DE STEM Tegenaanval in rusthuizenaffaire Hoog bezoek voor jarige in Breskens Justitie en provincie zetten bandenbedrijf verder onder druk Clinge Eenzame pierensteker op de Oosterschelde B2 •H I acon h!eft nu echter zelf ook een lwïï®114. 'ngeschakeld om Meisje (15) uit Helvoirt in Middelburg verkracht VS KORT I Middelburg - Bandenbedrijf I Tire Again in Terneuzen moet I provincie en justitie schrifte- lijjk aantonen dat binnen fivee maanden geheel con form de verleende vergunnin- I jan wordt gewerkt anders [Register-accountant Roza dreigt provinciaal bestuur met rechter Ylissings rondvaartbedrijf is in voor nieuw voetveer Hulst zal deelnemen aan promotieplan vestingsteden Kessen spreekt in Italië Kattenhater actief in Poortvliet 5USTUS 1994 n Terhole >udt zaterdag 20 en ontenisse-toernooi. eede elftallen van de Hontenisse en Vogel, hetzelfde tijdstip de n hun toernooi. De djftien minuten en de ?e de Vijlder, Gerard ■nknecht. hole - Vogelwaarde, SDO - SDO, Hontenisse wacht cht heeft zich dit jaar ot Axel-toernooi. Dit iet Berlaere-sportpark W-Spui. om 16.00 uur de finale actie, met als inzet de ïan, Zaman, Pijpelink hoondijke iijke houdt vrijdag 19, jaarlijkse Molenkreek- - hogere elftallen. Om fdplaat 2 en om 19.30 erliezers van die duels de strijd om de derde de winnaars de finale uur het toernooi voor n: Schoondijke 2, Hoek Schippers, Cadzand 2 15.30 uur afgelopen. Kotvis, Luteijn, Vic de i Floren. Boys Zeeland 1,311 onze verslaggever wacht een dwangsom en een strafzaak voor de rechter. Dit is vertegenwoordigers van het bedrijf duidelijk gemaakt tij dens een gesprek tussen het be drijf, provincie en justitie. Aanleiding voor het gesprek wa ren diverse overtredingen die de provincie bij het bedrijf vaststel de. Zo lagen banden tot ver buiten het bedrijf opgeslagen, ontbraken hekwerk, administra tie, brandbeveiliging en brand- paden tussen de stapels banden. Tire Again kreeg een ultimatum van de provincie. Voor 1 septem ber 1994 moest alles conform de vergunning zijn, anders volgde een dwangsom en mogelijk in trekking van de vergunning. Aan een aantal voorwaarden kan het bedrijf per 1 september voldoen, zo werd toegezegd. Hangijzer blijft de illegale op slag van banden. De provincie overweegt verdere aanvoer van banden te verbieden omdat dit de geconstateerde overtreding alleen maar vergroot. Het bedrijf wees erop dat dit zeker klanten gaat kosten. Men is overigens druk bezig banden te verkopen aan Ghana, maar dat is finan cieel nog niet rond, zo blijkt uit het verslag van het gesprek dat op 4 augustus werd gehouden. Hierin staat ook te lezen dat volgens het bedrijf werken vol gens de vergunning eigenljk niet kan omdat Tire Again dan zeker failliet gaat. Opruimen van de banden gaat zeker twee maanden kosten. De provincie is bereid die termijn te accepteren, maar dan moet aan getoond worden dat die termijn ook haalbaar is. Daarop is nu het wachten. de voetbalvereniging 21 augustus toernooien pillen. E- en F-pupillen, op t in actie. De D- en ijn omstreek 15.00 uur 9.00 uur en eindigen ;ustus om 9.30 uur van omstreeks 13.30 uur nooien zijn: Corn Boys, dplaat, RIA, Sluiskil, le sponsoring van de Dat betekent dat de anklin Klaasse, Marcel andere sponsor moeten ik gevonden voor 1995. ert per 