Weekend [OO jaar in| (gelvluchi I DE STEM D3 Grootse plannen gaan ten onder in politiek gekissebis Luchtkastelen en begeerde woonkazernes aan het IJ StooinweekeiicI in Hellevoetsluis p AUGUSTUS 1994 [Y fe94 26 augustus.' oprichting s0J hl-Democratische ArbeidersnaJ hn Nederland (SDAP) in dand 1 De Atlas te Zwolle. De par3 lint met 64 leden. Het beginsel} [gram van 1895 vermeldt al c: 'het Nederlandse proletariaat oen deelnemen aan de internal ale strijd der arbeidende klas] I Strijd voor kiesrecht en hervorj ïgen en de achturige arbeidsda 897 De eerste twee SDAP-ers Kamer: Pieter Jelles Troelstri |H. Van Kol. 1901 Na verkiezingen 2£a AP'ers in de Kamer. Samen irk: eerste socialistische vroid hclub opgericht door MathüdJ baut. 1905 Oprichting Nederlandse! bond van Vakvereenigingen. 1907 Breuk met marxisten inde ij. Na 1905 richt de SDAP zie! ledig op de verwezenlijking van algemeen kiesrecht. 1913 18 SDAP'ers in de Tweede .mer. De partij weigert na felle icussies deelname aan een rege-j ig met de liberalen. 1919 Vrouwenkiesrecht en acht-' 'ige werkdag geregeld. De SDAP [ekt naar nieuwe eisen en kies) or socialisatie en medezeggen! hap. De partij heeft 89 wethou- :rs in 73 gemeenten. Na 1919. De rode familie groeit] 1937 heeft de SDAP 89.000 tien. Het NW groeit naar 300.000 jden in 1932. Oprichting NV De beiderspers. De krant het Volk de Vara groeien. De Arbeider eugd Centrale (AJC) gaat ondeil 'iding van Koos Vorrink op zoek lar een nieuwe levensstijl: heij cialisme als cultuurbeweging. 1924 Verkiezingen. De SDi irovert 24 zetels. 1935 Het Plan van de Arbeic ordt gepresenteerd, een pleidooi] lor welvaartsgroei en werkgele- inheid. De SDAP neemt afstand n de revolutionaire internationa- weg en kiest definitief voor her-] irmingen binnen Nederland. 1939 Eerste kabinet met socialis- n treedt aan op 10 augustus.! abinet De Geer heeft twee socia- sten Albarda en Van den Tempel 1945 - 1946 Kabinet Schermer-| orn/Drees. 1946 Oprichting Partij van de] beid. De partij verovert 29 zetel de Tweede Kamer. Vorming ka- inet-Beel met onder meer Willem rees op Sociale Zaken. Noodwet-I 'rees 1947 maakt 'trekken van 'rees' mogelijk, voorloper van de] ow. 1948 Drees wordt premier vanl et kabinet-Drees/Van Schaik. Del PvdA regeert regeert met christeli]-] ke partijen tot eind december 1958. 1954 Bisschoppelijk Mandement, Het 'verbod' voor katholieken oml leel te nemen aan socialistische rganisaties werkt averechts. De 'vdA haalt bij de verkiezingen van 956 34 zetels. Tweede Kamer! ireidt uit van 100 naar 150 zetels,) e PvdA verwerft er 50. 1965 Kabinet-Cals met vice-pre- ier Anne Vondeling en Joop den! 'yl op Economische Zaken. 1966 Nieuw Links presenteert j ;ich met het manifest Tien over;; jRood, vol kritiek op de regenten-;; cultuur in de PvdA. 1972 PvdA, D66 en PPR presen teren Keerpunt 1972, een gemeen schappelijk regeerakkoord. Er ko men voorstellen voor het samen gaan van de drie partijen in een Progressieve Volkspartij. De PvdA haakt af. 1973 Kabinet-Den Uyl, het eer ste kabinet met een progressieve meerderheid. Het kabinet valt in maart 1977 over de grondpolitiek. De PvdA boekt de grootste winst ooit en groeit met tien zetels naar 53. Na een half jaar lopen de formatiebesprekingen voor een tweede kabinet-Den Uyl vast. Ka binet-Van Agt/Wiegel treedt aan. 1975 Rooie Vrouwen ontstaan uit het Vrouwencontact in de PvdA. 1981 Het kabinet Van Agt/Den Uyl valt na acht maanden in 1 na gekrakeel over de bezuinigin gen. 1982 Programma Eerlijk delen De PvdA worstelt met een ant woord op het bezuinigingsbeleid van het eerste kabinet-Lubbers. 1986 De PvdA behaalt 52 zetels in de Tweede Kamer. 1987 Vernieuwingsrappor Schuivende Panelen: een poging tot heroriëntatie, zonder duidelijk nieuwe koers. 