mgst Huisvrouwen hebben recht op aaw9 wissel' Nijmegenaar naar rechtbank om volledig BVD-dossier te zien Brand in Maastrichts drugopvangcentrum Brinkman: 'Akkoord is weinig bevlogen' destem dëStem Voorsprong Berispte arts eerder door rechtbank veroordeeld binnenland KORT - BINNENLAND A3 Rechtbank vindt stopzetten van arbeidsongeschiktheids-uitkeringen discriminatie COMMENTAAR Man bekent marteling paard IGUSTUS1994 A2 haal 1 iet V keer j mlijk reageren op het ge. Cn dan ga ik praten. Hoe is gonnen? dat soort dingen 1 het werkboek erbij, een hopeloos geval is er bijtijds mee. Ja, ik zj( naast. Van de ene seconde andere kunnen ze buiten raken. Ik heb ook drie n, ik kan ook schakelen een beetje het stuur rege- at is een prettig idee voor n we gaan natuurlijk nooit e bocht in. als je de vluchtstrook houd ik hen voor, ver- je angst. Want vluchten ipluchting en het bevestigt el van: de vluchtstrook is de snelweg is verkeerd. 1 krijgen ze tien tot twin- aangepaste les. Na vijf uur weet ik het wel. Dan ik of verder lessen zinvol iet." luk i chauffeurs die door een ik bang zijn geworden, zo- ickers die iets vreselijks un twintigtonner hebben maakt. Voor hen is er niet chool van Voerman, maar itituut te Hillegom dat hen arkeerstrauma's moet be- het gebeurt ook dat een moeite heeft met rijden hij vroeger tijdens een ik een familielid heeft ver- „Zo had ik een vrouu die manier haar oma en een familielid had verloren, natuurlijk een heel ander .1 dan iemand met een fo- ben ik een halve psychia- aar alleen in de lesprak- r hou niet van die riedels ■eud. Ik probeer er alleen te komen waarmee ik die i praktisch kan helpen, in me heel goed in hen en, want ik heb zelf een jehad, vele jaren geleden. 1 angst in gezelschap te k verstarde als men naar :ek, ik kon niet slikken, dat mocht niemand mer- et heeft heel lang geduurd daar van afwas, b nu begrip voor fobisten, i uit eigen ervaring die :e cirkel. En als ik een atiënt in mijn wagen heb, ik hem meteen dat ver- Dat weet hij dat ik hem n ludieke manier blijk verantwoordelijkheids- p dit gebied. We zeggen e het niet want het is jk, maar we zetten bij d in het artikel 'aantal te veel'. Volgens ons t wel degelijk invloed." Marten Brouwer, ge- eerd op het gebied van mmunicatie, hebben de ;n bepalende stem in de waarop de jongeren te- iomen aan hun behoefte atie. ïoefte is toch al aanwe- noeten het alleen in een sten en daarbij worden leeën gebracht door de dia. De oorzaak van ileem ligt wat mij be- ook veel dieper. Het is elijk om alleen de me- huld te geven." kinderen hebben geen lijk dak boven het hoofd; ;n miljoen kinderen is op| ïale dienst aangewezenj dat voor een christelijke woordelijkheid, die zich istenliefde baseert- maar :n andere sociale onge- heden duldt?" attaqueer- arping de huidige rege- i in ilbare ihl een verkiezingsstrijd uitspraken. Vee! voor de CDU is de open- ■rdachtmaking dat Hel- zich alleen maar wil erkiezen om er na twee te stoppen. De na een .n een rolstoel zittende agfractieleider Wolfgang zou hem dan moeten „Maar miljoenen men- niet door hem worden Door een man die het en het rechts-con- een pseudo-intellec- le n. en rd. lisme me rfje geeft.' ig, vrolijk I presenteerde deze week rkiezings-affiches. Kleu- uitsluitend vrolijke, ge- mensen. En met de be- slogans die de Duitsers aal elden i paradijs beloven. kiezers-afschrikkende als een landelijke ïmsnelheid van 120 km. Autobahnen, en astro- hoge benzineprijzen i het milieu praten liever niet, zoals z andere wezenlijke zak om de arm houden, 'n tijd, als éérst Hei maar eens weg is— de van ten o z hl ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 onze verslaggeefster Nijmegen - Bert van Baggum, de N'ijmegenaar die afgelopen donder dag