DE STEM kt uit met d dansen Parkpop in Den Haag groter dan Woodstock Schrijvers in Oost-Europa verlegen met nieuwe vrijheid 'Festival van ongespeelde stuit' in Amsterdam Elias Canetti analyseerde absurde realiteit Belgisch Boekhuis in Tilburg gaat dicht Elizabeth Taylor wil tv-serie blokkeren UIT GIDS Israëlische filosoof Leibowitz overleden NIEUWS ENSTEN Kiek Eigenaar Reiber ziet geen uitweg AUGUSTUS 1994 Q 00 uur. Inlichtingen bij ale VW. dzand WEDSTRIJD - Zeehengel- eniging De Wielingen hield jaarlijkse toeristenwed- ijd in zeehengelen. Gevist :rd in de Noordzee voor de st van Cadzand. Er waren deelnemers. De vangsten ren redelijk en bestonden ornamelijk uit tong. Win- ar werd Frank de Reu uit ilippine met een lengte van centimeter aan gevangen Behalve de eerste prijs am hij ook in het bezit van beker. 2. Wilfried Mollet, ,-Laureins (B) 52, 3. Tonny n Overmeeren, Aardenburg 4. André Verhelen, Zelzate 35, 5. Geert Annicaert, rdenburg met 32 centime- onswei 2, Heinkenszand, tel 106-1290. engstdijk en Hulst - Dierenarts R. ;rsol en J. Versol-Ten Hoopen, evierstr. 18, Hengstdijk, tel! 148-2365. Zaterdagspreekuur té engstdijk om 13.00 u. Verder vlgs spr. ulst - Dierenartsen Aerts-Bosch ullaertstr. 43, tel. 01140-14015! reekuur za. 10-11.30 u. en vol- ns afspraak. reskens, Aardenburg, Sluis - Die narts G. de Bruijckere en E.v. ruinessen-Kapsenberg. Za-. en zo! reekuur gezelschapsdieren in ardenburg, (Romanlaan 28), van 1.30-12.00 u. en in Oostburg (Brou- erijstr. 8) van 13.00-13.30 u., ver- er vlgs. tel. afspr. tel. 01177-2398 "01172-2769. el, Terneuzen, Zaamslag en engstdijk - Vanaf zat. 12.00 u. ierenarts R. Versol, Plevierstr. 18, engstdijk, tel. 01155-61488.' reekuur Axel: za. 11-12 u. en js. afspr. as van Gent - Dierenarts E. David, "estdam 54, tel. 01158-53800, bgg! 1157-1319. Spreekuur za. 11-12 u. n na afspraak. erneuzen e.o. - Peter de Vos, Poli- liniek voor kleine huisdieren 'De teenberghe', v. Steenbergenlaan 7, erneuzen, tel. 01150-96425. preekuur: zat. 12-13 u. Verder na elefonische afspraak. .P. de Vos en A. Burm, Kliniek van leine huisdieren en bijzondere die- en, v. Diemenstr. 83, Terneuzen, el. 01150-19628. Spreekuur zat. 2.30-14 u. en na telefonisch over- eg. Oostburg - Dierenarts J.v.d. Vijver, Sirius 1, tel. 01170-52103. Spreek uur zat. en zond. na tel. afspr. Bgg. Dierenkliniek IJzendijke, 1176-1388. t.-Jansteen e.o. - Dierenarts A. de ruyn, Tempelier 34, St. Jansteen, el. 01140-12701, bgg. 01140-10546 preekuur za. en zo. 11-12 u. en lgs. afspraak, huisbezoek ook na fspraak. ierenkliniek IJzendijke - Dieren- rtsen Van de Vijver. Week- -ndspreekuren: zat. om 13.00 uur, ond. om 12.00 uur en vlgs. afspr. el. 01176-1388, bgg. 01174-8424. ANDARTSEN "est-Zeeuws-Vlaanderen - Tand- rts J. Schautteet, Grote Maagden- str. 24, Sluis, tel. 01178-1921. preekuur zat. en zond. 12-12.30 ur. Oost-Zeeuws-Vlaanderen - Tand arts H. Verhelst, Terneuzensestr. 10, Zaamslag, tel. 01153-1700. Spreek uur zat. 10-10.30 en 18-18.30 u. zond. 12-12.30 u. Zuid- en Noord-Beveland - Tand arts J. ten Haaf, Van Hallstr. 2, Goes. In het weekeinde tel. nr. 06-52771398. Spreekuur zat. en zond. 10-11 uur, APOTHEKEN Axel - Apotheek Axel, Oranjestr. 