Olie in grondwater Walsenmolen Schoondijke eert paard Kultureel Initiatief snijdt in activiteiten Plan voor nieuw vakantiepark in Breskens kan naar volgende ronde Gildefeesten Sluiskil in Beierse sfeer ZAKEN NIEUWS DUIVEN SPORT Luisterrijke viering in parochiekerk Oostburg Kathei van Mi blijve Bodem voormalige benzinepomp ook nog vervuild met aromaten en naftaleen DE STEM ZEELAND Vrouw opgepakt voor winkeldiefstal Software Opening Watch Me Orleans Fancy-fair in A» prachtige expo WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1994 Van onze verslaggever Breskens - Het plan voor de bouw van een nieuw vakan tiepark aan de Nieuwesluis- weg in Breskens kan de in spraak in. Het ontwerp be stemmingsplan Scheldeveste, dat het project van project ontwikkelaar Proverko pla nologisch regelt, is gereed. Het wordt tevens voorgelegd aan instanties als de provin cie, .het waterschap, land bouwschap en de inspectie milieuhygiëne. Burgemeester en wethouders van Oostburg melden dat in een voorstel aan de leden van de commissie Planologie. De Scheldeveste is ook de naam van het nieuwe bungalowpark. De projectontwikkelaar bouwt maximaal tweehonderd vakan tiewoningen, een sporthal en ga randeert het behoud van het tot sluiten gedoemde openlucht zwembad De Veste. Het Oostburgse college legde de ontwikkelingsvisie van het plan mei dit jaar al voor aan de commissie Planologie. Een ruime meerderheid van de commissie adviseerde het dagelijks gemeen tebestuur toen verder in zee te gaan met Proverko. Breskens krijgt zo zijn lang beloofde sporthal, behoudt zijn zwembad en de gemeente hoeft er geen handenvol geld in te stoppen, zo luidde de redenering. Want als het plan doorgaat, betaalt de gemeente een miljoen gulden aan de projectontwikkelaar en daarmee is voor Oostburg de kous af. De exploitatie van sporthal en zwembad drukken niet op de gemeentelijke begro ting, maar zijn voor rekening van Proverko. Op verzoek van de gemeente heeft de projectontwikkelaar het oorspronkelijke aantal van 250 vakantiebungalows terugge schroefd tot maximaal tweehon derd. Dat strookt beter met het beleid van kwalitatief hoog waardige recreatieve produkten. De commissie Planologie brengt woensdag 24 augustus advies uit over het ontwerp bestemmings plan Scheldeveste. Het is for meel nog onduidelijk hoe de pro vincie Zeeland zal reageren op het plan. Centraal staat de vraag of Scheldeveste buiten het pro vinciaal plan mag vallen dat de verdere bouw van grootschalige recreatieprojecten verbiedt. Om dat Scheldeveste echter een plan is dat daarvoor al 'in de pijplijn' zat, mag het waarschijnlijk doorgaan. Van onze verslaggever Sas van Gent - De grond onder en bij de te slopen Walsenmolen in Sas van Gent' blijkt op sommige plaatsen behoorlijk ver vuild. Aanvullend bodem onderzoek heeft dat uitge wezen. Zo blijkt nabij de voormalige benzinepomp een behoorlijke hoeveelheid rotzooi te zitten. Het grondwater is vervuild met olie, aromaten en naftaleen. Na bij de vroegere gierkelder is er een ammoniakverontreiniging en verder ligt op de plek van de vroegere kolenopslag een laag kolengruis, ernstig verontreinigd met polycyclische aromaten. Bovendien werd over het gehele onderzoeksterrein verhoogde ge halten aan lood en polycyclische aromaten aangetroffen. „De oor zaak is niet te achterhalen. Mo gelijk is er sprake van een ver hoogd achtergrondgehalte als gevolg van het eeuwenlang ge bruik van dit deel van de bin nenstad", zo staat te lezen in een brief van GS aan Meneba Meel, eigenaar van De Walsenmolen. Overschreden Al bij al is er sprake van een ernstige bodemverontreiniging waarbij allerlei aangenomen waarden