Neo-nazi's krijgen geen kans Politie in München ontdekt nieuw geval van atoom-smokkel Stoelendans om hoogste Navo-post kan beginnen Forse kritiel dansles Politie treedt hard op Aanslagen begeleiden herdenking in Ulster Wörner alom geprezen als bruggenbouwer Bosbranden op Corsica en in Spanje laaien op VW meldt go DE STEM BUITENLAND Oppositie in Burundi wil geen hervormingen BUITENLAND KORT Sluizen Vlissingen tijdelijk gestremd Axel legt een afvalpark aan MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De politie in München heeft 500 gram gesmokkelde plutonium 239 in beslag ge nomen. De hoogwaardige stof is volgens eerste onderzoekingen direct te gebruiken voor eenvoudige atoomspringladingen. De ver koopwaarde wordt geschat op tweehonderd miljoen mark. Drie mannen, van Spaanse en Colom biaanse nationaliteit, zijn gear resteerd. Het is het vierde geval van atoom-smokkel dat binnen enke le weken in Duitsland is ontdekt. Het nu gevonden plutonium kwam uit Rusland. De drie koe riers waren in Moskou op een Lufthansa-lijnvlucht naar Mün chen gestapt. Aan boord van datzelfde vliegtuig bevond zich ook de Russische plaatsvervan gend minister voor Atoomener gie, V. Sidorenko. Hij reisde op uitnodiging van de Beierse rege ring naar München om er te praten over Beierse deelname aan de ombouw van verouderde Russische kernreactoren. En er zou tevens over betere veilig heids- en controlemaatregelen inzake atomair materiaal wor den gepraat. De loden koker waarin het plu tonium professioneel was ver pakt heeft volgens metingen geen straling doorgelaten. Passa giers en vliegtuigbemanning lie pen gedurende de vlucht geen gevaar. Toen de drie mannen midden vorige week op het vliegveld van München hun koffers van de bagageband pakten, sloeg de zorgvuldig gezette val dicht. Uit alle hoeken en gaten doken tien tallen politie-agenten op. Ze arresteerden het drietal en brachten hun bagage naar een speciale ruimte voor nauwkeurig onderzoek. Bij de tweede koffer hadden ze succes. Daarin bleek plutonium te zitten. Enkele ki lo's van dit materiaal zijn ge noeg voor de vervaardiging van een kleine atoombom. Midden juli al waren de Beierse autoriteiten begonnen met hun opsporingsactie. Undercover agenten kochten via via een klei ne hoeveelheid radio-actieve stof en lieten weten in grotere hoe veelheden geïnteresseerd te zijn. Dat werd midden vorige week prompt in München afgeleverd, keurig volgens de eerder ge maakte afspraken. Maar op dat moment sloeg de politie toe. De Duitse autoriteiten maken zich zeer bezorgd over de toene mende atoom-smokkel. Bonds kanselier Kohl noemde het een 'verschrikkelijke zaak en een zeer ernstige bedreiging'. Hij stuurt staatsminister Schmid- bauer binnenkort als speciale af gezant naar Moskou, om er met president Jeltsin over het voor komen van atoom-smokkel te praten. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Kinkel wil een nieuw internationaal pluto- nium-controlesysteem. Sinds de ineenstorting van de Sovjetunie is een deel van de atoom-industrie in Rusland, en vermoedelijk ook in andere re publieken, buiten controle van de overheid geraakt. Hoewel in Moskou officieel werd meege deeld dat geen plutonium 239 werd vermist, wordt niet uitge sloten dat mensen omkoopbaar zijn. In die richting heeft ook de Bei erse minister van Binnenlandse Zaken, Beckstein gereageerd op het de jongste smokkel-affaire. Volgens hem bieden zwaar on derbetaalde atoomgeleerden en wetenschappelijke medewerkers van belangrijke Russische atoom-laboratoria, uit geldnood radio-actief materiaal te koop aan. De Russische atooom-maffia koopt het en brengt het vrijwel ongehinderd naar het buiten land. Want ook douane-perso neel wordt omgekocht. Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De politie van Luxemburg heeft zaterdag korte metten gemaakt met een demonstratie van meer dan honderd, voornamelijk Duitse neo-nazi's. Omdat overal in Duitsland een enorme politiemacht op de been was in verband met mogelijke extreem-rechtse manifestaties, weken de neo-nazi's op het aller laatste moment uit naar het bui tenland. Maar zelfs op die uit wijkmanoeuvre was de politie voorbereid. Aan de Duits-Bel gische grens werden ongeveer honderd neo-nazi's, op weg naar de Luxemburgse hoofdstad, aan gehouden en teruggestuurd. Kort nadat de rechtse demon stranten voor de Duitse ambas sade in Luxemburg hun span doeken hadden uitgerold, pas santen lastig begonnen te vallen en de Hitlergroet brachten, greep de Luxemburgse politie fors in. Tientallen demonstran ten werden afgevoerd en later over de grens met Duitsland ge zet. In de Bondsrepubliek zelf lieten de neo-nazi's zich nauwelijks zien, en al helemaal niet in grote groepen. Dankzij een voorbeel dige samenwerking tussen de deelstaten waren op de diverse strategische punten enorme poli- VERVOLG VOORPAGINA Zo gooide iemand zaterdag een handgranaat in een taxi in Bu jumbura, waardoor een dode en zeven gewonden vielen. Bij een aanslag op een bus raakten ne gen mensen gewond. Voorts werd bij een aanslag in Kirundo in het noorden van het land werd in de nacht van zaterdag op zondag een Nicaraguaanse medewerker van het VN-vluch- telingencommissariaat gedood en raakten vijf Burundezen ge wond Twee coalities van politieke groeperingen hervatten zaterdag hun gesprekken over de benoe ming van een nieuwe president. De door Tutsi's gedomineerde oppositie in Burundi is niet ge brand op snelle hervormingen in het land. De traditioneel oneven redig grote invloed van de Tut si's op met name de veiligheid stroepen zou erdoor kunnen af nemen. Veel Tutsi's voelen zich door de overwinning van het Tutsi-leger van het Ruandees Patriottisch Front (RPF) in Rua nda gesterkt. Ze willen hun tra ditionele machtspositie, die ve len als eerste voorwaarde tot overleven zien, behouden en uit breiden. Het democratiseringsproces, dat met de algemene verkiezingen van vorig jaar in gang gezet leek te zijn- blijkt nu gestrand op oude tegenstellingen. Beide etni sche bevolkingsgroepen sturen volgens waarnemers aan op een nieuwe confrontatie. In het buurland Ruanda is de gevreesde massale uittocht van Hutu's uit de door Franse solda ten beschermde veilige zone tot nu toe achterwege gebleven. Volgens het Franse leger keren zelfs meer vluchtelingen terug uit Zaïre dan dat mensen de Middenafrikaanse republiek ver laten. Hulporganisaties hadden de af gelopen dagen gewaarschuwd voor een nieuwe massavlucht zo dra 22 augustus dichterbij komt, de datum waarop volgens de plannen van de regering in Pa rijs Operatie Turquoise wordt gestopt en alle Franse militairen vertrekken. tie-eenheden samengetrokken. Speciale eenheden werden ach ter de hand gehouden, inclusief een aantal startklare helikop ters. De demonstratieve wijze waarop de politie op en langs diverse Autobahnen verkeerscontroles hield, alsmede de algemene de monstratieverboden hebben de n eo-nazi's kennelijk voldoende afgeschrikt. Op enkele plaatsen, met name in oostelijk Duitsland, werden toch nog arrestaties verricht, zoals bij het voormalige .concentratie kamp Buchenwald. De politie nam daar propagandamateriaal in beslag. Extreem-rechtse groeperingen hadden aangekondigd de zeven de sterfdag van hun 'held en martelaar' Rudolf Hess openlijk en massaal te zullen herdenken. Voorgaande jaren verrasten zij de politie met kat-en-muisspel- tjes en marcheerden tenslotte vrijwel ongehinderd door steden als Fulda en Rudolstadt. Dit jaar kregen zij die kans niet. In Rudolstadt gaf de burgemees ter toch toestemming tot