rKermis-exploitanten bepalen zelf de hoge pachtgelden5 mom Bleekscheten kregen vroeger strenge kuur nieuws pj DE STEM REGIO C4 :ort ISportweekend lin Sluis (ens jiokke moet >r festival <38 19.30 uur (Amstel-cup) egen R.B.C. op uw steun! AUGUSTUS 1994 DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Irckhoven, J. M. Bach lecht en C. Ph. E. Bach. Ge in de sfeervolle kerkruimte i de hervormde kerk en het visselende programma be- [oft het een bijzonder concert lworden. Aanvang 20.00 uur toegang bedraagt vijf gU^, [estdorpe JD PAPIER - Aanstaande Lterdag, 27 augustus, wordt It oud papier in Westdorpe Ter opgehaald door bestuur leden van voetbalvereni- tig RIA. Zij beginnen hier- lee om 09.00 uur. lootse wijze zal worden ge- |erd. an de nieuwe competitie ne- len eveneens 42 teams deel, prdeeld over vier klassen. In derde klasse hield het team bn ABN/Amro het voor ge len en in de derde klasse B lopte Deltan 3. Twee nieuwe lams, te weten Wabeko en evore, nemen de opengeval- fen plaatsn in. Op de wacht- Ijst staan nog twee teams, \ster 2 en PSV 3. I/oor dit seizoen zijn eveneens Tie nodige naamsveranderin gen. Dit uiteraard in verband piet de sponsoring. Scharmga yordt Artlan Artland, PTT/ Post wordt Scheldesport, Bliek Vos gaat spelen onder Visser Smit Haneb en [uchtland wordt FOAKS. De nieuwe competitie wordt veer in zijn geheel afgewerkt In sporthal 't Zwaantje. Als Voorbereiding houdt Deltan 23 augustus in 't Zwaantje 'een pogenaamd warming up-toer- hooi. Zestien teams uit de Be- JoBo zullen er aan deelnemen. Tuust de Waele en Freddie ban Mulm tekenen voor de organisatie. Na een lange en nooie zomer staan de recrea- kieve volleyballers weer te po pelen om te beginnen. ■Sluis - Het Sluise sportweek- lend, georganiseerd door de ■plaatselijke sportraad, was [opnieuw een succes. Voor de I recreatieve Wallenloop over 14300 meter kwamen vrijdag (zeventig deelnemers aan de start. [De zaterdagmorgen stond er leen recreatieve toertocht per fiets op het programma met [een lengte van een twintigtal [kilometer, die liep via Zuid- zande en Terhofstede. Voor dit onderdeel meldden zich veer- tig deelnemers. Het klapstuk was ongetwijfeld het kajakken 1 en kanoën zaterdagmiddag in I de Sluise vaart. bgische wetenschappen: Hanny uzen. it en met zaterdag 27 augustus I plaats. Met medewerking van den deze week in de zalen van :rum Scharpoord en het Casino ind. Woensdag 24 augustus: Beverly: 20.30: Man in a Uniform; Schar poord: 20.30: The Verdict, 23.00: Left handed Gun; Casino: 21.00: Angie. Donderdag 25 augustus: Beverly. 20.30: Blown Away; Scharpoord: 20.30 en 23.00: Shorts Marathon; Casino: 21.00: Fille d'Artagnan Vrijdag 26 augustus: Beverly 20.30: Chasers; Scharpoord: 20.30: the Stiong; Casino: 21-0 Clear Pr. Danger. Zaterdag 27 augustus. Beverly- 23.00: The Client; Scharpoord: 20.00: Evenement: Hard Days Night, 21.30: Film: Backbeat: 23.30: Evenement: Nachtradio, j Casino: 21.00: True Lies. (ADVERTENTIES) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE DLDCK OUDE ZOUTDIJK 2-4. 