worden overschreden. „Het is dan ook terecht dat u hebt besloten om de bodem op korte termijn te saneren", schrij ven GS. Wel wijst het college erop dat door deze sanering er geen schoon terrein yvprcft verkregen. "Alleen de verontreiniging die duidelijk toe te schrijven is aan de Walsenmolen, wordt volledig gesaneerd. Op de niet gesaneerde delen blijft de bodem licht tot matig verontreinigd. Mogelijk leidt dit tot gebruiksbeperking. „Van het terrein af te voeren grond moet als een afvalstof worden behandeld. De toekom stige eigenaars dienen hierover ingelicht te worden". Overheid Mocht in de toekomst blijken.dat deze verontreiniging niet is terug te voeren tot het eeuwenlange gebruik van de grond dan kun nen rechthebbenden niet af dwingen deze verontreiniging op kosten van de overheid te sane ren. B en W van Sas van Gent wor den door GS erop gewezen dat op de verontreinigde grond wel een winkelcomplex met parkeer terrein zou mogen komen. „Voor woningbouw op de grond zijn wel aanvullende saneringsmaat regelen noodzakelijk." Het pro vinciebestuur gaat ervan uit dat bij het verlenen van bouwver gunningen of het veranderen van het bestemmingsplan rekening wordt gehouden met de dan nog aanwezige verontreiniging. Van onze correspondent Oostburg - 'Wie het onderste uit de kan wil krijgt het dek sel op de kin','of 'De kruik gaat net zo lang te water tot ze breekt.' Gezegdes waaraan een 39-jarige Biervlietse na haar proletarisch winkelen van afgelopen maandag over kan nadenken. De vrouw werd die middag kort na half zes bij het verlaten van een speelgoedwinkel aan de Burchtstraat in Oostburg aange houden. Ze verliet deze zaak met in haar bezit een pop ter waarde van 99 gulden zonder te betalen. Maar dat was nog niet alles. In de tas die ze bij zich droeg werden verschillende kleding stukken, babyvoeding en zeep aangetroffen. Aan het licht kwam dat de vrouw deze goede ren, met een totale waarde van zo'n 400 gulden had weggeno men uit vijf winkels aan de Zuidzandsestraat en het Een hoornplantsoen in Oostburg. Al le goederen werden in beslag genomen en teruggegeven aan de eigenaren. Na verhoor en het opmaken van een proces-verbaal is de vrouw weer op vrije voeten gesteld. Van onze correspondent Sluiskil - Het kanaaldorp is er klaar voor. Van 5 tot en met 28 augustus zorgen de gildefeesten weer voor vier dagen (gratis) vertier. Een Beierse en Sluiskilse blaaska pel geven aan de veertiende editie een Beierse sfeer. Schlagerzanger Danny Christian zal als entertainer fun geren. Voorzitter van de stichting Gildefeesten, J. de Witte, laat trots het pogrammablad zien. „Dankzij de medewerking van vele sponsors, die ondanks de moeilijke economische tijd toch over de brug zijn geko men, kunnen we weer een pro gramma brengen met voor elk wat wils. Ons uitgangspunt namelijk dat de feesten gratis moeten zijn is ook dit jaar weer gelukt." De gildefeesten worden don derdag 25 augustus geopend door Delta zweefvliegers en het oplaten van een ballon door de Sluiskilse jeugd. Daarna kan het publiek de kanaalbeurs bezoeken. 's Avonds begint er een grote modeshow. Aan de modepre sentatie werken zo'n zes be drijven mee. Tijdens de show wordt er een karaokeshow ge houden. Heel Sluiksil kan meezingen met bekende lied jes. Het belooft dan ook een aardige kijk- en luisteravond te worden. Basisscholen mftbrni ■"'■'Tim De vrijdag is ingeruimd voor de jeugd en de ouderen. Om half vier beginnen de kinder spelen. De plaatselijke basis scholen nemen het ook dit jaar weer tegen elkaar op. Voor de ouderen zal de zingende tim merman Piet van Puyvelde het onderste uit de kan halen. Tussen de optredens