K Wim Kok, vechtersbaas en evenwichtskunstenaar n Verscl Moord kinderarts Labruyère blijft raadsel w 1 c M Den Haag het trefpunt van duizenden sterrenkundigen DE STEM- Ondanks unani Verdien f 10,' met Vernieuwde C DESTEM Voetbal en gewe DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Een dag begrip He who laughs, lasts uj FLODDERS Q DESTEM MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 A2 ijk, daar heb je 't weer." We reizen langs teeveekana len om voor het jongetje een tekenfilm te vinden. Hij heeft gezwommen, hard gerend achter de bal, boterhammen gegeten - nu even rust. „Stop, ik wil 't zien, dat zielige land." Ruanda ja. In een flits gaat door mij heen, dat hij in zijn jonge leventje al te veel van die zielige landen in beeld zag. Wat denkt zo'n kind daarbij? Roerloos staart hij naar kindjes van zijn lengte - misschien wel twee keer zo oud - met vreugdeloze blik en slappe ledematen, hun hele lijfje een grote schreeuw. De camera zoomt in op een veld vol bijna-dood kinderen, keu rig in het gelid bijeengeharkt. „Die kunnen niet voetballen, die gaan strak dood, hé." Het klinkt kwaad, hij hoeft geen antwoord, begint ongevraagd uit te leggen wat ginds aan de hand is en hoe zijn vijfjarige hersentjes en hartje dat erva ren. „Ze.maken daar oorlog en dat is stom. Eerst is er misschien een klein beetje ruzie, nou dat geeft toch niet, maar dan gaan ze schieten op elkaar, dan komt er veel meer ruzie en opeens is het oorlog. En weet je, oorlog is verschrikkelijk erg, dan gaan mensen dood omdat je gaat schieten, of ze vluchten weg, of misschien gaat iemand anders jou wel terugschieten en dan ga je zelf ook nog dood, stom toch." Het klinkt logisch. Alleen al uit eigenbelang zou niemand ooit aan oorlog moeten mee doen. Zat die wijsheid aan twee kanten, dan was er altijd vrede. Voor het kind is alles duidelijk. De mensen op de vlucht, de slachtoffers, de zie ken, de stervende kinderen: zielig, heel erg zielig. De vechters: hardstikke stom. Wij die met een langer leven heel veel meer zielige landen op ons netvlies hebben, proberen te achterhalen waarom men sen zo botsen, dat ze als felle vijanden elkaar doden. Op het woelen en worstelen in eigen werelddeel krijgen we al geen zicht laat staan op conflicten 'ginds', 'daar', 'in Afrika'. In zijn verslag uit Goma (De Stem 30/7) haalt Paul de Schipper een Belgische mis sionaris aan, die dertig jaar in Zaire werkte: „ik wou dat ik een dag een neger kon zijn. alleen maar om hun denken te leren begrijpen." Zo'n ver zuchting maakt stil. Dat is wederzijds, het onvermogen de vreemde en zijn beweegre denen te doorgronden. Zou de neger uit Goma niet even hard een dag een blanke Eu ropeaan willen zijn om te be grijpen, waarom een onder houdend programma rond zijn ellende nodig is om geld voor hulp los te krijgen. Waarom de woorden 'arm' en 'zielig' en 'kansloos' in Euro pa gemeengoed zijn zodra het over het Afrika gaat, maar waarom grondstoffen uit dat zelfde Afrika geboycot of schandalig slecht betaald wor den. Een dag een blanke zijn om te begrijpen, waarom in chocolade een vervangend produkt gebruikt gaat wor den, zodat het rijke noorden de cacao uit het arme zuiden niet eens meer nodig heeft. En waarom net zo hard wa pens als vredessoldaten Afri ka binnenstromen. Eén Rode-Kruishelper toont een bolbuikig negertje met spillebeentjes. „Dit jongetje werd tussen de lijken gevon den, hij leeft, maar zijn ouders zijn dood." Het welgedane jongetje op de bank: „Dat is heel erg als je geen vader en moeder meer hebt, dan weet je nooit hoe laat het is." „Nou, voor zwemles of ge woon als je naar school moet." Dan zie je hem daar over nadenken, hij raakt ver ward, zegt met dun stemme tje: „Is daar wel zwemles? Nee misschien hé, en school ook niet zeker, veel te veel kinderen, en er zijn niet eens huizen, wat raar allemaal Even beseft een