Heerma meest kansrijke kandidaat 1 Alles gaat aan haar voorbij Nordholt blijft, houdt vergoeding «SSsS 'Slimme zakenlui slaan slaatje uit angst voor asbest wm I Ptfjs ejpfosi, trijze, wmrapssftO* I UNITED COLORS SggjS^ OF BENETTON. fiH Jbakker J lerderij W. Braat 1 Rotterdamse haven stevent af op topjaar COMPUTERBOEKHOUDEN x 51 wuefsr mm op de I van diverse vS-modeuen PEUGEOT eel-Vraag varen en Totaal lekkages Dijkwel iiiet bang voor Roza Rente VS omhoog Zuid-Afrika ongeduldig erderij Rijnders materialen bouwmarkt ud-Reparaties Haringa met moeite verder Proef AH: klant rekent zelf af Paars beperkt spaarvoordeel Carlos voor de rechter Goese 'zwendelaar' voor rechter terneuzen hulst sluis Noordstraat 91 Steeristraat 34 Grote Markt 7 DE STEM 710311 "000218' I I I I I WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 134e JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 het weer yan Rooy, Hirsch Ballin, Deetman en Wolters niet beschikbaar als opvolger Brinkman pr$p€9Mtcth I in IN/max U [gebruik van de finan- tn, dan krijgt u uw 16 compleet met een lassettespeler en luid- (op de 106) en t.w.v. inclusief alle toebeho- [Hen zijn zeer gewild, aders met zulke kortia- |ig op de uitrusting van 35-900,-) met stuurbe- Be bekleding, bestuur- psteun, wortelnotehout- isole èn een Philips met cd-wisselaar en Inbouw). RAD/0/CASSE7TE- W-WtSSELAAREN 'T.W.V. F t.750.- '005 CIS Eft ORE. Ing op de uitrusting van '39.160,-) met lichtmeta- of parelmoerlak, elek- ruiten vóór, èn een Ittespeler met cd-wisse- (incl. inbouw). [ng op de uitrusting van f 40.990,-) met mistlam- (len met verstelbare len- leren sportstuur, elek- jiten vóór en centrale afstandsbediening. VEKORVNGEN \E0T005 BREAK voor minder geld. Maar beslissers die de hand )p zo'n Break uit onze ïinute voorraad. TX uitvoeringen hebben als de Sedan-modellen. JCIERING NEDERLAND (ZU TOETST ELKE AANVRAAG 4 RUKLAAR MAKEN. WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN. sseldorp vraagt een iorp. Kloosterstraat 6 Bavel. 613-1219. Jw Voor al uw vernieuwingen of verbouw ingen? Belt u gratis: 06-52775162. Veel bewolking Zo'n mooie zomerdag als gisteren wordt het niet. Veel bewolking, af en toe zon, en een regenbui is niet uitgesloten. De wind is matig. Middelburg - Gedeputeerde Dijkwel (ouderenzorg) is niet on der de indruk van het dreigement van accountant Roza om hem in de rusthuizenaffaire voor de rechter te dagen en een forse schadeclaim te laten betalen. Dijkwel zelf dient binnen veer tien dagen een klacht in bij het beroepscollege van accountants, het Nivra, en wacht rustig de uit spraak af. ZIE ZEELAND -Cl j Washington - De rente in de Ver gde Staten gaat omhoog. Het I disconto wordt opgetrokken van 3,50 tot 4,00 procent en de zoge noemde federal funds rate, het belangrijkste tarief in de geld markt, gaat van 4,25 naar 4,75 procent. Dat is het hoogste peil in l 2,5 jaar. De renteverhoging is di rect ingegaan. Er was alom al re kening mee gehouden dat de Amerikaanse rente zou worden hoogd, alleen was de vraag I met hoeveel. Volgens de 'Fed', het bestuur van de twaalf centrale banken in de VS, kan met het nu genomen rentebesluit de econo mie blijven groeien zonder toene- mende inflatie. 's Maandags gehaald, vr'T 24, Breda, 076-211573. vmaterialen o.a. hout nieuw en anti, sanitair, c.v. installaties, straatwerk, staal, div. deuren vlies kan op maat geleverd en ifd worden. Tel. 01155-62342. betaalbare prijzen. Vrijblijven ht 35, Breda. 