door wordt er een spelletje bingo gespeeld. Om half acht begint voor de trimmers de Cofa- loop. De avond wordt muzi kaal afgesloten met de Yankee Doodle session en Sluiskilse artiesten. Rondvaart Een rommelmarkt luidt de derde dag in. Een kindershow en de mogelijkheid om een rondvaart te maken op het kanaal zal zeker veel publiek trekken. Wandelaars kunnen van start gaan voor een Gilde- wandeltocht over vijf. of tien kilometer. Op het terrein naast de feesttent zal Body Health een krachtsportdemon stratie verzorgen onderleiding van instructeur Johny de Wit te. De 'zware jongens' zullen diverse onderdelen van de krachtsport demonstreren. De zaterdagavond wordt verder gevuld met een optreden van de Beierse groep Hundsangen Musikverrein. De New Four band besluit de avond. Zondag is er een oecumeni sche dienst gevolgd door het 'super ontbijt'. Verder zijn er rondvaarten, demonstraties krachtsport en deltavliegen en Beierse muziek. Dennie Chris tian is de klapper van de gil defeesten. Kaarten voor dit optreden kosten een tientje aan de kassa, j Een spelmoment tijdens de Gildefeesten van vorig jaar: een deelnemer aan het Bel- giëspel gaat aan de haal met een reuzefriet. FOTO WIM KOOYMAN HET HAD maar haar of draad gescheeld of de moderne mens had het paard nooit gekend. Van de vele soorten die er ooit geleefd heben, was er maar één meer over toen hij aan zijn culturele opmars begon. Een soort die uit drie ondersoorten bestond: de tarpan, de bostar- pan en het przewalski-paard. De eerste twee zijn in de loop van de 18e en 19e eeuw uitge roeid -zoveel culturele bagage had de mensheid inmiddels toch al verzameld!- en de laat ste komt waarschijnlijk niet meer in het wild voor. De (half)wilde Camarque-paarden, de Amerikaanse mustangs en cimarrones en de Australische brumies zijn geen wilde, maar verwilderde paarden. Gelukkig hebben onze verre voorouders al vroeg de nuttige eigenschappen van het paard onderkend, ze hebben het gedo mesticeerd -tot huisdier ge- maakt- en door gerichte teelt keuze zijn er rassen ontstaan. In West-Europa, met name in het kustgebied vanaf de Elbe tot in Noord-Frankrijk, schijnt gefokt te zijn in de richting van een zwaar paard dat in de vroe ge middeleeuwen een ridder met zijn zware wapenrusting kon torsen. Toen door de uitvinding van het buskruit het harnas overbodig werd, viel dat lot ook het zware paard ten deel: de ridder zat voortaan liever op een felle klepper. Het zware paard ver dween dan wel letterlijk van het strijdtoneel, het was echter niet gedoemd te verdwijnen: in de landbouw kwam deze sterke, rustige 'koudbloed' goed van pas. Het 'Was vooral in België dat dit type zich verder ontwik kelde en rond 1750 kende men daar dan ook een drietal slagen: - het Vlaamse paard in het noordwesten van West-Vlaan- deren; - de Ardenner in de provincies Luxemburg en Namen; - de Brabander in Brabant en Henegouwen. De Zuidnederlandse overheid kreeg belangstelling voor dat ras met name om het te gebrui ken als legerpaard. Om wat andere eigenschappen in te kruisen, importeerde ze heng sten van verschillende Europese en andere rassen en stelde die gratis beschikbaar als dek hengst. De boeren, die de paar- denteelt in handen hadden, wa ren daar mordicus tegen: zij wilden ook wel het ras verbete ren, niet door kruisingen even wel, maar door teeltkeuze bin nen de eigen populatie. Ze hadden daarin gelijk en de overheid trad terug, al moet gezegd worden dat toch wel enkele rassen van elders wat invloed hebben gehad op de raskenmerken van het trek paard. Het zou een lang verhaal worden, moesten we de gehele ontwikkeling doorheen de 19e eeuw volgen en wellicht vraagt u zich af wat Zeeuws-Vlaande ren nu met dit alles te maken heeft: awel, dat komt. De Wereldtentoonstelling te Parijs in 1878 is in die gehele historie een mijlpaal, want daar presenteerden de fokkers de kwaliteiten van het (Belgische) koudbloed-trekpaard. Natuur lijk had dit alles ook zijn uit- Monument voor het trekpaard in Schoondijke. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE straling naar andere land bouwstreken, naar Zeeuws- Vlaanderen, naar Zeeland, Bra bant en Limburg. In 1904 werd in Zeeland een trekpaardenstamboek opge richt; in 1905 telde de provincie 86 koudbloedhengsten die sa men 9436 dekkingen verricht ten. Zeeland telde toen maar twee tuigpaardhengsten meer - andere rassen - die samen 91 merries dekten. Voor 1935 wa ren de cijfers als volgt: 113 'Belgen' voerden 9574 dekkin gen uit; tuigpaarden waren uti de provincie verdwenen. Nu was er tussen die twee jaar tallen ietsgebeurd van grote betekenis: de Eerste Wereldoor log, waarbij België wel en Ne derland niet betrokken was. Tal van kostbare dekhengsten wer den over de grens in veiligheid gebracht, met name naar Lim burg en West-Zeeuws-Vlaande ren. Dat is een stimulans ge weest, waar al heel wat over geschreven is en waar nog een boek over te schrijven zou zijn, maar dat is een ander verhaal. Inmiddels werd er niet meer gesproken over het Belgische trekpaard, meer over het Ne derlandse, terwijl een enkele chauvinist sprak over het Zeeuwse trekpaard, of, heel on eerbiedig: een Zeeuwse knol. In een brochure over de gemee- nete Oostburg klinkt dat chau vinisme ook wat door: - Het Zeeuwse Paard, dat, in steen gehakt door de Veerse beeld houwer Philip ten Klooster, ie dere voorbijganger zijn stoere, compacte vorm toont, en nog zal t'onen wanneer het laatste levende origineel van het dier door de zoveel duizendste trac tor geheel uit het landschaps beeld verdrongen is. Schoondij ke heeft het Zeeuwse paard een waardig monument gezet. Het eert daarmee de beste kame raad en hulp van de boer in de oude landbouw. Onze eigen De Stem bericht op zaterdag 23 februari 1963: -De voortschrijdende mechanisatie van de landbouw verdrijft het vertrouwde sterke werkpaard steeds meer. Het is dan ook een gelukkige gedachte geweest van het gemeentebestuur van Schoondijke om bij de eerste poging een verantwoord en be scheiden kunstbezit op te bou wen om aandacht te schenken aan deze viervoeter, die door de eeuwen heen het W.-Z.-Vlaam se kleigebied heeft helpen be werken. Schoondijke doet hierdoor zijn positie als landbouwcentrum van W.-Z.-Vlaanderen eer aan. Het beeld, waarvan u hierboven het model ziet, zal geplaatst worden op het plantsoen aan de Lange Heerenstraat. Het wordt door de Veerse beeldhouwer Fi- lip ten Klooster gehouwen uit basalt-lava. De kop (foei Stem, Sp.) van het paard wordt ge richt naar de drukke verkeers- rotonde. Het beeld wordt op een gemetselde sokkel geplaatst en is 1.50 meter hoog en 1.20 meter lang.- Nu weten we meteen alles; waar het staat, waarom en hoe lang al. Wie alles over het trek paard zou willen weten, zal zich aan een langdurige studie moeten zetten, wie echter wat meer wil weten, mogen we ver wijzen naar het Streekmuseum te IJzendijke, waar veel meer te zien is over de trots van de (Zeeuwse) boer. Als we het zo zeggen, zeggen we toch geen woord teveel? Met dank aan de gemeente Oostburg, afdeling archief. Hulst - Knegtel Informatica Opleidingen houdt zaterdag 27 augustus een softwarebeurs en open dag in het pand Bau- deloo 18a in Hulst. Dit in verband met de start van het nieuwe cursusjaar. Het ge bouw is toegankelijk via de Paardenmarkt of de Lange Bellingstraat. Aan deze beurs doen de grootste softwarepro ducenten in Nederland mee: Wordperfect, Borland, Micro soft, Exact, Unit4, Grote Beer en Quadrant. De beurs duurt van 10.