Religieuze strijd verscheurt Bangladesh Aids verspreidt zich razendsnel in India en Afrika !e vertelt er lieven' mHÊÊÊÊÊÊÊÊm oortaan ►lussers Chinese leiders houden adem in tot Deng's dood I DE STEM GIDS Fundamentalistische moslims maken dankbaar gebruik van affaire rond schrijfster *ortret van leng Xiaoping Strijd ift Ruanda leidt tot ziekte-explosie onder vluchtelingen in Zaïre DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 JUSTUS 1994 DEEL D |ift. Ontspanning, servi- eten de zender herken- vanaf 1 januari een lie programmering: de- Ijdstippen. Het NOS-be- loed van de regionale en Imereiële omroepen slonk I marktaandeel verder naar rocent. Streefgetal is nu 12 leent. (schillende voorstellen om populariteit van de zender [ergroten kregen de afgelo- jaren nooit voldoende pn van de omroepen. Het uwe profiel van Radio 2 voorgesteld door NCRV, 10, Vara en EO. [vorige verbouwing van Ra- 2 dateert van 24 januari, kte soorten programma's op Ite tijden moesten de zender |n aantrekkelijker maken en grotere groep luisteraars hspreken. Deze renovatie Bs de voorbode van een akke horizontale program- Bring. Op 24 januari kreeg lio 2 ook de eerste dage- [cse programma's: Het Hart Twee, File-Radio en Alle lie Engelse roddelpers die eer- Ir profiteerde van zijn succes- In, valt nu over hem heen. pv George vertelt in Boy Next kor openlijk over hoe hij met in homoseksualiteit omging, [er zijn vreemde creaties en [er de periode dat hij aan he- |ïne verslaafd was. Nederland 3, 21.03 uur an onze rtv-redatie |e Chinese leider Deng Xiao- ng staat te boek als de man die dictatuur van het communis- e gered heeft door het leger in schakelen tijdens de studen- nopstand in 1989 op het Plein an de Hemelse Vrede. Gisteren erd hij negentig jaar, aanlei- ng voor de BBC een portret uit zenden. e documentaire The people's xtator schetst de Chinese voor- an die in 1978 aan de macht wam. Hij was de winnaar in de avolgingsstrijd die na de dood an Mao Zedong ontbrandde. In 'ïjftien jaar tijd maakte Deng iiaoping van de straatarme, we- eldvreemde Volksrepubliek een :apitalistische politiestaat. BBC 2, 22.30 uur 22.30 u. On deadly ground. Zaal 13 -• 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Bad girls. Zaal 14 - 14.30, 17 u. We're back. 20 en 22.30 u. Maverick. Zaal 15 - 14.30, 17 u. Thumbeli- na. 20 u. Shadowlands. 22.30 u. Intersection. Zaal 16 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u, Ace ventura: pet detective. Zaal 17 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The Pelican brief. Zaal 18 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Maverick. Zaal 19 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The Getaway. Zaal 20 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Escape from Absolom. Zaal 21 - 14.30 u. Gettysburg. 20 en 22.30 u The Flintstones. Zaal 22 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Serial mom. I GENT Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Beverly Hills Cop 3. 17, 20 en 22.30u, R&meo is bleeding. 20 en 22.30 u. The boys life. 14 30, 17, 20 en 22.30 u. MavericK. 14.30 u. We're back - 14.30,17, 20 u. Blank check. 14.30,17 u. The cowboy way 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The crow- 14.30, 17 en 20 u. Next karate kia. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Escape from Absolom. 14.30 en 17 u. 8 Seconds. 22.30 u. Serial mom. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. lne Flintstones. 20 en 22.30 u. The getaway. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. 4 Wea dings a funeral. 14.30 en 17 u. The Aristocats. 22.30 u. Shadowlands. 