De paarse ploeg van premier Kok Positi A2 Hoogtijdag op Binnenhof Ondraaglijk lot -DE STEM- Kabinet Kok is er klaar voor Veel vertrouw Proces rond 1 in Friesland g DE STEM Paars kabinet DE STEM BINNENLAND BUITENLAND pB STEM Autostoelen in trek bij dieven VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 Door Carla Joosten en Debbie Langelaan Den Haag - Het zindert in politiek Den Haag. Niet van de warmte, maar van de gebeurtenissen die elkaar opvolgen. Op en rond het Binnenhof is het een komen en gaan van hoofdrol spelers: daar melden zich kandidaat-ministers voor het nieuwe paarse kabinet, elders vertrekt een premier en iets verderop kiest de CDA-fractie haar nieuwe leider. In een verlaten gangetje in de Tweede Kamer hangt nog een pos ter: 'Laat Brinkman zijn karwei beginnen.' Maar Elco Brinkman is op vakantié. De sfeer is nog uitgelatener dan hij al wel eens wil zijn op een laatste dag voor de vakantie: in het gedeelte van de Kamer waar het CDA huist, hangen overal kamerleden rond die wachten op het fractieberaad over de nieuwe leider. Hoewel die laatste nau welijks meer een verrassing kan zijn, houdt menig kamerlid er de spanning in. „Zo hebben wij onze eigen formatie," zegt een CDA'er. Niemand kan zich aan het einde van deze warme zomer voorstel len dat er straks gewoon weer commissie-vergaderingen zullen plaatsvinden over de uitrijregels voor mest, compleet met soms slaapverwekkende betogen. Maar vandaag is het spannend. „Hoe ver is Kok?" is de meest ge hoorde kreet in de wandelgangen. De één weet meer dan de ander. Zo heeft CDA-Kamerlid Hirsch Ballin natuurlijk de primeur wie de nieuwe minister van Justitie is. Terwijl Kok de nieuwelingen verwelkomt, neemt Lubbers elders afscheid. Hij grijpt de laatste persbijeenkomst na de ministerraad aan om zijn visie te geven op de gebeurtenissen in het CDA. Hij is zichtbaar geëmotioneerd door de dramatische situatie, waarin de partij zich bij zijn vertrek bevindt. Maar de vos heeft zijn streken nog niet verloren: Lubbers wil toch ook kwijt dat zijn kabinet de boedel in goede orde achterlaat. De strekking van zijn betoog: veel zaken waarmee 'paars' straks goe de sier zal maken, zijn al in gang gezet door zijn kabinet. En voor het overige deugt het natuurlijk niet, wat paars wil. De 250 weken van het laatste kabinet-Lubbers vormen een heus record. De vertrekkend premier geeft toe: een zekere slijtage zit er wel in. Altijd weer dezelfde gezichten en dezelfde verhalen. „Ja, ook in de eigen club," beaamt Ruud Lubbers en hij pakt zijn pa pieren op. Het is duidelijk: hij wil graag plaatsmaken. Nadat hij van 'die rotjongens' van de pers een cadeautje in ont vangst heeft genomen, loopt Lubbers opgelucht Nieuwspoort uit, waar hij 490 persconferenties gaf. „Zo, dat zit erop." In de Groen van Prinstererzaal in het aanpalende gebouw van de Tweede Kamer maakt Enneüs Heerma zich even later op voor zijn allereerste confrontatie met de pers als nieuwe fractieleider van het CDA. De door Lubbers zo gewenste wisseling van de wacht is er; al is het heel iemand anders dan hij zelf in gedachten had. Arme Hanja Maij-Weggen. Nog maar net als Europarlementariër geïnstalleerd en nu al is er niets meer over van haar politieke erfenis. Voormalig ambtsgenoot Tjerk Westerterp heeft met duivels plezier haar carpoolbeleid getorpedeerd. Maar hij niet alleen, want de uitspraak van de rechter was amper we reldkundig of de top van Verkeer en Waterstaat had de inmiddels be ruchte carpoolstrook al dood en begraven verklaard. Een bewijs dat afstandelijke Hanja ook op haar werkplaats weinig warme gevoelens heeft weten op te wekken. Maar het allerergste is haar gisteren overkomen. Haar aartsvijand Annemarie Jorritsma werd tot haar opvolgster benoemd. Dat moet het lot van Hanja in haar verbanningsoord Brussel haast ondraaglijk maken. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-23691 1/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; S 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14,® 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnémentsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per halfjaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per halfjaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 2 Het 22e na-oorlogse kabinet is het vierde dat aantreedt onder leiding van een Pv- dA'er en het eerste sinds 1918, waarin de christen-democratie niet is vertegenwoor digd. De formatie heeft 107 dagen ge duurd. Het regeren kan beginnen, de mi nisters zijn er klaar voor. Een korte ken nismaking met 12 van de 14 leden van de nieuwe ploeg. Minister van Algemene Zaken Minister-president Wim Kok, PvdA, 55 jaar. Woont in Amsterdam. Opleiding: mulo-b, hbs-b, manage- mentsopleiding Nijenrode. De vakbondsman die politicus werd. Besturen leer de hij in een bijna 25-jarige loopbaan in de vakbe weging, die eindigde met het voorzitterschap van de FNV. Op de harde leerschool voor politiek werd hij in 1986 toegelaten: lid van de Tweede Kamer en vrij wel meteen opvolger van Den Uyl als fractievoorzit ter van de PvdA. In november 1989 bracht hij de Pv dA weer in de regering. Hij nam een loodzware combinatie van functies op zich: minister van Financiën, vice-premier en poli tiek leider van zijn partij. In die laatste functie kwam Kok in de zomer van 1991 in grote problemen vanwege de wao-perikelen. Bij de verkiezingen van mei dit jaar verspeelde Kok twaalf zetels, maar hij had het geluk dat zijn partij door het nog omvangrijkere verlies (Iwintig zetels) van het CDA, de grootste partij werd. Over enkele eigenschappen van Kok zijn vriend en vijand het roerend eens: hij is integer, betrouwbaar en een harde werker. Minister van Binnenlandse Zaken Eerste vice-minister-president Hans Dijkstal, (WD), 51 jaar. Woont in Wassenaar. Opleiding: gymnasium-a, drie jaar rechtenstudie aan de Universiteit van Amsterdam. Als hij net zo goed weet te besturen als hij met hart en ziel de saxofoon bespeelt in zijn Liberal Swing Formation, komt het wel goed met Dijkstal. Voordat hij in 1982 in de grote politiek kwam, deed hij be stuurlijke ervaring op als raadslid en, van 1978 tot 1982, als wethouder in Wassenaar. Onder zijn lei ding kwam daar een paarse coalitie van VVD en Pv dA tot stand. Dijkstal is begiftigd met veel gevoel voor humor en een gulle lach en veel zelfspot. Rea gerend op alle mensen die hem feliciteerden, riep hij uit: 'Ze willen allemaal m'n voeten kussen, ik heb liever dat ze m'n hielen likken.' Het is Dijkstal ten voeten uit. Zijn kracht is dat hij onder alle omstan digheden zichzelf blijft, ongedwongen en informeel, en over goede sociale vaardigheden beschikt. Dijk stal is een goed gebekte en, als het moet, harde deba ter. Minister van Buitenlandse Zaken Tweede vice-minister-president Mr. Hans van Mierlo, D66, 63 jaar. Woont in Am sterdam. Opleiding; gymnasium-b, rechten aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Hij wordt de eindeloze prater van het kabinet. Mi nister zijn vergt wat anders dan bekwaam analyti cus en commentator spelen langs de zijlijn. De para dox zit hem ingebakken. Daardoor kleeft aan hem het imago van een moeizame beslisser. Dikke dos siers zijn minder aan hem besteed dan lange ge sprekken, waaruit hij kennis van en oplossingen voor problemen kan peuren. Oprichting, ondergang en heropstanding van D66 zijn nauw verbonden met zijn naam. Van Mierlo leverde een beslissende bij drage aan het tot stand komen van het kabinet-Den Uyl in 1973. Het kostte hem wel de kop. Onder inter ne druk trad hij af als fractieleider. In 1981 werd hij minister van defensie in het kabinet-Van Agt II. Daarna nam hij vanuit de fractie in de Eerste Ka mer, waarvan hij in 1983 lid was geworden, het ini tiatief om zijn zieltogende