Grond in Breskens vervuild De eerste Canadese aanvallen itslagenlijn )6 - 9799 Bureau gaat bodem Otheense Kreek onderzoeken op vervuiling Minerale oliën in bodem bij Dorpsstraat, provincie betaalt onderzoek DUIVEN SPORT xtra prijs oor snelle izenders: YC-Vitesse Zonnebloem en comité houden 43e ziekendag Twee extra windmolens bij Volkeraksluizen ITCODi pestem zeeland De Konijnenvriend houdt Open Show jonge dieren 1CHRIJVEN München Rookgordijn Verraad tuur de bon in vóór 2 augustus! Voorproefje riONALE T E R I J DINSDAG 16 AUGUSTUS 1994 vervuild is en als dat zo is of die verontreiniging dermate ernstig is dat nog meer onderzoek nodig is. De provincie draait op voor de kosten van het oriënterend onderzoek. Zodra de resultaten daarvan bekend zijn, worden de gemeente en het waterschap daarvan op de hoogte gesteld. van de vervuiling. Het is daarmee niet gezegd dat er inderdaad sprake is van een vervuilde waterbodem, aldus een ambtenaar van de directie Mi lieu en Waterstaat van de pro vincie Zeeland. ter te maken. De onderzochte locaties waren allemaal bestaan de of voormalige lozingspunten of rioleringsoverstorten. Het oriënterend onderzoek naar de vervuiling van de Otheense Kreek moet een beter inzicht geven in de aard en de omvang van de waterbodems in Zeeland. De provincie liet in totaal op 52 plaatsen in de Zeeuwse binnen wateren mogelijk vervuilde wa terbodems onderzoeken. Doel van dat onderzoek was de inven taris van verontreinigde water bodems in de provincie comple yan onze verslaggever Terneuzen - Er komt op korte termijn een oriënterend on derzoek naar de mogelijke vervuiling van de bodem van de Otheense Kreek in Ter- neuzen. De directie Milieu en Waterstaat heeft daartoe of ferte aangevraagd bij een ge specialiseerd onderzoeksbu reau. De Otheense Kreek is door het waterschap De Drie Ambachten aangemeld naar aanleiding van het onderzoek naar de kwaliteit Van onze verslaggever Breskens - Tijdens herstel werkzaamheden in ver band met een stroomsto ring nabij Dorpsstraat 11 in Breskens, is een paar maanden geleden door me dewerkers van Delta Nuts bedrijven (Deltan) bodem verontreiniging door mine rale oliën vastgesteld. Die oliën hebben, volgens het gemeentebestuur van Oostburg in een brief aan het college van GS, een behoorlijke schade aan kabels en/of leidingen veroor zaakt. Oostburg vroeg GS een onder- zoek in te stellen. Dat verzoek is -kleurwedstrijd I ingewilligd. Op kosten van de provincie wordt een oriënterend bodemonderzoek ingesteld. Op het bewuste perceel was vroeger een pompstation van een auto bedrijf gevestigd. De verontreiniging werd monde ling door medewerkers van Del tan bij de gemeente gemeld. On danks aandrang van Oostburg, die hierover het nutsbedrijf her haalde malen heeft benaderd, is nog geen rapport van de bevin dingen aan de gemeente gezon den. „Men vindt dat men genoeg gedaan heeft met de mondelinge mededeling aan de gemeente", zo staat in de rapportage van de directie Milieu en Waterstaat van de provincie te lezen. Nieuw Leven Koewacht, 146 jon ge duiven, 1039,12mpm: 1, 3 en 10. H. van Dijk, 2. A. de Booy, 4, 5, 7, 8 en 9. G. Schalkens, 6. R. van de Bilt. De Snelle Duif Clinge, 199 jonge duiven, 1019,33mpm. 1. C. van Landeghem, 2 en 3. J. van Goethem, 4 G. Fyen, 5. D. van de Bergen, 6 en 10. Combinatie De Smet-Van Kerkhoven, 7. W. de Cock, 8. L. van Vliembergen, 9. Combinatie Antheunis-Van Goethem. Sluiskilse Reisduif, 199 jonge duiven, 1006,36mpm: 1, 2 en 5. J. van de Graaf, 3, 6, 7 en 10. A. Bouchaut en zoon, 4. B. de Koe- ijer, 8. F. de Beule, 9. Combinatie Nachtegaal. Concourscombinatie Biervliet, 319 jonge duiven, 1006,28mpm: 1, 2, 5 en 