Nordholt in opspraak om salaris Afrikaanse top over de crisis in Burundi KÜw m Brand verwoest palletbedrijf Dongen Sluipschutters zwijgen te laat voor Mirella Voorproefje voetbalseizoen Breda Escort Tammy 101 606-3679. Geko Service Rendez-Vous Huize Fantasy Chantal Escortservice 01623-23662 Escort Rosa Service Sex v.achter Escort Breda 076-226258. Nymf Linda Gratis telefoonsex voor vrouwen 06-4311 of 4611 Gratis sexcontact voor vrouwen 06-4366 of 4622 Joy Boys escorts Rendez-Vous escort aan huis/hotel. tel. 013-444021. Breda, stout en 06-96.18 KOOP MET ZEKERHEID Met v.d. Born valt te praten! BREDA ENDERT V.D. BORN 076- Goed seizoen kampeerboeren Bortolami wint Leeds Classic Woodstock '94 lijkt op '69 Navo-topman Wörner overleden Verstappen schrijft historie EK atletiek niet opzienbarend Verschillen paars blijven koffie -oogst Brazilië slecht Week vrij voor koranvaste gevangenen Iran Bestorming terrassen, arrestaties, veel politie, winkeliers bang Extra toelage van 42.000 gulden Brandstichting in huis van 'Zwarte weduwe' x 57 \AT nu zelf de heetste jwen jouw (hotel)bed in1 nu 06-9664(1 OOcpm) VE telefoonnrs varThi^ jwen thuis! (75 corrf -9502'1 1ZAME meisjes zöikè? i sexkontakt! Bel hl 9780 (75cpm) WINDEND sexgespreü 'n hete vrouvi 320.330.81 (75 cpm) MO-jongens Hoor ze rt tekeer g£ 320*330*88(75cpm) ATlS-sex voor vrouwen 4300, heren be 320.330.91 (75cpm) OUWEN 40 zöëkèr ute jongens Bel 06-96 cpm) -KONTAKT voor strenge praken! 320.325.80 (100cpm) ISVROUWTJES zoeken ;rdag sexkontakt 06-9661 (100cpm) innen bellen voor 1p/m efoonsex 06-9596 direct 06-951S contact 06-9845 :e meiden 06-9785 tnnen bellen voor 1p/m efoonsex 06-9713 oer sex 06-9716 x direct 06-9718 xcontact 06-9635 x plezier voor 2 06-9894 j sex 06-320.325.00 jiosex 06-320.325.92 .jongens, b.builders, SM nu ook party-stripper 3el: 01620-38418 (24 u.) 076-147875. (Ned.) ARIN laat u elke zaterdag- ond en zondag onge- rast genieten 076-221051 ris, boys, gigolo's en eesteres voor escort/privé Met spoed dames gevr. 1650-53859/06-52775126 sc. Serv. Klasse en stijl jn bij ons 'n begrip, iuke spontane dames: a. topmodellen Marsha n Cynthia. 17.00 u. 01620-34165. Heb je financ. problemen, dames? Twijfel niet. is de oplosing. Discretie en prettige klandizie verzekerd Na 17.00 u. 01620-34165 Jonger mag écht niet. laagweg 456. 076-147510 Holland Escort Service ndeugend zijn de lieve' inge meisjes van Huize .andra, 076-811733. CINKY live-gesprekkenlü :m-bondage-travest1e- 4pd. 1gpm. 06-9821. IVESEX direkt apart met ie leukste meiden van de 6-340 340 26 1 gpm. livft. Escort bem. aan huis/hotel Dame-SM-slavin-gigolos Marcha achterlangs 1 gP"1 SPINVELD 33 en 37, 4815 HR BREDA, Tel. 076-223166 DEST B.g.g.06-52747392. ilundert za-zo 0T682-2167 ihirley slank blond 29 ja* ,nna volsl. brunet 22 jaar leggy slank Spaans 22 ]n_ )REDA Privé. 7 Dagen per veek, ook za. en zondag- "el. 076-208861. Geniet van 2 kanten 1 gPm 06-320.320.14 Groede/IVIiddelburg - De kam peerboeren zijn juichend over het toenstisch seizoen. „Wij hebben het vanaf juli tot nu toe heel druk gehad," zegt de voorzitter van de kring West-Zeeuws-Vlaanderen van de Vekabo (Vereniging Kam peerboeren). Het seizoen wordt door de provinciale VW ajs 'heel goed' beschouwd. „Niet extreem, een gezellige drukte." ZIE ZEELAND-A5 Leeds - Gianluca Bortolami heeft de Leeds Classic gewonnen. De Italiaan versloeg zijn Russische medevluchter Vjatsjeslav Ekimov in de sprint. De Moldaviër Andrei Tsjmil behield de leiding in het klassement om de werelbeker, I zonder punten aan zijn totaal toe te voegen. ZIE SPORT -B3 Saugerties - Woodstock '94 leek afgelopen weekeinde een herha ling van het legendarische pop festival van 25 jaar geleden. Net als in 1969 viel de regen met bak ken uit de hemel, en net als toen was het beveiligingssysteem zo !ek als een mandje. Tienduizen den jongeren zagen het festival gratis. In 1969 kwam ongeveer driekwart van de bezoekers zon der kaartje binnen. Er kwamen ongeveer 350:000 muziekliefheb bers af op het festijn in Sauger ties bij New York. ZIE GIDS-A7 HET WEER MIN /MAX. tl VANDAAG IN DEZE KRANT Jos Verstappen is tijdens de Grote Prijs van Hon garije als derde geëin digd. De Limburger werd met die prestatie de bes te Nederlandse Formule 1-coureur ooit. Stalge- noot Michael Schuma cher won de race. zie sport-bi en b4 Het zestiende EK atletiek in Helsinki zal zeker niet vanwege opzienbarende prestaties de geschiede nis ingaan. Die waren er in het tot acht dagen ge rekte toernooi nauwe lijks. De wedstrijden le verden geen wereld- of Europese records op. zie sport-b1 enb2 INHOUD 2 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5/A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport deel B - De secretaris-generaal van de Navo, Manfred Wörner, is zaterdag op 59-jarige leeftijd overleden. Hij vocht al twee jaar tegen kanker, Wörner, een voor malige Westduitse minister van Defensie, werd secretaris-gene raal van de Navo in 1988, vlak voor de ineenstorting van het Warschau-Pact. ZIE BUITENLAND-A4: 'De stoelendans kan beginnen' Een zeer felle brand, die urenlang voortwoedde, heeft in de nacht van zaterdag op zondag het pallet-herstelbedrijf Repalco in Dongen in de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen. Maar liefst 150 brandweermensen uit de hele regio Midden-Brabant zijn de hele nacht bezig geweest met het blussen van de brand. Hoewel al snel geruch ten de ronde deden over brandstichting wilde de politie gisteren nog geen mededelingen doen over de oorzaak van de brand. Het technisch onderzoek neemt nog enkele dagen in beslag. foto cor viveen Een mooie dag Na een weekend met redelijk tot vrij mooi weer wordt het nu een mooie dag. Er is tamelijk veel zon, weinig wind en het blijft droog. Den Haag - De drie partijen in het nieuwe, 'paarse' kabinet staan op een aantal punten nog steeds lijnrecht tegenover elkaar. fJP het gebied van ontwikke lingshulp en de inkomensverde ling is geen overeenstemming be reikt. Daarmee nemen zij extra risico's voor het voortbestaan van het kabinet, erkennen de onder handelaars. Door enkele aanpas- singen van het akkoord hebben zrj wel bereikt dat de drie fracties Mar zaterdag unaniem mee in stemden. ■ZIE BINNENLAND - A3: Nieuws en analyse Washington - De koffieproduktie 0 °razüië zal het komende sei- °en als gevolg van de recente orstschade 30 a 40 procent klei- Mr uitvallen, verwacht het Ame- ukaanse ministerie van Land ouw. Dat betekent dat koffie g lang duur zal blijven. Het mi ne kwam vrijdag met oogst- rmngen waarin de vorstschade n dg koffieplanten voor het e®st is verwerkt. Arusha/Bujumbura (afp/rtr/anp) - In de Tanzani- aanse stad Arusha wordt mor gen (dinsdag) een regionale topconferentie gehouden over de toestand in Burundi. De staatshoofden van Uganda, Ruanda, Zaïre, het gastland Tan zania, alsmede interim-president Sylvestre Ntibantungangya van Burundi zullen in Arusha bespre kingen voeren. De Kenyaanse president Daniel arap Moi zal mogelijk ook deelnemen aan de Oostafrikaanse topconferentie. De voorzitter van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAU), Salim Ahmed Salim, en afgezan ten van