fSSEN >4444 'Drugs harder aanpakken' 'ekker stijldansen 99 DE STEM 4 iiit Provincie waarschuwt boeren voor 'foute' grond verbeteraars 't Hoog Eiland, een huis met karakter n zien, IOndernemers Noordstraat Terneuzen voelen zich in de steek gelaten Vervoersverbod voor varkens opgeheven 'Zeeland kan bij deze minister garen spinnen' I Middelburg - De provincie I Zeeland waarschuwt land- I bouwers dat ze geen grond- I verbeteraars mogen gebrui- lien met daarin stoffen die schadelijk zijn voor het mi Zwaar ongeval op N61 Gebruikte fietsen PROFILE KLAASSEN l litkeken of uw eigen i@ les 13 sept. les 15 sept. les 18 sept- lar. I JOVD ziet daarom meer heil I het uiteindelijk legaliseren I*® zowel soft- als harddrugs. I dp°r 'e£ahseren verdwijnen I- enorme winsten die crimine- I'lBmaken, de overheid kan ac- I V fTn heffen °P softdrugs en de t» ,av'n8 is beter en effectiever bestrijden. De gebruikers Pen immers door het legali- n volgens de onderzoekers Z5t- er uit kun schulp om hulp te I k°mt immers uit MARKANT ERF GOED Open dag bij Reddingsbrigade 'Niet tornen aan vrijheid gelooP Lampaert koning bij wipschutters Slakkengang verraadt automobilist met te veel op Hennekeij blij met Jorritsma op Waterstaat gazelle tour de france 450.- (jarnes mountainbike 165.- racefiets 150.- giant citybike 350.- Verder ruime Keuze uit een 30-tal gebruikte kinder-, dames-, heren- en racefietsen, o PASSAGE - AXEL 01156-61781 00-30548 Zeeland ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1994 DEEL 1 I in onze verslaggever lieu. Dit najaar ziet de provincie evenals andere jaren toe op de toepassing van grondverbete- raars (zuiveringsslib, compost en zwarte grond) in de landbouw. De reden is dat bij extra contro les vorig jaar is gebleken dat veel partijen grondverbeteraar vervuild waren met onder meer polycyclische aromatische kool waterstoffen (pak's) en cyaniden en niet voldeden aan de wettelij ke eisen die gelden voor het gebruik van grondverbeteraars. De gedupeerde boeren waren verplicht deze partijen gevaar lijk afval af te voeren naar de afvalverwerking. Dat bracht ho ge kosten met zich mee. „Het ligt aan de soort afval en de omvang van de partij", zegt R. van Haas teren, medewerker van de direc tie Milieu en Waterstaat van de provincie. „Is het gevaarlijk af val dan moet dat naar de vuil verbranding en dan zit je gauw aan vijftigduizend gulden kos ten. Is het geen gevaarlijk afval dan kan het naar het stort. Maar ook dan praat je snel over bedra gen die variëren van vijf- tot tienduizend gulden. Dat kan de boeren ernstig duperen in de bedrijfsvoering. Volgens Van Haasteren is er daarnaast nog de mogelijkheid dat een strafrechtelijke procedu re wordt ingesteld tegen de boe ren die grondverbeteraar gebrui ken die afval bevat. Hoewel dat zeker niet de eerste insteek is, aldus de medewerker van de di rectie Milieu en Waterstaat. l.an onze verslaggever [Terneuzen - Het meren deel van de ondernemers k de Noordstraat in Ter- I neuzen wil een hardere I aanpak van de drugpro blematiek in de Schelde- I stad. Dit varieert van het inrichten van een politie- Ipost in de Korte Kerk- I straat, het dichtspijkeren |ran drugpanden in de bin- I nenstad tot en met het toe- dassen van het 'Maas- trichtse model' waarbij al- buitenlandse drugge- I bruikers uit de gemeente lu-orden verwijderd. I Dit blijkt uit een enquête van de IjOVD Zeeuws-Vlaanderen, de [jongerenafdeling van de WD, l ender de ondernemers uit de I Noordstraat. M. de Coninck en Ir de Coninck hebben de resul- I eaten verwoord