Golan houdt Israël volop bezig Politiek prestige Amerikaanse president loopt nieuwe deuken op In discussie Fundamentalisten dreigen Frankrijk met nieuwe acties Debat over teruggave hoogvlakte aan Syrië laait opnieuw op Serviërs roven weer wapens uit VN-magazijnen Discussie over verdelen geld van Ruanda-actie DE STEM BUITENLAND A5 Nederlandse au pair op bergtocht vrij Palestijnse politie opgeleid in Nederland BUITENLAND KORT ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 Vin onze redactie buitenland Washington - Het prestige van de Anerikaanse president Clinton, dat gdet op recente opiniepeilingen tch al niet zo groot is, is verder bischadigd na een afgang in het Hiis van Afgevaardigden. Eikele uren nadat Clinton in het Huis vai Afgevaardigden een gevoelige ne- derlaag had geleden met de afwijzing vai zijn anti-misdaadwet, besloten de ümocraten in het Huis het debat over di hervorming van de gezondheidszorg uit te stellen. De anti-misdaadwet en de gezondheids zorgplannen worden beschouwd als de hoofdpunten van Clintons politieke programma. Clintons misdaadwet werd donderdag verrassend door het Huis van Afgevaar digden afgewezen. Met 225 tegen 210 stemmen weigerden de afgevaardigden het ruim 55 miljard gulden omvattende wetsvoorstel op de agenda te plaatsen. Onder de tegenstemmers waren bijna alle Republikeinen en 58 Democratische afgevaardigden. Volgens Clinton, die duidelijk was aangeslagen, hebben de tegenstemmers zich voor het karretje laten spannen van de machtige wapen lobby, de NRA, de National Rifle Asso ciation. In het voorstel werd onder meer een verbod van kracht op negentien types semi-automatische wapens. Clinton zei te zullen onderzoeken met welke aan passingen de wet alsnog kan worden aangenomen. De Republikeinen stemden massaal te gen het voorstel, omdat de wet volgens hen te veel nadruk legt op sociale programma's en te weinig op de directe misdaadbestrijding. Volgens opiniepeilingen is misdaadbe strijding in de ogen van de Amerikanen het belangrijkste thema waarover de politiek zich moet buigen. Wat betreft de gezondheidszorg had Clinton het Congres gevraagd de her vormingsplannen zo snel mogelijk in behandeling te-nemen, zodat een defini tieve tekst voor het najaar gereed is. Het uitstel kan ertoe leiden dat de hervormingen niet voor de tussentijdse verkiezingen van november van kracht worden. In de Senaat, dat zich tegelijk met het Huis van Afgevaardigden over de ge zondheidszorg buigt, wordt de weer stand tegen Clintons voorstellen steeds groter. De Republikeinen wezen don derdag ook een compromisvoorstel van de hand omdat daarmee de belastingen nog te veel zouden worden verhoogd. Volgens Clinton moet een reorganisatie van de gezondheidszorg ertoe leiden dat er een ziektekostendekking komt voor de circa 35 miljoen Amerikanen die nu niet verzekerd zijn. Hij wil dit onder meer financieren uit premie-afdrachten van werkgevers. Maar het ziet ernaar uit dat Clintons plannen veel verder gaan dan Huis en Senaat willen. Vun onze redactie buitenland Jeruzalem - In Israël is opnieuw het debat opgelaaid over een eventuele totale terugtrekking van de Golan- Roogvlakte in het kader van een vredesakkoord met Sjrië. Aaileiding vormt de recente roidreis van de Amerikaanse miiister van Buitenlandse Za- kei Christopher. Volgens diverse medingen zou premier Rabin tijdens Christophers bezoek een nieuw aanbod voor een volledige Israëlische terugtrekking hebben De Israëlische televisie meldt dat het zou gaan om een plan voor een gefaseerde terugtrekking