1989 Derde kabinet-Lubbers met de PvdA. 1991 De aangekondigde ingreep in de wao leidt tot een crisis in de PvdA. 1992 Felix Rottenberg en Ruud Vreeman beginnen als nieuwe voorzitters met een programmati sche en personele vernieuwing. 1994 De PvdA verliest 12 zetels, maar wordt de grootste partij ®e 37 zetels. 1994 Het eerste CD A-loze, paar se kabinet. Na Schermerhorn, Drees en Den Uyl wordt Wim Ko de vierde sociaal-democratisch minister-president van Nederland, ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1994 Amsterdam herontdekt waterfront goezo 'Amsterdam heeft 't'? jmsterdam heeft het niet en krijgt let (voorlopig) ook niet. Niet de totaalvisie van het IJ-oeverplan, dat je stad over een lengte van zeven tot dertien kilometer een nieuw, aansprekend Waterfront had moeten geven en waar de hoofdstad de 21e (euw mee in kon. (diet het gedurfde, vindingrijke grote ondergrondse busstation onder de havenkom voor het Centraal Station: veel te duur, vond minister Maij. boorRinze Brandsma Verderop aan de Levantkade staat, rondom het Barcelona-p leintje, het ronde woongebouw Albert, ontworpen door de Belg Albert Bruno. Favoriet bij bezoe kers is het binnenplein met zijn wemeling aan piepkleine balkon netjes. Aan de zuidzijde bevindt zich het reusachtige ijle kant werk van het gesmede hek. En vooralsnog komt er ook geen fantastische, 210 meter hoge wolken krabber van allure - de Larmag- ofwel Main- court-toren - naast sta tion Sloterdijk. Nog lang geen op knapbeurt voor het winderige, saaie Museumplein. Liever zet de stad zijn zinnen op het milieutech nisch en financieel uiterst moeilij ke landwinningsproject Nieuw- Oost in het IJmeer, waar na de eeuwwisseling een omstreden nieu we woonwijk met 18,000 woningen mag komen. Maar Amsterdam heeft wel het KNSM-eiland. Elk weekeinde is het daar een komen en gaan van dagjesmensen. Het Belgisch ko ningspaar werd er trots rondgeleid. Op een raar, geïsoleerd, langwerpig eiland in het in onbruik geraakte oostelijk havengebied verrijst een stuk stad dat glanst, van imposante architectuur. Brutale advertenties roemen de situering: tien minuten fietsen van de Dam, woonoase, ei land in het IJ zonder parkeerpro blemen.. De werving is amper no dig. Want de sociale woningbouw en de luxueuze appartementen op het voormalige aangeplempte be drijfsterrein van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maat schappij zijn begeerd. Sinds de jaren '70, toen de lucht vaart de passagiersvaart verdrong en de KNSM opging in de Rotter damse Nedlloyd, had het eiland goeddeels ongebruikt gelegen, af gezien van een bonte commune van kunstenaars, krakers en andere vrijbuiters. Nu is het het visite kaartje van het Nieuwe Bouwen in de stad, waar Jo Coenen het stede- bouwkundige totaalconcept van had. Het aardige is, dat het Amsterdam op zijn smalst en op zijn best is. De sloeber woont er naast de yup. Dankzij 80 miljoen gulden steun van het Rijk kan de helft van de 5700 woningen in de sociale sector gebouwd worden. En met het Java- eiland, dat aan de westkant in het verlengde ervan ligt en waar ook de oude loodsen en kranen goed deels weggesloopt zijn, nog smaller en langgerekter, wacht een vervolg voor duurdere woningbouw. Naar een idee van Sjoerd Soeters wordt die landtong, opgeworpen om zee schepen af te laten meren, verdeeld in vieren. De grachtjes ertussen zijn nu in aanleg. Het werd tijd voor wat nieuw elan aan de rand van de binnenstad. Amsterdam was teveel zijn rug naar het IJ gaan keren. Andere steden koesteren juist hun oevers en buiten de plekken uit waar rivier, meer of zee de kust kust. In Amsterdam is de IJ-oever een mor sige, lang vergeten rafelrand, waar alleen de tippelzone van de De Ruijter- en