in het rapport f De Kick van Terneuzen' I De gemeente krijgt momenteel [ten dikke onvoldoende van de I middenstand uit de Noordstraat lover het gevoerde drugbeleid. De ondernemers leiden door in- raak en diefstal flink wat scha- o en ze beweren dat de terug- op van potentiële klanten vooral op vrijdagavond te mer- is. De ondernemers hebben I het gevoel dat de gemeente on- I voldoende aandacht schenkt aan I hun problemen in de Noord- straat. De ondernemers hebben gevoel dat ze door de ge- I meente in de steek worden gela- I ten 1 En juist daarom vraagt de mid- I denstand uit de Noordstraat een 1 hardere aanpak van de drugpro blematiek. De meeste onderne mers zien weinig heil in het van zowel soft- als De JOVD Zeeuws- I Vlaanderen is een andere mening I toegedaan. In de ogen van de I JOVD bieden de scherpere maat- I regelen op de lange termijn wei- I tig effect. De onderzoekers zijn I zelf voorstander van het uitein- I lelijk legaliseren van zowel soft- i harddrugs. Harddrugs zou- I ®n gebruikers op recept bij de huisarts kunnen krijgen. sluiten van drugspanden t volgens de JOVD tot ge- l'olg dat de handel zich ver- I plaatst naar de straat zodat het I Mderscheid helemaal niet meer I temaken is. Daarnaast biedt ook I le 'Maastrichtse methode' geen I oplossing. Door het weren van I buitenlandse drugtoeristen 1 verplaatst het probleem zich tot bet voorbij de gemeentegrens. I Nederlanders kopen dan drugs I ze duurder aan de grens te I verkopen. Bovendien mag de ge- I meente volgens de JOVD niet I met twee maten meten. De on- 1 derzoekers halen de rechterlijke I ""spraak in Almelo aan die deze |2iva"'nS bevestigt. Gemeenten coffeeshops niet verbie- sj te verkopen aan buiten- I omhat een dergelijk ver- I discriminerend is en princi- in strijd is met de grond- 't Hoog Eiland in Hengstdijk. foto's wim kooyman 1 y siw Nederlanders hebben weinig te verbergen. Ze laten 's avonds de gordijnen open, zodat voorbijgangers onbeschaamd kunnen zien 'hoe het bankstel staat bij Mien'. De redactie van De Stem wil de komende maanden naar binnen kijken bij Zeeuws-Vlamingen die in een huis wonen met een eigen karakter of een verleden. Op zoek naar Markant Erfgoed Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Hengstdijk - Net voorbij de kerk in Hengstdijk leidt een dreef langs een mini-dierenpark naar een iets hoger gelegen ko losaal huis. Boven de brede voordeur met glas-in-loodraam hangt een bord met 't Hoog Eiland. Een naam die de bewoners Rogier en Nelly van Hove hun bezit gaven nadat ze de voormalige pastorie hadden gekocht. De pastorie met 'den doolhof' en verbazing op. Elk vertrek heeft S^meentelijk vergunningen- e' voor de verkoop van met "softdrugs geeft de gemeen- inon onderzoekers een rument om de handel beter i»* aand te houden. De ge- haar k imoet ^an wel proberen J br»n„ overtuigend over te I Hl* m" ln Be^g'ë en Frankrijk, vierendeel van de drugtoe- beide slotgracht is veranderd in een klein kasteeltje met erom heen een goed onderhouden tuin en een momenteel droog liggende slotgracht met bruggetjes. Het huis is 2000 kubieke meter groot, bevat 33 deuren en 56 meter gang. Schoonmaken moet met een jaarplan, het onderhoud kost vele uren vrije tijd. Er hangt een speciale sfeer. De oude lambrizering, de gestucte plafonds met Art Nouveau mo tieven, de vermarmerde muren en het soms rustieke houtwerk is intact gelaten. Nelly houdt van de klassieke stijl en kocht gor dijnen en meubilair in de stijl van rond 1900. Tijdens de zwoe le, bloedhete dagen blijft het