Super Cup kan niet boeien Q Veel belangstelling bij uitvaart Wout Wagtmans MOTORVERHUUR Negen dopingzondaars in Los Angeles vrijuit Simpele overwinning Ajax op warrig spelend Feyenoord Omscholing bij Ajax I Paraat dCn (circa 250 man) ME Yassine Abdellaoui had weet van verkoop aan NAC >P TV 1 - en choppermodellen bij tigchelaar Breda WÊÊM Kijkhoek onwel I hij Super Cup Prestaties bij I Ajax-Feyenoord Willem blijft weer eens weg Wereldkampioen slaat Van Doorn 'n Questie van Vakmanschap AUGUSTUS 1994 [o zoon' (Nederland 1, 20.25 FOTO NCRV I tv-film uit 1991. Regie: Robert ver, Hector Elizondo en Roger ford zich klaar voor zijn eerste linternationaal recht en moet in Ten vooral ervaring opdoen als I jiterde Amnesty-vertegenwoor- 1 Itandigheden moet hij echter ]rmoed besluit hij Anna's taak 1 17 burgers te onderzoeken. uit 1984. Regie: Elaine May. tin Hoffman, Isabelle Adjani en 1 luzikale schrijversduo Chuck en Foek naar succes. Ze ontmoeten reed die constateert dat hun i Ird zullen worden. Marty stuurt pko. De heren maken een korte nen ze echter terecht in een het weten ligt het lot van het nden. beelfilm uit 1985. Regie: David (imas Howell, Lori Loughlin en i laatste schooldag ontvangt de |le maar anonieme liefdesbrief, ers: de bloedmooie Debbie en de en gokt op Debbie en spreekt |t mis en kan ternauwernood van haar ij dele en zeer jaloerse llichael te rade bij Tom. Zij fief te schrijven. M) uit 1988. Regie: Robert van firchberger, Myriem Roussel en 1 komedie. De arts en rokkenja- zijn vriendin Coco hem op alle Irtsachtig op zoek naar de ideale |en verkeerd telefoonnummer en de vrouwenstem aan de andere be onbekende op en begint een handel; 22. serveren. Vertikaal: 1. Zijdeur; 2. bedrijfskapitaal; 3. mini; 4. snelbevroren; 5. bijnaam; 7. kustbewoonsters; 9. Triest; 11. lijnenspel; 14. saneringen; 19. tieren; 21. hort. DE VERSCHILLEN J IMI/S- irf-ll ..it ll/tl/A Tel.: 076-281481 MAANDAG 22 AUGUSTUS 1994 DEEL B mmmi Londen (rtr) - Een week voor congres in Parijs zit het internationaal Olympisch Co- Lité (I0C) opgescheept met jen schandaal. Tien jaar na datum werd bekend dat bij de Olympische Spelen van 1984 in Los Angeles negen doping- zondaars vrijuit zijn gegaan. Die beschuldiging wordt volgens ie Sunday Times in Londen geuit ioor twee Britse experts in een programma, dat vanavond door ie BBC op de televisie wordt uit enden. Volgens de twee werd I in Los Angeles opdracht gegeven het dopinglaboratorium te slui ten voordat de Spelen beëindigd waren en werden de documenten betreffende de negen positieve gevallen door de papiervernieti ger gehaald. Vijf van de negen werden positief bevonden op gebruik van anabo le steroïden. Zij werden gecon troleerd tijdens de laatste twee dagen van de Spelen. Dr. Craig Kammerer, in 1984 assistent-di recteur van het dopinglaborato rium op de University van Cali fornia, weet nog precies wat er gebeurde. „De resultaten van de eerste zo genaamde A-testen hebben wij overgedragen aan de medische commissie van het IOC, met het bewijs van de betrokken drug. We hebben gewacht op antwoord en op het verzoek om opening van de B-testen voor contra-ex pertise, maar dat hebben wij nooit ontvangen. Het IOC heeft nooit verklaard waarom er geen actie werd ondernomen." Professor Arnold Beckett, één van 's werelds meest vooraan staande dopingonderzoekers, die tot 1992 lid was van de medische commissie van het IOC, claimt dat de codes die de betrokken at leten konden identificeren, op mysterieuze wijze zijn verdwe nen of op een hotelkamer van een IOC-official door de papierver nietiger zijn gehaald. Beckett herinnert zich dat hij in 1985 aan prins Alexandre de Me- rode, voorzitter van de medische commissie, om opheldering vroeg over de negen gevallen. „De Merode zei dat kort voor het einde van de Spelen alle docu menten verdwenen waren uit zijn hotelkamer in het Biltmore Ho tel. Hij had daarvoor geen mach tiging gegeven. Hij had vergeefs laten onderzoeken op wiens au toriteit de papieren uit zijn ka mer waren gehaald en hij had vernomen dat alle bewijsmateri aal versnipperd was. Dat bete kent dat iemand in zijn kamer in gebroken moet hebben of de sleu tel had om de kast te openen waarin de identificatie-codes op geborgen waren. Uit wat De Me rode ons vertelde, bleek dat hij een onschuldig slachtoffer was.