:nheid leze Rien De Radius: een 'supersnel' zeilbootje DE STEM 'Bevolking informeren over varkensmesterijen'' 'Kritiek draagt niet bij aan behoud van Antoniusziekenhuis Twijfels over dure zwembad-installatie in Hulst Reactie burgemeester Steenkamp op boekje Zeeuwse makelaars 4 fiLinr*"uw- Oostburg wil ruimte voor ouderen uitbreiden POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DAG KLAPPER |0pa en Oma Patrick Opa, Oma Spokenboek Sponselee ulieren Ilz' Onze zijn vandaag 40 jaar getrouwd [iartelijk gefeliciteerd Anneke, Sophie, Jaccoline en Anouk Getrouwd DE STEM ZEELAND C2 Stremming bij veren 'Surfers van het eerste uur zoeken alternatief dat dezelfde spanning geeft Raadslid L. Wille in Oostburg: EDITIE ZEELAND Nieuwe cursus EHBO Hulst Zeventiende editie van Boekweitfeest in Zuiddorpe Inbraak in auto Geld weg uit kantoor Hulst Blikseminslag Snelheidscontrole Winkeldiefstal Inbraken in cafés Domburg Kloosterzande Axel Clingc College van Ben W Oostburg: -18 cje, jubileum, verloving, ie, examen, I 1.09 incl. BTW, I icht. Foto of 115 x 40 mm ige tarieven op orden niet Ird. eef uw tekst af bij één van Hslijke opgaven I cepteerd indien zijn, ook indien Bvoegd is. Bcht voor teksten Inen te weigeren. I :hten bereiken I (st behoudt de I oor om de naam I ekend te maken. hoopt vandaag Abraham te zien. Eindelijk 18, eindelijk volwassen!? Proficiat. Hans, Marja en Richard. vanuit de Vinkeveense plassen een behouden vaart!! Groetjes Bram. Tonny Dufornee en Klaas Menninga 18-08-94, Breda. VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1994 Van onze verslaggever jju]st - De technici staan nog „jet te trappelen om meer jan een ton te stoppen in een r,eliV soort waterbehande lingsinstallatie voor het over dekt zwembad in Hulst. Dat bleek gisteren in de commis sie stads- en dorpsontwikke ling. Eergisteren vond de commissie Financiën unaniem dat beter de 'dure' installatie kan worden aangeschaft dan dat de huidige voor zowat 17.000 gulden aange past wordt. Zowel wethouder G. van de Voorde als chef stads- en dorpsontwikkeling G. Totté de den gisteren hun best de raadsle den daarvan af te laten zien. Totté wees erop dat de nieuwe techniek, waarbij chloor zelf ter plaatse wordt gemaakt uit zout, nog in de kinderschoenen staat. „Ik denk dat de gemeente die stap pas moet nemen als er een installatie is die door iedereen is goedgekeurd en aan alle normen voldoet." Daarnaast wees hij er op dat de gemeente met een ton zeker niet zal toekomen. „Omdat het allemaal nog maar in ont wikkeling is kunnen we zo'n in stallatie misschien over vijf jaar voor de helft kopen," voerde hij nog aan. Volgens Totté voldoet het zwembad met de aanpassing van de huidige installatie weer ruimschoots aan alle normen. „We vinden dat het beter is nu even pas op de plaats te maken," viel wethouder Van de Voorde hem bij. „Voorlopig kunnen we hiermee vooruit en dan kunnen we later altijd nog zien wat we doen." De betogen wekten verbazing op bij Th. Blommaert (D66). „Als u nou zo'n installatie helemaal niet wilt aanschaffen, waarom worden in het raadsvoorstel dan al die voordelen ervan opge somd? Dan had u dat verhaal beter weg kunnen laten." Vol gens de wethouder moet de pas sage in het raadsvoorstel, waarin gewag wordt gemaakt van het bestaan van zo'n nieuwe instal latie, louter worden gezien als 'voorlichting'. Hontenisse niet duurder' Van onze verslaggever Kloosterzande - Het wo nen in de gemeente Honte- nisse is helemaal niet duurder geworden. Burge meester Th. Steenkamp geeft die reactie op het eergisteren gespresenteer- boekje van de Zeeuwse makelaars, waarin de ta rieven onroerend zaakbe lasting (ozb) op een