Veel Verborgen leed achter de klasdeur 't Zuiden heeft geen directe lijn met Randstad-kabinet -de stem- Corrupte Kok verdec minister va de stem A2 Boer Iüeskeuright Zoektocht na DE STEM BINNENLAND BUITENLAND 'Niemand zegt dat hij zijn leerlingen niet aankan' pE STEM DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Over het heetste hangijzer van de formatie is nauwe lijks gesproken. Het kwelde de onderhandelaars tot op de laatste dag en het had hele maal niets te maken met so ciale voorzieningen of studief inanciering. Uiteindelijk was het daar toch, het Uur van de Waarheid, het Licht aan het Eind van de Tunnel. Vorige week werd het besluit open baar gemaakt: de zomertijd wordt met een maand ver lengd. Volgend jaar hebben we een zomer die duurt tot eind oktober. Hans van Mierlo's inzet was een zomerperiode van tien maanden. In zijn met vuur vertolkte visie ligt een fronta le aanval op de meteorologi sche winter in het verlengde van het lossmelten van de bevoren politieke verhoudin gen in Nederland. Jacques Wallaazje zag meer in een langzaam afbouwen van de zomer, zodat de mensen niet merken dat hun iets wordt afgenomen. Bolkestein verdedigde in een knap essay de betekenis van de herfst voor de menselijke ziel en haalde in mooie kleu ren (droevig rood en strijdend geel) het belang aan van de najaarsmode en de bijbeho rende bedrijfstak. De doorbraak kwam in de warme schemering, de gelief de bejaardenbezoekster Erica Terpstra haalde opeens een nieuw argument uit haar tasje, waardoor de VVD omging. Veel aow-ers brengen nu de wintermaanden door in Span je. Met een langere zomer blijven ze hier en dat is goed voor onze economie. Zo kreeg de zomer van 1994 een opwindende paarse tint. Het was elke dag feest op het Binnenhof, het leek wel een braderie. Wim Kok stond in overhemd aan het open raam, alsof het een hotelkamer in Toscane was. Frits Bolkestein liet zijn stropdas thuis en hup pelde langs de braderie-be zoekers als een nudist op zijn eerste naturisten-camping. Hans van Mierlo leek fitter dan ooit. Hij gebruikt dat vroege extra uurtje in de zo mer om lekker bij te slapen. En hebt u Wallaazje ooit zo zien glijnmen? Hij genoot van de ijsco's en deed smakkend de ene concessie na de ande re. We hebben nu een zalig, zot zomerkabinet.Tiët'paarse pro- dukt van een hallucinaire hit tegolf. De nieuwe' regering heeft de eerste kwakkelwin- ter, genaamd Brinkman, al oveiieefd. Elco mompelde dat het niet aangaat te morrelen aan de vier jaargetijden, die alle hun eigen functie hebben. Lees het boek Prediker! Brinkman moest de Haagse zomerfeesten verlaten. Hij hoorde er niet bij, hij was te koel, hij was om te rillen.... Nu het CDA uit het zicht is verdwenen, zullen de paarse regeerders waarschijnlijk het ultieme taboe in Nederland, de zondagsheiliging, aanpak ken. De laatste zondag van oktober wordt in ieder geval wisseldag, dan gaat de zomer over in de winter. Een ver plichte rustdag verstoort de wederopbouw van het vader land. Bovendien: onder dit warmbloedige kabinet is het in principe elke dag een beet je zon-dag. En het zal altijd zomer zijn Weet u nog dat de elektrici teitsbedrijven deze zomer alarm sloegen? We gebruik ten te veel energie en het koelwater werd te heet. Ze beweren nu dat ze nog steeds bezig zijn uit te rekenen of die noodkreet iets heeft uitge haald. Onzin natuurlijk. Het resultaat is allang bekend, het ligt op het bureau in de zon- nekoepel van Wim Kok. Ne derland is op een stuitende manier doorgegaan met ver spillen. Maar, en dat is nu het interessante, de paarse ploeg is heel blij