Israël: onrust na beurskrach Algerijnse president start dialoog met partijen over crisis mm A*mtr Uit Cuba wegvluchten is riskantmaar het was het waard iHl Grieks Chantal Escortservice 01623-23662 EDERMODE ICKMACHINES 298.- per stuk 198.- 10 jaar garantie 249.- per stuk laaimachines JÜ3 Investeerders demonstreren tegen belastingmaatregel overheid Schiettraining voor burgers Haïti Duitse justitie stuitte ook op lithium-smokkel Clinton sluit compromis over nieuwe misdaadwet 013-390290 06-320.320.06 Gratis telefoonsex voor vrouwen 06-4311 of 4611 in klasse én kwaliteit in, broeken, jacks enz. f hem en haar. >k aan particulieren. rkoopprijs 1.198.- erkoopprijs 548.- tRABANT RECHT pESTEM BUITENLAND A4 BUITENLAND KORT S 1994 art bel ete jou: Z BELLEN Jules Verneweg 114 5015 BM Tilburg PRAAT nu zelfdëlüSj vrouwen jouw (hotel)ben Bel nu 06-9664(1 OOcpm) PRIVÉ telefoonnrs varTfS vrouwen thuis! (75 rJ *06-9502' EENZAME meisjes zoek» snel sexkontakt! Bel n 06-9780 (75cpm) n OPWINDEND sexgüBa met 'n hete vroui 06-320.330.81 (75 com HOMO-jongens Hoor heet tekeer a,,, 06-320*330*88(75cpmi GRATIS-sex voor vroüvSl 06-4300, heren 06-320.330.91 (75cpml VROUWEN 40 zoeka stoute jongens Bel 06 (75 cpm) SM-KONTAKT voor strënai afspraken! 06-320.325.80 (1 OOcpm) HUISVROUWTJES zoeker overdag sexkontakl Bel 06-9661 (1 OOcpm) voor nnen gen? Draai me maar om! 1 oom mannen bellen voor 1,- p/m telefoonsex 06-9595 sex direct 06-951! top contact 06-984; hete meiden 06-978; ZEVENBERGEN, nw. meisje 22 j. Tel. 01680 30253 ma./vr. 10-23 u. knap regio wen man- pm) apart eisje ar en t-sex NIEUW! Sexdoorschakellijn: Vrouwen willen direkt sex, bel nu: 06-9.750 (75cpmj RIJPE vrouwen zoeken jon gens voor een slippertje. 06-9760 (75cpm) Aktieüi ZOEK je rijpe vrouwen voor sexkontakt? (niet commer- cieel) 06-350.266.59 (IgpmJ ZIN in 'n wip? bel de gewil lige dames direkt: 06-98.77 (75 cpm). SNEL 't bed in met zo'n lekkere meid? Bel dan nu sda 06-9695 slechts 75cpm Oudenbosch. Tel. 01652-13308. opend: vrijdag koopavond. eggen op een grote partij overlock- at en fabrieksnieuw. Met volledige nder geschikt voor naaisters, naai- iakers en huishoudelijk gebruik, doos zonder beschadigingen gelijktijdig vastnaaien, afsnijden en anten op allerlei soorten stof zoals ïen, lakens, stretchstoffen etc. raads met differentieel :ig-zag-naaimachines geheel com- met 10 jaar garantie op alle onder delen en motor. 526 HN Moerwijk 25 'inkelcentrum Hoge Vucht eda - Tel. 076-715383 inderdag koopavond, xende vakhandel. lime parkeergelegenheid, gang bij postkantoor). 3LIEKE Lee R v, AKö E N met de opleiding 11.00-13.00 uur) of. Gimbrèrelaan, Tilburg AANGEWEZEN ONDERWIJSINSTEUJN® MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 Algiers (afp/dpa) - President jjamine Zeroual van Algerije en vertegenwoordigers van vijf toegestane partijen zijn gisteren besprekingen begon- aen over de crisis in het jjoordafrikaanse land. Ze roual zei dat hij en het leger de 'uitkomsten' van de poli tieke dialoog zullen respecte ren. poel van de ontmoeting achter ,ten deuren is het zoeken een politieke oplossing voor de bijna-burgeroorlog in Alge rije, waarbij de afgelopen tweeë neenhalf jaar meer dan 3000 doden zijn gevallen. De Algerijnse president zei dat de dialoog plaats dient te hebben 'met dwingend respect voor de grondwet en de wetten, en dat het geweld moet worden afgewe zen'. „Anders bestaat er geen reden voor de dialoog, want die is de terugkeer naar vrede en stabili teit in ons land. Ik zal mij per soonlijk