9. H. Neve Jr., 3. C. Brevet en zoon, 4. M. Devenijns, 6 en 10. F. Dellaert, A. em M. Vonhout, 8. B. Provoost. Eerste de beste Schoondijke, 184 jonge duiven, 1012,75mpm: 1, 2 en 3. E. de Wever, 4.J. Risseeuw, 5. C. Boogaard, 6. A. Steurrijs en zoon, 7. L. van de Leije/8. A.de Wever, 9 en 10. Temmerman en zoon. Strijd in Vrede Groede, 158 jonge duiven, 1002,89mpm: 1. D. Aarn- outse en zoon, 2, 3, 5, 7 en 10. G. Schautteet, 4, 6 en 8. H. Simpe laar,9. M. Elfrink. Eendracht Maakt Macht Terneu- zen, 223 jonge duiven, 1026,34mpm: 1, 3, 5, 8 en 9. P. Zegers, 2, 4, 6 en 10. Gebrs. Scheele, 7. J. de Jonge. De Voorwaarts Zaamslagveer, 239 jonge duiven, 1055mpm: 1. gebrs. Den Hamer, 2 en 3. H. de Feijter, 4, 7 en 10. J. de Feijter Pzoon, 5 en 8. A. Schieman, 6 en 9. J Hamelink. Terneuzen - De Fondclub Ter- neuzen hield met een deelna me van 88 oude duiven een wedvlucht vanuit München. Winnaar werd een duif van de combinatie Verschuren- Andriessen uit Kloosterzande, snelheid 1097,99 meter per minuut: 2 en 7. Comb. De Mui-Kop, Zuid- dorpe, 3. Combinatie Koch-Rie- mëns, Terneuzen, 4 en 9. H. Ca- Ion, Hoofdplaat, 5. J. Huigh, Cad- zand, 6. Combinatie Beeldens, Kemzeke, 8. P. de Koster, Clinge, 10. J. Ridderhof en zoon, Kloos terzande PERPIGNAN Fondclub Terneuzen, 91 oude duiven, 819,41mpm: 1 en 7. H. Calon, Hoofdplaat, 2. J. Huigh, Cadzand, 3. T. Pouwels, Klooster zande, 4 en 5. H. Wijnacker, Hengstdijk, 6. J. Ridderhof en zoon, Kloosterzande, 8 en 10. Comb. Beeldens, Kemzeke, 9. A. de Smit en zoon. Sluis. ORLEANS Samenspel Hulst/St.-Jansteen, 647 jonge duiven, 1082,78mpm: 1, 6 en 7. J. Dhanis, 2. J. de Cock, beiden Hulst, 3 en 9. A. de Meijer, 4 B. Danckaert, 5. A. Hemelaar, 8. J. van Spaandonck, 10. E. de Kind, allen St.-Jansteen. Herleving Kloosterzande, 514 jonge duiven, 1033,73mpm: 1. Combinatie Reijns-De Kort, 2 en '3. R. Mahu, 4. L. de Waal, 5. F. de Kort, 6 en 7. R. de Nijs, 8. Combi natie Verschuren-Andriessen, 9 en 10 Combinatie Bisschop-De Waal. ugustus. ir de Aladdin-video e kleurwedstrijd. j - V - Van onze correspondent Oud Gastel - Zaterdag 27 en zondag 28 augustus houdt dierenvereniging De Konijnenvriend in manege Reigershof (Bremswegje in Oud Gastel) een Open Show met jonge dieren. Uit de gehele provincie Noord- hoenders en een van de commis- Brabant, maar ook uit Zeeland saris der koningin in Noord Bra- zullen ongeveer 700 dieren, zoals bant voor de kampioen watervo- konijnen, sierduiven, sier- en gels. watervogels, hoenders, cavia's en andere kleine knaagdieren te be- De openingstijden zijn op zater- wonderen zijn. dag van 19.00 uur tot 20.00 uur De Konijnenvriend houdt deze en op zondag van 10.00 uur tot tentoonstelling in het kader van 17.30 uur. Burgemeester P. Ros- het 75-jarige jubileum van de sou zal de expo op zaterdaga- vereniging. Keurmeesters zorgen vond officieel openen. Op zon- ervoor dat de prijzen terecht dagmorgen kunnen kinderen komen bij de beste dieren in hun hun dier (geen honden en katten) soort. Er is een plaquette van door een deskundige laten bekij- prins Bernard voor de kampioen ken. Ze krijgen gratis advies van de konijnen, een van prins krijgen over de verdere verzor- Claus voor de kampioen dwerg- ging. Uitgezocht Een woordvoerder van Deltan zei niet een, twee, drie te kunnen zeggen of er werkelijk schade aan de leidingen door de bodem verontreiniging was ontstaan. „Maar als dit door medewerkers van ons is gemeld, zal het wel zo zijn. Wij zoeken dat nog uit", zo werd gezegd. Uitgezocht wordt ook waarom nog niet op het verzoek van de gemeente Oost burg is gereageerd. Het strijdtoneel in Moerkerke-Molentje in beeld gebracht door een officier van de