Export stimuleert omzet industrie Steun overheid en Dasa redt Fokker net op tijd Miljoenenorder voor bedrijf Raamsdonksveer Onroerend goed van VIB daalt flink in waarde Sarajevo dag slechter BNG bestudeert beursgang Beginner in beleggingsland handelt vooral gevoelsmatig nd KORT pESTEM ECONOMIE A5 In juni 1994 ruim vijf procent meer omgezet dan in juni vorig jaar Billiton wil dochter Zink Budel kwijt ECONOMIE KORT UGUSTUS 1994 t 164 an de aardbeving in u, ag, is tot 164 gestegen 'eraakt en rond de loooa se leger probeert met de snel mogelijk van tenten ens ontmanteld ergie-Agentschap in -Afrika al zijn kernwapens van internationaal isole. d het land zes kernkoppen e mee dat de inspecteurs e inspecties' hebben uite? -nt F.W. de Klerk in 1993 ld, werd destijds sceptisch and dat zich vrijwillig van ens heeft ontdaan. in de Sint Jacobskerk in fscheid genomen van de 1 Wörner. Wörner stierf op ehalve de familie van de ndse Zaken en van Defen- ap woonden ook veel hoge rkdienst bij. Duitsland was het staatshoofd, president ikaanse minister van Bui- Wörner als 'een man met over de opvolging van de and gesproken. Maar in het de namen genoemd van de e Zaken Thorvald Stolten- snië, en van de voormalige zaak vrij Russen die in verband met in Frankfurt zijn aangehou- Een man en een prostituee us een politiewoordvoerder nnen en een vrouw, werden met de moordzaak. Zondag ar, zijn Duitse vrouw en vier ffen in het pand in een luxe ngrijke vooruitgang in het aar zijn de twee mensen die "en bij de zaak. termoord rschau heeft twee generaals eheime dienst vrijgesproken op de met het vakverbond er Popieluszko in 1984. Vol wijs tegen hen. De uitspraak rechtszaal. Mensen riepen isten'. Vier agenten van de eneraals werkten werden in eeld tot gevangenisstraffen n hun leider verblijft nu gearresteerd oppositie in Nigeria de mond me gisteren twee prominente den, Cornelius Adebayo en de Nationale Democratische olitieke partijen in 1993 een militairen is. Woensdag zette e drie leidende vakbondsbe- eft zich aan ider van Belgische Securitas- augustus een internationaal igd, heeft zich donderdaga- an Antwerpen. De man was ansporten in totaal 14 miljoen eigen zak had gestoken. Naar ent de laatste tijd in zware heeft enkele weken rondge- d en Nederland en kreeg toen en dat hij besloot zichzelf aan es hopen de luchtbrug op De voedselsituatie in erder achteruit. onderdagnacht, toen 110 vluch- elingen gedwongen werden Bij- ljina te verlaten. Iet 'zelfbenoemde parlement an de Bosnische Serviërs spra» ich gisteren uit voor een Groot- Servië, de aaneensluiting van Servische gebieden in Bosnië en Kroatië met het moederland Ser vië. Het 'parlement' riep Servw op zich sterk te maken voor de hereniging. Het koos Dusan Ko- zic tot nieuwe voorzitter. Vol gens een opiniepeiling, gisteren gepubliceerd in de Belgrade® krant Borba, is de helft van de inwoners van de Servische hoofdstad Belgrado voorstander van de Groot-Servische gedach te- De leider van de Bosnische Ser viërs Karadzic, de leider van Bosnische Serviërs, heeft paus Johannes Paulus II gew schuwd voor een bezoek v()^n' de maand aan Sarajevo omda diens veiligheid niet is te garafr deren. „Moslimstrijders zoude het vliegtuig van de paus kunne neerschieten en de Serviërs schuld geven," aldus Karadzic zijn hoofdkwartier Pale. De paus wil met het bezoek z j solidariteit uitdrukken met inwoners van Sarajevo. Tb" het 28 maanden durende door de Serviërs zijn naar scha'* ting 60.000 inwoners van Saraje vo gedood of gewond geraakt De Bosnische president Izeti0 6 ovic nodigde vorig jaar de P uit voor een bezoek aan hoofdstad van het martela schap'. ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1994 Voorburg (anp) - De omzet van de industrie was in de maand juni 5,1 procent hoger dan in juni vorig jaar. Dat blijkt uit berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral de export stimuleert de omzet. De buitenlandse afzet van de industrie steeg met 6,8 procent. De binnenlandse omzet is in juni toegenomen met 3,5 procent. Volgens het CBS is deze toename wel de grootste in de eerste helft van 1994. Voor vorig jaar als daalde de binnenlandse Van onze redactie economie Budel - Billiton Nederland wil haar dochter Billiton Zink in Budel verkopen aan de Belgische Koramic Groep. Dat hebben de beide bedrijven gisteren bekend gemaakt. Voor de negentig werknemers van het Budelse bedrijf heeft de over gang naar Koramic waarschijn lijk geen ingrijpende gevolgen, aldus een woordvoerder van Bil liton. Billiton Zink, gevestigd op het- zelfde terrein als Billitons' 50-procentsdeelneming Budelco, maakt bladzink en systemen voor de afvoer van regenwater, die in de bouw worden gebruikt. Het bedrijf behaalde het vorig jaar een positief resultaat, dit in tegenstelling tot zowel het moe derbedrijf als Budelco. Billiton, onderdeel van de me- taalpoot van de Koninklijke/ Shell Groep, wil zich toeleggen op zijn kernactiviteit - mijnbou- w- en wil daarom het dochter bedrijf verkopen. De Koramic Groep heeft fabrie ken in België, Nederland, Frank rijk, Duitsland en Tsjechië. Het bedrijf produceert dakbedek kingsmaterialen, bakstenen, rloer- en wandtegels, betonpro- dukten en afwerkingsprodukten «oor de bouw. omzet nog met 7 procent. In guldens gemeten deden de groot ste omzetstijgingen zich voor in de aardolie-industrie en in de bouwmaterialenindustrie. Het CBS constateerde op de binnen landse markt de grootste omzet daling bij de papierindustrie. De grootste exportstijgingen sig naleerde het CBS in de trans portmiddelenindustrie, in de chemische industrie en in de ba sis-metaalindustrie. Een daling was daarentegen te zien in de voedings- en genotmiddelenin dustrie. De detailhandel zag in het eerste halfjaar ook een omzetstijging maar die was bescheidener dan de 'junistijging' van de industrie; 1,5 procent. Aangezien de prij zen met 1,1 procent stegen, is de hoeveelheid omzet nauwelijks toegenomen (plus 0,5 procent), aldus het CBS. De levensmiddelenbranche zag de verkopen in de eerste zes maanden met 2,1 procent toene men en deed het hiermee beter dan de detailhandel als geheel. Opvallend is verder de aanhou dende groei van de doe-het-zelf- bedrijven. In het eerste halfjaar realiseerden zij een volumegroei van 8,3 procent. Ook in 1992 (plus 3,6 procent) en 1993 (plus 6,8 procent) zagen zij de verko pen duidelijk toenemen. De speciaalzaken in koelkasten, wasmachines, tv's en computers boekten over de eerste zes maan den van dit jaar een volumestij ging van 3,5 procent. In juni deden de verkopers van tv's goe de zaken, vooral dankzij het we reldkampioenschap voetbal. Het CBS constateert verder een mar kante achteruitgang in de verko pen bij de branches Bovenkle ding (min 2,9 procent) en Wo ningtextiel, vloerbedekking en dergelijke (min 1,4 procent). Roma levert de eerste vriesunit aan vertegenwoordigers van Ke Chong. Derde van links op de foto Linden. Roma-directeur A. van der FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP Hoevelaken (anp) - Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten (BNG), sinds 1946 eigendom van de gemeenten, onderzoekt onder druk van sommige aandeelhouders een mogelijke struc tuurwijziging. Een van de opties waarnaar het fonds met ondersteuning van de effectenbank MeesPierson kijkt, is de gang naar de Amsterdamse effectenbeurs. Dit heeft BNG- wrardvoerder A. van Meijgaarden gisteren bevestigd. Ook worden andere mogelijkhe den bestudeerd, zoals het ver krijgen van achtergestelde lenin- of het verkopen van diverse activiteiten. „Alle mogelijkheden worden bekeken. Ergens in de tweede helft van dit jaar moet iet onderzoek afgerond zijn," zegt hij. De BNG-top reageert met de studie op de veranderingen bin nen de gemeentewereld. Privati sering is erg in. Ook BNG be speurt de terugtredende over heid. Sommige aandeelhouders willen uit het fonds