met de cijfers. Een stevige ventilator-belasting, die de hele, verlengde zomer doordraait, pompt de schat kist vol en geeft het kabinet een riante voorraad lucht. De zomerkoninkjes van Kok blazen de vier jaar met gemak vol. Vindt u dat ik de zaken al te zonnig bekijk? Misschien heeft het te maken met het feit dat ik vanaf gisteren mijn beste krachten mag geven aan dit verstands-kabinet dat ons land tot aan de poort van Twee Duizend zal brengen. Hebt,», npg, vragen? mij voortaan bereiken op het Ministerie van Zomerzaken, PoitBtó'SS'. Schevenirlgén. Boeren hebben het moeilijk. Geen politicus die er aan dacht iets over landbouw in het regeerakkoord op te nemen en geen specialist die in was voor de ministerpost van het groene front. Het werkt door tot in de schappen van de supermarkt. Naast elkaar twee soorten gesneden soepgroente: fijne in zakjes van een half pond en boeren met een dubbel gewicht. Het boerensoepgroen is niet alleen veel meer, het is ook nauwelijks verfijnd. Lijkt de fijne op confetti, bij de agrarische variant zijn de ingrediënten nog herkenbaar. Boeren staat voor veel en grof, blijkbaar. Heeft de landbouw het daarom zo zwaar? In een belendend vak staan de melkprodukten. De bijzondere en smakelijkere karnemelkvariant siert zich met de aanduiding boe renland. Of moet dit binnen hetzelfde kader geïnterpreteerd worden en betekent het alleen vetter? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1,® 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. s Een kabinet van de Randstad. Zo denkt 'het zuiden' over de nieuwe regeringsploeg. Onder de 26 paarse ministers en staatssecretarissen geen enkele zuiderling. Zee land, Brabant en Lim burg doen niet mee. Wordt dat een probleem? Van onze verslaggever Carl Mureau „Ik heb in het weekend alle plaatjes van de nieuwe bewinds lieden eens goed bekeken en de bijbehorende cv-tjes gelezen. Ik moet zeggen: de meesten zijn voor mij volstrekt onbekenden. Dat baart mij wel enige zorg, want het hemd is toch altijd nader dan de rok," zegt de Til- burger G. van Logtestijn, voor zitter van de Brabants Zeeuwse Werkgeversorganisatie (BZW). Wie per se wil, kan in het kabi net-Kok wel enkele zuiderlingen vinden. Jo Ritzen komt oor spronkelijk uit Limburg, maar was hoogleraar te Rotterdam voordat hij minister werd. Hans van Mierlo is weliswaar geboren en getogen in Breda, maar is toch geheel ingeburgerd in het Amsterdamse. En de tijd dat Friezin Annemarie Jorritsma in Breda haar toeristische oplei ding volgde, ligt ook al weer ver achter ons. „Straks krijgen we een kabinet uit de Randstad en een CDA uit de Randstad. Tel uit je winst," zo waarschuwde Tilburgs burge meester Gerrit Brokx vorige week nadat Elco Brinkman was opgestapt als CDA-fractieleider. Brokx kreeg, tot zijn spijt, twee keer gelijk. De Amsterdamse Fries Enneüs Heerma leidt nu het CDA en het kabinet-Kok ontbeert enige bewindsman uit het zuiden. Dat is even wennen. Maar is het ook werkelijk zo'n ramp? „Op zich is het jammer dat er geen personen uit het zuiden in de nieuwe ploeg zit ten", zegt de Brabantse commis saris der koningin F. Houben (CDA). „Maar we moeten de scheiding van boven en onder de rivieren, de discussie daarover, niet onnodig opkloppen. Het gaat om de inhoud van het be leid." En wat dat betreft, vreest Houben de toekomst niet. Ook R. Welschen, PvdA'er en burgemeester van Eindhoven, tilt niet zo zwaar aan het gebrek aan zuidelijke ministers of staatssecretarissen. Hij heeft vertrouwen in de paarse ploeg en stelt eenvoudig dat 'gerouti neerde bestuurders' heel goed weten wat