194 Twee derde van kiezers ziet Kok wel zitten IJSBERGSLA EN SLAVINKEN. s 'Buitenland denkt dat blowen, snuiven en spuiten normaal is' Israël wil binnen negen maanden weg uit Z-Libanon Het duizelt Kok een beetje, maar niet van de champagne Vier Nederlanders onder doden vliegtuigongeluk I/IOSSELEI B6| en 'n bolleke De Koninck ECHT ANTWERPS! ik vrouwen ZCK Staten staan chter ouderen Zedillo nieuwe president Mexico VN-soldaten in Somalië gedood Wapendiefstal lij Antwerpen Gedeputeerde Sonneveld in ziekenhuis Goupplannen in Zuid-Afrika ^bdellaoui in derby kost NAC inderdaad ton Bewindslieden mogen niet samen in auto Oud-minister Hirsch Ballin opent de frontale aanval op het paarse kabinet CDA duikelt in jongste peiling Ambtenaren en bejaarden het meest achteruit Consument ziet toekomst Usbeigsla, Slavinken, kilo .1550" 13.50 100 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. weer zonnig in 2 AUGUSTUS 1994 een in de loop der jaren ebouwd. elkens wanneer ik bij de anov's binnenkom, treft het e hoe overvol het huisje is. vervol van geluk. Ze ken en geen jaloezie, en afgunst n worden niet geteisterd oor hebzucht. Toen ze nog een eigen put hadden, waste eter zich altijd met regenwa- r en 's winters met sneeuw, n ook vandaag op zijn 73e laapt hij het gehele jaar lie er buiten met zijn twee ka- eraden, de honden Athos en ele, dan in de slaapkamer aar hij zo hard voor heeft oeten zwoegen. Eeuwige jeugd wee jaar geleden zag Ivanov p zijn zwart-wit teeveetje en reportage. De beroemd- te Tjechische 'Otuzilei' mensen die 's winters'tussen et ijs zwemmen) werden aarin in het zonnetje gezet, eter Ivanov haastte zich in e sneeuw naar hun club aan e Moldau en vroeg het lid- aatschap aan. De helden an het koude water moesten limlachen om de oude waas. „Goed, doe maar mee. e zijn net met een wed- trijdje bezig." De ene kroop de ijskoude rivier na zestig meter uit, de tweede hield het honderd me ter vol en de derde zwom elfs honderdzestig meter, oen iedereen uit het water was, lag Ivanov er nog altijd vrolijk in te spartelen. Alleen stond hij nog altijd bij de start, daar waar zijn voeten nog net de bodem raakten. De kou deed hem niets, maar zwemmen kon hij niet. Maar Ivanov gaf het niet op. Dag in dag uit traint hij zich zelf, want zwemmen zal hij leren. Op een leeftijd waarop de anderen aan de dood den ken, denkt Peter aan hoe hij de jongeren een poepje kan laten ruiken. „Hoe kan je ver dorie zo jong zijn?," vroeg ik Ivanov gisteren door jaloezie overvallen. Hij antwoordde me met een wedervraag: „Waar blijft het vlees het verst? In het vuur of in de koelkast?" la, tel. 076-211199 D? iMtljOOr 134e JAARGANG DE STEM aravaan was afgelopen week- creatiegebied Bussloo tussen it er op die dag slechts één programma stond, waren alle waaronder Hans van Goor uit rcuit als tweede is geëindigd vallen. Hij lag nog net voor de 'Sieverding-groep' met het. ge volg dat die de aansluiting met de kopgroep verloor. Alleen Le slie Voorn, die al heel wat lange- baanwedstrijden heeft gewonnen waaronder het Nederlands kam pioenschap, zag het gevaar en zwom snel Hamelink voorbij en kon nog aansluiten bij de kop groep, die toen uit zes man be stond. Jeroen Hauwert won zijn eerste wedstrijd, hetgeen tevens zijn laatste zal zijn vanwege zijn opleiding bij de KMA in Breda. Anton Thoen tikte als tweede RESULTATEN ZEEUWEN VROUWEN /18 2000 meter schoolslag ah 'n deelneemsters): 3. Renate Louwers - 6. Ankie Büijs, 7. Audrey de Boo J. 10. Susan de Baar, 13. Brechje la man (allen ZCK). 