok. „De deskundigheid op het betreffende vakgebied is niet altijd doorslaggevend." Kok trok gistermiddag, na de eerste bijeenkomst van de nieu we ministerraad, een vergelij king met de overstap begin dit jaar van staatssecretaris Wallage (PvdA) van Onderwijs naar So ciale Zaken. „Wallage was toen ook niet de grootste expert op dit gebied." Van Aartsen is voor al deskundig op het gebied van de ambtelijke organisatie. De benoeming van de WD'er Van Aartsen oogstte eerder kri tiek bij de landbouworganisa ties. Van Aartsen zelf liet gister avond weten dat hij inmiddels contact heeft opgenomen met de landbouw-voormannen. Van voorzitter Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond heeft hij de uitnodiging gekregen om langs te komen. Ook met Mares en voorzitter Varekamp van het landbouwschap heeft hij al 'uit gebreid' overleg gehad. Door de overheveling van de portefeuille Cultuur van WVC naar Onderwijs ontstaan twee naamsveranderingen. Onderwijs beet voortaan Onderwijs, Cul- Lubbers geeft de voorzittershamer van de ministerraad over aan de nieuwe premier Kok. tuur en Wetenschap, WVC wordt Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Oud-minister Van Thijn is geen moment in beeld geweest om in het nieuwe paarse kabinet plaats te nemen. Zijn aandeel in de IRT-affaire heeft dat onmogelijk gemaakt. Formateur Kok heeft Van Thijn vorige week opge zocht om hem persoonlijk uit te leggen dat een herkansing er niet inzat. Kok vertelde dit gisteren op zijn eerste persconferentie als minis ter-president. „Toen Van Thijn moest aftreden vanwege de IRT- affaire, dacht ik al: het is moei lijk om hem in een nieuw kabi net terug te vragen," aldus Kok. „Sindsdien is het, met de toe standen rond de politiekorpsen, niet beter geworden voor hem." Hij doelt daarmee indirect op de positie van politiecommissaris Nordholt, die onlangs in op spraak kwam wegens de forse vergoeding bovenop zijn salaris, die hij met Van Thijn is overeen gekomen bij zijn aanstelling. VERVOLG VAN VOORPAGINA Maar het gaf Kok toch een gek gevoel dat premier Lubbers, waarmee hij zo intensief en zo lang heeft-samengewerkt, het es tafettestokje nu aan hem, de oud-vakbondsvoorzitter en oud oppositieleider, overdroeg. „Ik ben er een beetje duizelig bij. Dat komt niet van de champag ne, maar van de vermoeidheid en van de voldaanheid dat het nu echt gebeurt", aldus Kok. Voor de kleine sigaartjes roken de Hans Wijers, de nieuwe mi nister van Economische Zaken, was het een enerverende dag. Hi] heeft zich voorgenomen dat het ministerschap hem niet zal op slokken. Hij wil zijn twee kinde ren van twee en één jaar blijven zien. Wijers: „Iedereen zegt mij dat ik ze vier jaar lang niet zal zien omdat dit werk je opslokt. Toch wil ik dat voorkomen. En mocht het niet lukken dan krijg ik thuis genoeg oppositie. Dat weet ik zeker." De bloemetjes buiten zetten, was er gisteren niet bij. Voor Dick Tommei (D66), de nieuwe staats secretaris van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu was het vooral een rustige dag. „Ik heb mijn collega's van de Schaakbond laten weten dat ik het voorzitterschap opgeef." Ook de nieuwelingen hadden wel wat anders aan hun hoofd. De nieuwe staatssecretaris Van Dok-van Weele ging op tijd naar FOTO ANP huis. „Ik blijf niet tot tien uur. Ik moet nog stukken lezen." Het werk wacht niet, ook niet op een historische dag. Dat was het omdat voor het eerst geen chris ten-democraten op het bordes stonden. Dat was meteen te mer ken want geen enkele nieuwe minister legde de eed af; alle maal kozen zij voor de gelofte. Maar gelukkig