er 'in het hele land, en dus ook in het zuiden, te koop, is'. „We moeten af van het gevoel dat het zuiden alleen door het zuiden geholpen kan worden", zegt Welschen. Als de zuidelijke provincies voor hun belangen willen strijden, dan moeten ze gewoon steeds met een goed voorbereid verhaal naar Den Haag gaan. „En wij zijn heel goed in staat om ons woordje te doen. Dat is geen enkel pro bleem." Voor het eerst in zijn bestaans- geschiedenis blijft het CDA bui ten de regering. Dat is even slikken voor de christen-demo craten. En dat is ook even wen nen voor Brabant en Limburg, waar het CDA van oudsher aan de touwtjes trekt. De jarenlang vanzelfsprekende deelname van het CDA aan 's lands kabinetten betekende een belangrijke link tussen het zuiden en Den Haag. Die band verslapt, zo veel is wel duidelijk. Een bevolkingsgroep die dat goed voelt zijn de boeren. Die hadden via hun CDA veel in de melk te brokken. En nu? Nu krijgen ze een totaal onbekende minister, Jozias van Aartsen. „Ja, daarover bestaat grote ver wondering," zegt A. Latijnhou wers, voorzitter van de Noord brabantse Christelijke Boeren bond (NCB). „Iemand die we niet kennen, dat is nog nooit vertoond." De Brabantse boe- ren-voorman is wel degelijk be zorgd over dit paarse kabinet. Daarom heeft de NCB de vier grootste kamerfracties (PvdA, VVD, D66 en CDA) reeds uitge nodigd voor een bezoek aan Bra bant en Limburg. „Dan kan men poolshoogte komen nemen van wat de problemen en de kansen zijn van het zuiden in het alge meen en van de land- en tuin bouw in het bijzonder." Ministers en staatssecretarissen worden ingehuurd om het land te dienen en niet hun eigen regio of provincie. Dat weet eenieder en daarom moet enige geklaag over een kabinet zonder zuider lingen worden gerelativeerd. Ook een gewoon kamerlid zit er niet alleen voor zijn vrienden uit de streek. Toch is niets mense lijks hen vreemd. Het Middelburgse PvdA-kamer- lid J. Lilipaly heeft in Den Haag altijd oog en oor voor Zeeuwse zaken. En vanuit het Zeeuwse weet men hem ook goed te vin den. Hij had het best aardig gevonden als het zuiden ook ie mand in het kabinet had gekre gen. „Maar we moeten geen koudwatervrees hebben." Bij het samenstellen van een ka binet staat voorop dat je een ploeg mensen bij elkaar krijgt die wat kan. Mensen met ver stand van zaken, met kwaliteit. „En die is aanwezig," meent Li lipaly. „En ja, het zuiden. Een man als Welschen zou prima zijn voor Vrom. Maar haal die eens weg uit Eindhoven, ik weet niet of men daar in Eindhoven blij mee zou zijn. Nu hebben we met Margreet de Boer een PvdA- vrouw die ook heel goed is. Ik heb daar best vrede mee." De Brabantse WD-voorzitter B. van der Klis heeft (vergeefs, dat wel) enkele partijgenoten uit de provincie naar voren geschoven en dat deed hij natuurlijk niet voor niets. „Op papier zitten bewindslieden daar voor het na tionaal belang. Maar in de prak tijk lijkt het me logisch en men selijk dat bij het innemen van bepaalde standpunten hun af komst een rol speelt. Een voor beeld? Breda is stedelijk knoop punt geworden, toen de West brabander Nijpels minister van Vrom was." Nijpels, inmiddels zelf burge meester van Breda, benadrukt dat 'zakelijke argumenten' de doorslag gaven om van de Baro- niestad een stedelijk knooppunt te maken. „Als die er niet waren, was het feest niet doorgegaan." Maar natuurlijk, zo bekent Nij-i pels, was hij als Westbrabander indertijd gevoelig voor het lob bywerk van zijn Bredase partij genoten F. Feij en R. Sandberg. „Die hebben behoorlijke dl» uitgeoefend." In theorie maakt het dan niets