12 2000 meter vrije slag all ia (43): Ingeborg Hamelink, 22. «fcgsi Klaassen (beiden ZCK), 32. Te Verheijden (Schelde), 9l», 400 meter vrije slag tot 10 jaar. y*i 'i 3. Linda Vink, 7. Daisy de Riaaei (beiden ZCK). v /97i. 800 meter vrije slag tot 12 jaar 5. Saskia Herrebout, 10. Car Schrijvershof (beide Stormvogel)- 1000 meter vrije slag tot 14 jaar l 10. Linda van de Salm. MANNEN ,,ol. 2000 meter schoolslag all in.S f Anton Thoen, 8. Ruud HamelinK, Auk de Maat, 12. Martijn VerD» 23. Evert de Maat, 25. Jeroen van Sar, 26. Jonathan de Witte, Jeroen Kortsmib, 34. Arjan De (allen ZCK). ij. 2000 meter vrije slag all in (°.y Arno van den Berghe (ZCK.)» Joey den Beer (Stormvogel). 1000 meter masters (+25 Anton Thoen, 4. Arjan D (ZCK). /i 5); 400 meter vrije slag tot 10 jaar 3. Jarbas in den Bosch (ZCK) .y 800 meter vrije slag tot 12 3aa.^ 12. 6. Rob Vermeulen (Stormvogel). Paul Kortsmit, 24. Bram van Salm (beiden ZCK). /gg): 1000 meter vrije slag tot 14 jaa ge 5. Pascal Vernaeve, 8. Tom P (beiden ZCK). - Een overgrote Meerderheid in Provinciale Sta len steunt de Zeeuwse bejaarden jhun strijd tegen de omstreden jeffing, de ingezetenomslag, van waterschappen. De helft van bejaarden die een aanslag Eëbben gekregen, heeft de hef- iing nog niet betaald. Statenlid jveleens (PvdA) vindt dat 'veel betekenend, gezien de Zeeuwse volksaard van trouw betalen'. |ZIE ZEELAND - C1 Mexico-Stad - Ernesto Zedillo tan de regerende PRI wordt de president van Mexico. de einduitslag nog op laat wachten heeft hij zijn ®ee concurrenten verachter ach gelaten. De opkomst was net ruim 70 procent hoog. |ZIE BUITENLAND-A3 Mogadishu - Soldaten van de So malische krijgsheer Aidid heb- len gisteren een VN-konvooi overvallen en zeven Indiase blauwhelmen gedood. Ook aan Somalische zijde vielen een aan tal doden. In het zuiden van de hoofdstad Mogadishu zijn giste- len Amerikaanse legerauto's On der vuur genomen. Daarbij raak te niemand gewond. Antwerpen - Uit een jachtwinkel in Edegem, tegen Antwerpen, zijn gisteren alle zware hand- vuurwapens, zo'n tweehonderd van het kaliber 45, en munitie ge- De eigenaar verkocht deze vuunvapens enkel aan politie mensen, privé-bewakers en ge specialiseerde schietclubs. De waarde van de wapens bedraagt ongeveer 400.000 gidden. HET WEER /min./max. tl Koningin Beatrix heeft het kabinet-Kok gistermiddag beëdigd. Daarna poseerde de vorstin met het kabinet op de trappen van Huis ten Bosch. Op de eerste rij van links naar rechts: Ritzen, Van Mierlo, Kok, koningin Beatrix, Dijkstal, Sorgdrager en Zalm. Op de tweede rif van links naar rechts: Borst-Eilers, Van Aartsen, Jorritsma, Voor hoeve, De Boer, Wijers, Melkert en Pronk. foto anp Lokaal onweer In een groot deel van West- Europa trekt de zomer zich geleidelijk terug. Vandaag nog opklaringen en een aangename temperatuur. In de loop van de middag buien, lokaal met onweer. Dtn Bosch - De in opspraak ge- Brabantse CDA-gedepu- Sonneveld is gisteren met hartklachten opgenomen in het hekenhuis. Daardoor heeft de ®A-fractie gisteravond tijdens Wn extra beraad geen definitief standpunt ingenomen over de «tvestie-Aakvlaai. In deze affaire s Sonneveld in opspraak geko- aen omdat hij geprobeerd zou «ebben een hem bekende aanne mer te bevoordelen. 