it' 'Toelages politietop herzien' Nieuwe procedure tegen opvangcentrum Maastrichtse junks De paarse berg ging vier-sterrengeneraal Van der Vlis te hoog de stem Paars wil maandag bij koningin op de stoep [Onrust binnen politiekorps over beloning hoofdcommissaris Nordholt e^elFd leumoe pESTEM BINNENLAND A3 'ris 1 V? BINNENLAND KORT Man zwaargewond na spel om sigaret AID sluit op clenbuterol in Sittard Pleumeekers geen CDA-voorzitter Rechter wil Israëliër uitzetten COMMENTAAR iUSTUS 1994 a2 DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 foto persburo busink aar igen i n zeg lan «ij ijn je was in n:_ ipeltje gram cliëri die s [kans wil jordet. s Kiss. ichadelijk i Ook ik ler dag lurlijk ikjes an je t denk kunt Kiss zal én lijn van j enkele van ,Zo geen Maastricht (anp) - De bewo ners van de villawijk Sint pieter in Maastricht zullen opnieuw gerechtelijke stap pen rden: „Ik wil de politie tergronden en toekomst- inze onderneming uitleg- gegevens bij het onder in kunnen worden. Maar niet te spreken." van enkele foto-journa- ollemans vorige week nog en, die door justitie ver- it de haven van Moerdijk t. Hollemans zwom, want een meter of tien uit de er dan een nat pak leverde it niet op, want alle toe- it schip zijn dichtgelast, den geleden al was de lord van het schip. Holle- imensen en een controleur o-controledienst kwamen e machtiging van de radi- lar zo'n apparaat hadden liet aan boord dus dat was Ze hebben ook nog wat icontroleerd van Hongaar- "s, maar voor het lab had- hkele belangstelling." rug nderen wil Chris Matthijs- llen terug. Maar Justitie nog niet over. Zijn advo- mingsveld: „Eerst heb ik ischreven. Daar wordt niet igeerd. Dan maar een pro- rt. Daarin doet de politie ilijk. Tijdens een zitting op :overt Justitie ineens een al op tafel waarin staat dat g genomen auto niet van is, maar van een onderne- Matthijssen er overigens gereden heeft. Dus moet jehoord worden of hij be tegen teruggave van de eeft hij nota bene zelf om i moet er een nieuwe zit- is de zaak weer een maand ouden." paring heeft de Dordrecht- mr. W. Jurgens, raadsman ss. Hij zegt: „Telkens wan- rechter-commissaris of de justitie een verzoek om ng of om teruggave van dan krijg ik drieregelige De zaak is in behande- irt nog van ons. Dat begint uit te hangen. Als dat ek niet veranderd is, depo- klaagschrift bij de -recht- ondernemen tegen de vestiging van een opvangcen trum voor drugverslaafden in hun wijk. Daartoe heeft de vorige week „pgerichte vereniging 'Leefbaar heid Sint Pieter' gisteren beslo ten, aldus voorzitter drs. J. Nijs- ten. De vereniging gaat nu een pro cedure aanspannen bij de be stuurskamer van de rechtbank om de vestiging van het opvang centrum voor junks definitief te voorkomen. De bewonersorganisatie, die in middels al meer dan 700 leden telt, spande vorige week een kort geding aan tegen de gemeente om de voorgenomen vestiging van het opvangcentrum in een leegstaand pand aan de Prins Bisschopsingel te verhinderen. De waarnemend president van de rechtbank, mr. A. Adelmeijer, wees die eis af en verwees in haar vonnis de bewonersvereni ging naar de bestuurskamer van de rechtbank voor eventuele ver dere stappen tegen de gemeente. Dat advies heeft de vereniging nu overgenomen. Mr. Adelmeijer besloot overigens wel dat het centrum niet voor 1 september opengesteld mocht worden. Volgens voorzitter Nijsten is het voornemen van de gemeente in strijd met het geldende bestem mingsplan. Bovendien zegt hij dat er wel andere, meer geschik te plaatsen in Maastricht te vin den