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.30 uur. Het thema van de beurs ligt vooral op boekhoud software en gecom bineerde pakketten van zowel tekstverwerking, bestandsbe- heer en spreadsheet. Daar. naast wordt ook educatieve software onder Windows ge. toond voor kinderen van 410[ 15 jaar. Een primeurtje is de demonstratie van de langver- wachte dBase5. Verder is et allerlei informatie over de ver- schillende cursussen die Hue- gtel verzorgt. Terneuzen - Op vrijdag ij augustus opent Watch Me ij de Noordstraat 32 te Terneu. zen de deuren. Watch Me brengt voornamelijk vrije- tijdskleding en voert de col- lecties van Part Two, Jackpol en Donaldson. Terneuzen - De kring Midden Zeeuws-VIaanderen hield met een deelname van 1015 jonge duiven een wedvlucht vanuit Orleans. Winnaar van de eer ste, tweede en vierde prijs werd H. van de Veeke uit Westdorpe, hoogste snelheid 1078,33 meter per minuut. 3, 5, 7 en 10. Comb. Visser-Len- sen, Axel, 5. P. Baecke, Westdor pe, 7 en 8. J. Verplanke, Terneu zen. Concoursbond Zuid-Beveland, 1648 jonge duiven, 1048,18mpm: 1, 3 en 7. Mevrouw De Jonge, 's-Heer Arendskerke, 2. C. Duin- kerke, Wemeldinge, 4. J. de Witte, Goes, 5. J. van Maldegem, Hein- kenszand, 6.J. Bras, Wemeldinge, 8. C. Hermes, Lewedorp, 9. A. Vermast, Yerseke, 10. P. Pek, Kruiningen. De Reisduif Philippine, 303 jonge duiven, 1009,19mpm: 1, 2, 6, 7 en 9. O. Haers, 3 en 10. J. de Mul en zoon, 4. J. Verspelle, 5. J. Boer man, 8. L. Moerman. De Eendracht Terneuzen, 357 jonge duiven, 1035,86mpm: 1, 2, 3 en 5. J. Verplanke, 4 en 10. Comb. Van Eijk-Den Exter, 6. Comb. Zeegers-De Volder, 7. M. van Alphen en zoon, 8. Comb. Bos- Westeinde, 9. J. van de Berg. De Vrede Sas van Gent, 402 jonge duiven, 1078,33mpm: 1, 2, 3, 5 en 10. H. van de Veeke, 4. Comb. Geernaert-Betue, 6, 7 en 8, F. van Geel, Comb. Elegeert. Verwachting Axel, 241 jonge dui ven, 1016,54mpm: 1, 3, 4, 6 en 10. P. de Bakker, 2 en 5. P. de Poorter, 7 en 9. R. Herman. 8. J. Weesepoel. De Volharding Westdorpe, 148 jonge duiven, 1047,20mpm: 1, 2, 4, 7 en 8. Comb. Visser-Lensen, 3, 5, 6, 9 en 10. P. Baecke, Mét Moed Vooruit Boschkapelle, 230 jonge duiven, 1021,16mpm: 1. Th. van Damme, 2 en 4. L. Kerck- haert, 3 en 7. A. Wauters, 5, p Pieters, 6. Th. Dobbelaar, 8. A Nicolaas, 9. A. Schuren en zoon 10. R. de Nijs. De Postduif Heikant, 242 jonge duiven, 1058,79mpm: 1, 2, 8 en 9 F. Thijs, 3, 4 en 5. Em. de Beule, 6. Cam. de Beule, 7. Mevrouw De Feijter, 10. Cl. Thui. VZV Hoofdplaat, 321 jonge dui ven, lo35,69mpm: 1. B. Thomaes 2, 4, 5, 6 en 8. H. Calon, 3 en 9 h. de Poorter en zoon, 7. A. Gernae- rt, 10. C. Temmerman. Nog Sneller Breskens, 256 jonge duiven, 1027,01mpm: 1, 2, 4, 7 en 8. H. Mookhoek en zoon, 3. W Daansen, 5. M. Versprille, 6. J. de Poorter, 9. Th. Smallegange, 10, R. de Smit. De Snelvliegers Oostburg, 367 jonge duiven, 1009,36mpm: 1 en 4. R. van Hee, 2. C. Bron, 3, 5,7,9 en 10. J. de Smet, 6. M. Buijssé, 8. J.de Krijger en zoon. De Getrouwe Duif Cadzand, 296 jonge duiven, 1023,67mppi: 1,4 en 10. D. van Kerkhoven, 2. Comb. Coppens-Baert, 3, 5 en 7. C. Riemens, 6. F. Baas en zoon, 8. H. van Damme, 9. J. de Groote. De Postduif Lewedorp, 102 jonge duiven, 1048,18mpm: 1, 2, 3, 5 en 9. Mevrouw De Jonge, 4, 7 en 8. C. Hermes, 6 en 10. Th. Hoondert, De Uiver, 's-Heer Arendskerke, 234 jonge duiven, 1035,10mpm: 1. J. van Maldegem, 2, 7 en 8. J. Bayens, 3, 4, 5, 9 en 10. D. Rijk, 6. P. Hoondert. Vriendenkring 's-Heerenboek, 223 jonge