Weekend De olievlek van hel fundamentalisme Bij de onafhankelijkheid erfde het FLN weliswaar een land vol armoe, maar het was rijk gezegend met enorme voorra den olie en aardgas Het potverteren kon doorgaan tot de olieprijzen dra matisch terugvielen van 30 dollar een barrel tot 10 dollar Het enige antwoord daarop was lenen tot de huidige schuld van meer dan 50 mil jard gulden. De werkloosheid steeg tot 25 procent van de beroepsbevol king; onder mannen jonger dan 23 jaar steeg dat percentage zelfs tot 70. Het gevolg was een massale uittocht van jongeren naar Franrkijk, waar ze in de buitenwijken van de steden mede toedroegen aan een broeierige sfeer. De prijzen van de eerste le vensbehoeften in Algerije stegen enorm. De bevolkingsaanwas groei de, de woningnood nam toe. Oproer, stakingen en demonstraties braken uit, maar het bewind deed niets om de problemen op te lossen. 6ENPE VNS, /IN P!" Romantische muziek in Rotterdam DESTEM D3 400L NAUTILUS REIZEN EN REKREATIE MANTIEOP )R U... Dreigementen betrekken Fransen nog meer bij problemen voormalige kolonie Algerije heeft Frankrijk al eens aan de rand van een burgeroorlog gebracht i Rekreatie is een llijke rubriek van de (bladengroep, jtiereserveringen: 125225, fax 073-15730, I 1449, 5201 AKDenBosJ ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 (ipen. Zeilen - surfen - enz. Zeilzwerftochten I fc> begeleiding, Erkend Iele week 575,* all-in Idriel, 04183-2887. hn deVNU Dagbladen 'Algerije' achtervolgt Frankrijk oor het stadsgewest ;irca 30 czaam, te weten eling satie. >taal rkers verdeeld in i hulp aan ichnische hulp bij zoekacties; an de cht kilometer van rneerd te zijn. is van een een benoeming |314,-tot 1r). tot de mogeiijk- voor onregelma- e Uitrukdienst, ncfionaris, igenwoordiging heidsgroepen in t nadruk verzocht ommandant van Toen in de nacht van 24 op 25 augustus 1958 van Le Havre aan de Atlantische kust tot de Middellandse Zeehaven Marseille brandstol- en munitiede- pts de lucht in vlogen, begon de eer- se grote sabotagegolf sinds het ein- e van de Duitse bezetting over frankrijk te rollen. D; problemen die Frank- rijc momenteel heeft met deAlgerijnse fundamenta- lis.en van het FIS zijn een reihtstreeks gevolg van de poitiek die Frankrijk door deeeuwen heen in en ten opsichte van de voormali- gekolonie Algerije heeft gevoerd. Algerijnse ter- reiracties in Frankrijk zijn ni;t nieuw. Al in de jaren viftig vonden er, als op- miat voor de Algerijnse orafhankelijkheisstrijd, tal van aanslagen op Frans gDndgebied plaats. DtorAad Jongbloed In Wourepiane, de oliehaven van Mar.eille, woedde het vuur zeven dagtn en nachten lang. Zeventien braidweerlieden werden gewond, een vond de dood. De gigantische paddestoel van rook, die in Toulouse uit anderhalf miljoen liter branden- debenzine omhoog schoot, was tot twintig kilometer in de omtrek te zien. In Narbonne werden zes grote bandstoftanks vernietigd, waarbij due miljoen liter zware olie in vlam men opging. De overal oplichtende fakkels van de volgens plan uitge voerde verwoesting maakten het de Franse bevolking dui- deijk dat de brand van de Algerijnse opstand naar het moederland was omgeslagen. Wit de Fransen nog niet wisten was dit nauwelijks twee jaar later Fiankrijk aan de rand van een bur geroorlog zou komen te staan. De in zet ms Algerije. Terwijl generaals in aprl 1961 in de Noordafrikaanse provincie de macht grepen, wachtte Panjs in angstige spanning af wan ne? het 2e regiment huzaren uit Or- léais en het te Rambouillet geleger de 501e pantserregiment de stad zoulen innemen. Op het vliegveld Orl' klonken explosies als ouverture vaneen op handen zijnde luchtlan- dinj van para-troepen. Er <wam geen burgeroorlog, want aande macht was Charles de Gaulle, in nei 1958 teruggeroepen als ver- nieiwer van Frankrijk, grondvester van de Vijfde Republiek en redder vanFrans Algerije. Sims in 1830 Frankrijk Algerije als ondirdeel van het Ottomaanse rijk bezitte, diende het land vooral als oendomein om de Franse kolonisten (Coons) een nieuw bestaan te ver- •As Algerije in handen valt van een meedogenloos islam-regiem tal dat een domino-effect hebben op ie regio. schaffen. Algerije werd uitgeroepen tot een integraal deel van Frankrijk. De feitelijke macht in Algerije was aan de Colons; moslims werden door de Franse regering als tweederangs burgers beschouwd, Sujets, voor wie zelfs het