zijn voor een opvangcen trum. Naar analogie van Heerlen zou zo'n centrum gevestigd kun nen worden naast het politiebu reau. Een andere mogelijkheid zou zijn om drugverslaafden op te vangen op een platte boot op de Maas op voldoende afstand van woonbuurten of in een mobiele verblijfseenheid. Het pand waar het opvangcen trum ingericht zou worden is overigens op het moment on bruikbaar omdat het vorige week in brand werd gestoken. De brandstichters zijn voorals nog onvindbaar. De gemeente laat het pand herstellen en is nog steeds van plan er zo snel moge lijk, maar na 1 september, junks op te vangen. Inmiddels is een werkgroep ge formeerd die in overleg moet treden met de bewonersvereni ging. Gisteravond kreeg Nijsten een uitnodiging van de gemeente om vandaag op het stadhuis te komen praten. van onze verslaggever Rinze Brandsma Amsterdam - De minister moet opnieuw kijken naar de toelages die de politiechefs ontvangen. Volgens de Nederlandse Politiebond (NPB) is daar alle aanleiding toe. ^B-voorzitter J.van Duijn: „Wij willen daar met de minister over spreken. Er moeten heldere criteria voor de beloning van hoofdcommissarissen komen." Ook de Politiebond van de CNV, de ACP, vindt dat de toelages van de hoofdcommissarissen ter discussie moeten komen. Volgens een woordvoerder van de ACP is I het 'absoluut niet eerlijk' dat een zorpschef een 'enorme, buiten alle proporties, hoge toelage' mag behouden, terwijl de poli tiemensen onder hem bij de reor ganisatie hun toelages kwijt zijn geraakt. Onrust Bij de ACP zijn gisteren signalen I binnengekomen dat binnen het Amsterdamse korps onrust is ontstaan over de onthulling van de hoge toelage aan de chef. De politiebonden zeggen dat naar aanleiding van de aanzien lijke toelage die de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie Nordholt sinds zijn benoeming in 1987 blijkt te ontvangen: per jaar in totaal 60.000, bovenop zijn gewone cao-salaris van ƒ180.000. Volgens NPB-voorzitter Van Duijn zit de politie nu niet te wachten op een discussie over hoge toelagen voor topfunctio narissen. Hij is er ongelukkig mee, dat een nieuwe affaire- Nordholt is ontstaan. „Het is niet uit te leggen aan de man in de straat en niet aan de gewone agent die op straat werkt. Het is triest en treurig." 'Flauwekul'' De politiebond-voorzitter vindt dat Nordholt publiekelijk af moet zien van de'verschrikkelijk je toelage; hij is tenslotte de fflige die zóveel krijgt'. „Dat zou net meest sterke van hem zijn, dat hij zou zeggen: ik begrijp dat die hoge toelage niet past in de nuidige tijd, ik zie er van af. Dat zou een geweldig gebaar van hem zijn." Van Duijn weigert de uitleg van de nieuwe burgemeester van Amsterdam, Patijn, voor de toe lage te geloven. „Het is flauwe kul, dat ze Nordholt in 1987 zoveel extra moesten betalen om hem over te halen van Gronin- 1 naar Amsterdam te komen. Alsof hij voor 20.000 minder met was gekomen. Ik weiger te ""'oven dat de toelage zo hoog est zijn om hem naar de hoofdstad te halen. Het ging tt natuurlijk ook om het aan zien." Van Duijn bevestigt dat Nord holt daar ambitieus genoeg voor was. Omdraaien Ook de collega-politiebond ACP vindt dat Nordholts hoge toelage opnieuw tegen het licht moet worden gehouden. De ACP-woordvoerster ver wacht dat Nordholt alsnog mee zal werken aan een regeling, waarin zijn toelages afgebouwd worden. „Zoiets is ook elders bij politiefunctionarissen gebeurd. Nordholts woordvoerder K. Wil ting van het Amsterdamse poli tiekorps wijst er op dat er her en der in het land wel meer hoofden ■van gemeentelijke diensten zijn, die bovenop hun cao-salaris wat extra krijgen, omdat men ze zo graag wilde hebben. Burgemeester mevrouw J.Kraa- ijeveld-Wouters van Hilversum wil, als woordvoerder van het overkoepelend landelijk Korps beheerdersberaad van de Politie, geen oordeel uitspreken over de nieuwe affaire-Nordholt. Wel wijst zij er op dat bij de politie 'elk dubbeltje moet worden om gedraaid, dat we daar goed met het beschikbare geld moeten om gaan'. „Laat ik het zo zeggen: de nieu we regeling voor extra toelagen voor leidinggevenden bij de poli tie die er nu ligt, daar sta ik achter. Dat moet nu ons beleid zijn. Alle korpsbeheerders zijn daar moreel aan gebonden. De toelagen zijn zoveel .mogelijk verwerkt in de salarisschalen. Die zijn helder aangegeven en dat moet het dan zijn. Wij heb ben ons gezamenlijk achter de nieuwe richtlijnen gesteld. Ook de nieuwe burgemeester van Amsterdam, Patijn, heeft dat als korpsbeheerder van harte ge daan." Ontslag Op 21 juni van dit jaar stuurde het Korpsbeheerdersberaad een uitvoerige brief rond met aanbe velingen over toelagen, uitkerin gen en vergoedingen van leiding gevenden. Dat gebeurde naar aanleiding van een met de nieu we affaire-Nordholt sterk verge lijkbare zaak in Apeldoorn. De hoofdcommissaris Bakker daar werd in de ontstane rel echter niet, zoals Nordholt, ge steund door zijn burgemeester. Hij nam zelf ontslag, toen gecon stateerd werd dat de forse extra toelagen maatschappelijk on aanvaardbaar waren. aringen zijn mening over de en die de politie heeft naar aanleiding van de zegt Jurgens: „Op het laak- druk ik mij voorzichtig beperk tot mijn eigen i alleen sporen gevonden dat tot begin mei van dit as en sindsdien illegaal- niet meer. En dan zou er zijn gevonden waar verboden spul zat, cliënt bij hoog en bij laag stempel niet eens op Qe - zijn." Jurgens ook nog we lordeel geven over de han- „Mijn morele gre® eujk is voor de volks- k al rook ik zelf nie' me niet voorstellen da schadelijk is. Maa, anders voor iemano per dag rookt, he van hoofdpijn verlos; k dat je van een he gaan. Ik denk ove zich altijd van ande moeten bedienen a fabrikanten waarmee .stelt." justitie mr. W. K° P wijze reageren op de verdachten en lang het onderzo» enkele mededeling- Van onze Haagse redactie Den Haag - Formateur Kok en de drie paarse onderhan delaars maken haast met de samenstelling van het kabi net-Kok van PvdA, WD en CDA. Ze willen dat het nieu we kabinet maandag bij de koningin op de trappen van Huis ten Bosch staat. Gisteren hebben Wallage (PvdA), Bolkestein (VVD) en Van Mierlo (D66) met de formateur een eerste verkennende ronde gemaakt over de verdeling van de ministersposten over de drie partijen en de mogelijk daarbij behorende kandidaten. Vandaag praten ze verder. Mededelingen zullen pas worden gedaan als Kok - wellicht vandaag al - be gint met het polsen van kandida ten. De makers van het kabinet pra ten tegelijk over de zetelverde ling en over kandidaat-minis ters. Ze zijn afgestapt van het gebruik om eerst een akkoord over de zetelverdeling te sluiten, waarna iedere fractievoorzitter afzonderlijk kandidaten aan de formateur presenteert. Om de noodzakelijke samenhang bin nen de nieuwe ministersploeg te bevorderen, oordelen zij tezamen over door ieder van de fractie voorzitters genoemde kandida ten voor een bepaalde post. Na hun gesprek met de forma teur hebben de drie onderhande laars hun fracties de gelegenheid gegeven wensen over de zetel verdeling kenbaar te maken. Zij hebben zich echter door hun fracties