Zwarte rat wint geen terrein in Zeeland Overlast van centrum beperken HOEK-BARONIE Kerm Bleek kr vro streni Projectontwikkelaar wil starten met hoogbouwproject in Cadzand PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT Terneuzen zoekt mogelijkheden om onrust over asielzoekers weg te nemen Filmweek in Knokke moet aanzet zijn voor festival DE STEM ZEELAND W andel vierdaagse Sluis van start Dienst Dierplagen uit Wageningen bestrijdt ongedierte in Overslag Cadzand Westdorpe Bewoners tegen bouw elf huizen Sterrittencompetitie BeVoBo Terneuzen Sportweekend in Sluis EXAMENS Hedenavond 19.30 uur KNVB-beker (Amstel-cup) Na de 1-1 tegen R.B.C. rekenen wij op uw steun! DE STEM DINSDAG 23 AUGUSTUS 1994 Q Van onze correspondent Den Haag/Oostburg - Directeur R. Hoendervangers van Van Eijkelen- burg Planontwikkeling BV heeft gisteren de hoop uitgesproken dat voor het begin van volgend jaar begonnen kan worden met de bouw van het hoogbouwproject Cadzand- Bad Residence. Dit dertig meter hoge, 90 meter lange en 20 meter brede complex moet aan de Boulevard de Wielingen in Cadzand- Bad verrijzen. Hoendervangers deed zijn uitspraak na afloop van de behan deling van een spoedprocedure door voormalig voorzitter van de Tweede Kamer en nu rechter bij de Raad van State, Dick Dolman. Al weer enkele jaren terug besloot Cad zand Projecten BV twee projecten te starten in Cadzand (gemeente Oost burg): een kuuroord en het hoogbouw project Residence. Twee van zulke plannen bleek te veel te worden voor een ontwikkelingsmaatschappij, zeker toen er een breuk ontstond met Bouw bedrijf TMB uit Willemstad. Cadzand bv besloot het hoogbouwplan te verko pen aan Van Eijkelenburg Planontwik keling BV uit Rosmalen. Van Eijkelenburg zegt nu reeds 7,5 miljoen gulden te hebben geïnvesteerd in het bouwproject. Iedere dag moet er rente over dat geld betaald worden zodat er uit financieel oogpunt niet te lang meer gewacht kan worden met de realisering van het gebouw. De stich tingskostenpost van het project is nu geraamd op 27 miljoen gulden. Kopers zouden er inmiddels voldoende zijn voor de 67 appartementen en tien win kelunits, maar zij hoeven natuurlijk niet de gehele koopsom te betalen voor dat een en ander is opgeleverd. De gemeente pastte het hoogbouwpro ject al planologisch in door het bestem mingsplan Boulevard De Wielingen te tekenen. Toch kon de gemeente op basis van dit bestemmingsplan nog geen bouwvergunning verlenen omdat inwo ners van Cadzand en de Natuurbescher mingsvereniging 't Duumpje West- Zeeuws Vlaanderen er kroonberoep te gen hebben ingesteld bij de Raad van State. Dit beroep zorgde er voor dat het bestemmingsplan automatisch werd ge schorst. De beroepinstellers vinden dat de hoogbouw de omgeving te veel aan tast. Het zou er misstaan. Volgens de gemeente en de projectont wikkelaar heeft het kroonberoep geen enkele kans van slagen. De gemeente en ook de provincie, die het met het plan eens zijn, zouden een deugdeljke belan genafweging hebben gemaakt. Daarom zou het nu niet aangaan nog langer te moeten wachten op de afhandeling van het kroonberoep. In de gisteren door rechter Dolman behandelde spoedprocedure vroegen ge meente en projectontwikkelaar te mo gen handelen alsof er een geldig be stemmingsplan ligt. Dan kan de ge meente namelijk een bouwvergunning verlenen, die overigens door de tegen standers weer aangevochten kan wor den. Maar tegen een, op basis van een geldig bestemmingsplan verleende bouwvergunning, is het moeilijk strij den. Dat is in het verleden wel gebleken bij de Raad van State. Rechter Dolman toonde gisteren zowel begrip voor de standpunten van de gemeente en de projectontwikkelaar als voor de argumenten van de Cadzanders en de natuurbeschermers. Hij ging een discussie aan over de vraag of Cadzand vol is. Niemand vond Cadzand te vol. Er kan dus nog