20 u. Schindler's List. IKNOKKE Beverly Sereens 20.30 en 23 u. Speed. „„„„rlv 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Beverly Hills Cop 3. 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Maverick 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Flintstones. 17.30 u. Police academy 7. 15 u. De Aristokatten. .3n onze correspondent I Fioris van Straaten \jew Delhi - Bangladesh ver- j-gert in de greep van keihar- je confrontaties tussen mos- jm-fundamentalisten en hun I tegenstanders. Bij massale vechtpartijen in de straten |van hoofdstad Dhaka en de tweede stad van het land, Chittagong, vielen de afgelo- n maand tientallen doden enige honderden gewon- I den. Het was een bloedig hoogtepunt in een strijd, die steeds verder lijkt te escale- I ren. inlangs was de hoofdstad Dha- a het toneel van een grote beto og tegen de omstreden schrijf- I ster Taslima Nasrin, op wier joofd fundamentalistische groe- seringen een prijs van omgere- I kend 2500 dollar hebben gezet. I yeer liberaal gerichte stromin- n hielden een tegendemonstra- I De fundamentalisten stellen al- s in het werk om zoveel moge- I ijk munt te slaan uit de affaire rond Nasrin, die wordt beschul- _d van godslastering. Militante Inositols maken er geen geheim I an de kwestie als een geschenk I at de hemel te beschouwen. Volgens een van hun leiders, de :5-jarige Azizul Huq, toont de I zaak onomstotelijk de beperkin- I jen van de vrouw aan. In een I recent gesprek met het persbu- I reau AP richtte hij zijn pijlen 1 evens op de premier van Bang ladesh, Khaleda Zhia. I Het is niet wenselijk ene vrou welijke premier te hebben," I vond de bejaarde fundamenta list, Als menselijk wezen zijn ze ion de mindere (van de Iman). Dit is ook aangetoond I door de medische wetenschap." I Traditie I Hoewel de bevolking van Bang- 1 ladesh voor ongeveer 90 procent |nt moslims bestaat, mist het een fundamentalistische I traditie zoals die wel bestaat in I Pakistan, Afghanistan en vele 1 landen in het Midden-Oosten. I Wie door Bangladesh reist, ziet I zelden een biddende man op I straat. In Pakistan, het land Moslims in de Bengalese hoofdstad Dhaka houden hun gebed. Fundamentalisten geven toe dat zij gretig profiteren van de 'godslastering'-affaire rond de schrijfster Taslima Nasrin. F0T0 EPA waarmee Bangladesh tot 1971 in één curieuze staat was sameng- voegd, is dit daarentegen zeer gebruikelijk. Daar schallen de moskeeën hun oproepen voor het gebed ook veel nadrukkelijker door de steden en de dorpen. De Bengalen zijn toleranter te genover andere godsdiensten, waaraan ze door de eeuwen meer zijn blootgesteld dan de meeste islamitische staten. Met name het hindoeïsme en boed dhisme hebben onmiskenbaar sporen nagelaten in het land. De sufi's, de naar mystiek nei gende mannen die in geestelijk opzicht zweven tussen islam en hindoeïsme, hebben er vanouds veel aanhang gekend. Fundamentalisme werd lange tijd met Pakistan geassocieerd en stond in de eerste jaren na de bloedige onafhankelijkheidsoor log van 1971 in een kwade reuk. Pas bij een grondwetswijziging zes jaar later werd de islam als staatsgodsdienst aangewezen. Nog steeds valt de afkeer van velen in Bangladesh van het fun damentalisme terug te voeren op de turbulente dagen van 1971. Verraad Bij de recente ongeregeldheden werden deze oude wonden open gereten door de aanwezigheid van Golam Azam, de leider van de voornaamste fundamentalis tische groepering, Jamaat-e-isla- mi. Dit is een zeer omstreden figuur, die herhaaldelijk is be schuldigd van verraad en misda den tegen zijn eigen landgenoten tijdens de onafhankelijkheids oorlog. Azam