Start neemt 235 RDM'ers over Afschaffing rente-aftrek leningen scheelt honderden guldens ND KORT Femis-curatoren stellen Staat aansprakelijk voor 21,5 miljoen Grondreiniger breidt uit Flair Plastics beperkt produktie tuinmeubelen Uitzendbureau moet nieuw werk zoeken voor overtollige werknemers A41 DE STEM ECONOMIE A5 Krantenoorlog bedreigt The Independent KOP MUNT ECONOMIE KORT USTUS 1994 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 t eeft gisteren in Tokyo beschrijflijk tragische e delen van de wereld /ereldoorlog. Gisteren Met zijn toespraak in Zuidoost-Azië.was n Milieu Sakurai. Die ben dat landen in de ook van de Japanse ucleaire hulp n Young heeft gisteren ij het ontwikkelen van nt Kim kondigde aan aar te stellen zodat ■treactoren naar licht- •oot belang bij omdat ar ook omdat er geen in energie. Noord-Ko- ium uit de grafietcen- an atoombommen. De nigde Staten kwamen pen overeen om hun lire programma op te Algiers ior vermeende moslim voorstad van Algiers, ders in Algerije die het buitenlanders gerichte en tot 59 gestegen. De log niet opgeëist. •ontrole i en zuiden van Spanje zijn gisteren geblust, dat alle grote branden Catalonië en Andalüsië zijn. De bosbranden in Corsica breidden zich railten ;ft gisteren helikopters lereniging van Zuid- en zich op de campus van ïeld, werden vanuit de is de tweede achtereen- nten slaags raakten. In stranten hardhandig uit zich ditmaal niet op de ;n er ten minste 100 staven de politieagen- eerden. overgeplaatst in Mannheim zijn een egen de extreem-rechtse gdurige ziekte' overge- Duitsland hebben dat was veel ophef over de ring volgens de meeste nd voor de anti-semiti- bank in de zuidwestelij- rdeelde Deckert in juni ier meer volksophitsing -t is de voorman van de atische Partij van Duits- p de dag erkend dat het it die tot misverstanden joördineerd afgelopen weekend van im daar de sterfdag te activiteiten via Gronin- voordapparaat van de in Homan gebruikt. Het jorgeven van mededelin- luitsland en Luxemburg njeenkomsten waren. De vestigen. Een telefoontje nog steeds op militaris- in worden doorgegeven, et moeilijk op te treden itie-verschaffing. „Wan- ivertredingen zijn, zoals ig doen." voor de Syrische rege- heime operaties voorbe- met als doel de regering k omver te werpen. Vol- mmige berichten was hij er van een Libisch com- dat in datzelfde jaar op :rd gestuurd om de toen- Amerikaanse president te vermoorden, rt 1982 bedreigde C.arlos nse regering met aansla- haar te bewegen twee n compagnons - de Zwit- ino Breguet en de West- Magdalena Kopp - vrij te De twee waren een daarvoor in Parijs aan- en. De brief waarin het nent stond droeg vinger ken van Carlos - het eer wijs in zes jaar dat de it nog in leven was. die maand ontplofte een in boord van de sneltrein rijs naar Toulouse, waar- es doden en vijftien ge- n vielen. In april 198- ïjdens het spitsuur-een f op de Champs Elysees, J een zwangere vrouw de ;ond en 63 anderen ge raakten. Op Oudejaars- 1983 ontploften bommen centraal station van Mar en in de sneltrein van naar Marseille, met vij en vijftig gewonden a ïaar ;cus i het 5 zijn heeft i (/an onze verslaggever Breda - De curatoren van de Femis- bank, waar vooral zwart geld werd ■ngelegd, hebben de Staat der Ne derlanden op voorhand aansprake lijk gesteld voor het geval zij de 21,5 miljoen Femis-geld mislopen, waarop Liechtenstein beslag heeft Dat heeft de Bredase curator mr. T. I Kamphuisen gisteren desgevraagd be vestigd- „Wij hebben de landsadvocaat een brandbrief gestuurd waarin we de Staat der Nederlanden in gebreke stel len. Door een actie van het openbaar ministerie lopen