Zuid-Afrika wordt ongeduldig Ontspannen terrorist Carlos in staat van beschuldiging gesteld lllittl ^CSe£~Shond"- Rusland hult zich in stilzijgen over plutonium-smokkel ropa. Mandela honderd dagen aan de macht, zwarten zijn wachten op resultaat beu Freco Uitgaansverbod Sri Lanka na sluiten stembussen BUITENLAND A4 selectie irvice! 3 JAAR EXTRA VN: 'Nieuwe zuiveringen door Serviërs' Woodstock 94 telt z'n geld BUITENLAND KORT 1994 DESTEM WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 Van onze redactie buitenland Parijs - De terrorist Carlos is giste ren officieel in staat van beschuldi ging gesteld wegens de aanslag van 22 april 1982 in de Rue Marbeuf in Parijs. Bij deze aanslag, die plaatshad op de g dat Carlos' levenspartner Magdale- na Kopp tot vier jaar gevangenisstraf Kerd veroordeeld, viel een dode en liepen 63 mensen verwondingen op. lilich Ramirez Sanchez, bijgenaamd Carlos, werd gisteren twee uur door onderzoeksrechter Bruguière verhoord. pe 44-jarige, in Sudan opgepakte terro rist, met krullend grijs haar en snor, maakte een ontspannen indruk. Terwijl hij op Bruguière wachtte, praatte hij in vloeiend Frans met zijn bewakers over hun wapens. „Wij had den Sama's (het Franse legergeweer) in Libanon, ze zijn goed." Toen de rechter arriveerde zei de Vene zolaanse advocatenzoon: „Daar is hij, dit is de rechter, hoe gaat het met u?" Toen de rechter naar Carlos' toestand informeerde, zei deze: „Ik ben nog in leven en voor heel lang," waarna hij zich naar de hem begeleidende politie mensen draaide en zei dat de rechter 'een ster' was. De ondervraging is vol gens een van zijn advocaten in een zeer harmonieuze sfeer verlopen. Carlos wordt verdedigd door de advo caten Mourad Oussedik en Jacques Ver- gès. De laatste is bekend geworden als verdediger van oorlogsmisdadigers als Klaus Barbie en Paul Touvier. Ook verdedigde hij Carlos' levenspartner, die op 22 april 1982 als lid van de Duitse terreurgroep Rote Armee Frak- tion in Frankrijk tot vier jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, maar in 1985 vervroegd werd vrijgelaten. Vergès, een linkse radicaal, heeft de reputatie van een briljante en provocerende advocaat die altijd bereid is schijnbaar onverde digbare zaken op zich te nemen. Carlos, die door verscheidene landen werd gezocht, zou de hand hebben gehad in aanslagen waarbij in totaal zeker 83 doden vielen, van wie ten minste vijftien in Frankrijk. De Franse minister van Binnenlandse Zaken Pasqua heeft met kracht sugges ties van de hand gewezen dat hij het voor de uitlevering van de terrorist op een akkoordje heeft gegooid met de fundamentalistische regering in Sudan. Sudanese diplomaten bevestigden de zienswijze van Pasqua. Advocaat Oussedik heeft de Franse re gering beschuldigd van een koehandel met de Sudanese regering. Hij zei dat zijn cliënt het slachtoffer is geworden van een ontvoering door de Sudanese garde, die met zijn bewaking was be last. Hij zou zijn vastgebonden, be dwelmd en aan boord gebracht van een Frans vliegtuig waar agenten van de Franse contra-spionage op hem wacht ten. De Franse krant Libération schreef dat de Franse regering het bewind in Khar tum hulp zou hebben beloofd in de strijd tegen de rebellengroeperingen die in Zuid-Sudan strijden voor onafhan kelijkheid. De arrestatie van Carlos heeft in Vene zuela tot een stormloop van journalis ten en andere nieuwsgierigen op het huis van zijn ouders geleid. Hoewel Carlos' vader advocaat was, wonen zijn ouders in een armoedig, midden op een parkeerplaats gebouwd huisje