die is uitgesmeerd over een periode van ner jaar. Dit voorstel zou nog niet aan de Syriërs zijn overgebracht, onder meer omdat Chriftopher zelf eerst nog plan nen zou willen uitwerken voor een demilitarisering van de hoojvlakte en van een 'symbo lische strook land' aan de Israë- lisèe kant van de grens met Syrië. Rèin ontkende gisteren echter it hij zijn goedkeuring zou hèben geven aan een totale Is raëlische terugtrekking. Israëlische kranten meldden dat Damascus de Golan-hoogte in itder geval terug wil hebben por er in 1996 in Israël nieuwe lerkiezingen worden gehouden, pe Syrische president Assad zou lang zijn dat er weer een rechtse legering aan de macht komt, die aspraken zou kunnen terug- daaien. Volgens de krant Davar zoi hij om die reden zich bij het beoek van Christopher akkoord heben verklaard met een Israë- lishe terugtrekking in twee jar. Syrië zou verder een Israë- ilshe terugtrekking eisen uit de Isnëlische 'veiligheidszone' in Zud-Libanon. DeLikud-oppositie in Israël be- diade de Syrische leider giste- rei op zijn wenken door naar aaleiding van alle geruchten te veidaren dat zij geen enkel ak- tord van de huidige regering me Syrië zal respecteren als dat tenggave van de Golan inhoudt. „As we met Gods hulp aan de maht komen, zullen we de Go lan hoogte niet opgeven," zei Mohe Katzav, leider van de Li- kui-fractie in de Knesset. „En als t een dergelijk akkoord is, Leeburg - De Nederlandse au oair, die in de VS van ®ocrd op een baby wordt beschuldigd, is gisteravond op lorgtocht vrijgelaten. Dat gebeurde nadat de rechter akkiord was gegaan met een verliging van de aanvankelijke borjsom tot tienduizend dollar. Ongveer een uur na de uit sprak van de rechter kwam de aegntienjarige Anna, die haar oraije gevangenispak had inge- riül voor een blauwe spijker- brok en witte blouse, aanlopen, 'iel haar vader en nicht Ada Keller om de hals. i J werden omringd door een e§T' van fotografen, came- repoegen en (Nederlandse) jour- Dalsten. |bua zei niets, dat had zij ook jjiffins de rechtszitting niet ge- De advocaat maakte duidelijk bat zij geen enkele vraag zou beatwoorden. Alleen nicht Ada ecankte de Nederlanders die Sa in de buidel getast hadden j®.1[e borgsom van tienduizend °U;r bijeen te brengen, aarna vertrokken ze met onbe kende bestemming. bet gerechtsgebouw bleef i,.. ,,een dame achter die met kleine kinderen een bord 1 °°S hield. Daarop stond te r. geen borg voor moorde- B van kleine kinderen. Op de SL waarom zij dat harde w 'I"1' innam antwoordde de uv kwaad: „Hoe zou u reage- i'ordS?"W vermoord zou dan moet de regering van' Syrië weten dat zo'n akkoord ons tot niets verplicht en dat we eraan zullen werken het te verande ren." De teruggave van de Golan is hèt hete hangijzer bij uitstek in de Israëlisch-Syrische onderhan delingen. Israël heeft in het verleden een gedeeltelijke terugtrekking aan geboden in ruil voor normalisa tie van de betrekkingen en uit wisseling van ambassadeurs, maar Syrië heeft dat steeds van de hand gewezen. Bij het laatste bezoek van Chris topher was de Syrische bood schap opnieuw 'dat er over te ruggave niet kan worden gemar chandeerd', zei de Syrische mi nister Farouq al-Shara eerder deze week. Tussen Israël en Libanon is het evenmin pais en vree. De Israëlische strijdkrachten hebben gisteren voor het eerst gronddoelraketten ingezet bij beschietingen op bolwerken van de Hezbollah-beweging in Zuid- Libanon. Ooggetuigen meldden drie enor me knallen. Brokstukken kwa men neer in dorpen die meer dan twee kilometer van de heuvel