stappen en hun stukken op de vrije markt verkopen. „Dat signaal hebben we opgepikt. We onderzoeken nu of en hoe de structuur van onze instelling gewijzigd kan wor den," zegt Van Meijgaarden. De aandelen zijn in handen van ongeveer 560 gemeenten. Vol gens de huidige statuten is het riet toegestaan dat de aandelen worden verkocht aan een buiten staander. De stukken zijn onder ling wel verhandelbaar, maar geldgebrek bij de gemeenten en het lage dividend maken de waardepapieren erg onaantrek kelijk. Bijna alle winst wordt in de kas van het fonds gestopt, waardoor de aandeelhouders bij de huidige situatie in feite waardeloze' aandelen in handen hebben. gemeente Apeldoorn, een van "e grotere aandeelhouders, wil ®rige tijd van haar stukken af. volgens J. Miedema, directeur nnanciën van Apeldoorn, is Tl, een 'ë^one projectont wikkelaar geworden, waarmee l'e weinig binding hebben'. Het (ADVERTENTIE) fonds heeft zich ver verwijderd van zijn oorspronkelijke doel stelling, namelijk het stimuleren van de sociale woningbouw. Nu houdt BNG zich onder meer bezig met het verkopen van ver zekeringen en hypotheken, zegt hij. Miedema is ervan overtuigd dat de meeste gemeenten uit het BNG willen stappen. Vlissingen, Amersfoort, Den Haag en En schede steunen volgens hem het standpunt van Apeldoorn. BNG is de grootste beheerder van vastgoed in Nederland en houdt zich verder bezig met de financiering en ontwikkeling van woningen en kantoren. Ook is het met dochter Hooge Huys een belangrijke hypotheekver strekker. Er werken ongeveer 1100 mensen die goed zijn voor een jaarlijkse winst van 64 mil joen gulden (1993) op een eigen vermogen van maar liefst 708 miljoen. Bij een beursgang kunnen de gemeenten goed verdienen. De stukken hebben een nominale waarde van 250 gulden. Volgens het dagblad voor de bouwwe reld, Cobouw, is de waarde van een aandeel al gestegen naar 20.000 gulden. Apeldoorn, dat in bezit is van 730 aandelen BNG, zou bij verkoop dus ruim 14 miljoen ontvangen. Van onze verslaggever Raamsdonksveer - Het Raamsdonks- veerse bedrijf Roma Internationaal (sys teembouw voor koel- en vrieshuizen) heeft een grote order uit Taiwan in de wacht gesleept. Het betreft de levering van de opbouw voor koel- en diepvries wagens van een distributiebedrijf uit de Taiwanese hoofdstad Taipei. Het gisteren ondertekende contract ten kan tore van Roma garandeert het Raamsdonks- veerse bedrijf de maandelijkse levering van 150 opbouwkits voor de duur van vijf jaar en vertegenwoordigt een waarde van 40 mil joen. Nog nooit eerder sloot Roma-directeur A. van der Linden zo snel zo'n grote order af. „Het contact is gelegd door een Nèderlandse vertegenwoordiger in Taiwan. Vervolgens was het een kwestie van een telefoontje om een afspraak te regelen." De nieuwe Taiwanese zakenrelatie van Ro ma, Ke Chong, is volgens Van der Linden de grootste voedseldistributeur van Nationalis tisch China. De reden dat Ke Chong zo'n grote order had te vergeven is dat het bedrijf zijn distributie-systeem vernieuwt. „Voed seldistributie in Taiwan is gebaseerd op snelheid. Hoe verser, hoe liever. Winkels hebben nauwelijks voorraden. Ze worden dagelijks, soms meer 'keren op een dag, opnieuw bevoorraad. Dat gebeurt met kleine vrachtwagens, omdat die het beste uit de voeten kunnen komen in de smalle straatjes en het chaotische verkeer in steden als Taipei." „Ik heb Louwman Parqui (Toyota-impor- teur en bijna buren van Roma, red.) om het chassis van een klein Japans vrachtwagentje gevraagd, van het type waar in Taiwan ook veel mee wordt gereden. Daar hebben we een proefmodel van een vriesunit opge bouwd, die vrij aardig aan de eisen van de Taiwanezen voldeed. Vervolgens waren we het ook snel eens over de definitieve leve ring." De fabricage van een complete opbouwset voor vrieswagens is voor Roma iets nieuws. „Tot nu toe leverden we hoofdzakelijk com ponenten. Dit is de eerste keer dat we een echt eindprodukt