bij inzage van zijn BVD-dossier slechts twee velletjes papier te zien jjeeg op het ministerie van Binnen landse Zaken, gaat bij de rechtbank verhaal halen. Hij verwijt minister je Graaff-Nauta de wet openbaar heid bestuur (wob) te beperkt te hebben uitgelegd. Van Baggum heeft niet de inzage ge kregen die hem door de minister toege- was," aldus zijn advocaat G. van der Wilt. De Graaff-Nauta gaf Van Baggum dinsdag per brief toestemming om het dossier dat de BVD over hem aangelegd heeft te komen bekijken. Zij beperkte het echter tot die gegevens die de bronnen, de werkwijze en het huidi ge kennisniveau van de BVD niet zou den onthullen. Van der Wilt: „Uit de brief van de minister bleek eigenlijk al dat er door die beperking niet veel meer over zou blijven van het eigenlijke dossier. We gaan nu in beroep tegen de beperkende uitleg die de minister blijkens haar brief aan de wob geeft." Van Baggum is ervan overtuigd dat zijn BVD-dossier meer bevat dan de drie alinea's met summiere gegevens. Mini maal zijn persoonsgegevens, functies en werkgevers had hij verwacht aan te treffen. Op de twee velletjes papier die hij donderdag mocht over komen schrij ven (kopieëren van het dossier was niet toegestaan) stonden ter identificatie slechts zijn naam en een nummer. „Het enige wat ik hiermee heb bereikt, is dat ik nu zeker weet dat er inderdaad een dossier is." Volgens ir. J. Wilman is alleen al het feit dat Van Baggum geregistreerd staat, een bewijs voor het vermoeden dat de BVD hem in de gaten hield en hem bij sollicitaties belemmerde. Wil man zelf kreeg in 1986 wel de beschik king over de rapporten die de BVD over hem had aangelegd. Onlangs weigerde hij een schadeloosstelling van 50.000 gulden die De Graaff-Nauta hem aan bood omdat de BVD zijn loopbaan onmogelijk had gemaakt. Wilman: „De tSVD registreert mensen niet voor niets. Registratie staat gelijk aan vermeende staatsgevaarlijkheid, en dus zal de BVD alles ondernemen om de persoon in kwestie te belemmeren bij het vinden van een baan." Mocht het nodig zijn, dan wil Wilman eventueel met gedeelten uit zijn eigen BVD-dossier zijn redenering bewijzen in Van Baggums rechtzaak.. Van Baggums advocaat vroeg de minis ter gisteren per brief om bevestiging dat zij het dossier niet zou vernietigen. Nu Van Baggum het dossier heeft ingezien, vreest Van der Wilt dat het ministerie de zaak als afgedaan ziet, en tot vernie tiging overgaat. Volgens een woordvoerder van Binnen landse Zaken hoopt Van Baggum tever geefs op meer gegevens. „Er Is niet meer. Wij staan nu voor de lastige opgave hem daarvan te overtuigen." Overigens mag de BVD pas dossiers vernietigen na toestemming van de mi nisters van Binnenlandse Zaken en WVC en de Tweede Kamer. Groningen (anp) - De afdeling bestuursrecht van de recht bank in Groningen heeft het bezwaar van een aantal vrouwen n het stopzetten van hun aaw-uitkering per 1 juli 1991 ■ond verklaard. De bedrijfsverenigingen, die de aaw-uit- keringen hadden stopgezet, gaan vrijwel zeker tegen de uitspraak in beroep. 3e stopzetting van de uitkenn- n was het gevolg van een wij ting van de algemene arbeids ongeschiktheidswet per 1 juli j91. Vanaf dat moment werd recht op een aaw-uitkering be perkt tot van-jongs-af-aan-ge- handicapten en arbeidsonge schikten die betaalde arbeid hadden verricht. Deze wetswijzi ging was nodig omdat sinds 1988 ook arbeidsongeschikte (huis)vrouwen - met een beroep op het gelijkheidsbeginsel - een aaw-uitkering konden claimen. Jaarlijks zou dat de staat bijna 200 miljoen gulden kosten. Door nu het recht op een aaw- uitkering afhankelijk te maken van het verlies van arbeidsin komsten, kwamen arbeidsonge schikte huisvrouwen niet langer voor een aaw-uitkering in aan