ntie Plutonium komt uit Rusland7 36882 Roll lessen Makelaar 147 doden na aardbeving in Algerije Recordaantal Cubanen neemt de wijk naar de Verenigde Staten Russische politie arresteert drie atoom-smokkelaars li [koop tot gratis. 2 ;e voor een atief beroep? pianoleraar Serviërs blijven VN tarten «Sxr Nog even bewaken RPF wil veiligheidszone Ruanda toch overnemen Van Damme heeft weinig vrienden in Singapore Lancering ruimteveer op nippertje afgebroken fiangeboden rppen - Steigers azenwassersladders [jdtrappen. en Zn. B.V. -In. pESTEM BUITENLAND A4 Nieuw! Lockmachines De Ladderkoning De Ladder en Steigerkoning fp gevraagd en-antiek en inboedels. ibelen bankstellen jen/Cursussen Tweede politieke slachtoffer Whitewater-zaak k S8Ss^™~ -Udil?g Va" 'Volgens de wetten van dit land krijg je dan de doodstraf' BUITENLAND KORT US 1994 *J52 |rieksadvertenties, ordnummer 112, Izegel nodig). Ve de kolofon in de of bel de afdeling elt/ke rubneksadverteerders bn tariefkaart, laatsing 17.00 uur. pag: donderdag 16.30 uur. aan de fabriek. Litgesch. 6,25m 275. Litgesch. 7,25m 315'. Jjitgesch. 9.00m 595'. B9te 3,25m 310'. liisbezorgd. feda, tel: 076-611764. Icaravankussens gratis. 1 39,95 voor 9,95 p.m. I 4,95 p.m. J. 7,95 p.m. Kant v.a. 8,95 iffen v.a. 9,95 p.m. iillebrord, 01653-85609 of iBreda, 076-146802. VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 i/an onze redactie buitenland Miami - De Amerikaanse staat Flo rida eist dat de regering in Was hington onmiddellijk geld vrij maakt voor de opvang van Cubaan se vluchtelingen. pe Amerikaanse kustwacht heeft woensdag 537 Cubanen opgepikt. Sinds je grote uittocht waarbij in 1980 125.000 Cubanen in bootjes de over tocht naar de VS waagden, is het niet meer voorgekomen dat zoveel mensen op één dag het eiland van Fidel Castro ontvluchtten. De laatste zes dagen heeft de Ameri kaanse marine meer dan 1.500 Cubanen op de kust van Florida afgezet. Veel van hen maakten op vlotjes of zelfs drijvend op opgeblazen binnenbanden de over steek. Reden voor de autoriteiten van Florida om de alarmbel te luiden. Zij willen meer geld om de Cubanen te kunnen opvangen. Sinds de eerste grote uittocht in 1980 woont er in Florida al een grote Cu baanse kolonie. Veel van hen kwamen woensdag naar de havenloods waar de nieuwe vluchtelingen in eerste instantie worden opgevangen. Zij hopen een fa milielid of bekende te ontmoeten. Na nieuwe kleren en een bord eten te hebben gekregen, worden de nieuwe vluchtelingen aan familie of opvangor- ganisaties overgedragen. Ze zijn vrij om te gaan en staan waar ze willen. De nieuwe stroonm vluchtelingen komt een week nadat Fidel Castro de VS heeft gedreigd mensen die weg willen niets meer in de weg te zullen leggen. Hij wil hiermee de Amerikaanse rege ring dwingen zijn liberale asielbeleid voor Cubanen te verharden. De zeker heid van goede opvang zou voor veel mensen de doorslag geven om de over steek te wagen. President Clinton zegt dat-ie een nieuwe massale intocht van Cubanen niet tolereert. De Cubaans-Amerikaanse leiders heb ben de Cubanen opgeroepen in hun land te blijven en daar de strijd tegen de gehate Castro te voeren. Maar hun oproep valt in onvruchtbare aarde. Want hoe hard de Cubaanse Amerika nen en de regering van president Clin ton ook roepen dat een exodus uit Cuba onaanvaardbaar is, de feiten geven een ander beeld. Dat is het gevolg van een wet uit 1966 die bepaalt dat iedere Cubaanse vluchteling die voet op Ame rikaanse bodem zet, automatisch asiel krijgt. Cubaanse vluchtelingen hebben dus een bevoorrechte positie ten op zichte van andere vluchtelingen, zoals de Haïtianen. Theoretisch is het mogelijk de Cubaan se vluchtelingen tegen te houden. Maar in de praktijk werkt dat niet, omdat het voor de VS politiek onaanvaardbaar is om vluchtelingen terug te sturen naar het land van Castro, die in de Verenigde Staten wordt beschouwd als de grootste vijand op het westelijk halfrond. pns pand (1-9-'94), e 2e (merk)fiets knnastr. 