liggen. Een vrouw raakte ge wond. De paniek onder de bewo ners was groot. Van onze verslaggever Den Haag - Het ministerie van Ontwikkelingssamen werking wil Palestijnse po- litietrainers een opleiding in Nederland laten volgen. Het plan, onderdeel van de ontwikkelingshulp aan de Gazastrook, moet de Pales- tijnen helpen een goede po litiemacht op poten te zet ten. Een onderzoek moet aan het eind van het jaar uitwijzen hoe deze hulp tot stand kan komen. Nu zijn ongeveer driedui zend Palestijnse politieman nen en soldaten actief in de Gazastrook. Maar de orga nisatie laat nog te wensen over. Verschillende landen, waar onder Zweden, Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Spanje en Nederland, heb ben toegezegd de politie in Gaza de helpende hand te bieden. Een Palestijnse vrouw debatteert met een Israëlische politieman over de vrijlating van haar zoon. De jongen werd gisteren, bij relletjes in Hebron, gearresteerd. foto epa Sarajevo (ap) - De Serviërs bij Sarajevo hebben gisteren een houwitser geroofd die werd bewaakt door de VN. Oekraïense blauwhelmen bij het VN-depot buiten de Bosnische hoofdstad waar het stuk geschut werd bewaard traden kordaat tegen de roof op en slaagden erin het snel weer terug te krijgen. De blauwhelmen ontdekten dat bij een inzamelingspunt bij Kri- voglavci, 5 km ten noordwesten van Sarajevo, een 105 mm-hou- witser met munitie weg was. De Oekraïners namen onmiddellijk contact op met de officieren van de Bosnische Serviërs. Die leverden aanvankelijk een kleiner stuk geschut zonder mu nitie in, maar toen de blauwhel men voet bij stuk hielden droe gen de Serviërs het geroofde wa pen plus munitie over. Het klei nere stuk geschut namen zij ech ter mee terug, hoewel dat een duidelijke schending is van het verbod op zware wapens binnen een straal van 20 km. De nieuwe wapenroof tekent de weer opgelopen spanningen rond Sarajevo. Een dag eerder werd de luchtbrug met hulpgoederen gestaakt, omdat twee vracht vliegtuigen op de luchthaven door sluipschutters werden be schoten. Verleden week voerden Navo- toestellen luchtaanvallen uit op een anti-tankwapen om de Ser viërs te dwingen de eerder door hen geroofde wapens over te dragen, wat na de luchtactie gebeurde. De VN-commandant in Bosnië, Rose, en het hoofd voor civiele zaken, Andrejev, hadden in Pale inmiddels een gesprek met de leiders van de Bosnische Ser viërs. Doel van het gesprek was een einde te maken aan de voortdurende beschietingen door sluipschutters en de wegen naar en vanuit Sarajevo weer open te krijgen. VN-functionarissen uitten ook hun zorg over een grote concen tratie van militairen ten noorden van Sarajevo. Dit gebied is de afgelopen dagen toneel van hardnekkige gevech ten. Een groep van 3.000 militai ren van de moslim-regering wil daar een bres slaan in de belege ring van Serviërs, die Sarajevo sinds het begin van de oorlog van de rest van het land hebben afgesneden. De Bosnische rege ring zegt dat haar troepen daar de afgelopen tien dagen 35 vier kante km terreinwinst hebben geboekt. Majoor Armink, woordvoerder van de VN-troepen bij Sarajevo, bestempelt de situatie in het noorden als zorgwekkend. „Elke toename van de aantallen kan de balans verstoren." Ruim twee weken geleden sloten de Bosnische Serviërs alle weg verbindingen naar Sarajevo af. Mensen met voldoende geld kun nen voorlopig nog wel aan voed sel komen. Maar voor de minder bedeelde bewoners van de hoofdstad kan de voedselsituatie snel nijpend worden, aldus een woordvoerder van de VN-vluch- telingenorganisatie. De