6, tel. 01155-62888. Geop. zat 10-11 en 16-17 uur. Verder uitsluitend voor spoedgevallen en recepten. Goes - Goesche apotheek, Klokstr, 19, tel. 01100-27104. Geop. zat. 8.30-17.30 u., zond. 10-11.30 en 16-18 u. Hulst - Apotheek Hulst. Geop. zat. 11-12 uur en 15.30-17.30 uur, zond. 11-11.30 u. en 16.30-17.30 u. Voor spoedgevallen buiten openingstijden is de dienstdoende apothekersassis tente thuis bereikbaar tel. 01140-14255. Terneuzen - Apotheëk Klaassen, tel. 01150-12090. Geop. zat. van 8.30-17.30 u„ zond. 11.30-12.30 u. en 17-18 u. ZIEKENHUIZEN ZEEUWS- VLAANDEREN *Voor eerste hulp bij ongelukken: eerst dienstdoende huisarts raadple gen. Hulst - Buitenpolikliniek De Honte, tel. 01140-12651. Oostburg - St. Antoniusziekenhuis, tel. 01170-59000. Terneuzen - Streekziekenhuis De Honte tel. 01150-88000. AMBULANCE EN BRANDWEER Zeeuws-Vlaanderen - Tel. 01184-14444. Volksdansgroep 'Avogro', die West-Zeeuwsch-Vlaanderen ïgsjaar met een flink aanbod elke vrijdag om 14.30 uur afwis selend terecht kunnen in het Woonzorgcentrum 'Coensdike'te Aardenburg of de Hof van Eede in Eede. Voor informatie en opgaven kan men zich wenden tot de Stich ting Welzijn voor Ouderen m Oostburg of tot Avogro in Aar denburg. De dansavonden voor het aanleren van dansen uit het Land van Cadzand vinden plaats in de gymzaal aan de Sint Ba- vostraat te Aardenburg °P woensdagavond vanaf 20.00 uur met ingang van 14 september. Daarnaast zal 'Avogro' ook ae boer op gaan. Op 26 oktober a.s- treedt de groep op in 'Coensdiek te Aardenburg en op 27 oktobe in Nieuwvliet. Verder staat een optreden gepland bij ge'e8eJ* heid van de herdenking vaJlll grensoverschrijding door H.» Koningin Wilhelmina op maart 1945 te Eede. De jeugd komt aan zijn trekke op maandagmiddag in de g®' zaal in Aardenburg van 16.001 17.00 uur. Daar gaat men Ier dansen op klompen. Grot Gids yan onze verslaggever Niet Woodstock is het grootste festival ter wereld, maar ons eigen Haagse Parkpop. Al jaren trekt het gratis toegankelijke feest een half miljoen mensen naar het Zuiderpark. Dit jaar is het in verband met de Wereldruiterspelen ver plaatst van juni naar augustus. Maar de verdere opzet blijft hetzelfde: zondag 21 augustus wordt tussen 13.00 en 20.15 uur op twee podia opgetreden door een gemêleerd gezelschap mu zikanten uit alle delen van de wereld. Op Podium 1 treden aan: Chris Daniels The Kings (13-13.40 uur), Urban Heroes (13.55-14.40 uur), Angelique Kidjo (15.05-15.55 uur), 2 Unli mited (16.20-17 uur), Manie Street Preachers (17.30-18.30 uur) en ex-Toto-voorman Steve Lukather (19.05-20.15 uur). Bijna synchroon, maar toch niet helemaal, loopt het pro gramma van Podium 2 met Mau Mau (13-13.40 uur), FFF (13.55-14.40 uur), Dulfer (15-15.40 uur), Golden Earring (16-16.55 uur), ex-Cold Chisel- voorman Jimmy Barnes (17.25-18.25 uur) en tot slot de Nigeriaanse King Sunny Adé The New African Beats (18.50-19.50 uur). Popmarkt Een grote popmarkt op de fes- tivalweide biedt bezoekers een ruim assortiment popartikelen, tweedehands kleding, kunst, sieraden, geestverruimende versnaperingen, zonnebrillen en hebbedingetjes uit de hele wereld. Voor de allerkleinste Parkpop-bezoekers is op het terrein een speeltuin ingericht. Bezoekers die er de voorkeur aan geven zich achter op het veld op te houden, kunnen het programma op de podia toch goed volgen -op het enorme scherm van de Jumbotron. De NS zetten, afhankelijk van het reizigersaanbod, extra trei nen in naar Den Haag. Bij beide Haagse stations verkoopt de HTM speciale Parkpop tours a 5 gulden voor bussen en trams die