in San Cristobal bij de Colombiaanse grens. i i i cc motor en het rvoor dat u zich lehalve misschien u graag op weg. 5 58 50. i 4, 01146 - 18 41. Cafetaria te Teteringen vraagt met spoed part-timer(s voor 25 uur per weeK. Liefst enige ervaring. Inlichtingen 076-7166 Lijkt het je leuk om te werken a's Visagiste Bel dan nu: 03440-30 ook na 18.00 uur enop' bereikb. Erv. niet noodzaK lijk. Opleiding mogeiiJ^ Van onze correspondent Raymond Hasselerharm Kaapstad - De roep om ingrijpende veranderingen in Zuid-Afrika wordt steeds groter. President Mandela is vandaag op de kop af honderd dagen aan de macht, en kan terugzien op een rustige vreedzame periode. FLINKE zelfst. ^'P.^eïen! met 3 schoof kindere v. 4 dagdelen. 076-4 ..Maar vooral de zwarte bevolking is het wachten beu en wil con crete resultaten zien. -Mandela beloofde bij zijn aan treden ingrijpende veranderin- a met behulp van een omvang- rijk Reconstructie en Ontwikke- lings Programma. Dat behelsde de bouw van één miljoen huizen, aanleggen van elektriciteit voor 2,5 miljoen huishoudens, gratis onderwijs, grootschalige landdistributie en 2,5 miljoen nieuwe banen. Na honderd regeerdagen blijven de concrete resultaten beperkt ■tot gratis medische zorg voor zwangere vrouwen en kinderen tot zes jaar en over twee weken begint voedsel-verstrekking aan de allerarmste schoolkinderen. Verder zijn allerlei commissies en raden gevormd die het pro gramma moeten uitvoeren, maar voor veel zwarten is dit te wei- nig. „Er is niets veranderd aan onze situatie, het lijkt wel of Mandela niet de economische macht heeft om echt wat voor ons te doen," zegt Milly Dlepu, een 34-jarige werkloze inwoon ster van de zwarte wijk Gulu- letu. Zij woont in een barak met golfplaten, zonder water of ele- Criciteit en wil dat er wat veran dert aan haar situatie. „Ik stel geen hoge eisen. Ik wil geen auto of groot huis, maar ik wil schoon leidingwater en elektriciteit." Mandela heeft trouwens wel ge waarschuwd niet te rekenen op te snelle veranderingen. Immers, zijn erfenis laat geen snelle op lossingen toe: de bevolking groeit met 2,5 procent per jaar, meer dan de helft van de be roepsbevolking is werkloos en achttien miljoen van de veertig miljoen inwoners leven in huis houdens waar minder dan vier honderd gulden wordt verdiend. De economie begint slechts lang zaam uit een diepe recessie op te babbelen en buitenlandse be- I drijven zijn wel geïnteresseerd maar investeren nog steeds niet massaal. Van onze redactie buitenland Sarajevo - De Bosnische Ser viërs hebben zondag 86 moslims u>t het dorp Bijeljina in het noordoosten van Bosnië verdre ven en beroofd van al hun bezit tingen. Volgens de VN-vluchtelingenor- ganisatie hebben sinds half juli inmiddels 385 mensen het dorpje moeten verlaten. De mensen die zondag verdreven ijl)1!, arriveerden gisteravond in Noordoostbosnische stad t-erak. De VN-woordvoerder meldde dat de vluchtelingen ï°°r de doorreis ieder 100 tot DM voor de doorreis moes ten betalen. Volgens VN-medewerkers heb- de Serviërs hun politiek van msche zuivering weer opgevat, wat de internationale gemeen- c ap het jongste vredesplan ™or Bosnië lanceerde, waarin 49 P ocent van het Bosnische p Sebied onder controle van l e "e°mt en 51 procent onder oer van de federatie van ™aten en moslims. De Ser- B,\ mimeiitel 70 procent B°®ië in handen hebben, In a n Vutregeling af. iwru sniscDe hoofdstad Sara- kW. het gisteren alsof sluip- 's nauwelijks meer actief Vv n' j n woordvoerder van de siVo constateerde tW ag maar twee overtre- schntf' maar 's avonds waren de Niem aS °P grote schaal actief. 