Piet Heinkade en de ponten achter het CS mensen trek ken. Een aangename manier om het hoofdstedelijk havenfront te ver kennen is in Buiksloot (Noord) het - gratis - veer naar de achterkant van het CS te nemen. De skyline van de stad is rommelig, de histori sche schoonheid valt er niet aan af te zien. Dat lukt pas als je om of door het CS heengelopen bent: het langgerekte gebouw dat, ook al op een opgeworpen eiland, een eeuw geleden het vroeger open stadshart ook visueel van het IJ afsloot. Naar het westen rijzen de nieuwe, blau we blokkendozen van de Kamer van Koophandel in strakke saai heid op naast het ouderwetse Ha vengebouw. De recente metalige ovale kantoortoren naast het Ibis hotel met zijn golvende gevel, pal naast het CS, is wat oorspronkelij ker. "]^T aar het oosten toe halen I masten van oude zeilsche- I Pen en een groot wit passa- -L giersschip iets van de bijna verloren sfeer van de havens terug. De cruisevaart heeft Amsterdam ontdekt. De passagiersterminal, opgeverfd, verwerkt tot voldoening van de stad jaarlijks weer meer dan 100 schepen vol kapitaalkrachtige toeristen per jaar. Dat aantal neemt elk jaar met vijf tot tien procent toe. Een flink eind verderop liggen KNSM- en Ja va-eiland tamelijk af gelegen aan een dam die IJ- en Ertshaven scheidt. De verlopen oude haventerreinen zijn deels nog in gebruik, liggen voor een groot deel braak, her en der begint nieu we woningbouw. Op het KNSM-ei land hebben bouwkranen de plaats ingenomen van de havenkranen; een enkele loskraan mag als een reliek blijven staan. In de Ertsha ven wordt gesurfd, aan de her nieuwde Levantkade liggen zij aan zij mooie oude en aftandse schepen waar gewoond en geknutseld wordt. De relatie met het water is er aangenaam sterk. Er zijn enkele karakteristieke de len van de bestaande bouw ge spaard gebleven. Een daarvan, het kleine bakstenen in- en uitkla- ringskantoortje, was sterk bepa lend voor het ontwerp van het door de Duitser Hans Kolhoff getekende Piraeus-gebouw met woningen en ateliers. Sommigen noemen het donkerbruine bakstenen wooncom plex kolossaal, streng, loods-ach- tig, een barse Duitse woonkazerne. Maar Kolhoff kreeg er de Merckel- bachprijs 1994 voor van het Am sterdamse Fonds voor de Kunst. Aan de zuidzijde verzachten de naar het oude havenkantoortje af lopende vormen het brute karakter. De weelde aan geraniums op de met ruiten afsluitbare binnenbal- kons doen de rest. Aan de kant van de centrale KNSM-laan is het gebouw veel massaler. Portieken laten zien dat Kolhoff wel goed naar de bestaan de oudere woningbouw in de stad heeft gekeken. Aan de westkant is het Piraeus-gebouw opengesneden naar een binnentuin en staat op een bos van palen, strakke uitste kende balkons erboven. Verderop aan de Levantkade staat, rondom het Barcelonapleintje, het ronde woongebouw Albert, ont worpen door de Belg Albert Bruno, een koektrommel-achtig gebouw met twee U-vormige vleugels. Fa voriet bij bezoekers is het binnen plein met zijn wemeling aan piep kleine balkonnetjes - waar net een stoel of een enkele bloembak op past - de bonte speklagen van twee kleuren baksteen, het reusachtige ijle kantwerk van het gesmede hek dat het woonblok naar de zuidzijde 'afsluit'. Klein-Italië, noemen be woners het liefdevol. Het KNSM-eiland is nog niet vol gebouwd. Ook is niet alle bebou wing even bijzonder als de com plexen van Kolhoff en Bruno, maar het vele gebruik van baksteen en de bouw op menselijke schaal ge ven het een plezierige allure, met een bevrijdende hoofdrol van lucht, licht en water. Het GEB zorgde voor een futuristisch schakelge bouwtje van roestend ijzer, een aureool erboven zwevend. In aanbouw is nog het eveneens ronde Arena-wooncomplex van Jo Coenen op het oostelijk uiteinde