Amerikaanse president Clin ton overweegt de VN toestem ming te vragen om het wapene mbargo voor voormalig Joego slavië niet langer van toepassing te verklaren voor de Bosnische regering. Hij wil de Bosnische Serviërs daarmee verder onder druk zet ten in te stemmen met het inter nationale vredesplan voor Bosnië. Van onze redactie buitenland Parijs - De Algerijnse Gewa pende Islamitische Groep (GIA) heeft gisteren nieuwe dreigementen geuit richting Frankrijk. De moslim-fundamentalisten willen dat alle Fransen uit Alge rije vertrekken en dat de rege ring in Parijs iedere steun aan de huidige Algerijnse regering stop zet. Als de Fransen niet aan deze, en nog vier andere eisen voldoen, meldt de GIA aan een Arabische krant, dan volgen nieuwe aan slagen volgen op Franse belan gen in Algerije. In reactie hierop heeft de Franse regering in Parijs twee Islamiti sche boekhandelaren gearres teerd, die ervan worden verdacht de strijd van het Islamitisch Reddingsfront (FIS) te steunen. Ze worden onder meer beschul digd van wapensmokkel. Boven dien is een nieuwe moslimfunda mentalist vastgezet in het Noordfranse Folembray. In de kazerne wachten nu 23 sympa thisanten van het FIS op hun uitzetting. Frankrijk heeft verder zijn nach telijke controles uitgebreid. Werden eerst alleen in Parijs en omgeving identiteitscontroles uitgevoerd, nu worden ook in steden als Lille, Lyon, Marseille en Bordeaux inspecties gehou den. Alleen al in Parijs werd de identiteit van 17.000 mensen na gegaan. Iets meer dan 200 men sen werden aangehouden. Tot nu toe is niemand gearresteerd in verband met terroristische acti viteiten. De recente gebeurtenissen heb ben in Frankrijk een debat uit gelokt over de vraag of het wijs is van de Franse regering om de huidige Algerijnse machthebbers de hand boven het hoofd te hou den. Vooral de socialistische opposi tie heeft haar bezorgdheid geuit dat Frankrijk zich in gevaarlijk vaarwater begeeft door te weinig afstand te nemen van het 'dicta toriale, corrupte en inefficiënte' leiderschap in Algiers. Sommi gen vragen zich af of Frankrijk er niet in Algiers op zou moeten aandringen een gesprek te be ginnen met gematigde elementen binnen het FIS. Minister van Buitenlandse Za ken Juppé zei donderdag dat Parijs zich nooit onvoorwaarde lijk achter de regering in Algiers heeft gesteld maar haar heeft gevraagd een opening te bieden voor een politiek perspectief. Zijn collega van Binnenlandse Zaken Pasqua zei gisteren in een interview met Le Figaro even eens dat het wijs zou zijn als de Algerijnse autoriteiten hun 'de mocratische basis zouden ver breden'. Maar Pasqua toonde zich tegelij kertijd sceptisch over de vraag of er wel gematigde leden van de oppositie te vinden zouden zijn. „Als er gematigde fundamenta listen zijn, laten ze dan van zich horen. Laten ze de aanslagen veroordelen," zei Pasqua. „De waarheid is echter dat de islam die men in Algerije wil introdu ceren agressief is en gericht op verovering. Frankrijk kan daar niet onverschillig tegenover staan." Wat betreft de veiligheidsmaat regelen die Frankrijk heeft geno men, zei Pasqua dat 'er nog meer Folembrays zullen komen als dat noodzakelijk mocht zijn'. Algerijnen protesteerden gis teren bij de Franse ambassade in Londen tegen de Franse politiek jegens hun landgeno ten. foto epa Hoogste rechter ex-DDR vervolgd Berlijn - De Duitse justitie heeft gisteren besloten tot vervolging van de voormalige president van het hoogste gerechtshof in de ex-DDR, Töplitz. De vroegere rechter en een andere jurist staan onder