inzetten voor de om standigheden rond de dialoog en die zal ik bewaken," aldus Ze roual, Het nieuws over de aanslag op een buitenlandse vrouw over schaduwde het overleg. De Fran se radio meldde gisteren dat een 65-jarige Franfaise in een kust plaats 400 kilometer ten westen van Algiers door onbekenden was aangevallen. De vrouw liep daarbij verwondingen op. De voorlaatste aanslag op een buitenlander had plaats op 3 augustus. Vermeende islamiti sche guerrillastrijders schoten toen aan de rand van Algiers vijf Fransen. Frankrijk reageerde daarop met verscherpte veilig heidsmaatregelen in eigen land en interneerde verscheidene sympathisanten van de Algerijn se fundamentalisten. Drie van de in totaal acht uitge nodigde partijen, het Socialis tische Front en twee anti-funda mentalistische partijen, wezen al vroeg deelneming aan de bespre kingen af. Het fundamentalistische islami tische reddingsfront (FIS), dat in Algerije is verboden en waar schijnlijk verantwoordelijk is voor de talloze terreuraanslagen, noemde het crisisoverleg tevoren al een 'dialoog van doven'. Vol gens het FIS betreft het een poging van de regering tijd te winnen. Zeroual benadrukte voor het overleg dat in Algerije verkiezin gen plaats hebben, zodra de voorwaarden aanwezig zijn om de burgers in vrijheid hun me ning te laten geven. Sinds begin 1992, toen de rege ring de parlementsverkiezingen afgelaste omdat zich een over winning van het FIS aftekende, plegen islamitische extremisten aanslagen om het bewind te ver zwakken. Sinds september vorig jaar zijn er ook aanslagen op buitenlanders. Tot dusver zijn daarbij 56 mensen omgekomen, onder wie vijftien Fransen. Alle pogingen van de door het leger gesteunde regering in Al giers door middel van een poli tieke dialoog de crisis bij te leggen, zijn tot nu toe mislukt. Begin dit jaar liep een eerste 'nationale conferentie' op niets uit. l/an onze correspondente Willy Werkman Iel Aviv - In Israël is grote onrust ontstaan nadat op de beurs van Tel Aviv de koersen gisteren plotseling met ruim tien procent daalden. Een flinke politiemacht moest gisteren de beurs beschermen tegen de vooral kleine investeerders, die woedend tegen het verlies van bun spaarcentjes demonstreerden. Naar verwacht zullen die koers dalingen de komende dagen aan houden. Reden voor de paniek op de Tel Avivse beurs was het vorige week aangekondigde be sluit om tien procent belasting te gaan heffen op reële beurs- winsten. De maatregel werd gistermorgen door de regering goedgekeurd, nadat de minister van Financiën, Avraham Shohat, ermee had in gestemd de koerswinstbelasting weg te strepen tegen belasting verlaging op koersverliezen. Angst Nadat de afgelopen week de beurs op last van de regering voor. twee dagen gesloten was geweest, en de deuren gisteren een uur later dan anders werden geopend, volgden de Israëlisch gedurende de hele dag met inge houden adem de directe radio- en televisieberichten over het beursdrama. Niet alleen de minister van Fi nanciën, ook de gouverneur van ie Bank van Israël, Jacob Fren- kel, probeerde het investeerder- spubliek tevergeefs op het hart te drukken hun waardepapieren vooral niet meteen te verkopen. Maar het belastingspook deed zijn werk. De angst in 'het sys teem' te geraken bracht vele spe culanten, die tot nu toe niet bij de inkomstenbelasting geregis treerd staan, naar het breekpunt. „Ik heb er genoeg van. Ik ver koop alles," riep gisteren een hevig verontruste beursklant. En zowaren er velen. In een sfeer van grote