27 in Sluis. Moderne en eenvoudig te bedienen 4 draads nu 699,-. Keuze uit vele kwaliteitsmerken. Pfaff specialist Rikken BoZ, Rsd, Breda, Eindh. KEUKENTRAPJE 2 treden nw. ook voor planten op te zetten, 20,-, 01 608-12888 SCHOMMELSTOEL don kerhout ƒ45,-. Tel. 01626- 86129. Ladder-rolsteigers De beste en goedkoopste. 2 Delige dakgootladder 6,8 meter, prof. kwaliteit 279,- of 3 delig, 3x12 sporten toprollen 8,2 meter 498,- inol. BTW en gratis bezorgd (regio). Bel: 01658-2128 Spellestraat 11 Wouw. Verhuur-Verkoop Bouwstroomkasten volgens nieuwe norm. Rolsteigers-Hoogwerkers Gevelstelling: voor schilder en loodgieterswerk, ARBO gekeurd. Tel. 01658-2128. T.K. Dover houtkachel, z.g. a.n, 500,-, tel. 076- 415471. VRIJSTAANDE BUNGALOW Meidoornstraat 6, St.Jansteen, Tel: 01140-14300. T.K. 4564CE, fcedijk 84, Breda tel. 076-148799 118 uur, do. 21.00 uur. |.J. de Bom de Meubelvriend i 076-141601open van 10-17u. _BabyM<leuter T.K. kinderwagen I.gfijs, Maxi-Cosi 2000, draagzaK, samen 250,- 076-415471. n de volgende dagopleidingen: edrijfsadministratiefmedewerker ormatiesystemen, commercieel er, logistiek med. (L.B.O.-Mavo) ïagement, directiesecretaresse werper/programmeur(Havo-MDOi "Stichting Bova, 076-204350. rstraat 6-B, Breda.- et een cursus voor beginners, kaatsen vrij. Nu inschrijven: neke Verhagen, 01608-3801 ser een rste tar- en 4, 04. lijk (27. Bevoegd heeft nog tijd voor enkele leerlingen op zaterdag, eventueel ook aan huis. N. Kuyper, 076-217878 Sept/okt. start de cursus hoe word ik beëdigd taxateur O.G-7 1 en 2 jarige opleiding opleiding tot beëdiging 1 Breda, Utrecht en E'hovf' Bel M.O.O.G. 05700-31°'' Van onze redactie buitenland Bonn - Een deel van het radioactieve materiaal dat de afgelopen maanden in Duitsland is ontdekt, komt uit Rusland, heeft de Europese organistie voor atoomener gie Euratom bevestigd Euratom test monsters van de in beslag genomen deeltjes pluto nium. De Duitse politie heeft sinds mei dit jaar viermaal plutonium in beslag genomen. In twee geval len ging het op plutonium dat geschikt en noodzakelijk is voor het produceren van kernwapens. De vondsten hebben grote op schudding veroorzaakt. Het risi co bestaat immers dat naties, organisaties of individuen doe- het-zelf kernwapens zouden wil len en kunnen produceren. Gisterochtend maakte de politie van Sint Petersburg bekend dat in Kaliningrad drie mannen zijn gearresteerd die radioactief ma teriaal in een zestig kilo wegen de loden container aan de man trachtten te brengen. Een woordvoerder van het Rus sische ministerie van Buiten landse Zaken heeft echter op nieuw kritiek geuit op de 'sensa- tielust' van de Westerse media, die de publieke opinie terrorise ren. Talrijke Russische functio narissen houden vol dat Rusland in staat is zijn militaire en civie- De Ruandese premier Twagira- raungu heeft dit gisteren in Ki- Twagiramungu schendt daarmee het akkoord dat de RPF en de Verenigde Naties onlangs sloten. Washington (rtr) - Jean Hanson, algemeen adviseur van het Ame rikaanse ministerie van Finan ciën, heeft gisteren