Kok heeft zijn ploeg rond GRATIS Heerma: 'Eerst vertrouwen herstellen' Fokker maakt snel schoon schip en verliest 200 min 69 65 89 79 69 1.59 1.59 1.59 Pessimisme over lot Johannes van Damme Berlijnse agenten van mishandeling verdacht WD maakt met noodgreep voor Landbouw paars volledig keuken apparaten KEUKENS 561 ils t gaat om it echt weten j bi) ons toch prijs. Voor u een bloem, ihetti, n jnen, elmoes, n a jam, ibrikozen of - 450 gram ±Jv kken e sladressirig, ulaas, ijworet, Aa rlOO gram®®l/R/ bluekems 'VOLVO popbands voor I veilig verkeer I in Terneuzen Abdoesjaparov geeft geen cadeautjes weg I Vliegveld Sarajevo weer dicht 7.95 Recordaantal Cubanen vlucht Diepvriesbedrijf Eismann regelt schulden I ?u'ven - Eismann Diepvries I huisdienst is bereid het grootste 11, 7an schulden die oud- ds grootste kruidenier 11 op de kleintjes letten. Zoektocht WD wegens groot succes herhaald! Gros leden FNV wil flexibel werken - Canetti overleden ^/ddeü^^ Nederlandse militairen in Bosnië gewond Dwingeloo vindt melkwegstelsel Steengrillen, net iets gfgk anders. im >t, m Tl m >ene Knuffelplant, 940 BREDA ROOSENDAAL CHAAM DE STEM ïemeuzen - Twintig Zeeuwse popbands werken belangeloos I üee aan een grote Zeeuwse actie 1 m het verkeer veiliger te maken, pie actie, Total Loss genaamd, is puur gericht op jongeren en krijgt zijn hoogtepunt tijdens een pop- I festival in Terneuzen op 27 au- I (Justus. 1 BZIE ZEELAND - Cl Venlo-De veertiende seizoensze ge van Djamolidin Abdoesjapa rov liet bij Wilfried Nelissen die pe sporen achter. Het duo vocht in Venlo aan het einde van de rijfde etappe van de Ronde van Nederland een scherpe strijd om de dagzege uit. Abdoesjaprov eg van de jury het voordeel I m de twijfel, won zijn tweede etappe in de Ronde en vergrootte :ijn voorsprong door de bonifica- rieseconden tot 14 tellen op de Italiaan Dario Bottaro en 27 op I Je Nederlander Servais Knaven. 1 ZIE SPORT - BI I Sarajevo - De Verenigde Naties hebben gisteravond de luchtha ven van de Bosnische hoofdstad Sarajevo gesloten, toen de lan dingsbaan van het vliegveld on der vuur was komen te liggen. Mortiervuur sloeg in kort nadat drie toestellen met hulpgoederen waren opgestegen. Niet duidelijk is wie de beschietingen hebben uitgevoerd. De hulpbrug naar de Bosnische hoofdstad was juist dinsdag hervat na een oponthoud I van drie weken. IZIE OOK BUITENLAND-A4 j Zomertijd vanaf '96 maand langer Den Haag - De zomertijd eindigt in 1996 pas op de laatste zondag in oktober. Nu duurt de zomer- 1, die begint op de laatste zon- in maart, tot de vierde zon- l in september. Het kabinet ift dat gisteren in zijn laatste I vergadering besloten. Ierland en het Verenigd Koninkrijk hebben al een zomertijd van zeven maan den. Over twee jaar zal dat in de I gehele Europese Unie zo zijn. HET WEER (lijn: 06-0305. De artikelen in deze adv* u in alle AH winkels kopen, behalve de a kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen oen in AH winkels waar één van die cljteN staat. Reclameprijzen gelden t/m zateru js a.s. Zolang de voorraad strekt, baar vanaf donderdag t/m Verkrijgbaar In de dleningsslagerijen. Regen Een nieuwe depressie zorgt opnieuw voor veel bewol king en bijbehorende regen. De wind is'matig. Vanaf morgen volgt een weersverbetering. Miami - De Amerikaanse kust wacht heeft woensdag 537 Cuba- I nen opgepikt. Sinds de grote uit tocht waarbij in 1980125.000 Cu- Mnen in bootjes de overtocht J 3aar de VS waagden, is het niet Deer voorgekomen dat zoveel 1 ?!ensen °P één dag het eiland van Wel Castro ontvluchtten. 