Verstappen schrijft F1-historie Limietenjacht dwarsboomt medaillekansen DE STEM Vanderlijde door dolle heen op Hungaro-ring 4Precies wat ons Joske nodig ■- in r AslfjVIOTORVERHUUR Benetton beschuldigt leverancier tankinstallatie Carrière van Limburgse piloot weer in hoogste versnelling KNAU wil relatie met Kraayenhof herstellen Onderzoek justitie naar ongeval van Verstappen TV Toer- en choppermodellen M bij tigchelaar Breda Overzicht van Nederlanders in Formule 1 B Renze de Vries moet gevang in JGUSTUS1994 Tel.: 076-281481 erste deel van de film FOTO ARCHIEF OE STEM ie het begrip niet kennen, stellen wordt helder uit de RV-documentaire uit de komt vanuit het Steun- 10 Nederlanders voor hulp erleners in Lyon. Zij zijn i op de tien vragen mondt Truus en Wouter, worden et eerste telefoontje dat t is. De documentaire van it te Barcelona, waar zich speelfilm uit 1983. Regie: mans, René van Sambeek jknamige roman van Stijn en heerst als een ware gezin. Zijn vrouw Barbele nnie van haar man. Zoon met zijn vader aangaat, waar dit jaar vlas moet lm uit 1989. Regie: Joan idmark, Faye Dunaway en ing zorgt de oude vrijster een klein stadje in Georgia ood van zijn vrouw ..het luwnaar aan te nemen. eelfilm uit 1970. Regie: Roy Goldie Hawn en Diane gereputeerde gastronoom >ok als eersteklas fijnproe- t hij de mooie Marion, die nodigt haar uit bij hem te nkrijk raakt hij ondanks meer in haar ban. Eenmaal ir om vergiffenis. 1989. Regie: Jacky Cukier. Dutronc en Lio. Het saaie .ijdens oudejaarsnacht eens .tmoeting met het Franse rten van de anders zo stijve lief is. Zo krijgt Martin le Marie, en kan de schuch- ranneer Francis in de buurt 978. Regie: Ilse Hofmann. een schoenmaker. Op een ioneerde Wolfgang Burger ip het kerkhof. Na de korte imance tussen Margarete en n hebben de nodige beden- ar stoort zich niet al teveel ïdt het wel moeilijk om hun aan haar zoon. modegril; 23. mannetjes, rtikaal: Wegrestaurant; 2. onder- huurder; 4. huishoudsters; sedan; 6. zelfkennis; 7. meleon; 9. stopzetting; 13. ar de maan; 19. ruiten; 22. ns; 24. tl. DE VERSCHILLEN Iyan onze verslaggever I Boedapest - De vuurbal waar- I ij Jos Verstappen tijdens de I Grand Prix van Duitsland tot Ljn grote schrik terecht I kwam, was snel gedoofd door brandweerlieden. Het na- I blussen van het incident I neemt meer tijd in beslag. I jok tijdens de Grote Prijs van I Hongarije was het ongeval rond I zet bijtanken op de Hockenheim- ring dagelijks onderwerp van ge sprek. Na een serie van persbe richten over en weer, plaatste het Benetton-team, dat zich op 19 oktober in Parijs bij de FIA moet verantwoorden voor het gebeur de, zaterdagmiddag de volgende zet in het schriftelijke gevoerde schaakspel rond de schuldvraag. Niet het verwijderde filter (waar door, volgens de FIA, egn meege voerd vuiltje de veiligheidsklep ontregelde, red.), maar een, door het aan de automobielfederatie gelieerde Intertechnique gele verd, verkeerd onderdeel van de navulklep is volgens Benetton de oorzaak van alle ellende geweest. Een in Benettons opdracht uitge voerd onderzoek van de firma AFTA zou dat uitgewezen heb ben. Het rapport van AFTA, dat in het verleden de meeste grote vlieg tuigongelukken heeft onder zocht, kwam afgelopen weekein de in het bezit van het Brits/Itali aanse team. Intertechnique levert alle in op spraak geraakte tankinstallaties. Er ging bij Benetton een lichtje branden, toen monteurs van In tertechnique al hun installaties op de Hungaroring gingen aan passen. Eerder had AFTA in aanwezig heid van