leveren. Dat willen we meer gaan doen. Het maakt ons minder afhankelijk van anderen", aldus Van der Linden. In het verlengde van deze order heeft Roma van Ke Chong ook opdracht gekregen een nieuw verdeelcentrum te bouwen, eveneens gebaseerd op het principe van een snelle voedseldistributie in kleine hoeveelheden. Hiermee is een bedrag van ƒ600.000,- ge moeid. Weinig in vergelijking met de order voor de vriescontainers, maar wel een die perspectief biedt, meent Van der Linden. „Er zijn tig van die distributiecentra in Taiwan. Dus als we het hun naar de zin maken, hebben we een goede kans dat we er nog veel meer mogen bouwen." Het is niet de eerste keer dat Roma zo ver van huis een grote order binnen haalt. Eerder bouwde het Raamsdonksveerse be drijf al een visverwerkende fabriek op het onherbergzame Oost-Siberische schiereiland Kamchatka. Met de order uit Taiwan hoopt Van der Linden een bruggehoofd naar het Verre Oostën te slaan. Daar liggen, zegt hij, de beste groeikansen voor zijn bedrijf. „Het Verre Oosten is in een moordend tempo aan het verwestersen. Een van de kenmerken is dat er steeds hogere eisen aan de versheid en houdbaarheid van voedsel worden gesteld. Nou, dat is toevallig onze specialiteit." Een tweede gevolg van de stijgende welvaart in het Verre Oosten, is dat het loonpeil omhoog gaat, waardoor Westerse bedrijven met hun eveneens hoge loonpeil beter kun nen concurreren. „In Nederland zijn we opgegroeid met produkten 'made in Taiwan', het wordt tijd dat we dat omdraaien. Wat ons betreft is het straks 'made in Holland' in Taiwan." Zeist (anp) - Het vastgoedbe leggingsfonds VIB heeft de waarde van zijn onroerend- goedportefeuille in de eerste zes maanden van dit jaar fors zien dalen. Verder speelden valuta-invloeden het vast goedfonds parten. De totale afwaardering van de portefeuille bedroeg in lokale valuta f 73,8 miljoen. Het indi recte beleggingsresultaat, be staande uit waardemutaties en valutaire en overige mutaties, bedroeg f 121,1 miljoen negatief. Het directe beleggingsresultaat (onder andere huuropbrengsten) daalde licht, van f 75,9 tot f 70,6 miljoen. Deze daling werd vooral veroorzaakt door nog aanwezige leegstand in de nieuw opgelever de ontwikkelingsprojecten waar voor geen voorzieningen meer aanwezig waren. Het totale be leggingsresultaat kwam uit op f 51,1 miljoen negatief. Vergelijkbare cijfers over het in directe beleggingsresultaat in de eerste zes maanden van vorig jaar ontbreken. Oorzaak daar van is de overname van Innovest in mei dit jaar. VIB heeft alleen pro forma geconsolideerde cij fers over geheel 1993 gepubli ceerd. Volgens drs. J. Bouwer van VIB zal het tweede halfjaar een dui delijke verbetering te zien geven. „We hebben in het eerste half jaar een groot deel van de over het gehele jaar te verwachten afwaarderingen genomen. Ge zien de stijgende prijzen op som mige voor ons belangrijke mark ten, ligt voor de tweede helft van het jaar hooguit een kleine af waardering in het verschiet." Ook op het valutaire vlak zijn volgens hem in het tweede se mester geen grote tegenvallers te verwachten. „We hebben onze afhankelijkheid van de Ameri kaanse en Canadese dollar aan zienlijk verminderd door lenin gen in betreffende valuta's." Brouwers gaat er dan ook vanuit dat 1994 met een positief totaal beleggingsresultaat per aandeel kan worden afgesloten. Over de eerste helft van het jaar bedroeg het totale beleggingsresultaat per aandeel f 1,30 negatief tegen f 0,34 in de vergelijkbare periode vorig jaar. Het directe beleg gingsresultaat zal naar verwach ting dit jaar nog wel licht dalen. Brouwers wil niet zeggen of de afwaarderingen vooral betrek king hebben op onroerend goed afkomstig van Innovest. „De af waarderingen lopen door de ge hele portefeuille heen. Er is geen onderscheid gemaakt naar her komst." De totale waarde van de vast- gcedportefeuille van VIB is, met name door de overname van In novest, gestegen