een anti-fascistische betoging on danks ernstige bedenkingen van de veiligheidsautoriteiten. De betoging verliep in alle rust. Botsingen tussen neo-nazi's en linkse groepringen hebben zich niet voorgedaan. Wel moest de politie bij een linkse demonstra tie in Berlijn ingrijpen. Ook daar zijn aanhoudingen verricht. Het graf van Hess in Wunsiedel bij Bayreuth werd de afgelopen dagen zwaar bewaakt. Duitse neo-nazi's liggen gekneveld op de grond. De Luxemburgse politie zou hen even later het land uitzetten. foto anp Van onze redactie buitenland Belfast - Ettelijke duizenden katholieke republikeinen hebben gisteren door het cen trum van Belfast een vreed zame optocht gehouden om de aftocht van de Britse troe pen uit Noord-Ierland te ei sen na 25 jaar 'bezetting'. Aan het hoofd van de stoet lie pen de leiders van Sinn Fein, de politieke tak van het verboden Ierse Republikeinse Leger IRA. Protestantse extremisten die hadden aangekondigd op dezelf de plaats een tegendemonstratie te houden, hebben die op het laatst afgelast, omdat zij geen confrontatie"wilden met de re publikeinen. Sinn Fein-leider Geriy Adams hield aan het eind van de op tocht een toespraak waarin hij zei dat de republikeinen vrede willen. Hij bood echter geen staakt-het-vuren aan. Eerder op de dag ging de 25e verjaardag van de aanwezigheid van de Britse militairen gepaard met aanslagen door katholieken en protestanten. De protestantse Ulster Freedom Fighters (UFF) eisten de verantwoordelijkheid op voor de moord op een katho liek wiens lijk gisteren in een protestantse wijk in Noord- Belfast werd gevonden. Volgens de UFF voerde het slachtoffer een verkenningstocht uit voor het IRA. In totaal zijn de afgelo pen acht dagen vijf mensen in Noord-Ierland vermoord: vier door protestantse extremisten, één door het IRA. Het IRA pleegde zaterdag een bomaanslag op de Britse bad plaats Bognor Regis, waarbij vijftien winkels werden vernield. De bom was verstopt in een fietstas. Er waren geen slachtof fers aangezien de daders van tevoren de autoriteiten telefo nisch hadden gewaarschuwd, „maar de lading was sterk ge noeg om-mensen te doden en te verminken," aldus een woord voerder. Een andere 'fietsbom' onder de pier bij Brighton, 20 kilometer van Bognor Regis, werd onschadelijk gemaakt. Door Aad Jongbloed Brussel - De strijd om de opvolging van Navo-secreta- ris-generaal Manfred Wörner begon al maanden voor zijn overlijden. De ambtstermijn van Wörner zou pas in 1996 aflopen maar er wordt in politieke achterkamer tjes al geruime tijd gespeculeerd over zijn opvolging. De hoogste Navo-baan (420.000 gulden per jaar) is een felbegeer de post, de tweede in belangrijk heid na die van voorzitter van de Europse Commissie. Bij het invullen van de functie wordt rekening gehouden met een aantal factoren. Als bijvoorbeeld net als nu de secretaris-generaal een Duitser was, is het hoogst ondenkbaar dat hij opgevolgd zal worden door een andere Duitser. Heeft Nederland in Stikker en Luns (12 jaar lang zelfs, van 1971 tot 1983) al tweemaal de secretaris generaal van de Navo geleverd dan wordt het een aantal jaren uiterst moeilijk opnieuw een Ne derlander bij de Navo benoemd te krijgen. Er zijn tenslotte 16 lidstaten met mogelijke kandidaten, hoewel de Amerikanen nooit de secretaris generaal zullen leveren, omdat de opperbevelhebber van de Na vo altijd een Amerikaan is. In ieder geval duiken er nu twee Nederlandse namen op, die van demissionair premier Lubbers en die van Europees Commissaris H. van den Broek. Lubbers, die dank zij ingrijpen van de Duitse bondskanselier Kohl de strijd om het voorzitter schap van de Europese Commis sie verloor van de Luxemburger Santer zou in aanmerking kun nen komen voor wat in zijn ogen een troostprijs zou