partij nieuw leven in te blazen. De paarse coalitie was zijn hartewens. Minister van Justitie Mr. Winnie Sorgdrager, D66, 46 jaar. Woont in Enschede. Opleiding: gymnasium-a, studeerde rech ten aan de Rijksuniversiteit Leiden. Haar carrière loopt als een trein. In december 1985 benoemd tot advocaat-generaal bij het Gerechtshof in Arnhem, in 1991 werd ze procureur-generaal. Sinds november 1993 in dezelfde functie verbonden aan het Gerechtshof in Den Haag. In haar porte feuille zitten de fraude, milieudelicten economische delicten en de voorlichting over het beleid. Ze wordt beschreven als spontaan, hartelijk en we tend wat ze wil. Televisiekijkend Nederland maakte met haar ken nis tijdens de vis-affaire. Ze bleek een goed van de tongriem gesne den, helder formulerende vrouw. Ze kan op charmante wijze de meest harde dingen zeggen, zon der dat tot de toehoorders direct doordingt hoe hard ze haar oorde len velt. Namens de PG's gaf ze commen taar op het rapport-Donner over de reorganisatie van het Openbaar Ministerie. Ze had er forse kritiek op. Nu moet ze het, zo wil het paars akkoord, uitvoeren. Mr. Sorgdrager heeft grote, actieve en passieve belangstelling, voor ui tingen van cultuur. Niet alleen is ze een verdienstelijk violiste, die nog steeds trouw lessen volgt, ook is ze voorzitter van het Operage zelschap Forum en houdt ze van 'Zalm beeldende kunst. Minister van Financiën Prof. drs. Ger- rit Zalm, WD, 42 jaar. Woont in Den Haag. Op leiding: HBS-a, economie aan de Vrije Uni versiteit in Am sterdam. Het Centraal Planbureau komt nu zelf in de regering. Het cijferbu- reau kreeg tij dens deze for- Ritzen matie forse kritiek van de politiek. Het zou zelf poli tiek bedrijven. Met de keuze voor Zalm op Financiën haalt Kok een man in huis, die zich steeds kritisch heeft uitgelaten over de paarse coalitie. Als directeur van het Cen traal Planbureau - 'een jongensdroom' en 'de mooi ste baan van Nederland' - heeft Zalm de publiciteit nimmer geschuwd. In de jaren zeventig is Zalm 'linkser dan links' lid van de PvdA. Maar tien jaar en een ambtelijke loopbaan bij de ministeries van Fi nanciën en Economische Zaken later begint hij sterk te twijfelen aan de economische denkbeelden van de PvdA. Uiteindelijk vindt hij politiek onderdak bij de WD, waar hij te boek staat als 'links-liberaal.' Zalm heeft zich als lid van de SER altijd sterk ge maakt voor forse ingrepen in de wao; hij voerde een ware kruistocht tegen het algemeen verbindend ver klaren van cao's. Hij is voorstander van het verlagen van het minimumloon en hij vindt dat het kabinet te weinig bezuinigt. Zalm is een innemend mens en een harde werker Een oud-collega heeft ooit gezegd dat Zalm zijn eigen zwakheden ook goed kent. Een daarvan is dat hij altijd een auto met chauffeur wil de hebben. Die wens gaat nu in vervulling. Minister van Sociale Zaken en Werkgelegenheid Drs. Ad Melkert, PvdA, 38 jaar. Woont in Almere Haven. Opleiding: gymnasium-a, politicologie met als studierichtingen internationale betrekkingen, economie en bestuurskunde. Van radicaal tot reformist. Ad Melkert is zijn poli tieke loopbaan begonnen bij de Politieke Partij Ra- dikalen. Midden jaren tachtig stapte hij over naar de PvdA. Een lachebekje is de besnorde Melkert zeker niet; hij is diep doordrongen van de ernst van het politieke vak. Erg geliefd is Melkert in zijn eigen fractie niet. Daarvoor is hij te am bitieus en te eigenzinnig. Hij laat zich vaak kritisch uit over partij genoten. Misschien is het toeval, maar waarschijnlijker is dat Melkert een goede neus heeft voor zaken die belangrijk worden. Vlak voor dat het onderwerp milieu politiek van belang werd, wierp Melkert zich op als woordvoerder. Hij had zich nauwelijks gestort op Surina me toen dat land volop in de be langstelling kwam. En als woord voerder Midden-Oosten stond Melkert weer volop in het