merking. Daarbij zou geen spra ke zijn van discriminatie, omdat de inkomenseis ook voor man nen gold. Door de reparatiewet raakten 8000 aaw-gerechtigden, merendeels vrouwen, hun uitke- nng kwijt. In haar vonnis volgt de recht- bank een eerdere uitspraak van het Europese Hof. Dat bepaalde dat een maatregel die louter om budgettaire redenen zo veel meer vrouwen treft als mannen, op grond van het gelijkheidsbegin sel niet is toegestaan. De rechtbank Groningen is de eerste rechtbank die sinds het arrest van het Europese Hof een beslissing neemt in deze kwestie. Volgens advocaat mr. Bouke Klaassens is het vonnis opmer kelijk, omdat de rechtbank de reparatiewet voorheen wel er kende. De betrokken bedrijfsverenigin gen, die de aaw-uitkeringen heb ben stopgezet, gaan vrijwel ze ker in hoger beroep. Pas na uitspraak van de Centrale Raad van Beroep wordt duidelijk of de achtduizend betrokkenen hun aaw-uitkering zullen terugkrij gen. Een woordvoerder van het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zegt dat de uit spraak wordt bestudeerd en dat een eventueel hoger beroep wordt afgewacht. Amsterdam (anp) - De Amsterdamse politie heeft met de arrestatie van de 19-jarige A.S. de schokkende marteling van het paard Banjer tot een oplossing gebracht. Het dier werd op 23 juli in Amsterdam-Noord zo ernstig mishandeld dat het overleed. S. heeft een bekentenis afgelegd, maar het motief voor zijn daad is vooralsnog onduidelijk. Banjer werd in de bewuste nacht gestolen uit een weiland. De dader bond het dier met ver daarvandaan met touwen aan hals en benen vast aan een paar bomen. Vervolgens pookte hij met een stok in anus en vagina van het dier. Het paard raakte hierdoor zo in paniek dat bet zichzelf ophing aan het touw waarmee het aan aan de bomen vastzat en stikte. Het incident maakte bij dierenliefhebbers een golf van verontwaar diging en afschuw los. De Dierenbescherming loofde een beloning van 1500 gulden uit voor inlichtingen die zouden leiden tot de aanhouding van de dader. Of deze beloning ook naar een tipgever zal 8aan, is nog niet bekend. A S is opgespoord door informatie die burgers over hem verstrekten. De man bleek reeds ingesloten te zitten op verdenking van andere strafbare feiten. Politie en brandweer zijn bezig met het onderzoek in en om het opvangcentrum Den Haag (anp) - In een maandag te openen opvang centrum voor drugverslaaf den in Maastricht is donder dagnacht omstreeks half vier brand uitgebroken. De vol gens de brandweer kleine brand was binnen twintig minuten onder controle. Door de water- en rookschade moet de opening van het cen trum naar verwachting drie weken worden uitgesteld. De Maastrichtse politie sluit brandstichting niet uit en heeft een speciaal recherche-team ge vormd. De politie pakt de zaak zo serieus aan omdat in de wijk St. Pieter waar het dagopvang centrum gaat opereren, veel ver zet is tegen de komst van de instelling. De bewoners van deze elitewijk gingen zelfs over tot het aan spannen van een kort geding tegen de gemeente Maastricht wegens onbehoorlijk bestuur. Het besluit over het centrum zou onzorgvuldig en te snel genomen zijn. Bovendien laat het bestem mingsplan een dergelijke voor ziening niet toe. Vrijdagmiddag doet de rechter uitspraak. De bewoners van de villawijk vinden dat de gemeente ook te weinig werk heeft gemaakt van de voorlichting rond de komst van het centrum voor de Maas trichtse junkies. Pas op het laat ste moment kregen zij een brief waarin geen enkele toezegging ECONOMISCHE omstandigheden kunnen een kabinet maken of token. Presenteert een nieuwe regering ambitieuze plannen op een moment dat het economisch tij tegenzit, dan staat de afloop "est. De ministersploeg wordt na een poos gegarandeerd