Intertechnique-verte- genwoordigers alle onderdelen van Verstappens navuller micro scopisch nauwkeurig nagemeten. llan onze verslaggever Ad Pertijs I Boedapest - Ook winnaar Michael Schumacher kon zijn ogen 1 met geloven, toen Jos Verstappen gistermiddag om vijf voor |-,:er ietwat schuchter naast hem plaatsnam op het erepodium Ivan de Grand Prix van Hongarije Formule 1. Met een vrolijk gebaar van 'hoe heb jij dit in hemelsnaam klaargespeeld' gaf hij ■zijn teammaatje voor duizenden uitzinnige fans het grootste (schouderklopje in diens korte, maar o zo krachtige race-carriè re. lAmper twee jaar na zijn aller teerste race in een Opel Lotus, I stond de 22-jarige Montfoorter lals nummer drie op het schavot (van een Formule 1 Grand Prix. I Zover heeft geen enkele Neder- I iander het ooit geschopt in de au- Itosport. Wonderkind Jan Lam- Imers reed zich zelfs nooit in de I punten. Zes zesde plaatsen, van Icarel Godin de Beaufort (vier I stuks) en Gijs van Lennep (diens ■laatste op 3 augustus 1975 op de I Duitse Nürburgring), daar hield ■het tot voor gisteren mee op. ■Dat Verstappen de capaciteiten In zich had om het beter te doen lean al zijn voorgangers, was al I langer bekend. Niet voor niets |lijfde Flavio Briatore hem afgelo- a winter in bij diens toonaan gevende Benetton-Ford-team. De Italiaan heeft een zwak voor zijn l'Dutch boy', maar na diens crash met Schumachers bolide tijdens |de vrijdagtraining op Hoc- Ikenheim, twee weken geleden, I leek ook hij Verstappen niet lan- lger de hand boven het hoofd te |kunnen houden. De brand op Hockenheim redde in feite zijn carrière. Briatore was moreel verplicht hem nog een kans te ge ven-en die nu greep Verstappen het afgelopen weekeinde op de Hungaroring met beide handen aan. Vrijdag trainde hij de zesde tijd en zaterdagmorgen tijdens de vrije sessie waren nog slecht vier rijders sneller dan hem. Alleen de tweede kwalificatietraining le verde een fikse domper op. De Limburger was één van de vele coureurs, die op het gladde cir cuit in de rondte ging. Waar de meeste anderen vrolijk verder konden rijden, had hij echter de pech dat zijn wagen de bandwal raakte. De schade aan de achter wielophanging was zo groot, dat verder trainen niet meer mogelijk bleek. Verstappen zakte daar door af naar de twaalfde plaats. Gisteren maakte hij alles weer goed met een schitterende derde plaats. Mede veroverd weliswaar, omdat in het tweede gedeelte van de race de voor hem rijdende Ale- si, Coulthard (diens tweede harde crash van het weekeinde) en ■Mannheim (dpa) - De officier van ■Justitie in Mannheim gaat een ■onderzoek instellen naar het on- Reval van Jos Verstappen op het ■circuit van Hockenheim, waar hij ■ternauwernood aan de vuurdood ptsnapte. tegenover het Duitse boulevard- b.ad Bild am Sonntag verklaarde Meier van Justitie Franz Josef Jene [De conclusie van de FIA is voor Pis aanleiding een juridisch on- ■oerzoek te beginnen. Op zijn fttflst kan het team wegens grove nalatigheid worden aange klaagd." De politie heeft aanvankelijk geen onderzoek gedaan, omdat geen van de licht gewonde mon teurs of Jos Verstappen een aan klacht hebben ingediend. Kans het deels uitgebrande wrak van Verstappen te inspecteren, kreeg de politie ook niet. Voordat de ra ce was afgelopen, waren zowel de bolide van de Nederlander als die van Schumacher al in de trucks geladen en op weg naar Enge land. Jos Verstappen juicht, terwijl winnaar en teamgenoot Michael Schumacher hem een schouderklopje geeft. Brundle (in de laatste ronde) uit