van het eiland, waar de schepen van en naar de Oranjesluizen en het Amsterdam-Rijnkanaal langs tuffen. Aan dikke namen geen ge brek: de verkoop van de 224 luxe appartementen in het monumenta le woongebouw is begonnen, onder de naam Emerald Empire. Van de hand van Wiel Arets komt, aan de westkant, nog een 60 meter hoge woontoren, 'Skydome', waar enige huiver voor bestaat. Het grote verschil met de Rotterdamse Kop van Zuid, een vergelijkbaar in onbruik geraakt haventer rein vlak naast het stadscentrum, is dat voor het Java- en KNSM-ei land gekozen is voor tamelijk kleinschalige woningbouw. Het is bedoeld als aanvulling en nieuwe verlevendiging voor het woonka- rakter van de binnenstad. Rotter dam mikt op het scheppen van een totaal nieuwe uitstraling, een 21-eeuwse city met naast omvang rijke wooncomplexen veel hoog- opschietende kantoren vol nieuwe werkplekken. Verder is van de Amsterdamse nieuwbouwplannen weinig vrolijks te melden. Bij station Sloterdijk verrijzen kolossale kantoorcom plexen. De Bijlmer krijgt een op knapbeurt. Enkele probleemflats en ongure parkeergarages worden daar gesloopt, in plaats ervan ko men 1200 nieuwe woningen. De kosten, zo'n 800 miljoen gulden, lijken de ambities van het IJ-oever plan te bedreigen. Ook is de cen trale gemeenteraad benauwd over het achterstallig onderhoud van scholen, musea, pleinen en wegen in de stad. De investeringen in de 'nieuwe stad' zouden niet hand in hand gaan met vernieuwing en on derhoud van de bestaande stad. Intussen komen regelmatig berich ten naar buiten dat de binnenstad verloedert, zoals in een recent rap port van de Kamer van Koophan del. Bedrijven trekken weg, Am sterdams positie als economisch hart van de regio verzwakt. Steeds meer toonaangevende bedrijven trekken naar de zuidkant van de stad (omgeving World Trade Cen tre aan de zuidelijke rondweg) of de omgeving van Schiphol, zoals bij Hoofddorp. Dat is ook de makke van het IJ- oeverplan, dat voorlopig in alle onhaalbare grootsheid beperkt blijft tot een maquette. Het plan had een modern, leefbaar water front moeten opleveren met 'top- kantoren', musea en andere pu blieksfuncties en woongelegenheid op niveau, zonder de historische binnenstad in de schaduw te zet ten. Maar - mede door herhaalde bestuurscrises, kissebissende wet houders, politiek geruzie, stuurloos opererende ambtelijke diensten en weinig daadkracht en visie - de uitwerking van het 'project van hoge kwaliteit' kwam niet rond en de financiering door de ING-beleg- gingsgroep samen met de gemeente liep stuk. Ook al omdat de kanto- renmarkt verzadigd raakte door het kiezen van andere toplocaties in Zuid, bij station Sloterdijk en Buitenveldert is het hele IJ-oever- project in hapklare stukjes ver knipt. Wat voorlopig overblijft is de aan leg van infrastructuur (verkeer- stunnels vanaf de PH-kade naar het oostelijk havengebied en de ringweg A 10) en het Nationale Technologie- en Wetenschapsmu seum 'Impuls'. De bouw van dat museum, op de kop van de IJ-tun nel, in de vorm van een enorme scheepsboeg naar een ontwerp van de Italiaan Renzo Piano, begint dit jaar. Amsterdam hobbelt, als hoofdstad van het land, qua moderne groot steedse architectuur nog even ver achter de andere grote steden aan. De stad moet een pas op de plaats maken en eerst maar eens nadenken hoe die verder wil. Futuristische architectuur aan de Levantkade: het Koolhas-ge- bouw. Het rechter gedeelte van de foto is een spiegeling. FOTO'S ERIK VAN 't HULLENAAR Verder Landinwaarts is een ru briek met toeristische en culture le uitgaanstips. Hellevoetsluis - Vandaag en mor gen vinden nog de Vestingdagen Hellevoetsluis plaats. Een evene ment op het land, het water en in de lucht. De Vestingdagen heb ben als