was in 1971 fel tegen de afscheiding van Pakistan, omdat dat in zijn ogen neerkwam op verraad van de islam. Was Paki stan immers in 1947 niet als het nieuwe huis voor alle moslims van het Indiase subcontinent ge schapen? Een onafhankelijk Bangladesh zou slechts een vazal van India kunnen zijn, betoogde hij. Na 1971 vluchtte Azam enkele jaren naar Pakistan en zijn Ben gaalse nationaliteit werd hem ontnomen. Eind jaren zeventig was hij echter terug met een Pakistaans paspoort en schaarde zich aan het hoofd van de ont luikende fundamentalistische beweging. Vorig jaar bepaalde een recht bank dat Azam ten onrechte was beroofd van zijn staatsburger schap. Dit besluit werd als een overwinning door de fundamen talisten gevierd. Anderen waren echter woedend. Zo kon het gebeuren dat onlangs 3000 veteranen van de onafhan kelijkheidsstrijd zij aan zij door de straten van Chittagong mar cheerden met jonge, linkse stu denten die ook niets van het fundamentalisme wilden weten. Eendrachtig uitten ze hun woede over het bezoek van Azam aan de havenstad, het eerste in meer dan twintig jaar. Arrestatiebevel De uitlatingen van Nasrin over de Islam zijn veel Bengalen in het verkeerde keelgat geschoten en de 31-jarige schrijfster, die al sinds begin juni zit ondergedo ken, hoeft dan ook niet op veel sympathie te rekenen. Maar dit wil niet zeggen dat de Bengalen automatisch aan de kant van de militante moslims staan. Tijdens een actiedag eind juni tegen Nasrin namen slechts en kele duizenden mensen deel aan de betogingen. Niet veel voor een land waar demonstraties met tienduizenden aan de orde van de dag zijn. Veelzeggend is ook dat Jamaat- e-Islami slechts 18 van de 297 zetels in het parlement bezet. De minderheidsregering van pre mier Khaleda Zia houdt de fun damentalisten echter graag te vriend omdat ze hun steun in het parlement goed kan gebruiken, al heeft Azams Jamaat-e-Islami haar steun aan de premier dit voorjaar ingetrokken. Arrestatiebevelen tegen de orga nisaties die een beloning hebben uitgeloofd voor de moord op Nasrin zijn uitgebleven. De militante moslims hebben daardoor het gevoel gekregen ongestoord hun gang te kunnen gaan. Ze proberen nu uit alle macht een campagne op gang te krijgen tegen non-gouvernemen- tale organisaties (ngo's). De ngo's pogen, veelal gesteund door Westerse fondsen, het lot van de armsten op het platteland te verbeteren, in het bijzonder dat van de vrouwen. Veel mul lahs zien hun traditionele machtspositie hierdoor echter in gevaar komen. Arme sloebers van weleer hebben nu meer zelf vertrouwen en zijn mondiger ge worden. Hetze Gebruikmakend van de veront waardiging over Nasrin probe ren de fundamentalisten het ont wikkelingswerk van vele jaren terug te draaien. Ze maken de ngo's zo zwart ze kunnen. Daarbij schuwen ze beschuldi gingen als zouden de ngo's de moslims tot het christendom wil len bekeren niet. Andere menen te weten dat er joods geld achter de projecten zit. De regering heeft tot dusverre slechts flauwtjes geprotesteerd tegen de hetze van de fundamen talisten. Wel heeft ze de Wester se donorstaten beloofd de ngo's te zullen beschermen. Door Thomas Wagner en Mark Fritz (ap) Goma/New Delhi - Sinds J acht jaar geleden het eerste 1 aids-geval werd ontdekt in 1 India heeft de ziekte zich razendsnel door het land verspreid. Vooral prosti tuees, drugverslaafden en mensen die donorbloed ont vangen lopen een grote kans om de ziekte op te lopen. Ook in Ruanda en Zaïre ver spreidt de ziekte zich steeds sneller, vooral onder de vluchtelingen in de kampen in Zaïre. ïeer dan de helft van de prosti tuees in een stad als Bombay