vijfjarig kind in Nederland hoe de wereld op z'n kop staat. Den Haag (anp) - Den Haag wordt de komende twee weken, van 15 tot en met 27 augustus, de ontmoetingsplaats van enkele duizenden sterrenkundigen uit de gehele wereld. Zij zullen wedijveren in het waarnemen van het heelal met de meest vooruitstrevende tech nieken. Het Congrescentrum in de regeringsstad vormt de arena waarin de astronomen elkaar met de meest recente resultaten van hun onderzoek zullen trach ten te overtreffen. Aanvankelijk had de Internatio nale Astronomische Unie (IAU), die dit wereldcongres om de drie jaar houdt, de recente ontmoe ting van de komeet Shoemaker- Levy met de planeet Jupiter niet op haar uitgebreide programma staan. Maar nu de inslag op Jupiter een groots spektakel is geworden, zal deze unieke ge beurtenis de nodige aandacht krijgen. Er wordt donderdag 18 augustus zelfs een aparte zitting Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact S 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B.S 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, S 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 5 aan gewijd. In meer dan zeshonderd lezingen presenteren de sprekers de aller laatste bevindingen en resulta ten van hun waarnemingen uit het heelal. Het laatste nieuws over de oerknal, de samenstel ling van de melkweg, compacte sterren, dubbelsterren, zwarte gaten, neutronensterren en de uitdijing van het heelal is de komende veertien dagen vanuit Den Haag te verwachten. De wereldorganisatie van astro nomen koos ons land voor de ontmoeting van vele bekende sterrenkundigen, leiders van grote sterrenwachten en jonge, veelbelovende onderzoekers on der meer uit de grote algemene waardering voor het Nederlands sterrenkundige onderzoek. Door Max de Bok De ambitie was groot, maar de onzekerheid groter. Wim Kok, de nieuwe minister-presi dent, is er niet de man naar om ver vooruit te kijken als het om de vervulling van eigen ambities gaat. First things first zou zijn wapenspreuk kunnen zijn. 'Wat heb ik fout gedaan, dat ik in deze positie terecht ben gekomen?', vroeg hij zich weken gele den in een jolige bui af. Nog geen jaar terug leek de PvdA en met haar Wim Kok reddeloos verloren. Het hoogst bereikbare leek een bescheiden plaatsje in een nieuw kabinet onder leiding van Brinkman; maar meer nog doemde het schrikbeeld van weer die verdomde oppositie op. Beide kansen misschien wel zonder Kok, de verliezer. Tot het tij keerde. De PvdA wist te profiteren van zowel het groeiende vertrouwen in de persoon van Wim Kok en zijn onbetwiste talent om campagne te voeren als van de gestage en onomkeerbare neergang van het CDA, dat met zichzelf en met Brinkman overhoop lag. Op 3 mei beëindigde Kok de marathon die hij in november 1989 was begon nen. Zwaar gehavend keek hij op de finishlijn om en zag dat hij Brinkman vele lengtes achter zich had gelaten. De overwinning was niet mooi, maar telde wel. Honderd en een handjevol dagen later poseert de timmermanszoon Wim Kok op de trappen van het paleis naast koningin Beatrix als leider van - wie dat ook had gedacht, hijzelf niet - het eerste CD A-loze kabinet sinds 1918. De vierde sociaal democratische premier in de geschiedenis na Schermerhorn, Drees en Den Uyl. Kok premier, een beetje zijns ondanks en een heel wat dank zij het CDA. Zijns ondanks Koks klim naar de hoogste post in de vakbeweging is vele malen beschreven. Ook die opkomst ging zijns ondanks; was in elk geval door hemzelf niet gepland. Zijn vader was wel een actief kaderlid van de bouw- en houtbond, maar dat betekende niet vanzelfsprekend dat de zoon ook zijn weg zou vinden in de vakbeweging. Hij koesterde nog wel eens de droom om buitenlands correspondent te worden. Van die droom is zijn grote belangstelling voor en kennis van zaken van buitenlandse politiek, vooral van Europese