spanning en vooral verwarring wilden de kleine zelfstandigen, de gepen sioneerden en de huisvrouwen op de beurs van geen geduld weten, Voor bijna een miljard gulden boden ze hun aandelen te koop aan. Hoewel de minister van Finan ciën keer op keer liet weten, dat de beurs zich de komende dagen zou stabiliseren, verkochten ze bun waardepapieren tegen zeke re verliezen. Makelaars, toch al hevig naar adem happend nadat de aircon- ditionig in het beursgebouw was uitgevallen, meldden nog nooit zo'n zware beursdag als gisteren te hebben meegemaakt. En zelfs beurspsychologen kwamen eraan te pas. „Als de waardedalingen ook vandaag doorzetten," voor spelde er een, „zal de Tel Avivse beurskrach hevig zijn." De demonstranten riepen de mi nister van Financiën, Avraham Shohat, op onmiddelijk af te treden. De politieke oppositie partijen hebben al om een spe ciale parlementszitting verzocht om de kritische beurssituatie te bespreken. Tot nu toe vertoonde de beurs van Tel Aviv uitzonderlijke schommelingen. In een soort ca- sino-dynamiek liepen soms de koersen buiten propotioneel op, om enkele weken of maanden later weer zwaar te tuimelen. Er waren investeerders, die door die schommelingen in de kortst mogelijke tijd een flat uit de beurs speelden, er waren er ook, die van de ene op de andere dag failliet raakten. Met die ongecontroleerde specu laties, een nationale sport in Is raël, is het binnenkort afgelopen. Een stukje 'sociale rechtvaardig heid', zoals de minister van Fi nanciën de belastingmaatregel had genoemd, maar ook een emotionele dreun op het hoofd van al die mensen, die weken van koersdalingen hun papieren net weer zo leuk omhoog hadden zien gaan. Ruzie De Israëlische regering ruziet ondertussen met de PLO over het handvest van de Palestijnse organisatie. De PLO erkent daarin het bestaansrecht van Is raël alleen als de joodse staat het recht aanvaarden dat de Pales- tijnen hebben op een onafhanke lijke staat. „Het handvest is niet te amende ren zonder dat Israël het bestaan erkent van een Palestijnse staat met Oost-Jeruzalem als hoofd stad," aldus Abu Nizar van Arafats Fatah-factie, de grootste binnen de PLO. Dit was zater dagnacht in Tunis besloten tij dens een informeel overleg van Arafat en zijn medewerkers. Arafat stelde de omstreden pas sages op 9 september, toen Israël en de PLO tot wederzijdse er kenning overgingen, buiten wer king. Burgers in Haïti krijgen schiettraining van het leger als voorzorgsmaatregel tegen een eventuele Amerikaanse invasie. De VS cirkelen nog steeds met oorlogsschepen rond het Caraibische eiland en dreigen in te grijpen als de legerleiding de verdreven president Aristide niet terugneemt. Sinds de verdrijving van Aristide zijn zeker 3000 van zijn aanhangers door het leger vermoord. Duizenden anderen zijn mishandeld, gefolterd, verkracht of zonder aanklacht in de cel gegooid. foto epa Bondskanselier Kohl dringt aan op Duits-Rnssische samenwerking Bonn/München (rtr/dpa) - De Duitse autoriteiten hebben op 10 augustus op het vlieg veld van München bijna een kilo lithium-6 in beslag geno men, een mineraal dat wordt gebruikt voor het maken van waterstofbommen. De niet-radioactieve stof werd ontdekt in een koffer van pluto- nium-smokkelaars. Over de 350 gram plutonium die deze koe riers vervoerden, ontstond eer der reeds veel beroering. De po litie in München heeft de ont dekking van het lithium beves tigd. Volgens het komende nummer van het weekblad Der Spiegel dat vandaag verschijnt, betekent dat de plutonium-smokkel