negatief beoordeeld. Omgekeerd geldt uiteraard hetzelfde. Een kabinet met een bezetting die in kwalitatief opzicht niet hoog scoort, kan zijn ^geningen tellen wanneer het Nederland economisch voor de J"nd gaat. Het frustrerende is dat Den Haag nauwelijks invloed neeft op die ontwikkelingen. Die worden door mondiale omstan- 9'gheden bepaald. w het punt van die belangrijke economie heeft het paarse abinet reeds een punt van voorsprong. De halfjaarcijfers van de 2ihtKte ^drijven van Nederland bevestigen wat al langere tijd Wbaar is. Het gaat beter met de Nederlandse economie, oorspellers blijven aan de voorzichtige kant, maar de groei is nmiskenbaar - in sommige gevallen zelfs onstuimig - aanwezig. 'e positieve trend is voor de architecten van het nieuwe kabinet Hm rec'e.n Qeweest om harde ingrepen te laten voor wat ze zijn. l Iomj>iJigingsbedrag van 18 miljard gulden geeft aan dat in de niende jaren zwaar gesnoeid en gekapt zal worden, sociale zekerheid, de gezondheidszorg en het hoger onderwijs Ie 'n dat pijnlijke proces centraal. Aan hervormingen valt niet and regeerakkoord geeft niet exact aan hoe een en beb Z-' ver'°Pen- Dat 's verstandig. Reorganisaties in zeer acht sectoren van de samenleving kunnen niet op een en ®rnanniddag in elkaar gestoken worden. Nadere bestudering Te v i6®r'P 'v'uc'lt vooruit' liggen echter in eikaars verlengde, voor 6n te lan9durig studeren kan ertoe leiden dat van de Aan ?enorTlen hervormingen uiteindelijk niets terecht komt. een L0rlrnateur eP straks minister-president Kok nu de taak om bewi h rarne m'n'stersploeg in elkaar te timmeren. De nieuwe acht!?tlS zullen de brug moeten slaan naar de diverse Want k'É uitvoering van hun beleid, hun J°ÏÏ' 'S duidelijk: de zwijgzaamheid waarin de formateurs en hoi ehben verricht, heeft veel wrevel gewekt. De fracties Wq ,!a.n9sngroeperingen voelen zich voor het blok gezet. In de niet 'voorbeeld heerst ongenoegen over het feit dat de aow hezornrihn-96tast blijft- 'n PydA en de vakbonden bestaat heiri„ over de snelheid waarmee de totale sociale onzeker- ontmanteld wordt. v0e|tn®er ^et maatschappelijk 'veld' zich voortdurend buitenspel verond2et' C'an -a' c'e ^e' n09 heviger losbarsten dan Kok al re9eer^rSte'C'e de presentatie van zijn proeve van een VERVOLG VAN VOORPAGINA De onderhandelaars Wallage (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) hebben hun handtekening gezet onder een bezuinigingsbedrag van acht tien miljard gulden. Negen miljard daarvan wordt aan burgers en bedrijven terugge geven in de vorm van lasten verlichting. De werkgelegenheid moet de ko mende vier jaar groeien met 350.000 banen. Dat is voor een deel (230.000 banen) het gevolg van de economische groei, het andere deel (120.000 banen) rea liseert het kabinet onder meer door de kosten van arbeid goed koper te maken. Hoogte en duur van de uitkeringen blijven onge schonden tot halverwege 1996, 'het moment waarop het nieuwe kabinet het stelsel van sociale zekerheid opnieuw wil bekijken. Een 'rustgevende' afspraak om de gehele kabinetsperiode af te blijven van de uitkeringen bleek niet mogelijk, aldus Kok. Kok zei in een toelichting op het paarse akkoord, dat hij het niet 'hoogwaardiger' vindt dan een akkoord van PvdA/CDA/D66 of tewel centrum-links, als dat er was gekomen. „Centrumlinks zou zich uiteindelijk ook gepro fileerd hebben." Maar omdat het CDA momenteel weinig stabiel is, zo liet Kok doorschemeren, kreeg paars uiteindelijk betere kansen dan centrumlinks. CDA-fractievoorzitter Brinkman zei in een eerste reactie op het regeerakkoord, dat hij het wei nig bevlogen vindt. „Het is erg technisch, het bestaat vooral uit cijfertjes." Verder vindt hij dat het regeerakkoord weinig ver trouwen uitstraalt