politiek, gebleven. We moeten vooral niet denken, zo bezweert een van zijn naaste medewerkers, dat Wim een soort vakidioot is, die alleen'maar leeft bij cijfertjes, financiën en so ciaal-economie. Hij heeft zich in de afgelopen jaren als vice-premier met alles bezig gehouden; van asielbeleid tot euthanasie, van onderwijs tot cultuur. In het NW en de FNV ligt de naam van Kok in de annalen vast als de motor - samen met Wim Spit van het NKV - van de samenwerking tussen de socialistische en de katholieke vakcentrales die uitgroeide tot een volledige fusie. Maar ook als die van de voorzitter die als een waar evenwichtskun stenaar de vrede tussen de kijvende bonden keer op keer wist te stichten en bewaren. In de vakbe weging en bij de werkgevers maakte hij naam als taai, hard en principieel onderhandelaar, die zijn maatschappij-opvattingen niet onder stoelen of banken stak, maar er ook niet als een Prinzipien- reiter aan vast hield als de belangen die hij vertegenwoordigde dat vergden. Kok kan buitengewoon goed luisteren en trekt zelden of nooit voorbarige conclusies. Dat heeft hem overigens wel de kwalificatie van aarzelaar en afwachter bezorgd. Voor een deel is dat schijn. Want hij weet buitengewoon goed wat hij wil, waar hij aan het einde van een vergadering uit wil komen. Hij maakt uiteindelijk altijd zijn eigen mind op. Dat laat hij nooit aan anderen over. Hij betrekt wel degelijk zijn stellingen. Dat hoort ook bij hem, want hij is onafhankelijk in zijn denken en doen. Maar omdat hij in de vakbewe ging en in de politiek heeft geleerd hoe belangrijk het is cjat je samen tot iets komt, gooit hij niet als een haantje de voorste zijn stelling op tafel. Dat is een manier van opereren die hem in staat stelt al discussiërend mensen met zijn denkbeelden mee te krijgen. Een ander voordeel is dat hij, gebruik makend van wat hij tijdens dicussies hoort, zijn stelling kan aanpassen zonder dat de buitenwereld dat merkt. Kok is vooral de laatste jaren vaak versleten voor Naam: Wim Kok Geboren: 29 september 1938 te Bergambacht Opleiding: Lagere school in zijn geboorteplaa.ts, mulo-b in Schoonhoven, hbs-b in Gouda, managementopleiding Neijen- rode (afgestudeerd in 1958). Burgerlijke staat: Gehuwd met Rita Roukema. Vader van een dochter en twee zoons. Loopbaan: Medewerker op een handelskantoor, wetenschap pelijk medewerker, econo misch adviseur en vervolgens secretaris Bouwbond NW ('61 - '67). In 1969 gekozen tot secretaris van het NW, in 1972 tot vice- voorzitter en een jaar later tot voorzitter van het NW. In 1976 gekozen tot eerste voorzitter van de vakcentrale FNV, de federatie van NW en NKV. In 1985 afgetreden. Politieke loopbaan: In mei 1986 gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. In juli van dat jaar fractie voorzitter als opvolger van Joop den Uyl. Lijsttrekker bij de verkiezin gen van september 1989. Vice-premier en minister van Financiën in het kabinet-Lub- bers III (november 1989 - he den). Lijsttrekker bij de verkiezin gen van 3 mei 1994. Informateur van 6 juli tot 29 juli 1994. Formateur van 29 juli tot heden. Wim Kok, timmersmanszoon wordt premier foto de stem/johan van gurp een solitair. Zelf wijt hij dat aan zowel de hem ingebakken bescheidenheid en verlegenheid als aan de aanpassingsproblemen die hij heeft gehad bij zijn overstap naar de politiek en naar het ministerschap. Als klein jongetje was hij bleu, naar binnen gericht en teruggetrokken en dat is nooit helemaal overgegaan. Ook toen hij in 1973 als jongste voorzitter aller tijden het NW moest gaan leiden, erkende hij dat hij zich bleu, verlegen voelde. Een klasgenoot van de lagere school ken schetste hem als een 'stil, stijf jongetje, een dooie diender die met «en boekje onder een boom zat terwijl wij aan het knikkeren waren'. De aanpassingsproblemen die hij ondervond waren groter dan hij zich had voorgesteld. In