- Beckett weigert de naam van de persoon te onthullen, die aan De Merode vertelde dat de documen ten versnipperd waren. De Mero de was zondag niet bereikbaar voor commentaar. ■s>|U!l BFl do sjoj '|E6d f;q japuo 'jous 'u8P^ apuo uauajs 'ijinq fiq 'sjqoaJ o0'" Van onze verslaggever Jacques Hendriks Amsterdam - Voorafgaand aan de vierde editie van de wedstrijd om de Super Cup jet Feyenoord-trainer Wil jan van Hanegem zich ont vallen, dat hij de afzichte lijke beker niet zo nodig hoefde te winnen. „Als we maar een leuke wedstrijd spelen, dat vind ik belang rijker," aldus 'De Kromme'. Van Hanegem kreeg wat dat laat st betreft zijn zin. De trofee ging r.etals in 1993 naar Amsterdam. Van een leuke wedstrijd was 1 iaarentegen, zeker van Feyen- 'iord-zijde, absoluut geen sprake. Ajax had aan een produktieve seriode in het eerste gedeelte van ie wedstrijd, tussen de 13e en de 25e minuut, genoeg om de con- frontatie tussen de landskam pioen en de bekerwinnaar te be slissen: 3-0. Daarmee lijkt er weinig verschil te zijn met het vorige seizoen. Toen pakte Feyenoord, welis waar na een eerdere serie van I vier ruime nederlagen op rij, 1 liefst drie punten tegen Ajax, het irivolere, snellere spel kwam van de latere landskampioen. In Rot terdam-Zuid bleef het net als gis termiddag vaak te wisselvallig en warrig. 'Vaar Ajax het moest doen zon- der de geblesseerde Frank de Boer, nieuwkomer Bogarde en de I zieke Davids, miste Feyenoord gistermiddag in het Olympisch Stadion de ervaren dertigers De Wolf, Scholten en Heus. Dit bete- e dat Refos (linksachter), Trustfull (libero) en Gorré, die in ze voorbereiding toch al veel ge speeld hadden, zich in een serieu ze wedstrijd waar konden ma sten. Zoals in het verleden wel va- ker met deze drie ex-SW'ers het 1 was, won de nervositeit het I ruim van de vastberadenheid om per se te willen presteren. Refos werd in de eerste helft constant voorbij gelopen door George, Trustfull vormde met Fraser - die te veel kopduels van de jonge Ajax-spits Kluivert verloor - een onzeker centraal duo en Gorré verslikte zich weer te vaak in zijn «gen benen. I Amsterdam .(anp) - Bertus Rijk- wek, official van de KNVB, is fort- nadat hij deelnam aan de I Prijsuitreiking na de wedstrijd I ®t de Super Cup onwel gewor- 1 ®n en ingestort. Op advies van de medische staf I Ajax is de tweede competi- I Meider uit Zeist onmiddellijk I ?er ambulance naar het zieken- I wis vervoerd. Daar zal hij nader I "orden onderzocht. Amsterdam (anp) - De politie IA zondag bij de wedstrijd jjax-Feyenoord zestien arresta- verricht. Agenten hielden in vak van de Rotterdamse sup- L)rters enkele mensen aan. Toen I t,eJe?oorb-aanhangers en Ajax- I r»S e"5aar probeerden te ko- I n n' ontstonden vechtpartijen. I 7O viel een gewonde. I i.j,cle wedstrijd begeleidde de Iiele Eenheid de Rotterdam- I W naar station Zuid- Daarbij I !pnaiïlen enkele schermutselin- Voor. waarbij de ME met de wapenstok sloeg. Ook hierbij viel I dm ^ewonde- De gewonden kon- I kmR113 behandeling in het zie- I litio U!s naar aldus een po- I viit w°erdvoerder. De politie had Toch had de Rotterdamse topsco rer uit de voorbereiding in de achtste minuut de 0-1 op zijn voet, na een steekpass van Refos. Alleen voor Van der Sar schoot Gorré echter te slap in. Vijf mi nuten later deed Ajax dat beter. Overmars liet zich tussen Fraser en Van Gobbel in slim vallen