uit of de minister van Verkeer en Waterstaat uit Ulvenhout komt of uit Bolsward, maar als er weg moet worden aangel speelt zijn/haar afkomst toch een rol. Nijpels bevestigt „Laat ik het zo zeggen: werkt nooit tegen je als daar een minister uit je eigen provincie zit." Zo geeft Nijpels, sprekend eigen ervaring, voeding aan bezorgdheid van het zuiden. J Roermondse CDA-burgemeesw H. Kaiser waarschuwt het 'rand stad-kabinet'. „Als men de pro blemen van het zuiden te vee vanuit een randstedelijke en tuur benadert, dan komt het ka binet zichzelf wel tegen. Bu'te de Randstad wonen ook muloe nen mensen en die zullen laten horen. Men heeft het wel steeds over Rotterdam e Schiphol als de kurken waarop onze economie drijft. Maar ffl alleen een goede motor ben je niet. Je hebt ook een goed ve kei nodig dat stevig om stevig de weg te blijven." Van onze verslaggevers grunssum - De ontslagen burgemeester H. Riem van Brunssum is in zaken. Sinds december vorig jaar is hij directeur en enig aandeel houder van Leiderstaete Con sultancy BV. Die bijbaan had hij al als burgemeester, maar heeft hij nooit opgegeven. pe van corruptie verdachte ex- hestuurder houdt zich bezig met Den Haag (anp) - Slecht werklozen die langer dan d nog actief naar werk. Ht zoeken naar werk blijkt c vergroten. Daarnaast speel cepteren van werk een belai Dit blijkt uit een onderzoek naar het zoekgedrag en de kans op werk van langdurig (langer dan een jaar) en zeer langdurig (lan- ger dan drie jaar) werklozen. Het onderzoek is begin 1994 uitge voerd door het Leidse bureau Research voor beleid. De resultaten zijn gistermorgen door toen nog demissionair mi nister De Vries van Sociale Za ken en Werkgelegenheid aan de Tweede Kamer aangeboden. Uit -het onderzoek komt naar voren dat 33 procent van de ongeveer 100.000 zeer langdurig werklozen niet meer naar een baan zoekt. Nog eens 31 procent zegt wel te zoeken, maar blijkt in de praktijk niet te solliciteren. Per saldo zoekt dus eenderde van de zeer langdurig werklozen actief naar werk. Den Haag - Minister-presider de nieuwe minister van Lar belangrijk om mensen met ee zegt Kok. „De deskundigheid niet altijd doorslaggevend." Kok trok gistermiddag, na de eerste bijeenkomst van de nieu we ministerraad, een vergelij king met de overstap begin dit jaar van staatssecretaris Wallage (PvdA) van Onderwijs naar So ciale Zaken. „Wallage was toen ook niet de grootste expert op dit gebied." Van Aartsen is voor al deskundig op het gebied van de ambtelijke organisatie. De benoeming van de WD'er Van Aartsen oogstte eerder kri tiek bij de landbouworganisa ties. Van Aartsen zelf liet gister avond weten dat hij inmiddels contact heeft opgenomen met de landbouw-voormannen. Van voorzitter Latijnhouwers van de Noordbrabantse Christe lijke Boerenbond heeft hij de uitnodiging gekregen om langs te komen. Ook met Mares en voorzitter Varekamp van het Landbouwschap heeft hij al 'uit gebreid' overleg gehad. Door de overheveling van de portefeuille Cultuur van WVC naar Onderwijs ontstaan twee naamsveranderingen. Onderwijs heet voortaan Onderwijs, Cul- FORMATEUR Kok is inmiddels we kabinet heeft de eerste we land wordt vanaf nu geregeerd ujdens zijn eerste persbijeenko van de sluier op over de zoektoc Hoewel de reacties op de nie algemeen positief zijn, is het d de eerste keus is bemand, ten aantal geselecteerden had 'e slaan. Meer dan ooit werd as, njinister te laag is. Hélemaal on Wle het inkomen van een min Jet dat van een topper uit he eat de Verhoudingen absoluut z ten of meerdere miljoenen pe van een grote onderneming, sa