ontslag geno men. Haar positie was wankel gewor den door haar rol in de White water-affaire. Woensdag besloot onderminister Altman van Fi nanciën, een oude vriend van president Clinton, zijn functie om dezelfde reden neer te leg gen. De commissie bankzaken van de Senaat heeft Altman en Hanson verweten dat zij haar in februari onjuist hebben voorgelicht over de contacten tussen het ministe rie en het Witte Huis over de affaire. Altman zei toen dat er slechts een keer contact was ge weest, maar later bleek dat er zeker veertig keer tussen func tionarissen van het ministerie en «et Witte Huis over Whitewater was gesproken. De affaire-Whitewater heeft be- i trekking op de mogelijke betrok kenheid van Clinton bij fraudu- leuze handelingen in een mislukt "moerend-goedproject in de staat Arkansas, waar de presi dent tot zijn verkiezing in 1992 gouverneur was. Van onze redactie buitenland r-a toestemming geven voor een cntbrug om 21 vrouwen en nluit.het stadle te halen alle Servische krijgsgevange nen worden vrijgelaten. Geen van de gewonden kan in het etne, slecht uitgeruste zieken geld m Gorazde worden behan- Met hun nieuwe voorwaarde tar- k. Bosnische Serviërs de Naties opnieuw, woensdag eisten de Bosnische meens betaling voor de jegens de zieken in le nucleaire installaties afdoende te beveiligen. Pakistan ontkende gisteren be trokken te zijn bij smokkel van radioactief materiaal. Het Openbaar Ministerie in Ber lijn had laten weten de verden king te koesteren dat plutonium naar Pakistan gesmokkeld werd of zou worden. In verband met deze zaak werden woensdagmor gen in Berlijn vier mannen aan gehouden, zij zijn inmiddels weer vrijgelaten. De Duitse bondskanselier Kohl stuurt zaterdag een afgezant naar Moskou om de geïrriteerde Russen tot samenwerking te be wegen. President Jeltsin heeft die samenwerking vanaf zijn plezierjacht op de Wolga reeds toegezegd. De ministers van Binnenlandse Zaken van de Europese Unie zullen op 7 en 8 september in Berlijn bijeenkomen en de pluto- niumkwestie bespreken. Zij zul len dan ook met Oosteuropese collega's overleggen over de ille gale handel in de dodelijke han delswaar. Kigali (rtr/afp) - Troepen van het Ruandees Patriottisch Front (RPF) trekken de door Frankrijk ingestelde veiligheidszone in het zuidwesten van Ruanda binnen zodra de Franse soldaten zich hebben teruggetrokken. Zij spraken daarin dat RPF-sol- daten na het vertrek van de Fransen zich slechts ongewa pend in de zone mogen ophou den. „We willen heel Ruanda inne men. Voor de geloofwaardigheid van de regering moeten we heel het land bezetten, maar we zul len de zone niet aanvallen," al dus Twagiramungu. Frankrijk trekt zijn troepen ui terlijk 22 augustus uit het gebied terug. De VN stationeren daarna Afrikaanse troepen in de zone. Veel Hutu-vluchtelingen in Zuidwest-Ruanda zijn bang voor wraakacties en voor onderdruk king van de kant van het door Tutsi's gedomineerde RPF. Zij dreigen massaal naar Zaïre te vluchten. Controle door de VN van het gedemilitariseerde ge bied moet dat verhinderen. De opmerking van de premier kan echter tot gevolg hebben dat duizenden Ruandezen alsnog op de vlucht slaan. Twagiramungu zei dat de RPF- troepen zullen samenwerken met de Afrikaanse blauwhelmen in de regio. Het RPF heeft na de moord op Hutu-president Ha- byarimana in april vrijwel heel Ruanda veroverd. Volgens Franse militaire bron nen in de Zaïrese grensstad Go- ma zijn woensdag zeker 20.000 mensen de grens tussen Ruanda en Zaïre overgestoken, op weg naar