tussen de drie paarse partijen onderling. Er spreekt volgens hem weinig sa menhang uit. „Het is een liefdes verklaring in de vorm van een wetboek voor huwelijksvermo gensrecht," zegt hij GroenLinks vindt dat het paarse akkoord geen spoor van vernieu wing toont. „De D66-fixatie op paars leidt niet vanzelfsprekend tot vernieuwing. Het CDA kan hierbij zo aanschuiven. Bij paars draait het alleen om de cijfers. Compromissen hebben het voor het zeggen en de schwung ont breekt", aldus GroenLinks-frac- tievoorzitter Rosenmöller. Ouderenorganisaties vinden een aantal plannen nadelig voor de positie van de groeiende groep 55-plussers. Boeren- en natuurorganisaties vinden dat de betekenis van het Den Haag (anp) - De arts die door het Medisch Tuchtcolle ge berispt ;s voor hulp bij euthanasie en zelfdoding, blijkt in 1992 veroordeeld te zijn wegens hulp bij zelfdo ding. De rechtbank in Rotterdam leg de haar toen een voorwaardelij ke gevangenisstraf van tien maanden op voor omdat ze een 73-jarige man uit Bergschenhoek had geholpen bij zelfdoding. Dit heeft de advocaat van de 67-jarige arts H.M. uit Rotter dam, mr. G. Spong, bevestigd. Op 24 augustus dient bij het gerechtshof in Den Haag de zaak in hoger beroep. De vrouw, een voormalige ver trouwensarts van de Nederland se Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie, heeft volgens de rechtbank de hulp aan de be jaarde man te snel en zonder voldoende raadpleging van an dere medici gegeven. De arts had zich meer moeten verdiepen in' de noodtoestand waarin de man verkeerde. Hij leed aan de vrij zeldzame en ongeneeslijke ziekte SLE, een immuunziekte die de afweer te gen infecties aantast. De arts had grondig moeten onderzoe ken in welke fase de patiënt verkeerde, op welke andere wij ze hem hulp verleend had kun nen wroden en of eventueel her stel mogelijk was. Volgens de rechtbank verkeerde het slachtoffer niet in een termi nale fase. M. had als arts zorg vuldiger criteria moeten hante ren, aldus de rechtbank. De vrouw had wel geprobeerd een tweede arts erbij te halen maar kreeg nul op het rekest. De man uit Bergschenhoek maakte een eind aan zijn leven door een papje met een overdosis slaap- en kalmeringsmiddelen en een borrel te nemen en een plas tic zak met een elastieken slui ting over zijn hoofd te doen. De arts was bij de zelfdoding aan wezig maar heeft de man niet daadwerkelijk geassisteerd. Zij meldde zich naderhand bij de politie. Het Medisch Tuchtcollege oor deelde over drie andere zaken waarbij de arts betrokken was geweest. Zij was niet de behan deld arts. Het openbaar ministe rie stelt in deze zaken geen straf vervolging in. De arts kreeg een berisping op gelegd al zijn de verwijten van dien aard 'dat schorsing in de uitoefening van de geneeskunst op zijn plaats zou zijn'. Dit ge beurt niet wegens „begrip van het college voor de moeilijke positie van de arts en de waarde ring voor de oprechtheid waar mee zij de problematiek bena dert". Het college wil ervan uit gaan, dat de arts - zij het vanuit werd gedaan over controle maatregelen rond het pand. Tijdens een woensdag gehouden info-avond waren de wijkbewo ners nog steeds niet te spreken over deze behandeling van de gemeente. Een van de bewoners heeft toen de mogelijkheid geop perd om het centrum, maar in brand te steken, maar deze op merking werd onder de overige bewoners met boe-geroep ont vangen. platteland onbelicht blijft. Na tuur en Milieu acht de paarse voornemens erg defensief en het Landbouwschap vreest, dat de bezuinigingen de noodzakelijke vernieuwing van de agrarische sector zullen vertragen. Wel is Natuur en Milieu blij met de voorgenomen open discussie over de Betuwelijn en uitbrei ding van Schiphol. Maar de mi lieu-organisatie