is teager van HIV, het virus dat I aids veroorzaakt. Hun klanten, voornamelijk vrachtwa- I genchauffeurs en trekarbeiders, I teengen de ziekte verder naar dorpen op het platteland, te het noordoosten van India is j 10 procent van de naar schat ting 30.000 spuitende heroine- verslaafden HIV-positief. Hon derden particuliere bloedban en zijn afhankelijk van arme Ij mensen die hun bloed laten af- j |te?Pen om brood op de plank te hijgen. Donoren en hun bloed i Worden nauwelijks gecontro leerd op de aanwezigheid van te dodelijke virus. Epidemie Het HIV-virus heeft zich ver spreid in alle 25 deelstaten van "et land. Hoewel dé aids-epide- ®te India later bereikte dan de meeste andere grote landen, sc®at de Indiase aids-preventie ™t er 1,62 miljoen mensen van I te totale bevolking van 880 mil- )°en besmet zijn, 60 procent meer dan vorig jaar, jus India op deze weg door mtjft gaan dan zouden aan het j™ van deze eeuw 10 miljoen jteliërs besmet kunnen zijn met et aids-virus, aldus gezond- 1 ^organisaties. „Aids is niet i anger een probleem voor de sicogroepen. Het heeft zich I iWSE,rei^ rï°or heel India," al- I r?Dr- P R. Das Gupta van het ma se aids-bureau. „Er zijn ov.ee' mensen die hun dorp j aten °P zoek naar werk dat eze epidemie zich zeer snel «spreidt." •Ha kampt met een reeks pro- Hie het moeilijk maken de oprukkende ziekte een 'Je kunt de mensen in de kampen niet wijs maken dat zij bang vandaag moeten proberen te overleven.' halt toe te roepen. De medische aids te praten; het officiële do moeten zijn voor iets dat hen pas over zes jaar treft, terwijl ze foto epa voorzieningen op het platteland zijn zo ontoereikend dat er jaar lijks honderden duizenden men sen sterven aan cholera, maze len, tuberculose en andere ziek tes die eenvoudig hadden kun nen worden genezen. Door ondervoeding is het af weersysteem van miljoenen mensen verzwakt. In een land waar jaarlijks 43 miljoen geval len van seksueel overdraagbare aandoeningen worden gecon- stanteerd, hebben zelfs trouwe gehuwde vrouwen onbehandel de infecties aan de geslachtsor ganen, wat er op wijst dat zij eventueel ook het slachtoffer van aids zouden kunnen wor den. Handdruk Indiase artsen weigeren vaak om aids-patiënten te behande len uit angst dat ze besmet raken. Veel Indiërs geloven nog steeds dat het HIV-virus ver spreid kan worden door een handdruk en dat het gevaarlijk is om met een aids-patiënt in een bus te zitten of met hem samen te werken. Slechts weinig politici zijn be reid om in het openbaar over dencijfer bedraagt slechts 713, wat het idee'dat er niets aan de hand is nog eens bevestigt. De meeste aids-deskundigen vin den het officiële cijfer belache lijk laag, maar er zijn geen andere cijfers voorhanden. De Wereldbank, die in 1992 een lening van 84 miljoen dollar aan India gaf voor aids-bestrijding, heeft onlangs aan de bel getrok ken bij de Indiase regering om dat sommige staten het geld nog niet hebben gebruikt. Effectieve voorlichtingscam pagnes zijn van groot belang in de Indiase samenleving waar de man, die het over het algemeen voor het zeggen heeft, niet gauw een condoom zal gebruiken en de meeste vrouwen, vriendinnen en prostituees zich wel twee keer bedenken voor ze een man durven vragen dat toch te doen. Een onderzoek naar de zeer ho ge vraag naar gratis condooms die door de overheid worden verstrekt, leerde dat vrachtwa genchauffeurs in het zuiden van India, die het voorbehoedmid del in grote hoeveelheden be steld hadden, de condooms ge bruikten om lekken in de radia- teur te stoppen. De situatie is nog ernstiger in het Afrikaanse Ruanda. De Ita liaanse arts