zijn. Afgezien van de mate van be langstelling van Lubbers voor de baan is het trouwens geen ge bruik dat een ex-premier van een lidstaat de functie bekleedt; ze lijkt voorbehouden aan (ex)ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie. Als Lubbers in de markt zou zijn dan zou dat zijn omdat nu aan de functie van secretaris-gene raal een zwaardere betekenis wordt gehecht vanwege de ande re rol die de Navo speelt en gaat spelen. Het 'Partnerschap voor Vrede, waaraan landen van het voormalig Warschau-Pact deel nemen en de transformatie van defensief genootschap tot vre desmacht vergen andere en di plomatieker capaciteiten dan voorheen voor de hoogste Navo- baas. Omdat ook dit een motief is voor het benoemen van een door de diplomatieke wol geverfde kan didaat zou Van den Broek een grotere kans maken dan zijn voormalige eerste minister. En ook door de benoeming van Van den Broek krijgt Nederland een compensatie voor het benoemen van een Luxemburger bij de Eu ropese Commissie en het toebe delen van de centrale Europese bank aan Duitsland. Van den Broek is een atlanticus die in de periode waarin hij minister van Buitenlandse Za ken was (1982-1993) in een goed blaadje stond bij de Amerika nen, wat niet de minste voor waarde is als het om een benoe ming bij de Navo gaat. Van den Broek, die sinds 1 januari 1993 Europees Commissaris is, is bo vendien niet zeker van een her benoeming aan het einde van dit jaar. Een paars kabinet zou hem wel eens willen vervangen door een socialist (D'Ancona, Dan- kert) of een liberaal (De Vries, voorzitter van de liberale fractie Brussel - Leiders uit binnen- en buitenland heb ben de zaterdag op 59-jarige leeftijd overleden Navo-secretaris-generaal Wörner geprezen als een man die het bondgenootschap van een tijdperk van confrontatie naar een tijdperk van samenwerking leidde. Wörner werd secretaris-generaal in 1988, vlak voor de ineenstorting van het communistische Warschau-Pact. Een verklaring van de Navo noemde hem 'de drijvende kracht achter de trans formatie van de Navo, om nieuwe uitdagingen en nieuwe missies aan te nemen'. Wörner, die van 1982 tot 1987 Westduits minister van Defensie was, werd zaterdag door bondskan selier Kohl geëerd als 'een voorvechter van de standvastigheid van het Westen in de Koude Oorlog', die nadien tot begrip en samenwerking bereid was. De Amerikaanse president Clinton prees zijn 'he roïsch leiderschap dat een blijvende bijdrage le verde aan de democratie in Europa'. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken zei in een verklaring dat 'Wörner het Noord- Atlantisch bondgenootschap met niet aflatende inzet heeft geleid en geïnspireerd in een periode die werd gekenmerkt door grote veranderingen'. Wörner in het Europees Parlement). Naast Lubbers en Van den Broek duiken ook twee namen van Bel gen op. De Belgische premier Dehaene, die ook -nipt- de func-, tie van voorzitter van de Euro- 'pese Commissie aan zich voorbij jzag gaan, zou zich wel eens in de [strijd willen werpen als de func tie ook blijkt open te staan voor ex-premiers. Datzelfde geldt voor een andere voormalige Bel gische eerste minister, Martens, die ook nog op zoek lijkt naar een internationale baan. Maar ook de voormalige Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken Eijskens zou wel eens in de markt kunnen zijn als het passe ren van Dehaene door zijn Luxemburgse collega een troost prijs voor België rechtvaardigt. Nog vorig jaar was de belang rijkste kandidaat voor de opvol ging van Wörner de Noorse mi nister van Buitenlandse Zaken Johan Jorgen Holst, de architect van het Israëlisch-Palestijns vre desakkoord. Holst overleed ech ter eerder dit jaar, maar daar mee is de Noorse aanspraak op de functie bij de Navo niet ver dwenen. En, hoewel