vielen. Maar het zijn de resulta ten waarom het allemaal draait, weet Jos Verstappen inmiddels. En daarom lijkt het na gisteren meer dan waarschijnlijk dat de apetrotse Briatore besluit om de Limburger de rest van het sei zoen te laten afmaken in de Be- netton Ford, die voor het begin van het seizoen voor J.J. Lehto bestemd leek. „Zeker weten doe je dat uiteraard nooit, maar het zal in ieder geval meehelpen," al dus de Limburger. Verstappen rijdt in ieder geval nog de Grand Prix van België op 28 augustus. „Voor mijn gevoel kan ik nog veel beter," merkte hij, rustig als al tijd, op temidden van de vele nieuwsgierige journalisten. „De wagen voelde het hele weekeinde fantastisch aan. Het team heeft me dit keer een superauto meege geven. Daar kan ik ze alleen maar dankbaar voor zijn." ZIE OOK SPORT-4 Boedapest (anp) - De dit seizoen debuterende Jos Verstappen is de elfde Nederlander in de For- mule-l-wereld sinds 1951. Zijn voorgangers reden in totaal 95 Grand Prix'. Jan Flinterman: 1952, 1 GP (Nederland), 15e in de training, negende in de race. Carel Godin de Beaufort: 1957-1964, 28 GP's met Porsche (26), Maserati (1) en Cooper (1). Be haalde vier WK-punten door zesde te worden in Nederland, Frankrijk (1962) en België en de Verenigde Staten (1963). Eindstand WK 1962 16e, 1963 14e. Verongelukte in 1964 tijdens de training van de GP van Duitsland op Nürburgring. Ben Pon: 1962, 1 GP (Nederland), 18e in de training, niet uitgereden. Gijs van Lennep: 1971-1975, 8 GP's met Surtees (1), ISO Ford (4), Ensign (3). Be haalde twee WK-punten door zesde te worden in Nederland (1973) en Duitsland (1975). Beide seizoenen 19e in WK. Roelof Wunderink: 1975, 3 GP's met Ensign Ford. Klasseerde zich als 19e, 25e en 22e in training, maar haalde nooit de finish. Kwam drie keer niet door de kwali ficatietrainingen. Boy Haye: 1976-1977, 3 GP's met Penske Ford (1) en Ensign Ford (2). Twee keer als 21e en één keer als 26e gekwali ficeerd, haalde geen enkele keer de finish. Kwam vier keer niet door de kwalificatietraining. Michael Bleekemolen: 1977-1978, 1 GP (Verenigde Sta ten) met ATS Ford. Eindigde als 25e in kwalificatietraining, haalde de finish niet. In 1977 met March Ford en in 1978 met ATS Ford vier keer niet door de kwalificatietraining. Jan Lammers: 1979-1982 en 1992, 23 GP's met Shadow (12), ATS (5), Ensign (3), Theodore (1) en March (2). Zeven tien keer niet gekwalificeerd. Huub Rothengatter: 1984-1986, 25 GP's met Spirit Hart (7 in 1984), Osella-Alfa (6 in 1985), Zakspeed (12 in 1986). Bereikte zes keer de finish, maar geen enkele keer in de punten. Zevende plaats (Australië, 1985) als beste klasering. Twee keer achtste, twee keer ne gende en één keer twaalfde. Jos Verstappen: 1994, 6 GP's, Benetton. Twee keer geklasseerd, 8e in GP van Enge land, 3e GP van Hongarije. Vier WK-punten. MAANDAG 15 AUGUSTUS 1994 DEEL Het nieuwe onderdeel dat de Fransen monteerden in de vul mond, bleek anders van grootte dan het verwijderde exemplaar. Volgens Benetton was dat ook bij vijf van de zes andere teams het geval. Reden waarom de renstal gelooft dat het vervangen onderdeel waarschijnlijker de oorzaak van het ongeval is dan het verwijder-, de brandstoffilter. De FIA heeft nog niet gereageerd op het bericht van Benetton. Van onze verslaggever Boedapest - Arnold Vanderlijde was één van de vele Nederlan ders die op de Hungaro-ring door het dolle heen was na de der de plaats van zijn provinciegenoot Jos Verstappen. „Geloof maar dat heel Limburg op zijn kop staat. Want dit is