aris van ruim twee ton per j eien al§ buitensporig hoog en eat toen vaker werd gereden wanneer de samenleving een b 'e loyaliteitsgedachte heeft a estuurders denken praktische ®n, maar het verschil mag niet e risico's die aan een minister Ho°tz,jn dan in het normale bt et dragen van politieke eind' egrip dat soms kan leiden tot aar worden afgewacht hoe la een experiment, waarover je 'evensdeSteren' maar n'emand Wanneer het noodzakelijk wore inifien wordt bestuurd, moet Komens van bewindslieden e salarissen die in andere e m.J?,er die scheefgroei niet v eilijker worden om gekwalifi Een onderwijzer of do cent slikt liever zijn tong in dan dat hij moet toe geven dat hij de klas niet aankan. En uit angst voor een slechte naam worden incidenten van geweld en agressie op scholen meestal stilge houden. Of gebagatelli seerd. Struisvogelpolitiek, zeg gen de bonden. Want soms wordt een leer kracht zo ernstig mis handeld of bedreigd dat het niet in de doofpot mag worden gestopt. Zo als onlangs in Amster dam. Maar is het een incident of gebeurt het vaker? Hoe groot is het leed achter de klasdeur? In de eerste week van het nieuwe schooljaar een gesprek hierover met vier broers in het onderwijs: André, Joost en Rob Adank ge ven les in Breda. Henny Adank staat op een school in Rotterdam. Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Nee, van leerlingenterreur willen ze geen van allen weten. Ook Henny niet, terwijl hij in Rotter dam toch wel het een en ander gewend is. En op de vraag of leerlingen vandaag de dag steeds onbeschofter worden, wordt aan het begin van het gesprek driftig 'nee' geschud. Maar ruim twee uur later geven de broers toch aarzelend toe dat er meer orde en discipline op scholen moet komen. Want soms loopt het wel uit de hand. Dat de beleefheidsnormen de laatste ja ren hevig aan slijtage onderhevig zijn, bevestigen ze onmiddellijk. De hele .samenleving lijdt im mers aan waarden- en normver vaging. Dus dat dat zijn weer slag op scholen heeft, is niet zo verwonderlijk. Maar soms is het meer dan 'al leen maar brutaal gedrag'. Soms wordt er een grens ov^chreden. Het zijn incidenten, sporadische gevallen, haasten ze zich te zeg gen, want het grootste deel van de jeugd doet keurig netjes haar best. Maar toch. Op de school van Rob Adank, 40. jaar, basisschool De Boomgaard in Breda, is een docente wel eens tegen haar schenen geschopt. En Henny Adank, 45 jaar, docent kunstzinnige vorming, etaleren en reclametekenen op de Rotter damse scholengemeenschap Olympuscollege is ooit door een vader met een levensgroot sla gersmes bedreigd, nadat zoonlief had geweigerd om corvee te doen. En vorig jaar nog werd een leerling van de Nassau Scholen gemeenschap in Breda van school verwijderd omdat hij de conciërge te lijf was gegaan. Dreigementen Agressie en geweld van leerlin gen jegens leraren komt hier weinig voor, zo verzekert een aantal rectoren in West-Brabant en Zeeland. We mogen ons ge lukkig prijzen, meent een rector van een scholengemeenschap in Breda. Gewelddadige voorval len, zoals recentelijk in Amster- ze toch afgerekend op hun o®, gangsvormen. Een scheldwoorj als 'eikel' tolereer ik niet. Dj vind ik vernederend. Dan bel j de ouders en zeg: nog een keer en hij krijgt van mij geen ]s meer. Als je het accepteert, gaai het van kwaad tot erger." Henny, een robuuste en laconie ke persoon, kan de klas goej aan. Bij hem geen gerotzooi, vet. telt hij. Als het moet, pakt hij» een bij zijn kraag en vertelt hjj hem 'op z'n Rotterdams' dat hei afgelopen moet zijn. Wat hem meer zorgen baart, is het crimi