verdenking van rechtsverdraaiing en vrijheidsberoving, meldt Justitie. Het duo zou in 1962 en 1967 hebben meegewerkt aan rechtszaken die door de communistische machthebbers waren opgezet als zogeheten showprocessen met uitsluitend een politiek doel. De Duitse justitie spreekt dan ook over een schending van de mensenrechten. Gevechten Sri Lanka: 57 doden Colombo - Bij gevechten tussen regeringssoldaten en opstande lingen van de Tamil-beweging LITE zijn de afgelopen twee dagen in het noorden en oosten van Sri Lanka zeker 57 mensen om het leven gekomen, waarvan het overgrote deel guerrillas trijders. Dat is vernomen uit militaire en regeringsbronnen in de hoofdstad Colombo. De opleving van het politieke geweld in Sri Lanka houdt verband met de parlementsverkiezingen komende dinsdag. Volgens een militaire woordvoorder proberen de Ta- mil-rebellen de verkiezingen in de war te sturen. In Sri Lanka is al ruim elf jaar een oorlog tussen de rivaliserende bevolkings groepen Singalezen en Tamils aan de gang, die al aan meer dan dertigduizend mensen het leven heeft gekost. De Tamils streven naar afscheiding van Sri Lanka. Hess-herdenking in Stuttgart Stuttgart - In de Duitse deelstaat Baden-Württemberg zijn gisteren twee eerder afgekondigde samenscholingsverboden op geheven. Rechters bepaalden dat de maatregelen, gericht tegen de extreemrechtse Nationaal-Democratische Partij van Duits land (NPD), niet kunnen worden gehandhaafd in Stuttgart en Heilbronn. De NPD houdt in deze plaatsen zaterdag Rudolf- Hessherdenkingen.Spreker op beide bijeenkomsten is NDP-lei- der Günter Deckert. Positieve uitlatingen van rechters in Mannheim over Deckert, bij hun motivatie voor een lichte straf wegens aanzetten tot rassenhaat, hebben tot een storm van protest geleid in de Bondsrepubliek. Neonazi's willen zaterdag, ondanks het verbod van de autoriteiten, op verschillende plaatsen de dood van Rudolf Hess herdenken. Hess was een nationaal-soeialist van het eerste uur en gold als mogelijke plaatsvervanger van Adolf Hitler. Toeristen gewond in Istanbul Istanbul - Negen mensen, onder wie drie toeristen, zijn gisteren in Istanbul gewond geraakt door een bomaanslag op een busstation in het Europese deel van de stad. De verantwoorde lijkheid voor de aanslag is tot dusverre niet opgeëist. De fragmentatiebom was in een vuilnisbak geplaatst in het bussta tion van Bayrampasa. Zes Turken, een Tsjech, een Roemeen en een Zweedse raakten door de explosie gewond. In de maanden van maart tot juni zijn drie doden gevallen bij zeker zes bomaanslagen, waarvan er vier in Istanbul plaats vonden. De Koerdische Arbeiderspartij (PKK), die sinds 15 augustus 1984 een guerrilla-oorlog voert in het zuiden en zuidoosten van het land, heeft vorig jaar een terreurcampagne tegen toeristische belangen aangekondigd. Mogelijk komen de daders uit kringen van de PKK. Iran in tegenaanval tegen Argentinië Nicosia - Vier Iraanse ex-diplomaten tegen wie een Argentijnse rechter een arrestatiebevel heeft uitgevaardigd in verband met een anti-joodse aanslag, dienen een klacht in wegens smaad. Dat heeft Iran gisteren officieel meegedeeld. Bijna honderd mensen kwamen om het leven bij de aanslag van half juli op een kantoor van de joodse gemeenschap in Buenos Aires. In Paraguay is een man met een Libanees paspoort gearresteerd. Kranten in het Zuidamerikaande land schrijven dat hij mogelijk te maken heeft met de aanslag van vorige maand. Indonesië: praten over Oost-Timor Jakarta - Het Indonesische leger is bereid te praten over Oost-Timor