niet laten binden. In de vergadering van de PvdA- fractie tekende zich een duidelij ke meerderheid af om claims te leggen op Sociale Zaken en Ont wikkelingssamenwerking, waar voor minister Pronk opnieuw be schikbaar is. De fractie vindt dat de PvdA zelf het voortouw moet nemen bij de ingrijpende wijzi gingen van het sociale stelsel. Daarom gingen er veel stemmen op niet een staatssecretaris, maar de nieuwe minister zelf - de naam van het kamerlid Mel- kert wordt vaak genoemd - de eerste verantwoordelijkheid te laten dragen voor de sociale ze kerheid. Vooral ook met het oog op de afspraak dat het kabinet in de zomer van 1996 zal bekij ken of verdere ingrepen nodig zijn. Verder wil de PvdA verantwoor delijkheid dragen voor het mi lieubeleid. De voorkeur gaat daarom uit naar het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer. Als die voorkeur niet houdbaar is, gaat de belangstelling uit naar Verkeer en Waterstaat. In de fractie bestaat ook een sterke aandrang om de minister van Volksgezondheid (WVC) te leve ren. Alle drie de fracties willen graag de nieuwe minister van Binnen landse Zaken leveren, maar de VVD dringt hier het sterkst op aan. Binnenlandse Zaken zou wel op het lijstje van onderhan delaar Wallage staan, maar de fractie is op dit punt verdeeld. Dat heeft te maken met de posi tie van oud-minister Van Thijn. Er is een stroming die vindt dat Van Thijn zelf niet zou moeten willen terugkeren nadat hij in mei, beschadigd door de IRT-af- faire, moest aftreden. Het PvdA-congres, dat het laat ste woord heeft over de deelna me van de partij aan het nieuwe kabinet, komt volgens de laatste plannen zaterdag bij elkaar De Jonge Socialisten (JS) hebben al laten weten dat zij zich tegen deelname van de partij aan het Als Brinkman als commissaris bij Arscop net zo n toelage had gekregen als Nordholt als commissaris van Amsterdam dan had de CDA-leider wel beter uitge keken en zou hij nu niet in de oppositie gezeten hebben. Wat zou nou het effect geweest zijn als Brandpunt in de aanloop naar de verkiezingen deze 'affaire-Nordholt' bekend zou hebben gemaakt en pas afgelopen zondag gekomen zou zijn met onthullingen omtrent Brink man? Ik denk dat we dan nu een CDA-VVD-kabinet zouden hebben, een andere commissaris van politie in Amsterdam en we zouden waarschijnlijk ook het fijne weten van dat IRT-gedoe. Geen wonder dat criminelen Nordholt thuis afgeluis terd hebben. Dat was niet omdat hij veel van politie-on- derzoeken af zou weten (met zulke aardse zaken houdt een dusdanig gesalarieerde zich niet bezig), maar omdat.er in huize Nordholt veel te halen viel. Zo'n toelage bedingen is niet strafbaar en ook als je als burgemeester van Amsterdam zo'n bonus cadeau doet, valt je formeel gesproken niets te verwijten. Maar in de ogen van veel gewone mensen ben je dan wel een ordinaire zakkenvuller. Volgens mij moeten er op hoge openbare posten geen figuren zitten die gevoelig zijn voor geld. MERIJN VVD-onderhandelaar F. Bolkestein maakt op het Binnenhof een praatje met PvdA-collega J. Wallage. Geen van beide politici zal naar alle waarschijnlijk in het nieuwe kabinet zitting nemen. Bolkestein en Wallage prefereren het fractie-voorzitterschap. foto anp kabmet-Kok zullen uitspreken. Ze hebben onoverkomelijke be zwaren te hebben tegen de be zuinigingen op de sociale zeker heid, het hoger onderwijs en de studiefinanciering. Het hoofdbestuur van de WD is tevreden over het regeerakkoord voor de paarse coalitie. Wel moet de VVD straks in de rege ring enkele punten, zoals defen sie en