'amand raakte gewond. maaJf en moslims sloten eSag efn akkoord «n Geduld is dus geboden maar en kele landelijke stakingen hebben al duidelijk gemaakt dat vooral de vakbonden nu al dividend willen hebben van hun jarenlan ge strijd tegen de apartheid. Er zijn dit jaar al meer produk- tiedagen verloren gegaan dan enig ander jaar sinds 1987 en 300.000 mijnwerkers besluiten binnenkort of ook zij het werk neerleggen om hogere salarissen af te dwingen. Toch mag de prestatie die de afgelopen maanden door de Zuidafrikaanse regering is gele verd niet worden onderschat. Want vooral de gebeurtenissen die niet plaatsvonden waren cru ciaal voor een land dat even verdeeld is als het voormalige Joegoslavië. Er is geen burger oorlog uitgebroken met rechtse blanken en de traditionele aarts rivalen, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de Zulu-be- weging Inkatha, zitten nog steeds samen in de regering. De eerste honderd regeringsda- gen van de nieuwe coalitie wor den vooral gekenmerkt door het staatsmanschap van Mandela, die een symbool is geworden van tolerantie en integriteit. „Hij had het niet beter kunnen doen," zegt zelfs Buthelezi, Inkatha-lei- der en minister van Binnenland se Zaken. De blanken zijn zeer tevreden over de zwarte meerderheidsre gering. Hun situatie is veelal verbeterd. De ambtenarij wordt nog net als voorheen gedomi neerd door blanke Afrikaners, die volgens de nieuwe grondwet niet ontslagen mogen worden. Waar wijzigingen wel mogelijk en noodzakelijk waren, bleven ze uit. Zo is de woordvoerder van het door het ANC bestuurde mi nisterie van Veiligheid nog steeds dezelfde beruchte politie man die vroeger iedere misstand bij de racistische politie goed praatte. Ook in de zakenwereld blijven de blanken de dienst uitmaken De politie hield de zaak tijdens de verkiezingen goed in de gaten. FOTO AP Colombo - De regering van Sri Lanka heeft gisteravond, twee uur na het slui ten van de stembussen voor de parle mentsverkiezingen, een uitgaansverbod van 33 uur afgekondigd. Vandaag en morgen zijn tot officiële vrije dagen uitgeroepen. Volgens president Wijetunga is dat besloten om politie en leger middelen te verschaffen om uitbarstingen van geweld na het bekend worden van de uitslagen te voorkomen. De verkiezingsstrijd heeft de afgelopen we ken aan zeker negentien mensen het leven gekost. Aan de verkiezingen voor 225 leden van het parlement heeft een onverwacht groot aantal Srilankanen deelgenomen. Waarnemers in de hoofdstad Colombo gaan uit van een opkomst van 80 tot 85 procent van de 11 miljoen Srilankanen. Tegen de middag had reeds 55 procent van de stemgerechtigden de gang naar de stembus gemaakt. Vooral in de door de oppositie geregeerde westelijke en zuidelijke provincies van de eilandstaat als mede in het centrale Hoogland was de opkomst hoog. Waarnemers zien de hoge opkomst als een aanwijzing voor een mogelijk vernietigende nederlaag van de regerende Verenigde Na tionale Partij (UNP), die Sri Lanka al zeven tien jaar regeert. Zij zou dan plaats moeten maken voor de oppositionele Volksalliantie onder leiding van Chandrika Bandaranaike Kumarana- tunga (49), van wie beide ouders premier van het land zijn geweest. Afgezien van enkele incidenten zijn de ver kiezingen rustig verlopen. Alleen in het oosten van het land werd een aanhanger van een islamitische partij onder onduidelijke omstandigheden doodgeschoten. In het door de Tamils bewoonde noorden van het eiland brachten duikers van de