4561 HP HUW - telefoon 01140-12058. telefax 01140-W Spookhuis eigenaar H. Roels is tegen harde acties en wil de romantiek van de kermis levend houden. foto's de stem/johan van gurp Kermisexploitanten klagen steen en been. Het gaat slecht in de branche. De beschuldigende vinger gaat richting gemeenten die te hoge pachtgelden zouden vragen, de kermisvakbonden die te veel achterover geleund blijven zitten en - natuurlijk - het weer. Een rondje kermis leert echter dat ook de ondernemers zelf niet vrijuit gaan. Bang zichzelf de kaas van het brood te laten eten, houden ze hun mond over inschrijfgelden waardoor die ongestraft steeds hoger kunnen worden. Als het op echte solidariteit aan komt, geven kermisexploitanten niet thuis en kiezen ze voor hun eigen tokootje. Volgens M. Hinzen is het tijd om het oude volksvermaak boven de romantiek uit te tillen en veel zakelijker te benaderen. Van onze verslaggeefster Els Grosfeld Oosterhout - Hoge pachtgel den nopen kermisexploitan ten de ritprijzen te verhogen. Was het vijftien jaar geleden nog mogelijk om voor twintig gulden de nodige vette hap pen te kopen en die, misselijk gedraaid in rups of octopus, voor hetzelfde geld weer uit te kotsen; tegenwoordig mag je blij zijn als je met dat bedrag een derde van de at tracties op een kermis van gemiddelde grootte kunt uit- proberen. Kermisgangers zijn selectiever in tan keuze, de exploitanten I draaien minder omzet. Tel hier bij op de pech die ze dit jaar hebben gehad met het natte voorjaar dat mensen thuishield, extreem warme zomer die de I .Vederlanders naar de kust dreef :n plaats van naar de kermis en wereldkampioenschappen voetbal en de vraag rijst hoe lang ze het nog vol- kunnen hou den. Volgens de Nationale Bond Van Kermisbedrijfhouders (Bovak) stevenen enkele tientallen van de in totaal elfhonderd Nederlandse exploitanten af op faillissement. Heeft de kermis nog toekomst? Verstand „Alleen als we ons verstand ge bruiken," vindt M. Hinzen. Hij staat met het duizelingwekkende 'happy monster' en de dit voor jaar aangeschafte 'magie' op de Oosterhoutse kennis. Naar zijn mening moet het roer om, is het tijd om het oude volksvermaak boven de romantiek uit te tillen en veel zakelijker te benaderen. „We moeten een andere richting op. Wat mij betreft, kunnen de twee vakbonden opgeheven wor den ten gunste van een juridi sche instantie die echt voor ons gaat vechten. Laten we daar per jaar vijfduizend gulden de man contributie aan betalen. Voor dat geld moeten de juristen er voor zorgen dat gemeenten hun pachtgelden omlaag brengen zo dat wij als exploitanten de rit prijzen aan banden kunnen leg gen. Er moeten keiharde regelin gen komen voor exploitanten met een uitkering. Die moeten gewoon niet meer meereizen. Ze houden plaatsen bezet voor an deren en eten bovendien van twee walletjes. Kermislui die zestig zijn, moeten verplicht worden ermee op te houden. Ze kunnen uit de contributiegelden een toelage krijgen." Onzin- „Onzin," vindt Bovakdirecteur B. Donks. „Zoals elke zelfstandi ge ondernemer moet de ker misexploitant zelf zorgen voor zijn oude dag. Als iemand op zijn zestigste nog goed draait, zou hij wel gek zijn ermee op te houden. En dat er mensen zijn met een uitkering die ook nog met een kraam of attractie ker missen afreizen, is ons wel be kend. Maar wij weten niet wie dat zijn en bovendien zijn we geen controle-apparaat." Over de hoge pachtgelden: „Die klacht horen wij ook altijd maar de exploitanten vergeten dat ze die zelf bepalen. Ze zouden daarover ook onderling iets af kunnen spreken. Maar ja, als het over geld gaat, zeggen ze niet zo veel met het oog op de concur rentie. En een gemeente zou wel gek zijn als ze niet voor de hoogste inschrijver koos." Hinzen is reëel