duiven, 953,28mpm: 1, 2, 5, 9 en 10. Sj. van Eijkeren, 3 en 7. P. de Vos, 4 en 6. Joh, de Jonge, 8. D. van de Dries. MOESKROEN Eendracht Maakt Macht Terneu zen, 232 jonge duiven, 1343,95mpm: 1 en 8. H. Zegers,2, 3, 5 en 9. Gebrs. Scheele, 4, 6,7 en 10. P. Zegers. De Voorwaarts Zaamslagveer, 239 jonge duiven, 1328mpm: 1 en 5. H. de Feijter, 2 en 10. A, Schieman, 3, 5 en 7. A. van de Velde, 6. M. Scheele en zoon, 8.D, Nice, 9. J. Braet. Van onze correspondent Oostburg - Bijna traditioneel was de viering van 15 augustu in de Oostburgse parochiekerk van de H.-Eligius een luister rijk gebeuren. Maandagavond waren 700 katholieken ei protestanten tezamen-rond de beeltenis van Maria Sterrede Zee uit Maastricht. In een feestelijk versierde kerk ging pastoor Raymond Schoute ten voor in de wel heel bijzonde re dienst, opgeluisterd door het West-Zeeuws-Vlaams Grego riaans Koor, onder leiding van Walter Dierick en de Zeeuwse Koorschool, onder leiding van Evert Heijblok. De vaste gezan gen van de achtste mis en het derde credo werden beurtelings door het Gregoriaans Koor en de Zeeuwse Koorschool samen met de aanwezigen gezongen. Dit gebeurde nadat de voorgan ger met assistanten en koren onder het zingen van een plech tig Gaudeamus de kerk waren binnen gekomen. De Zeeuwse Koorschool verzorgde enkele meerstemmige liederen. Erei Neve bespeelde het orgel. Ai| het eind van de dienst w'er Evert Heijblok gehuldigd, d| juist op 15 augustus het herdacht dat hij veertig jaar bf trokken was bij de Zeem: Koorschool, die in binnen- buitenland bekend is. De jubil: ris kreeg bloemen. Gezien de massale toeloop de Oostburgse parochiekerk li|| het in de bedoeling de fe van 15 augustus ook vi jaar op eenzelfde manier te vil I ren, onder andere met een km] denwijding. 'Na afloop vas dienst was de ijscoman opk kerkplein present om jong oud van een ijsje te voorzien,et| gebaar dat op prijs werd gesteld Van onze verslaggever Sluiskil - Het Sociaal Kultureel Initiatief (SKI) in Sluiski heeft noodgedwongen moeten snijden in de activiteiten vooil het komende seizoen om het hoofd boven water te houden. De huur van welzijnscentrum Het Meulengat, de plaats waar de activiteiten worden gehou den, is wel door de gemeente verlaagd maar het SKI krijgt geen enkele gemeentelijke subsi die. „Daarom hebben we enkele drastische maatregelen moeten nemen," zegt coördinator G. Jansen in het activiteitenpro gramma. De activiteiten die niet meer worden gehouden zijn de kinderfilm, de zondagavondsoos en het textielverven. „Deze acti viteiten zijn niet meer te hand haven aangezien de kosten (zaal- huur) niet in verhouding staan met de inkomsten. Het leek ons niet haalbaar het deelnemers- geld fors te verhogen en daarom hebben wij dit droevige besluit moeten nemen." Jansen laat er geen misverstand over bestaan dat het SKI in ieder geval blijft bestaan en dat de activiteiten doorgaan. Hiermee wijst hij de geruchten, die in het dorp de ronde doen, van de hand. De activiteiten die het kom® seizoen wel doorgaan zijn y$ gym voor vrouwen, callanet» pergamano, bloemschikken, kinderdisco's, de flash-avow en de rakbak-avonden. Ook kinder- en jeugdcabaret Het lent is weer gestart met de o£- navonden. Axel - De St. AntoniusschoolJ Axel houdt zaterdag 27 augi van 11.00 tot 16.00 uur een cy-fair. De opbrengst is 1 bestemd voor de aanschat1 vrije leesboeken en deels vo® I deelnamekosten aan de bev dingsoptocht. In en om de school is er van te doen. Zoals een rad van tuin, een Vlaamse kermis® terras met wafels en drank®- heer Brouwer uit Axel rich tentoonstelling in over de M ding van Axel en hij ven ook een video van originele beelden