rijtje zijn gezet. Uit de cijfers blijkt dat Honte nisse het hoogste ozb-tarief in Zeeuws-Vlaanderen heeft en wat Zeeland betreft naar de vierde plaats is geklommen. „Dat tarief is al jaren zo," zegt Steenkamp, „en ons tarief is de laatste jaren nauwelijks verhoogd. Dus wij zijn helemaal niet duurder ge worden." Steenkamp benadrukt dat een tanevenvergelijking op zich wei nig zegt. „Het gaat er om wat de mensen moeten betalen. En bij ons zijn de taxaties van het onroerend goed over het alge meen mild. We hebben bijna 3500 woningen en we krijgen nauwelijks bezwaarschriften binnen. Dat zegt al genoeg". Overigens staat volgend jaar de vijfjaarlijkse hertaxatie in Hon tenisse weer voor de deur. „De inschatting is dat de waarde van de woningen dan toch een stuk r komt te liggen," zegt Steenkamp. Als dat zo is dan zal de gemeente in evenredige mate het tarief verlagen. De ozb brengt in Hontenisse jaarlijks 'anderhalf miljoen op. Wat Steenkamp betreft hoeft dat niet hoger te worden. „Er is geen enkele reden om de inwoners meer te laten betalen, want zoals het er nu naar uitziet, krijgen we straks een half miljoen extra uitkering van het rijk." Steenkamp wijst er op dat de ozb maar een deel is van de totale woonlasten. „Wat reini gingsrechten betreft zijn wij met 185 gulden de laagste van heel Nederland. De meeste gemeen ten heffen een rioolrecht van 100 gulden of meer. Wij doen dat niet. Als je dat allemaal bij el kaar telt zitten wij wat woonlas ten betreft in de middenmoot. Kruiningen/Perkpolder - Van de op- en afritten naar de veerbo ten op de aanlegplaats Kruinin- gen van het veer Kruiningen/ Perkpolder is met ingang van ndag 22 augustus steeds maar één rijstrook te gebruiken. Rijkswaterstaat begint die dag namelijk met het aanbrengen van een nieuwe slijtlaag op het viaduct en de bruggen die de op at afritten vormen. De hele ope ratie gaat drie tot vier weken luren. Bij ongunstig weer kan, lat nog langer worden. Ho veerdienst probeert het oponthoud dat bij het laden en ossen van de boten wordt opge lopen zoveel mogelijk in te halen tijdens de overtochten. Etten-Leur - Hij hoopt dat er ooit een eigen zeilklasse komt voor de Radius. Dat zou voor Kees Radius uit Etten-Leur de bekroning zijn op zijn uitvinding, de Radius 4.8. „Daarom heb ik ook mijn eigen naam aan de boot gegeven," zegt de ont werper van het vier meter en tachtig centimeter lange 'supersnelle' zeilbootje. Het bootje houdt oneerbiedig gezegd het midden tussen een surfplank en een klein model zeilbootje en heeft slechts één zeil, net als bij een surfplank. „Het idee van dit ontwerp komt inderdaad uit het surfen, met een link naar een vaste mast- boot. Het gaat net zo snel als een surfplank omdat hier ook de liftfactor schuin omhoog gaat. Daardoor is er minder wrijving en heeft het het com fort van een zeilbootje," legt Radius uit. Hij is al sinds 1982 bezig met het ontwerpen van de boot. In 1988 was hij met het idee voor deze boot te gast bij het pro-1 gramma Ideeënbus van Veroni ca. Het idee werd een echte boot en daarmee verscheen hij onlangs bij het televisiepro gramma Uitvinders van de EO. Uitvinden vindt hij niet het goede woord. Het is meer dan dat, vindt Radius. „Ik heb een opleiding Industriële Vormge ving gedaan. Ik heb al verschil lende dingen ontworpen, zoals lampjes en meubilair. Toevallig ben ik helemaal gek van de zeilerij. Zo heb ik van mijn hobby mijn vak gemaakt," zegt Radius. De uitvinding van het bootje is ontstaan uit de persoonlijke be hoefte van Kees Radius. „Ik ben zelf surfer van het eerste uur. Maar het surfen is een beetje over zijn hoogtepunt heen. De eerste generatie sur fers zoekt een