Overhaast kopen nieuwbouw riskant DE STEM ON ROE RE NID K Als n huis van eigenaar verandert... Hier komt uw tweede huis. Even onderuit... E ic1drboerenoosterhout Deeltijdop de Hogesc in Dg v.o.f. van Kouteren EXCLUSIEVE BETIMMERINGEN ONDERHOUDSWERK WONINGEN MEEÜSW Coppens Mooier kan het niet. DuinparkJ^^HET KUSTLICHT mm BASTIAANSEN DE STEM CONSUMENT Veel kopers verzuimen zich beeld van nieuwe woning te vormen KOOPAPPARTEMENTEN VOOR VIJFTIG-PLUSSERS DIE WETEN WAT ZE WILLEN Tevens verkoop aan particulieren van de in eigen werk plaats gemaakte hardhouten deuren, kozijnen, trappen eni speciaal lijstwerk. WOENSDRECHT Meeüs Makelaars B.V. Namens de gemeente Breda TE HUUR AANGEBODEN Inl.: VAN TOOREN BEHEER B.V. f mode rn klassiek Tot ziens in Oosterhout! Leijsenhoek 34, Oosterhout. Telefoon 01620-54438. (maandag gesloten) De Hogeschool Hollanc mogelijkheden om Hogeschool Holle ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1994 X I Hoewel de hypothee krente alweer gestegen is, blijven nieuwe wonin gen als warme broodjes over de toonbank gaan. Vaak moet er zelfs geloot worden onder gegadig den. Dat versterkt de neiging om snel te beslis sen. Door Wim van der Kleijn Een nieuwbouwhuis kopen is in feite nog veel gecompliceerder dan het kopen van een bestaan de woning. Op tekening lijkt het meestal allemaal even fraai, maar in de praktijk kan er erg veel tegenvallen of zelfs mis gaan. Het is daarom onverstan dig een nieuwbouwwoning te kopen zonder alles goed te heb ben bestudeerd: de tekeningen, de technische omschrijving en de koop- en aannemingsovereen komst, inclusief de technische omschrijving en de bouwteke ningen. B ouwtekeningen Potentiële kopers van een nieuwbouwwoning moeten zich niet blind staren op de verkoop tekeningen in de prospectus, waarin een vaak overdreven riante impressie wordt gegeven van het huis plus woonomge ving. Er horen andere tekeningen aan wezig te zijn, die een reëler beeld geven. Zo is op de situatieteke ning de exacte ligging van de woning en het bijbehorende per ceel te zien, inclusief de bebou wing in de directe omgeving. Ook wegen, paden, groenstro ken, parkeerplaatsen en dergelij ke moeten aangegeven zijn. Van het huis zelf moeten er een doorsnedetekening zijn plus ge veltekeningen, met daarop voor-, achter- en eventuele zijge vels. Ook de plaats en de draai richting van deuren en ramen en de uitmondingen op het dak moeten zijn aangegeven. Van de plattegrondtekeningen valt af te lezen waar de vertrek ken en de eventuele balkons lig gen, hoe groot die zijn, hoe dik de muren zijn, plaats en draai richting van deuren en ramen, de plaats en de looplijn van de trappen en waar zich rook- en ventilatiekanalen en vaste kas ten bevinden. Ook moet zijn aangegeven waar op zolder een' schuin dak lager wordt dan an derhalve meter, zodat het be- loopbare deel zichtbaar wordt. De installatietekeningen moeten aangeven waar de volgende za ken te vinden zijn: aansluitpun- ten elektra, verwarmingselemen ten (radiatoren) en thermostaat, CV-ketel, sanitair, warmwater voorziening en ventilatie-unit. Bij het 'lezen' van deze tekenin gen moet worden gezocht naar referentiepunten. Zoek bijvoor beeld bestaande huizen met ka mers die qua oppervlakte verge lijkbaar zijn en kijk ook in ande re huizen of de aansluitpunten voor elektra wel handig zijn en hoe de deuren draaien. Heel veel kopers van een nieuw te bouwen woning verzuimen echter om zich echt voor te stel len hoe de nieuwe woning er uit gaat zien. Ze vallen meestal toch terug op de getekende impressies in de prospectus,, maar juist die zijn over het algemeen bedrieg lijk en suggereren meer ruimte dan er is door slim gebruik van perspectief. Technische omschrijving De technische omschrijving' ziet er meestal uit als een onover zichtelijke opgave van gebruikte bouwmaterialen. Zo nodigen niet uit tot een zorgvuldige stu die en de meesten pikken eruit wat hen toevallig opvalt. Hard houten kozijnen bijvoorbeeld, of de kleur van dè tegels in de badkamer. Maar de omschrijving als geheel geeft de technische ingrediënten van het huis weer: het is het enige waar de koper bij latere gebreken op terug kan vallen. Belangrijke zaken in de techni sche omschrijving zijn: Fundering: waar bestaat die uit? Indien op palen, dan inclu sief de lengte daarvan. Bèlang- rijk is ook de