076-141517. ZIE PAGINA A2: 'Partij liet Brinkman vallen' 'Verstandig, tragisch, pijnlijk' 'Duikvlucht was niet te stuiten' ZIE OOK COMMENTAAR - A3 1 - Vandaag is de Zuid- I afrikaanse president Mandela precies honderd dagen aan de macht. Zijn staatsmanschap wordt in eigen land geroemd en de blanken zijn tevreden over de zwarte meerderheidsregering, want die zijn er niet slechter op geworden. De zwarten zelf zijn ongeduldig, want in hun ogen is er in die honderd dagen nog baast niets gebeurd. ZIE BUITENLAND - A4 - Palermo - Ingrid Haringa kwali- tceerde zich gisteren ogenschijn- lijk moeiteloos tijdens de WK op de baan in Palermo voor de Kwartfinales sprint. Het was schijn, bleek achteraf. Het berei- i van de laatste acht kostte de I politieagente uit Hoofddorp veel zweet, gepaard met een bijna on draaglijke spanning. „Ik snap het riet, Zo nerveus hef) ik me nog nooit gevoeld. Ik had het gevoel zwanger te zijn, maar het was ge woon een vervelende druk op Mijn maag". ZIE SPORT-BI Heemstede - De supermarktves- hging van Albert Heijn in Heem stede is een proef gestart met een nieuwe en snelle manier van af rekenen: de klant registreert zelf ri winkelend zijn boodschappen Met een handscannef en rekent set 'onthouden' totaalbedrag bij de kassa af. ■ZIEECONOMIE -A5 Van onze Haagse redactie Den Haag - De CD A-Tweede Kamerfractie kiest morgen de opvolger van de gisteren afgetreden fractievoorzitter Elco Brinkman. Als de meest kansrijke kandidaat geldt de demissionaire staatsse cretaris Heerma. Ook nog in de race is de al eerder veel genoemde buitenlandspecialist De Hoop Scheffer. Het Brabantse CDA hoopt dat de fractie Yvonne van Rooy, tweede op de CDA-lijst bij de Kamerver kiezingen, als opvolgster van Brinkman kiest. Van Rooy ver wees echter gisteren naar eerdere interviews, waaronder in deze krant, waarin zij het fractievoor zitterschap uitsloot. „Ik ben con sistent in mijn opvattingen," al dus Van Rooy gisteravond. Ook oud-minister Hirsch Ballin ziet af van het fractievoorzitter schap. „Ik zie mijzelf niet als kandidaat. Ik heb nooit verlangd naar deze functie," aldus Hirsch Ballin. Deetman wil Kamervoor zitter blijven en vice-fractievoor- zitter Wolters voelt zich niet ge schikt als oppositieleider. Deetman, Wolters en het oudste fractielid Beinema hebben op dracht gekregen om te peilen welke kandidaat op de meeste steun van de fractie mag rekenen. Vertrouwen weg Brinkman maakte gistermiddag zijn besluit bekend om op te stap pen. De CDA-fractieleider zwichtte voor de druk vanuit zijn partij. Het CDA had geen ver trouwen meer in Brinkman als politiek leider, die bij de Kamer verkiezingen in mei een neder laag leed van twintig zetels. „Het herstel van vertrouwen in het lei derschap heeft in onvoldoende mate gestalte gekregen," ver klaarde waarnemend partijvoor zitter mevrouw Lodders. Voor Brinkman gaf dat signaal uit de partij de doorslag, ondanks de steun uit de CDA-Tweede Ka merfractie. „Een fractievoorzit ter en politiek leider moet er zich van verzekerd weten dat hij steun geniet, zeker in de oppositie. Je moet dan niet voortdurend te ho ren krijgen: hoe moet het straks verder. Daarom is het goed als het CDA nu een nieuwe start maakt." Brinkman verlaat na de persconferentie eenzaam het Binnenhof. FOTO ANP Brinkman is op 4 mei door de CDA-fractie unaniem herkozen als fractievoorzitter voor de duur van de kabinetsformatie. Op 6 mei ging het partijbestuur ak koord met die verkiezing en be vestigde dat nog eens op 2 juli toen het CDA weer bij de forma tie werd betrokken. Volgens Brinkman heeft hijzelf maandag in kleine kring - waar onder waarnemend voorzitter Lodders, die dat gisteren ontken de - bekend gemaakt dat hij van plan was af te treden. Dat leidde tot een nader gesprek maandag