nieuwbouw bij, conclu deerde de rechter. De rechter opperde daarop dat het best weieens gunstiger kan zijn voor het aangezicht van het gebied om op een plaats hoog te bou wen in plaats van op meerdere plaatsen laag. Over een week hoopt de rechter zijn besluit te kunnen uitspreken. Terneuzen - Het gemeentebestuur van Terneuzen onder- zoekt mogelijkheden om de overlast van het asielzoe kerscentrum voor de omwonenden zoveel mogelijk te beperken. Ook de directie van het centrum belooft het nodige te zullen doen. Het gaat vooral om zaken als geluidsoverlast in de avonduren en zwerfvuil om het centrum. Ook wordt geprobeerd een speel- gelegenheid voor de kinderen van de asielzoekers te creëren,, jdie nu in de buurt hun vertier zoeken, en de omwonendencom missie beter te laten functione ren.. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet beloofde dat gisteravond tijdens de informatie-avond 'voor de omwonenden. Deze avond vond plaats naar aanleiding van het voornemen van Burgemeester en Wethouders de termijn van het asielzoekerscentrum in het Roos- velthotel nog eenmaal met een jaar te verlengen. Nogal wat bewoners lieten gis teravond blijken behoorlijk wat overlast-te ondervinden van de asielzoekers. Bewoners schreeu wen 's avonds tegen elkaar, ra dio's staan hard aan en bewo ners komen in de nachtelijke uren volgens omwonenden met nogal wat lawaai terug in het centrum. Ook het zwerfvuil is voor veel buurtbewoners een doorn in het oog. Voor wat betreft de geluidsover last in de nachtelijke uren werd met name door de bewonerscom missie van de wijk Oudelandse Hoeve nogal wat kritiek geuit op de beveiliging. Te weinig beveili- Sluis - Gisteravond- ging de zevende editie van de Sluise wandelvierdaagse onder uit stekende weersomstandighe den van start. Klokslag half zeven stuurde wethouder Ad- ri Oosterling 280 wandelaars vanaf sporthal De Vliete de wallen op voor hun vijf of tien kilometer. Van dit aantal schreven 70 wan delaars in voor de tien kilometer, de rest verkoos de vijf. Dat wa ren er weer meer dan vorig jaar zodat de wandelsport in Sluis blijft groeien. De vijf kilometer beperkte zich wat parkoers be trof tot de wallen, terwijl de tien kilometer nog een lusje richting Retranchement maakte via Schenkel- en Zeedijk. Donderdag, tijdens de slotavond worden de deelnemers door het plaatselijke muziekgezelschap Apollo opgewacht bij de Oost poort waarna men onder de mu zikale begeleiding naar het eind punt sporthal De Vliete wandelt gingsmensen en ze doen hun werk niet goed. Ook woordvoer der Pilaet van de politie vindt dat de directie iets aan de bevei liging moet doen omdat het voor de politie niet op te brengen is voor elke klacht over geluidso verlast op te draven. Directeur N. Berentsen zei dat er 's nachts twee mensen voor de beveiliging actief zijn, dat ze regelmatig patrouilles lopen, maar' dat het nu eenmaal moei lijk is continu op driehonderd bewoners te letten. Ze belooft wel met de beveiligingsdienst over deze problemen te overleg gen. Een inspreker deed een sugges tie. Het instellen van een avond klok. Asielzoekers mogen dan tussen 22.00 uur 's avonds en 06.00 uur 's morgens het cen trum niet verlaten. Zijn idee kreeg de nodige bijval. Woord voerster De Boer van het minis terie van Justitie, waar het asiel zoekersbeleid sinds gisteren on der valt, wees die avondklok van de hand. „Deze mensen moet je als vrije burgers behandelen. Je kunt ze niet binnenhouden of opsluiten. Mevrouw Berentsen is geen gevangenisdirecteur." Ook de problemen omtrent dief stallen in de buurt klonk gistera vond door de microfoon. Volgens sommige omwonenden het werk van asielzoekers. Pilaet vond dat te ver gaan. „Mensen wijzen te vaak'naar het asielzoekerscentrum. Het is ge voelsmatig. De praktijk is an ders. Kijk, cijfers in Nederland tonen aan dat vijf procent