Dr. Sergio Improta amputeerde in Ruanda zeven ledematen per dag, repareerde een gebroken kaak, haalde ma den uit geïnfecteerde wonden en poogde tevergeefs een man te redden die een zo diepe hoofd wond had, dat zijn hersens blootlagen. Maar aan bloed transfusies waagde hij zich niet. „Teveel aids," aldus de arts, die namens Artsen Zonder Grenzen in Ruanda werkzaam was. Lang voordat de burgeroorlog uitbrak stond Ruanda bekend als een gebied met een van de hoogste aids-infectiepercenta- ges. Nu zich inmiddels een orgie van moord en verkrachting heeft voorgedaan en miljoen mensen op de vlucht zijn gesla gen, twijfelt geen expert eraan dat de ziekte zich verder heeft verspreid. Artsen die in de burgeroorlog- gebieden van Ruanda, Liberia, Angola, Uganda en Somalië hebben gewerkt geloven dat de ze conflicten de afgelopen tien tallen jaren hebben bijgedragen aan de verspreiding van aids in Afrika. Maar zelfs zonder wetenschap pelijke studies is het verband tussen aids en oorlog duidelijk. Volgens de experts floreert de dodelijke ziekte in gebieden waar de levens van miljoenen door oorlog in de war worden geschopt. „De lijst met redenen is bijna eindeloos," zegt Dr. G.L. Monekosso, directeur voor Afrika van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO). „Het is een groot probleem dat niet wordt gerekend tot de oorlogs verwondingen." Combinatie Aids en oorlog zijn een dodelij ke combinatie omdat bevol kingsgroepen op de vlucht slaan en met veel andere mensen in aanraking komen. Volgens som mige artsen neemt de seksuele activiteit in vluchtelingenkam pen toe. Daarnaast is er het probleem van binnentrekkende legers die vaak verkrachtingen plegen. Bovendien is er ook altijd een toename in gewenste seksuele contacten tussen militairen en lokale vrouwen. In de oorlogs gebieden stort de gezondheids zorg vaak in en het wordt on mogelijk om bloed op aids te onderzoeken voordat het als transfusiebloed aan een ander wordt gegeven. Artsen moeten dus vaak risico's nemen bij het toedienen van transfusies. In Ruanda vormen de wonden die met machetes zijn aange bracht een probleem omdat de kans groot is dat aan het kap mes nog het bloed zat van eer dere slachtoffers. Volgens Mo nekosso is het mogelijk dat 'een op de 10 mensen door een mes- wond geïnfecteerd wordt'. Uganda, het noordelijke buur land van Ruanda, wordt vaak genoemd als de plaats met de meest kritieke aids-situatie. In dat land zijn de meeste aids-ge- vallen van Afrika gemeld, 43.875. „Het is een historisch feit dat aids zich in Uganda heeft verspreid tijdens de bur geroorlog," aldus Monekosso. In een rapport van juli schat de WHO dat er wereldwijd vier miljoen mensen gediagnosti- seerd zijn met aids sinds de ziekte in de jaren '70 voor het eerst de kop op stak. Zevenen zestig procent van het totaal aantal aids-gevallen is in Afrika gemeld. Overleven Van de 16 miljoen mensen die besmet zijn met HIV, het virus dat aids veroorzaakt, wonen er volgens de WHO 10 miljoen in tropisch Afrika, het armste en minst stabiele deel van de we reld, „In principe bestaat er geen twijfel over dat conflicten en burgeroorlogen de aids-situatie erger maken," aldus Dr. Mi chael Merson, die aan het hoofd staat van het aids-programma van de WHO in Geneve. „Wij maken ons zorgen over de mas sale vlucht van mensen in Rua nda", aldus Merson. „Het is aanlokkelijk om de militairen de schuld te geven, maar zij maken in werkelijkheid slechts deel uit van een complexe situa tie." Bovendien is het zorgwekkend dat oorlogsslachtoffers moeilijk te overtuigen zijn maatregelen tegen infectie te nemen als hun eerste zorg overleven