we het risico dat het geld verbeurd wordt verklaard waar door de crediteuren van Femis worden benadeeld," aldus mr. Kamphuisen. Het gaat om druggeld dat een tijdlang bij Femis was ondergebracht, waarna het net voor de politie-inval bij de bank met kantoren in onder meer Baarle- Nassau en Zeist, door de criminele eigenaren of een stroman werd doorge sluisd naar Zwitserland. Zodoende werd het oneigenlijk onttrok ken aan het faillissement, menen de curatoren. Terwijl die probeerden de 21,5 miljoen via de rechtbank in Am sterdam terug te krijgen in de Femis- boedel, wat door de (vermeende) eige naren wordt betwist, kwam het open baar ministerie op de proppen. OM vond dat het geld afkomstig uit drugtransacties niet naar Femis terug moest omdat het 'wederrechtelijk ver kregen voordeel' is. Om die reden liet het OM er beslag op leggen, tegen het advies van de curatoren in. Het geld was lopende de procedure inmiddels op een Liechtensteinse bank geparkeerd. In Liechtenstein geldt de regeling dat illegaal verkregen vermo gen door de staat kan worden opgeëist. Dat het om zulk besmet geld gaat, kwam aan het licht door de beslagleg ging van de Amsterdamse officier van justitie die daarvoor toestemming nodig had van de betrokken autoriteiten in Liechtenstein. „Wij hebben het OM nog gewaar schuwd geen beslag te leggen vanwege het risico dat het geld verbeurd zou worden verklaard, maar er is kennelijk iets misgegaan," aldus Kamphuisen. Volgens hem was het beter geweest als de rechtbank in Amsterdam eerst de claim van de (vermeende) eigenaren nietig zou hebben verklaard om vervol gens vervolgens aan diezelfde recht bank voor te leggen of Femis dan wel het openbaar ministerie het geld kon opeisen. „We zitten nu met een pro bleem. Voor alle zekerheid hebben we daarom de Staat der Nederlanden aan sprakelijk gesteld," aldus Kamphuisen. Londen (anp) - De Britse I kwaliteitskrant The Indepen dent dreigt het slachtoffer te worden van een nieuwe kran tenoorlog die in Groot-Brit- tannië woedt. De oplagecij fers zakken, de nieuwe redac tionele leiding wacht een zware taak. The Independent is de zwakste van de drie kranten die de prij zen drastisch hebben verlaagd. De Australische mediamagnaat I Supert Murdoch, eigenaar van de Times, opende de oorlog vorig jaar door de prijs van een exem plaar in de losse verkoop terug te brengen van 45 tot 30 pence. Conrad Black van de Daily Tele graph bleef niet achter, verkocht zijn krant voor dezelfde prijs, waarna Murdoch de prijs van de Times vaststelde op 20 pence, nog geen zestig cent. Beide zo gen lezers weg van The Indepen dent, die de oorlog eerst nog The Independent, hoe onafhan kelijk ook, kon zich niet onttrek ken aan de wetten van de markt. Smds 1 augustus is' de krant voor 30 pence te koop. Intern wordt gemopperd dat er te laat Volgens de dit weekend gepubli ceerde gegevens is de oplage van de Telegraph 1.070.908, 10.000 meer dan twee maanden gele- 11. The Times verkocht 599.358 exemplaren, ruim 70.000 meer dan in mei. The Independent zakt langzaam maar zeker ver- I der weg: 257.812, bijna 20.000 minder dan bij de vorige telling. I De krant doet mee aan de oor- ig, maar kan zich geen lange I stnjd permitteren. Het verwach- te verlies bedraagt dit jaar tien miljoen pond. Murdoch kijkt helemaal niet I naar The Independent. Hij mikt op The Telegraph, voorlopig nog marktleider. De inhaalrace heeft I zijn eerste successen opgeleverd. De kleine kwaliteitskrant is niet meer dan een muis die onder de voet van de reus dreigt te wor den verpletterd. The Independent werd in 1986 opgericht. In maart van dit jaar werd de