Bukavu, eveneens in Zaïre. In die plaats bevinden zich al honderdduizenden Ruandese vluchtelingen, voornamelijk Hu tu's. Omgekeerd keerden bijna 8000 vluchtelingen terug naar Ruanda. Een schildwacht bewaakt SS-18 raketten. Het wapentuig wacht op vernietiging, zoals afgesproken is in de diverse wapen-akkoor den tussen de Verenigde Staten en Rusland. foto epa Algiers - Bij een aardbeving in het westen van Algerije zijn in de nacht van woens dag op donderdag zeker 147 mensen gedood en 289 men sen gewond geraakt. Tussen de acht- en tienduizend men sen raakten dakloos. Dit heeft de regionale prefectuur van het getroffen gebied in Mas cara meegedeeld. De beving had een kracht van 5,6 op de schaal van Richter. De beving was te voelen in een gebied dat tientallen kilometers in het vierkant besloeg. Duizenden inwoners vluchtten in paniek de straat op en brach ten daar de rest van de nacht door. Het epicentrum lag in het dorp Hassine, in de driehoek tussen Mascara, Sig en Mohammadia. Dit dorp zou het zwaarst zijn getroffen. Het grootste deel van de bebouwing zou in puin liggen en duizenden mensen zouden dakloos zijn. In het naburige kuuroord Bou Hanifia, waar in deze tijd van het jaar veel gasten zijn, troffen helpers tenminste 33 doden en 124 gewonden aan. Bij een aardbeving in 1980 in El Asnam, in het westen van het land, vielen 4000 slachtoffers en tienduizenden gewonden. De stad, die al eerder bij een beving in de jaren '50 was ver woest, werd in de jaren '80 her bouwd en omgedoopt tot Chief. Bij de jongste aardbeving in 1989 in het gebied van Tipaza, ten oosten van Algiers, vielen dertig doden. Portugal aardbeving met de kracht van 5,4 op de schaal van Richter Italië vr Sardin/q Middellandse Zee 'Mascara Algerije Sarajevo - Bosnische Serviërs weigeren mee te werken aan de evacuatie van ernstig zieke vrouwen en kinderen vanuit de ffioslim-enclave Gorazde. willen de Verenigde Naties Gorazde zijn al twee mensen overleden, melden de VN. Daar komt nog bij het het vervoer van de patiënten en de medische ver zorging van de inwoners van Gorazde ook al vertraagd is door geldgebrek van de VN. De woordvoerder van de VN heeft geen goede woorden over voor de houding van de Bosni sche Serviërs: „Het is weerzin wekkend dat zij het transport van zieken en gewonden aan een militaire kwestie verbinden." Volgens de VN hebben ook de moslims en de Kroaten zich aan dezelfde praktijken schuldig ge maakt, maar zijn de Serviërs daarin het verst gegaan. Van onze verslaggever Singapore - „Hij moet maar hangen. Mensen als Van Damme kunnen we hier missen als kiespijn." Henk Kuling, al ruim 7 jaar woonachtig in Singapore, heeft de stemming aan de bar van de Dutch Club, het trefpunt van de bijna 1400 Nederlanders in de stadstaat, al regelmatig ge peild: in Singapore heeft Jo hannes van Damme onder zijn landgenoten weinig vrienden. Kuling is er van overtuigd dat niemand van de Nederlandse kolonie er moeite mee heeft als Van Damme binnenkort hangt. Laat staan dat de clubleden zich nog zullen inspannen in een allerlaatste poging de ver oordeelde drugmokkelaar van de strop te redden. „We hebben eerder over die Van Damme wel eens discussies gehad aan de bar van de club en de algemene opinie was 'laat hem maar hangen'. Dat klinkt natuurlijk hard, maar we zijn er hier allemaal van overtuigd dat de man vantevoren heeft geweten wat hij deed, dat hij de risico's kende en dat hij schul dig is. En volgens de wetten van dit land krijg je dan de doodstraf. Zo eenvoudig is dat." Snel