'ebannesburg - Ruim 250 huur- ®gen, gerekruteerd door de Bei- Wie rechts-extremistische be weging Voorpost, treffen voorbe reidingen voor een staatsgreep in Ir'Jid-Afrika. Dat verklaart een abantse huurlmg, die zelf is af gehaakt, vandaag tegenover deze I2IE BINNENLAND-A3 Bteda - Trainer Jan Reker van ,Jr™ 11 bevestigt dat NAC gulden bovenop de 'ransfersom van vier ton moet alen aan Willem II als de Bre- ..l'. c^ub Yassine Abdellaoui dag opstelt in de derby tussen twee clubs. •2|E SPORT -B1 Ul 2 5 Uj Abdella-oei! Door Henk Bouwmans Den Haag - Een beetje jaloers was Annemarie Jorritsma, de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat, wel. Wat had die Beatrix dat weer mooi voor elkaar. Met haar zo merse combinatie van zalm en groen was de majesteit de grote blikvangster toen het kabinet zich gistermiddag op de trappen van Huis ten Bosch aan het volk presenteerde. Jorritsma's gele jasje, dat ze spe ciaal voor de gelegenheid droeg, verbleekte daar een beetje bij. Voor de elf nieuwe ministers in het kabinet was dat bezoekje aan het paleis van de koningin en de beëdiging een hoogtepunt. Ad Melkert, de nieuwe minister van Sociale Zaken, had zich ver baasd over het fraaie interieur van het paleis. „Het is typisch Hollands. Van buiten niet spe ciaal, maar van binnen prachtig ingericht," aldus Melkert (PvdA). De nieuwe staatssecretaris van Binnenlandse Zaken D66'er Ja cob Kohnstamm had voor zijn beëdiging, samen met alle andere staatssecretarissen een uurtje na de ministers, al een kleine neder laag moeten slikken. VANDAAG IN DEZE KRANT Hij was graag met zijn collega Van de Vondervoort in 'één dienstauto naar het paleis gere den. Maar de ambtelijke top ver bood hem dat. „Ik werd overruled. Carpoolen is tegen het protocol," vertelt Kohnstamm tijdens de ontmoe ting met de parlementaire pers in de Trèveszaal. In deze statige zaal kwam het nieuwe kabinet gistermorgen voor de eerste keer bijeen in het zogeheten constituerende beraad. Dat het niet de eerste keer zou zijn als een kabinet dit beraad niet overleeft, had de nieuwe pre mier Kok tot zijn schrik 's mor gens in de krant moeten lezen. „Ik wist niet dat dat in 1926 was gebeurd. Ik zal het ook nooit meer vergeten. Maar ons is het nu wel gelukt," keek Kok tijdens zijn eerste persconferentie als premier terug. De amateurvoetballers trappen vanavond af met de eerste bekerronde. De Stem zet op de eerste dag van het nieuwe seizoen in zijn jaarlijkse bijlage alle spelers, trainers, clubs en verwachtingen op een rijtje. Kok voelde zich zo opgelucht dat hij zich een grapje veroorloofde waar hij al weer snel spijt van kreeg. Verschillende ministers - al dan niet ingefluisterd door hun eigen topambtenaren - hadden hier en daar al zitten morrelen aan de afspraken in het regeerak koord. „Ze wilden het akkoord nog net niet wijzigen," grapte de nieuwe premier. Toen dat door de verzamelde pers wel eens verkeerd begrepen kon worden, slikte Kok zijn als grap pig bedoelde opmerkingen met een weer in. „Laten we na deze lichte euforie ons maar verder op de inhoud van het beleid concentreren. Ik kan u verzekeren: er zijn geen scheuren in het bastion van de eenheid van het regeringsbeleid," klonk het vanouds degelijk. Het was gisteren voor Kok, maar ook voor alle nieuwelingen in het kabinet, een feestelijke maar toch vooral ook een onwennige dag. De laatste dagen was het besef doorgedrongen dat de droom van een kabinet-Kok werkelijkheid zou worden. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK COMMENTAAR OP - A3 INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's Start '94 A2 A3 A4 A5 A6 deel B deel C deel D D2 deel E Hij zei dit in een interview met de in Beiroet verschijnende Arabi sche krant al-Hayat. Nadere bij zonderheden over het voorstel zijn niet vermeld. Israël is bereid zich terug te trek ken tot aan de grens die bestond tussen Palestina en Libanon ten Van onze verslaggever Eindhoven - 'Het exhibitio nistisch gedogen van drugge bruik kan in het buitenland het verkeerde beeld opleveren alsof blowen, snuiven en spui ten in Nederland normaal is.' 