brand punt van de publiciteit tijdens de Golfoorlog. Bij het aantre den van het laatste kabinet Lubbers in 1989 werd Thijs Wöltgens frac tievoorzitter en volgde Melkert hem op als fi nancieel woordvoerder. Melkert wordt gerekend tot de rechtervleugel van de PvdA- fractie; hij staat bekend als een koele, bereke nende techno craat. Minister van Dijkstal Kok Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu beheer Margareet de Boer, PvdA, 55 jaar. Woont in Zeijen, even buiten Assen. Opleiding: Sociale Academie en andere vakopleidingen. Geen naam viel in de speculaties zo vaak als die van de Drentse commissaris van de koningin, Margreet de Boer. In 1970 klein begonnen in de politiek als raadslid in Wormer, klom ze snel op. Van dagelijks bestuurder van het intergemeentelijk samenwer kingsorgaan Waterland via het lidmaatschap van Provinciale- en Gedeputeerde Staten van Noord- Holland tot, nu pas ruim anderhalf jaar geleden, commissaris van de koningin. Daar tussendoor was ze hoofd personeelszaken van de sociale werkvoor ziening in Amsterdam en hoofd sociale en algemene zaken de gemeente Zaanstad. Daar heeft ze politiek haar voordeel mee gedaan. „Ik vind niet dat je in een politiek lichaam kunt functioneren zonder kennis van de maatschappij; zonder dat je weet wat kans arm is." Ze geldt als een eerlijk politica, recht door zee en open, die gewone mensentaal spreekt. Als een van haar goede eigenschappen wordt genoemd dat ze goed kan luisteren. Aan de andere kant: als ze eenmaal een idee in haar hoofd heeft, gaat ze 'dram merig maar met open vizier' door roeien en ruiten om het te realiseren. Minister van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur Prof. dr. Els Borst-Eilers, D66, 62 jaar. Woont in Bilthoven. Opleiding: gymnasium-b, geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam, in 1972 gepro moveerd. Els Borst is geen vreemde in het Jeruzalem van de gezondheid zorg. Ze kent de wetenschappelij ke, maar ook de praktische kant ervan uit eigen ervaring. Werkte na haar artsenexamen anderhalf jaar op de kinderafdeling van het OLV-gasthuis in Amsterdam. In 1966 trad ze in dienst van het Academisch Medisch Ziekenhuis Utrecht, waarvan ze van 1977 tot 1986 directeur was. Ze schreef veel artikelen en bekleedde tal van bestuursfuncties. Sinds 1986 is ze vice-voorzitter van de Ge zondheidsraad en sedert twee jaar bijzonder hoogleraar aan de Uni versiteit van Amsterdam. Ze was onder meer voorzitter van de Commissie medisch handelen op een tweesprong, over keuzes in de gezondheids zorg. Uiterma te kundig, zeer veelzijdig, vasthoudend, vriendelijk, overtuigend en soepel in de omgang, wordt ze genoemd. Volgens insi ders wordt ze in de gezond heidszorg alom -gerespecteerd. Naar verwach ting zal ze slim laveren in het mijnenveld, dat de gezond heidszorg in de afgelopen jaren bleek te zijn. Van Mierlo Melkert Borst Voorhoeve Jorritsma Pronk De Boer Of ze er ook in zal slagen de kosten van de gezond, heidszorg te temperen, is de vraag. In 1986 al zei ze dat het onvermijdelijk is dat de gezondheidszorg steeds meer gaat kosten. Een jaar later voorspelde ze dat '65-plussers na het jaar 2000 een politieke factor worden waar terdege rekening moet worden gehou. den'. Minister van Onderwijs en Wetenschappen Dr. ir. Jo Ritzen, PvdA, 48 jaar. Woont in Delft. Opleiding: gymnasium-b, natuurkunde aan de TH Delft, doctor in de economische wetenschappen aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam Continuïteit en verandering, dat wordt de leidraad van Jo Ritzen. Hij blijft minister van Onderwijs Verrassend, omdat velen, ook in zijn eigen partij aannamen dat Onderwijs niet bij de PvdA zou blij! ven. De 'buitengewoon forse' bezuinigingen op de studiefinanciering en het hoger onderwijs hebben hem er niet van weerhouden voor een nieuwe kabi netsperiode bij te tekenen. Ritzen zal de uitdaging