kreeg het nieuwe kabinet toch nog van iemand de zegen: van de vertrekkende pre mier Lubbers. "ORMATEUR Kok is inmiddels minister-president Kok. Het nieu- we kabinet heeft de eerste werkvergadering achter de rug, het land wordt vanaf nu geregeerd door paars. "Idens zijn eerste persbijeenkomst lichtte premier Kok een tipje ®an de sluier op over de zoektocht naar bekwame bewindslieden, hoewel de reacties op de nieuwbenoemde ministers over het «gemeen positief zijn, is het duidelijk dat niet iedere post door ^eerste keus is bemand. «n aantal geselecteerden had goede redenen om het aanbod af e slaan. Meer dan ooit werd aangevoerd dat het salaris van een minister te laag is. Hélemaal ongelijk hebben de weigeraars niet. 'Ie net inkomen van een minister of staatssecretaris vergelijkt dat a van een t0PPer ult '1et bedrijfsleven, moet constateren de verhoudingen absoluut zijn scheefgetrokken, en of meerdere miljoenen per jaar voor een bestuursvoorzitter n een grote onderneming, wordt normaal gevonden. Een vel nS yar> r.u'm twee ton Per iaar voor een minister wordt door datt buitensporig hoog ervaren. Het verschil met vroeger is t toen vaker werd geredeneerd dat je niet kunt weigeren rv0n?eer de samenleving een beroep op je doet. Ij 'fyeüteitsgedachte heeft aan waarde ingeboet. Talentvolle ren tanken praktischer. De meesten willen wel inleve- maar het verschil mag niet al te groot zijn. Vooral niet omdat Qrr, '!10.? s die aan een ministerschap verbonden zijn, niet minder Het H C'an 'n ^et norma'e bedrijfsleven. I,a9en van politieke eindverantwoordelijkheid is een ruim maa soms ^an 'e'dan tot vroegtijdig opstappen. Ook moet r worden afgewacht hoe lang een kabinet stand houdt. Paars Kiaa1 exper'ment, waarover je hoogstens goede verwachtingen 'evensdijSteren' maar n'emanc' ^an een 9arantle geven voor de bestP 6er nooclzakelijk wordt gevonden dat het land door de n w°rdt bestuurd, moet voor lief worden genomen dat de de sa|6nS Van bewindslieden enigszins kunnen concurreren met Wann 5en ci'e 'n andere andere sectoren worden betaald, iboeiirvr scbeefgroei niet wordt bijgesteld, zal het straks nog JijKer worden om gekwalificeerde ministers aan te trekken. Door Fons Knegtel Den Bosch - Zeker 250 huur lingen, voornamelijk gerecru- teerd door de rechts-extre- mistische groepering Voor post, hebben de opdracht om op afroep in Zuid-Afrika een staatsgreep te plegen. De recrutanten moeten vooraf geplaatste explosieven tot ont ploffing brengen en hoogge plaatste figuren binnen het ANC en het Pan Afrikaans Congres (PAC) liquideren. In de paniek die daarop volgt zouden rechtse partijen als de Boerenstaatpartij en het Vrijheidsfront, onder lei ding van generaal Viljoen, de macht grijpen. Dit zegt een 48-jarige Braban der, die in maart van dit jaar als huurling in Johannesburg aan kwam, maar die zich later vrij willig bij de Zuidafrikaanse po litie meldde. Hij kon zich niet vinden in de ideologie en het strijdplan ter plaatse. „Wij zouden daar de communis ten gaan bevechten, maar dat doe ik niet met een stelletje criminelen en alcoholisten. Deze mensen plegen aanslagen, maar ik ben geen terrorist. Ik ga zeker geen bommen plaatsen," aldus de Brabander, die zijn naam niet in de openbaarheid wil brengen. In extreem-rechts kringen zou er een prijs op zijn hoofd staan. De huurlingen - vooral Duitsers, maar ook Belgen, Nederlanders, Britten, Oekraïners en Slove- nen - worden volgens de Bra bander door de rechts-extremis- tische organisatie Voorpost gere- cruteerd. Voorpost, een voornamelijk Bel gische organisatie, die van origi ne