avond tussen het fractiebestuur en het dagelijks bestuur. Daar kreeg Brinkman te horen dat de partijtop 'het gevoelen' had dat de achterban het niet meer in hem zag zitten. Brinkman besloot daarop dinsdag tot aftreden. „Ik ben niet verbitterd. Ik koester geen wrok jegens wie dan ook," aldus Brinkman op een perscon ferentie. Lodders verklaarde 'respect en waardering' te hebben voor het besluit van Brinkman. Volgens Lodders biedt nieuw leiderschap de gelegenheid voor het CDA om uit het dal te klimmen. Vice-fractievoorzitter Wolters was een al lof voor Brinkman. „In een heel moeilijke periode heeft Elco de moed gehad om door te gaan. Ook in de informatie- en formatieperiode heeft hij goed geopereerd. Voor ons vormde zijn functioneren geen enkele aanlei ding om zijn verkiezing als frac tievoorzitter te herzien." Demissionair premier en ex- CDA-leider Lubbers wilde giste ren niet reageren op de val van Brinkman. De paarse fractie voorzitters Wallage (PvdA), Bol- kestein (WD) en Van Mierlo (D66) vinden allen het aftreden 'spijtig'. VANDAAG IN DEZE KRANT Carlos is bedwelmd en ontvoerd naar Frankrijk, zegt zijn advocaat. De Franse regering ontkent. De terrorist is gisteren door de rechter in staat van beschuldiging ge steld wegens een aan slag die hij in '82 in Parijs gepleegd zou hebben. ZIE BUITENLAND - A4 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Nordholt? Brinkman? De krant staat er bol van, Ne derland heeft weer genoeg om over te praten. Maar aan haar gaat alles voorbij; en alles en iedereen gaat aan haar voorbij, op haar bankje in Amsterdam, om ringd door spullen in een tas en een winkelwagentje. Voor de nieuwe armen schijnt de zon echter net zo goed.. foto anp Rotterdam/Amsterdam (anp) - De aantrekkende economie heeft de havens van Rotter dam en Amsterdam de wind in de zeilen gegeven. Naar verwachting stevent de grootste haven ter wereld dit jaar af op een recordoverslag van 295 miljoen ton. In de eerste zes maanden van dit jaar steeg het totaal van aan- en afgevoerde goederen in Rotterdam met 5,5 procent tot 146,2 miljoen ton. Ook uit de Amsterdamse haven positieve berichten. Daar zijn in de eerste helft van 1994 24,4 mil joen ton goederen aan- en afge voerd, 1,9 procent meer in verge lijking met 1993. Directeur W. Scholten van het Rotterdamse Havenbedrijf zei dat het herstel van de goederen stromen sneller is gegaan dan verwacht. Sterkste groeiers zijn containers, roll on/roll off, ertsen en schroot. De overslag van steenkool daalde flink (min 8,8 procent), maar de verwachtingen voor het tweede halfjaar zijn zo danig dat de haven over het hele jaar toch een stijging zal boeken. Ondanks de sterke opmars van de containers blijft het marktaan deel van Rotterdam in de Wes- teuropese overslag stabiel op on geveer 41 procent. De komst van zeer grote containerschepen naar de Maasvlakte, zal het Rotter damse marktaandeel naar ver wachting doen groeien. Zorgelijk vindt Scholten de winstmarges die havenbedrijven kunnen realiseren. „We kunnen wel veel tonnen overslaan, maar het gaat er toch vooral om of we er wat aan verdienen." Wat betreft de hoogte van de kos ten is Rotterdam vergelijkbaar met de Noordduitse havens, ter wijl Antwerpen en Zeebrugge goedkoper zijn. Scholten hoopt dat het aantrekken van het volu me de kans biedt de tarieven te verbeteren. Directeur G. van den Heuvel van het Amsterdamse havenbedrijf denkt dat de groei daar het ko mende halfjaar zal doorzetten. Van onze verslaggever Rinze Brandsma Amsterdam/Den Haag - De Amsterdamse hoofdcommis saris van politie E. Nordholt zal voorlopig niet opstappen, ook niet