rechtstreeks naar het Zuiderpark rijden. Kamperen is verboden. Golden Earring FOTO ARCHIEF DE STEM Profeten tegen wil en dank Door onze correspondent Stevo Akkerman Praag - „Ik zou graag de saaiheid hebben waarin straten hun namen houden", zei de Hongaarse schrijver György Konrad eens in een interview. Waar Westerse collega's soms jaloers waren op de grote thema's die Konrad en andere Oosteuropese schrijvers omgaven (Onderdruk king, Vrijheid, Oorlog, Vrede), wilde Konrad zelf niets liever dan leven in een kabbelende democratie. Dan zou hij de politiek de politiek kunnen laten om zich volledig aan de literatuur te kunnen wijden. Maar kabbelende democratieën zijn er niet in Oost-Europa. Hongarije komt misschien, nog het verst in die richting, maar ook daar is de democratie een Jantje en zolang dat zo is, ;t Konrdd actief in het pu blieke leven. Andere Oosteuro pese schrijvers doen dat ook, zo' bleek onlangs op een discussie bijeenkomst over 'Literatuur en nationalisme' in Praag. Maar ze doen het aarzelend; het zijn pro feten tegen wil en dank. Er bestaat nu eenmaal, zei de Pool Adam Michnik, een Oosteu ropese traditie waarin schrijvers de rol vervullen van zoniet 'het geweten der natie' dan toch op z'n minst van 'nationale raads man'. En het is niet gemakkelijk met die traditie te breken. Het idee van een complete artistieke vrijheid is Oost-Europa vreemd. Altijd, zo zei ook de Tsjechische Eda Kriseova, hebben onze schrijvers een hoger doel ge diend. Literair gezien resulteer de dat helaas in middelmatig heid. In de negentiende eeuw waren schrijvers de inspirators van de nationale Tsjechische beweging, in de twintigste eeuw werden ze voor het karretje van het com munisme gespannen. En ook de dissidenten die zich daartegen verzetten, raakten vaak huns on danks toch in het publieke debat terecht. Soms zelfs zodanig dat ze ophielden schrijver te zijn. György Konrdd: actief gebleven in de prille democratie van Hongarije. Afscheid nemen is voor de hele sterken. Of de ongevoeligen misschien. Wie kan een deur echter zich dicht trekken en londer droef gemoed denken: hier kom ik nooit meer terug? leder ander probeert wat vast te houden. En maakt dus foto's, liet verloren gegane tastbaar in lilveren lijst of varkenslederen clbum. De jaarlijkse reis, een hoogtepunt in de dulle opeenvolging der dagen, gaat voorbij, maar mag niet uitgewist. 72 Kiekjes zijn net toereikend om het gevoel van bevrijding, wereldburgerschap en 'geld speelt geen tol' terug te roepen. Een overleden grootvader prijkt bij vader op het buffet en bewijst de thuiskomende studerende kinderen dat ze in een hoog te houden traditie staan. En bij de grijze onderdirecteur staan echtgenoot en koters op het bureau om hem eraan te herinneren wat hij zal verliezen als zijn hormonen hem parten dreigen te spelen. Foto's registreren en reminisceren. De persfotograaf legt vast wat er gebeurt om de lezer de volgende ochtend het idee te geven dat hij er idfbij had kunnen staan. De portretfotograaf legt vast voor de eeuwigheid van de herinnering. De kunstfotograaf doet geen van heide. Die schept een eigen wereldzoals Breda Fotografica '94 toont. In De Beyerd de inmiddels doodgeschreven Amerikaanse fotogoeroe 'ohn Baldessari, met stip door hemzelf genoteerd. In werkelijkheid "ielijk oninteressante montages, afgedekt met keurige ronde stippen clsof er op de vernissage