de samenvoeging van Neder land, België en Frans-Vlaande- ren propageert, voelt zich van wege het 'stamverwantschap' geroepen de uiterst rechtse blan ke krachten in Zuid-Afrika bij te staan. De Brabander heeft zijn infor matie doorgegeven aan de Zuid afrikaanse politie en de geheime dienst. „Politie en geheime dienst hebben in Pretoria een 'basis' die speciaal voor dit pro bleem is ingericht." De huurlingen worden door le den van Voorpost via België op de boot naar het Engelse Ramsgate gezet, waarna ze via Londen worden overgevlogen naar Zuid-Afrika. Volgens de Brabander komen deze 'vrijwil ligers' de laatste tijd ook vanuit het buurland Mozambique met bootjes naar de kustplaats Dur ban overgevaren. In Zuid-Afrika zorgen plaatselij ke leden van Voorpost voor op vang, papieren en werk. Vaak worden huurlingen bij bewa kingsbedrijven tewerkgesteld die als uitvalsbasis dienen voor ter roristische praktijken. D. van der Bos, die namens de Werkgroep Nederland-Boeren- staat in april enkele tientallen vrijwilligers om zich heen verza melde die op afroep naar Zuid- Afrika konden worden uitgezon den, ontkent de betrokkenheid van Voorpost. „Er worden geen mensen door Voorpost gerecruteerd. Er zitten inderdaad honderden vrijwilli gers in Zuid-Afrika die wachten op de dingen die komen gaan. Momenteel is de situatie min of meer gestabiliseerd." „Men had een totale volksoproer verwacht na de verkiezingen, maar nu is het rustig. We ver wachten wel dat op een gegeven moment de vlam in de pan slaat, omdat het bewind een destruc tief beleid uitvoerd aangaande de boeren. De rechtse partijen zijn zich nu aan het heroriënte ren." Het gevaar voor een staatsgreep doet Van der Bos af als 'niet reëel'. „De Boerenstaatpartij, die de verkiezingen heeft geboycot, bevindt zich niet op één lijn met het Vrijheidsfront van generaal Viljoen, dat zich wel in stembus strijd mengde." V5 Eindelijk eens een onderzoek dat klopt. Wie tegen woordig in de supermarkt komt, ziet daar inderdaad, zoals het vakblad Distrifood beweert, steeds meer mannen achter een karretje. Ik kan het weten, want zelf ben ik ook zo 'n sul die op zaterdag als een zombie langs de schappen sjokt. De supermarkten zijn blij met ons soort mannen, want we kopen veel en te duur. Wat niet uit het Distrifood-onderzoek blijkt, is waar de vrouwen gebleven zijn die voorheen de winkels bevolkten. Thuis op de kinderen passen doen ze niet, want die ettertjes zitten tot hun tweede in het karretje bij pa te janken en als ze eenmaal kunnen lopen, rijden ze je met van die kleine karretjes (door de supermarkt aange schaft om ouders mét kinderen te lokken) voortdurend op je hielen. Waarschijnlijk ligt moeder de vrouw op zaterdagoch tend nog gewoon in haar bedje te genieten van het feit dat ze die goedzak nu ook al zo gek heeft dat hij naast afwassen, koken en de baby de boodschappen doet. Het is ook niet zo onvoorstelbaar dat ze ligt te bedenken hoe ze hem op een verloren zondagmiddag de werking van de wasautomaat en de eerste beginselen van het strijken bij zal brengen. 