belangrijkste onderdeel het Internationale Stoomweek- end. Gedurende dit weekend is de stoommachine, uit binnen- en buitenland, in al zijn gedaanten te bekijken. Naast een stoomter- rein vol activiteiten is er een| vlootschouw op het Haringvliet, een airshow, braderie, kermis, demonstraties, tentoonstellingen en vuurwerk. Tijden: 'vandaag) van 10.00 tot 24.00 uur en mor gen van 11.00 tot 18.00 uur. Scheveningen - Tot en met mor gen vindt voor de 15e maal het Internationale Vuurwerkfestival Scheveningen plaats. Tien vuur werkfabrikanten uit verschillen de landen strijden met hun mooi ste en meest spectaculaire vuur werk om de Scheveningen Vuur werk Trofee. Vanaf de Pier wor den in totaal tien vuurwerken afgestoken die door een deskun dige jury worden beoordeeld Vandaag is er vuurwerk omj 22.00, 22.45 en 23.30 uur, morgen om 22.00 en 23.00 uur. Rotterdam - In Rotterdam is er vandaag en morgen nog Het Oranjeboom Straatfestival. Tij dens dit internationale straatfes tival nemen artiesten uit een tiental landen het tegen elkaar op in de strijd om de 'Gouden Straatkei'. Het programma om-, vat ruim 150 voorstellingen van 30 internationale acts: muzikan-; ten, clowns, acrobaten, dansers, goochelaars, mimers, eenwielfiet- sers en poppenkastspelers. Op het Plein 1940 verrijst een festi valdorp compleet met circusten ten, tribunes en terrasjes. Tijden: vandaag van 12.00 tot 20.00 uur en morgen van 13.00 tot 16.00 uur. Den Haag - Morgen vindt in het Zuiderpark in Den Haag Park-j pop plaats: het grootste gratis popfestival van Europa met op tredens van verschillende bin nen- en buitenlandse groepen Voor de kinderen is er theater tent met doorlopende voorstellin gen. Parkpop begint om 13.00 en duurt tot ongeveei 2I.Cn Soest - Van maandag 2z -oi en! maandag 29 augustus strijden de gildebroeders van het Groot Gae- sbeeker Gilde om het Koning schap van het gilde tijdens de Gildefeesten Soest. In het kader van de Gildefeesten vinden tal van sportieve, muzikale en folko- ristische activiteiten plaats. Zo als een gildeloop, volksspelen, volkspaardenfeest en kinderspe len. Het hoogtepunt van de Gil4 defeesten is het Koningschieteni op zondag. Gouda - Woensdag 24 augustus) tonen en verkopen pottenbakkers! uit binnen- en buitenland tijdens het Gouds Pottenbakkersfestivalj hun werk. Van 10.00 tot 12.00' geven zijn rond het stadhuis in-j formatie en demonstreren hoe het keramische handwerk tot) stand komt. Scheveningen - Op 26, 27 en 28) augustus vindt de Classic S- chevemngen-Luxemburg-Sr- heveningen Rally plaats. De 120 deelnemers komen uit BelgiëJ Duitsland, Groot-Brittannië, Luxemburg en Nederland. Er zijn 25 automerken van de partij.' Tot de oudste behoren een BMW 319/1 en een Aston Martin MKII, beide uit 1934. De rally wordt verreden in een sportklasse die meetelt voor de Benelux Historie Regularity Challenge, en een toerklasse bestemd voor onerva- ren rijders. Op 26 augustus wor den de oldtimers op de boulevard; van Scheveningen vanaf 12.00 uur technisch gekeurd. De vol gende dag worden de auto's oni 8.30 uur weggevlagd. Op zondag tussen 10.00 en 13.30 is de kara vaan ook te zien bij het Natio naal Automobielmuseum in Raamsdonksveer De finish wordt verwacht vanaf 14.00 uur. Den Haag - Op het Lange Voor hout in Den Haag worden op 2Tj en 28 augustus de eerste Haag- sche Kunst- en Antiekdagen ge houden. Tevens wordt in theatei Diligentia op beide dagen vaii 12.00 tot 13.00 uur een gratis veilingles gegeven. Tijdens dat weekeinde is ook de Haagsche Kunst- en Antiekwandeling. De route voert door het historische hart van de Hofstad langs vele antiekwinkels en een aantal gale-* rieën. De Stichting Promotie Den Haag heeft het evenement geor-j ganiseerd.

de Stem | 1994 | | pagina 27