van de asielzoekers zich schuldig maakt aan criminaliteit. Voor Terneuzen komt dat neer op vijf tien mensen die zich crimineel gedragen. We proberen die in de kraag te vatten. Maar dat wil niet zeggen dat we de overige 285 bewoners moeten bestempe len als criminelen. Voor asielzoe kers, die zich schuldig maken aan criminaliteit, geldt hetzelfde als voor iedere andere Nederlan der. Wij gaan als politie zelfs een stap verder. Als een asielzoeker zich schuldig maakt aan crimi naliteit wordt hij of zij het land uitgezet." Wethouder Stahl wil over een paar weken gaan praten met een aantal buurtbewoners om te be kijken of iets aan de geconsta teerde problemen gedaan kan worden. „Ik beschouw de ge maakte opmerkingen zeker niet als racistische uitlatingen. Want driehonderd Nederlanders bij el kaar op een kluitje geeft ook overlast." Nogal wat bewoners lieten gisteravond blijken behoorlijk wat overlast te ondervinden van de asielzoekers. FOTO'S WIM KOOYMAN De politie houdt een oogje in het zeil tijdens de informatie-avond voor omwonenden van het asielzoekerscentrum in Terneuzen. Van onze verslaggever Overslag/Wageningen - De dienst Dierplagenvan het ministerie van Vrom in Wa- geningen heeft dit jaar nog maar één keer in Zeeland moeten aantreden om de zwarte rat te bestrijden. Dit na een melding van een be drijf uit Overslag. „Een geïsoleerd geval," zegt een woordvoerder van de dienst. „Wij hebben nog bij diverse be drijven in de gemeente Axel, in de omgeving van de haard, on derzoeken gedaan en nergens werd de zwarte rat aangetroffen. Misschien was hier sprake van een kleine 'import' uit België." De zwarte rat is daarentegen in Brabant in opmars. Ongedierte- bestrijder Piet Willems uit Uden wil nog niet van een plaag spre ken, maar het is volgens hem wel oppassen geblazen. De beesten zijn vanaf het Kempische grens gebied opgerukt in een groot deel van de provincie en naderen nu West-Brabant. De dienst moest al eens optreden in Te- teringen. Op dezelfde manier als nu ver spreidde de zwarte rat zich in de jaren zeventig ook. In het mid den van de jaren tachtig werd een grootschalige actie uitge voerd, die het dier in dit deel van het land de kop kostte. „Maar nu is het zich weer aan het versprei den. Uit- een groot aantal ge meenten komen meldingen bin nen. Het is een typisch olievlek verschijnsel, de kring wordt steeds groter," zegt Willems. Klimmer De zwarte rat, ook wel scheeps- rat genoemd, wijkt in zijn ge drag nogal af van de bruine. De bruine rat leeft laag bij de grond en komt bijna overal voor, de zwarte is een uitstekende klim mer en is vaak te vinden op zolders. Ook verspreidt hij zich bij tijd en wijle via binnenvaart schepen die graan vervoeren. „Terneuzen is een belangrijke binnenvaarthaven, maar toch is daar nog nooit melding gemaakt van de aanwezigheid van dit dier," zegt de Wageningse woordvoerder. „Zeeland is voor zover wij dan ook weten, schoon," De zwarte rat kan ziektes over brengen, zoals paratyfus en de ziekte van Weill en - een schrik beeld voor veetelers - ziekten als varkenspest, abortus bang, pseu- do-vogelpest en mond- en klauwzeer. Bovendien kan het dier aan kabels en leidingen knagen. Volgens Willems zijn enkele bedrijven afgebrand om dat een rat kortsluiting had ver oorzaakt. Tegenstander Het bestrijden van de zwarte rat is niet eenvoudig, vindt de Udense specialist. „Het is een slim beest, en daarmee een mooie 'tegenstander. Als je bij voorbeeld acuut werkend gif neerlegt en er sterft een rat aan, dan zullen de overige daar met een boog omheen lopen. Die trappen er niet in. Ze zijn ook kieskeurig en zullen niet gauw ander voedsel pakken dan het geen waaraan ze gewend zijn. Meestal plaatsen we eerst onver- giftigd aas om erachter te komen wat ze gebruiken. Op die manier wordt ook niet minder gif ver spreid dan nodig is." Wie