5* Van emancipatie is weinig terecht gekomen, maar de thuiswerkende vrouw krijgt het steeds beter. MERIJN Woerden - Een felle uitslaande brand heeft gisterochtend vroeg een grote loods en een woning op een industrieterrein in Woerden in de as gelegd. Twee mensen liepen lichte verwondin gen op. Door de brand kwam asbest uit de dakplaten vrij. Dat leverde echter geen gevaar op voor de omgeving. Er was weinig wind en de brandweer kon de asbest met een watergordijn neerslaan. Een gespecialiseerd bedrijf ruimt alle asbestresten op. Amsterdam - De douane van het district Amsterdam 'heeft in een loods in Lijnden (Haarlemmermeer) een partij van 11.000 kilo marihuana in beslag genomen. Bij de inval vrijdagavond zijn twee Nederlanders en drie Engelsen gearresteerd. De softdrugs zijn afkomstig van een schip uit Colombia dat vorige week de lading in Amsterdam loste. De douane volgde die naar de loods en greep daar in De douane spreekt van een forse vangst: vorig jaar werd in heel Nederland in totaal circa 110.000 kilo marihuana in beslag genomen. Oranjestad - De milieuorganisatie Greenpeace wil dat Neder land permanente milieu-inspecties gaat houden op Sint-Eusta- tius. Volgens de groepering is uit onderzoek gebleken dat de vervuiling op en rond het Bovenwindse eiland door de aanwe zigheid van een olieterminal steeds groter wordt. Nu de Amerikaanse eigenaar van de olieopslagplaats plannen heeft tot uitbreiding is volgens Greenpeace haast geboden. Volgens de organisatie is Nederland deels verantwoordelijk voor de naleving van een aantal internationale milieu- en veiligheids regels. Bovendien meent zij dat het eilandbestuur veel techni sche kennis mist. Philipsburg - De politie op Sint-Maarten heeft vier mannen aangehouden die ervan worden verdacht betrokken te zijn bij de moord op ING-directeur L.J. Schalm. Die werd op 9 augustus tijdens zijn huwelijksreis, op zijn 56e verjaardag, doodgeschoten in een hotelkamer op het eiland. Officier van Justitie mr. H. Fangman liet er geen twijfel over bestaan dat het fatale schot door één van de verdachten is gelost. Fangman zei dat ook duidelijk was dat het om een willekeurige roofoverval ging, die uit de hand was gelopen. „Er is geschoten zonder enige aanleiding," zei Fangman, die de moord als volstrekt zinloos betitelde. Zoetermeer - Drs. F.M. Feij*(68), oud-burgemeester van Breda, legt aan het einde van het jaar het voorzitterschap neer van Transport en Logistiek Nederland (TLN), de organisatie van 7000 transportondernemingen. Het vertrek van Feij komt na het installeren van een nieuw dagelijks bestuur. Acht van de negen leden van het dagelijks bestuur legden vorige maand hun functie neer uit onvrede over de communicatie binnen de organisatie. Roermond - De vuurgevaarlijke gedetineerde die zondagmiddag ontsnapte uit het huis van bewaring in Roermond, de 28-jarige K. uit Letland, is nog steeds voortvluchtig. De medegedetineerde die de voortvluchtige gevangene behulp zaam is geweest bij diens sprong over de muur, zal hiervoor worden vervolgd, aldus een woordvoerder van Justitie. Op hulp aan ontsnapping van gevangenen staat een maximum straf van vier jaar. In verband met eerdere ontsnappingen is die straf onlangs verhoogd van twee naar vier jaar. Van onze verslaggever Utrecht - De medische we reld heeft verdeeld gerea geerd op de penisverlengende operatie van de uroloog P. Dik. Na een zeer zeldzame ingreep gaat een militair met een geslachtsdeel van 'acht centimeter' door het leven, het dubbele van voor de in greep. Het centraal militair hospitaal in Utrecht, waar de man geope reerd werd, heeft haar uroloog op de vingers getikt. Veel urolo gen (specialisten voor ziekten van nieren en de urinewegen) vinden de publiciteit rond de ingreep bovendien 'gevaarlijk'. De techniek van de penisverlen ging is in China ontwikkeld, maar zover bekend, passen al leen artsen in Zuid-Afrika het toe. Simpel gezegd wordt het gedeelte van de penis dat in de buikholte ligt vrijgemaakt waar door het geslachtsdeel voor het oog langer wordt. Kolonel-arts Dik heeft een maand geleden deze ingreep ver plaatst naar