rijk Willen Nederlanders in den vreemde elkaar nog wel eens de helpende hand bieden als er een in moeilijkheden komt, naar Van Damme heeft de Dut ch Club - 'met goede redenen', zeggen enkele leden - nooit één hand uitgestoken. Kuling: „Ik heb al vaak de ellende van drugverslaafden gezien. Van Damme wilde ge woon snel 25.000 dollar rijker worden en heeft dat spul in zijn koffer gestopt. De man is op ons ook niet overgekomen als een naïeveling die ergens het slachtoffer van is geworden. En ach, dat hij Nederlander is maakt voor ons dan eigenlijk geen verschil." Mochten er in Singapore al Ne derlanders wonen die zich het lot van Van Damme aantrek ken, dan zullen ze zich waar schijnlijk toch niet laten horen. „Die moeten vooral niet aan de poort van de gevangenis gaan protesteren tegen de doodstraf, want dan zijn ze binnen de kortste keren hun werkvergun ning kwijt," zegt een medewer ker van het Singapore-filiaal van een grote Nederlandse bank. „Bovendien," vindt hij, „moet je een land niet veroor delen om zijn wetten. De maat schappij is hier uitermate reeël en correct." Intimideren Of het Van Damme, net als de Nederlandse Maria Krol ook lukt om op de valreep zijn executie te ontlopen, wordt door de Nederlandse kolonie betwijfeld. „Jullie kunnen in Nederland nog bezwaar maken, maar de regering hier laat zich nu niet meer intimideren. Bin nen een half jaar is het met Van Damme gedaan," voorspelt Ku ling. De Nederlandse bankemployé verwacht dat de doodstraf zal worden omgezet in levenslang, 'juist vanwege de politieke con sequenties.' Volgens de Singaporese advo caat van Van Damme, E. Perei- ra, gaat het met zijn cliënt 'naar omstandigheden' goed. Pereira zegt de Nederlander enkele weken geleden voor het laatst gesproken te hebben, maar wil verder absoluut niet praten over het vergeefse gra tieverzoek. „Het is een zeer moeilijke situatie en het is niet meer aan mij om er iets over te vertellen." In de Singaporese gevangenis, waar Van Damme al sinds zijn aanhouding in 1991 verblijft, is de 58-jarige Nederlandse inge nieur inmiddels een goede be kende. De wachtcommandant laat weten hem goed te kennen en meldt dat hij het prima doet. „Tenminste, wat ons betreft gaat het uitstekend met hem." 'Micro-seconden' voor de daadwerkelijke start is gisteren de lancering van het Amerikaanse ruimteveer Endeavour afge broken. De motoren waren al ontstoken, toen de boordcom puter de 'lift-off' afblies. De ruimtevaartorganisatie Nasa deelde mee dat de computer waarschijnlijk een niet naar behoren functionerende brandstofpomp had geregistreerd. Het is de vijfde maal dat de lancering van een ruimtevaart is afgebroken, maar nog nooit eerder gebeurde dit op zo'n laat tijdstip. Waarnemers zagen seconden na het tijdstip waarop de shuttle had moeten vertrekken oranje steekvlammen uit de motoren schieten. De computer wist brand te voorkomen door de sprinkler-installatie in werking te stellen. Het startplatform en het ruimteveer werden met koelwater natgespoten. De Endeavour zou de vervuiling van de aarde in kaart brengen. Prijs voor Bengaalse schrijfster Stockholm - Aan de Bengalese schrijfster Taslima Nasrin is gisteren in de Zweedse hoofdstad Stockholm de Kurt-Tuchols- ky-prijs 1994 uitgereikt. De 32-jarige feministe verblijft al een week in Zweden, omdat zij in haar vaderland Bangladesh door moslim-fundamentalisten met de dood wordt bedreigd. De Zweedse PEN-club reikt sinds 1985 elk jaar deze onderschei ding uit aan auteurs die in hun land van herkomst worden