nog veel omvangrijker is dan tot dus ver werd aangenomen. Der Spiegel citeert ook Russi sche geleerden die verklaren dat de gevonden plutonium afkom stig is uit een snelle kweekreac tor in Belojarsk, in West-Siberië. Plutonium kan worden gebruikt voor de produktie van kernwa pens. Die uitlatingen zijn in tegen spraak met de officiële Russische reactie dat het plutonium niet uit Rusland afkomstig is. „Des kundigen hebben vastgesteld dat het materiaal in onze nucleaire installaties fundamenteel andere eigenschappen heeft," aldus een regeringsverklaring. De deskundigen sluiten echter niet uit dat het plutonium uit een van de andere republieken van de vroegere Sovjetunie af komstig is. Bondskanselier Kohl heeft vol gens de zondagskrant Die Welt am Sonntag opnieuw bij de Rus sische president Jeltsin aange drongen op maatregelen tegen de smokkel van nucleair materi aal naar het Westen. Kohl zou Jeltsin hebben gevraagd de zwarte markt voor uranium en plutonimum uit te roeien, zodat gegarandeerd kan worden dat het nucleair materiaal niet over de hele wereld 'zwerft'. De Duitse minister van Finan ciën Waigel stelde financiële hulp aan Rusland voortaan af hankelijk van de wil van Moskou om 'met ons samen te werken in de strijd tegen de internationale smokkel van nucleair materiaal'. Kohl sprak zich dit weekend ook uit voor de vorming van een 'efficiënte' Europese politie macht die de strijd aangaat met de georganiseerde criminaliteit. „We hebben een efficiënte Euro pese politie nodig die gemach tigd is criminelen op het hele continent te achtervolgen," al dus de bondskanselier. „Er is geen alternatief. We zijn er toe veroordeeld nu te handelen." Volgens de bondskanselier maakt de georganiseerde mis daad in Europa een jaarlijkse omzet van bijna een miljard gul den. Kohl voorspelt dat de inter nationale criminaliteit de ko mende jaren steeds meer infil treert in de maatschappij. Van onze verslaggeefster Karen Wijnen Key-West - Het is heet in Key West, Florida. In het enige opvangcentrum voor Cubaanse vluchtelingen in de Verenigde Staten kan de propellor aan het plafond de hitte al lang niet meer ver werken. Dan arriveren er weer een paar vluchtelingen. be vier mannen zijn bloots voets. De pijpen van him spij kerbroeken zijn opgerold, hun t-shirts zijn vies en overal ge scheurd. Maar ze lachen, en zwaaien naar de mensen die hen begroeten. Het enige dat voor hen telt, is dat ze de barre tocht op een klein vlotje, 78 mijlen over zee, overleefd hebben. José-Antonio Parafita is een van de vier man nen. Drie dagen was hij op zee, ®et vijftien man op een groot vlot. Ze hadden al veertig mijl nfgeiegd, toen de kustwacht ze oppikte. Die is heel erg aardig voor ze geweest. Hij is ontzet tend blij in Amerika te zijn. Dan wordt hij meegetrokken door een personeelslid van het opvangcentrum. Een half uur later verschijnt hij weer. Fris gewassen, geschoren en gekleed een blauw t-shirt en witte Hier blijven mogen de Cubanen niet, alleen de eerste opvang wordt in dit centrum verzorgd. Een douche, nieuwe kleren, en een warme hap. Daarna worden ze onmiddellijk overgebracht naar Miami, waar ze vastgehou den worden tot duidelijk wordt wat er verder moet gebeuren. De eerste ladingen vluchtelin gen, begin vorige week, werden zo snel mogelijk naar Miami gebracht, waar ze werden opge vangen door familieleden. Dat mag nu niet meer, omdat de stroom te groot is geworden. De afgelopen zeven dagen zijn zo'n 2500 vluchtelingen in Amerika aan land gekomen. Clinton maakte