'De uitstraling is er een alsof Frau Antje behalve kaas en zich zelf ook dit in de aanbieding heeft.' Met dergelijke zinnen heeft voormalig minister van Jus titie Hirsch Ballin gisteren als eerste CDA'er de aanval geopend op het paarse kabinet van PvdA, WD en D66. Voor studenten van de universi teit in Eindhoven hield Hirsch Ballin, die nu in de Tweede Ka mer zit, op de eerste dag van de regering-Kok een vurig betoog over criminaliteitsbestrijding. De aanval op het paarse kabinet lijkt vooral gericht op de nieuwe justitie-minister Sorgdrager. Van deze D66-juriste is bekend dat zij druggebruik uit het strafrecht wil halen. Hirsch Ballin, die eind mei aftrad omdat de Tweede Kamer vond dat hij de strijd tegen de georga niseerde misdaad door de vingers had laten glippen, pleitte voor gedwongen afkicken in gesloten inrichtingen. „Met spuitruilpro- gramma's zijn wij er niet." Hij ziet een groot gevaar in het vrijgeven van softdrugs, omdat de misdaad zich volgens hem dan nog meer gaat concentreren op heroïne- en cocaïnehandel. Volgens hem is het tolerante 'kof- fieshopbeleid' nu al volledig uit de hand gelopen. Hirsch Ballin kritiseerde de Al melose rechter die onlangs heeft uitgesproken dat Duitse drugtoe risten niet mogen worden gewei gerd. De vroegere minister toonde zich voorstander van een Europees re chercheteam dat over de grenzen heen op misdaadkartels mag ja gen. Zo'n Euro-FBI is volgens hem nodig om de handel in nucleair materiaal uit de voormalige com munistische' staten te kunnen aanpakken. Hirsch Ballin foto de stem/johan van gurp „Een gemeenschap met zozeer open grenzen als de Europese kan dit soort handel niet met afge- schotte activiteiten per land te gengaan", aldus Hirsch Ballin. De Duitse regering pleit al enige tijd voor een internationale op sporingseenheid. 8 "71031 l'^OOZIÖ1 I I I I I DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggevers Den Haag - Twee derde van de Nederlandse kiezers heeft veel vertrouwen in de nieuwe premier Kok. Uit een peiling van het bureau Interview blijkt dat 65 procent van alle kiezers Kok wel ziet zitten. Onder de CDA-aanhang scoort Kok zelfs 68 procent. Het vertrouwen in de hele ploeg van Kok is minder groot. Ruim 43 procent zegt veel vertrouwen in Kok en de zijnen te hebben, maar de helft van de kiezers heeft vooralsnog weinig vertrouwen. Met name D66- en PvdA-kiezers hebben veel vertrouwen in paars (ruim twee derde); bij de WD zijn de meningen sterk verdeeld (ongeveer de helft heeft veel ver trouwen). Bij CD A-kiezers is het vertrouwen het laagst (slechts 30 procent). Mannen hebben evenveel ver trouwen in het nieuwe kabinet als vrouwen. Naar leeftijd bezien is het kabi net-Kok het populairst in de groep 25- tot en met 34-jarigen, jongeren tot 24 jaar en 65-plus- sers zien het minder zitten. Op de dag van de installatie van het kabinet-Kok publiceerde In terview ook de jongste peiling naar de politieke voorkeur van de kiezers. Daaruit blijkt dat de drie nieuwe regeringspartijen het niet slecht doen - PvdA 38 Kamerzetels (plus 1), WD 32 (plus 1) en D66 26 (plus 2) - maar dat het CDA op een absoluut dieptepunt is be land. Als er nu verkiezingen zou den worden gehouden zou het CDA op 29 zetels uitkomen, een verlies van 5 zetels. Bij de kleinere partijen is volgens de peiling maar weinig veran derd ten opzichte van de verkie zingsuitslag van 3 mei. Groen- Links (nu 5) en de CD (nu 3) zou den er een zetel bijkrijgen, ter wijl het AOV (nu 6) er weer één zou moeten inleveren. Kok blijft van de politieke leiders het populairst bij de kiezers. Bij na twee derde van hen heeft