is. In veel krijgsgebieden nemen immers ook dysenterie en cholera hand over hand toe. „Je kunt ze niet wijs maken dat zij iets moeten voorkomen waar ze pas over vijf of zes jaar last van krijgen omdat hun eerste opgave is om vandaag te overle ven," concludeert Ronald van Dijk van het VN-kinderfonds Unicef in Liberia. Komt het misschien door die Franse lucht die sinds kort officieel uit het gat van de Kanaaltunnel waait? Het valt me de laatste tijd in ieder geval op dat de Britten veel minder gentlemen en la- dies in het verkeer zijn dan ik had gedacht. Goed. de bestuurders hier maken nog altijd ruim de helft minder verkeersslachtoffers dan bijvoorbeeld de Franse wegmaniakken. Maar die Britten... Geef deze eilanders een beetje ruimte en ze wanen zich Stewart of Hill. Probleemloos scheurt men hier tachtig in de bebouwde kom, waar 48 (30 mijl per uur) toch de afspraak is. Uitgezonderd sommige be stuurders van driewielers res pecteert vrijwel niemand op de Motorways de formele li miet van 112 km (70 mijl). De realiteit ligt dichter bij de 130 km. En zelfs dat is voor menigeen niet genoeg. Rover- en Ja guarpiloten jagen hun gaspe daal diep in de 150-plus. Zo als die man die pas met 185 km werd geklokt op de M25. rond Londen. Hij had haast, verklaarde hij wat overbodig tegenover de agenten. En net als wij betalen de Brit ten niet graag bekeuringen. Heel behulpzaam knipperen mijn medeweggebruikers daarom met hun lichten om te waarschuwen dat er even ver derop een snelheidscontrole aankomt. In het bedenken van ver- keerssmoesjes zijn de Schot ten overigens kampioenen. Mogelijk dat hun zuinige volksaard hen inspireert tot de prachtigste klaagzangen voor oom agent. Een diender van het Strath- clyde korps (groot-Glasgow) noteerde onlangs wat Schotse boetepoëzie: Scheuren Door Bob van Huët „Och agent, ik ben zo blij dat u me laat stoppen. Ik dacht al dat er iets niet klopte want tegenliggers knipperden steeds met hun lichten en zwaaiden naar me." (93 km in de stad). „Er brandde een rood lampje op mijn dashboard. Ik wilde zo snel mogelijk naar een ga rage (veertig kilometer te hard)." „Ik dacht dat ik op de snel weg reed." (80 km, hartje Glasgow). Als uitsmijter deze. met een stalen gezicht, voorgedragen regels: „Hoezo te hard? Ik heb net mijn auto laten wassen, die wilde ik even droog rijden." (ruim het dubbele van de toe gestane snelheid). Door Yojana Sharma (ips) Hongkong - De dood van de Noordkoreaanse leider Kim II Sung heeft de leiders in China ervan doordrongen dat ook het heengaan van Kim's goede vriend Deng Xiaoping niet lang meer op zich zal laten wachten. Deng, die binnenkort negentig wordt, kampt met een zwakke gezondheid. Zo zou hij aan de ziekte van Parkinson lijden. In februari trad hij voor het laatst in het openbaar, waarbij hij er broos uitzag en nauwelijks in staat was tot spreken. Maar daar er geen duidelijke opvolger van Deng is, probeert de partijtop in Peking angstval lig de status quo te handhaven en elke aanleiding tot onrust uit de weg te gaan, aldus waarne mers. Met die houding verlam men zij echter de economische besluitvorming op een moment dat stevige stappen geboden zijn om ernstige problemen het hoofd te bieden. Maatregelen Geen van de hoogste leiders is bereid harde maatregelen te ne men die de sociale orde wellicht aantasten en hun kansen om Deng op te volgen in de waag schaal stellen. Experts menen dat topfunctio narissen als vice-president Zhu Rongji en partijleider Jiang Ze- min zich laten meedrijven. Nu Deng's dodenwake echt is be gonnen, bespeurt het Internatio nale Instituut voor Strategische Studies (IISS) 'een