afscheidingsbeweging Tamil Tijgers voor de Bevrijding van Eelam (LTTE) twee schepen van de Srilankaanse marine tot zinken. De ongeveer 600.000 inwoners van het schier eiland Jaffna, dat voor het grootste deel in handen is van de LTTE, hebben hun stem niet uit kunnen brengen. Van onze correspondent Kees Elenbaas Moskou - De Russische pre sident Jeltsin heeft nog met geen woord gerept over de plutonium-affaire die in West-Europa veel beroering teweeg brengt. En dat terwijl zijn goede vriend, de Duitse bondskanse lier Kohl, hem al ernstig heeft aangesproken op deze zaak. Russische media verwoorden wel de nogal bozige en van irritatie doordrenkte commen taren van het ministerie voor Atoomenergie en de Russische veiligheidsdienst op de publi- katies over nucleaire smokkel in de Europese pers. Beide instellingen zijn nog steeds bolwerken van voormali ge Sovjet-structuren en het is dan ook niet zo vreemd dat juist van die kant de aloude complottheorie weer te horen is. Volgens die theorie zijn er twee redenen voor de heibel die in het Westen wordt gemaakt over het opduiken van kleine hoe veelheden plutonium. De eerste is een economische en zou erop gericht om zijn om de positie van Rusland op de we reldmarkt te verzwakken. De tweede reden is politiek en heeft als doel aan te tonen dat de Russen niet langer in staat zijn hun nucleair potentieel af doende te bewaken zodat su pervisie van buitenaf noodza kelijk zou worden. Het klinkt als de oude Sovjet- retoriek, maar de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de manier waarop in de Duitse media met een beschuldigende vinger naar Rusland wordt gewezen, ook veel doet denken aan de gelui den uit de tijd van de Koude Oorlog. De Russen zijn terecht veront waardigd over het feit dat ze nog geen officiële documenten van Duitse kant hebben ont vangen over de plutonium- vangsten in de laatste maanden. Verder zijn er in de afgelopen periode twee speciale telefoon lijnen aangelegd, één met de Duitse veiligheidsdienst en de ander met de Amerikaanse FBI, om onmiddellijk overleg te kunnen plegen over activiteiten van de georganiseerde misdaad. Maar tot nu toe hebben die telefoons niet gerinkeld. De Russen zien dat als gebrek aan vertrouwen en onwil om samen te werken. Het antwoord op de poging, die dezerzijds werd ondernomen om enige helderheid over de affaire te krijgen bij de Russi sche geheime dienst (de opvol ger van de KGB) is sprekend. „Waarom denkt u eigenlijk dat wij daar met u over zouden willen spreken. Dat gaat u hele maal niets aan, dat zijn uw zaken niet. Uw verzoek om ie mand hier te spreken is hiermee afgewezen," klonk het agressief van de andere kant van de lijn, voordat de hoorn op de haak werd gegooid. Ook al beweert het Russische ministerie dat er geen pluto nium wordt vermist, de meeste experts zijn het erover eens dat het departement gewoonweg geen betrouwbare gegevens heeft over de werkelijke hoe veelheid plutonium die in voor raad is. De Russische Federale Dienst voor Toezicht op Nucleaire en Radioactieve Veiligheid heeft ondertussen haar ongerustheid uitgesproken over het feit dat de douane-autoriteiten niet of nauwelijks beschikken over de tectors die straling kunnen me ten. Deze dienst sluit dan ook niet uit dat nucleair materiaal het land uitgesmokkeld wordt, aangezien de douane geen mid delen heeft dit tijdig te ontdek ken. Wat verder door niemand wordt uitgesproken maar wel als een algemeen gegeven geldt, is het feit dat in het huidige Rusland alles te koop is. Voor grote hoeveelheden dollars