al flink aangekocht is. Spannender wordt de fotokunst in de Kloosterkazerne. Een spook slot met wapperende flarden gordijnen, druppelende kranen en geluiden als van een louche Amerikaanse B-film. Wastafels zonder spiegels. De bevestigingslatten zitten er nog. De in een Dracula veranderende bezoeker mag zijn eigen magie niet onder ogen komen. en met deze ruimte speelt de nieuwe fotografie. Robert Flick toont in een wal van lawaai de vernielingen door de rassenrellen in Los Angeles. Hij wil de rol en de invloed van de nieuwsmedia aan de orde men. Op zolder in een cel onder de hanebalken staat een monitor, hip Arnold springt uitgeput met zijn voeten boven zijn hoofd op en icer. Het maakt hijgerig. Een afdoende straf voor wie boven en aan et eind gekomen dacht het werk van de vijfendertig exposanten met 'en schouderophalen af te kunnen doen. i 'iezaal ervoor organisator en Bredanaar Jean Ruiter. Foto's van eroemde Europese kathedralen in desolate Amerikaanse woestijn- wdschappen. Het contrast biedt zicht op de werkelijke esthetiek, filter laat zien dat een fotografisch kunstenaar niet uitsluitend door i hoeker tuurt. Hij maakt zijn eigen objecten. De historische ouwwerken worden nagebouwd uit waardeloze materialen. Een triomfboog vindt zichzelf terug in ketchupzakjes, de Dom m 'liaan is gehuld in roze bont. De schoonheid van de vorm, los geschiedeniscontext en materiaal, het h a'J resll^Uu" van eigen knutselarij is niet uniek voor Ruiter. In Br i van "BES aan de Bredase Reigerstraat exposeren gel an!se fOCoSrafen. Een ervan, Hans Biezen, is indertijd bekend Ij*,'"''''" "Is vastlegger van alle exposities in het Van Abbemuseum. het h°nuCt me' de ^uns' heeft hem over de drempel getrokken van Het ff kunstenaarschap. Hij maakt doosjes en fotografeert die. voor r, Z'*" mltnles d'e aan het denken zetten. Over licht, donker, Het' "i<fji"'r' h'el"e en verhoudingen. Biezen dwingt tot denken, comb ^°e' Bogaers, maar met fotografische verhalen. Hij ntiuJTY' verschdlende afbeeldingen, waardoor de waarnemer anders kan doen dan bij zijn associatieve vertelling een Z,o'*Zch,iedenis verzinnen. faterp n' bewijzen de exposities, meer te kunnnen zijn dan kiek'h weerSaven of monumenten voor herinnering. Het woord su„ hoewel afkomstig van de 19e eeuwse Leidse fotograaf Kiek - kunstfeen 'n fe'te ah Het hjkt op kijken en dat leert de moderne President Vaclav Havel is daar van het treffendste voorbeeld. Hardop denkend kwam de Slo- waak Martin Simecka daarop tot de conclusie dat er waar schijnlijk zoiets is als een kriti sche grens tussen het private territorium van de schrijver en zijn publieke optreden. Wie al te publiek wordt, houdt op schrij ver te zijn. Daarbij had hij overi gens niet humanistische ex-dis sidenten als Havel op het oog. Die zijn er niet in Slowakije, of althans: niet in de Slowaakse politiek. Nee, Simecka doelde op de vele Slowaakse schrijvers die onder het communisme communistisch waren en die thans, plotsklaps, nationalistisch zijn geworden. Dat hij zichzelf toch ook nogal eens roert in het openbare Slo waakse leven, verklaarde Sime cka aldus: „Als ik naar buiten treed, dan is dat omdat ik het gevoel heb dat mijn recht op een privé-territorium wordt be dreigd. En niet alleen dat van mij, ook dat van anderen. Ik kom op voor de ruimte van het individu en ik geloof dat bij uitstek de schrijver daar niet zonder