op eigen wijze invullen: veel. vuldig overleg met het onderwijsveld, openbare de batten over zijn beleid in de hoop op brede stem voor de veranderingen. De aanzet daarvoor heeft bij met zijn toernee langs de studentensteden gegeven. Nu krijgt deze ras-optimist de kans die aanpak ver der uit te bouwen. Voor de wetenschapper staat de gelijkheid van kan sen en de gelijkwaardigheid van zijn gesprekspart- ners centraal. Ritzen schuwt het debat niet, zijn des kundigheid is onbetwistbaar, en de Limburger is jo. viaal. Het begin van zijn ministerschap in 1989 was zonder meer onstuimig, met gewraakte uitspraken over, bijvoorbeeld, colleges in het Engels op univer siteiten. Dat zal hem in zijn tweede ambtstermijn niet nog eens overkomen. Minister van Verkeer en Waterstaat Annemarie Jorritsma-Lebbink, WD, 44 jaar. Woont in Bolsward. Opleiding: MMS, School voor toeris tische Vorming in Breda. Een vrolijke meid, op haar toekomst voorbereid. Dit kenschets past wel bij de nieuwe minister van Ver keer en Waterstaat. Vooral door haar vaak massieve oppositie tegen het beleid van haar voorgangster, Maij-Weggen - met wie ook de persoonljke verhou dingen niet best waren - heeft ze zich gedegen ken nis op het terrein dat ze nu moet gaan beheren ver worven. Sinds september 1982 is ze lid van de Twee de Kamer. Een generaliste werd ze niet. Ze zal voor al een vakminister zijn, hoewel niet bang haar mondje te roeren als het over zaken buiten haar ei gen terrein gaat. Voordat ze in de politiek stapte, was ze werkzaam op een reisbureau en als secreta resse. Politieke scholing kreeg ze elf jaar lang als lid van de gemeenteraad van Bolsward. Ze is joviaal ea spontaan, maar kan ook onverzettelijkheid uitstra len. Minister van Defensie Dr. ir. Joris Voorhoeve, WD, 48 jaar. Woont in Noordwijk. Opleiding: ontwikkelingseconomie aan de Landbouwhogeschool in Wageningen, filosofieën master of arts in de leer der internationale betrek kingen aan de John Hopkins University, Washing ton. Het ministerschap is voor de beminnelijke Joris Voorhoeve een verrassende come-back in de poli tiek. Voorhoeve stond jarenlang te boek als een saaie buitenlandspecialist toen hij in 1986 Ed Nijpels op volgde als voorzitter van de WD-Tweede Kamer fractie. Voorhoeve deed een vergeefse poging liet rechtse gezicht van de WD een socialere tint te ge ven. De professorale Voorhoeve groeide uit tot een zelfbewust en beheerst politicus die het tweede ka binet Lubbers ten val bracht. Nadat Voorhoeve door dezelfde Bolkestein, die hem nu terughaalt, ten val was gebracht, zocht hij de lommerrijke omgeving van het Instituut voor Buitenlandse Betrekkingen Clingendael op. Als buitenlandspecialist bepleitte hij militair ingrijpen om een einde te maken aan de burgeroorlog in voormalig Joegoslavië. Die uitspra ken hebben nu een pikante lading omdat de legertop - met de onlangs afgetreden chef-defensiestaf Van der Vlis als spreekbuis - geen heil verwacht vaneen militaire oplossing; politici moeten dat conflict beëindigen. Minister van Ontwikkelingssamenwerking Drs. Jan Pronk, PvdA, 54 jaar. Woont in Den Haag. Opleiding: gymnasium-b, economie aan de Erasmus Universiteit Rotterdam. De minister met de langste ervaring. In 1973, op 33- jarige leeftijd, werd Pronk voor de eerste maal mi nister van Ontwikkelingssamenwerking. Niemand leek, vanwege kennis van zaken en inzicht, daarvoor meer geknipt dan deze bevlogen leerling van de grote Jan Tinbergen. Maar het evenwicht van zijn leermeester ontbrak hem nog, waardoor hij vaak in conflict kwam met zijn collega's. In '78 werd hij weer ge woon kamerlid en in 1980 ad junct-secretaris-generaal van de UNCTAD, het VN-bureau voor ontwikkelingssamenwerking, fat bleef hij tot 1985. In dat jaar werd hij assistent-secretaris-generaal van de Verenigde Naties. In 1986 werd Pronk opnieuw van de Tweede Kamer eerste vice-voorzitter