krant overgenomen door de uitgever van de Daily Mirror. Verder hebben het niet gelieerde Independent Newspa pers (Ierland), EI Pais (Spanje) La Repubblica (Italië) een belang in de krant. Het Rotterdamse grondreinigingsbedrijf Ecoteckniek is druk bezig met uitbreidingswerkzaamheden. Gisteren werd in de vestiging een nieuwe reinigingstrommel geplaatst. Het zestig ton wegende gevaarte is goed voor de reiniging van vijfhonderdduizend ton vervuilde grond per jaar. foto anp Industriebond vreest verlies banen bij Gilzense kunststofproducent Van onze verslaggever Gilze - Flair Plastics uit Gilze kampt met grote afzetproblemen van haar be langrijkste produkt: kunststof tuinmeu belen. Als reactie daarop is het bedrijf al sinds begin juli teruggegaan van een vijf- naar een drie-ploegendienst, wat behalve een produk- tiebeperking ook een besparing in loonkos ten moet opleveren. In eerste instantie is dat volgens districtsbe stuurder A. Damoiseaux van de Industrie bond FNV uit Oosterhout vooral ten koste gegaan van uitzendkrachten en mensen in tijdelijk dienstverband, die geen contract verlenging krijgen. De FNV-bestuurder vreest echter dat ook onder het personeel in vaste dienst ontslagen zullen vallen. „Ik schat dat tussen de tien en twintig mensen zullen moeten afvloeien," aldus Damoiseaux, die vandaag meer hoopt te horen in een gesprek met directeur M. van der Ven van Flair Plastics over een reorgani satieplan. Van der Ven zelf wilde gisteren met het oog op zijn gesprek met Damoiseaux nog geen nadere details geven van maatregelen die nodig zijn om het bedrijf weer gezond te maken. Van der Ven ontkende echter dat er ontslagen zullen vallen onder personeel met een vast dienstverband. Bij Flair Plastics werken circa 150 mensen in vaste dienst. Dat de markt voor kunststof-tuinmeubelen stagneert, wijt Van der Ven op de eerste plaats aan het slechte weer in het voorjaar. „Dat is de periode dat mensen tuinmeubels kopen. Door het mooie weer van de afgelo pen maanden zou u het bijna vergeten zijn, maar in het voorjaar regende het bijna iedere dag, bepaald geen uitnodigend weer om tuinmeubels te kopen. Dat was niet alleen bij ons, dat was in bijna heel Europa zo." Daarnaast kampt volgens Van der Ven de totale sector met overproduktie door verza diging van de markt en door een verschui ving van de vraag naar tuinmeubels van ander materiaal, met name van hout. Flair Plastics wil zich daarom ook meer dan tot nu toe het geval was, gaan toeleggen op de ontwikkeling en produktie van andere kunststof-artikelen. Flair's concurrent Jardin uit Rijen ging vorig jaar aan soortgelijke problemen zelfs bijna ten onder. Inmiddels is Jardin in Israëlische handen en klautert het weer uit het dal, mede dankzij de omschakeling van tuinmeu belen naar andere kunststofprodukten. De aanwezigheid van kunststofproducenten in Gilze en Rijen (behalve Flair en Jardin zit in Rijen ook nog Curtec, voorheen Curver) houdt verband met de vroeger in deze plaat sen zo bloeiende leerindustrie. Toen daar de klad in kwam, zorgden de kunstoffabrieken voor nieuwe werkgelegenheid. Rotterdam (anp) - De 235 werknemers van de Rot terdamse Droogdok Maat schappij die in verband met de sanering van het metaalbedrijf overtollig zijn geworden, krijgen een dienstverband met het uit zendbureau Start. Dat is de uitkomst van overleg tussen de directie van RDM en de vakbonden, nadat vrijdaga vond een andere saneringsva riant op weerstand stuitte van de werkgeversorganisaties. Vandaag zal bepaald worden welke RDM-werknemers het be drijf moeten gaan verlaten. De Industriebond FNV heeft giste ren aan het