zonder voldoende kennis over deze tegenstander de aan val inzet, kan bedrogen uitko men. „We zagen dat bij een boer in Mariahout," vertelt Willems. „Die had al van alles geprobeerd om van de ratten af te komen, maar het wilde niet lukken. Hij schakelde ons in, en wij keken er van op hoeveel dieren er zaten. De plafonds trilden er gewoon van. We besloten 25 kilo gif uit te zetten; drie dagen later belde de boer dat het op was. Nog een paar dagen later kon hij de bees ten met kruiwagens tegelijk af voeren." Bij Zungo zijn elke dag vijf werknemers in de weer met het bestrijden van ongedierte. Wat de zwarte rat betreft, denkt Wil lems dat veel aandacht en ge richte actie op dit moment geen overbodige luxe is. „De dieren werpen zes keer per jaar zes tot tien jongen, die na drie maanden geslachtsrijp zijn. Zo kun je 'n hele snelle verspreiding krijgen." Als een nieuwe campagne suc cesvol eindigt, is het denkbaar dat Zuid-Nederland deze keer voor een langere periode van de schadelijke dieren verlost is. Ook in België, van waaruit ze het land binnenkomen, krijgt de be strijding van ongedierte tegen woordig meer aandacht. „Neder land heeft een opleiding voor ongediertebestrijding, het is een vak waar je een diploma in kunt halen. In België wil men nu ook met iets dergelijks beginnen." CONCERT - Petra Schuren (dwarsfluit) en Ad an de Wege (orgel) geven vrijdag 26 au gustus voor het laatst dit sei zoen een zomeravondconcert in de fraaie kerk van Cadzand. De composities zijn gekozen uit de verschillende perioden- van de muziek, van Barok to Romantiek. Petra Schuren voert werken uit van Von Pruissen, Wuantz, J. S. Bach, C. Ph. E. Bach, Fils, Mozart en Faure. Organist Ad van de Wege, die tevens voor dé bege leiding zorgt, brengt orgelwer ken ten gehore van Van de Kerckhoven, J. M. Bach Knecht en C. Ph. E. Bach. Ge^ zien de sfeervolle kerkruimte van de hervormde kerk en het afwisselende programma be- looft het een bijzonder concert te worden. Aanvang 20.00 uur de toegang bedraagt vijf gup den. OUD PAPIER - Aanstaande zaterdag, 27 augustus, wordt het oud papier in Westdorpe weer opgehaald door bestuur en leden van voetbalvereni. ging RLA. Zij beginnen hier- mee om 09.00 uur. Van onze verslaggever Hulst - De bewoners van de Emmalaan, Tabakstraat en Ly ceumstraat in Hulst staan niet te juichen over de geplande bouw van elf nieuwe huizen in de Emmastraat. Ze zijn bang dat de huidige parkeerproblemen alleen maar groter worden en dat de verkeersdoorstroming in de Ta bakstraat ernstig wordt bemoei lijkt. De bezorgdheid werd gisteren uitgesproken tijdens een door de gemeente georganiseerd hoorzit ting over de plannen. Er kwa men zo'n veertig belangstellen den op af. Het plan voorziet in de bouw van vijf vrijstaande en zes onder-een-kap woningen op een braakliggend terrein van het belendende tuincentrum Pe Wolf. Het bedrijf heeft de grond niet meer voor kweekdoeleinden nodig en heeft het plan opgevat er woningen op te bouwen. Voordat dit kan is er echter een wijziging van het bestemmings plan nodig. In het kader van de daarbij behorende procedure vond de hoorzitting plaats. De bezwaren, die werden ver woord door bewoner P. Hame link betroffen vooral de parkeer problemen, die worden veroor zaakt door de scholen de Ark en de Regenboog. De vrees bestaat dat die problemen nog erger worden. Tien van de elf wonin gen ontsluiten via de Ta bakstraat en de vrees bestaat dat daar de verkeersafwikkeling in het gedrang komt. De aanwezigen wilden gisteren niet inhoudelijk ingaan op de invulling van het ongeveer een halve hectare grote gebiedje. Eerst willen ze duidelijkheid over de verkeersproblematiek. Wethouder G. van de Voorde gaf gisteren toe dat er een verkeer sproblematiek is. De Ta bakstraat wordt gebruikt als sluiproute naar de binnenstad. Bovendien dateert de straat nog