april van dit jaar zei hij daarover tegen de NRC: „Mijn overstap naar de politiek in 1986 was voor sommigen erg voor- de hand liggend maar voor mijzelf erg ingrijpend. Ik heb daar nooit mee te koop gelopen. Maar toen ik meteen na mijn aantreden Joop moest opvolgen, heb ik peentjes gezweet. Wat moest dat worden? Ik hield mijn maidenspeech, werd politicus van het jaar. Prachtig, bingo zou je zeggen. Maar ik voelde me op het schild geheven nog voordat ik een hamer kon vasthouden. Dat is een groeiproces geweest. Drie jaar later kwam de PvdA in het kabinet en begon het weer opnieuw." „Het is mij die eerste jaren inderdaad niet makkelijk afgegaan. Maar naarmate je langer in die positie zit, krijg je meer zelfvertrouwen." Dat groeiende zelfvertrouwen is niemand ontgaan. De kiezer niet, de journalisten die hem van nabij meemaken niet, zijn collega-politici niet. Ze spra ken zonder uitzondering over de metamorfose van Kok. Niet aardig? Kom nou! Saai? Dan ken je hem niet goed! Geen samenwerker? Koel? Emotieloos? Horkerig in de omgang met zijn medewerkers? Humeurig? Al die karakteristieken zijn over Wim Kok gebezigd. Maar voorzover dat beeld al juist was, het is sinds begin dit jaar gaan kantelen. Niet dat hij nu plotseling als de meest uitbundige, warme, altijd aardige polticus aan het Binnenhof wordt afgeschilderd, maar het valt op dat hij de spanning, de onzekerheid voorbij is. Veel facetten van het beeld dat van Kok is ontstaan, hebben nooit helemaal geklopt. Het solitaire, waarin hij de afgelopen jaren leek te vluchten, is niet echt kenmerkend voor hem. Zelf zei hij in 1975 tegen Bibeb in Vrij Nederland: „Ik heb contact nodig. Als ik dat niet heb, komt er niets van terecht. Ik kan niet zonder menselijk contact. Ik heb ook tegenspel nodig, dat prikkelt. Ik vind het lekker als ze me het bloed uit de tenen halen." En jaren later in nog een van die spaarzame interviews, waarin hij zijn schroomn overwon om over zichzelf te spreken; „Ik lever me nooit hele maal uit aan iemand. Dat kan ik niet. Ik kan wel goed luisteren, graag zelfs. Maar ik neem mijn eigen beslissingen. Ik ben geen solist, maar eèn teamspeler, die de bal af en toe bij zich houdt. Ik houd van de spanning van het teamwerk. Het geeft ook een zekere geborgenheid. Je staat er niet alleen voor." Toch kan hij tegenover de mensen in zijn team onaangenaam hard zijn. Dat komt, zo zeggen medewerkers van hem, omdat hij een grondige hekel heeft aan niksnutterij, aan geneuzel en gezeur. Hij is in alles instrumenteel. Het werk moet gedaan, de tijd gebruikt worden. Geen ge beuzel er omheen. Zijn vroegere voorlichter bij de FNV, Henne Pauli: „Hij is gauw verveeld als mensen iets niet direct begrijpen. Hij kan slecht tegen onwaarachtigheid en huichelarij. Hij kan zich opvreten als mensen onzin uitkramen, dan barst hij. Hij straalt ongeduld uit en met medewer kers die niet direct tot de kern doordringen kan hij korte métten maken. Small talk vindt hij tijdver spilling." Kok zelf: „Als ik ergens ontevreden over ben, vloek ik of ben ik chagrijnig." Ontevredenheid, chagrijn, irritatie of verveling uiten zich dan bij hem vooral in lichaamstaal. Het gezicht staat op onweer, de lange vingers roffelen vervaarlijk op tafel. Emotie, nog zo'n onderwerp dat in beschouwingen over Kok kennelijk onvermijdelijk is. Wie hem voor een koele technocraat houdt, is snel uitge praat over de vraag of de man ook emoties heeft. Heinz Umrath, de econoom van de bouwbond, bij wie Kok zijn loopbaan begon, heeft heel treffend gezegd hoe Kok volgens hem op dit punt in elkaar zit: „Hij heeft iets van een technocraat. Hij is kil van buiten, maar hij brandt van binnen. Het is verbazingwekkend hoeveel vertrouwen die man uitstraalt." Kok zelf is vaak met dit gedachte gebrek aan emotie geconfronteerd. Het achtervolgt hem een beetje. „Zonder emoties doe je dit