het niet aannemelijk schijnt dat hij als Duitser zijn landgenoot Wörner zal opvolgen, zal ook de naam opduiken van Kurt Hans Biedenkopf, de pre mier van de Oostduitse deelstaat Saksen, die aan Polen grenst wat met het oog op de Oost-West-be- trekkingen niet onbelangrijk is. Kohl ziet in de Navo het insti tuut om de band met Oost-Euro pa hechter te maken. Hoe dan ook, vanaf vandaag zullen de lidstaten met hun lob by-werk beginnen en proberen hun kandidaat in de belangstel ling te brengen van de Amerika nen. Ajaccio - De bosbranden in het zuiden van het eilandl Corsica, die onder controle leken, zijn gistermiddag wet opgelaaid. De Franse radio berichtte dat zich bij de plaatsen Bonifacio m i Porto Vecchio nieuwe brandhaarden hebben ontwikkeld die c, brandweer door de hevige, steeds draaiende wind nog niet heef kunnen bedwingen. De brandweer hoopt nu op de aangekondigd de regen. Sinds het uitbreken van de branden zijn meer dan lO.oJ hectare bos en tal van gebouwen verloren gegaan. Eén person l heeft het leven verloren. Een van de branden, in het Forèt I d'Ospedale bij Porto Vecchio, is veroorzaakt door de branden^ motor van de kapotte auto van een Nederlands echtpaar. Ook in Zuid-Spanje laaide het vuur weer op. In Catalonië in hei I noorden van Spanje, waar de afgelopen dagen zeker 8000 1 hectare bos is vernietigd, waren alle branden onder controle Vier Spaanse brandweerlieden raakten gewond toen hun heli kopter in de Catalaanse dorp Vandellos neerstortte. Zij waret op weg naar een brand die naar een kerncentrale dreigde over te slaan. Het vuur kon op tijd worden geblust. Bij branden in allerlei delen van Griekenland zijn honderden hectare bos vernietigd. Gisteren woedde het vuur in de provincie I Achaia in het noordwesten van de Peloponnesos, waar de vlammen al 500 hectare verwoestten. In de provincie Evritania strijdt de brandweer op drie fronten. Tot nu toe is ongeveer 100 hectare vernietigd. Ook op het eiland Kephalonia is een brand gemeld, maar de branden op Kreta t bij Livadia in het noorden van het land zijn bedwongen. .Mooie? W «robI60m ,ost U h0t boste lDa Plt oen ..Kleintje in de |0P 0 imrTiers met minstens ■Ste'" d0 ytien Stemlezers Vr lezeressen die speciaal tóia^gste""'"9 hebben voor i pSnM' S»"»1 ligt het I S de hand. dat ef snel en VÏÏ reaches komen. Nipte winst regering N.-Zeeland Christchurch - De conservatieve regering van Nieuw-Zeelandis er zaterdag ternauwernood in geslaagd zijn meerderheid in he; parlement te behouden door een overwinning op de linkse Alliantie bij een tussentijdse verkiezing. Premier Bolgers Natio nale Partij slaagde er in haar zetel in het district Selwyn te behouden met slechts 346 stemmen meer dan de Alliantie. Daarmee behield de regering haar meerderheid van één zetel ir, het parlement. Een nederlaag zou mogelijk hebben betekend dat er nieuwe algemene verkiezingen zouden moeten worden uitge schreven. De nipte overwinning voor de Nationale Partij wijste: op dat de kiezers weinig vertrouwen hebben in het omstredei beleid van de regering aangaande hervorming van de medische zorg, onderwijs en de verzorgingsstaat. Dode bij aanslagen in Gaza Gaza - Een Israëli is gisteren omgekomen en drie zijn gewone I geraakt bij een aanslag in de Gaza-strook. De vier werden doo; onbekenden met een automatisch wapen onder vuur genomei bij de toegang tot het autonome Palestijnse gebied.Bij aanslag eerder op de dag, op dezelfde plek, raakten vierl Israëlische kolonisten licht gewond, toen zij met automatisch: wapens werden beschoten. De aanslagen zijn opgeëist door de Hamas-beweging. Demonstratie tegen geboortenbeperking Manila - Honderdduizenden Filipijnen hebben gisteren ondi leiding van kardinaal Jaime Sin gedemonstreerd tegen gebooi tenbeperking. Het