vervolgd en daarom in ballingschap moeten leven. De prijs is genoemd naar de linkse Duitse schrijver die in 1929 naar Zweden emigreerde en in 1935 hevig gedesillusioneerd door de triomf van de nazi's in zijn land zelfmoord pleegde. Belgische douane onderschept ivoor Brussel - De Belgische douane heeft op 9 augustus op de Brusselse luchthaven Zaventem een partij van ruim honderd kilo ivoor in beslag genomen, heeft het Wereld Natuur Fonds gisteren bekendgemaakt. De partij, die op de zwarte markt 17.000 gulden zou opbrengen, was als luchtpost uit Zaïre verzonden. Een douanier vond de pakjes verdacht zwaar voor luchtpost en ontdekte dat er ivoor in zat. Het ivoor was op weg naar China, waar het wordt gebruikt voor sieraden, stempels en beeldjes. Sinds 1990 is er een internationaal verbod op de handel in ivoor van kracht. De illegale handel gaat echter door. 'Advocaat Carlos boodschapper terrorist' Parijs - Mr. Jacques Vergès, een van de advocaten van de top-terrorist Carlos, is mogelijk in 1982 opgetreden als diens boodschapper bij de Franse overheid, schrijft het Franse' dag blad Le Monde, dat onderzoek heeft gedaan in de archieven van de Stasi, de geheime dienst van de voormalige DDR, in Berlijn. Het verhaal van Le Monde is een vervolg op onthullingen van een dag eerder, dat Vergès mogelijk lid is geweest van de groep van Carlos in Frankrijk. Ook die onthulling was ontleend aan de Stasi-archieven. In verband met de arrestatie van Carlos worden in Frankrijk twee zaken heropend. Het gaat om bomaanslagen in 1982 en 1983. Lets parlement wijst nieuwe regering af Riga - Het parlement van Letland heeft gisteren geweigerd zijn vertrouwen uit te spreken in de nieuwe conservatieve regering van premier Krastins. President Ulmanis zal nu moeten beslis sen of hij nieuwe verkiezingen uitschrijft. De nieuwe regering kreeg de steun van slechts vijfendertig afgevaardigden in het honderd leden tellende parlement. De partij van Krastins, de Nationale Conservatieve Partij LNNK, beschikt over slechts vijftien stemmen in het parlement. De partij probeerde een nieuwe regering te vormen zonder de steun van de Letse Weg, de grootste fractie in het parlement en de belangrijkste partij in de oude regering. Autonomie Palestijnen uitgebreid Jeruzalem - Israël heeft de eerste datum vastgesteld voor de overdracht van bestuurlijke bevoegdheden aan de Palestijnen op de bezette Westelijke Jordaanoever. Per 1 september zullen de Palestijnen hun eigen onderwijs gaan besturen, hebben Israël en de PLO afgesproken. Onderwijs is de eerste van vijf sectoren waarvan de leiding wordt overgegeven tijdens een interim-pe riode die 'vervroegde machtsoverdracht' wordt genoemd. Het gekozen tijdstip is praktisch en houdt verband met het begin van het schooljaar. Mandela: 'We zijn op schema' Kaapstad - De Zuidafrikaanse president Mandela heeft gisteren, ter ere van zijn honderdste regeerdag, gezegd dat de plannen voor wederopbouw en ontwikkeling van het land op schema liggen. „Uiteindelijk zullen we allemaal worden beoordeeld op het vermogen om een beter bestaan te creëren voor alle Zuidafrikaners," aldus de 76-jarige Mandela in zijn staatsrede. Hij kondigde de installatie aan van een waarheidscommissie die apartheidsmisdaden gaat blootleggen en de slachtoffers smarte- geld betalen. Hij gaf toe dat er nogal wat weerstand bestaat tegen dit plan, onder meer bij vice-president F.W. De Klerk, maar wil er mee doorgaan in het belang van het 'nationale helingsproces'.

de Stem | 1994 | | pagina 5