Frankrijk, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, de Ver enigde Naties en de voormalige koloniale heersers Duitsland en België worden ook op de topcon ferentie verwacht. Burundi heeft dezelfde bevol-' kingssamenstelling als het buur land Ruanda, waarbij een meer derheid van 85 procent Hutu's op gespannen staat met de bijna 15 procent Tutsi's. Vorig jaar werd voor het eerst een president de mocratisch gekozen. De Hutu, Melchior Ndadaye, werd staats hoofd. Bij een mislukte staats greep door legerofficieren kwam Ndadaye in oktober om het leven. In de golf van etnisch geweld die op de couppoging volgde werden op zijn minst 50.000 Burundezen gedood. Sindsdien hebben velen zich tot de tanden bewapend en zijn de twee etnische groeperingen in aparte wijken gaan wonen. Het door Tutsi's gedomineerde leger is vrijwel de enige effectieve machtsfactor in het land, sinds in april de opvolger van Ndadaye, president Cyprien Ntaryamira, werd gedood. Ntaryamira zat in een vliegtuig met onder anderen zijn Ruandese ambtsgenoot Juvénal Habyari- mana, toen het toestel bij Kigali werd neergeschoten en alle inzit tenden omkwamen. Door de aan slag werd Ruanda ondergedom peld in geweld waarbij mogelijk een half miljoen mensen omkwa men. In Burundi bleef het rustig. Maar de spanning in het land blijft toenemen. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Teheran - Gevangenen in Iran die delen uit de koran kunnen opzeggen, krijgen een week vrij. „Gevangenen mogen een week naar huis als ze delen van de koran kunnen lezen," zei Asadolah Laja- vardi, hoofd van het gevan geniswezen in Iran. Analfa bete gevangenen worden in de gevangenis gedwongen te leren lezen. Om dat te stimu leren, is de week vrij bedacht. ■9 I *Als het goed gaat zal morgen het moordende vuur van sluip schutters in Sarajevo ophouden. Serviërs en moslims in Bos nië bereikten daarover zaterdag een akkoord. Maar dat komt te laat voor de elf-jarige Mirella Plocic, die vrijdag door een Servische sluipschutter werd gedood. Haar zus Jenita huilt bij haar graf. foto epa Van onze verslaggevers Breda - Het voetbalseizoen 1994-1995 staat voor de deur en Breda heeft daar zaterdag een voorproefje van gehad. NAC hield een vriendschappelijk toernooi met Antwerp FC en Athletic de Bilbao (Spanje) en de voorlopige tussenstand is: een ij lings tot 30 man uitgebreide poli tiemacht, drie arrestaties, een be storming van terrassen op de Grote Markt, een lichte paniek aldaar, onderlinge Belgische twisten, plotseling opduikende Engelsen, een kwade en angstige middenstand, inschakeling van de portiers van de kroegen in de binnenstad op de openbare weg bij het NAC-stadion en toch ook het begin van hoe de sfeer dit sei zoen zou kunnen zijn op de goed gevulde tribunes. Het toernooi mag dan vriend schappelijk zijn geweest; de sfeer in de twee uren daarvoor was dat allerminst en volgens de politie is dat ook een gevolg van het optre den van een kleine groep NAC- supporters. „Het geheel maakt de vraag weer actueel of je de wedstrijden van NAC wel op zaterdag kunt laten spelen," zei Jan Stikvoort, het hoofd van de politie in het dis trict Breda. De ondernemers in de binnenstad zien die bui ook al hangen. „Als het iedere zaterdag zo moet,... Zo hoeft NAC voor ons echt niet in de eredivisie," was de meest gehoorde opmerking. De horeca en middenstand heb ben qua omzet een zeer slechte zomer achter de rug en zien zich ook geconfronteerd met de overi gens noodzakelijk geachte herin richting van de Bredase binnen stad in de komende maanden en jaren. Dat vinden ze voorlopig al rampspoed