'ZIE BUITENLAND - A4 1 drir enemers no§ aan het be" ®>)t moeten betalen kwijt te j L1 en; Dat kost het bedrijf eeroljoen gulden, zo werd gis pen bekendgemaakt. ,2|E ECONOMIE - A5 Van onze Haagse redactie Den Haag - De WD heeft gisteravond laat met een noodgreep het laatste pro bleem bij de vorming van het kabinet-Xok opgelost. Tot ieders verbazing wordt de hoogste ambtenaar van Binnenlandse Zaken, mr. J. van Aartsen, de nieuwe mi nister van Landbouw. VERDER IN DEZE KRANT: Portretten van nieuwe ministers Hoogtijdag op Binnenhof Positieve reacties op ministers Commentaar Van Aartsen werd naar voren ge schoven nadat zowel oud-minister Winsemius als de voorzitter van het landbouwschap, Varekamp, voor de eer hadden bedankt. Het -kabinet-Kok dat maandag aantreedt, telt een record aantal vrouwelijke bewindslieden: vier ministers en vijf staatssecretaris sen. De aanstaande benoeming van Van Aartsen wekt verbazing óm dat hij noch op het terrein van landbouw noch in het Europese beleid thuis is en ook geen politie ke ervaring heeft. Met Van Aartsen is het paarse ka binet van PvdA, WD en D66 rond. Politiek Den Haag kreeg nog een paar verrassingen te zien: het aanblijven van minister Ritzen (PvdA) op Onderwijs en het aan treden van de procureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag, mr. Winnie Sorgdrager (D66) op Justitie. Ook de D66-kandidaat voor Economische Zaken, de or ganisatie-deskundige dr. G. J. Wijers, was een verrassing. Hij is in de politiek een onbeschreven blad. Met de aanstaande benoeming van drs. G. Zalm (WD), directeur van het Centraal Planbureau, tot mi nister van Financiën eindigde de zoektocht van WD-leider Bol- kestein naar een kandidaat voor deze post. Het liefst had hij daar oud-minister en ex-informateur Van Aardenne gezien, maar deze weigerde. Evenals Robeco-diree- teur dr. P. Korteweg. Zalm krijgt in de belangrijk finan cieel en sociaal-economische hoek van het kabinet niet alleen veel te maken met zijn voorganger op Fi nanciën, premier Kok, maar ook met het PvdA-kamerlid Ad Mel- kert, die minister van Sociale Za ken en Werkgelegenheid wordt en met dr. Weijers (D66) op Economi sche Zaken. De buitenland-hoek van het kabi net wordt gevormd door Hans van Mierlo (D66) op Buitenlandse Za ken, Jan Pronk (PvdA) die op Ont wikkelingssamenwerking blijft en de verrassend in de politiek terug gekeerde voormalige WD-frac tieleider Joris Voorhoeve op Defensie. Pronk stelde gisteren al een voorwaarde aan zijn aanblij ven. Op een PvdA-briefing in Arn hem zei hij: „Ik maak het niet mee als de hulp voor de armste landen 0,7 procent van het bruto natio naal produkt wordt." Daarmee verklaarde Pronk al de oorlog aan de WD, die niet boven die inter nationale norm wil uitgaan. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ADVERTENTIE Voor alle mensen die op vakan tie waren viert Hans Verkerk Keukens nog een keer zijn dub bel feest. Hans Verkerk Keukens bestaat 30 jaar en opende zijn 40e filiaal. En dat vieren wij met een ongelofelijke actie. Als u deze week in één van onze filia len een complete keuken koopt krijgt u 5 apparaten gratis: OVEN - KOOKPLAAT KOELKAST - AFZUIGKAP VAATWASSER Als Fokker 'nou eens een 'schoon' vliegtuig maken... Terwijl de camera's klikken wordt de nieuwe fractieleider van het CDAEnneüs Heerma (rechts), gefeliciteerd door zijn belangrijkste concurrent De Hoop Scheffer. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - Enneüs Heerma is de nieuwe fractieleider van het CDA. De fractie heeft hem gisteren unaniem gekozen, nadat de andere kandidaten De Hoop Scheffer en Mate- man zich hadden teruggetrok ken. Als 'eerste opdracht' ziet Heerma, momenteel demissionair staats secretaris van Volkshuisvesting, het herstel van vertouwen met de CDA-achterban. „Ik realiseer me dat het een zwa re klus wordt, zeker aan de voor avond van de nieuwe rol van het CDA in de politiek. Ik ben van plan daarin mijzelf te blijven," aldus Heerma. Amsterdam - Twee derde van de leden van de Industriebond FNV is bereid om langer te werken in drukke periodes en korter bij een lagere afzet. Wel vinden de vak bondsleden dat deze zogeheten 'vari-tijd' moet dienen om de werkgelegenheid veilig te stellen. Bovendien moet de invoering er van gebeuren in overleg met de vakbonden. Dat blijkt uit een monsterenquête die de Industrie bond FNV onder 15.000 leden heeft gehouden. Heerma is niet de politiek leider van het CDA. „Er is een partijlei ding: de partijvoorzitter, de frac tievoorzitters in de Eerste en Tweede Kamer en de voorzitter van de Euro-delegatie. Ik maak daar onderdeel van uit, maar ik ben niet de enige leider," aldus Heerma gisteravond. De commissie-Gardeniers die de afgelopen verkiezingsnederlaag analyseerde, vindt dat het frac tievoorzitterschap en het leider schap van de partij in beginsel sa men moeten vallen. Heerma wijkt hier vanaf. „Ik stel me alleen be schikbaar voor deze kabinetspe riode. Hoewel ik voor de periode daarna niets uitsluit," aldus Heerma. Waarnemend partijvoorzitter VANDAAG IN DEZE KRANT De Duitstalige schrijver van joods-Spaanse af komst Elias Canetti is op 89-jarige leeftijd over leden. Hij maakte grote .indruk'met 'Het marty- rium' en zijn driedelige autobiografie en ontving in 1981 de Nobelprijs voor literatuur. ZIE GROTE GIDS - DEEL D Lodders zei eerder deze week al, dat de nieuwe fractievoorzitter niet automatisch de nieuwe par tijleider zal zijn. Heerma vertelde dat met de aan vaarding van zijn nieuwe functie 'geen jongensdroom in vervulling gaat'. „Maar ik heb me op de lijst met kandidaten voor de Kamer laten zetten. Dan voel ik me niet vrij om me aan deze functie te ont trekken." Andere Kamerleden aan de top van de kandidatenlijst, zoals Hirsch Ballin, Deetman en Van Rooy, hadden al eerder laten we ten dat zij niet beschikbaar zijn als kandidaat. Heerma zei dat te betreuren: „Ik zou zowel Deetman als Van Rooy als kandidaat gewaardeerd heb ben." Vice-fractievoorzitter Wol- ters zei dat ook andere CDA-Ka- merleden het betreurden dat er geen 'ruimere keus' uit kandida ten was. De fractieleiding heeft echter niet alsnog een beroep op hen gedaan om zich beschikbaar te stellen. De fractie had drie uur nodig om tot een keuze te komen. In die tijd is 'open en eerlijk' over alle drie de kandidaten gediscussieerd, zegt Wolters. Mateman en De Hoop Scheffer trokken zich al vrij snel terug, omdat ze aan za gen komen dat ze bij een stem ming ruim het onderspit zouden delven tegen Heerma. ZIE OOK BINNENLAND - A3: Lubbers en de vertrouwensbreuk INHOUD 2 KATERNEN Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A7 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D3 of de helft van de geldwaarde als extra korting. Kom snel langs en profiteer NU van deze actie. 'Geldt niet samen met andere aanbiedingen. GOES RINGBAAN WEST 2b - 0100-16451 Van onze verslaggevers Amsterdam - De Nederlandse afdeling vén Amnesty Inter national is uitermate somber over het lot van de Nederlan der Johannes van Damme die in Singapore tot de doodstraf is veroordeeld voor het smok kelen van ruim vier kilo heroï ne. Zowel vanuit Den Haag als vanuit Brussel wordt er grote 'diploma tieke en politieke druk' uitgeoe fend op de regering van Singapo re om de 58-jarige Nederlander alsnog clementie te verlenen. Vo rige maand wees president Ong Teng Cheong het gratieverzoek van Van Damme af, waarmee zijn laatste redmiddel verspeeld lijkt. In Singapore werden sinds 1975 ruim veertig mensen