zijn hoge militairen, veiligheids mensen en andere functionaris sen te koop. Dat maakt een sluitend veiligheidssysteem praktisch onmogelijk. Afgezien daarvan is er nog het probleem van de Russische trots, of nog gevaarlijker, de gekrenkte Russische trots. Het is te hopen dat het Westen, i De gevonden plutonium in Bremen. foto ap eind deze week reist een Duitse missie naar Moskou om over de zaak te spreken, niet al te hard tegen Russische schenen zal schoppen. Het Russische nucle aire potentieel is en blijft on derdeel van de nationale trots en Westerse inmenging wordt niet geduld. Anders zouden de Russen wel eens alle deuren voor overleg en samenwerking dicht kunnen gooien. De internationale persbureaus melden voorts dat in het Duitse Bremen een 34-jarige man is gearresteerd, die twee gram plutonium bij zich had. Een politieman is erin geslaagd onder het pseudoniem Peter de internationale nucleaire maffia te infiltreren. Op de Duitse te levisie werd gisteren een vraag gesprek met de gemaskerde Peter uitgezonden, waarin deze vertelde over de 'aankoop' van 70 gram plutonium. Toen de voorbereidingen voor de trans actie bijna waren afgerond en Peter een monster van twee gram werd aangeboden, gaf justitie opdracht de operatie te stoppen en de verkoper te ar resteren. „68 gram plutonium zwerft sindsdien door Noord- Duitsland," verwijt Peter de Bremense justitie. Volgens Peter hebben voormali ge medewerkers van de Staats- sicherheit en Nationaal Volks leger, de geheime dienst en het leger van de voormalige DDR, een actieve rol in de internatio nale atoommaffia die vooral in de Duitstalige landen actief is. Zij gebruiken hun Sovjet-con tacten uit de tijd van de Koude Oorlog om aan radioactief ma teriaal te komen. Saugerties - Muziek. Modder. Drugs. Chaos. Tot zover kan Woodstock 94 de vergelijking doorstaan met het festival in 1969. Maar bij het tellen van de centen houdt iedere vergelijking op. Waren er in 1969 geen centen meer om te tellen, ditmaal verwachten de organisatoren van het commercieel groots aange pakte festival een 'bescheiden winst'. De onkosten bedragen volgens John Scher, president van Polygram Diversifies Entertainment, meer dan 30 miljoen dollar. Maar, rekent hij, 200.000 betalende bezoekers a raison van 135 dollar per kaartje leveren alleen al 27 miljoen op. Daar bovenop komen nog eens de reclame-inkomsten, het geld van de abonnee-tv, het sponsorgeld en de opbrengst van de later dit jaar uitkomende documentaire en dubbel-cd. Tel uit de winst. In 1969 gingen de organisatoren Michael Lang, Joel Rosenman en John Roberts hopeloos failliet. Wat zichtbaar overbleef van Woodstock 94 verschilde niet van 25 jaar geleden. Een grote modderpoel met daarin verloren gegane schoenen, slaapzakken, flessen, blikken en blikjes, dekens, rauwe hot dogs, strandstoelen en zelfs complete tenten. Op het oorspronkelijke festivalterrein, Saugerties ligt daar bijna 100 km vandaan, werd afgelopen weekeinde ook een herden kingsconcert gegeven, onder de naam Bethel, met artiesten die 25 jaar geleden ook al in Woodstock optraden. Daar kwamen zo'n 25.000 mensen op af. 47 nieuwe arrestaties in Parijs Parijs - De Franse politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de hoofdstad opnieuw grootschalige identiteitscon troles uitgevoerd met het doel islamitische fundamentalisten op te'sporen. Bijna tweeduizend mensen werden gecontroleerd. Er zijn 47 arrestaties verricht. Sinds het begin van de 'geruststei- lings-operatie' op 6 augustus naar aanleiding van de moord op vijf