vrijdag bekend, dat geen enkele vluchteling meer het land in mag, ze gaan voortaan rechtstreeks naar Gu- antanamo, de VS-basis op Cu ba. De uitgehongerde en soms helemaal uitgedroogde Cubanen die vaak in een shock-toestand in het opvangcentrum arrive ren, hebben dus nog een beetje geluk. Voor hen is er nog een klein kansje dat ze mogen blij ven. In tegenstelling tot Clintons verwachting, groeit sinds het dichtgooien van de grenzen de Gevluchte Cubanen worden gevangeniskamp. groep vluchtelingen uit Cuba dagelijks. Alleen zaterdag al viste de kustwacht 1189 boot vluchtelingen uit de wateren tussen Cuba en Florida uit zee op- Vijftig kilometer ten zuiden van Miami begonnen de Amerikaan se autoriteiten met de aanleg van een tentenkamp. In een kel der onder de gevangenis van Key West is tijdelijk plaats voor tweeduizend Cubanen, aldus de sheriff ter plekke. Het Congres heeft het budget voor de nood opvang van vluchtelingen ver hoogd van 35 miljoen tot 75 miljoen dollar. in Florida opgesloten in een foto epa Clinton heeft inmiddels een reeks maatregelen bekendge maakt om de druk op het regi me van de Cubaanse president Fidel Castro te vergroten. De VS beperken het luchtverkeer tussen Miami en Havana en ver bieden Cubanen in de Verenig de Staten geld te sturen naar hun ouders op het eiland. Tot dusver mochten zij per kwar taal maximaal driehonderd dol lar zenden. Riskant José Ramon Ortega verliet be gin vorige week met zijn hele gezin Cuba. Samen met zijn zoons Miguel, Carlos en Alexei, zijn dochter Myriam en zijn vrouw Rosa zat hij ruim vier dagen op een zelfgebouwd vlot op zee, voordat de coast-guard ze oppikte, zo'n dertig mijl uit de kust. „We besloten zeven a acht maanden geleden dat we wilden vluchten. Daarna zijn we iedere keer 's nachts de straat opge gaan om materialen te stelen voor het bouwen van ons vlot. Drie maal probeerden we het uit, maar toen was het niet goed genoeg. Deze keer gelukkig wel," aldus José Ramon. Het leven was niet meer uit te houden in Cuba, vertelt de vluchteling. „Je mocht niets zeggen over de regering, geen enkele kritiek was geoorloofd. Maar het allerergste was, dat je niemand kon vertrouwen. Ie dereen kon je elk moment aan geven bij de regering, en dan kreeg je heel grote moeilijkhe den. Dus hield je je mond." „Ik heb met deze vluchtpoging de levens van ons allemaal ge riskeerd, maar het was het waard. Want zo verder leven, dat konden we niet. We zijn op een avond met z'n allen om de tafel gaan zitten en hebben be sloten dat we het wilden probe ren." De familie heeft neven en nichten in Miami, maar José Ramon weet niet of hij naar ze toe mag. Familieleden Lazaro Rojo vreest voor het le ven van zijn achttienjarige vrouw en hun zoontje van an derhalf. Zelf vluchtte hij tien maanden geleden uit Cuba. Van andere vluchtelingen heeft hij gehoord dat zijn vrouw en kind onderweg zijn. Maar of ze al aangekomen zijn, weet hij niet. „Ik word er echt helemaal gek van. Ze geven ons totaal geen inlichtingen. Niemand geeft na men vrij. Er wordt gezegd dat er nog negenhonderd mensen hier in het gebouw van de coast-guard zijn. Maar we we ten niet wie. De meeste Cuba nen die je hier ziet, zijn mensen die wanhopig hopen familiele den terug te vinden. We weten gewoon niet wat we moeten doen." En opnieuw stopt de bestelwa gen van de kustwacht. Opnieuw gejuich als deze keer zes vluch telingen uitstappen. Maar ook, opnieuw, teleurstellilng op de gezichten van de overgrote meerderheid. Want ook nu weer zijn het niet de familieleden