met groeperingen die strijden voor onafhankelijk heid van de voormalige Portugese kolonie, heeft een woordvoer der gisteren bekendgemaakt. Hij ging daarmee in op een voorstel van de rooms-katholieke bisschop van Oost-Timor. „Wij zijn gereed en bereid te praten met iedereen," zei majoor Simbolon vanuit de Oosttimorese hoofdstad Dili. Hij verwel komde het aanbod van bisschop Carlo Belo om bij onderhande lingen te bemiddelen. Hij verwierp echter diens beschuldigingen over moorden in Oost-Timor en de noodzaak voor een referen dum over de toekomst van het gebied. Surinaamse politie laat Zeeuw gaan Paramaribo - Luitenant-kolonel Marcel Zeeuw, een van de hoofdverdachten in het cocaïneschandaal dat Suriname al enkele weken beheerst, is gisteren vrijgelaten. Zeeuw en Dino Bouterse, zoon van Desi Bouterse, werden twee weken geleden gearresteerd op verdenking van onder meer betrokkenheid bij drugshandel. Bouterse jr. en de overige elf verdachten blijven nog wel achter slot en grendel. Marcel Zeeuw, die in 1980 tot de coupplegers behoorde, werd ervan verdacht samen met Dino Bouterse een overval op drie drughandelaren op touw te hebben gezet, met de bedoeling hen twee kilo cocaïne afhandig te maken. Omdat ze de drugs niet konden vinden, zou het drietal door Zeeuw en Bouterse zijn gegijzeld en mishandeld. Zeeuw is vrijgelaten, zegt een politiewoordvoerder, omdat Justitie onvoldoende bewijzen tegen hem op tafel kon krijgen. Dat komt vooral omdat getuigen verklaringen hebben afgelegd die het voormalige hoofd van de Militaire Politie vrijpleiten. VERVOLG VAN VOORPAGINA Ondertussen is er in Nederland een discussie losgebarsten tussen de diverse hulporganisaties over de verdeelsleutel die gehanteerd wordt bij de 54 miljoen gulden die bij de recente tv-actie voor Ruanda is opgehaald. Artsen zonder Grenzen (AZG) heeft de overige hulporganisaties gevraagd of ze een groter aan deel van de opbrengst van de Ruanda-actie kan krijgen. AZG krijgt volgens een bepaalde verdeelsleutel 11 procent van de opbrengst; dat is bijna zes mil joen gulden. Het Rode Kruis ont vangt 16,7 procent en Novib 14,5 procent. AZG heeft haar colle ga's gevraagd voor nog eens vier miljoen gulden bij te springen. Volgens de Novib-woordvoerder zal er volgende week een gesprek gevoerd worden over het geld. „Meer organisaties hebben ge vraagd om deelname, zoals de Islamic Relief Organisation. Maar niet iedereen wordt toege laten, dat bekijken we heel pre cies." Of AZG meer geld krijgt, hangt af van de discussie. „AZG doet heel belangrijk werk op noodhulpgebied. Maar er zijn ook andere organisaties die niet zo zichtbaar proberen het leven van de vluchtelingen leefbaar te maken." De televisie-actie voor Ruanda heeft in Vlaanderen nog niet het verwachte bedrag van 5,5 mil joen gulden opgebracht. Woens dag was er nog maar 330.000 gulden binnen op het speciale rekeningnummer, gistermiddag bleek dat bedrag al verdubbeld tot 660.000 gulden. De verwach ting is dat er de komende dagen nog wat bijkomt. Erik Todts, woordvoerder na mens de vier hulporganisaties Oxfam, Artsen zonder Grenzen, Rode Kruis en Caritas, erkende gisteren dat de raming van afge lopen zondag - 5,5 miljoen gul den - natte vingerwerk was. „Ik baseerde me mede op het aantal telefoontjes uit Vlaande ren tijdens de televisie-uitzen ding. Dat was een gok. Ik heb nu de indruk dat de giftencurve zeer kort is." Todts gelooft des ondanks nog dat de televisie-ac tie in Vlaanderen zo'n 60 miljoen frank - 3,3 miljoen gulden - op brengt.

de Stem | 1994 | | pagina 5