de sociale zekerheid 'in de gaten houden'. Het hoofdbestuur vergaderde gisteravond met de •voorzitters van de kamercentra les over het akkoord. Het hoofdbestuur heeft vooral moeten slikken bij de forse be zuinigingen op Defensie. „Maar in een onderhandeling moet je nu eenmaal water bij de wijn doen," zei voorzitter Hoekzema. De CD A-fractie heeft gisteren afgesproken om 'opbouwend' oppositie te gaan voeren tegen het paarse kabinet. „We gaan niet elk plan afkraken alleen maar omdat het van het kabinet afkomstig is," zei voorzitter Brinkman na afloop van een fractievergadering. „We bekij ken ieder plan op zijn eigen merites en we zullen stimule rende adviezen geven aan het kabinet." Rotterdam - Een 19-jarige Rotterdammer is zondagnacht zwaargewond geraakt toen zijn 22-jarige vriend hem met een historisch wapen een loden kogel in het hoofd schoot. De twee mannen hadden de gewoonte om als een van hen een sigaret opstak, de ander op dwingende toon ook een sigaret vroeg. Dat machtsspelletje pakte zondagnacht verkeerd uit, toen de 22-jarige zijn eis met een antiek geweer wilde benadrukken. Hij hield het op anderhalve meter afstand van het hoofd van zijn vriend, toen de trekker afging. De kogel drong boven een wenkbrauw het hoofd binnen en bleef tegen de schedelwand zitten. De toestand van de man is redelijk. Zijn vriend is gearresteerd. Sittard - De Algemene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw heeft een Sittardse stierenmester voor de tweede maal betrapt op het gebruik van het verboden groeimiddel clenbuterol. De man hangt sluiting van zijn bedrijf boven het hoofd. Vorig jaar maart stelde de AID vast dat de veehouder drie runderen had behandeld met het verboden hoestmiddel. Op 3 augustus nam de dienst bij dezelfde man 28 runderen in beslag, nadat in urinemonsters sporen van clenbuterol waren aangetroffen. De 28 runderen zijn in beslag genomen en worden binnenkort afgemaakt. De dieren zijn ongeveer een ton waard. Heerlen - Heerlens burgemeester Sjef Pleumeekers is niet beschikbaar voor het voorzitterschap van het CDA. De naam van Pleumeekers wordt in landelijke CDA-kringen genoemd als een van de kandidaten voor de opvolging van de vanwege de aow-rel van voor de Tweede Kamerverkiezingen afgetreden Wim van Velzen. Het voorzitterschap wordt sindsdien waarge nomen door de Limburgse Tineke Lodders. Een CDA-commissie zoekt naar een geschikte opvolger. Op 24 september adviseert de commissie aan het partijbestuur. Behal ve Pleumeekers wordt ook voorzitter Van Gennip van het wetenschappelijk bureau van het CDA genoemd als kandidaat. Pleumeekers zelf zegt dat het onmogelijk is om het partijvoor zitterschap te combineren met zijn drukke baan in Heerlen. Den Haag - Pogingen van de Israëliër S.M. om te worden vervolgd in de zogenoemde Gouden-Kalfzaak - de actie tegen malafide wisselkantoren in Amsterdam - lijken vruchteloos. De man wil als verdachte in die zaak veroordeeld worden, omdat hij op die manier uitzetting naar zijn geboorteland kan voorko men. Israël heeft om zijn uitlevering gevraagd wegens zijn rol in een internationale drugbende. De Haagse rechtbank heeft echter laten doorschemeren geen reden te zien de man langer in Nederland te houden. In Israël hangt de 42-jarige man circa 18 jaar cel boven het hoofd. Als 'redmiddel' wil hij rond krijgen dat de Nederlandse Justitie hem gaat vervolgen als verdachte in de Gouden-Kalf zaak. Justitie werpt echter tegen dat M. weliswaar vaak in het gezelschap van verdachten in de Gouden-Kalfzaak vertoefde, maar zélf geen verdachte is. De drugsmokkel waarvoor hij in Israël gezocht wordt, heeft ook niet in Nederland plaatsgevon den. 