waar ze op wachten. Tweevoudig Nobelprijswinnaar overleden Big Sur - De Amerikaanse chemicus Linus Pauling, de enige die tweemaal de Nobelprijs heeft gewonnen, is vrijdag in zijn woonplaats Big Sur (Californië) op 93-jarige leeftijd overleden. Het Linus Pauling Instituut voor wetenschap en medicijnen in Palo Alto maakte bekend dat hij aan prostaatkanker leed. Dit instituut werd in 1973 door de laurelaat opgericht voor onderzoek naar het gebruik van vitamine C tegen nagenoeg alle ziekten. Pauling won in 1954 de Nobelprijs voor scheikunde voor zijn onderzoek in de bimoleculaire chemie en studie naar proteïnen en antilichamen. Na de ontwikkeling van de atoom bom werd hij eind jaren vijftig een militant pacifist. Voor zijn pacifistische inspanningen kreeg hij in 1962 de Nobelprijs voor de Vrede. Nieuwe ruzie over Falklands Buenos Aires - Argentinië zal geen uitbreiding tolereren van de exclusieve viswateren rond de Malvinas of Falkland eilanden. Volgens Buenos Aires heeft de Britse regering vorige week laten weten te overwegen de zone van exclusieve viswateren rond de Falkland eilanden uit te breiden. Dit zou een reactie zijn op de recent in de Argentijnse grondwet ingevoerde passage dat de herovering van de eilanden 'een permanent doel' is van de Argentijnse natie. Veerboot-ramp in Bangladesh Dhaka - Meer dan driehonderd mensen zijn omgekomen bij een ramp met een veerboot in Bangladesh. Volgens een van de naar schatting 60 overlevenden vervoerde de boot zeker 400 passa giers, twee keer zoveel als was toegestaan. Een overvolle veerboot zonk in een draaikolk in de rivier Meghna bij Chandpur, 100 kilometer van de hoofdstad Dhaka. Kennelijk kon de bemanning het schip in de snel stromende rivier niet in bedwang houden, toen zij probeerde aan te leggen in Chandpur. Aanslag op Grieks-orthodoxe bisschop Athene - De nieuwe grieks-orthodoxe bisschop van het Griekse Larissa is bij een wilde achtervolging op een snelweg ontkomen. Aanhangers van zijn voorganger, die kortgeleden uit zijn functie is gezet, probeerden de auto van mgr. Ignatios de berm in te drukken. Toen de bisschop Larissa verliet, werd zijn auto op de snelweg achtergevolgd door vijf auto's. Bij de achtervolging werden snelheden bereikt van 140 km/uur. Hun opzet mislukte, maar de belagers wisten wel met staven en stenen enkele ruiten van Ignatios' auto te vernielen. Bij de nadering van een tolstation sloegen ze op de vlucht. Gewonden bij bomexplosie in Italië Sacile - Bij een bomexplosie in het Noorditaliaanse Sacile zijn gisteren drie mensen gewond geraakt. De bom ontplofte tijdens een vogelfestival, dat al meer dan 700 jaar in de stad wordt gehouden. In Sacile was een menigte van 50.000 mensen op de been. Drie mensen liepen lichte verwondingen op door rondvlie gend glas. Wie de bom had geplaatst is niet bekend. Het festival staat onder meer in het teken van vogels die in het noordoosten van Italië worden gegeten. Groepen die zich inzetten voor dierenbescherming zijn fel tegen het festival, omdat er in optochten gekooide vogels worden meegedragen. Nigerianen opgeroepen tot 'verzet' Lagos - De militante vleugel van de oppositie in Nigeria, de Campagne voor de Democratie, heeft de Nigerianen gisteravond opgeroepen 'in verzet te komen' om een eind te maken aan het militaire regime in de Afrikaanse staat. Het Nigeriaanse Comité voor de verdediging van mensenrechten (CDHR), meldde dat eind vorige week tientallen oppositieleiders zijn aangehouden. „Wij buigen niet en geven ons niet over", zei