uit een tijd dat het autoverkeer in woonwijken minder intensief was dan nu. De wethouder zegde toe dat de gemeente gaat probe ren een oplossing te bedenken voor de bezwaren. De directeur van de Regenboog kwam wat dat betreft al met een idee voor de parkeerproblemen, namelijk een ontsluiting-van de school via de achterkant. De gemeente gaat nu de kwestie goed bekijken en als dat gebeurd is volgt er een nieu we hoorzitting. Schoondijke - Met nog twee sterritten te gaan in de Zeeuws-Vlaamse competitie kan TC Axel weinig meer ge beuren. De Axelaars volgen zichzelf straks terecht als kampioen op. Ze blijven de competitie domineren, ook af gelopen week in Breskens, waar ze nog maar eens de winst opeisten. Het vice-kampioenschap komt wellicht bij De Wielertoerist terecht, al blijft TC Westdorpe het goed doen. In Breskens eindigden de Westdorpenaren eveneens voor Wielertoerist, maar de kloof (een honderd vijftig punten) kan wellicht niet meer worden gedicht. De vijftiende sterrit met TC Breskens als organisator had de weergoden bepaald niet mee. Die slechte weersomstan digheden en het einde van de vakantieperiode waren er wel licht schuldig aan dat het aan tal deelnemers op 74 bleef ste ken. Woensdag 24 augustus staat de voorlaatste sterrit op de rol. Dit met Freewheel'79 als organisator. Er kan in café Bon Ami aan de Schoondijkse Brink worden afgestempeld tussen 18.00 en 20.30 uur. UITSLAG 1. TC Axel 66,34 punten, 2. TC Westdorpe 63,01, 3. Wielertoerist 62,92, 4. TC HAS 38,17, 5. TC Breskens 34,00, 6. TIO 32,20, 7. Freewheel'79 26,68, 8. RTC Delta 14,28, 9. WTC Aloy 12,50, 10. TC Zwinhoeve 4,00. Stand na 15 ritten: 1. TC Axel 1164,32, 2. Wielertoerist (Eede) 952,64, 3. TC Westdorpe 793,03, 4. Freewheel'79 (Schoondijke) 661.10, 5. RTC Delta (Terneuzen) 616.11, 6. TC HAS (Sluiskil) 613,24, 7. WTC Aloy (Graauw) 586,00, 8. TIO (Oostburg) 510,00, 9. TC Breskens 412,00, 10. TC Zwinhoeve (Retranchement) 348,00. Terneuzen - De Terneuzense bedrijfsvolleybalcompetitie gaat dinsdag 30 augustus zijn 25e seizoen in. Een jubi leumjaar dat in juni 1995 op grootse wijze zal worden ge- vierd. Aan de nieuwe competitie ne men eveneens 42 teams deel, verdeeld over vier klassen. In de derde klasse hield het team van ABN/Amro het voor ge- zien en in de derde klasse B stopte Deltan 3. Twee nieuwe teams, te weten Wabeko en Tevore, nemen de 'opengeval len plaatsn in. Op de wacht lijst staan nog twèe teams, Aster 2 en PSV 3. Voor dit seizoen zijn eveneens de nodige naamsveranderin gen. Dit uiteraard in verband met de sponsoring. Scharmga wordt Artlan Axtland, PTT/ Post wordt Scheldesport, Bliek Vos gaat spelen onder Visser Smit Haneb en Lichtland wordt FOAKS. De nieuwe competitie wordt weer in zijn geheel afgewerkt in sporthal 't Zwaantje. Als voorbereiding houdt Deltan 23 augustus in 't Zwaantje'een zogenaamd warming up-toer- nooi. Zestien teams uit de Be VoBo zullen er aan deelnemen, Guust de Waele en Freddie van Mulm tekenen voor de organisatie. Na een lange en mooie zomer staan de recrea tieve volleyballers weer te po pelen om te beginnen. Sluis - Het Sluise sportweek end, georganiseerd door de plaatselijke sportraad, was opnieuw een succes. Voor de recreatieve Wallenloop over 4300 meter kwamen vrijdag zeventig deelnemers aan de start. De zaterdagmorgen stond er een recreatieve toertocht per fiets op het programma met een lengte van een twintigtal kilometer, die liep via Zuid- zande en Terhofstede. Voor dit onderdeel meldden zich veer tig deelnemers. Het klapstuk was ongetwijfeld het kajakken en kanoën zaterdagmiddag in de Sluise vaart. Leiden - Rijksuniversiteit. Pedagogische wetenschappen: Hanny Broere-van Driel, voorheen Terneuzen. Van onze verslaggever Knokke (B) - Vanaf vandaag tot en met zaterdag 27 augustus vindt in Knokke een filmweek plaats. Met medewerking van Diamond