genoeg. In de loop van vorige week waren er al geruchten over een wonder lijk monsterverbond van Ant werp- en Feyenoord-supporters die Breda afgelopen zaterdag zouden hebben uitverkoren voor een gezamenlijke ontmoeting teneinde enig sloopwerk onder de Grote Toren te verrichten. Joint en pint De Bredase politie van het team Centrum had om die reden al meer mensen opgeroepen dan normaal. „We hebben nog geen informatie dat het die kant uit gaat, maar we nemen geen risi co," zei Pierre Santegoets vrij dagavond al. Hij is de coördina tor van politie-inzet en -beleid in het politieteam Centrum. In de loop van de zaterdag leek er niets uit te komen van de vrees voor mogelijke ongeregeldheden. Er kwamen behoorlijk wat Bel gische supporters de binnenstad binnen, die over het algemeen eerst een joint gingen roken in een van de coffeeshops en vervol gens een pint pakten met NAC- supporters op een van de terras jes in de binnenstad. Van Feyen oord-supporters is helemaal niets vernomen. De gemoedelijke sfeer werd om precies 17.05 uur wreed ver- 8 710311 000218 I I I I I MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994, LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Amsterdam - Hoofdcommissaris E. Nordholt van Amsterdam heeft bij zijn aanstelling in 1987 bij toenmalig burgemeester E. van Thijn een voor Nederlandse begrippen ongekend salaris bedongen. stoord, maar door wie en waarom blijft tot op dit moment onduide lijk. Sommigen spreken als aan stichters over een groep Engelsen die al enige dagen in Breda rond hangt, anderen hebben het over een plotselinge botsing tussen B- Siders van NAC en het groepje Engelsen en weer anderen gelo ven dat er op het terras van het Hart van Breda een glas is omge vallen 'en dat pikken Engelsen niet'. Een andere serieuze lezing is dat leden van de zogeheten BH-groep ('Breda Hooligans') uit de NAC- hoek samen met supporters van FC Lokeren rond de twintig En gelse toeristen op de terrassen van de Grote Markt zodanig heb ben geprovoceerd dat de Engel sen in de aanval gingen. Hoe dan ook, het leek alsof er een tornado over de Bredase Markt trok. De groep (gedeeltelijk) on bekenden trok zo kort na slui tingstijd van de winkels razend snel een spoor van vernieling over de terrassen van het Hart van Breda, 't Voske en café Sam Sam. Glazen, asbakken en flessen moesten eraan geloven. Tafeltjes en stoeltjes werden om ver gegooid en de terras-bezoe kers vluchtten in paniek voor het geweld alle kanten op. De groep aanvallers (en wellicht achtervolgers) verdween even ra zendsnel in verschillende richtin gen als ze gekomen was, onder weg nog even de ruit van een in de binnenstad rijdende auto ver nielend. VERVOLG OP ZEELAND - A6 Bovenop zijn normale inkomen van' 180.000 gulden bruto per jaar, ontvangt hij jaarlijks een persoonlijke toelage van 42.000 gulden. Ook declareert de politie functionaris maandelijks nog on geveer duizend gulden reis- en verblijfskosten. Met zijn inkomen verdient Nordholt meer dan de minister-president in ons land. Deze bekendmaking gisteravond in de actualiteitenrubriek Brand punt heeft een storm van veront waardiging gewekt in politie- en politieke kringen. De voorzitter van de politievakbond, H. van Duijn, acht een vergoeding als die aan Nordholt 'een raar be drag' dat hij 'niet kan uitleggen'. D66-kamerlid O. Scheltema wenst een kritisch onderzoek naar de inkomsten van de hoofd commissaris, die volgens CDA'er F. van der Heijden echter 'niets te verwijten valt'. „Hij heeft ge woon goed onderhandeld." aldus Van der Heijden. Nordholt is sedert juli 