eind van de middag zijn leden bij RDM geraadpleegd over de nieuwste afvloeiingsva riant. De vergadering ging uit eindelijk 'morrend akkoord', al dus een woordvoerder van de bond. Vaste baan De voormalige RDM-werkne mers komen voor minimaal een half jaar en maximaal twee jaar in dienst van Start. Zij ontvan gen in die periode 87,5 procent van het laatstverdiende loon. Als ze via de uitzendorganisatie ergens te werk gesteld worden gaan de inkomsten naar Start. Uiteindelijk is het bedoeling om hen zo snel mogelijk aan een vaste baan elders te helpen. Als gevolg van herberekeningen is het aantal overtollige RDM'ers inmiddels gedaald van 260 tot 235. Aanvankelijk was het de bedoeling dat 100 vakmensen een driejarig dienstverband zou den krijgen met een stichting die gelieerd zou zijn aan de stichting Deltametaal. Het uitzendbureau Start zou zich over de overige 160 ontfer men. Deltametaal is een door werkgevers en werknemers be stuurde arbeidspool voor de me taalindustrie in het zuidelijk .deel van Zuid-Holland. Opgestapt Vrijdagavond bleek dat de werk gevers in het bestuur van Delta metaal niet mee wilden werken aan de inschakeling van de orga nisatie bij het sociaal plan voor RDM. Districtsbestuurder Meijer van de Industriebond FNV, voorzitter van Deltametaal en onderhandelaar bij RDM, stapte onmiddellijk op als bestuurder van de arbeidspool. ?n Breguet werden in me vrijgelaten. Kopp v'o0° minnaar Carlos i en de twee traden huwelijk. Carlos, die toevlucht zocht neen voorzover be»® ien met vrouw en dochte :en rustig leven geleid u' ische hoofdstad. Mocht het kabinet inderdaad een einde maken aan de aftrekbaarheid van de rente °P consumptief krediet, dan kan dat veel huishoudens honderden guldens gaan kosten. Eén op de drie Nederlanders heeft een dergelijke lening uitstaan. In totaal werd vorig jaar voor ruim 15 miljard gulden aan consumptief krediet opgenomen. Van onze verslaggever Paul Verlinden hi het regeerakkoord wordt het onderwerp met een zinnetje aangestipt: 'Het kabinet zal de atschaffing van de aftrekbaar- oid van de rente op consump- «of krediet ter hand nemen', at ene zinnetje kan grote con- Nuenties hebben voor mensen le f>e'd geleend hebben voor de aanschaf van een auto, caravan J» andere consumptiegoederen, persoonlijke leningen ho- 'o' het consumptieve kre- Hypotheekrente en de ren- op studieschulden vallen hier riet onder. ^n<;ntfel is rente op con- krediet aftrekbaar "i de belastingen. Dat kan üLgra bedraSen gaan. Vol- D.i. ,van Vlijmen van de elastingdienst in Breda kun nen particulieren tot 4000 gul den aan rente op dit soort lenin gen aftrekken. „Hoeveel iemand van de fiscus terug krijgt, is afhankelijk van het inkomen. Maar iemand die in het 50-pro- cents-tarief valt en 4000 gulden rente aftrekt, krijgt dus 2000 gulden terug," legt Van Vlijmen uit. Een jaarlijks rente-bedrag van 4000 gulden is zeker niet on denkbeeldig. Van Vlijmen: „Het gaat vaak om autoleningen. En de rente-percentages liggen dan al snel boven de 10 procent. Dus als je 40.000 gulden leent tegen 10 procent, dan zit je al aan het maximum." Auto-leningen zijn inderdaad de grote koplopers als het gaat om consumptief krediet. Vol gens voorzitter W.J. van den Heuvel van de VFN (Vereniging van Financieringsondernemin gen in Nederland) wordt ruim 70 procent van de leningen in Nederland afgesloten voor de aanschaf van een nieuwe of be staande auto. De VFN is fel gekant tegen de afschaffing van de rente-aftrek. Uiteraard omdat financierings instellingen gebaat zijn bij het afsluiten van leningen, en dat zou wel een fors terug kunnen lopen als aan de