werk niet," zei hij al in zijn FNV-tijd, „ik heb ze dan ook sterk, maar het is zeer de vraag of ik ze moet laten blijken. Je hebt mensen die dan een gordijn laten zakken. Ik kan ook niet bewust op emoties werken. Ik ben geen standwerker, wil het ook niet zijn. i|( ben niet iemand die zijn gevoel kunstmatig kan opkloppen. Ik kan ook niet vooruitlopen op mijn emoties." Nog niet zolang geleden sprak .hij er weer over en zei toen: „Ik zou in het openbaar meer mijn emoties moeten tonen, zeggen ze dan. Je bent zo of je bent zo niet. Ik kan toch moeilijk op mijn vijftigste nog iets nieuws uitvinden, zo van: denk erom Wim, we hadden afgesproken anders met emoties om te gaan." Het is dan ook pseudo-psychologische etiketten- plakkerij om Wim Kok neer te zetten als een ijskonijn. Hij is wel eens te behoedzaam, houdt zichzelf en zijn gevoelèns wel eens te angstvallig onder controle, maar is wel degelijk een man met veel emotie. De voor hemzelf en voor zijn partij, door eigen fouten en totaal gebrek aan inschat tingsvermogen, zo schadelijke wao-affaire, heeft Kok buitengewoon geëmotioneerd. Zo sterk, dat hij er in augustus 1991 serieus over gedacht heeft het leiderschap van de PvdA neer te leggen. Met tranen in de ogen heeft hij zich temidden van zijn teamgenoten afgevraagd of hij nog wel moest blijven. Dat had ook alles te maken met nog een andere eigenschap, die door zijn mede-vakbondsbestuur der Drabbe ooit zo is verwoord: „Kok functioneert heel goed wanneer hij vertrouwde mensen om ziet heen heeft. Hij is het meest gekwetst wanneer tij binnen zijn eigen club wordt gepakt, als hij het gevoel krijgt dat ze hem niet meer vertrouwen." Precies' dat gevoel had hij toen de wao-affaire naar haar hoogtepunt groeide. Maar binnen een paar dagen had hij zichzelf hervonden en besloot het vertrouwensvotum van de partij te vragen. Ken merkend voor Kok is dat, nadat hij eenmaal zo'n besluit heeft genomen, er met nog meer vechtlust dan gewoonlijk tegenaan gaat. Een hemelbestormer is Kok niet, een vasthoudende vechtersbaas voor wat hij als zijn idealen koestert - rechtvaardigheid, sociale samenhang in de sa menleving, gelijkwaardigheid van mensen, werk voor wie werken kan - wel degelijk. Maar ook daarin blijft hij een taster, een zoeker naar consen sus. Nog steeds gaat op wat Arie Groenevelt, een van zijn radicale tegenspelers in de FNV, ooit over hem zei: „Ik heb hem nooit als een echt revolutio nair type ontmoet. Hij speelde nooit gewild de linkse jongen." Frans Drabbe zei in diezelfde tijd: „Zonder dat hij zijn idealen in de vuilnisemmer deponeert, blijft hij pragmaticus. Kok is niet het type dat de samenleving even uit haar voegen tilt." Hoe zal Kok zijn als minister-president? Niet de bemoeial die Lubbers was en ook geen Den Uyl. „Hij is," zegt een medewerker, „zakelijker dan die twee, minder chaotiserend. Als hij mensen - de minsters en staatssecretarissen - vertrouwt, zal hij zich minder dan die twee bemoeien met het werk dat die mensen verondersteld worden te doen." Profiel In Elsevier van maart van dit jaar, toen Kok misschien heel stilletjes droomde van Het Torentje, hoewel daar volstrekt geen aanleiding toe leek te bestaan, gaf hij het profiel van de minister-presi dent. „Hij moet een zeker natuurlijk gezag hebben, gebaseerd op een rustige, persoonlijke uitstraling. Bindend vermogen hebben. Weten waarover hij praat. Hij moet stevig wortelen in het politieke en maatschappelijke leven. Zeker de laatste vijf jaar is daar een internationale dimensie bijgekomen, waarin de volgende premier zich als een vanzelf sprekende gesprekspartner moet kunnen bewe gen." Geen sollicitatiecommissie zou eraan voorbij kun nen dat dat profiel op Koks lijf is geschreven. En zou men dan nog niet helemaal overtuigd zijn, dan zou de commissie Koks geschiktheid kunnen toet sen aan wat de kandidaat-premier in 