opmerkelijk koel tussen de dikke muren. Het zonlicht zorgt elk uur van de dag voor een andere lichtval. „We wilden altijd al een groot huis en het moet gezegd, we wonen hier ontzettend graag. Nu de vier kinderen het huis uit zijn is het wel eens te rustig, maar met zo'n woning blijf je wel bezig. Het is hier echt paradijse lijk". Een wandeling door het huis levert de ene na de andere een functie. De grote kamer ligt rechts van de voordeur. Tussen de twee gedeelten ligt een brede gang met oude tegels, en een houten trap naar boven met een kronkelende slang als versiering. Links een soort wachtkamer en de oude spreekkamer waar nu een biljart staat en een originele archiefkast. De veranda is uniek met volledig rondom glas in loo dramen. Het vertrek ligt twee treden boven de rest en is een oase van rust voor de bewoners die een schitterend zicht hebben op de slotgracht en tuin. Het achterhuis bevat een kook- keuken en eetkeuken met Friese schouw, verder zijn er twee wijnkelders, een garage, paarde- stallen en was- en schuurruim- ten. Bovenop het huis staat een ietwat gammel torentje. Daarin moet de klok gehangen hebben die geluid werd bij etenstijd. De pastorie (architect P. Soffers) is gebouwd in 1887 op de funda menten van een oudere pastorie. De drie houten bruggetjes over de slotgracht met ijzeren leunin gen kostten toen 500 gulden. In 1951 werd er eentje vervangen 'Het is hier echt paradijselijk... door een betonnen brug. Het huis werd gebouwd door metse laar Andreas Dubois en timmer man Felix Muller. Het grond werk en de aanvoer van bouw materialen werd gratis door de parochianen verzorgd. Het kerk bestuur tracteerde op 2,5 ton bier. Voor het huis waarboven de bre de ramen ornamentjes prijken ligt een grasprieel met bloemen rand in de vorm van een hart. „Heel wat trouwers laten hier een reportage maken. Het bos rond het terrein is van de ge meente. Er wordt veel gewan deld, het is een uniek stukje natuur. Het dierenpark met gan zen, eenden, duiven en cavia's is een hobby van ons en de dieren krijgen heel wat belangstelling van de vele toeristen die Hengst dijk en de Vogel aandoen." Het echtpaar van Hove voelt zich echt goed in een huis met karakter. „Elke keer als we te rugkomen van vakantie, vragen we ons af waarom we weggaan. Het is voor ons echt Oost, West, thuis best," aldus Nelly van Ho- ve-Rijk. Perkpolder - De Reddingsbriga de Kloosterzande houdt vandaag een open dag met allerlei de monstraties en activiteiten. Het evement vindt plaats op het strand bij Perkpolder. Alle be langstellenden zijn welkom, het liefst met badkleding. De bezoekers krijgen namelijk de gelegenheid mee te doen met de demonstraties, 's Morgens kan de jeugd van 6 tot 12 jaar in groepjes van vier of vijf kinderen vanaf 10.00 uur inschrijven voor een wedstrijd zandkastelen bou wen. Ze krijgen van 11.00 tot 12.00 uur de tijd om hun bouw sels op te trekken. Om 15.00 uur beginnen zwem- prestatietochten voor alle leeftij den. De jeugd van 6 tot 12. jaar moet 230 meter overbruggen, die van 12 tot 16 jaar 425 meter en iedereen die ouder is krijgt een traject van 625 meter voorge schoteld. Verder zijn er doorlo pend demonstraties. VERVOLG VAN VOORPAGINA Toen Provinciale Staten eerder dit jaar dat omstreden besluit namen, waren alle confessionele partijen in de Staten fel tegen, maar ze haalden net geen meer derheid. De tegenstanders vin den dat getornd wordt aan de vrijheid van geloof. Zo ook de zes kerkeraden die een brievenactie tegen het provin ciaal bestuur zijn begonnen. Naast