1 januari voor de Delta Tour, van 9 tot ans er toch in geslaagd leg te formeren. Aange- toch deelnemen aan de gleider en Jaap Klaasse udt morgen de derde en om 19.30 uur nabij het buiten sportpark Oude- 10,4 en 15,6 kilometer. ;1 wat oefenwedstrijden s betrokken zijn. euzen Al, 19.30 uur: Corn RIA-Kerkbrugge; 19.45 uur: Terneuzense'Boys; 19.30 uur: :endijke-Hoek 2, Koewacht- in kader Groot Axel-toer- irde-Zaamslag en Rillandia- DEN-RIA. .t-Biervliet, IJzendijke-Sluis Schoondijke-Hoofdplaat 2; wedstrijden in kader Molen- eskens, Sluiskil-Arnemuiden, euzen, Graauw-Zaamslag en welwaarde. Om 14.00 en 16.00 ernos. Corn Boys-Oostburg, strijden Biervliet-toernooi en met 15 jaar: kwartfinale: Pascal ?cke-Willem Jan van Doorn 6-u. ris de Bakker-Dennis Vlassen- 6, 7-5; Kevin Bosman-Roei Ne- 6-4; Tom Huis-Jaap --. halve finale: Van Poecke-D 6-1, 6-0; Huis-Bosman b-u. ïale: Van Poecke-Huis 3-6, 7- met 13 jaar: halve finale: Paacaj 2cke-Bram Cornelissen 6-3, o- s de Kort-Krijn de Vries b-J. ïale: Van Poecke-De Kort o- met 11 jaar: finale: Krijn de teven Koster 6-1, 6-2. met 9 jaar: finale: Davy üjórn Luycks 6-4, 6-4. dubbelspel met 17 jaar: finale-poule: C F /De Schepper-Huis/Breepoe 3, 7-5; De Bakker/Van Dam idijk/De Schepper 6-3, - reepoel-De Bakker/Van D 1, eindstand: 1. Huis/Breep akker/Van Dam. meisjes enkelspel r. met 15 jaar: Bianca Vlaeminc \de Bruyn 6-0, 6-2, eindstand- Vlaeminck, 2. Bianca Mo ny met 13 jaar: finale-poule. /Iirella van Broeck 7-6, 6-2, Fan >l-Veronique Verhaegen i van Broeck-Veronique Fanny 6, 6-3, 6-0; eindstand: 1. Mirella van Broeck. ..nonze verslaggever ICeesMaas I Middelburg - De in de I Zeeuwse rusthuizenaffaire in opspraak geraakte register- I accountant Roza zegt de pro- Irincie, het accountantskan- Itoor Moret, Emst Young en nieuwe bestuur van de I reformatorische rusthuizen I voor de rechter te zullen sle- Isen. Roza eist 'volledige re habilitatie' en zal fikse scha- 1 declaims indienen. I Dat meldt de accountant in een communiqué van tweëenhalf je, dat onlangs aan al zijn I klanten is verstuurd. De accoun tant is woedend, en verwijt ge- Iceputeerde Dijkwel 'onterecht I publicitaire acties naar de pers' I in schrijft vervolgens: 'de pro- I vincie Zeeland heeft er zelfs pu- lbliekelijk naar gestreefd om ons I nog verder in diskrediet te bren- door te suggereren dat ons I handelen in de strafrechterlijke Isfeerzou liggen.' I Dijkwel liet gisteren weten na- I tere informatie te zullen inwin- I-en over de aantijgingen (hij [heeft de klantenbrief van Roza [nietgekregen) en dinsdagmiddag [met een officiële reactie te zullen [komen. [Het is de eerste keer dat Roza, min of meer in het openbaar van zich doet spreken en voluit in de anval gaat. Eeder dit jaar onthulde deze krant een vertrou- welijke briefwisseling tussen Ro- za en het bureau Moret, Ernst en Young waarin Roza gerechtelijke stappen in de toekomst niet uit- sloot. Verjaard Zoals bekend heeft het ex-be stuur van twee reformatorische rusthuizen in Goes en Middel burg in drie jaar tijd ruim acht ton aan geld verkeerd besteed en zichzelf verrijkt door dat statu tair mogelijk te maken. Maar dat gebeurde wel binnen het raam van de wet, oordeelde justitie vorige maand; enkele ge pleegde strafbare feiten zijn ver jaard