en Litmanen krulde de vrije trap vanaf zestien meter met grote precisie in de kruising: 1-0. Het leek nog even een wedstrijd te worden, want amper honderd tellen later was Blinker met een knal op het lichaam van Van der Sar dicht bij de gelijkmaker. De hoop van de bij lange na niet volgepakte tribunes op een span nende ouverture van het seizoen vervloog vijf minuten later. Grensrechter Overkleeft aarzelde na een pass van de van spits tot rechtshalf 'gepromoveerde' Ro nald de Boer op Kluivert en vlag de dus niet. Omdat de 'nummer negen' bij Ajax blijkbaar niet te veel mag scoren, gaf de tiener een andere jongeling, Oulida, de niet meer te missen kans: 2-0. Weer vier minuten later was het wel Kluivert, die, nadat George door opnieuw De Boer weggezonden was, een voorzet van rechts lenig intikte, 3-0 en de definitieve be slissing. Met name aan de linkerkant, van Feyenoord-doelman De Goey af gezien, waar de rechtsbenige back Refos de onzichtbare Wit- schge voor zich wist, konden De Boer en George zich in de eerste helft naar hartelust uitleven. Tot volle tevredenheid van Ajax- trainer Louis van Gaal. „We heb ben in de eerste helft erg goed ge speeld, met volop pressing op de helft van Feyenoord." Willem van Hanegem had zich alleen maar lopen ergeren. „Aan twee dingen. Aan het feit dat een der de van ons elftal beneden het normale niveau speelde en dan was er nog een bepaalde groepe ring, waar ik soms een hekel aan heb." De arbitrage? Van Hane gem: „Ja, ik heb me geërgerd aan de vrije trap waardoor die eerste goal viel en aan die buitenspel goal van Oulida. Grensrechters mogen in geval van twijfel niet meer vlaggen. Als iemand drie meter buitenspel staat, dan is dat natuurlijk een duidelijk twijfel geval...." Ook voor Van Hanegem was met die twee in zijn ogen discutabele doelpunten de wedstrijd ge speeld. Feyenoord miste met de drie lichtgewichten Taument, Larsson en Blinker voorin de stootkracht en het geloof in een ommekeer, Ajax hield het na rust ook wel voor gezien. „Toen speel den we te gemakkelijk," was de kritiek die de winnende coach Van Gaal op zijn team had. „Fey enoord profiteerde daar gelukkig niet van, maar kreeg wel degelijk mogelijkheden, waardoor de vlam toch nog wel in de pijp had kunnen raken." AJAX - FEYENOORD 3-0 (3-0). 13. Litmanen 1-0, 21. Oulida 2-0, 25. Kluivert 3-0. Scheidsrechter: Blankenstein. Toeschouwers: 27.500 Gele kaarten: Blind, Reizi ger (Ajax), Bosz, Refos (Feyen oord). AJAX: Van der Sar; Reiziger, Blind, Rijkaard (67. Van Vossen) en Silooy, Ronald de Boer, Litma nen en Oulida (36. Seedorf); Fini- di, Kluivert en Overmars. FEYENOORD: De Goey; Van Gobbel, Trustfull, Fraser en Refos; Bosz, Gorré en Witschge; Taument (72. Kiprich), Larsson en Blinker. Van onze verslaggever Aijisterdam - Ajax-trai- ner Louis van Gaal moest het tijdens de persconfe rentie na de wedstrijd om de Super Cup doen met de pr-man van de KNVB, Rob de Leede, maar zon der zijn collega van Fey enoord, Willem van Hane gem. Hoewel in diens nieuwe con tract staat dat hij, en niet zo als de afgelopen twee jaren Geert Meijer, de pers te woord moet staan na de wed strijden, bleef de stoel van Van Hanegem aanvankelijk leeg. Van Gaal begreep waarom. „Misschien helpt het als ik weg ga," zei het 'orakel' uit Amsterdam, nadat hij op de hem bekende wijze vragen van journalisten afgepoeierd had. Van Gaal had gelijk, want nadat hij met zijn man schappen vertrokken was, hielp een tweede verzoek van De Leede wel en meldde Van Hanegem - die natuurlijk van de prins geen kwaad wist - zich alsnog in de perskamer van 'de vijand'. Ajacied Reiziger in duel met Blinker van Feyenoord. Refos kijkt op de achtergrond toe. Door Jaap van Essen Amsterdam - Ronald de Boer schoolt zich bij Ajax om van spits tot middenvelder. John van den Brom verlaat de libero-positie en specialiseert zich ook