de Campagne voor de Democratie waarin veertig militante studenten- en mensen rechtengroepen deelnemen. De CD eist dat de militaire leiding 'onmiddellijk begint de macht over te dragen aan de gekozen president Moshood Abiola. Anders zal het eenzelfde einde kennen als de twee vorige regimes die door het volk zijn verjaagd'. Kasteel Dracula door scheuren bedreigd Bran - De legende van Dracula is nog steeds in tact maar dit kan niet van zijn woning worden gezegd. Het kasteel van Bran, in Centraal-Roemenië, is dringend aan restauratie toe. Het 617 jaar oude kolossale kasteel is op en deels in een rots gebouwd, die diepe scheuren vertoont. De fundamenten en de eerste twee verdiepingen van het kasteel zijn in de rots uitgehouwen. Deze rots vertoont echter op verschillende plaatsen meterslange scheuren. Onderzoekers wil len eerst met boringen proberen vast te stellen hoe diep de scheuren zijn, alvorens te trachten deze te dichten. „Een aardbeving zou fataal zijn," aldus een van de onderzoekers. Gambia wil sekstoerisme verbieden Banjul - Het nieuwe staatshoofd van Gambia, de 29-jarige luitenant Yahya Jammeh, wil het sekstoerisme naar zijn land aan banden leggen. Hij zal niet langer toestaan dat vrouwen zijn land aandoen met als enige doel het zoeken van een avontuurtje met een Gambiaanse jongeman. Veel van de 130.000 vakantie gangers die Gambia jaarlijks bezoeken zijn Europese vrouwen van middelbare leeftijd. Wat Bangkok is voor de heren, is Gambia voor de dames. Jammeh, die vier weken geleden via een militaire coup aan de macht kwam, wil hier een einde aan maken. Hij zei de bevolking te willen onderwijzen over de gevaren van aids. Drugs en prostitutie noemde hij wezensvreemd aan de inwoners van Afrika. Washington (ap) - Onderhandelaars van Democraten en Republikeinen hebben gisteren een compromis bereikt over de misdaadwet in de Verenigde Staten waarvoor 30,2 miljard dollar beschikbaar komt. Het wetsvoorstel om de misdaad aan te pakken wordt nu naar het Huis van Afgevaardigden ge stuurd. De Amerikaanse president Bill Clinton leed vorige week een nederlaag toen het Huis van Af gevaardigden, waarin zijn De mocratische Partij de meerder heid heeft, het oorspronkelijke anti-misdaadwetsvoorstel ter waarde van 33 miljard dollar, op procedurele gronden verwierp. De laatste obstakels werden zon dag uit de weg geholpen tijdens een twee uur durende vergade ring die middernacht begon. De onderhandelaars van het Huis van Afgevaardigden keurden een pakket maatregelen goed waar bij 10,8 miljard dollar is gereser veerd voor wetshandhaving in de staten en op lokaal niveau, 2,6 miljard dollar voor federale wetshandhaving, 9,85 miljard dollar voor gevangenissen en 6,9 miljard voor misdaadpreventie. De laatste struikelblokken wa ren de formulering van een ver bod op 19 automatische wapens en een aantal dergelijke vuurwa pens en een bepaling waarbij bewijs van voorgaande gevallen van seksueel wangedrag ge bruikt kan worden bij vervol ging bij verkrachtingszaken. Zaterdag waren de Democraten en Republikeinen al overeenge komen om Clintons wetsvoorstel met 3 miljard dollar in te krim pen. Ongeveer tweederde van de bezuinigingen wordt gedragen door de programma's voor mis daadpreventie, waaronder een jeugdwerkplan. Het wetsvoorstel breidt het aan tal misdaden waarvoor de dood straf geldt met 60 uit. Ook be paalt de wet levenslange gevan genisstraf voor degenen die zich meer dan drie maal schuldig hebben gemaakt aan geweldsde licten.

de Stem | 1994 | | pagina 5