toch een ongelooflijke prestatie die Jos geleverd heeft," zei' hij met van trots glimmende oogjes. De oud-bokser keek de gehele dag zijn ogen uit op en rond de paddock van het circuit. „Deze wereld fascineert me enorm," zei de voormalige kampioen, die op uitnodiging van Verstappens ma nager Huub Rothengatter de Grand Prix van Hongarije be zocht. „Dit bezoek heeft niets met mijn nieuwe job te maken," verduide lijkte de Limburger, die na zijn bokscarrière zijn brood probeert te verdienen in de sportpromotie. „Uiteraard ben ik hier als fan van Jos Verstappen en daarnaast bezoek ik hier mijn Hongaarse vrienden. Ik heb in dit land veel getraind als bokser en er zo veel mensen leren kennen. Eén keer per jaar zie ik de meesten van hen nog tijdens een korte vakantie hier. Dit keer kon ik het mooi combineren met de Formule 1 Grand Prix." Vanderlijde- volgde Verstappen vorig jaar al eens tijdens een For- mule-3-race. „Maar dit overtreft natuurlijk alles. Montfort - Honderden supporters, vrienden en familie van au tocoureur Jos Verstappen hebben gistermiddag vanaf vier uur de rotonde in Montfort in bezit genomen. Slechts stapje voor stapje kon het verkeer zich een weg banen tussen de dansende, zingende en hossende menigte. Met als gevolg files tot ver bui ten de bebouwde kom. Van heinde en verre stroomden de belangstellenden toe. Om te kijken waar Joske Verstappen woont. Gisteravond laat zag de rotonde nog zwart van de men sen. Tijdens de eerste Formule I- race van Jos Verstappen kon de familie in Montfort de ruim hon derd fans nog herbergen in het café. De daaropvolgende races verscheen naast het café een gro te tent. Sinds de zesde race gis termiddag staat vast dat ook die niet meer toereikend is. Het ver keer uit noord, zuid, west en oost werd door de leden van de sup portersvereniging van Verstap pen zo goed en kwaad als het ging in 'goede' banen geleid. De roton de groeide uit tot een soort bede vaartsoord. „We komen terug van een dagje Zuid-Limburg," laat een vader trots vanachter het stuur weten. Op de achterbank drie kinderen, die de gekte op en rond de rotonde met open mond volgen. „We zijn op weg naar Nij megen. Ik hoorde het op de radio. Kan ik mijn kinderen toch mooi laten zien waar Jos Verstappen woont." Is de drukte aan de rotonde nog enigszins te overzien, in het café is het een compleet gekkenhuis. Vader Frans Verstappen zit in de keuken. Hij kan geen twee zinneb achter elkaar uitspreken. Steeds wordt hij onderbroken door de telefoon. „Ja, dank je wel. Fan tastisch hè." De laatste ronden van zijn zoon heeft hij niet eens gezien. „Ik voelde dat het ging lukken, maar ik hield het voor de televisie niet meer uit." Met ge balde vuisten loopt Frans naar buiten. Mariet, de vriendin van Jos, moet voor de zoveelste maal naar het toilet. Alleen moeder Marian blijft achter en is de enige die ziet hoe Jos zich op de valreep op het podium rijdt. „Toen kon ik mijn tranen niet meer bedwin gen. En ik heb al heel wat afge- jankt dit seizoen. Van teleurstel ling, schrik en pijn. Maar deze tranen zijn van geluk, echt waar," snikt ze. „Dit is precies wat ons Joske nodig had." Groningen (anp) - Voormalig voorzitter Renze de Vries en oud penningmeester Siebe van der Pruik van FC Groningen zullen een gevangenisstraf moeten uitzitten. Het gratieverzoek van de twee ex-bestuursleden van FC Groningen, die van 1984 tot 1989 waren betrokken bij een omvangrijke zwartgeld-affaire van 1,3 miljoen gulden, is afgewezen. De Vries werd door het gerechtshof in Leeuwarden