kan. Mijn nationalisti sche collega's doen het omge keerde. Die bewieroken de hei- Amsterdam (anp) - De Stich ting Schrijverstoneel, opge richt om het Nederlands to neel 'op te krikken' met nieu we Nederlandse stukken, or ganiseert komend najaar het 'Festival van het ongespeelde stuk'. Professionele acteurs zullen tien toneelstukken voorlezen op zondagen in no vember en december in thea ter Bellevue in Amsterdam. Het beste toneelstuk krijgt de Media Max Prijs ter waarde van 10.000 gulden. De Stichting zal ook haar best doen het stuk op de planken te krijgen. Welke acteurs de tien stukken gaan voorlezen is nog niet bepaald. De schrijver en een eventuele regis seur houden daar castings voor. Acteur en dramaschrijver Edwin de Vries, die de Stichting Schrij verstoneel samen met Haye van der Heyden en theaterproducent Gislebert Thierens oprichtte, wil nog niet zeggen welke tien stuk ken voor de 'readings' zijn uitge kozen. Werk van de auteurs Edward Montie, Froukje Fokke- ma, Tom Vorstenbosch en Haye van der Heyden zit er in ieder geval bij. Een aantal toneelstuk ken is in opdracht van de Stich ting Schrijverstoneel geschreven, maar er zijn er ook scripts bij die nooit eerder zijn gespeeld. Sommige auteurs werden bijge staan door de schrijvers van de Stichting. Vaak blijkt dat schrij vers meer hebben aan het advies van collega's, vertelt De Vries. Ze spreken eikaars taal. Een dramaturg heeft vaak weinig tijd om een toneelschrijver te bege leiden. De Stichting Schrijverstoneel ontstond ongeveer een jaar gele den. De Vries: „We merkten dat goede toneelschrijvers de moed een beetje hebben opgegeven. Als ze een stuk schrijven en opsturen naar een toneelgezel schap, verdwijnt het daar vaak in een la." Dat toneelgezelschap pen vaak roepen dat ze wél Ne derlands werk spelen, overtuigt hem niet. „In de praktijk gebeurt het toch niet vaak." De artistiek leiders van de to neelgezelschappen hebben vol gens hem enthousiast gereageerd op het initiatief van het Schrij verstoneel. De Vries heeft ze ook voor de voorleesdagen in Belle vue uitgenodigd. Hij verwacht dat ze komen. Voor de afnemers heeft de 'rea ding' als voordeel dat ze alvast een beeld kunnen krijgen van de stukken. De auteurs kunnen hun script ermee uitproberen. Lezen of schrijven van toneel is immers vrij moeilijk. Soms moet je horen hoe het klinkt. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de stichting de stukken ook zelf zou uitbrengen. Daar voor ontbreekt het geld nog. Zij benadert binnenkort sponsors om de benodigde productiekos ten te financieren. Voor het vol gende kunstenplan na 1996, hoopt de stichting een subsidie van het ministerie van WVC te krijgen. Het rijk heeft een be drag van ongeveer 60.000 gulden beschikbaar gesteld voor de schrijfopdrachten. Het Prins Bernhard Fonds droeg vorig jaar 50.000 gulden bij. Het Festival van het ongespeelde stuk, heeft plaats op 6, 13, 20 en 27 november en 4 december. Zürich (dpa/anp/afp) - De Duitstalige schrijver van joods-Spaanse afkomst Elias Ganetti is het afgelopen week einde op 89-jarige leeftijd overleden in de Zwitserse stad Zürich. Dat meldde de Duitse krant Frankfurter Allge- meine Zeitung (FAZ) gisteren. Canet- ti's uitgever bevestigde dat hij woens dag naast James Joyce in Zürich, waar de schrijver sinds 1988 leefde, is be graven. De FAZ publiceert tevens de laatste, tot nu toe ongepubliceerde