door ophan ging ter dood gebracht voor drug misdrijven. Van Damme zou de eerste Euro peaan zijn die dit lot moet onder gaan. De verwachting is dat het vonnis 'binnen afzienbare tijd, enkele maanden hooguit' voltrok ken zal worden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken levert Nederland momen teel een laatste 'intense inspan ning om de au toriteiten van Singapore tot andere gedach ten te bewegen'. Maar of dit zal lukken, is vol gens een woord voerster van het Amsterdamse kantoor van de mensenrechten beweging Am nesty Interna tional zeer de vraag. „Het is een grimmig en koppig regime dat zich niet makkelijk van de wijs laat brengen door internationale druk," aldus Amnesty over de re gering van Singapore. Vanuit het Europese hoofdkan toor van Amnesty in London zal waarschijnlijk een dezer dagen nog een laatste bliksemactie ge voerd worden voor de ter dood veroordeelde Nederlander. Maar of het schrijven van brieven en het sturen van telegrammen nog enig effect zal hebben, is uiterst onze ker. Singapore voert sinds 1975 een Van Damme keihard beleid ten aanzien van drughandel en - smokkel. Wie vijftien gram heroïne of een halve kilo hasj in zijn bezit heeft, kan al tot de strop worden veroordeeld. De 58-jarige in genieur uit Hen gelo werd op 27 september 1991 op het vliegveld Changi van Sin gapore gearres teerd tijdens een tussenlanding van zijn vlieg tuig, op weg van Bangkok naar Athene. In de dubbele bodem van zijn koffer werd 4,32 kilo zuivere heroïne aangetroffen. Van Dam me heeft steeds ontkend geweten te hebben w.at er in zijn koffer zat. Maar tot de hoogste rechtbank van Singapore werd hij schuldig bevonden. De Centrale Recherche Informa tiedienst in Nederland had sterke aanwijzingen dat zowel Van Damme als Marie Krol, een ande re Nederlandse die lange tijd in foto EPA 710311"000218 I I VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 PLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Willem Reijn Amsterdam - Fokker heeft in de eerste helft van dit jaar schoon schip gemaakt. Dat heeft geresulteerd in een zwaar verlies van bijna tweehonderd miljoen gulden. Fokker heeft een flink aantal bij zondere kosten van totaal 225 miljoen over de eerste helft van dit jaar als verlies genotnen. Dat is gebeurd in de wetenschap dat Fokker dit jaar een totale kapi taalsinjectie van twee miljard gulden krijgt toegediend. „Ze kunnen nu niet failliet, ze proberen nu al zoveel mogelijk weg te werken," constateert een analist. De vliegtuigbouwer wil niet ver der gaan dan dat het verlies sub stantieel onder de 460 miljoen van vorig jaar zal blijven en dat ook in de tweede helft van dit jaar nog geld zal worden verloren. Voor 1995 rekent Fokker ook nog op een min, waarna 1996, zoals topman B. van Schaik eerder aankondigde, weer zwarte cijfers moet laten zien. Als de verwachting van een aan trekkende vliegtuigmarkt in 1996 uitkomt, kan Fokker met de forse kapitaalsinjecties het diepe dal overbruggen, stelt het bedrijf. Nieuwe massa-ontslagen zullen dan niet nodig zijn, hoewel bij het wegsnijden-van management-la- gen nog wel banen verloren zul len gaan. VERVOLG OP ECONOMIE - A5 Van onze correspondent Frans Wijnands Berlijn - Tien Berlijnse politie-agenten worden verdacht van zware mishandeling van arrestanten. een cel in Singapore werd vastge houden maar uiteindelijk door het supreme court werd vrijge sproken, betaalde koeriers waren van een Afrikaanse druglijn. Sinds 1945 zijn er in totaal drie Nederlanders in het buitenland tot de dood veroordeeld. Dat ge beurde in Irak (A. Aronson: ver dacht van spionage voor de Israë li's, ter dood gebracht), in Sri Lanka (Van der Hulst: drugsmok