Canadese genie die met de bruggenbouw was belast met op de voorgrond zijn vernielde pantservoertuig. NADAT DE geallieerden op 6 juni in Normandië met een gro te legermacht aan land waren gegaan, bereikten de Canade zen na wekenlange gevechten op 7 september de Belgische grens bij Poperinge in West- Vlaanderen. In het begin liep de tocht door België bijzonder vlot. De volgende dag versche nen ze al in de omgeving van Brugge. Die dag werden de bruggen rond de stad door de Duitsers opgeblazen. De eerste tegenstand ondervon den ze in Moerbrugge, een dorp in de gemeente Oostkamp ten zuidoosten van Brugge, gelegen op de noordelijke oever van het kanaal Gent-Brugge. Ook hier was de brug opgeblazen. De opmars was zo vlug gegaan dat ze nog geen boten ter beschik king hadden om het kanaal over te steken. Gelukkig vonden ze in een loods van de plaatselijke kano club daar in de omgeving enke le kano's en roeiboten, waarmee ze zich moesten behelpen. Een boot zonk en twee soldaten ver dronken. De Duitsers waren zo snel teruggetrokken dat men de aanvoer niet had kunnen bij houden. Er was nog geen artil lerie zodat de tegenoverliggen de oever niet kon worden be stookt. Toen enkele compagnieën het kanaal overgestoken waren zag het er naar uit dat zij het brug- gehoofd niet zouden kunnen houden. In de huizen van Moer brugge werd verwoed gevoch ten. Tot vier maal toe probeer den de Duitsers in felle aanval len de Canadezen over het ka naal terug te werpen. Eerst na dat het brugslagmateriaal met een dag vertraging was gearri veerd en in de nacht van 9 op 10 september een Baileybrug was gelegd, konden de eerste tanks er over en konden de Duitsers verder worden terug gedrongen. Tijdens deze ge vechten sneuvelden 120 Duit sers en 51 Canadezen. Het dorp Moerbrugge werd grotendeels verwoest. september waren de Canadezen ke Duitse, tegenstand en het genaderd tot deze kanalen, gerichte vuur van machinege- Daar had een vijftal tanks een weren en mortieren in het don- lichte beschieting uitgevoerd op ker moeilijk oriënteren en ver- de aan de overkant tegenover der verspreiden. Ze slaagden er Moerkerke gelegen wijk Molen- niet in een bruggehoofd te vor- tje. In Moerkerke zelf was ge- men, maar bleven als geïsoleer- probeerd bij burgers zoveel mo- de groepen zitten, gelijk informatie te krijgen over de tegenstander. Diezelfde mid- In de wijk Molentje werd ge dag was ook de kerktoren van vochten met handgranaten en Moerkerke aan de zuidelijke machinepistolen om het bezit .kant van de kanalen door de van een huis, een kelder of een teruggetrokken Duitsers met schuur. Onder gevloek en soms enkele welgemikte schoten ver- hartverscheurend geschreeuw nield. Ook hier waren de brug- vonden lijf-aan-lijf gevechten gen opgeblazen. plaats met commandomessen of De aanval zou worden uitge- met de bajonet. Sommige hui- voerd door het Algonquin Regi- zen wisselden enkele malen van ment. Vier compagnieën, elk ter bezetting. De burgers zaten in- sterkte van 90 man, zouden in eengedoken in de kelders, het de avond van 13 op 14 septem- oorverdovend lawaai van schie- ber op zestig meter afstand van ten, gerommel en geschreeuw elkaar de kanalen oversteken boven hun hoofden met doods- en daarna trachtten zich tot een angst en beven trotserend. Her- bruggehoofd te verenigen. In haaldelijk waren nu eens Cana- die tussentijd zou een Bailey- dezen, dan weer Duiters aan de brug worden gebouwd en over ingang van de kelders versche de kanalen geschoven. Dan nen en hadden rondgekeken, zouden tanks over kunnen ste- Tot overmaat van ramp arri- ken en verder doorstoten naar veerde de Canadese genie eerst Breskens. tijdens de nacht en had men