aantekeningen van Canetti, die in 1981 de Nobelprijs voor literatuur kreeg. Canetti publiceerde in 1936 zijn eerste roman 'Die Blendung' ('Het martyrium'). In 1960 volgde zijn hoofdwerk 'Masse und Macht', een filoso- fisch-psychologische studie waarin achter grond en aard van het fascisme centraal staan. Canetti is op 25 juli 1905 in Bulgarije geboren. Hij heeft in verschillende Europe se landen geleefd. Als kind ging hij voor twee jaar naar Engeland, waarheen hij aan het begin van de Tweede Wereldoorlog opnieuw emigreerde. Aan die tijd hield hij een Brits paspoort over. Tijdens de Eerste Elias Canetti FOTO ANP Wereldoorlog en in de jaren '20 leefde hij 'afwisselend in Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland, waar hij kennis maakte met Bertolt Brecht. Canetti had een universele humanistische vorming. Hij was een kenner van de voor- socratische Griekse denkers en van de leer van de Chinese wijsgeer Confucius. Hij hield van de Franse literatuur, met name van de schrijver Stendhal. Uit Canetti's oeuvre blijkt tevens een gedegen kennis van de psychoanalyse, het marxisme en het structuralisme. Zijn werk is in het Duits gehouden, hoewel hij naast Engels en Frans ook Spaans had geleerd van zijn sefardische familie. Zijn laatste grote succes was zijn autobio grafie, die tussen 1977 en 1985 verscheen in de drie delen 'Die gerettete Zunge' ('De behouden tong'), 'Die Fackel im Ohr' en 'Das Augenspiel'. De trilogie is doordrenkt van gedachten over de dood en het gevecht ertegen. Canetti schreef ook essays en pessimistische toneelstuken, waarin een nauwkeurig weergegeven realiteit ad ab- surdum wordt gevoerd. In 1972 kreeg Canetti de Georg-Büchner- Prijs en in 1977 de Gottfried-Keller-Prijs, twee van de belangrijkste literaire onder scheidingen in West-Duitsland. In 1968 kreeg hij de Grosser Österreichischer Staatspreis. Critici prezen in zijn werk de verwevenheid van wijsheid, melancholie en spot. VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 DEEL Van onze verslaggeefster Tilburg - Het Belgisch Boekhuis aan de Juliana van Stol bergstraat heeft zijn langste tijd gehad in Tilburg. De boekenzaak gaat niet meer open. De zes personeelsleden komen op straat te staan. ligheid van de natie en ontzeg gen anderen het recht daar niet aan mee te doen." In Kroatië liggen de tegenstellin gen precies zo, alleen veel extre mer, zei Slavenka Drakulic, au teur van de bestseller 'Hoe wij het communisme overleefden en toch bleven lachen'. Ook in Kroatië verruilden de 'officiële' schrijvers het communisme voor het nationalisme en gingen ze vervolgens voort met het bepa len van de heersende culturele toon. Wie, zoals Drakulic, die melodie niet mee wilde zingen, werd uit het nest gegooid. Haar boeken worden tegenwoordig over de hele wereld gepubli ceerd, behalve in Kroatië. Ze was, misschien zonder het te willen, een profeet geworden, de boodschapper van een onaange name waarheid. En ze wordt, zoals dat met profeten gaat, in eigen land niet geëerd. Toch zijn het juist mensen als Simecka en Drakulic, zo zei Michnik ten besluit, die de ware nationalisten zijn. Zonder te be weren dat schrijvers verplicht zijn zich in te zetten voor het nut van het algemeen, voerde hij aan dat zij daar wel uiterst geschikt voor zijn.