'evens kennen geen mode. In de politiek ligt het ™ers. Wat vandaag prioriteit heeft, staat morgen niet langer op agenda. Men is erover uitgepraat, hoe belangrijk het thema jjok moge zijn. r Jeu 'suit, net als de afgelopen voorjaarsmode. Het nieuwe geerakkoord bewijst het. Nauwelijks een woord over bescher- heri Vaun natuur °f de verbetering van de levensomstandig- Tochli ar z''n werk' tekorten en economie die nu tellen, over '3ec'enker van paars, n°9 veel mooie woorden PvdA h°r m'"eu 'n het eigen verkiezingsprogramma. VVD en I DaJJ b®steedden er minder aandacht aan, maar ook voor die Nu j!f nJeekmi'ieu nog enig belang te hebben, niet h f6 t paaltie komt, blijkt wat het zwaarste weegt en dat is interne ieu- Jarenlang hebben bestuurders, organisaties en miliei l?nale over'e9organen erop gehamerd dat natuur en verand 5sc'lermc' moesten worden, dat produktieprocessen 'eefba moesten worden, willen we onze kinderen nog een minstp6 were'c' na kunnen laten en dat naast welvaart welzijn actie a rfven bëlangrijk is. Greenpeace voert nog dagelijks schonn unaren komen op de fiets, jeugd veegt de straten milieurrfoe pers s^e'den hun afval. Maar de politiek is het nieuwp°0r ^.°.ven gepredikt, bewijzen de grondleggers van de fearmp lt,e- 's een nieuwe prioriteit, die van werk, en 'feeën Verva"en a's b') de Parijse modeshows alle voorgaande fet nipt We ?ns c'an wellicht zand in de ogen laten strooien en is 9ewonpZ° 9.esteld met het milieu? Of zijn politici ook maar kunnen tTbb58? P'et meer C'an een C''n® te9el''k aan ^un kop Luitenant-generaal Adrie van der Vlis: voortdurende worsteling tussen loyaliteit aan politiek en aan de krijgs macht. FOTO ANP Paars heeft zijn eerste slachtoffer gemaakt. Een verrassend slachtoffer omdat het geen politicus is maar Nederlands hoogste militair. De opperbevelhebber van de strijdkrachten, vier-sterrengeneraal Arie van der Vlis (53) pakt zijn biezen omdat hij de extra paarse bezuinigingen op Defensie niet voor zijn rekening kan en wil nemen. Door Henk Bouwmans Voor ingewijden is de ontslag name van Van der Vlis geen echte surprise. De luitenant-ge neraal kondigde in feite zijn ontslag in februari al aan in een vraaggesprek met het weekblad Vrij Nederland. Van der Vlis zei toen dat nieuwe bezuinigingen op Defensie een reden voor hem zouden zijn om ontslag te ne men. Letterlijk zei Van der Vlis: „Stel dat Defensie - wat God verhoe de - met nieuwe, grote bezuini gingen wordt geconfronteerd, dan kom ik in een heel moeilij ke situatie te verkeren. Wij kunnen geen nieuwe bezuini gingen meer verdragen. Het kan gewoon met meer. Het was dui delijk dat we na de Koude Oor log moesten afslanken. Dat is wat mij betreft nu echt gebeurd. Het vredesdividend is op." Van der Vlis moest na de ver kiezingen zijn hoop vestigen op VVD en D66 om nieuwe aansla gen op Defensie te voorkomen. De PvdA - nota bene de partij van de minister van Defensie Ter Beek- propageerde juist extra bezuinigingen. Beide libe rale partijen verzetten zich te gen nieuwe bezuinigingen. Maar in het afgelopen vrijdag door formateur Kok gepresen teerde paarse concept-regeerak koord bleek dat dat verzet tot niets had geleid. Defensie krijgt voor 1995 een extra korting van 120 miljoen gulden voor de kiezen. Automa tisch betekent dat voor 1998, het einde van de kabinetsperio de, een extra korting van 500 miljoen. Met de reeds door het oude kabinet van CDA en PvdA afgesproken