en er is volgens officier van justitie slordig gedeclareerd. Geldsmijterij', zo oordeelt het nieuwe reformatorische bestuur bat haar geld terug wil en nu civiele procedures overweegt. De ex-voorzitter, dominee Schreu- der, is nog steeds geschortst door zijn eigen kerkeraad en gedepu teerde Dijkwel vordert namens provincie 3,5 ton subsidie en 12 mille aan onterechte vergoe dingen van Schreuder terug. »oza wordt door de provincie beschuldigd van het ten onrechte goedkeuren van drie jaarreke ningen waarin de uitgaven ver bloemd worden. Dijkwel heeft aangekondigd minstens 1,5 ton jan Roza wegens gemaakte kos ten te zullen terugvorderen en roza aan te zullen klagen bij het ■Mvra, het Nederlands Instituut t°or Register-accountants, Het nieuwe bestuur wil ook een -chtzaak beginnen bij het Ni- Moret tenslotte, is na VB-Ac- M-ntants uit Vlissingen, het I -aeede accountantsbureau dat I vernietigend rapport over de I o-bestuursleden en Roza heeft [opgesteld Daar houdt de pro- li-roie zich ook aan vast: 'er gen twee overduikelijke ac- untantsraporten die elkaar 1 tegenspreken dat er gerot- [zooidis'. Ongebruikelijk I Zo is de rusthuizenaffaire vanaf 1 fln ook een striid tussen 17p accountants geweest, lUa °nSebruikelijk in Neder- lin H a' vee' werk heeft d' 'e "rormatorische wereld, is g*affaire zakelijk zeker Mirella van BroecK nebo- met 11 jaar: finale-poule, ne (orcus-Inez Mangnus 6-u. ih Morcus-Evelien jo g. 0; Evelien Drumont-Inez 61 dubbelspel /v.,1 1 met 17 jaar: d Hoogn :-Verhaegen/Morcus órUyn/ ^he^7H^orcu- 3; eindstand: 1. Vlaemmck/K- joghe/Van Broeck- - v f m. r 1 t --C. - rt - v*r- v Bm 1 r *.-«.• - v. i' ILgf- yV N C r rf S - f - v y; - f lisdrs vopi"lon' te krijgen. Dat I -anrv ^ns^ra RA van Accoun- I hepft ?n-?u^ants. Veenstra Is eerder gewerkt ais advi- H'lwa a en ook van het ®5IE VERDER ZEELAND C2 Van onze medewerker Wil Verherbrugge Breskens - Ze is altijd opgeruimd, nooit chagrijnig, de deur staat altijd voor iedereen open. En ze is sociaal- emotioneel bewogen. Verder mag ze een belangrijke Amerikaanse neef, ex-senator en rechter William Van den Heuvel, tot haar familie reke nen. Ze woont om de twee jaar de uitreiking van de Four Freedoms Award in Middelburg bij. Zaterdag vierde ze haar negentigste verjaar dag in Goedertijt: Barbara 'Babs' Kamp-Van den Heuvel. In de recreatiezaal van Goedertijt was het zaterdagmorgen druk. Meer dan zes tig neven en nichten waren uit heel Nederland voor haar naar Breskens ge komen om deze mijlpaal mee te vieren. Nog redelijk goed ter been en zeer helder van geest heeft ze voor iedereen een hartelijk woord over. Een gesprek met haar is beslist een belevenis. De jarige komt uit een gezin van 16 kinderen en zag in Cadzand het levens licht. Haar vader verdiende de kost als beurtschipper. Net na de eeuwwisseling geen vetpot en zeker niet als je een groot gezin moet onderhouden. Barbara was echter 'goed bij de hand', hetgeen haar huisarts toen opviel. Die raadde aan te gaan studeren in Utrecht, voor verpleegster. „Maar dan moest hij eerst met mijn vader praten om dat voor elkaar te krijgen. Met zijn hulp is dat tenslotte gelukt." Mevrouw Kamp-Van den Heuvel haalde haar zieken- en kraamdiploma. Tijdens de oorlogsjaren was ze in Leiden in de verpleging