al als middenvelder. Niet alleen huur lingen van vorig seizoen - Reiziger bijvoorbeeld - worden in 'De Meer' omgeschoold voor nieuwe posities, ook de min of meer gearriveerde vedetten beginnen aan een nieuwe voetbal loopbaan. Min of meer dankzij Dick Advo caat speelt Ronald de Boer bij Ajax voorlopig op de 'zes', de rechtshalfpositie. Tijdens het toernooi op Tenerife experimen teerde Louis van Gaal voor het eerst met die rol voor De Boer, een proef die slaagde. Gisteren in de Super Cup tegen Feyenoord werd de omscholing met succes voortgezet. Immers, Ronald de Boer was verantwoordelijk voor de opening bij het tweede en der de Ajax-doelpunt. Het was tijdens een trainingpar tijtje van Oranje in Orlando, dat De Boer in de huid diende te kruipen van de 'Ierse rechtshalf'. Het basiselftal verloor van de tweede keus en de Ajax-spits voelde zich heerlijk als midden velder. „In Amerika heb ik ver volgens een keer met Van Gaal gesproken, hem duidelijk ge maakt dat ik zelf het idee had als middenvelder uit de voeten te kunnen. In de voorbereiding kwam Van Gaal daar op terug. Omdat Kanu niet zo voldeed, kreeg ik een kans als rechtshalf tegen Tenerife en dat ging heel lekker. Ik zette Kluivert geloof ik wel drie keer vrij voor het doel." Ronald de Boer ziet het eigenlijk helemaal zitten in zijn nieuwe rol. „Laten we wel zijn. Ik zal als spits nooit een echte killer wor den. Dat ik een heleboel andere dingen doe, dat zien de mensen toch niet. Als spits heb de tegen standers steeds in je nek, nu heb ik ze voor me, en dan ben ik op mijn best. Bovendien heb ik meer vrijheid en kan mijn passes kwijt." Louis van Gaal sprak erover twee vliegen in één klap te slaan. „Ro nald de Boer is een hele goede voetballer, maar scoorde vorig seizoen als spits te weinig. De rechtshalfpositie was bij ons vo rig seizoen wat labiel, verschil lende spelers hebben er de kans gehad. Nu heb ik voorlopig die plaats ingevuld en bovendien krijgt Patrick Kluivert nu meer speeltijd in de spits." Definitief heeft Ronald de Boer nog geen afscheid genomen van de spitspositie. „Er zullen nog genoeg wedstrijden komen dat ik daar toch ga spelen," denkt hij zelf. John van den Brom heeft wel de finitief vaarwel gezegd tegen het shirt met nummer 4 bij Ajax. „Dat rugnummer is voor mij over," verklaarde de Amersfoor- ter, die de voorbije weken duide lijkheid kreeg van Louis van Gaal. Frank Rijkaard, Clarence Seedorf en Tarik Oulida (in die volgorde) genieten de voorkeur boven de man die voor drie mil joen gulden werd overgenomen van Vitesse: Van de Brom heeft de hoop op een succesvolle loopbaan bij Ajax echter nog niet opgegeven. „Nee echt, ik steek niet zo in el kaar dat ik nu meteen roep dat ik weg wil. Ik wil me hier bewijzen, nu dus op een andere positie." De plaatsen waar Van den Brom op aast, zijn (ook al) die van rechtshalf en die van plaatsver vanger van Jari Litmanen. Een week geleden (tegen Brugge) vol deed Van den Brom nog uitste kend als aanvallende middenvel- dei*, zaterdag speelde hij als rechtshalf een goede partij met Ajax 2 tegen DOVO. In het be kerduel scoorde Van den Brom tweemaal. De concurrentiestrijd bij Ajax is moordend, zo ondervinden routi niers als Van den Brom, Ronald de Boer en uiteraard ook Peter van Vossen. Een achttienjarige 'godenzoon' heeft er vooralsnog echter geen enkele last van. Pa trick Huivert lacht overal om, veroverde vóór De Boer en Van Vossen voorlopig de basisplaats als diepste spits en zorgde giste ren met een assist en een treffer voor een debuut volgens de beste Ajax-tradities. Zelfvertrouwen is volgens Klui vert de basis van alles. „Ik word heel goed opgevangen, voel me echt thuis in de selectie. De laat ste wedstrijden kreeg ik ook steeds vaker het vertrouwen van de trainer en hij heeft me ook duidelijk gemaakt dat ik dat ver trouwen heb. Ja, dan gaat het wel