veroordeeld tot acht maanden cel. Van der Pruik kreeg zes maanden. Voorma lig secretaris Wubbo de Boer zag via het gratieverzoek zijn ge vangenisstraf van vier maanden omgezet in dienstverlening. Het is de eerste keer in de historie van het betaalde voetbal in Ne derland dat bestuursleden daadwerkelijk een gevangenisstraf moeten uitzitten. De rechtbank in Leeuwarden wees destijds in het vonnis al na drukkelijk op de voorbeeldfunctie die bestuursleden behoren te vervullen. Dat heeft ook bij het afwijzen van het 'gratieverzoek van De Vries en Van der Pruik een belangrijke rol gespeeld. 'ïm - i rfsat, 2 W »- ""Y j /L L biki r ■ujazaq 'Ol 's}i|33J uau >|U!| l 's>|U!| Mnow '9 'uepp! oodia^ej 'paoq z 's>lu!l I0 Fto/o<i!SSelÜOn Jac1ueline Poelman en Karin de Lange tijdens de Ptenn de 4X100 meter. foto anp Door Frank van Geloven Helsinki - Ellen van Langen en Erik de Bruin waren er niet bij vanwege blessures. Een derde potentiële medaillewin naar, Miguel Jansen, mocht niet meedoen, omdat hij al eens voor Aruba is uitgeko men op grote atletiektoer- nooien. Maar een excuus voor de dramatische prestaties van de Nederlandse atletiekploeg op de Europese kampioen schappen in Helsinki kan en mag dat niet zijn. Alleen op de Europese titelstrijd van 1978 in Praag ging het slech ter met de afvaardiging van Oranje. Een ploeg van 27 atleten wist toen niet één finaleplaats binnen te halen. In Helsinki ston den 25 Nederlandse atletes en at leten op de deelnemerslijsten. Zij dwongen drie finaleplaatsen af en daarmee belandde de équipe op de 23e plaats in het landen- klassement. Alleen 'ontwikke lingslanden' als Liechtenstein, Luxemburg, IJsland, Moldavië en Israël deden het nog slechter. De Koninklijke Nederlandse At letiek Unie (KNAU) luidt inmid dels de noodklok. De sinds kort door Vughtenaar Theo Leenders aangevoerde atletiekunie wil een verdere devaluatie zien te voor komen door het beschikbare geld beter over de talenten te verde len. Zestig beschermde èn betaal de toppers is veel te veel voor een land als Nederland, vinden ze bij de KNAU en daarin hebben ze nog gelijk ook. Het roer gaat om. Henk Kraayen- hof en nog te benaderen buiten landse trainers moeten Neder land in de lift zetten. Net als Noorwegen, een land dat tot voor kort niet kon tippen aan de pres taties van Nederlandse atleten, maar in Helsinki drie maal goud, één keer zilver en één maal brons veroverde. De Noorse revolutie, op gang gebracht door sprint- goeroe Kraayenhof, dient als voorbeeld van de KNAU. Het streven is loffelijk, maar lijkt bij voorbaat tot mislukken ge doemd als de KNAU blijft vast houden aan de vaak vlijmscherpe toernooi-limieten. Want vooral die eisen lijken een blok aan het been van de Nederlandse atleten in de aanloop naar grote interna tionale wedstrijden. Iedere keer weer zijn veel vaderlandse top pers aan het einde van hun latijn als de grote prijzen worden ver deeld. Het kan toch ook geen toe val zijn dat de schaarse Neder landse medailles de afgelopen ja ren zijn veroverd door atleten, die niet aan de idiote limieten- jacht hoefden deel te nemen. Ellen van Langen was al vroeg aangewezen voor de Olympische Spelen van Barcelona in 1992, toen ze dus ook goud veroverde. Discuswerper Erik de Bruin hoefde bij het EK van Split (1990) en het WK van Tokyo (1991) ook al niet aan limieten te voldoen. Beide keren pakte hij zilver. Bert van Vlaanderen was vorig jaar al snel zeker van het WK in Stuttgart. De marathonlo per veroverde brons. Een maand voor de start van het