Fransen in Algiers zijn 25.000 mensen gecontroleerd, 9400 auto's doorzocht en 530 mensen aangehouden. Rechts wint verkiezingen Guatemala Guatemala - De parlementsverkiezingen van zondag in Guate mala zijn een duidelijke zege geworden voor het rechtse Guatemalteekse Republikeinse Front (FRG) van Rios -Montt. Aan de verkiezingen nam slechts 20 procent van de 3,4 miljoen stemgerechtigden deel. De voormalige militaire dictator behaal de 32,5 procent van de stemmen, terwijl de pro-ondernemers Partij van de Nationale Voorhoede (PAN) van de vroegere burgemeester van Guatemala-Stad, Alvaro Arzu, 25 procent scoorde. Van de overige partijen komt de Christen-Democrati sche Partij (PDCG) op 11 en de Unie van het Nationale Centrum (UCN) op 10 procent, aldus de voorlopige einduitslag. De twee laatste partijen domineerden tot nu toe het Congres, dat uit 116 zetels bestond maar nu tot tachtig is gereduceerd. Rechtszaak Abiola weer vertraagd Abuja - Rechter Abdullahi Mustapha van het federale hoogge rechtshof van Nigeria, die voorzat in het proces tegen de oppositionele presidentskandidaat Abiola wegens hoogverraad, heeft gisteren tijdens de zitting bekendgemaakt dat hij zich uit deze rechtszaak terugtrekt. De beklaagde en zijn advocaten hadden twijfels geuit over zijn onpartijdigheid. De rechtszaak tegen Abiola die de binnenlandse spanningen de afgelopen weken hoog deed oplopen, loopt verdere vertraging op. omdat de president van het hof nu een nieuwe rechter met de zaak moet belasten. Cubanen ontruimen olietanker Mexico-Stad - Honderden Cubanen hebben maandag een olie tanker verlaten die zij hadden bezet in een poging naar de Verenigde Staten te vluchten. Zo'n 700 mensen waren zondag in de haven van Mariel aan boord gegaan van de Jussara, een onder Maltese vlag varende tanker. Alle vluchtelingen verlieten het schip uiteindelijk vrijwillig. De bezetting van de tanker was het jongste incident in een serie vluchtpogingen die Cubanen ondernamen om de Verenigde Staten te bereiken. De afgelopen twee weken is drie maal eerder een boot gekaapt om het land te ontvluchten. Op Elvis-bedevaart Massa's bloemen op het graf van Elvis, in de tuin van zijn landgoed Graceland in Memphis. Gisteren was het zeventien jaar geleden dat de zanger overleed. foto ap 'Hekmatyar gewond bij bombardement' Kabul - Premier Hekmatyar van Afghanistan is vrijdag ernstig gewond geraakt bij een bombardement van zijn hoofdkwartier, 45 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Kabul. Het officiële Afghaanse persbureau Bakhtar, dat op de hand is van Hekma- tyars tegenstander, president Rabbani, heeft dit gemeld, maar de vertegenwoordiger van de premier in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad heeft het onmiddellijk tegengesproken. Volgens het persbureau is Hekmatyar gewond aan een wang en aan zijn hals. Hij zou in een ziekenhuis in de provincie Logar zijn opgenomen. PKK-leider: onderhandelen met Ankara Ankara - De leider van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK), Abdullah Oyalan, heeft gisteren gepleit voor onderhandelingen met de Turkse regering over een politieke regeling van het conflict tussen de Koerden en Turkije. „De situatie is nu meer dan ooit rijp voor een staakt-het-vuren en het vinden van een redelijke politieke procedure is niet moeilijk," zei Ofalan gisteren in een televisieinterview. Het was maandag tien jaar geleden dat de PKK de Turkse regering de oorlog verklaarde. De strijd heeft aan meer dan 12.000 mensen het leven gekost.

de Stem | 1994 | | pagina 5