1987 hoofd-commissaris in Amster dam. Hij kwam in een tijd dat burgemeester E. van Thijn nie mand voor deze functie leek te kunnen aantrekken. „Nordholt moest met tien paarden uit Gro ningen worden getrokken," aldus Velp (anp) - Onbekenden hebben in de nacht van zaterdag op zon dag geprobeerd het huis van de NSB-weduwe Rost van Tonnin gen in Velp in brand te steken. Zij deden dat door bij de voor deur een jerrycan met benzine aan te steken. Tot nu toe heeft, volgens een woordvoerder van de politie, nie mand de verantwoordelijkheid voor de poging tot brandstichting opgeëist. De brand werd door de Zwarte Weduwe en haar huisgenoten vrij snel opgemerkt, zodat zij het vuur vrijwel alleen konden blus sen. Alleen het portiek bij de voordeur en een dakrand hebben brandschade opgelopen. Zaterdagmorgen vroeg werd bij een ander huis in Arnhem ook al een poging tot brandstichting door onbekenden gedaan. Hier werd een vrouwelijke bewoon ster wakker, doordat de gordij nen in brand stonden. Overal in het huis bleken brandhaardjes te zijn, terwijl buiten en in de ven sterbanken afgebrande lucifers gevonden werden. De politiewoordvoerder kon zon dagmorgen niet zeggen of er mo gelijk enig verband bestaat tus sen beide brandstichtingen. de opvolger van Van Thijn - S. Patijn - gisteravond in een reac tie. De korpschefs in Den Haag en Utrecht verdienen jaarlijks ook 180.000 gulden bruto, en ontvan gen een toelage van 13.000 gul den. In Rotterdam is het salaris gelijk, maar in die stad bedraagt de toelage 28.000 gulden. Zware functie Volgens de nieuwe burgemeester van Amsterdam is de vergoeding aan zijn korpschef inderdaad 'fors'. „Maar vergeet niet dat dit de zwaarste functie is die je in politieland kunt bekleden." Pa tijn zal niet aan de vergoeding gaan morrelen, zegt hij. „Ik acht me gebonden aan het contract dat tussen Van Thijn en Nordholt is gesloten." De woordvoerder van Nordholt, K. Wilting, in een reactie: „Tij dens de besprekingen over de ar beidsvoorwaarden is destijds het bedrag bepaald. Het is in over eenstemming met de zwaarte, de aard en de inhoud van de func tie." Dit voorjaar nam korpschef J. Bakker van de regiopolitie noord- en oost-Gelderland ont slag nadat de burgemeester van Apeldoorn stevige kritiek op zijn toelage had. Burgemeester Bruins-Slot achtte een extra ver goeding van 4400 per maand voor Bakker 'maatschappelijk onaan vaardbaar'. Na de rel in Apeldoorn zijn deze zomer alle vergoedingen aan po litiefunctionarissen onder de lou pe genomen door het zogenaamde Korpsbeheerdersberaadeen, overlegorgaan van de Nederland se burgemeesters. Daarin is afge sproken dat de extra vergoedin gen op elkaar zouden worden af gestemd en dat deze een voor beeldfunctie in de samenleving moeten hebben. Het beraad vindt de toelagen die Nordholt naast zijn cao-salaris ontvangt 'niet passen' binnen de nieuwe richtlijnen van de hono rering hoofdcommissarissen, al dus J. Kraaijeveld-Wouters na mens het beraad. In het nieuws In de zeven jaar dat hij hoofd commissaris van de Amsterdam se politie is, is Nordholt met eni ge regelmaat in het nieuws. Meest recent de IRT-affaire en zijn ru zie met hoofd-commissaris Wiar- da van Utrecht die het Amster damse korps van corruptie be tichtte. Maar vlak daarvoor bracht Nord holt politiek Den Haag in rep en roer door te beweren dat crimine len in de politiek zouden zijn geïnfiltreerd. (ADVERTENTIE) BURUND Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:_ kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr I I I I I L_ï Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1