1986, vlak voor zijn overstap naar de politiek, zei over een van zijn illustere voorgangers, Vader Drees. Een groot man 'omdat hij op een degelijke, betrouwba re en rechtvaardige manier vorm wist te geven aan de essentialia van de verzorgingsmaatschappij. De soberheid die hij aan de dag legde, paste bij die toewijding. Hij was geen held, omdat hij niets heldhaftigs had. Hij was een voorbeeld in hoe je heel rustig kunt werken aan de verwezenlijking van je idealen'. Wim Kok, de Willem Drees van de laatste jaren van deze eeuw? Van onze verslaggevers Arnhem - Is de Hummelose kinderarts Joyce Labruyère in februari 1991 vermoord door een 42-jarige Bossche naar of zit de man al maan den ten onrechte op deze ver denking in een cel? De officier van justitie in Arn hem denkt dinsdag bij de recht bank het wettig en overtuigend bewijs van de moord door de Bosschenaar op tafel te kunnen leggen. Een bewijs dat voorna melijk is gebaseerd op de verkla ring van een anonieme kroonge tuige. Deze kroongetuige verklaarde vorig jaar tegen de Arnhemse rechtercommissaris, belast met het gerechtelijk vooronderzoek, dat de Bosschenaar hem had verteld Joyce Labruyère te heb ben vermoord en in de Maas te hebben gegooid. De raadsman van de Bossche naar, mr. G. Knoops, is officieel niet op de hoogte van de identi- teit van de kroongetuige. Vol gens mr. Knoops gaat het echter om een 'vriend-in-het-kwaad', een andere Bossche crimineel die 'een verhaal uit zijn duim zou hebben gezogen om er zelf beter van te„worden'. Mr. Knoops wil dat de kroonge tuige bij de rechtbank in Arn hem over die voor zijn cliënt belastende verklaring kan wor den gehoord. Gebeurt dat niet dan lijkt het hardste stuk bewijs in de even spraakmakende als raadselachtige moordzaak aan diggelen te gaan. Joyce Caroline Labruyère was destijds als kinderarts verbon den aan consultatiebureaus in Arnhem en de Achterhoek. Veel kennissen had de 41-jarige vrouw, toen in scheiding van haar man, in Hummelo niet. Ze zat wel in het bestuur van de plaatselijke WD en werd gety peerd als 'vrolijk en vriendelijk'. Op donderdagavond 21 februari 1991 verliet ze rond half elf haar woning aan de J. D. Pennekamp- weg in Hummelo. Daarvoor had ze paard gereden in manége Groot-Zande in haar woonplaats waarna ze haar ouders in Hoofd dorp belde met de mededeling dat ze even langs zou komen. In Hoofddorp is ze echter nooit aangekomen. Twee dagen later, op zaterdag 23 februari, werd wel haar nog vrij nieuwe auto, een rode Toyota Scarlet, bran dend aangetroffen in de Ooypol- der bij Nijmegen. Weken later, op 17 maart 1991, vonden wan delaars het ontzielde en ontklede lichaam van de vrouw in de Maas nabij de veerstoep Appel- tern-Megen. Een paar kilometer van het bij Megen horende dorp je Haren, toentertijd de woon plaats van de verdachte. Hoe Joyce Labruyère vanuit Hummelo destijds in de Maas bij Appeltem terecht kwam is nog altijd een raadsel. De politie maakte bekend dat de kinderarts gewend was lifters mee te ne men. Zij zou zelfs 'een riskant leven leiden door regelmatig wisselende seksuele contacten'. Een bewijs hiervoor is nooit ge leverd. En zou de verdachte Megenaar destijds ergens op de route tus sen Hummelo en Hoofddorp hebben staan te liften? Seksueel misbruik kon de patholoog-ana toom bij sectie op het stoffelijk overschot van de kinderarts niet vaststellen. De doodsoorzaak wel: Joyce Labruyère bleek ge wurgd. Het rechercheteam kwam toch opvallend snel bij de oud-Mege- naar als verdachte. Daarbij speelden 15 betaalcheques van de kinderarts, die in de weken na haar verdwijning werden ver zilverd in onder meer Oss en Arnhem, een cruciale rol. Voor het verzilveren werd een 39-jarige man uit Velp aange houden. Deze bleek niets met de moord van doen te hebben maar verklaarde de cheques te hebben verkregen van de huidige ver dachte. Voor de heling van de