rente-aftrek gemorreld wordt. Maar de VFN wijst er ook op dat een dergelijke maatregel grote aantallen burgers in ern stige financiële problemen kan brengen. Vooral voor mensen die forse bedragen moeten af lossen, is aftrek van rente meer dan welkom. Vaak is die aftrek zelfs meegenomen bij het bepa len van de hoogte van het kre diet. Ook om andere redenen vindt de VFN de kabinetsplannen on begrijpelijk. Van den Heuvel: „De overheid snijdt zichzelf in de vingers. De RAI heeft bere kend dat de verkoop van auto's door zo'n maatregel met 5 a 10 procent zal dalen. Zo loopt de staat dus weer belastinginkom sten mis, want de auto is na tuurlijk de fiscale melkkoe bij uitstek. Maar ook andere pro- dukten zullen minder verkocht worden als lenen minder aan trekkelijk wordt. Dus de hele Nederlandse industie zal niet blij zijn met de plannen." De VFN zet nog een andere kanttekening bij het rendement van de maatregel: veel huizen bezitters kunnen in plaats van consumptief krediet op te ne men de hypotheek op hun huis verhogen. Hypotheekrente blijft namelijk gewoon aftrekbaar. Dat kost de schatkist dus geld. De Consumentenbond reageer de gisteren terughoudend op de plannen met de rente-aftrek. „Het idee is niet nieuw," zegt woordvoerster B. van Dijck. „Maar tot nu toe zijn de plan nen steeds voortijdig gesneu veld. Mocht het nu wel door gaan, dan zijn we daar zeker niet gelukkig mee. Het zal veel Consumptief krediet wordt meestal verleend voor de financie ring van een nieuwe auto. Met de afschaffing van de rente-af trek zal waarschijnlijk ook de autoverkoop teruglopen. foto van assendelft mensen in de problemen bren gen." „Bovendien vinden we dat er iets tegenover moet staan. Want als aan de ene kant rente op schulden niet meer afgetrokken mag worden, is het krom als aan de andere kant rente op spaargeld wel belast blijft. Daar zou de overheid dan ook naar moeten kijken." Een woordvoerder van het mi nisterie van Financiën zegt des gevraagd dat het nog niet zeker is dat de rente-aftrek op con sumptief krediet verdwijnt. „Het kan best zijn dat het slechts voor een deel afgeschaft wordt. Of dat het niet voor bestaande leningen geldt. Mis schien gaat het wel helemaal niet door. Het is al eens eerder afgeblazen. Maar nu er weer fors bezuinigd moet worden, komt de beperking van belas tingaftrek weer in beeld. Het gaat om honderden miljoenen en is dus politiek interessant." Inderdaad gaat er het om grote bedragen. Vorig jaar leenden de Nederlanders voor 15 miljard gulden. In totaal staat er voor 20,8 miljard gulden aan con sumptief krediet uit. De totale rente daarover ligt rond de 2,6 miljard gulden per jaar. De fis cus betaalt daarvan ongeveer een miljard terug. Afschaffing van de aftrekbaar heid zou de overheid dus een miljard op moeten leveren. Maar het zou de overheid ook geld kosten; alleen al door de dalende belastinginkomsten als gevolg van teruglopende auto verkopen en de toenemende af trek van hypotheekrente, loopt de schatkist vele miljoenen mis. En dan is er nog het negatieve effect op de werkgelegenheid waar directeur Overmars van de Nederlandse Vereniging van Banken op wijst. Afschaffing van de aftrekbaarheid leidt vol gens hem tot daling van de verkopen, tot vermindering van de werkgelegenheid en uitein delijk tot minder belastingin komsten voor de overheid. Het is dus nog maar de vraag of de maatregel per saldo geld op levert voor de Nederlandse schatkist. De ambtenaren van het ministerie van Financiën zullen er de komende maanden nog een hele rekenklus aan heb ben. Dit is een zomer om niet te vergeten, brulde het uit de televisie en ik zag slanke mooie meiden, die over het strand holden met een later ingetekende hamburger on der hun arm. Aan hun ge stroomlijnde dijen af te meten hadden de dames trouwens nog nooit zo'n beachburger van vijf gulden vijfenveertig gegeten. Doodgegooid werd je deze zomer met die beachburgers. Op de radio klonk reclame voor Coca Cola met het tem po van een repeteergeweer. Als je goed luisterde, bleken de commercials grapjes te be vatten: 'Ober, Coca Cola. drie maal graag'. 