hoogte van het trasraam, de waterdichte onder laag van de buitenmuur die op trekkend grondwater buitens huis houdt, meestal bestaande uit tien keiharde steenlagen. Ook de afsluitende laag op de vloer van de kruipkelder- (bodemaf sluiting) en de wijze van ventila tie van de kruipruimte moeten worden vermeld. Riolering: het soort materiaal van zowel binnen- als buitenrio lering word vermeld en de om schrijving van de diverse aan sluitmogelijkheden. Gevels, wanden en vloeren: toe te passen materialen en de isola- tiewaarde daarvan. Dak: soort en kleur van de dakbedekking, de afwerking aan de binnenzijde en de isolatie- waarde. Materiaal- en uitvoeringsom schrijving van trappen, hang- en sluitwerk, rook- en gasafvoerka- nalen, binnen- en buitenkozijnen en deuren, aftimmerwerk, ramen en vensterbanken en watersla gen (lekdorpels). Keuken: merk- en kwaliteits omschrijving, afmetingen aan recht en kastjes, ventilatie en wasemafzuiging, betegeling. Sanitair: merk, kleur en type, aantal wastafels, inrichting toi let en badkamer, betegeling. Omschrijving van de aanwezi ge ventilatievoorzieningen. Alle relevante gegevens over gas, water en elektra (aantal aansluitpunten, soort en kleur schakelaars en wandcontactdo zen, aansluitpunt op de kabel). Glas: omschrijving gebruikte materialen en constructie met het oog op warmte- en geluidsi solatie. Schilderwerk binnen/buiten: aantal en kleur verflagen, pro- duktomschrijving (dekkend of transparant). Verwarmingsinstallatie: merk, type en capaciteit ketel (in flat gebouwen en zo: soort verwar ming, individueel of collectief), soort verwarmingselementen (radiatoren en dergelijke), te be reiken en te handhaven binnen- temperatuur in diverse vertrek ken bij gegeven buitentempera tuur. Garantieregeling Kwaliteitseisen en uitvoerings voorschriften staan meestal niet of heel summier vermeld. Een garantie van het Garantie Insti tuut Woningbouw is dan wel zo prettig. Indien zo'n GtW-garan- tie er niet is, dan is het zaak ofwel aanvullende uitvoeringsei sen te stellen - schakel dan des kundige hulp in - ofwel bij de latere oplevering alles zorgvul dig te controleren. Alle sociale koopwoningen (pre mie-A) die gebouwd worden, moeten een garantie- en waar- borgregeling hebben van een er kend instituut. Het GIW in Rot terdam is verreweg het grootst en bekendst. Alleen bouwers die bij het GIW zijn ingeschreven, kunnen een GIW-garantie- en waarborgregeling aanbieden. Laat zo'n bouwer na om een garantieregeling aan te bieden, of heeft het GIW het bouwplan nog niet goedgekeurd, dan doet de koper er verstandig aan om van de bouwer een bankgarantie te eisen ter nakoming van diens verplichtingen. Zo'n'bankgaran-' Nieuwbouwwijken schieten als paddestoelen uit de grond. De vraag naar nieuwe huizen is enorm groot.-Maar ga niet over één nacht ijs. fotoanp tie moet, om effectief te zijn, zo'n twintig tot vijfentwintig procent van de koop- of aan- neemsom bedragen. Weigert de bouwer daaraan mee te werken, dan kan de koper dreigen dit te melden aan het GIW. De bouwer loopt dan het risico te worden geschrapt als ingeschreven on derneming. Één telefoontje naar het GIW is voldoende om erachter te komen of een bouwer is ingeschreven en of eén bouwplan door het GIW voor een garantieregeling is.aan- waard. Als er helemaal geen sprake is van garantie of bank garantie, dan doet de koper er verstandig aan niets te betalen zolang de grond niet in eigen dom aan hem is overgedragen (via een notariële akte). Anders loopt de koper het risico dat bij faillissement van de bouwer, alle reeds betaalde bedragen verlo ren gaan. - Bij twijfel is het beter van de nieuwe woning af te zien: een huis is te duur om ook maar hel geringste risico van een miskoop te accepteren. WÊMÊKÈmmBÊmM mÊmlm a Op een unieke locatie aan de Haven-Zuidzijde in Brouwershaven wordt binnenkort begonnen met de bouw van het appartementencomplex 'De Muralt'. 