alternatief, dat dezelfde spanning geeft. Voor die mensen is mijn creatie ui termate geschikt. Het is weer totaal iets anders en het gaat net zo snel," zegt de veertiger. Hij heeft zelf al gevaren met de Radius 4.8. „Op de Grevelingen en het Veerse Meer. Gewoon omdat ik het zelf lekker vind en natuurlijk ook om mijn bootje te promoten," geeft hij eerlijk toe. Zijn ideeën ontwerpt hij ge woon in de huiskamer van zijn woning in Etten-Leur „Schet sen, tekeningen, modellen tot prototypes aan toe." Hij bouwt de boot, die bestaat uit kunststof (carbon epoxie), ook zelf. Maar niet in Etten- Leur. „Daar is hier geen ruimte voor. Het bouwen gebeurt in het noorden van het land. In ongeveer vier weken is de boot fru'M Kees Radius bij zijn uitvinding. klaar om te varen." Ideeën-flitsen, zoals de uitvin ding van de boot, heeft Radius maar zelden. „Het is niet zo dat je achter de tafel gaat zitten en denkt 'nu ga ik een boot ont werpen'. Die ideeën komen op de raarste momenten. Je kunt daar niet op gaan zitten wach ten. Daarom werk ik meestal in opdracht. Ik ben nu bezig met het ontwerpen van een dosee- runit voor wasmiddelen, zodat alle losse schepjes in de vuilnis- FOTO DE STEM/DICK DE BOER bak kunnen. Hoe het er precies uit gaat zien, weet ik nog niet. Maar je moet je iets voorstellen als een knopje waar je voor kleine wasjes een keer op drukt en voor grotere wassen twee of drie keer," aldus de ontwerper. Redactie '«rneuien: Zuidlandstraat 32, 'el01150-18924, fax 01150- "554. Redacteuren: Frank van r°Jfj' Frank Deij, Rein van z ?!m'Ton Koomen (sport), de p|j®99e! (editiechef), Harold fe Klokstraat 1, tel. 01100- fax 01100-21928. facteur: Cees Maas (provin- jtëverslaggever). „,u Steenstraat 14, tel. 1140-13751, fax 01140-19698. acteur: Eugène Verstraeten W- editiechef). Advertentieverkoop Zuidlandstraat 'el- 01150-17920. ^tegenwoordig®^. Martin °ei]e, Hans Dimmers. ^«tegenwoordige ^straetem" Manan rianf^Pileider: HarrV Mour ns, tel. 076-236454. titopn°0nnurnmers en openings- Van onze correspondent Oostburg - In Oostburg bestaan veel zopgen en onzekerheid over de komst van varkensmesterijen. „Daarom zullen we voorlichting moeten geven aan de bevolking en ik verzoek het college hiervoor te zorgen." Dat zei L. Wille (Pvda) gisteravond tijdens een vergadering van de gemeenteraad in Oostburg. „Er wordt regelmatig aan mij gevraagd waar er varkensmesterijen kunnen komen en ik zou het zelf niet weten." Volgens wethouder C. Bolijn-Hertzberger zijn er momenteel zes aanvragen in behan deling. „De hoorzitting hebben we achter de rug en momenteel zijn we bezig met het behandelen van de bezwaarschriften," aldus de wethouder. „Aanstaande woensdag zal ik in de desbetreffende commissie u van meer informatie kunnen voorzien." Op vragen hoe de stand van zaken is rondom de nieuw te bouwen sporthal en zwembad in Oostburg antwoordde Bolijn, dat er in stilte hard aan de plannen wordt gewerkt. „In de eerste week van september wordt er gespro ken met de zwembadcommissie," aldus Bo lijn. De Oostburgse gemeenteraad was gistera vond verdeeld over een investering van 20 mille voor het opknappen van de toegangs weg naar het Hertenpark in Groede. Zowel de CDA- als PVDA-fractie stemden tegen tot ongenoegen van WD'er J.Provoost. „Dit lijkt een politieke beslissing," merkte hij op. Volgens L. Wille van de PVDA zijn alle door de raad genomen beslissingen politiek dus maakte de heer Provoost zich onnodig druk. Wethouder Bolijn was van mening dat de 20 mille geen weggegooid geld is. „Het wordt een knap weggetje en het is zeker niet zonde van het geld," besloot ze zelfverzekerd. 