genoeg om, als hij het heeft over de vakbonden die 'te weinig doen', inderdaad de hand in eigen'boezem te ste ken. „De bonden, dat zijn wij zelf. We moeten de handen in eenslaan. Laat de boel maar eens ergens klappen, sluit allemaal de tent als de gemeente weigert mee te werken zodat wij inkomsten mislopen." Tilburg Hij haalt het voorbeeld aan van de Tilburgse kermis waar de ge meente dit jaar weigerde de sluittijd met een uur te verlen gen. „Belachelijk. Of de kermis nou om een of om twee uur sluit, maakt niet uit voor eventuele overlast. Ons had het een hoop geld meer opgeleverd. Dat moet je met zijn allen staken of af spreken om volgend jaar niet in te schrijven. Maar krijg dat maar eens voor elkaar." „Nee, dat lukt niet," zegt spook- Tiuiseigenaar H. Roels. „Negentig procent doet mee, de andere tien procent ziet zijn kans schoon. Dat heb je met zelfstandige on dernemers." Van hem hoeft het ook niet zo nodig. Hij is tegen harde acties en wil de romantiek van de kermis levend houden. „Zo'n harde opstelling bezorgt ons een slecht imago en dat is nou net waar we niet op uit zijn." Eenvoudig Volgens hem is de oplossing een voudig. „Gemeenten verlagen hun pachtgeld, wij verlagen de prijzen en er komen meer men sen. In verschillende plaatsen worden er piekendagen gehou den: alles voor een gulden. Het zijn de drukste dagen. Dan zie je de minima verschijnen en plezier hebben. Maar ook deftige lui die net doen of ze'niet weten dat het goedkoop tarief is. Geeft alle maal niks, belangrijkste is dat mensen betaalbaar plezier kun nen hebben." Hinzens kritiek op de bonden deelt Roels niet. „Ze hebben het in een paar gemeenten voor el kaar gekregen om de sluitings tijd te verlengen en gaan ook onderhandelen over de pachtgel den. Ik vind wel dat gemeenten moeten bedenken dat kermis een cultureel feest is. Daar hoeven ze niets aan te verdienen, dat hoeft alleen kostendekkend te zijn. Dan is iedereen tevreden: ge meente, exploitant en kermis- ganger." Behalve onderhandelen over pachtgelden en sluitingstijden, gaat de Bovak ook met de ge meenten in de slag over risicos preiding. Directeur Donks: „In Hoorn en in Eindhoven bijvoor beeld hebben we het dit jaar al voor elkaar gekregen dat de ker mis een weekend langer mocht draaien. Dan ben je niet zo af hankelijk van het weer in een weekend. Feit blijft dat wij, net als boeren of de strandhoreca, seizoensgebonden werk hebben, waarbij het weer roet in het eten kan gooien. Dat is het risico van het vak. Maar één slecht seizoen betekent niet het einde van de hele branche." Zowel Roels als Hinzen, beiden telgen van echte kermisfamilies, zeggen dat het vooral nieuwelin gen en jongere ondernemers zijn die in de problemen komen. „Ze nemen te veel hooi op hun vork. Concurrent Kopen een dure attractie met geld van de bank, draaien een slecht seizoen en zitten in het schip. Want ze hebben niets ver diend maar moeten wel de bank betalen. Oude rotten zoals wij .zullen niet zo snel failliet gaan. Wij kennen het klappen van de zweep, gaan verstandiger met investeringen om." Geen van de kermismensen ziet de pretparken met hun toene mend aantal kermisattracties als concurrent. „De grootste concur renten zijn je medestandplaats- houders van dat moment. Pret parken dienen een heel ander doel dan een kermis. Ze trekken families die een dagje uit gaan, de kermis is een dorpsgebeuren, daar gaat het om