actief. In 1954, ze was inmid dels getrouwd, wilde het echtpaar naar Middelburg verhuizen. Daar kregen ze geen 'vestigingsvergunning'. In Breskens lukte dat beter. „Ik belde met het ge meentehuis. Het was toen net raadsver gadering. Ik kreeg de brugemeester aan de lijn. Hij zou het wel even met de raad opnemen zei hij. Zo kwamen we in Breskens verzeild." Barbara Kamp-Vanden Heuvel omhelst haar neefje, de Amerikaanse ex-senator en rechter William Vanden Heuvel. foto camile schelstraete In Breskens was ze een paar jaar werk zaam op het consultatiebureau. Zelf be leefde ze minder gelukkige tijden. Haar echtgenoot was ziek en die heeft ze zelf meer dan 16 jaar verpleegd. Ze her trouwde nog een keer maar ook dit was geen lang leven beschoren. In Breskens is de naam Van den Heuvel een bekend begrip geworden. Iedereen in het vissersdorp kent haar. Haar deur in Goertijt staat voor iedereen wagen wijd open. Ze kookt zelf nog en doet nog voor een deel de huishouding. Ze prijst zich gelukkig dat een oog dat tot voor kort eigenlijk afgeschreven was, wonder boven wonder weer hersteld is. „De oogarts was pessimistisch. Hij gaf mij wat oogdrupopels mee. Na verloop van tijd kon ik weer drie meter zien. Daar was ik blij mee, want nu kan ik weer borduren." In juni was ze traditiegetrouw bij de uitreiking van de Award in de abdij van Middelburg. Daar ontmoette ze prinses Juliana. „Die was blij mij weer te zien. Ze omhelsde mij en zei dat ze met haar 85 jaar mij nooit meer zou inhalen." Dat ze de Four Freedoms Award mag bijwonen heeft ze te danken aan Willi am 'Bill' Vandenheuvel uit New York. Hij zit in het bestuur van de Roosevelt Foudation. Kamp-Van den Heuvel is zijn nog enige in leven zijnde tante. In de USA is hij geen kleine jongen. Hij was senator van de staat New York en eens in de race om het gouverneurschap. Hij is een gereputeerd rechtsgeleerde die bevriend was met president Truman en Martin Luther King. In 1960 maakte hij deel uit van het verkiezingsteam van John F. Kennedy. Vanden Heuvel is de zoon van Alberta Demunter, uit Lisseweege, een plaats in de gemeente Groot Brugge. Zij trok in 1920 naar de 'Nieuwe Wereld'. Daar ontmoette zij Joost Vandenheuvel, zoon uit een vissersgezin uit Breskens. Zij trouwden en in 1930 zag William het levenslicht. Enkele jaren geleden nam hij contact op het de parochie in Lisse weege om het graf van zijn grootmoeder te zoeken. Dat werd uiteindelijk ontdekt en uit dankbaarheid zou hij de parochie, indien nodig, steunen. Orgel Dat was het parochiebestuur niet verge ten. Die wilde graag het orgel dat uit 1651 dateerde laten restaureren. Men vond een gewillig oor bij de Amerikaan. Hij maakte een slordige miljoen Bel gische Franken over. Afgelopen zondag was het orgel weer in oude glorie her steld, een reden extra voor Vandenheu vel om uit Amerika over te komen met zijn vrouw en gelijk 'Aunt Babs' te feliciteren. Ter nagedachtenis aan zijn grootmoeder mocht Barbara Kamp-Van den Heuvel een plaquette op de muur onthullen. Zij was opgespoord voor het kerkbestuur door Mimi van Grieken, de vrouw van kunstenaar Gerard van Grieken uit Breskens. Door dit contact heeft de Breskense kunstenaar een aquarel van het 17e eeuwse orgel met zijn 900 pijpen gemaakt. Dat mocht hij na de mis aan de man uit Amerika overhandigen. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - Het Vlissingse bedrijf Dijkhuizen Rond vaart wil een toekomstig voetveer tussen Breskens en Vlissingen exploiteren. Het bedrijf heeft zich schriftelijk bij het provinciaal bestuur als potentiële kandidaat aangemeld. Gedeputeerde Staten buigen zich vandaag over de aanmelding. Dat was gisteren aanleiding voor mevrouw Dijkhuizen van het Vlissingse bedrijf om geen toelichting te verschaffen. „We hebben een brief geschreven ja, maar ik wacht liever op bericht van de provincie voordat ik met nadere verklaringen kom," aldus mevrouw Dijkhuizen. Volgens een woordvoerder van de provinciale directie Milieu en Waterstaat zijn er al enkele andere aanbiedingen binnengeko men om het voetveer (dat wellicht in de vaart komt als de tunnel onder de Westerschelde er is) te gaan uitbaten, maar afgezien van het aanbod van Dijkhuizen zijn dat geen serieuze offertes, aldus de woordvoerder. Ook het Zeeuwse nutsbedrijf Deltan is door de provincie al genoemd als mogelijke exploitant van het voet- en fietsveer. Dit, omdat Middelburg wil dat Deltan de hele tunnel gaat exploite ren en daar dan ook het veer bij. Deltan zelf, heeft nog een haalbaarheidsonderzoek naar dit alles lopen. Van onze correspondent Middelburg - Een 15-jarig meisje uit het Noordbrabantse Helvoirt is gisternacht in Middelburg door twee mannen verkracht. De verdachten konden korte tijd later worden aangehouden en zijn in verzekerde bewaring gesteld. Ze worden morgen voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg. Het slachtoffer dat bij kennissen in Middelburg logeerde was zon dagavond met twee vriendinnen van 14 en 15 jaar gaan 'stappen' in een café in het centrum van Middelburg. In datzelfde etablis sement bevonden zich ook de verdachten: 31 en 29 jaar oud, beiden woonachtig in Middel burg. Toen de drie meisjes omstreeks half twee het café verlieten en op hun fiets vertrokken werden ze gevolgd door het tweetal. Op de Beenhouwerssingel aangeko men werden de meisjes door de beide mannen aangevallen. Twee van hen wisten zich los te ruk ken en vluchtten in paniek de duisternis in. Het meisje uit Helvoirt werd onder bedreiging met een mes verkracht. Omwonenden, wak ker geworden van het gegil van de meisjes, waarschuwden de politie. Toen deze arriveerde wa ren de mannen reeds verdwenen. Na een korte jacht lukte het de politie ze toch in de kraag te grijpen en achter slot en grendel te sluiten. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst gaat meedoen aan een marktont wikkelingsplan 'Nederlandse Vestingsteden'. Dat plan richt zich op een gezamenlijke, marktgerichte aanpak om het toerisme in en naar de vestingsteden te versterken. In een eindeloos lijkende vlakte die Oosterschelde heet, treft een man de 'voorbereidingen voor een partijtje hengelen. In alle eenzaamheid spit hij zich nabij de Oesterdam een weg naar de nodige wormen. foto ruben schipper Het ontwikkelingsplan is het re sultaat van een initiatief van enkele VW's van voormalige vestingsteden. Die besloten ruim twee jaar geleden een samenwer king op landelijk niveau op te zetten, om nieuwe impulsen te geven aan het toerisme in de vestingsteden. Er werd een ba sisgroep gevormd