Film Experience worden deze week in de zalen van Beverly Sereens, Cultureel Centrum Scharpoord en het Casino een aantal voorpremières vertoond. Woensdag 24 augustus: Beverly1-' 20.30: Man in a Uniform; Schar poord: 20.30: The Verdict, 23.01: Left handed Gun; Casino: 21.00: Angie. Donderdag 25 augustus: Beverly 20.30: Blown Away; Scharpoori 20.30 en 23.00: Shorts Marathon; Casino: 21.00: Fille d'Artagnan. Vrijdag 26 augustus: Beverly 20.30: Chasers; ScharpoorJ 20.30: the Stiong; Casino: 21.» Clear Pr. Danger. Zaterdag 27 augustus: Beverly 23.00: The Client; Scharpoorf 20.00: Evenement: Hard Night, 21.30: Film: Back 23.30: Evenement: Nachtradio, Casino: 21.00: True Lies. Het gaat hierbij onder meer om La fille d'Artagnan van Bertrand Tavernier, Speed van de Neder lander Jan de Bont en Chasers van Dennis Hopper. Een andere leidraad in het pro gramma is een hommage aan acteur Paul Newman, waarvan een aantal rolprenten te zien zijn waaronder klassiekers als Lefthanded Gun, Butch Cassidy and de Sundance Kid, The Sting en The Verdict. Het Knokse initiatief wordt van harte ondersteund door het stadsbestuur dat, samen met de Belgische filmdistributeurs, wil proberen de grondslag te leggen voor een filmevenement aan de Belgische kust. Op termijn moet dat een evenknie worden voor beroemde filmfestivals als die in Deauville en Cannes. Het filmprogramma ziet er als volgt uit: Dinsdag 23 augustus: Beverly: 20.30 en 23.00: Speed; Schar poord: 20.30: Butch Cassidy, 23.00: Colour of Money; Casino: 21.00: Rouge. (AD VERTE NTIES)_ Servicestation WALÏHEP DEBLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4, 4561 HP MSI telefoon 01140-12058, telefaxon™-'"** Spookhuiseigenaar H. Roels houden. Van onze verslaggeefster Éls Grosfeld Oosterhout - Hoge pachtgel den nopen kermisexploitan ten de ritprijzen te verhogen. Was het vijftien jaar geleden nog mogelijk om voor twintig gulden de nodige vette hap pen te kopen en die, misselijk gedraaid in rups of octopus, voor hetzelfde geld weer uit te kotsen; tegenwoordig mag je blij zijn als je met dat bedrag een derde van de at tracties op een kermis van gemiddelde grootte kunt uit proberen. Kermisgangers zijn selectiever in hun keuze, de exploitanten draaien minder omzet. Tel hier bij op de pech die ze dit jaarl hebben gehad met het natte voorjaar dat mensen thuishield, de extreem warme zomer die de Nederlanders naar de kust dreef in plaats van naar de kermis en de wereldkampioenschappen voetbal en de vraag rijst hoe Van onze verslaggever Jan van Zuilen Dongen - Als je haar nu zie' mevrouw Petra Quick-Huijbt over been was. Zo erg dat werd gestuurd om aan te gebrek, maar doodgewoon orr „Ik kon geen hap door mijn kee krijgen. Op school moest ik tij dens het speelkwartier bijna al tijd binnen blijven om de res' van mijn ontbijt op te eten." Tegenwoordig wuiven huisartser| en artsen van consultatiebureau: klachten van ouders over kinde ren die niet willen eten, haas achteloos weg. „Ze is toch ge zond, mevrouw. Maakt u ziclj vooral geen zorgen. Door de' strot duwen heeft geen zin. Al; 26 ,e<T^ honger heeft, eet ze heu: wol,' maar in de tijd dat me- wouw Quick een kind was (ein^ Jaren,veertig, begin jaren vijftig werd daar nog heel anders ove gedacht. Per slot van rekening lagen toei ae tijden van ondervoeding doo; echte armoe of gebrek uit d| nsisjaren dertig en de Tweedi ereldoorlog nog vers in he geheugen. Spartaans Bovendien trad de jeugdzorj |.S11 voel bevoogdender op. Eei W niet at> moest maa ,?n eten en als de ouders daa niet in slaagden, werd he ar een tehuis gestuurd om t p ,ren- Dat gebeurde ook me ha fa Hever Piëta zoals ze i: Jeugdjaren in Breda wer, hui061? P indicatie van haa acht S verbleef ze als kind va: Jj,ar negen maanden in d gezondheidskobnie Sint Egber e Schiermonnikoog, in d^

de Stem | 1994 | | pagina 12