nu gisteren bleek dat hij bij zijn benoeming op voor hand een gouden handdruk had bedongen. - In de affaire-Nordholt, ontstaan toen dit weekeinde bekend werd dat hij een buitensporig hoog in komen geniet, is daardoor nieuwe beroering ontstaan. Bij de be kendmaking, door de gemeente, van de salaris-contracten met Nordholt bleek dat daarin ook sprake is van een zeer ongebrui kelijke en riante afvloeiingsrege ling. De korpschef wijkt niet voor de opschudding. Ook weigert hij af te zien van de financiële rege lingen, die hij zelf ook riant vindt. Maar Nordholt noemt zijn inko men - een kwart miljoen per jaar, gegarandeerd tot zijn 65e, ook als hij voortijdig opstapt - vanzelf sprekend, gezien de zwaarte van zijn functie. Nordholt heeft het afgelopen jaar wel tweemaal serieus overwogen af te treden. Dat was toen oud burgemeester Ed. van Thijn ge vraagd werd minister van Bin nenlandse Zaken te worden. Nordholt verbond zijn lot opval lend sterk aan dat van Van Thijn. Ook op het hoogtepunt van de IRT-affaire - Nordholt werd daarin als een van de hoofdschul digen gezien - dacht de korpschef aan opstappen. Op 1 oktober van dit jaar heeft Nordholt opnieuw contractueel de gelegenheid af te treden, ook dan met behoud van salaris en toeslagen van bijna 2,5 ton per jaar, tien jaar lang, tot zijn 65e. De nieuwe burgemeester van Am sterdam, dr. S. Patijn, heeft inge grepen in het arbeidscontract met Nordholt na zijn aantreden. De voorwaarde dat Nordholt eenzij dig mocht besluiten af te treden en op zijn lauweren te rusten ver anderde hij. Aan de overige pun ten van de overeenkomst die Nordholt in december 1986 met Van Thijn sloot besloot Patijn niet te morrelen. Patijn vindt de salaris- en af vloeiingsregeling van Nordholt ongebruikelijk. „De gewone Am sterdammer zal zeggen: dat is toch wel erg ruim, en daar heeft hij gelijk in. Ik vind het ook ruim, ik vind het veel, maar ik acht mij er aan gebonden." Patijn zal de minister van Binnenlandse Zaken adviseren niet in te grijpen in het arbeidscontract. In de Tweede Kamer gaan plei dooien op om dat wel te doen. De Kamerfractie van Groen Links roept de minister op in elk geval het extra inkomen van Nordholt omlaag te brengen. Ook VVD-ka- merlid Dijkstal spreekt van een vreemd contract.Hij vindt dat de kwestie gevolgen moet hebben. ZIE OOK BINNENLAND - A3: 'Nooit moeite met al dat geld gehad' Van onze correspondent Middelburg - De 42-jarige Goese zakenman Guido H., die begin mei van dit jaar door Engeland aan de Nederlandse justitie werd uitgele verd en sindsdien 'vastzit' in verband met een miljoenenzwendel, moet op vrijdag 15 september voor de Middelburgse rechtbank ver schijnen. Justitie kwam Guido H. op het spoor nadat het Engelse Leger des Heils voor ettelijke miljoenen werd getild dank zij een vernuftig sys teem: de zogeheten 'standby letters of credit'. Dat is een - volgens de oplichters, waaronder de Engelsman Stuart Ford - geheim circuit binnen het bankwezen waarmee alle mogelijke speculaties worden gefinancierd en winsten worden behaald van meèr dan honderd pro cent. Althans, volgens de oplichters. VERVOLG OP ZEELAND - C1 ADVERTENTIES Cursus in 6 bijeenkomsten Opleiding voor elk boekhoudprogramma. Eerst wordt basis kennis boekhouden behandeld. Daarna volgt instructie over het inrichten, opstarten en voeren van een computerboekhouding, met als uitkomst de balans, resultaatreke ning, btw-afdracht, deb/crediteurenadmini- stratie en besparing op accountantskosten. Plaatsen: Amsterdam, Arnhem, Breda, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403 - 7 43 83 5 10 05. jpaarloonregeling