betreurt, 'dat ook niet wordt gekeken naar het tracé' van de hoge-snelheidslijn, aldus directeur Van de Bigge- laar. Rotterdam reageerde zeer teleur gesteld op de afwijzing van Zes tienhoven als nationale luchtha ven. Burgemeester Peper kon digde aan dat alle kosten die voortvloeien uit een mogelijke sluiting van Zestienhoven bij het kabinet worden gedeponeerd. haar subjectieve opvattingen over de problematiek - oprecht meende zorgvuldig te handelen. Minister Kosto (Justitie) heeft donderdag de procureurs-gene raal opdracht gegeven een on derzoek in te stellen naar bewe ringen dat in Nederland een groep artsen rondtrekt die euthanasie toepast op zieken die bij hun behandelend arts geen gehoor vinden. Ook het Staats toezicht moet op Kosto's verzoek zijn bevindingen rapporteren. Vorige week lieten de voormali ge secretaris-generaal van het ministerie van justitie, G. van Dinter, en het CDA-kamerlid Van der Burg weten zich ernstig zorgen te maken over het feno meen 'rondreizende euthanasie artsen'. De Nederlandse Vereni ging voor Vrijwillige Euthanasie (NWE) ontkent het bestaan hiervan. U wilt in uw eentje een carpoolstrook oprijden. Mag dat? Ja, dat mag. Een paar maanden geleden stond er op deze plek dat die carpoolstrook binnen afzienbare tijd ook open zott zijn voor auto's met maar één inzittende. Dat was grappig bedoeldmaar inmiddels is het bittere werke lijkheid. Het getuigt van die typisch Nederlandse flutmentali teit dat zo'n stuk weg dat over de zestig miljoen gulden heeft gekost, zonder slag of stoot wordt overgedragen aan de wilde horden die de snelwegen hier bevolken. Die strook asfalt zou eigenlijk voorgoed afgesloten moeten worden en tot in lengte van dagen moeten dienen als monument van collectief onvermogen c.q. onwil om in dit land iets aan het idiote autoverkeer te doen. De afgedankte carpoolstrook zou een permanente nationale schandvlek moeten worden die ons eraan moet herinneren dat we met de mond veel pretende ren, maar in werkelijkheid te beroerd zijn om ook maar een enkele inspanning te leveren. Of we nou een paars kabinet krijgen of een lichtroze gespikkeld, geen enkele regering kan in dit land een beroep doen op de bereidwilligheid van burgers. Lam lendigheid is een dodelijke kwaal. MERIJN Gaswinning blijft 'verdacht' Alkmaar - In het onderzoek van de aardschok bij Alkmaar van zaterdagavond blijft nadrukkelijk een relatie zichtbaar met de gaswinning in de regio. Overleg met de oliemaatschappij Amoco, de Rijksgeologische Dienst en het Staatstoezicht op de Mijnen moet in de loop van de komende weken leiden tot meer definitieve conclusies over de herkomst van de schok. Dat blijkt uit de verwerking van enkele honderden rapporten van bewo ners van de regio door het KNMI. Volgens onderzoeksgegevens lag de bron van de schok op 1,5 tot 2,5 kilometer diepte. Die relatief geringe diepte sluit een naturlijke aardschok niet uit maar maakt die wel onwaarschijn lijk, aldus het KNMI. Er ontstond geen noemenswaardige schade door de aarschok. Open TBC op legerplaats Oirsehot Oirschot - Twee beroepssoldaten die afgelopen week zijn opgekomen op de legerplaats Oirschot, zijn gisteren met open TBC afgevoerd naar het militair ziekenhuis in Utrecht. Het gaat om een man en een vrouw die bij het 13e Schoolbataljon zijn opgekomen in de tweede lichting beroepssoldaten, de zoge naamde BBT'ers. De besmetting werd ontdekt tijdens de gebrui kelijke mantoux-controle. Omdat de twee afgevoerde soldaten nog niet in het 'hoest-sta- dium' verkeerden, gaan de artsen ervan uit dat er geen besmetting heeft plaatsgevonden. Over twee maanden wordt de hele groep aan een nieuwe controle onderworpen. Volière-vogels moeten worden geringd Den Haag - Volière-vogels