veel vertrouwen in de nieuwe minis ter-president. Bij de eigen PvdA- aanhang scoort Kok 85 procent, bij de WD altijd nog 57. Van Mierlo is met 59 procent goede tweede. Den Haag - Modaal verdienende ambtenaren en bejaarden met een aanvullend pensioen van 30.000 gulden of meer per jaar zullen de komende vier jaar het meest aan koopkracht inleveren. Zij moeten door de plannen van het nieuwe kabinet rekenen met een koopkrachtverlies van 7 tot 8 procent over de hele periode. Dat blijkt uit de doorberekening die het Centraal Planbureau (CPB) heeft gemaakt van het paarse regeerakkoord, op basis waarvan het nieuwe kabinet-Kok gaat regeren. Bijstandsontvangers met of zon der kinderen zullen onder het paarse kabinet ongeveer 4 pro cent koopkracht verliezen. Voor bejaarden met alleen een aow- uitkering pakt de ontwikkeling van de koopkracht iets gunstiger uit. Voor de laatste keer verlaat (inmiddels ex-premier) Lubbers het Torentje, nadat hij de 'macht' heeft overgedragen aan zijn opvol ger Kok. Er was applaus voor de gaande man en een lovend woord van afscheid van de komende. „Met grote waardering voor zijn kwaliteiten ga ik naar Algemene Zaken om het stokje van Lubbers over te nemen. Dat zeg ik niet als een gemeenplaats. Ik wil dit hier uitspreken en zal het straks ook hemzelf zeggen,aldus de nieuwe premier Kok. foto anp Beiroet (afp) - Premier Yitzhak Rabin heeft Libanon voorge steld dat Israël binnen negen maanden zijn troepen terugtrekt uit de grensstrook die het bezet houdt in Zuid-Libanon. Rabat (anp/afp) - Bij de slachtof fers van het vliegtuigongeluk in Marokko zijn zondagavond ook vier Nederlanders om het leven gekomen. De identiteit van de slachtoffers is nog niet bekend. Alle 44 inzittenden van het toe stel kwamen om het leven. Het Marokkaanse vliegtuig was op weg naar Casablanca toen het tien minuten na de start ten noorden van Agadir neerstortte. Er waren onder de slachtoffers onder meer acht Italianen, vijf Fransen, een Koeweitse prins en zijn echtgenote en een Ameri kaan. Het vliegtuig van het type ATR-42 was in 1989 aangekocht. Volgens een woordvoerder van het vliegveld had het toestel al een hoogte van 5000 meter be reikt, toen het plotseling neer daalde op het Atlas-gebergte, vlakbij de plaats Tizounir.e. (ADVERTENTIE) tijde van het Britse mandaat (vóór het ontstaan van de staat Israël in 1948), aldus Rabin. Het voorstel is via de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken Warren Christopher overge bracht aan Libanon. 5 Syrië heeft Christopher evenwel al gewaarschuwd dat de onder handelingen met Libanon en de regeling die daaruit kan voort vloeien, verbonden moeten zijn aan de besprekingen tussen Syrië en Israël. Israël bezet sinds 1978 een grensstrook van duizend vierkante kilometer in het zuiden van Libanon. per krop Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 27 augustus a.s. I" I BEATRIX Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu Öe daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. 1 ~W Den Haag - Voor het eerst in vier jaar ziet de consument de toe komst weer zonnig in. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat de consument weer vertrouwen heeft in de economie. De positieve kijk op de economi sche situatie heeft (nog) niet ge leid tot een optimistischer kijk van consumenten op hun eigen financiële situatie. „De koopbe reidheid hobbelt er altijd een beetje achteraan," zegt drs. P. Bertholet van het CBS. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:. Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L_i DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1