van de bevrijding-^ slotte is er ook nog een markt. Door onze correspondent Wilko Rouen - Het is jammer dat de deels in de steigers staat. E daardoor verborgen achter kathedraal lijkt te twijfelen reerde muren of het grijs-zwa schoonmakers moet worden b Het plein van de kathedraal van Rouen is een goed beginpunt voor een 'Monet-dag'. De mees- ter-impressionist wordt tot 14 november geëerd met een prach tige tentoonstelling in het Musée des Beaux Arts in de Normandi- sche stad. Het museum, dat ge heel is gerestaureerd, ligt op een steenworp afstand van de kathe draal, die werd gebouwd tussei de 12e en 16e eeuw en die daar door een unieke mengelmoes vai bouwstijlen is. Claude Monet, van wie hel standbeeld op de place Sain Nicolas vermeldt dat hij de ka thedraal van Rouen wereldbe roemd heeft gemaakt, is terug ii de stad waar hij zijn beroemdi serie kathedralen schilderde. Maar liefst 16 van de in totaal 3' impressies van het godshuis zij: te zien in de Rouaanse Schom Kunsten. De openingsexpositii van het hernieuwde museum, da te boek staat als een van di aardigste provinciale musea Frankrijk is meer dan de moeitf waard. In een absoluut sobere omgevin| spetteren de zestien schilderijer - met ieder identieke afmeting® van 80x100 centimeter- van di muren. Ze zijn bijeen gebrach' uit diverse collecties. Het is voo; het eerst in deze eeuw dat zovei kathedralen van Monet in eei enkel museum te zien zijn. Al leen ai daardoor is de tentoon stelling voor liefhebbers van hel impressionisme een must. Bo vendien zijn alle stemmingei (lees de dominante kleuren) var de reeks werken te zien. Series De in 1840 in Parijs geborei Claude Monet had iets met serie| en met de streek waar hij op groeide, Normandië. Nadat hi met zijn 'Impression, Soleil le vant' de naam had gegeven aai het impressionisme, verbleef hi regelmatig in de Westfrans streek voor het vinden van inspi) ratie. De werken stuurde hij daarna richting Parijs. In 189 presenteerde hij zijn vijftien ver sies van hooischelven, een jaa later toonde hij in dezelfde Pa hjse galerie Durand-Ruel de P pulierenserie. In datzelfde jaar begon wat ei genlijk veel wegheeft van ee^ pelgrimstocht bij de kathedraa van Rouen. Tussen februari ei april schetste hij vooral de groti toegangsdeur en de Albane poort, de linkerpoort. In zijr woonplaats Giverny, tusse. Rouen en Parijs, werkte hij di schetsen uit. Een jaar later volgi de hij precies dezelfde werkwij ze. In 1894 werkte hij verder aa: de schilderijen. Monet maakte er dertig en u: zijn correspondentie bleek da het niet altijd even eenvoudi was. Zo schreef hij in april 1892 „Wat een moeilijkheid. Ik be, gebroken. Ik kan niet meer. I heb een nacht vol nachtmerri achter de rug. De kathedraal vii °P hiji. hij leek blauw, of roze mi' enkele weken late «Allemachtig, wat is de kathe raai deze ochtend toch moeiliji te schilderen." Toch kreeg hij ze op het doe twintig ervan werden in 18! .^toongesteld, no§ steeds in g: lerie Durand-Ruel. Na het zit van de expositie schreef Georgi Liemenceau dat Monet er vijft: had moeten maken. „Of ho erd, duizend, net zoveel als seconden zijn in zijn leven." j. aatsman was helemaal ondei eboven van de werkstukke t oog van Monet, onze voo ganger, leidt ons door de visue j utie onze perceptie va n°S doordringender e 7imaakt." Hij eindige «in beschrijving met een ple mv,01 living de Franse overhe: «i alle schilderijen te kope: hetgeen niet gebeurde. 7ii« kathedralen van Moi jn er normaal gesproken vijf m het Parijse Mus lpr.fSa^,^at ts de grootste cd Ze vormen dan ook i Straat van de huidige te toonstelling. Maar er zijn o<

de Stem | 1994 | | pagina 14