was een van de grootste demonstraties in de hoofdstad Manila sinds 1986, toen de vorige president Marcos werd weggejaagd. Maar er waren bij lange na niet de één miljoen demonstranten die dé Rooms-Katholieke Kerk had aangekondigd. De politie schatte het aantal aanwezigen op 220.000, van wie de helft kinderen. VS en Noord-Korea bereiken akkoord Genève - De Verenigde Staten en Noord-Korea zijn het zaterdag in Genève eens geworden over gezamenlijke stappen om hun conflict over het Noordkoreaanse nucleaire programma op te lossen. In een gezamenlijke verklaring van vier punten zegde Noord-Korea toe lid van het verdrag tegen de verspreiding vac kernwapens te blijven en zijn atoomprogramma te zullen aanpassen. Als tegenprestatie zijn de VS bereid tot het verlenen van financiële en technische hulp. Experts uit de VS en Noord-Korea zullen details uitwerken voordat de voornaamste Amerikaanse onderhandelaar Robert Gallucci en de Noordkore aanse vice-minister van buitenlandse zaken Kang Sok-ju elkaar op 23 september weer in Genève zullen ontmoeten. Japanse minister neemt ontslag Tokyo - De Japanse minister voor milieu, Shin Sakurai, is gisteren afgetreden wegens zijn ontkenning dat Japan agressie tegen zijn Aziatische buurlanden heeft gepleegd tijdens de Tweede Wereldoorlog. Premier Murayama heeft inmiddels oud minister van Defensie Miyashita als zijn opvolger aangewezen. Sakurai zei ontslag te hebben genomen 'om geen problemen meer te veroorzaken voor de regering-Murayama'. Op een persconferentie vrijdag had de minister gezegd dat Japan niet de intentie had een agressie-oorlog te voeren toen het zijn buurlan den veroverde. Die werden daardoor juist bevrijd van het westerse kolonialisme. Zuid-Korea en China, die zwaar te lijden hebben gehad onder de Japanse bezetting, reageerden woedend op deze uitspraken. Sakurai is dit jaar de tweede minister die opstapt na pogingen om de Japanse rol in de Tweede Wereldoor log in een gunstiger daglicht te stellen. Politie knuppelt demonstratie uit elkaar Seoul- De Zuidkoreaanse politie heeft gisteren hardhandig een eind gemaakt aan een verboden demonstratie voor hereniging met Noord-Korea. Met traangas werden duizenden studenten uit elkaar gedreven die demonstreerden op de campus van de Nationale Universiteit in Seoul. De demonstranten verdedigden zich met ijzeren staven en met stenen. Er zijn vooralsnog geen berichten over gewonden of arrestaties. Meer dan 10.000 studenten waren onder kleurrijke spandoeken bij elkaar geko men om Korea's bevrijding van het Japanse koloniale juk 49 jaar geleden te vieren. Volgens ooggetuigen kwam de politie kort na het begin van de manifestatie met 8.000 agenten de campus op. Eerder was het tot schermutselingen tussen studen ten en politie gekomen bij de toegangspoort van de universiteit. Konvooi aangekomen in Srebrenica Den Haag - Voor het eerst sinds 30 juli is een konvooi met voedsel, brandstof en post voor de Nederlandse manschappen w Srebrenica erin geslaagd tot die moslim-enclave door te dring® De Bosnische Serviërs houden de laatste weken vrijwel alle konvooien voor troepen van de Verenigde Naties in Bosme tegen. De ruim 30 voertuigen kwamen dit weekeinde in Srebr enica aan, deelde een woordvoerder van het ministerie van Defensie mee. De 600 Nederlandse militairen in de enclave beschikten nog over voedsel en brandstof voor enkele dagen en de situatie verslechterde met de dag. 42 doden in Turkije Ankara - 42 zijn dit weekeinde omgekomen bij diverse botsm- gen tussen het Turkse leger en Koerdische opstandelingen. He zou gaan om 30 Koerden, acht burgers en vier Turkse militaire?. De acht burgers zouden zijn omgekomen bij een aanval van1a Koerdische Arbeiderspartij PKK op een dorp in de regio Ha"»1 in de oorstelijke