cheques werd hij tot dertig maanden celstraf veroordeeld. Een andere aanwijzing dat de oud-Megenaar iets met de moord van doen kon hebben, kwam uit onverdachte hoek. Na de uitzen ding 'Opsporing Verzocht' belde de advocaat-generaal, thans hoofdofficier in Den Bosch, mr. J. Jansen, de bij het onderzoek betrokken officier van justitie, mr. P. Bender. Jansen wees zijn collega op een oude zaak tegen de verdachte. In 1988 werd hij namelijk ver oordeeld voor verkrachting en ontvoering van de Nijmeegse prostituee 'Helène'. Deze was destijds meegenomen in een au to, die ook in brand was gesto ken. Helène werd evenals de kin derarts gewurgd en vastgebom den met touw. Voorts vond het rechtercheteam nog een bewijsstuk: in de kelder bij een vriendin van verdachte in Cuyk lag touw en een musketon- haak, van dezelfde soort die wa ren gebruikt bij het vastbinden en verzwaren van het lichaam van de vermoorde kinderarts. Eind vorig jaar kreeg justitie het bewijs tegen de Bosschenaar rond. Enkele bewoners van Me gen vertelden na het zien van foto's van de kinderarts en ver dachte, dat zij het tweetal des tijds op het plein voor de kerk hadden gezien. Voor deze late verklaring - ruim twee jaar na de verdwijning van Jocye La bruyère - werden geen steekhou dende argumenten aangevoerd- Misschien komen ze dinsdag wel boven water. De eerste lach over sex, opgete kend in de geschiedenis van de mensheid, stamt uit het bronzen tijdperk en het is veelbeteke nend dat het een vrouw was die lachte. Genesis 18:10 verhaalt ons van Sara's binnenpret toen ze hoor de hoe God haar echtgenoot Abraham toesprak ende zegde dat zij hem een zoon zou baren binnen een jaar tijd, ondanks haar hoge leeftijd. Oud en hoog bejaard noemt de Heilige Schrift haar, maar zij hoorde de Heer duidelijk zeggen: „Als ik over een jaar terugkeer zal uw Door John O'Mill vrouw Sara een zoon hebben." Bij die woorden lachte Sara in zichzelf, denkende: Zal ik wel lust hebben nu ik al oud ende vervallen ben, vrouw van een even hoog bejaarde man Zij lachte niet hardop. Er staat ge schreven: Sara lachte in zich zelf, maar voor de Heer blijft niets verborgen en Hij sprak tot Abraham: Waarom lacht Sara daar? Wat kan voor mij te won derlijk zijn? Toen ontkende Sa ra haar binnenpret en zegde: Ik heb niet gelachen, Heer; want zij was bevreesd. Met Jaweh viel niet te spotten. De Heer echter strafte haar niet, enkel zeggend: Niet waar, gij hebt wel gelachen. Dat was twee duizend jaar vóór Christus, maar nog altijd heb ben vrouwen een lichte neiging sex te zien als iets waarover te 'lachen valt en nog altijd zien mannen die neiging als laak baar, als een gebrek aan ernst. Over sex valt niet te lachen, vinden zij. Als mannen een sexshow bezoe ken, staren zij in drukkende stilte, zwaar ademend, zo niet hijgend naar wat zich afspeelt voor hun ogen. Als vrouwn tij dens een 'hennenfuifje' een mannelijk striptease trio enga geren om voor hen op te treden, giechelen, lachen en gieren ze van het begin tot het einde, zegt Paul Johnson in The Spectator van 9-7-94. Bestaat er verschil van humor tussen mannen en vrouwen? Zonder veel moeite kan ik een aantal komische duo's noemen, zoals daar zijn Laurel en Hardy, Johnnie en Rijk, Walden en Muijselaar, maar met komische duo's bestaande uit twee vrou welijke komieken heb ik de grootste moeite. Als die niet bestaan, hoe zou dat dan ko men? Er zijn vrouwelijke komieken in binnen- en buitenland: van Karin Bloemen tot Bettle Mid ler. Waarom geen duo's. Is het idee alleen al zo absurd dat Piet Muijselaar en Willy Walden er munt uitsloegen en optraden als het duo de dames Snip en Snap.' Bij een enquête onder het pu bliek naar hun ideaalbeeld van een levensgezel noemden bijna al de ondervraagde vrouwen een gevoel voor humor bij de man. Bij de man van hun keuze. De mannen bleken zelden een vrouw te zoeken met een fijn