'De Muralt' bestaat uit 16 vrijp-sector- koopappartementen voor vijftig-plussers. De appartementen zijn ruim, comfortabel, makkelijk te onderhouden en worden met veel aandacht voor de veiligheid gebouwd. Door de projectontwikkelaar HBB wordt een pakket van woondiensten aangeboden, waardoor de kopers niet belast hoeven te worden met de rompslomp van het onderhoud. Voor extra dienst verlening kan desgewenst gebruik gemaakt worden van een servicepakket, dat wordt afgestemd op de individuele wensen. De service kan bijvoorbeeld bestaan uit huismeesterdiensten en maaltijdverstrekking. Een geruststellende gedachte voor hen die ook in de toekomst zelfstandig willen blijven wonen. De koopsom ligt, afhankelijk van het woningtype en de individuele wensen, tussen 345.000,- en 385.000,- (vrij op naam). f Wilt u meer weten? Er is een uitgebreide brochure en een videoband beschikbaar. U kunt hiervoor de onderstaande bon insturen, ons voor documentatie bellen (01110-16888) of op ons kantoor langskomen. Antwoordbon 'De Muralt' te Brouwershaven Ja, ik ben geïnteresseerd in een koopappartement 'De Muralt' te Brouwershaven. O Stuur mij vrijblijvend de brochure toe. O Stuur mij de videoband toe. O Neem s.v.p. telefonisch contact met mij op. Naam: - Adres: Postcode en woonplaats: Telefoon: S.v.p. in gesloten envelop sturen aan: Hanse Verbeek Makelaardij o.g., Havenpark 15, 4301 JG Zierikzee. INDUSTRIEWEG 33 4538 AG TERNEUZEN TEL. 01150-94263 FAX 01150-18579 si OUD HINKELENOORDPOLDER 3A Landelijk gelegen en volledig geïsoleerde semi- bungalow met 2 aan elkaar gebouwde schuren (machineloods 16.5 x 20 m en bewaar- /koelloods 15 x 16 m). De bungalow is gelegen op 8776 m2 eigen grond. Totaal 6 slaapkamers, woonkamer met open haard, grote keuken, bij keuken, badkamer en 2 toiletten beneden en een doucheruimte en één toilet boven. De wo ning is goed onderhouden en heeft een inhoud van ca. 900 m3. Het object is voor vele doelein den geschikt. De prijs Is nader overeen te komen. Raadhuisstraat 7,4797 AX Willemstad. Tel. 01687-2650. Ook zat. van 10.00 tot 13.00 uur. Diverse kantoor- en atelierruimten vanaf 30 m2 tot 100 m2, Nieuwstraat 23a/25. Incl. stoff., vitr., lichtarm., keuk.inv., eigen par keerterrein aanwezig. Zeer aantrekkelijke prijs. In aanmerking komen verenigingen en stich tingen met een niet-comm. doelstelling. Haven 20, 4811 WL Breda, tel: 076-208282 VESTIGING BREDA AANNEMINGSBEDRIJF CONTAINERSERVICE BV milieuservice D afvalverwerking recycling I aannemerij van grondwerken en bestrating D ook voor kraanverhuur In Zoutelande op Walcheren kunt u nog participeren in een uniek tweede huizenproject: Duinpark Het Kustlicht. Als u er tijdig bij bent, kunt u straks één van de 230 trotse eigenaren zijn van circa 500 m2 i~n df i duinlandschap met daarop een grote vrijstaande of geschakelde villa. Dit alles op nog geen 100 meter van het enige zuiderstrand van Nederland waar het net even zonniger is dan elders in het land. De villa's zijn ruim en luxueus van opzet en bieden u een optimaal wooncomfort en veel privacy. Prijzen vanaf f 269.500,- exclusief btw vrij op naam. Gunstige projectrente van 6,4%. In ons verkoopkantoor bij De Blokhut op lokatie, langs de weg van Zoutelande naar Westkapelle kunnen we u volledig informeren aan de hand van een uitgebreide documentatie. In onze showroom maakt u kennis met o.a. het kwaliteitsniveau van sanitair en keuken. Een video animatie en maquettes maken deel uit van onze presentatie. U bent van harte welkom. We zijn elke dag geopend en telefonisch bereikbaar onder nummer 01186 2130 voor het maken van een afspraak of het verstrekken van nadere informatie. Beleggen en ontspannen aan de Nederlandse Rivièra Takkebijster 29 - 4817 BL Breda Telefoon 076 878300 Telefax 076 876854 Hoofdkantoor Bergen op Zoom 01640 36854 Dat pen "lekkere luie stoelniet alleen voor heren bestemd is, bewijst deze relaxfauteuil. Door zijn comfortabele uitstraling is hij ook voor dames zeer geschikt; heerlijk onderuit op een charmante manier. 0. diverse stoffen of leder; aan te passen aan uw eigen interieur- Wij hebben vooru, acht verschillende modellen, m onze showroom geplaatst, dus komt u gerust maar eens relaxed proefzitten. DE stem HOGESCHOOl] In Tweedegraads bevoeg Bedrijfsecci Stuc Buite Bedrijfswisku Nederlands als tweede taa met leerlingen, die het Nee Studieduur: 11 rr Cultuurgeschiedenis in vogc naar Studieduur: 20 rr Wilt u meer weten? Vraag een envelop zonder postzeg Loka Of kom naarc woensdag 24 augustt Hogeschool Ho Spirea 3, 3317 JP Doi In Ik wil graag informatie over Cursus(sen): 'Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: Telefoon: Hogeschool Holland, Lokati Spirea 3, 3317 JP Dordrecht hoge

de Stem | 1994 | | pagina 14