van de Pv dA. In het kabinet Lubbers-Kok kreeg Pronk opnieuw de porte feuille Ontwikkelingssamenwer- king. Met de aanslagen op het budge' voor hulp aaa de armste lan den had hi] zichtbaar moeite. voelde zich m de afweging tussen noodzaak '0l bezuinigen de steeds groeiende be hoefte aan ech te hulp 'burge meester in oo(; logstijd'. ffl staat kritisch tegenover hei rei Van de minst bekende paarse minister, Weijers (D66) was gisteren nog geen foto beschikbaar van paars. Sorgdrager Van Aartsen FOTO'S ANP Wijers veel gecijfer,te weinig bevlo genheid'. Van onze Haagse redactie pen Haag - De verschillende saties hebben gisteren opvalle je benoemde ministers. De paarse kabinet genieten al van de organisaties. m< bi- De vakbonden reageren verrast op de keuze van WD-Kamerlid Dijkstal voor Binnenlandse Za ken en PvdA-Kamerlid Melkert voor Sociale Zaken. De werkge versorganisaties VNO en NCW zijn zeer terughoudend in hun reacties. Voor deze organisaties telt het beleid, en niet de personen, liet een woordvoerder weten. Wel noemden de christelijke werkge vers de nieuwe minister van Fi nanciën Zalm (WD) 'een uitste kende keuze'. v c C V i t c I t k e r i Zeist (anp) - Autokrakers hebben een nieuwe prooi ontdekt: de luxe autostoelen van de Renault Espace. In Zeist dacht de eigenaar nog aan een grapje toen hij deze week twee rijen stoelen mis te, maar de politie ontnuch terde hem snel. Pas nog was een Driebergse bezitter van zo'n 'ruimtewa gen' al tot twee keer toe hetzelfde overkomen. Vol gens een politiewoordvoer der zitten de draaibare stoe len niét alleen heel lekker, ze zijn ook behoorlijk aan de prijs: 1200 gulden per stoel. „Kennelijk zijn er al dieven die daar hun beroep van hebben gemaakt." c v Leeuwarden (anp) - De 67-jarige nusga die in mei werd gearrestee op een baby die hij bij zijn d< wordt niet vervolgd. Het openba heeft de zaak geseponeerd omdat gend bewijs ontbreekt. De nu 33-jarige dochter van de verdachte deed in januari van dit jaar aangifte van moord op haar baby in december 1976. Ze wees haar vader als de dader aan. Deze had volgens de vrouw tevens bij een eerdere zwanger schap in 1974 een abortus opge wekt en het (vermoedelijk onvol dragen) kind gedood en begra ven. De zwangerschappen kwamen voor in een periode van seksueel misbruik binnen het gezin, aldus de aangeefster. De vrouw had in 1982 al aangifte gedaan van ja renlang seksueel misbruik bin nen het gezin, maar had toen niet gerept over de zwanger schappen. Ook deze zaak is des tijds wegens gebrek aan bewijs geseponeerd. WD-FRACTIELEIDER Bolkestein wi en ook aanstaand minister-presider delijk dat een paars kabinet niet z< doen geloven. 'Een gewoon kabir deeld moet worden', aldus de f kribbige Bolkestein op de dag dat een feit was. Beide politici hebben het groots bestaan geen bijzondere kabinet sploeg staat niet meteen garant des. Maar of de nieuwgekozen b=v. °t niet, rond paars zijn verwachting wieen al door de ongewone coe" serst sinds mensenheugenis niet voor de tweede keer in hun besta 9en te overbruggen door samen de deelname van D66, een par staat en alleen om die reden kritisc 1} doge verwachtingspatroon hi ei talent wel degelijk beïnvloed, gemaakt dat in gezamenlijkheid B®°?rdeeld. Mislukte bewindsliec Martij die wordt vertegenwoordigd, m nog een reden zijn de onderh .t .Paarse regeerakoord heeft i'nistersploeg past. Het is een rioJ?en en vernieuwingen vooi bouwd. Een dergelijk beleid rinn n e' worden gemaakt do °r alleen door dorre rekenaars fo i bev riting coali n :a te i hes nie voorna doo om team fnrm ?u erg voorbarig zijn w«\ateur Kok een dergelijk v i is hij er in geslaagd er Wjnstvrouweliike ministers cnnfPaarse kabinet heeft die plusp tel» ntntle van de pvdA met de eieursteihng en verbittering over anric 9root is. Het hoger onderwi e sectoren van de samemlev Ie ii een

de Stem | 1994 | | pagina 2