van f 1,58 mil jard eind vorig jaar tot f 2,77 miljard ultimo juni. Van onze verslaggever Willem Reijn Breda - De financiële injectie van twee miljard gulden komt voor Fok ker geen moment te vroeg. Het ver lies van 195 miljoen gulden en met name ook het negatieve bedrijfsre sultaat van 390 miljoen gulden ge ven aan dat zonder de uitgebreide steunoperatie van minister Andries- sen en grootaandeelhouder Dasa Fokker nu feitelijk failliet zou zijn. Voor de tweede keer in korte tijd eigen lijk. Vorig jaar overleefde de vliegtuig bouwer een record-verlies van 460 mil joen gulden, omdat het nieuwe moeder concern Dasa net een dikke half miljard gulden in het bedrijf had gestoken. Dat geld verdween als sneeuw voor de zon door de kosten van de scherpe reorganisaties en de afschrijving op de dure voorraad vliegtuigen, die op het platform van de vestiging in Woensd- recht geparkeerd stond. Zonder het Duitse geld had Fokker geen eigen ver mogen meer over gehad. Nu nam het bedrijf een voorziening van 275 miljoen gulden, omdat het voorzag dat de vliegtuigprijzen voorlopig onder druk zouden blijven staan. De lucht vaartmaatschappijen willen wel nieuwe toestellen, maar alleen tegen afbraak- prijzen en vaak ook nog eens alleen op lease-basis. Het grote bedrag zou ook de tegenvallende prijzen in 1994 moeten compenseren. Fokker ruimde de voorraad Fokkers 100 en 50 vlot op. De verkopen in de eerste helft van dit jaar waren met 34 stuks eigenlijk heel behoorlijk, vindt Fokker. Afgezien dan van de prijzen. Toch valt het beleggingsanalisten dan flink tegen als Fokker opnieuw een bijzondere last moet treffen van 225 miljoen gulden, onder meer voor de nieuwe tegenvallers bij de verkoopprij zen. Bovendien constateren ze dat Fok ker wel heel veel geld moet afschrijven op de voorraden. Fokker verdoezelt dat om de concurren tie niet al te wijs te maken, maar geschat wordt dat het gaat om een bedrag van een kleine vierhonderd mil joen gulden. Ook dat geld wordt feitelijk gebruikt om de tegenvallende prijzen op te vangen. Als Fokker dat verlies kaal had moeten nemen, was het concern vrijwel door zijn vermogen heen geweest. De techno lease met de Rabobank, wat Fokker 420 miljoen gulden oplevert, heeft Fokker dus net op tijd gered. Minister Andries- sen, c.q. de overheid, betaalt dit bedrag, dat de resultante is van het buitenge woon hoge belastingvoordeel, dat de Rabo aan deze constructie overhoudt. In de tweede helft van het jaar krijgt Fokker nog eens 1,6 miljard gulden binnen. Het eigen vermogen wordt ver sterkt met een converteerbare lening van 600 miljoen gulden. Omdat Dasa zich garant stelt voor de conversie, is dit eigen vermogen. De lease-maatschappij moet een miljard opleveren. Onder leiding van Daimler- dochter Debis moet een leasemaatschap pij met een totaal vermogen van vijf miljard gulden worden opgericht, die de loden last van de leasevliegtuigen van Fokkers schouders haalt. Voorlopig heeft de leasemaatschappij een miljard gulden, waarvan twintig procent eigen vermogen, nodig. Dat geld wordt nu verzameld en nog voor het einde van het jaar moet het verhuurbedrijf officieel zijn gevestigd. Fokker zal een minderheidsbelang van ongeveer 25 procent nemen in het be drijf. Fokker kan met het overnemen van de verhuurde vliegtuigen niet alleen de balansverhoudingen gunstiger ma ken, maar hoopt ook nog een winstje uit de verkoop van de vliegtuigen over te houden. Met al het nieuwe geld moeten de rente betalingen snel richting nul gaan. Vorig jaar betaalde Fokker aan rente 181 miljoen gulden. Door onder meer de lagere rentestand lag dat bedrag in de eerste zes maanden van dit jaar nog op 72,5 miljoen gulden. Omdat nieuwe reorganisaties niet meer tot dure sociale plannen hoeven te lei den en vanwege het rentevoordeel, zou Fokker volgens analisten volgend jaar al bijna quitte moeten kunnen spelen. In 1996 zou bij een herstel van de vlieg- tuigmarkt (meer