de kerkeraad van Oud- Vossemeer zijn dat de kerkera den van Zierikzee, Biezelinge, Zaamslag en Haamstede. De raden doen een beroep op alle statenfracties 'om rekening te houden met de protestants christelijke levensbeschouwing van een groot deel van de Zeeuwen'. Ze verklaren 'funda mentele bezwaren' te hebben te gen het nieuwe beleid van de provincie. De brieven staan op de lijst van ingekomen stukken die komende week door eén aantal statencom missies wordt besproken. Hulst - Op het terrein van de schuttersvereniging De Bata vieren vond één van de laat ste activiteiten van het schut- tersseizoen plaats. 15 schut ters deden mee aan de ko ning- en keizerschieting van de Zeeuwsvlaamse bond. Deze schieting staat slechts voor een beperkt aantal deelnemers open. Alleen koningen van de aangesloten verenigingen en Eu ropese kampioenen kunnen mee dingen naar de titel. De 15 deelnemers moesten alle maal 5 pogingen doen om de alleenstaande vogel neer te ha len. In de derde ronde lukte dit T. Lampaert uit Aardenburg. Geen enkele andere schutter kon dit evenaren zodat de titel naar de Aardenburgse schutter ging. Uit handen van de voorzitter G. d'Haens mocht de koning zijn prijs in ontvangst hemen. Inmiddels heeft op het schutter- sterrein van Ons Vermaak te Aardenburg ook de finale voor de zestallen plaats gehad. Er ontstond een spannende strijd tussen de zestallen van Koe wacht en Axel. Pas nadat de laatste schutter van Koewacht aan de beurt geweest was, kon dit team gerust ademhalen. Het won de eerste prijs met 79 pun ten, voor Axel met 77 punten. De winnaar van vorig jaar, Gilze- Rijen, behaalden slecht 59 pun ten. Hulst - Menig automobilist met een glaasje teveel op laat zich verleiden tot een wat roekeloze rijstijl. Hij ziet het gevaar op de weg wat minder en vaak ook wordt het gaspedaal wat dieper ingetrapt dan noodzakelijk en toegestaan is. Ook het omgekeerde gebeurt echter weieens. Zo ontdekte af gelopen donderdag, kort na mid dernacht, de politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen op de Gentsevaartstraat te Kapelle- brug een personenauto rijdend met de snelheid van een invali devoertuig. Het vermoeden bestond dat de bestuurder teveel alcohol had genuttigd. De man, een 36-jarige inwoner van het Belgische Sint Niklaas, werd aangehouden. Een ademanalysetest gaf als uitslag 715 microgram alcohol aan per uitgeademde liter lucht, terwijl maximaal 220 is toegestaan. Hij kreeg een direct rijverbod voor de eerstvolgende acht uur opge legd en verder een dagvaarding om zich te zijner tijd te verant woorden voor de rechter. Van onze verslaggever Aardenburg - Het maandenlange vervoersverbod van varkens in West-Zeeuws-Vlaanderen is opgeheven. De bloedmonsters die genomen zijn op de varkenshouderijen in het gebeid zijn negatief uitgevallen. Dat betekent dat er geen virus van varkenspest is aangetroffen. De getroffen varkenshouders reageren met opluchting op het bericht. „Gelukkig dat het allemaal weer open is en we weer nor maal kunnen draaien," zegt Ria de Bruijckere die samen met haar man De Knorhoeve exploiteert. „Wel is het te ho pen dat Nederland in de toe komst alerter handelt. Hoewel ik toe moet geven dat finan cieel alles keurig netjes afge handeld is." Het vervoersverbod werd be gin april afgekondigd op last van het Veterinair Comité van de Europese Commissie. Het verbod vloeide voort uit de oprukkende varkenspest in Oost-Vlaanderen. In april werd een geval van varken spest geconstateerd in Eeklo en dat was aanleiding voor de Europese Commissie