ontwikkeld gevoel voor humor. Zijn ze bang dat ze daar wel eens het slachtoffer van zouden kunnen worden, bang als de dood zelfs voor grapjes tijdens het geslachtsverkeer, een bloe- dernstige bezigheid in kun ogen? Voor Jane Austen bleek haar gevoel voor humor een hinder paal bij de echtverbintenis en misschien bij Jane niet alleen. Voer voor psychologen of ken nen zij het recept al lang, maar houden het angstvallig voor zich? Van onze verslaggever Breda - Het getouwtrek over 17 5 miljoen druggeld, af komstig uit de nu failliete Femis-bank in Baarle-Nas- sau, heeft een onverwachte wending genomen. Het geld plus 4 miljoen rente is inmiddels' opgeëist door de staat Liechtenstein, waar het sinds kort op een bankrekening was gezet. In het de acti teiti de niét wis1 om De de s Van onze Haagse redactie Den Haag - De drie partijen i] kabinet staan op een aantal punl tegenover elkaar. Op het gebied van ontwikke lingshulp en de inkomensverde ling hebben zij geen politieke overeenstemming bereikt. Daar mee nemen zij extra risico's voor het voortbestaan van het kabi net, erkennen de onderhande laars. Zaterdag zijn in een laatste on derhandelingsronde op verzoek van de drie fracties, PvdA, WD en D66, nog wijzigingen aange bracht in het concept dat forma teur Kok vrijdag presenteerde. Uiteindelijk zijn de drie fracties unaniem akkoord gegaan. Uit de toelichting van de drie onderhandelaars bleek later dat op een aantal punten wel voorlo pige technische afspraken zijn gemaakt, maar dat er geen spra ke is van politieke overeenstem ming. Zo is over de uitgaven voor ont wikkelingshulp afgesproken, dat er over een jaar een 'herbe zinning' komt. Het meningsver schil tussen PvdA en WD ech ter, waarbij de sociaal-democra ten meer geld willen besteden aan ontwikkelingshulp en de li beralen minder, blijft overeind. „Op dit punt staan we lijnrecht tegenover elkaar," aldus PvdA- onderhandelaar Wallage. Hetzelfde geldt voor de inko mensverdeling na 1995. De PvdA vindt dat 'eventuele koopkracht verliezen voor de laagste inko mens moeten worden gerepa reerd, de WD wil daar niet aan. Op het gebied van de gezond heidszorg en 'de sociale zeker heid bleek al eerder dat de drie coalitiepartners broze compro-' missen hebben gesloten. Ruimte voor parlement De drie onderhandelaars erken nen impliciet dat deze manier van afspraken maken een risico vormen voor het kabinet. „Er is meer ruimte voor het parlement dan voorheen. Ik vermoed dat het vaak op een hoofdelijke stemming in de Kamer aan zal komen, in plaats van de nu ge bruikelijke fractiegewijze stem mingen," zei D66-fractievoorzit- (ADVERTENTD Zie advertentie verderop OOR DE BIJNA Woodstock-achtige a taten rond het wereldkampioenschap ergeten dat voetbal in Nederland l<p «noopt De eerste serieuze voetbal rn,|Svor|d heeft die zoete Amerikaanse hohk uren voor be aanvang van het 1 een suPP°rters de binnenstad van n soort commando-actie werd op k: ®ssen bestormd en werd het w noi['en?ac' van Breda aan het verlaten gejaagd, dpmSm6eds bet 9eva' 's valt nauwelij 9e||Jke explosie van geweld ontstae 0 "T'* 9riiPbaar zijn. Dat het orr aeweidschoppers gaat; is vrijwe| zeker NAC h C<?nstaterin9 ^an bet probieer Nac een Qeweldige repuatie al onttorls een 'ar|delijk bekend fenomee WorHanen dat de naam van de Bre Dp ufn 9ecombineerd met rellen en ui uit dat het dit seizoen erger v dan k t Sportief gezien kan NAC i voed in kV0-,ng seizoen heeft gedaar van J??sbodem voor supportersgewe De n k ate club- Politi» 1enissen van zaterdag trekke groen if^ et bestuur van NAC. Zij we er on uit -en a' dan niet bijgestaan d or vplu? °m [ot,z°oi te trappen. Da voor wal f 'Oizooi te trappi Wil map °nschuldige mensen, tegen rl„z'Jn 9oede naam niet versp daarbii .1 worden gedaan. Assis seizoen h "tbeer|ijk. Sociale controle heeft dat tot aanhouding van i

de Stem | 1994 | | pagina 2