'Coca Cola, Coca Cola, Coca Cola'. Twintig se conden later volgde hetzelfde grapje met zestien CC's en dat zal ik u verder besparen. Elke reclame eindigde met dat wat dreinerige Always Coca Cola'. De Amerikanen, kortom, hebben de zomerreclame be paald. Dat het toch een zomer is geworden om nooit te ver geten. is niet aan hen te dan ken geweest. Vorig jaar heb ik u een maandje lastig gevallen met het in de regen vallen van de vakantie aan de zonnigste kust van Zeeland, dit jaar is iedereen het recht ontzegd om te klagen over het weer. Met uitzondering van bejaar den en bedlegerigen. Vijf weken duurde dit keer het verblijf in het dorpje op de kop van Schouwen-Duive- land. En in die periode kun je een aardige indruk opdoen van het toeristisch produkt Zeeland en van de toeris tische economie op het eiland. Een paar voorbeelden. De plaatselijke makelaar heeft een etalage, die een ont hutsend beeld oplevert van de locale huizenmarkt. Twee houten keten van tientallen jaren oud. probeert hij als houten recreatiebungalows op 650 vierkante meter grond te verkopen tegen een prijs van 175 en 200 duizend gulden. De grond wordt daarmee niet eens eigendom: die blijkt in erfpacht te zijn uitgegeven. Wat de gek er voor geeft, is blijkbaar het leitmotiv. De huren van huisjes liggen tij dens het hoogseizoen vlot bo ven de duizend gulden. Maar vóór dat geld krijg je gewoon lijk wel een échte bungalow. Laten we optimistisch zijn en je verhuurt tijdens het in Zee- Door Willem Reijn land zes weken durende hoogseizoen de bungalow voor duizend gulden per week. Dat is zesduizend gul den. Dan weet je buiten het seizoen de keet nog eens vijf tien weken tegen een gemid delde huur van vijfhonderd gulden te slijten. Dat levert dan 7500 gulden op. Is samen 13.500 gulden. Zeeuwse zomer De lasten van zo'n huis liggen bij de prijs van twee ton (in clusief overdrachtbelasting etc.) op twintigduizend gul den per jaar. Immers: je moet de marktrente. de inventaris, gas-water-licht, onderhoud, erfpacht, verzekeringen, on roerende goedbelasting en wat niet al meer betalen. Wat ik alleen niet uitgere kend kreeg, is hoe zo'n hou ten keet nou een interessante belegging kan worden. Ik kan me wel voor twintigduizend gulden per jaar interessantere vakanties voorstellen, óók in Zeeland! Zeeland werkt aan haar toe ristisch produkt. Maar waar letten de mensen het eerste op? Op de mensen. Of ze vriendelijk zijn. In het dorp was een restaurant gevestigd, met daarbij een uitstekende ijssalon. Werkelijk verrukke lijk citroen- en bosbessenijs. Alleen dat hatelijke, met een viltstift gekliederde bordje op de balie, verpestte het toeris tische produkt: 'Het is niet toegestaan om met hoorntjes op het terras plaats te nemen'. En dat in twee talen (raad eens welke tweede Sprache), terwijl dikke zwarte lijnen en een uitroepteken dit verbod nog eens onderstreepten. We lieten ons niet afschrik ken en lieten ons de mooiste hoorntjes opscheppen. Maar ik vroeg me wel af hoeveel wervende folders en brochu res van de plaatselijke en pro vinciale VVV moeten worden uitgezet om deze aanslag op het Zeeuwse imago te overle ven. Want Zeeuwen