het centraal militair hospitaal in Utrecht. Een 32-jarige beroepsmilitair met een minderwaardigheidscomplex over het kleine formaat van zijn penis (vier centimeter) stelde zich graag beschikbaar voor het experiment. Cultuurshock De ingreep is, volgens Dik, heel eenvoudig. In twee uur worden mensen van hun psychische pro blemen afgeholpen. In het Mil- park Hospital in Johannesburg kan iedereen voor 6500 gulden zijn geslachtsdeel laten vergro ten, de arts vindt dat in Neder land die mogelijkheid alleen moet worden geboden aan men sen die echt gebukt gaan onder de minimale afmetingen van hun penis. „Het is voor sommigen een cul tuurshock," begrijpt Dik. Maar de arts schaart de penisverlen ging in het rijtje van sterilisatie, neuscorrecties en borstoperaties. En het resultaat van de ingreep is, volgens de specialist, boven verwachting goed. De directie en medische staf van het militair hospitaal in Utrecht delen het enthousiasme van de arts niet. Dik hoeft niet meteen voor zijn baan te vrezen, maar de behandeling wordt niet ge waardeerd. In een persoonlijk gesprek zal het ziekenhuis de arts dat nog eens duidelijk maken. De specia list heeft pas om toestemming voor de operatie gevraagd toen de patiënt al een oproep had gekregen. Hij passeerde daarmee de ethische commissie van het ziekenhuis. „Het was geen boze opzet, maar een verschil van inzicht," vindt een woordvoerder. „We hadden anders zeker geen toestemming gegeven. Wij voeren een behou dend beleid en willen niet voor op lopen met deze operaties." Nadelen Uroloog J. Schroeder van het ziekenhuis St. Elisabeth in Til burg vindt de publiciteit rond de operatie maar 'gevaarlijk'. „We moeten uitkijken dat niet hordes mensen op de stoep staan met de gedachte dat hun penis te klein is en dat daardoor alle proble men ontstaan. Onzin, natuur lijk." Hij vindt dat de techniek, die bij hem al langer bekend is, alleen moet worden toegepast op men sen met een aangeboren penis afwijking. Secretaris J. Hoekstra van de Nederlandse vereniging voor Urologie en verbonden aan het ziekenhuis Bosch medicentrum in Den Bosch, zet ook vraagte kens bij het experiment. „Onderzoeken in Zuid-Afrika en China hebben nog niet weten schappelijk bewezen wat de voor-en nadelen zijn. Onderzoe ken naar penisverlenging zijn noodzakelijk, maar deze opera tie komt te snel en te onvoorbe reid." Ook Hoekstra pleit voor een uiterst strenge selectie. Aan de ingreep kleven, zoals nu bekend is, ook nadelen. De penis lijkt inderdaad langer, maar voor de geslachtsgemeenschap werkt de operatie remmend. De balzak maakt nadrukkelijk deel uit van de penis, waardoor de verlengde penis er merkwaardig uitziet. Daarbij komt dat het geslachts deel bij een erectie ook niet meer schuin omhoog, maar slechts recht vooruit komt te staan. En de man heeft last van haargroei op de penis, vroeger was het onderste gedeelte met schaam haar begroeid. Aanvragen Dr. K. Marck, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Plastische en Reconstructieve Chirurgie, keurt de operatie niet af. Vaak geldt het psychisch dis functioneren als belangrijkste criterium. „Als iemand zich heel ongelukkig voelt en daardoor so ciaal niet goed meer functio neert, waarom zou je die dan niet helpen als daar een moge lijkheid voor is?" Het militair ziekenhuis, dat al leen militairen mag behandelen, heeft tot nu toe geen nieuwe verzoeken voor soortgelijke ope raties gekregen. Mensen met een penis van minimale afmetingen hoeven volgens de woordvoerder ook niet op medewerking van het ziekenhuis te rekenen.

de Stem | 1994 | | pagina 3