nele gedrag buiten de schooi Steeds vaker wordt hij gecon- fronteerd met leerlingen die het boevenpad opgaan. „Jatten, inbreken, noem maat op. Als er een leerling niet ij hoor je: o, die zit in de bak. Je hoort de meest vreemde, wilde verhalen. Over inbraken, aan randingen, overvallen. Er zijn leerlingen die me vragen: 'Mees ter, wat moet ik voor je met: brengen?' Het aanbod varieert van dassen tot computers. Nee, roep ik dan. Ik geef ze niet aai Wie ben ik om dat te doen? Dal is hun vrije tijd, daar bemoei ik me niet mee." Joost: „Ik geloof niet dat het onderwijs in staat is om de op voeding over te nemen van de ouders of dat we de maatschap pij kunnen veranderen. Dus kunnen we maar een ding doen: Zoveel mogelijk orde en discipli ne op school eisen. En daar heb ben steeds meer kinderen pro blemen mee." André: „De opvoeding hoort pri mair thuis te liggen en dan pas op school, maar soms lijkt het wel andersom." Rob: „Ik denk dat tegenwoordig veel ouders hun kinderen te veel toegeven. En laten we elkaar geen watje noemen, ik denk dal het nu te ver doorslaat. Als dl ontwikkelingen van nu zich doorzetten, moeten we echt gaai oppassen voor situaties zoals in de Randstad." Nooit toegeven De vier broers bevestigen dat een van de problemen is dat leraren zelden of nooit openlijk zullen toegeven dat ze geen baas kunnen blijven in de klas. 01, zoals het in vaktermen heet, 'zwak in df, oijEjgl [Zjijjj, Sterker nog, het is niet bespreekbaar. Ook niet als het flink uit de hand loopt en een docent het slachtof fer wordt van regelrechte intimi datie. Van Haren: „Leraren zijn graag keizer in hun keizerrijk Als de klasdeur dicht gaat, weet niemand wat er daarachter af speelt." Schaamtegevoel speelt een grote rol, vertelt Henny Adank: „Er is geen collega die in de koffieka mer zegt dat hij de leerlingen niet aankan. Niemand loopt graag met zijn onkunde te koop." Joost, die ridderlijk toegeeft zelf met het probleem te hebben ge worsteld, zegt: „Nee, daar pra ten we niet over. Ik heb dat zelf nooit gedaan. Je bent eigenwijs genoeg om te denken dat je het op eigen krachten wel redt' Rob: „Als iemand het probleem niet aangeeft, komt het nooit naar buiten." André pleit er sterk voor dat het taboe moet worden doorbroken „Er is geen open sfeer. Over zaken als fysiek en verbaal ge weld wordt niet gesproken. Maar het mag toch niet zo zijn dat iemand daar letterlijk aan kapot gaat? En dat komt voor." 'Als je door de aula loopt, vliegen de schuttingwoorden je om de oren dam waar drie medewerkers van het Mondriaanlyceum door een leerling en zes vrienden in elkaar werden geslagen, komen hier (nog) niet voor. Maar toch kla gen veel docenten, anoniem wel iswaar, dat leerlingen steeds agressiever worden. En dat het een taboe is om er openlijk over te praten. Uit een kleine steekproef blijkt dat ook op de scholen hier steeds vaker messen in beslag worden genomen, de politie leerlingen oppakt voor crimineel gedrag, autobanden van docenten wor den doorgesneden en leraren het slachtoffer zijn van dreigemen ten. Niet voor niets schreef de Breda se voorzitter C. van Overbeek van de Katholieke Onderwijs Vakorganisatie onlangs in het Katholiek Schoolblad; „Regel- matjg,_ho^>r ik her en der voör- bé'eldeS van geweld tussen leer lingen, maar ook van leerlingen tegen onderwijspersoneel. Som mige situaties zijn zo ernstig dat werknemers voorgoed hun baan vaarwel zeggen. Over het alge meen zijn besturen huiverig om over geweld in en rond de school naar buiten te treden. Een slech te naam is gauw gevestigd en de concurrentie tussen scholen