voor die streek een toezichtsgebied van tien kilometer af te kondigen. Een gebiedje rondom Eede en Sint Kruis in de gemeente Aardenburg viel binnen die bufferzone. De varkenshouders in West- Zeeuws-Vlaanderen waren ernstig gedupeerd door het vervoersverbod. Het Perma nente Veterinaire Comité van de Europese Unie stelde weliswaar een op koopregeling vast, maar dat leverde de varkensfokkers be duidend minder op dan de gebruikelijke prijs. Voor var kens kregen de bqeren 3,05 per kilo geslacht gewicht en voor biggen ruim 95 gulden per dier. Het ministerie van Landbouw nam maximaal vierduizend varkens en zes duizend biggen over van de gedupeerde varkenshouders. Door het vervoersverbod in een deel van Zeeuws-Vlaande ren tengevolge van de in de Belgische grensstreek heersen de varkenspest, wachtte de varkens geen laatste rit naar het slachthuis, maar naar de destructor in het Brabantse Son. Duizenden dieren zijn zo afgemaakt op een bedrijf in Eede en vervolgens getrans porteerd naar Brabant. Op Rijksweg N61 ter hoogte van Stoppeldijkveer vond gister middag rond 16.50 uur een zwaar ongeval plaats. Er vielen twee zwaargewonden. Een Belgische wagen voerde een trage man- ouevre uit naar links en werd daarbij gegrepen door een auto die inhaalde. De 34-jarige Belgische bestuurster raakte bekneld en moest door de brandweer van Hontenisse worden bevrijd. Een. heikopter vervoerde haar naar het ziekenhuis in Gent. De bestuurster van de andere wagen, een 64-jarige vrouw uit Dordrecht, werd met een breuk van het borstbeen per ambulance naar De Honte vervoerd. Twee kinderen, van 4 en 6 jaar oud uit Terneuzen, die bij- haar in de auto zaten raakten slechts lichtgewond. De passagier van de andere wagen, 36 jaar uit Gent, liep een shock op. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Hennekeij is zeer ingenomen met de keus van de nieuwe minister Jorritsma op Verkeer en Waterstaat. Zeeland kan daar, wat betreft de WOV en de verkeersveiligheid, garen bij spinnen, is zijn opvatting. Niet alleen is zij een partijgenote van de WD-er Hennekeij, en kent hij haar persoonlijk ('dat maakt het in het kontaktennet- werk toch makkelijker'), Jorrits ma is bovendien, aldus Henneke ij „uitermate goed op de hoogte van de situatie in Zeeland". Zo was ze woordvoerdster van de WD toen het parlement groen licht gaf aan het miljoenen guldens kostende proefproject verkeersveiligheid in het westten van Zeeuws-Vlaanderen. Hennekeij: „Bovendien is ze een grote voorstandster van de WOV, evenals haar voorgangster Maij dat was. Maar ik ken haar ook als iemand die plannen op korte termijn beoordeelt." Het rijk heeft weliswaar een overeenkomst getekend met Zee land over de fianciering van de Westerscheldetunnel, Hennekeij zal op termijn weer naar de minister moeten om te overlegg- gen over de contracten met de veerdienst PSD. Hennekeij: „We hadden overeenkomsten lopen tot het jaar 2002, misschien dat we dat met enkele jaren moeten 'verlengen en dat vergt nieuw bestuurlijk overleg. Dan moet ik met haar rond de tafel." Het maakt, volgens Hennenekij voor Zeeland op dit moment niet echt veel uit of de minister van waterstaat een CDA-ster, zoals Maij, is of iemand uit de WD is. Als ze maar voorstandster is en op de hoogte van de regionale situatie. Jorritsma staat bekend Gedeputeerde Hennel foto archief de stem als iemand die hooglopende ru zies kon hebben met Maij, toen die nog minister was, maar over het hoofdstuk WOV schijnen beide dames nog nooit vecht te hebben.

de Stem | 1994 | | pagina 17