lekker in zo'n wedstrijd als van- daag." Van onze verslaggevers Tilburg/Breda - Yassine Abdellaoui wist twee weken geleden wel degelijk dat hij niet door Willem II verhuurd was aan NAC, maar verkocht. De voetballer kreeg van beide besturen echter de opdracht zijn 'mondje dicht te houden'. FOTO ANP Onder overweldigende be langstelling heeft zatdrdag in de Willibrorduskerk in Sint- Willebrord de uitvaartdienst van Wout Wagtmans plaatsge vonden. Tal van prominenten uit de wielerwereld woonden de mis bij, onder wie ex-Tourwin naar Jan Janssen, Ab Gelder mans, Jos Niesten, Wim van Est, Frans Mahn, Peter Post, Jo de Roo, Piet Rentmeester, Theo Sijthof, Piet Liebregts, Jac Ha- negraaf en Gerrit Voorting. Frans Derks en Henny War- menhoven vertegenwoordigden de voetbalwereld. Kapelaan De Bok ging in zijn preek in op het wielerleven van 'Woutje'. „De laatste berg was te zwaar voor hem. Bij de plechtigheid in Sint-Wil- lebrord voerde Jan van Stee, de consul van het district Brabant Zuid-West, het woord namens de KNWU. Rini Wagtmans sprak in Breda tijdens de bij eenkomst in het crematorium namens de familie een dank woord uit. Op de foto Wagtmans' ex-colle ga en vriend Wim van Est (voor ste rij, tweede van links) tijdens de uitvaartdienst in de Wille- brorduskerk. foto cor viveen „Daar had ik geen bezwaar te gen. Als ik maar verkocht werd," reageerde Abdellaoui gister avond. „Ze hebben me wel uitge legd waarom ik niets mocht ver-' tellen. Dat had te maken met de liquiditeitspositie van NAC. Pre cies heb ik het niet begrepen. Het boeide me niet zo." Vrijdag lekte uit dat NAC Abdel laoui op straffe van een boete van een ton niet op mag stellen in de wedstrijd van aanstaande zondag tegen Willem II, maar bijna liep de linksbuiten ook de bekerwed strijd van zaterdagavond tegen Baronie mis. Willem II wilde namelijk dat de zaak met de speler zelf ook was afgehandeld. Vrijdag reed de Rosmalenaar daarom naar het Tilburgse stadion om 'een kleine en laatste afbetaling te doen' voor zijn huurauto. „Ik ga ervan uit dat ik tegen Wil lem II mag spelen. Dat ik komen de zondag gewoon bij de selectie zit, is me inmiddels wel duidelijk geworden," verzekerde Abdella oui. Voorzitter John Peek en manager Martien Vreijsen van NAC waren gisteravond laat niet meer te be reiken voor enig commentaar. J. Boertjes, lid van de beheerraad van NAC, zei niet op de hoogte te zijn van het feit dat NAC Abdel laoui niet gehuurd, maar eigen handig al gekocht blijkt te heb ben. „We hebben maandag (van avond, red.) vergadering met de beheerraad. Dan zal deze zaak ongetwijfeld aan de orde ko men," aldus Boertjes. Holzgerlingcn (anp) - Motocrosser Gert-Jan van Doorn speelde een opvallende rol in de laatste Grand Prix van het 500cc-seizoen. In het Duitse Holzgerlingen kreeg de Nederlander zondag een rake klap van de Zweed Marcus Hansson, later op de middag gekroond tot wereld kampioen. In de eerste manche botsten Hansson en Van Doorn. Volgens de Zweed was er geen sprake van een ongeluk, maar van een vooropgezet spel. „Van Doorn is een vriend van Jacky Martens. Hij deed het met. opzet om Martens aan de titel te helpen," brieste hij. Na de finish sloeg Hansson Van Doorn met een rechtse directe vol in het gezicht. De ju ry beboette de Zweed voor het incident met 3500 gulden. De Belg Jacky Martens won de eerste manche en kwam in punten ge lijk met Hansson. In de tweede manche kwam Hansson Van Doorn niet meer tegen en finishte als vierde. Martens eindigde als tiende, zo dat cle Zweed de wereldtitel behaalde. ADVERTENTIE Wij zijn gespecialiseerd in de vervanging van slijtagedelen van uw auto, terwijl u wacht. Ma/vrijdag tot half 6 en zaterdags tot 1 uur. In verband met verhuizing, lijdelijk alleen i BREDATILBURGSEWEG 139. TEL. 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL. 57590

de Stem | 1994 | | pagina 11