Tegen de avond brak een oor- slechts rekening gehouden met verdovend trommelvuur los op één brug, terwijl twee kanalen de tegenoverliggende oever, moesten worden overbrugd. Het voornamelijk gericht op de wijk kostte ongelooflijk veel moeite Molentje, waar de aanval zou om het materiaal voor twee plaatsvinden. De Canadezen bruggen in Moerkerke te krij- geraakten over de kanalen, gen. Besloten werd toen om er maar konden zich door de ster- een lange brug van te maken. Toen het licht begon te worden en men met de bouw wilde beginnen werd de plaats waar ze zou komen door de Duitsers zo fel onder vuur genomen, dat de bruggenbouw onmogelijk werd en moest worden afgelast. De verspreide groepen Canade zen aan de overkant moesten aan hun lot worden overgela ten. us snel de WIN-TOT- N-MILJOEN-BON in pel mee. En doe het nu n! Want alleen als uw por maandag 22 augustus k binnen is maakt u kans ft eretribuneplaats in het stadion! Tegen de middag van 14 sep tember kwam het bevel tot te rugtrekking. Er werd een rook gordijn gelegd dat een half uur werd volgehouden. De enkele boten die nog waren overgeble ven werden gebruikt voor het overzetten van gewonden. De overige Canadezen trachtten op vlotten, planken, boomstammen en wat men maar te pakken kon krijgen de overkant te bereiken. Sommigen die op het laatst aan de vaartdijk kwamen moesten zwemmen. Tegen twee uur was alles voorbij. In het kapotge schoten Moerkerke trok een zielige troep soldaten door de straten, waaronder gewonden, steunend op hun kameraden, sommigen in shock-toestand. Anderen sloegen aan het drin ken. Door de militaire politie werden ze afgevoerd naar boer derijen tussen Moerkerke en Sijsele. Het regimentshoofdkwartier te Moerkerke was gevestigd in een groot stevig gebouw. Tot mid dernacht had de Duitse artille rie op het dorp gevuurd. Daar na werd het vuur geconcen treerd op de omgeving van het hoofdkwartier. Een voltreffer kwam terecht op de eerste- hulppost, waar reeds talrijke gewonden soldaten uit het bruggehofod waren onderge bracht. Hier werd de aalmoeze nier Tom Mooney op slag ge dood. Hij was 38 jaar en mu ziekdirecteur aan de kathedraal van Kingston in de provincie Ontario. Hij was de enige aalmoezenier in het Canadese leger die tij dens de Tweede Wereldoorlog in de veldtocht in West-Europa sneuvelde. Verder werden een veldprediker, een kapitein-ge- neesheer en nog enkele anderen gewond. Het artillerievuur op het regimentshoofdkwartier was zeer accuraat en werd ook op de volgende locaties her haald, zodat aan verraad werd IJzendijke - In het kader van de nationale ziekendag wordt donderdag 8 september in IJzendijke voor de 43e keer de ziekendag gehouden. Deze ontmoetingsdag voor zieken, ge handicapten en ouderen wordt gehouden door De Zonnebloem regio West-Zeeuws-Vlaanderen in samenwerking met het comité Ziekendag in IJzendijke. Het thema van de nationale zie kendag is dit jaar 'Mantelzorg? Natuurlijk...zolang het kan!' Traditiegetrouw begint deze dag met een eucharistieviering om 10.00 uur in de parochiekerk te IJzendijke. Op het eind van de dienst is er de ziekenzegening. Voorganger is pastoor F. Buijsse. De gezangen worden verzorgd door het vrouwenkoor van de parochie Groede, onder leiding van Mariëlle van de Sanden- Klerks. Het koor wordt begeleid door Ruud Eekhout. l/l Door George van Vooren gedacht. Later hoorden de Ca nadezen dat een Duitsgezinde, compleet met zendinstallatie, als waarnemer van de Duitse artillerie had gefungeerd. Aan Canadese kant bedroegen de verliezen 154 man, waarvan 30 doden, 58 gewonden en 66 vermisten. Een week later wer den nog twee Canadezen ont dekt, uitgeput en verwilderd Ze