moeten vanaf 1 maart volgend jaar zijn voorzien van een geregistreerde pootring. Dat heeft het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij bekendge maakt. De maatregel is- bedoeld om in het wild levende vogels beter te beschermen tegen stroperij. Tot nu toe was het toegestaan om een aantal Europese vogelsoorten ongeringd te houden. Alle Europese vogelsoorten moeten nu worden voorzien van een ringetje uit één stuk. Deze zogeheten breekringen zijn zo klein dat ze alleen bij gekweekte jonge vogels kunnen worden aangebracht. Het is dus niet mogelijk om in het wild gevangen vogels van een ring te voorzien, aldus het ministerie. Wildvang is verboden. Volgens de vereniging van volièrehouders (BEC) telt Nederland meer dan een miljoen mensen die vogels houden. Asieltoeristen naar Schalkhaar Rijswijk - De vreemdelingendienst gaat vanaf maandag alle Oosteuropese asielvragers die kennelijk in Nederland op vakan tie willen, in het opvangcentrum Schalkhaar bij Deventer concentreren. WVC en Justitie hebben dat vrijdag meegedeeld. De Stem meldde donderdag al dat Justitie de asieltoeristen wilde concentreren in een opvangcentrum in het oosten. De jongeren, die vooral uit Roemenië komen, mogen zich op het terrein in Schalkhaar niet vrijelijk bewegen. Zij worden afge zonderd van de andere buitenlanders. De Justitie-ambtenaren, die hun asielverzoek beoordelen, gaan de asieltoeristen binnen 24 uur behandelen. Als het verhaal van een aanvrager wordt doorgeprikt, moeten zij Nederland binnen nog eens 24 uur verlaten. Tot nu toe duurde het een week of vier voordat een asielzoeker een 'intake-gesprek' kreeg. Ex-CD'er wil vèrvolging journalist Alkmaar - Het geschorste Amsterdamse Centrumdemocratische raadslid Yge Graman vindt dat freelance-journalist Bas van Hout vervolgd moet worden omdat deze zonder toestemming van G. met een verborgen camera opnamen heeft gemaakt in zijn woning. G. heeft zijn advocaat mr. J. de Goeij hiervan aangifte laten doen bij de Alkmaarse politie Voor het uitzenden van de opgenomen beelden is aangifte gedaan tegen de Tros. De Goeij zal in een civiele procedure van de TROS en Van Hout schadevergoeding eisen. Met de verborgen camera werden uitspraken van G. vastgelegd, waarin hij pochte op zijn misdrijven tegen buitenlanders. De registratie werd uitgezonden in het Tros-programma Deadline en leidde tot de aanhouding van de CD'er. Hij is inmiddels door het partijbestuur als lid geroyeerd. G. moet zich op 13 septem ber op grond van de opnamen voor de rechtbank verantwoorden voor moord of poging daartoe, deelname aan een criminele organisatie en vuurwapenbezit. 'Carpool-strook liatl niet dicht gehoeven' Amsterdam - Het openbaar ministerie in Amsterdam vindt dat het experiment met de carpool-strook op de Al niet beëindigd had hoeven worden. Volgens de officier van justitie was de uitspraak van de rechter in de zaak-Westerterp geen reden de strook op te heffen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt de visie van de officier. De strook gaat over een paar weken open voor alle verkeer na een uitspraak van de rechter. Die ontsloeg oud-minister Wester terp van rechtsvervolging om juridisch-technische redenen, ondanks solo-rijden op de rijbaan. Het bord aan de ingang van de carpoolstrook was ten tijde van de overtreding nog niet rechtsgeldig en het begrip carpooler is niet wettelijk omschre ven. Volgens de Amsterdamse officier bood deze uitspraak op zichzelf geen grond de carpool-strook op te heffen. Dat is ook de mening van Verkeer en Waterstaat, benadrukt een woordvoer der. Om de weggebruikers duidelijkheid te verschaffen is echter besloten de proef te staken en de strook voor iedereen open te stellen.

de Stem | 1994 | | pagina 3