32, Oostburg - De gemeenteraad van Oostburg heeft zich gistera vond unaniem uitgesproken voor uitbreiding van de beschikbare ruimte voor ouderen in Den Hoekzak in Oostburg. De raad zet hierdoor het college weer aan het werk, want het college had de uitbreiding reeds afgewezen. „Knelpunt is en blijft, dat de ouderensoos gratis gebruik maakt van gemeentelijke ruim ten en dus ongelimiteerde be hoefte kweekt aan ruimtes. Daarbij is het zo dat nu de gemeente voor aanzienlijke be zuinigingsoperaties staat ook de oudere hierin een deel zal moe ten leveren," aldus het college, die een externe uitbreiding aan Den Hoekzak die 85 mille zou kosten niet ziet zitten. „Een ouderennota en een kern takendiscussie, dat zijn zaken daar kunnen we niet op wach ten," zei J.Wielakker (Pvda) na dat was geopperd om hierop te wachten vooraleer een beslissing over de uitbreiding te nemen. „We moeten die uitbouw nu rea liseren." Ook H. van der Weegen (D T) was deze mening toegedaan. „Dan nu maar een beslissing forceren. De rijksoverheid is er zelf de schuld van dat er veel ouderen in Oostburg bijkomen door sluiting van Russchevliet, de leeftijdsgenoten zoeken el kaar op." Volgens wethouder C. Bolijn- Hertzberger kon de raad enkele Hulst - De EHBO St. Christoffel Hulst start 15 september met een nieuwe cursus. Die bestaat uit basisopleiding, verbandleer en reanimatie. Dat is de basis die nodig is om bekwaam eerste hulp te verle nen. Tevens worden er vervolg cursussen voor gevorderden ge geven. Voor aanmeldingen of in lichtingen kan met contact op nemen met de secretaris via 01140-20203. Om de kosten wat te drukken en de cursussen betaalbaar te hou den, heeft de gemeente toestem ming verleend voor het houden van een collecte. Van 22 tót en met 26 augustus komen de col lectanten langs de deur. Van onze verslaggever Zuiddorpe - In Zuiddorpe wordt morgen en zondag voor de zeventiende keer het Boekweitfeest gehouden. Het comité heeft ook dit jaar voor een gevarieerd programma gezorgd. Het asielzoekerscentrum in hotel De Lindenhof verleent ook haar medewerking aan het feest. Op' zaterdag en zondag tonen asiel zoekers op het terrein van De Lindenhof van 14.00 tot 17.00 uur internationale spelen. Het Boekweitfeest begint zater dag om 14.00 uur. Op het pro gramma staan verder koersbal op het Dorpsplein, een schieting op de liggende wip en een optre den van het dweilorkest Tands- jen Bei uit Westdorpe. Het feest wordt om 19.00 uur officieel geopend door burge meester W. de Graaf van Axel. Medewerking verleent muziek vereniging Eendracht maakt macht uit Koewacht. De eerste dag wordt afgesloten met een groot openluchtbal dat om 20.00 uur begint. Op zondag 21 augustus kunnen belangstel lenden zich om 12.00 uur in schrijven in café 't Gemeente huis voor de toerrit voor motor fietsen. De derde Boekweitrit motorfietsen start om 13.00 uur. Om 14.00 uur beginnen de ande re activiteiten zoals een schie ting op de liggende wip en optre dens van dweilband De Steense Ratten uit St. Jansteen en dweil band Sas Dixie uit Sas van Gent. Om 19.00 klinkt weer het start sein voor het openluchtbal en om 19.30 uur stijgt een hetelucht ballon op met aan boord onder meer burgemeester De Graaf. Tijdens het Boekweitfeest is er doorlopend allerlei koopwaar, spelen en ambachten, is er een grote rommelmarkt, zijn er de bekende Boekweitkoeken ver krijgbaar en kan een ritje met de paardentram worden gemaakt. Tijdens het Boekweitfeest is het Dorpsplein beide dagen afgeslo ten voor het doorgaand verkeer, vanaf De Lindenhof tot de St. Geleynstraat. De bushalte op het Dorpsplein vervalt beide dagen. Buspassagiers voor Koewacht en Sas van Gent kunnen zich mel den bij het Boekweitcomité, die zorgt