is groot. Het weinige onderzoek dat bestaat, is echter ernstig ge noeg om niet langer struisvogel politiek te voeren. Om de oorza ken van het geweld weg te ne men moeten de feiten wel be kend worden en de slachtoffers - hoe begrijpelijk ook - niet langer kiezen voor een doodzwijgen. Dat brengt ons in een spiraal van geweld." De angst voor een toename van agressie op scholen wordt inge geven door de situatie op scholen in het buitenland. In de Verenig de Staten werden vorig jaar maar liefst acht onderwijzers door studenten vermoord. En uit recente onderzoeken blijkt dat in Duitsland een op de vijf jongens gewapend met een mes naar school gaat. Om te voorkomen dat het in Nederland uit de hand loopt, kondigde minister Ritzen van Onderwijs vorige maand aan, naar aanleiding van de vecht partij op het Mondriaanlyceum, een landelijk onderzoek in te stellen naar de aard en omvang van schoolcriminaliteit. De tijd dat leerlingen geduldig in de rij op het schoolplein wachten en rechtop springen, de hakken tegen elkaar, als de le raar het klaslokaal betreedt is' allang voorbij. Daar treurt nie mand over. Maar dat het beeld van de gezaghebbende docent helemaal aan gruzelementen ligt, is voor veel onderwijzers wel een doorn in het vlees. Docent A. van Haren van het Geertrudislyceum in Roosendaal klaagt dat een onderwijzer te genwoordig slechts 'iemand is die de jongeren van de straat houdt en hen probeert wat ken nis bij te brengen'. Of zoals Joost Adank, 42 jaar, docent Neder lands van de St. Jozefmavo in Breda, zegt: „Respect moet je tegenwoordig verdienen. Daar moet je voor knokken. En als je dat niet lukt, dan kan je als leraar makkelijk het slachtoffer worden van misselijk gedrag." Zijn broer Henny: „Bij ons is twee keer een auto van een le raar toegetakeld, maar eerlijk gezegd vind ik dat een geval van eigen schuld. Ik praat het niet goed hoor, maar die lui kunnen niet met die gasten omgaan. Die zullen de leerlingen net zo lang treiteren en pesten totdat ze een keer worden teruggepakt." ,t 191111310 H Verruwing Je loopt steeds vaker tegen het ontbreken van elementaire op- voedingsregels aan, vindt de 43-jarige Van Haren. „Het uit zich in kleine dingen. Je moet bijvoorbeeld oppassen dat je geen klapdeur tegen je neus krijgt. Kinderen zijn brutaler, mondiger, vrijer. Huiswerk niet af? Nee, sorry meneer, ik moest vakken vullen bij de Albert He- ijn. Ze zien je als hun gelijke, je bent er voor hen. Nee, ik ga er niet onder gebukt, maar ik vind het wel vervelend." De gebroeders Adank spreken liever niet van een groeiende onbeschoftheid en agressie van leerlingen. Ze gebruiken het woord 'verruwing'. Henny: „Het taalgebruik wordt steeds grover. Dat vind ik zo erg, die gemene taal. Af en toe sta ik met mijn oren te klapperen. De hele dag hoor je: kankerlijer, kutwijf, meisjes net zo goed als jongens. Vreselijk vind ik dat. Nee, ik laat me niet uitschelden. Dan zijn ze bij mij aan het verkeerde adres. Ik ben geen straatvuil." Joost: „Ik ben wel eens uitge scholden. Voor eikel, geloof ik, dat ligt tegenwoordig voor in de mond. Hoe ik dan reageer? De beste manier is meestal negeren, even links laten liggen." André, 47 jaar, geeft les op het Newmancollege in Breda: „Alsjg door de aula loopt vliegen de schuttingwoorden je om de oren. Ik vind dat je als docent de leerlingen daarop moet aanspre ken. Ik weet niet of het helpt, soms moet je het wel honderd keer zeggen, maar straks worden Henny Adank Joost Adank Rob Adank André Adank FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GlIRP

de Stem | 1994 | | pagina 2