tastbaar ge voel van zwakte' in de regering en een aanzienlijke verschuiving van de macht naar de provincies. „Het samenvloeien van deze krachten betekent dat China zich op een keerpunt bevindt zonder te weten welke kant het opgaat," stelt het IISS in een recent rapport. Jiang zit in het politieke bankje zonder uitspraken te durven doen, Zhu moet nog steeds Deng's naam gebruiken om zijn hervormingspolitiek te recht vaardigen, en premier Li Peng maakt reizen naar het buiten land om zijn imago thuis op te vijzelen, merken deskundigen op. Als gevolg daarvan komen er sinds begin dit jaar gemengde signalen uit Beijing. Zhu praat al over de voorbereidingen voor de volgende fase van economi sche hervormingen, aanvoerend dat de economie 'normaal' loopt. „Met de hervormingen zijn op vallende successen behaald," hield hij onlangs een groep hoge kaderleden voor. Afgezwakt Toch wijst het opleggen van nieuwe centraalgestuurde con troles erop dat de economie be paald niet van een leien dakje gaat. Zhu heeft economische hervormingen, inclusief die van staatsbedrijven, bevroren of af gezwakt, terwijl de inflatie een belangrijke bedreiging voor de economie blijft. De laatste maanden is niet dui delijk geworden hoe Zhu de tal rijke problemen met betrekking tot de economie denkt aan te pakken. Hoewel het succes van China's economische hervormin gen als een paal boven water staat, wordt de economie nog steeds geplaagd door structurele wanverhoudingen en onstuimige Deng Xiaoping foto afp cycli van snelle bloei en verval. Dat zegt David Wong, hoofd van de afdeling Chinese Handelsbe vordering bij Carr Indosuez Asia, een effectenmakelaar in Hongkong. „De problemen zijn structureel en kunnen niet door opgelost worden door simpelweg de economie af te remmen." China-kenner Willy Lam in Hongkong: „Zhu leeft in de schaduw van Deng's naderende' dood en de machtsstrijd die na zijn sterven zal losbreken. Ge woonlijke doortastende politici als Zhu willen op zo'n moment zelfs niet de kleinste risico's ne men." „Ondertussen reisde Zhu door de provincies en legde er en passant net als vroeger besluiten op. Hij beval de provincies Guangdong en Zhejiang om meer graan te produceren, Guizhou om de ta baksteelt terug te dringen en Heilongjiang en Liaoning om de produktielijnen van hun bedrij ven te veranderen." „De harde werkelijkheid is dat in plaats van vooruit te kijken en oplossingen voor de lange ter mijn te zoeken, het leiderschap gaten met gaten vult om het regime in het zadel te houden," aldus Lam. Prijscontroles Li Peng heeft zich gestort op het handhaven van de sociale stabi liteit. Hij wijst erop dat onvrede onder arbeiders en boeren met de stijgende prijzen tot omvang rijke onrust en instabiliteit in het land kan leiden. „Maatrege len tot hervormingen kunnen al leen genomen worden voor zover staatsbedrijven en de bevolking de schokken kunnen opvangen," zei Li onlangs. Zo'n houding heeft het voordeel dat het lijkt alsof Li aan de kant van de mensen staat, zeggen waarnemers. Maar het werkelij ke resultaat is de terugkeer van prijscontroles. Ook heeft Peking zijn greep ver stevigd op de regio's die een' ongeëvenaarde autonomie geno ten sinds de tweede fase van de economische hervormingen be gin 1992 werd ingeluid. Andere leiders hebben zich aan andere 'veilige' kwesties gewijd om hun aanzien te vergroten. Sociale on rust en wetteloosheid worden nu in de pers breed uitgemeten. Maar met Deng's dood in het verschiet is het veiliger uitspra ken over corruptie te doen dan de achterliggende\oorzaken aan te snijden. Want daT ie politieke zelfmoord.

de Stem | 1994 | | pagina 15