voor het vervoer naar de bushalte buiten het dorp. Hulst - In de nacht van woensdag op donderdag is in gebroken in een aan het Oran- jebolwerk te Hulst geparkeer de personenauto van een 57-jarige vrouw uit die plaats. Uit het voertuig werd de auto radio meegenomen. Hulst - Afgelopen woensdag is rond het middaguur een dief stal gepleegd in het kantoortje van een winkel aan de Frans van Waesberghestraat te Hulst. De ruimte was slechts korte tijd onbeheerd gelaten, doch iemand zag kans zich meester te maken van een groot geldbedrag. Schoondijke - Woensdaga vond omstreeks acht uur sloeg de bliksem in een hooimijt aan de Groeneweg te Schoondijke. De hooimijt branddde geheel af. De verdere bluswerkzaam heden werden verricht door de brandweer van Schoondijke. Hoe groot de schade is is niet bekend. Sas van Gent - Bij een door de politie woensdagavond uitge voerde snelheidscontrole op de provinciale weg N252 te Sas van Gent werden 66 automo bilisten bekeurd. Gecontro leerd werden 638 voertuigen. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 131 kilometer per uur, terwijl 80 is toegestaan. Terneuzen - De politie heeft woensdagmiddag in Terneu zen een 42-jarige vrouw uit die plaats aangehouden nadat ze was betrapt op winkeldief stal. Ze verliet een kleding zaak aan de Noordstraat met kleding ter waarde van 218. Na het betalen van een boete van ƒ400 werd ze weer op vrije voeten gesteld. Domburg/Westkapelle Woensdagnacht is ingebroken in een tweetal horecabedrijven in Domburg. In een café aan de Badhuisweg waar men bin nenkwam door het vernielen van een ruit, werden twee gokkasten opengebroken en maakte men zich meester van een onbekend geldbedrag. Ook een café aan de Markt kreeg ongewenst bezoek en daaruit vedwenen een onbekend aan tal cd's. Ook in Westkapelle waren inbrekers die nacht ac tief. Daar werd ingebroken in twee etablissementen aan de Markt. In het ene café wordt een kleurentelevisie, een radio en een aantal cd's vermist. In het andere, waar men binnen kwam via een bovenlicht, ging men aan de haal met een ca- setterecorder, een hoeveelheid cd's en een partij sigaretten. Volgens de politie zijn er in de voorgaande nachten, voorna melijk in Domburg, nog al wat vernielingen toegebracht aan straat meubilair en reclame borden. Dit dan nadat men terug kan blikken op een rede lijk rustig verlopen vakan tieseizoen. OUD PAPIER - De voetbalve reniging Hontenisse haalt za terdag vanaf 9.00 uur weer oud papier op. HENGELEN - Veteranenie- den van hengelsportvereniging Geduld Overwint Alles (GOA) visten de derde en laatste wedstrijd in dit seizoen, mee tellend voor het clubkam pioenschap. Gevist werd op het water van de Kleine kreek. Er waren 24 deelnemers en de vangsten waren matig. Na af loop werden in het clublokaal café Sonnehoeck de prijzen aan de winnaars uitgereikt. Uitslag: 1. G. van de Voorde 2900 gram, 2. A. Saelens 2010, 3. E. Spiessens 1930, 4. J. van Cleemput 1430, 5. L. Dehoux, 1280 gram. Eindstand compe titie 1994: 1. L. Dehoux, 2. E. Spiessens, 3. G. van de Voor de. EXCURSIE - Natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut houdt morgen om 10.00 uur een mierenexcursie. Er wordt gestart op de parkeerplaats aan de Molenstraat bij de Clingse bossen. Excursieleider is George Sponselee. VRIJDAG CLINGE - Café De Gouden Kroon, 20 uur, kaarting. - Malpertuus, 13.30 uur, joke ren. HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 20 uur, kaarting. LAMSVV AARDE - Cafe De Lamsoren, 20 uur, bin go. ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14 uur, kaar ting. WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 20 uur, pa- lingkaarting. \Oostburg.