„Net als voor een persoon is het voor een land gezond om ongemakkelijke vra gen over zijn karakter niet uit de weg te gaan. Alleen op die ma nier kan het volwassen worden. Schrijvers stellen die vragen, zij zijn de echte nationalisten." Dit is volgens F. Reiber uit Ber gen op Zoom, de man achter de schermen van het Belgisch Boek huis, het gevolg van de uitspraak van het kort geding. Het boek huis had het geding aangespan nen tegen de Koninklijke Veree- niging voor de Belangen des Boekhandels (KVB), die eerder deze maand beslag heeft laten leggen op de boekenvoorraad in de winkel aan de Juliana van Stolbergstraat. De beslaglegging volgde nadat de KVB onder meer had gecon stateerd dat in de winkel met viltstift moedwillig beschadigde boeken tegen een lagere prijs werden verkocht. In zijn uitspraak stelt president mr. G. Poeldrink van de recht bank in Breda dat de KVB ge rechtigd was tot beslaglegging over te gaan. Het Belgisch Boek huis had geen 'beschadigde' boe ken tegen een lagere prijs mogen verkopen. De KVB heeft eerder dit jaar ook al beslag gelegd op de boeken voorraad van het Belgisch Boek huis. Hierna kwamen KVB en Reiber tot een minnelijke schik king. Maar na de viltstifttruc ging de KVB opnieuw tot beslag legging over. Volgens de president van de rechtbank is er ook geen sprake geweest van reële import van boeken uit België. 'Een kunst greep,' aldus de president. „Wij hebben verloren, maar ook de consument," aldus Reiber gis teren in een reactie. „Maar ik zie geen andere weg dan sluiting. Door deze rechtszaak zijn we een illusie en veel geld armer geworden." Los Angeles (ap) - Elizabeth Taylor heeft de televisiezen der NBC voor het gerecht gedaagd in een poging uit-' zending te voorkomen van een miniserie over haar leven. De serie is gebaseerd op een nog niet uitgekomen boek van C. David Heymann. Van een andere biogarfie van deze schrijver over Jackie Kennedy is al eerder een succesvolle tv-serie gemaakt. Heymann schrijft onder meer dat Taylor door drie van haar zeven mannen - Mike Todd, Nic ky Hilton en Richard Burton - werd geslagen. Ook beschrijft hij haar pogingen om haar huidige echtgenoot Larry Fortensky, die zij heeeft ontmoet in een afkick centrum, 'presentabel' te maken voor de hoge kringen waarin zij verkeert. In de door Taylor ingediende aanklacht staat dat de actrice in haar levensonderhoud voorziet door middel van haar naamsbe kendheid. Volgens de aanklacht staan in het werk van Heymann onwaarheden die haar naam, en daarmee baar mogelijkheden om geld te verdienen, kunnen aan tasten. Jeruzalem (afp) - De beroemdste filosoof van Israël, Yeshaya- hu Leibowitz, die zich altijd fel heeft verzet tegen de bezetting van de westehjke Jordaanoever en de Gazastrook, is gisteren op 91-jarige leeftijd overleden, aldus de Israëhsche radio. De non-conformist, die in eigen land haat zowel als bewondering wekte, hield niet op de 'judeo-nazi'-ideologie te kritiseren sinds de verovering van de gebieden in 1967. Hij riep Israëlische militairen op niet te gaan dienen in de bezette gebieden. Toch kende een onafhankelijke commissie van intellectuelen Leibo witz vorig jaar de Israël Prijs toe, de hoogste onderscheiding op het gebied van de kunsten, wetenschap en letteren. Gezien de ontstane verontwaardiging weigerde de filosoof echter de prijs. De in Riga in Letland geboren Leibowitz bezat vijf doctoraten: in de fysica, filosofie, medicijnen, geschiedenis en biologie. Hij was ultra-orthodox en specialist in de leer van de middeleeuwse, joods-Spaanse filosoof Maimonides. FILMS GOES - Grand Theater 19 en 21.30 u. Speed. HULST - De Koning van Engeland 19.30 en 22 u. The Flintstones. 