gisteren geëindigde EK waren pas tien Nederlandse atletes en atleten zeker van afvaardiging. De anderen moesten hun tickets nog verdienen. Zo kon het gebeu ren dat sprintster Jacqueline Poelman drie weken geleden nog tijden van 11,27 seconden liep op de 100 meter. In Helsinki zou dat goed zijn geweest voor brons, maar in de Finse hoofdstad was Van onze verslaggever Helsinki - De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) wil de relatie met sprint-trainer Henk Kraayenhof binnen kort herstellen. Kraayenhof, momenteel één van de succesvolste atletiektrainers ter wereld, werd in 1986 door de KNAU als bondscoach ontslagen na een conflict over de begeleiding van zijn toenmalige en huidige pupil Nelli Cooman. Naast nieuwe contacten met Kraayenhof wil de KNAU ook buitenlandse trainers stages laten geven in het op atletiekgebied nog altijd onderontwikkelde Nederland. Bert Paauw, technisch coördinator van de KNAU en in Helsinki ploegleider, maakte za terdag bekend dat de atletiekunie Kraayen hof 'op een of andere manier' weer in dienst wil nemen. „Het staat buiten kijf dat hij over een enorme dosis vakkennis beschikt. Het is toch te zot als je daar als Nederlandse bond geen gebruik van maakt. Het roer gaat om bij ons. Daarin past ook een rentree van Kraayenhof," aldus Paauw. Henk Kraayenhof is momenteel de privé-trai- ner van de Nederlandse toppers Nelli Coom an en Miguel Jansen en heeft onder anderen ook de Jamaicaanse Merléne Ottey en de Noor Geir Moen in zijn 'renstal'. Ottey werd vorig jaar in Stuttgart wereld kampioene op de 200 meter. Moen pakte in Helsinki goud (200 meter) en zilver (100 meter). Kraayenhof krijgt moge lijk een volledige baan als vakgroep-coördi nator aangeboden. De KNAU wil vanaf vol gend seizoen met vier full-time vakgroeptrai ners werken. Op de sprint, middenafstand, lange afstand en technische nummers komt een volledig nieuwe aanpak. Voorts wordt het aantal atleten in de kern ploegen teruggebracht van zestig naar dertig. „Het is niet langer te verantwoorden om zes tig atleten intensief te begeleiden als je hier in Helsinki zulke dramatische resultaten neer zet," verduidelijkte Bert Paauw, die liet we ten dat vanaf volgend seizoen nog maar vijf tien senioren en vijftien junioren op bijzonde re steun van de atletiekunie kunnen rekenen. Poelman nergens meer. Op één na presteerde de complete Oran je-afvaardiging onder de maat. Zijn of haar normale niveau haalde niemand. Triest was de wetenschap dat Nederland' op een handvol medailles had mogen rekenen als alle atleten hun per soonlijke records alleen al had den geëvenaard. Maar dat zat er zelfs voor de ene uitzondering in het Nederlandse kamp, Nelli Cooman, niet in. Cooman had wel het beste van dit seizoen voor Helsinki bewaard. In een tijd van 11,40 seconden werd ze vijfde op de 100 meter en dat dat met die tijd al mogelijk was, zegt meteen alles over het algemene niveau bij de Europese titelstrijd, dat bar en boos was. Nederland had daar van kunnen profiteren, zoals een land als Bel gië deed met drie medailles. Maar daarvoor ontbrak het aan door zettingsvermogen, vorm en klas- se.Bij de KNAU heeft de leiding de conclusies afgetrokken. Robin Korving (110 meter horden), Jac queline Goormachtigh (discus) en Regillio van der Vloot (100 en 200 meter) werden afgelopen week einde door ploegleider Bert Paauw al de mantel uitgeveegd voor hun prestaties. Van dat trio is het beschermde leventje als top-atleet in ieder geval voorbij. ZIE OOK SPORT-2

de Stem | 1994 | | pagina 11