kel, vrijgelaten) en Algerije (A. Pauw: drugsmokkel, vrijgelaten). Er verblijven momenteel ruim duizend Nederlanders in buiten landse gevangenissen. In 80 tot 85 procent van de gevallen gaat het om drugzaken. Volgens Amnesty International krijgt Johannes van Damme van deze organisatie dezelfde aan dacht als iedere andere terdood- veroordeelde. „Het maakt ons niet uit of hij een Nederlander of Europeaan is of niet. Dit soort kwesties is hier he laas bijna dagelijks werk. In een aantal gevallen boeken we wel successen met onze acties. Maar het bewind in Singapore staat be kend als bijzonder onvermurw baar." ZIE OOK BUITENLAND - A4: Van Damme heeft weinig vrienden in Singapore In hun dienstwagens, bureaus en in hun privé-woningen zijn slag wapens gevonden die niet tot de normale politie-uitrusting beho ren, zoals handschoenen die met keihard plastic waren verzwaard. Ook werden grote hoeveelheden ongebanderolleerde sigaretten gevonden en achterovergedrukte, blanco dienstpapieren zoals huis zoekingsbevelen. De tien agenten, onder wie twee vrouwen, worden verdacht van mishandeling van drie skinheads en een Roemeen. Een van de ver dachten komt uit oostelijk Ber lijn. de anderen uit het westelijke stadsdeel. De officier van Justitie heeft te gen een van hen al een arrestatie bevel in voorbereiding. Voorlopig zijn de agenten op vrije voeten, maar wel geschorst. De agenten Den Haag - Twee Nederlandse VN-militairen zijn gisteren en woensdag in Bosnië op een mijn gestapt en gewond geraakt. Een 24-jarige sergeant liep gis termorgen zware verwondingen op toen hij tijdens een patrouille ten noordwesten van Srebrenica vermoedelijk op een anti-perso neelsmijn trapte. Tijdens een operatie in het veld hospitaal van het Nederlandse VN-bataljon in de Moslimenclave Srebrenica moest zijn linkerbeen boven de knie worden geampu teerd. De militair is buiten le vensgevaar, maar kan nog niet- naar Nederland worden ver voerd. Hij wordt voorlopig ver pleegd in het veldhospitaal. Het is de tweede Nederlandse VN-militair in Bosnië binnen een dag die gewond raakt. Woens dagavond liep een eveneens 24- jarige sergeant in de buurt van Srebrenica verwondingen aan zijn hoofd, armen en benen op toen hij op een anti-personeels mijn stapte. zouden hun arrestanten op straat en in het politiebureau hebben geslagen en getrapt. De Berlijnse politieleiding ontkent dat er ra cistische of buitenlander-vijan delijke motieven in het spel zijn. De politie van de Duitse hoofd stad is de laatste tijd regelmatig in het nieuws. In het recente verleden zijn agen ten vaker hun boekje te buiten gegaan, vooral in de hardhandige behandeling van Vietnamese si- garettenverkopers in het Berlijn se stadscentrum. Justitie onder zoekt 27 gevallen van mishande ling van Vietnamezen door agen ten. Het pas begonnen onderzoek tegen de tien verdachten verloopt uiterst moeizaam. De agenten weigeren mee te werken en doen hun mond niet open. Den Haag - Met behulp van 's werelds oudste radiotele scoop, die in het Drenthse Dwingeloo, hebben astrono men in de buurt van het melkwegstelsel, waar ook de aarde deel van uitmaakt, een nieuw stelsel ontdekt. De omvang van dat spiraal stelsel bedraagt 65.000 licht jaren, ongeveer de helft van de Melkweg. Astronomisch gezien staat het Dwingeloostelsel, zoals het nu officieel heet, in de buurt van onze Melkweg, ook al scheiden tien miljoen lichtjaren beide stelsels van elkaar. ADVERTENTIE Huis ten Bosch Aan de markt in Etten-Leur Reserveren 01608-12340 ADVERTENTIE KAINET Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, kwartaal automatisch bank/gironr4 84.70 In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1