19.30 en 22 u. Beverly Hills Cop 3. 19.30 en 22 u. Speed. 19.30 en 22 u. The cliënt. - 19.30 en 22 u. Four weddings and a funeral. MIDDELBURG - Cinema 20 u. In the line of fire. 22.30 u. Indochine. OOSTBURG - Ledeltheater 20 u. The getaway. TERNEUZEN - Luxortheater 20 u. Striking distance. VLISSINGEN - Alhambra 1 19 en 21.30 u. Flintstones. - Alhambra 2 19 en 21.30 u. The Beverly Hills Cop 3. - Alhambra 3 19 en 21.30 u. Speed. - Alhambra 4 19 en 21.30 u. Four weddings and a funeral. ANTWERPEN - Metropolis Zaal 1 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Naked gun 3. Zaal 2 - 14.30, 17 u. Aristokatten. 20 u. Schindler's list. Zaal 3 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Blank check. Zaal 4 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Four weddings and a funeral. Zaal 5 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Beverly Hills Cop 3. Zaal 6 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The Flintstones. Zaal 7 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The next karate kid. Zaal 8 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The crow. Zaal 9 - 14.30 en 17 u. The cow boy way. 20 en 22.30 u. Blink. Zaal 10 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Romeo is bleeding. Zaal 11 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. This boys life. Zaal 12 - 14.30,17 u. 8 Seconds. 20 u. Geronimo. 22.30 u. On deadly ground. Zaal 13 -• 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Bad girls. Zaal 14 - 14.30, 17 u. We're back. 20 en 22.30 u. Maverick. Zaal 15 - 14.30, 17 u. Thumbeli- na. 20 u. Shadowlands. 22.30 u. Intersection. Zaal 16 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Ace ventura: pet detective. Zaal 17 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The Pelican brief. Zaal 18 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Maverick. Zaal 19 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The Getaway. Zaal 20 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Escape from Absolom. Zaal 21 14.30 u. Gettysburg. 20 en 22.30 u. The Flintstones. Zaal 22 - 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Serial mom. GENT - Decascoop 14.30, 17, 20 en 22.30 u% Beverly Hills Cop 3. 17, 20 en 22.30 u. Romeo is bleeding. 20 en 22.30 u. The boys life. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Maverick. 14.30 u. We're back 14.30, 17, 20 u. Blank check." 14.30, 17 u. The cowboy way. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The crow. 14.30, 17 en 20 u. Next karate kid. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. Escape from Absolom. 14.30 en 17 u. 8 Seconds. 22.30 u. Serial mom. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. The Flintstones. 20 en 22.30 u. The getaway. 14.30, 17, 20 en 22.30 u. 4 Wed dings a funeral. 14.30 en 17 u. The Aristocats. 22.30 u. Shadowlands. 20 u. Schindler's List. KNOKKE - Beverly Screens 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Beverly Hills Cop 3. 15, 17.30, 20 en 22.30 u. Maverick. 15, 17.30, 20 en 22.30 u. The Flintstones. 17.30 u. Police academy 7. 20 u. Four weddings and a funeral. 15 u. De Aristokatten. 22.30 u. The Getaway.

de Stem | 1994 | | pagina 15