provincie Elazig. Andere botsingen deden zm voor in de regio's Diyabakir, Hakkari, Siirt, Bitlis en Sirnak 0 het zuidoosten), meldde het Turkse persbureau Anatolia, da zich baseerde op verklaringen van het provinciale bestuuri Diyarbakir dat belast is met de coördinatie van de operati tegen de Koerdische opstandelingen. [Van onze correspondent Breskens - Het Comité Visserijda- Len Breskens stoort zich mateloos jan de rompslomp rond wel of niet ■erkrijgen van de nodige vergun- iiingen om de jaarlijkse Visserijfees- |ten van de grond te krijgen. Vooral het 'spijkers op laag water zoeken' van enkele ambtenaren op het ge meentehuis van Oostburg kan het voortbestaan in gevaar brengen. Kam IVan onze verslaggever I Groede/Middelburg - Het toeris I jaar gekenmerkt door een uitzo') I van goed weer, wordt door de pr| I goed' beschouwd. „Niet extreem! I zegt adjunct-directrice M. de Mu; I Provinciale VW Zeeland. -Ronduit juichend zijn de kam- peerboeren. „Wij hebben het Van onze verslaggever (vlissingen - In de periode |van maandag 29 augustus tot (en met vrijdag 23 september (worden herstelwerkzaamhe den aan het betonwerk in de I sluizen te Vlissingen verricht. I Het scheepvaartverkeer dient Ivan 7.00 tot 17.00 uur rekë- I ning te houden met een in de [grote sluis afgemeerd werk- I ponton van circa 6 meter I breed. Zuiging en hinderlijke golfslag I moet zoveel mogelijk worden vermeden. Deze waarschuwin- I gen worden aangegeven via bor den die op de sluishoofden aan de werkzijde en op het werkpon- ton zijn geplaatst. Transporten die breder zijn dan 14 meter dienen zich tevoren te melden bij de sluis via VHF 22 of via tele foonnummer 01184-12372. De kleine sluis is voor de scheep vaart gestremd van 29 augustus tot en met 16 september, op werkdagen van 7.00 tot 16.00 uur. Het scheepvaartverkeer dat gebruik maakt van de gróte sluis t moet van 19 tot en met 23 sep tember, tussen 8.00 en 17.00 uur, rekening houden met oponthoud I van maximaal twee uur. Zondag 4 september van 11.30 tot 15.00 uur en van 15.30 tot 16.15 uur wordt de doorgaande scheepvaart op het Kanaal door Walcheren gestremd. Deze stremming, tussen de draaibrug bij Souburg en de Keersluisbrug bij Vlissingen, wordt veroor zaakt door een nationaal zwe- mevenement. Van onze verslaggever Axel - De gemeente Axel moet straks, als wordt begon nen met het gescheiden inza melen van huisvuil, over een afvalpark kunnen beschik ken. Dit 'park' komt op een terrein nabij de Dienst Ge meentewerken en is van maandag tot en met donder dag van 14.00 tot 16.00 uur open en vrijdags van 14.00 tot 18.00 uur. Als het afvalpark, kosten 48.500 Sulden, is aangelegd wordt met 'ngang van 15 november de in zameling van grof huisafval ge bigd. Dat wil zeggen dat dan OP afroep tweemaal per maand estantvuil en eenmaal per maand snoeihout en gft-afval J^mposteerbaar) wordt opge- Bovendien gaat een bedrijf, bij üze van proef, gedurende een vanall gehad gem-1 zitterl ZeeuJ kabo[ ren). ven gehod „Het 1 de bol camp| tisch r daar J De af| kamp moetd maxia - da? toegej het wat i het lal meer.| maar In h| kwan „Er goedd camp| gen men j Wat mensq voor Zeela, een g| half jaar oud-papier inzamelen m Zuiddorpe. o vuilnisophaaldienst veran- J ,°°k enigszins. De ene week i a.°J GFT-afval opgehaald, de dere week de rest van het "Uishoudafval. De commissie I r.meentefinanciën bespreekt po„ voorstel 18. augustus tijdens la ,-ver§adering die begint om la-45 uur. (ADVERTENTIE) zie onze advertentie elders in dit blad. danscentrum -P'lderbeek verberkmoes Vai Wil val uit] mil Vo eefl lir Ra uit] Nd eel eeJ me de ke De Ra Ufl goe de reg vo( vai lin hel opi In Ra me klc Pie St£ Bl( Wi nu Mi we wé vai ko len Na Fr; wo te ba he Le zé kw Bl< mc die Ge

de Stem | 1994 | | pagina 4