beperken. Dit ;s om een dreigende kos- Mnoverschrijding van bijna 400 ™)°en gulden in 1995 ongedaan •"Haken. De maatregel komt er- M, ondanks de afspraak tussen jmanciele specialisten van de j{a®se fracties om het spaarloon I uai ontzien. ■ZIE BINNENLAND -A3 Da's beste handel Van onze verslaggever Romain van Damme Tilburg/Rucphen - De Brabantse Mi lieufederatie (BMF) en de Natuur- werkggroep gemeente Rucphen vinden dat het opruimen van asbest onnodig duur is. Volgens hen gaat een aantal 'slimme zakenlui handig om met de angst voor asbest'. „De mensen worden ten onrechte zo bang gemaakt," zegt een woordvoerder van de natuurwerkgroep. „Zo wordt er vaak be weerd dat asbest giftig is. Dat is absoluut niet waar! Asbest is wèl gevaarlijk als er kleine deeltjes, de vezeltjes, loskomen. Die kunnen in de longen terecht komen. En dat kan longkanker veroorzaken. Je moet bij asbest altijd voorzichtig zijn, dat beseffen we ook wel." De natuurwerkgroep zocht en vond steun bij de Brabantse Milieufederatie. „Nog maals, wij en de federatie zeggen niet dat asbest ongevaarlijk is. Maar als je niet met asbest rommelt, er niet in zaagt, het niet af breekt, gebeurt er niets." Volgens de organisaties wordt de mensen vooral angst aangepraat door de manier waarop het asbest opgeruimd wordt. „Dan komen er mensen in maanpakken en wor den er allerlei dure installaties neergezet. Voorzichtigheid en jezelf beschermen is prima, maar je moet niet overdrijven." Dat het op te ruimen asbest meestal naar de diverse vuilstortplaatsen gebracht wordt, is in veel gevallen ook overbodig, meent de natuurwerkgroep. „Daar wordt het dan in de grond gestopt. Prima, maar dat kan overal. Stop het een meter in de grond en niemand heeft er last van. Planten ook niet, er gebeurt verder niets. Maar nee, het moet eerst vervoerd worden. Dat kost dus weer geld." „Kijk eens hoeveel asbestplaten er nog in Nederland liggen. Ooit moet dat allemaal opgeruimd worden. Voor die zakenlui een geweldig gat in de markt. En, wat veel men sen ook niet weten is dat in een golfplaat 15 procent asbest zit. De rest is cement." De natuurwerkgroep Rucphen wilde al eer der aan de bel trekken, maar wachtte tot er een goede aanleiding was. Die aanleiding ligt nu in het Rucphens kerkdorp Schijf on der de Schoolstraat. Enkele maanden gele den wees een bodemonderzoek uit dat er onder de straat asbest ligt. Het opruimen van het asbest kost de gemeente 180.000 gulden. De kosten verhalen op de aannemer die on geveer tien jaar geleden het asbest (ver mengd met puin) gebruikte bij het aanleg gen van de straat, kan niet. Het bedrijf is al geruime tijd failliet en de eigenaar is over leden. Het deel van de Schoolstraat moet straks asbestvrij zijn. De Landinrichtings- dienst die bezig is met de ruilverkaveling Schijf-Nispen, heeft de grond nodig om te ruilen. De grond wordt straks gebruikt als landbouwgrond. De gemeente Rucphen schrok zich een hoedje toen de Landinrichtingsdienst een saneringsplan op tafel legde. P. de Kok, hoofd gemeentewerken: „Het zou ons enke le tonnen kosten. Daarom hebben we ge zocht naar een goedkopere oplossing. We zijn het eens met de visie van de natuur werkgroep. We stoppen het verwijderde as best elders in het dorp onder de grond en dekken het af met een asfaltlaag. Dan kan het geen kwaad meer." Het ministerie van Volksgezondheid rea geerde lakoniek. „Als er asbest opgeruimd wordt, moet je je aan de opgestelde regels houden. Wij kunnen ons in ieder geval vin den in die regels." Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. RAMI DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1