hadden zich schuilgehouden in een duiker, maar werden door de Duitsers ontdekt en krijgsgevangen gemaakt. De Duitsers verloren 150 man aan doden en 178 aan gewon den, voornamelijk als gevolg van Canadese beschietingen. Volgens een Duitse legerarts waren vanaf de strijd bij Moer brugge in Sluis 800 gewonden aangevoerd. Daar was in hotel Sanders-de Paauw een Duitse hoofdverbandplaats ingericht, waar de gewonden door Rode- Kruiswagens in groten getale werden binenngebracht. Vrijdag 15 september kreeg burgemeester Alfons Aernoudts van Sluis opdracht om twee massagraven te laten delven, elk voor een dertigtal Duitse gesneuvelden. Voor dit werk werden jongemannen opgeroe pen. In de namiddag reden twee grote legerwagens met gesneu velden naar de algemene graaf- plaats. Bij de begrafenis voerde de di visiecommandant, generaal Er- win Sander, het woord, ging een veldprediker voor in gebed, speelde een militaire kapel en zongen de aangetreden man schappen het bekende Duitse soldatenlied 'Ich hat ein Kame raden...' De commandant van het 936e Grenadierregiment, majoor Hermann Drill, die ook bij Moerkerke was gesneuveld, kreeg een apart graf. Hij was de hoogste Duitse militair die in deze regio sneuvelde. Na de mis is er voor de ongeveer 220 gasten een gezamenlijke maaltijd en een gezellig samen zijn in het jeugdgebouw naast de kerk. Omstreeks 13.00 uur is er een optreden van de Zeeuws- Vlaamse accordeonvereniging La Musica. Deze vereniging werd opgericht in 1990 en staat onder leiding van Gonda van Zundert. Na nog een kop koffie met een versnapering wordt de dag in het jeugdgebouw besloten met een korte overweging. Van onze verslaggeefster Willemstad - Het mag niet te hard gaan waaien. Want dan lukt het niet meer. Wind, de grote angst van de monteurs die in Willemstad de laatste zes windmolens plaatsen. Dagenlang zijn ze al zoet om tussen de bestaande rij molens bij de Volkeraksluizen nog twee soortgenoot]'es te planten. Daarbij blijven de bomen ter plaatse vrijwel intact. Het ingewikkelde karwei bestaat uit het op de grond monteren van de mast en vervolgens, han gend in een kraanbak, de gondel met de rotobladen op die mast bevestigen. Tientallen meters boven de grond een hele klus. Al kan het nog een graadje erger. Op een smalle strekdam naast de sluizen komen nog vier molens. Die gaan helemaal in onderde len, dus ook met een gemonteer de mast, naar boven. En in zo'n geval mag de kraanbak met on derdelen en monteurs natuurlijk ckpot en Postcode wederopzegging ning af te schrijven: lotnummers) otnummer) 'aarding van het reglement dhr. mevr. Het was slechts een voorproefje van wat ons nog te wachten stond. Het Leopoldkanaal en het Schipdonkanaal, die vanaf Strobrugge, ongeveer vijf kilo meter ten zuiden van Aarden burg, naast elkaar naar zee lo pen, zouden geduchte hinder nissen vormen. De tweede aanval was voorzien in Moerkerke, omdat de omge ving daar niet onder water stond. In de namiddag van 12 niet te veel heen en weer slinge ren. „Vandaar die angst voor wind." Al gaat het, zo stelt een woordvoerder van de PNEM, tot nu toe goed met de windmolens en de montage ervan. „Deze uitbreiding was altijd al de bedoeling en als het niet werkte, dan zouden we er geen bijplaatsen," meldt de plaatsver vanger van de echte expert laco niek. „En och, we hebben aps een paar dagen vertraging. Soms staat die kraan gewoon een tijdje niets te doen." sfzegelt naar: V Den Haag Tom Mooney, de enige Canadese aalmoezenier die in de veldtocht in West-Europa het leven verloor. De dag tevoren had hij nog een mis opgedragen voor de zielerust van de Canadese gesneuvelden bij Moerbrugge.

de Stem | 1994 | | pagina 13