verkopen, hogere prij zen) weer winst moeten volgen. Maar dan moeten geen nieuwe tegenval lers roet in het eten gooien. Een belang rijke tegenvaller zou de ontwikkeling van de dollarkoers kunnen zijn. De verwachting is al enige tijd dat de dollarkoers weer zal stijgen. Dat zou logisch zijn, gezien de krachtige ople ving van de Amerikaanse economie. Vooralsnog is de dollar alleen maar gedaald. Dat moet niet te lang blijven' doorgaan, menen waarnemers. Want an ders zal het kostenbesparingsprogram ma, dat nu aan 1900 mensen hun baan kost, toch weer onvoldoende blijken. Autofabrikant Saab uit de rode cijfers Stockholm - De Zweedse autofabrikant Saab Automobile heeft dankzij een stijgende verkoop in de eerste helft van dit jaar een nettowinst geboekt van 140 miljoen kronen (31 miljoen gulden). Netto is er een winst behaald van 115 miljoen kroon. Saab leed in dezelfde periode vorig jaar een verlies van 684 miljoen kroon. Lufthansa beleeft positief eerste halfjaar Frankfurt - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft in de eerste helft van dit jaar een winst geboekt van 105 miljoen mark na een verlies van 221 miljoen mark in dezelfde periode van 1993. Het is voor het eerst in vijf jaar dat Lufthansa over de eerste zes maanden een positief resultaat behaalt. Lufthansa verwacht ook goede resultaten in de tweede helft van dit jaar. Kwartaalwinst Sony gehalveerd Tokyo - Het Japanse elektronicaconcern Sony heeft in de maanden april tot en met juni een forse daling van zijn winst moeten slikken. Het nettoresultaat is uitgekomen op 3,91 miljard yen (68 miljoen gulden), wat maar liefst 49,2 procent minder is dan het resultaat in dezelfde periode van het vorige jaar. Sony schrijft de sterke daling van het resultaat vooral toe aan de hoge koers van de yen. Die maakt Japanse produkten in het buitenland duurder en bemoeilijkt de verkoop. Om de nadelige gevolgen van de dure yen op te vangen, produceert Sony meer en meer in het buitenland. Volgens directeur Sumio Sano moet volgend jaar 45 procent van de gehele produktie in het buitenland plaatsvinden. Nu is dat 41 procent. Stijging verkoopreizen voor winterseizoen Den Haag - De toeristische boekingen voor het winterseizoen komen naar schatting van de touroperators ruim 5 procent hoger uit dan vorig seizoen. Dit geldt zowel voor sneeuw- als zonbestemmingen, blijkt uit een rondgang langs de grotere Nederlandse touroperators. De reisorganisatoren zijn op basis van voorboekingen optimis tisch gestemd. Een woordvoerder van Arke Reizen noemt het opvallend dat de mensen die 's winters naar de zon vliegen steeds verder weg willen, met name naar de Antillen, de VS en Barbados. Ook de kleinere Canarische eilanden La Palma en La Gomera komen volgens hem steeds meer in beeld bij de Nederlander. Frans Maas verkoopt Transmarcom Venlo - Expeditiebedrijf Frans Maas heeft het dochterbedrijf Transmarcom verkocht aan het management van de onderne ming. Het in de in- en uitvoer van zeevracht gespecialiseerde Transmarcom is 'niet noodzakelijk' voor de strategie van Frans Maas, aldus een mededeling van het concern. De raad van bestuur ziet groupage en logistieke dienstverlening als 'speer punten van zijn strategie'. De dienstverlening van Transmarcom zou daar steeds minder in passen. Transmarcom (omzet 90 miljoen gulden) heeft vestigingen in Rotterdam en Antwerpen. De in Zaventem bij Brussel gevestig de zusteronderneming Transmarcom Airfreight is niet bij de management buy out betrokken. De gespecialiseerde lucht vrachtexpediteur blijft onderdeel uitmaken van Frans Maas. De Frans Maas Groep, beheermaatschappij van 60 ondernemingen in 15 landen, moest vorig jaar een verlies incasseren van 2,7 miljoen gulden. Effectenprovisies spekken Van Lanschot Den Bosch - F. van Lanschot Bankiers, voor ongeveer 80 procent eigendom van de Britse bank National Westminster, heeft in de eerste helft van het jaar de nettowinst met 24 