bezuinigingen be tekent dat voor Defensie in 1995 een bezuiniging van 438 miljoen en in 1998 een korting van 914 miljoen gulden. De VVD-fractie sputterde nog wel even tegen. Maar uiteinde lijk nam de liberale onderhan delaar Bolkestein - zelf de laat ste minister van Defensie die in 1989 nog extra geld voor Defen sie kon claimen - in de laatste onderhandelingsronde genoegen met de defensiekortingen. Van Mierlo - ook al oud-minis ter van Defensie - had zijn ver zet al eerder gestaakt. „Wij kunnen leven met de bezuini gingen," vond de D66-leider. Toen zaterdagavond het licht op groen ging voor het paarse re geerakkoord wist Van der Vlis dus dat nieuwe bezuinigingen op Defensie onontkoombaar waren. Zijn besluit stond daar mee vast. Voor Van der Vlis, in zijn vrije tijd een enthousiast bergwandelaar, ging deze paar se berg te hoog. Daarom diende hij zijn ontslag in als chef-de- fensiestaf. En voegde hij de daad bij het woord. Als opperbevelhebber heeft Van der Vlis geen gemakkelijke pe riode gehad. Hij trad aan op 14 mei 1992. Defensie dacht op dat moment redelijk zicht te hebben op de toekomst van de krijgs macht. Maar door de ultra-snel le ontmanteling van de Sovjetu nie en de toenemende bijdrage aan vredesoperaties van de VN werd Defensie gedwongen tot nieuwe aanpassingen en bezui nigingen. Dat resulteerde in de zogeheten Prioriteitennota. Die nota kwam niet zonder slag of stoot tot stand. Vooral de afschaffing van de dienstplicht vormde een heet hangijzer. Van der Vlis wilde de dienstplicht handhaven. Hij wilde zelfs daarvoor aftreden, maar bleef zitten. „Mijn afweging was dat het heel slecht voor de krijgs- macht-in-verandering was als ik op zou stappen," verklaarde Van der Vlis zijn aanblijven. Maar dat was niet het enige gewetensprobleem voor de mili tair Van der Vlis die loyaal wenste te blijven aan de poli tiek. Defensie raakte steeds meer betrokken bij de oorlog in ex-Joegoslavië. Dat conflict kan volgens Van der Vlis alleen door politici en niet door militairen worden opgelost. Van der Vlis stelde daarom zeer grote vraag tekens bij de noodzaak van uit zending van de luchtmobiele brigade naar de moslim-encla ves Srebrenica en Zepa. De worsteling van Van der Vlis toont aan dat de Defensietop moeite heeft met èe veranderde rol en positie van de krijgs macht. Defensie moet nog steeds wennen aan het feit dat het net als alle andere departe menten elk jaar moet inleveren. De legertop heeft daarbij de pech van een zwakke minister in de persoon van Ter Beek, die niet op terugkeer hoeft te reke nen. Ter Beek riep wel altijd dat 'er nu niet meer bezuinigd kan worden op Defensie', maar als puntje bij paaltje kwam, hiel den die woorden geen stand. Dat deed geen goed aan de verhoudingen tussen de leger top en de politieke leiding. Illustratief was het inci dent enkele weken geleden toen luitenant-generaal Couzy, de hoogste baas van de landmacht, aankondigde dat de politiek niet op de loyaliteit van het leger hoefde te rekenen in het geval van nieuwe bezuinigin gen. Eerst niet, maar later wel, besloot Ter Beek Couzy daar voor op het matje te roepen. Of Ter Beek dat nog zal doen, is hoogst twijfelachtig. Begin vol gende week - wanneer Couzy na terugkeer van vakantie bij de minister wordt verwacht - is er waarschijnlijk al een nieuw ka binet, zonder Ter Beek. Maar ook de nieuwe minister zal wil len weten of Couzy de nieuwe bezuinigingen voor zijn reke ning wil nemen. Van der Vlis zou daarom wel eens niet de enige generaal kunnen zijn die opstapt.

de Stem | 1994 | | pagina 3