meer dan de attracties. Je loopt er eens over heen, je ontmoet bekenden, maakt een praatje en pikt hier en daar een ritje mee of waagt een gokje. Pretparken missen te allen tijde die typische kermis- sfeer. Ze zijn dan ook op geen enkele manier debet aan even tuele faillissementen van ker misexploitanten," aldus Donks. Volgens hem zullen degenen die echt in moeilijkheden verkeren, in de winter proberen in het het buitenland nog wat te verdienen. „En lukt ook dat niet, dan zit er denk ik niets anders op dan zich failliet te laten verklaren en he lemaal opnieuw te beginnen," aldus Donks. Van onze verslaggever Jan van Zuilen Dongen - Als je haar nu ziet, kun je nauwelijks geloven dat mevrouw Petra Quick-Huijbregts (49) uit Dongen als kind vel °w been was. Zo erg dat ze naar een gezondheidskolonie tverd gestuurd om aan te komen. Niet van armoe of uit gebrek, maar doodgewoon omdat ze een bar slechte eter was. -tt kon geen hap door mijn keel •vijgen. Op school moest ik tij- Mis het speelkwartier bijna al tijd binnen blijven om de rest v-an mijn ontbijt op te eten." ■egenwoordig wuiven huisartsen adsen van consultatiebureaus nachten van ouders over kinde- die niet willen eten, haast achteloos weg. „Ze is toch ge- and, mevrouw. Maakt u zich vooral geen zorgen. Door de strot duwen heeft geen zin. Als acht honger heeft, eet ze heus We'. maar m de tijd dat me- siouw Quick een kind was (eind Jaren .veertig, begin jaren vijftig) Werd daar nog heel anders over gedacht. jW s'ot van rekening lagen toen e tijden van ondervoeding door te armoe of gebrek uit de «isisjaren dertig en de Tweede Ji. r'0g no8 vers ha het Spartaans JWndien trad de jeugdzorg l"'" vee' bevoogdender op. Een I a dat niet at, moest maar en eten en als de ouders daar niet in slaagden, werd het i een tehuis gestuurd om te p ten P^t gebeurde ook met a of liever Piëta zoals ze in n' Jeijgdjaren in Breda werd huiPP 0p indicatie van haar I acht305 verDienf ze als kind van in, neSen maanden in de „^"^'dskolonie Sint Egbert I p Schiermonnikoog, in de volksmond tehuis voor bleek scheten genoemd. Een belevenis van heb-ik-me-jou-daar voor een meisje dat tot die tijd amper een voet buiten haar geboorte plaats Breda had gezet. Het beeld dat mevrouw Quick schetst is naar de huidige nor men gemeten spartaans. Toen werd het echter volstrekt nor maal gevonden. Mevrouw Quick heeft aan haar kuur op Schier monnikoog ook zeker geen trau ma of ander geestelijk onbeha gen aan overgehouden. Integendeel; haar herinneringen zijn overwegend positief. „Het was een lange vakantie van veel eten en veel slapen en tussen door een beetje leren. En je kwam nog eens ergens. Helemaal met de trein naar Leeuwarden, dan met de boot naar Schier monnikoog. Iedere dag spelen op het strand en in de duinen. Hoe veel van mijn leeftijdsgenootjes maakten dat mee. Natuurlijk waren er strenge regels, maar dat was toen overal. Op school vond ik ze zelf strenger dan op Schiermonnikoog. Heimwee Het enige nare vond ze dat ze al die negen maanden haar ouders en twee broers niet mocht zien. „De eerste weken ging ik kapot van heimwee, maar daar hadden de andere kinderen net zo goed last van. Je zat allemaal in het zelfde schuitje. Dat maakte het een stuk makkelijker. Je mocht Petra (uiterst links) op achtjarige leeftijd voor de ingang van het tehuis op Schiermonnikoog Petra Quick-Huijbregts mijn hele leven gelijnd