procent zien stijgen tot f 18,7 miljoen. Het bedrijfsresultaat verbeterde met 28 procent tot f 26,7 miljoen. Gezien de goede gang van zaken over het eerste halfjaar verwacht de raad van bestuur dat de winst uit gewone bedrijfsuitoefening over geheel 1994 hoger zal uitkomen dan de f 34 miljoen over 1993. De totale baten namen in de eerste helft van dit jaar toe met f 10,4 miljoen tot f 132,3 miljoen. Vooral de provisiebaten stegen fors, van f 46,3 tot f 56,8 miljoen. Deze stijging komt vooral voor rekening van de effectenprovisies, die zich als gevolg van de hoge omzetten op de effectenbeurzen en een verdere uitbreiding van het aantal relaties bijzonder positief ontwikkelden. Het aantal vermogende cliënten steeg met 7 procent tot ongeveer 19.000. Fugro boekt hogere winst Leidschendam - Het ingenieursbureau Fugro heeft in het eerste halfjaar van 1994 een hoger nettoresultaat van f 8,7 miljoen laten zien. In dezelfde periode van vorig jaar was er een winst van f 7,7 miljoen. Het eigen vermogen zakte sterk terug van 49 procent naar 34 procent Het eigen vermogen ging sterk achteruit mede door de val van de dollar en de betaling van goodwill voor overgenomen bedrijven. Het eigen vermogen zakte tot 34 procent. In 1993 stond dat nog op 49 procent. President-directeur G. Kramer verwacht dat het eigen vermogen aan het eind van dit jaar weer op 40 procent zal staan. Wel tekent hij aan dat de dollar niet onder het niveau van 1993 moet blijven zitten. Hoger resultaat voor Aalberts Driebergen - Het industriële conglomeraat' Aalberts zag de nettowinst in de eerste zes maanden van dit jaar stijgen van f 3,93 miljoen naar f 6,05 miljoen. Het bedrijfsresultaat klom met 45 procent tot f 12,5 miljoen, heeft de onderneming vrijdag bekendgemaakt. De orderportefeuille is in de eerste zes maan den met 30 procent gestegen ten opzichte van eind 1993. Gehandhaafd blijft de verwachting dat de nettowinst per aandeel boven die van 1992 kan uitkomen. In dat jaar werd er een nettowinst per aandeel behaald van f 5,42. In het eerste halfjaar keek Aalberts tegen een wpa aan van f 2,37. Enschede (anp) - De beginnende belegger laat zich leiden door z'n gevoel. De keuze voor z'n fonds hangt af van hobby's en werk. Dat blijkt uit een afstudeeronderzoek aan de Universi teit Twente. E. Schuiling bracht voor zijn onderzoek naar de psychologie van de belegger het gedrag van 25 kleine beleg gers in kaart. De eerste ervaringen van de be legger zijn vaak teleurstellend, constateert hij. Zij hebben bijna altijd zeer hooggespannen ver wachtingen. De beginner, een doorgaans hoger opgeleide man in financieel goede doen, be schikt vaak plotseling over een som geld en wil hieruit maxi maal rendement halen. Vervol gens blijft het mooie beleggings resultaat uit. De beleggers stralen volgens Schuiling wel altijd uit dat zij in het beleggingsspel de touwtjes stevig in handen hebben. Goede resultaten worden altijd toege schreven aan de eigen kennis. Slechte resultaten komen op het conto van de adviseur of 'de omstandigheden'. Beleggers zijn overigens maar matig tevreden over de banken en de tussenpersonen die hen van adviezen voorzien. Vaak overheerst de gedachte dat de adviseurs vooral uit zijn op eigen gewin. Een grote rol spelen ook de me dia. Schuiling meent dat zij de informatie voor beleggers te veel kleuren. Positieve trends worden verklaard aan de hand van actu ele ontwikkelingen, maar tegen gestelde ontwikkelingen op de markt komen maar weinig naar voren. Door de invloed van de media houden grote groepen be leggers er ook eenzelfde opvat ting op na. Volgens Schuiling zouden ban ken, ondernemingen en de beurs er voor de toekomst goed aan doen, al te hoog gespannen ver wachtingen te temperen. Ook zouden banken in hun dienstver lening meer rekening kunnen houden met de interesse van de cliënt en de daaruit voort vloeiende affiniteit met bepaalde fondsen. 4

de Stem | 1994 | | pagina 5