- „Wij vinden het van groot belang dat een meer positieve beeldvorming over het Antoniusziekenhuis moet worden nagestreefd als onderdeel van het streven tot behoud van dit ziekenhuis voor de regio. Het publiekelijk en bij voortduring innemen van een kritisch standpunt draagt niet bij aan het werken aan het behoud van het ziekenhuis." Dat schrijft het college van B en dat door het bestuur en directie" W aan de D T fractie naar aanleiding van een brief over uitholling van het ziekenhuis. De D T fractie had in mei een brief gestuurd aan het college om stappen te ondernemen om enig inzicht te krijgen in de zorgvoorziening in Oostburg. Volgens de fractie was er sprake van uitholling omdat er steeds meer functies zijn verdwenen. Volgens het college vervult het ziekenhuis een belangrijke func tie binnen de samenleving in West-Zeeuws-Vlaanderen. „We zullen ons ernstig moeten in spannen om het ziekenhuis op grond van vele verschillende ar gumenten te behouden voor de regio," aldus het college in de brief. „Wij zijn er van overtuigd maanden wachten met zijn be sluit omdat er nogal verregaan financiële consequenties aan de uitbreiding kunnen zitten. Na een korte schorsing kwam J. Wielakker namens de raad met een opdracht voor het colle ge. Binnen drie maanden moet het college tegemoet komen aan de wensen van de ouderen voor uitbreiding van Den Hoekzak en daarbij de multifunctionele mo gelijkheden en een eigen bijdra ge in acht nemen. Hulst - Heerlijk griezelen met een goed spookverhaal of langzaam ingewijd worden in een mysterie dat nooit opgelost is. Zeeuws-Vlaanderen kent vele verhalen over spoken, duivels en mysteries. Van Geyt Productions Hulst geeft vele boeken uit over stad en streek en binnenkort start de intekenactie voor het boek 'Spoken, Duivels en Mysteries in Zeeuws-Vlaanderen'. Belang stellenden kunnen inschrijven tot 15 oktober. Intekenformulie ren zijn te verkrijgen in de boekzaak in de Steenstraat in Hulst. Het boek is samengesteld en geschreven door George Sponselee. Uit zijn pen en die van andere auteurs vloeide menig verhaal waarin het bijgeloof van de mensen in het aparte stukje Nederland een rol speelt. Maar ook het puur volkse en sappig Vlaamse dringt door. Het boek wordt in vier delen gepubliceerd. De delen kosten twee tientjes per stuk. De eerste twee verschij nen eind 1994. van de Ziekenhuisgroep Zeeuws- Vlaanderen alles in het werk wordt gesteld om het draagvlak van het ziekenhuis te handhaven of zelfs te vergroten. Wij delen uw opvatting dat het bestuur en directie van de groep anti-Oost- burg zou zijn, dan ook niet." Ook de inwoners zelf kunnen een belangrijke rol spelen volgens het college. „Wij hebben de in druk, dat binnen onze regio niet altijd positief wordt aangekeken tegen de mogelijkheden die het Antoniusziekenhuis te bieden heeft en dat onze inwoners snel geneigd zijn om te kiezen voor voorzieningen die een meer top- specialistisch karakter hebben. Dat die op een iets grotere af stand liggen, wordt kennelijk niet als problematisch ervaren." Het college deelt dan ook de zorg van de D T-fractie om trent het voortbestaan van het ziekenhuis. „Mijn acties voor behoud van het ziekenhuis heb ik louter en alleen gedaan om de bevolking wakker te schudden en er op te attenderen welke dreiging boven ons hoofd hing en hangt," rea geert Bram Heyboer van de D T-fractie op het antwoord van het college. „Het is niet de bedoeling geweest om de positie van het ziekenhuis nadelig te beïnvloeden. Ik ben er van over tuigd dat men er alles aan zal doen om het ziekenhuis voor West-Zeeuws-Vlaanderen te be houden. Ik heb gewaarschuwd en blijf alert."

de Stem | 1994 | | pagina 13