kunnen echt wel heel aardig zijn. Bell Atlantic schrapt 5600 hanen Philadelphia - De Amerikaanse telecommucatiemaatschappij Bell Atlantic gaat de komende 3,5 jaar 5600 banen schrappen op een totaal van 73.000. Hiervoor zal de onderneming een voorziening van 2,3 miljard dollar treffen waardoor het resul taat zowel over het derde kwartaal als over het hele boekjaar in de rode cijfers terecht zal komen. De inkrimping van de personeelssterkte moet leiden tot een betere concurrentiepositie. Bell Atlantic, een van de grootste telefoonmaatschappijen in de Verenigde Staten, noteerde over het tweede kwartaal een winst van 415 miljoen dollar bij een omzet 3,4 miljard dollar. Beroepsvervoer tegen blokkade Bulgarije Zoetermeer - De EVO (Ondernemersorganisatie voor Logistiek en Transport) en de wegvervoerorganisaties vyillen dat de ministeries van Buitenlandse Zaken en Verkeer en Waterstaat bij Bulgarije protesteren tegen de sluiting van de Bulgaars- Griekse grens. De regering in Sofia heeft namelijk tot 22 augustus al het vrachtverkeer van Griekenland naar Bulgarije verboden. Ze nam deze maatregel, nadat in Griekenland de veeziekte mond- en klauwzeer was uitgebroken. De EVO en de wegvervoerorgansaties stellen dat de EU voldoende heeft gedaan om verspreiding van deze besmettelijke ziekte te voorkomen. Het Nederlandse bedrijfsleven importeert uit Griekenland voornamelijk groenten, fruit en conserven (ruim 75.000 ton goederen ter waarde van 400 miljoen gulden). Elsevier: gouden handdruk van 2 miljoen Amsterdam - Peter Davis, de eind juni plotseling afgetreden topman van de Brits-Nederlandse uitgever Reed Elsevier, krijgt een gouden handdruk van ruim twee miljoen gulden (722.00 pond sterling). De uitkering vormt een afspiegeling van de gestegen beurswaarde van Reed Elsevier en van Davis' leidende rol bij de fusie tussen Reed International en Elsevier in 1993. Verder zal de onderneming nog twee jaar lang Davis' pensioen premies betalen. Hiermee is naar verwachting een bedrag gemoeid van 3,5 miljoen gulden (1,3 miljoen pond). Omzet kermisbedrijf fors gedaald Den Haag - De omzet van het kermisbedrijf is dit jaar met 30 procent gedaald. Het koude voorjaar en de zeer warme zomer hebben de branche danig parten gespeeld. Dit heeft voorzitter B. Donks van de Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders (Bo- vak) maandag bekendgemaakt. De Bovak is met duizend leden de grootste organisatie van kermisexploitanten. Vooral de tropische hitte tijdens het hoogseizoen met diverse topkermissen is volgens Donks funest geweest voor veel kermisbazen. Ook het wereldkampioenschap voetbal heeft het bezoek aan de kermis negatief beïnvloed. Koeweit opent olievelden voor buitenland Nicosia - De door de staat geleide Koeweit Petroleum Co. wil in het noorden aan de grens met Irak joint ventures voor de oliewinning aangaan met buitenlandse bedrijven. De oliemaat schappij heeft nog niet beslist of er een open inschrijving komt of dat het voorstel aan een selectie van buitenlandse bedrijven zal worden voorgelegd. Koeweit zou ook overwegen de boringen in het noordelijke deel van de Perzische Golf met hulp van buitenlandse oliemaatschappijen te hervatten. Sinds Shell er in 1961 proefboringen verrichtte, ligt de offshore stil. Britten kopen Calumatic Dongen Dongen - Calumatic in Dongen, fabrikant van produktielijnen voor de farmaceutische industrie, wordt eigendom van de Britse BOC Group. BOC betaalt 29,4 miljoen voor Calumatic, een onderneming met 160 werknemers en een omzet van 35 miljoen. Calumatic was eigendom van directeur A.J. van Rede.

de Stem | 1994 | | pagina 5