van VW's en gemeenten. Inmiddels is de samenwerking zo ver gevorderd, dat er een op dracht is verstrekt voor het op stellen van een marktontwikke lingsplan. Het doel is het vergro ten van de belangstelling voor de vestingsteden om zo het bezoek aan deze steden te verhogen. Het project wordt in een maand je of vijf uitgevoerd en ongeveer 70 procent van de Nederlandse vestingstedengemeenten en VW's doet mee. Het ministerie van economische zaken betaalt de helft en verder is er 5.000 gulden per gemeente en 1.000 gulden per VW nodig. B en W hebben gekeken of er voor Hulst al eens ooit een der gelijk onderzoek is verricht. Maar de gedane onderzoeken hebben echter vooral betrekking op verkeersaspecten, herinrich tingsvoorstellen, Hulst als koop en winkelcentrum en bedrijven terreinen. Toerisme en recreatie komen daarbij zelden ter sprake. Door een gezamenlijke aanpak, zo houden B en W de gemeente raad voor, kan de concurrentie positie van de vestingsteden ver sterkt worden ten opzichte van andere toeristische bestemmin gen. Bovendien krijgt Hulst als vestingstad door deelneme aan het onderzoek beter inzicht in de sterke en zwakke punten op toe ristisch en recreatief gebied. Ook kan Hulst profiteren van erva ringen in andere vestingsteden. Tenslotte wordt het mogelijk om gerichter in te spelen op de wen sen en behoeften van bezoekers. Het plan kan volgens B en W tevens dienen als basis voor een beleidsplan van de gemeente Hulst. Dat alles bij elkaar opgeteld stelt het college de gemeente raad voor de benodigde 5.000 gulden beschikbaar te stellen. Naar verwachting zal ook de VW Hulst het gevraagde bedrag van 1.000 gulden op tafel leggen. Hulst - De universiteit van Triest heeft burgemeester A. Kessen van Hulst uitgenodigd een lezing te houden tijdens de internationale conferentie 'Bor ders within towns; towns wit hout borders' in Gorizia, Italië. De conferentie wordt gehouden op 9 en 10 september. De burge meester zal spreken over zijn ervaringen met grensoverschrij dende samenwerking. Deze conferentie wordt georga niseerd door de universiteit van Triëst, het Instituut voor Inter nationale Sociologie in Gorizia en het Italiaans Instituut voor Europese gemeenten. Naast Kessen zullen een aantal hoogleraren van Amerikaanse en Oost-Europese universiteiten en burgemeesters van Oost-Europe se gemeenten het woord voeren. Doel van de conferentie is de rol van Europese grenssteden in de regio's te versterken. Van onze verslaggever Poortvliet - De politie van Tholen vermoedt dat er een 'enorme kattenhater' actief is in Poortvliet. In en om de Wilhelminastraat in die plaats verdwijnen met de regelmaat katten of worden die dieren vergiftigd terug gevonden. Zo ook afgelopen zondag. De politie werd door een familie uit de Wilhelmi nastraat opgebeld met de mededeling dat hun kat dood naast de woning lag met schuim op zijn bek. Vergiftigd, zo luidt de con clusie van de politie. Een andere kat van die fa milie was al eerder spoor loos verdwenen. De politie vermoedt dat dat diertje ook het slachtoffer van de Poortvlietse gifmenger is geworden. Om de zaak verder te kun nen onderzoeken is de Thoolse politie op zoek naar mensen die iets meer weten over de verdwenen en ver giftigde katten.

de Stem | 1994 | | pagina 9