wel schrijven, maar dat moest je wel eerst hardop voorlezen en ook brieven die je van thuis kreeg, werden eerst door de lei ding gelezen. Ik denk dat ze bang waren dat er weieens iets in kon staan waardoor je heim wee zou kunnen krijgen." Het dagritme was eentonig en er werd heel strikt de hand aan gehouden, ,,'s Morgens om half zeven opstaan, wassen, bed op schudden. Dan ontbijten. Een bord havermout met van die vie ze vette melkvellen en vier bo terhammen, drie met kaas en vlees en de laatste met jam of hagelslag. Daarna drie uur les, rekenen, taal en lezen, net ge noeg om te zorgen dat je niet te ver achter raakte op school." Middagdutje „Om twaalf uur middageten, eerst soep, daarna aardappels, vlees en groente, altijd verse, en pap. Dan van half twee tot drie uur een middagdutje en oh-wee als je je bed uitkwam. Daarna foto de stem/johan van gurp spelen op het strand, weer of 'geen weer. Om zes uur weer warm eten. Dan nog een spelletje en een verhaaltje en om acht uur ging het licht uit. Zeven dagen in de week. Alleen op zondag kre gen we als extraatje een glaasje ranja en vier snoepjes en o ja op vrijdag kregen we een half ei in plaats van vlees". Regelmaat en streng toezicht waren de basis van het succes van de kuur. „Ze lieten je net zolang aan tafel zitten tot je je bord leeg had, maar als je dat een tijdje achter elkaar goed deed, kreeg je een beloning. Dan mocht je bijvoorbeeld een dagje met de leiding naar Leeuwarden. Dan kreeg je een ijsje of mocht je een frietje kopen. Dat was na tuurlijk een groot feest, daar deed je toch extra goed je best voor. Beter dan thuis." Muizen Bij binnenkomst werden de kin deren gewogen. Dat werd om de zes weken herhaald. Wie vol doende was aangekomen, mocht naar huis, zo niet, dan kreeg je er weer zes weken bij. Mevrouw Quick kuurde in totaal negen maanden en toen was ze nog maar drie kilogram aangeko men. „Veel te weinig, maar ik denk dat het ziekenfonds het toen wel welletjes vond en niet langer meer wilde betalen." Ze is tot op de dag van vandaag een slechte eter gebleven. „Pap krijg ik nog steeds niet door mijn keel en zelfs met lekkere dingen, zoals Chinees, zit ik te muizen". Met een verlegen blik op haar maten zegt ze. „Ik was altijd maatje 36, tot ik in verwachting raakte van onze tweede. Toen schoot ik ineens door naar maat 46 en dat heb ik er nooit meer vanaf gekregen. Lijnen heeft geen zin. Dat doe ik mijn hele leven al." Gezondheidskolonies als Sint Egbert op Schiermonnikoog wa ren er voor en na de Tweede Wereldoorlog legio in ons land. Sint Egbert heeft bestaan van 1921 tot 1965. Het instituut is destijds opgericht door een so ciaal bewogen, bemiddeld echt paar. Later werd het een stichting on der katholieke vlag. Het had aparte afdelingen voor jongens en meisjes. In 1965 zijn de ge bouwen verkocht aan een Duitse charitatieve instelling. Het is nog steeds een soort kuuroord, alleen kunnen tegenwoordig ook particulieren een arrangement boeken. De aanleiding voor' mevrouw Quick om haar verblijf in Sint Egbert op te rakelen is dat ze betrokken is bij een initiatief van een lotgenote om een reünie te organiseren. Die wordt vol gend jaar september gehouden. Voor aanmelding en nadere in formatie: Mevrouw Hetty Gommans Wijk aan Zeeërweg 101 1972 NN IJ muiden tel. 02550-36485 Mevrouw Quick is bereikbaar onder telefoonnummer 01623-14808.

de Stem | 1994 | | pagina 13