Franse strafrecht niet gold en waarmee ze overgeleverd waren aan de willekeur van de administra teurs. Onder bepaalde voorwaarden kon een moslim Frans staatsburger worden, maar dan verloor hij zijn moslimststatus. Omdat dit voor hem gelijk stond met geloofsafval en daardoor maatschappelijk isolement was de animo daarvoor niet bijster groot. In 1926 ontstond onder de Algerijnse arbeiders in Parijs de eerste nationa listische partij, de Etoile Nord-Afri- caine. Hiermee werd niet alleen het zaad voor de latere opstand gezaaid, maar ook dat voor een nog later fun damentalisme. De leider van de na tionalistische partij Messali Hadj zorgde namelijk voor het bewust maken van de moslims en de in 1931 opgerichte 'Vereniging van Oela- ma's' streefde naar een godsdienstig- cultureel reveil uit bezorgdheid om het verval van de islam. Toen in de nacht van 31 oktober op 1 november 1954 de opstand van de Algerijnen tot verrassing van de Fransen in volle hevigheid ont brandde, ontstonden aanvankelijk twee kampen: dat van de Algerijnse opstandelingen, verenigd in het Front de Libération Nationale (FLN) en dat van de Franse kolonisten die een onvoorwaardelijk 'Algérie frangaise' bleven eisen. Achtereen volgende Franse regeringen legden het ene noodverband na het andere aan en inmiddels groeide in zowel Parijs als Algiers de waan dat het vraagstuk van de Algerijnen met louter militaire machtsmiddelen kon worden opgelost. Steeds meer troe pen werden naar Algerije gestuurd (tot 400.000 man), steeds meer we derzijdse wreedheden vonden plaats, arrestaties, martelingen, maar ook vrijwel dagelijkse aanslagen in Frankrijk. Aanvankelijk hulde tovenaar Char les de Gaulle zich in nevelen, maar toen hij, gepousseerd door de Fran sen in Algerije, eindelijk in mei 1958 bereid was tot de machtsovername, leek het pleit beslecht. In juni bij een bezoek aan Algiers liet de Gaulle zich ertoe verleiden 'Vive l'Algérie frangaise' te roepen en dus zou de sterke man orde en rust terugbren gen in Algerije. De situatie bleek echter hopeloos en stap voor stap moest De Gaulle - misschien ook Algiers 1960: Franse veiligheidstroepen controleren een door onlusten geteisterde straat. door een evolutie in zijn zienswijze - steeds dichter opschuiven naar een voor de Algerijnse nationalisten aanvaardbare oplossing. Op 16 sep tember 1959 ontvouwde hij voor de radio een plan: uiterlijk vier jaar na terugkeer van de vrede zou een refe rendum plaatsvinden waarbij de Al gerijnen konden kiezen uit enkele mogelijkheden waaronder een volle dige onafhankelijkheid, sécession. Het resulteerde in een tweede op stand in Algerije, geen Algerijnse maar een Franse. Kort na een referendum (januari 1961) dat De Gaulle in feite het groe ne licht gaf Frankrijk te ontdoen van het Algerijnse blok aan het been en De Gaulle de weg betrad die leidde naar Algerijnse onafhankelijkheid, zei generaal Maurice Challe, drager van het grootkruis van het Légion d'Honneur en voormalig opperbevel hebber van de Franse troepen in Al gerije, ja tegen de mannen die hem aan het hoofd wilden stellen van hun samenzwering. Hij walgde van 'een kwanselpartij zonder weerga'. De samenzweerders, die vijftien re gimenten achter zich kregen, grepen de macht in Algerije en Parijs wachtte op een aanval. Het was zon dag 23 april 1961 en De Gaulles ant woord kwam 's avonds via radio en tv. In uniform gekleed schetste hij het beeld van een handjevol gene raals in ruste als fagade van een groep partijdige, eerzuchtige en fa natieke officieren. „In hun dolle woede," aldus de Gaulle, „hebben zij slechts een misvormd beeld van de natie en de wereld. Hun onderne ming leidt regelrecht naar een natio nale ramp." Hij kondigde maatrege len aan en besloot zijn toespraak met „Mannen en vrouwen van Frankrijk, help mij!" De putsch verliep, maar de on rust bleef. De organisatie van het geheime - Franse - leger (OAS) trachtte wanhojhg door middel van tal van terroris tische aanslagen in Algerije en Frankrijk de Franse regering te ver hinderen te komen tot een politiek akkoord met het Algerijnse bevrij dingsfront (FLN). De ironie wilde dat de OAS, al het door haar ontketende geweld en leed ten spijt, minder dan een jaar - het bloedigste uit de geschiedenis van het land - na De Gaulle tot dezelfde conclusie werd gedwongen als de president. Maar door haar vernietigende tac tiek van de verschroeide aarde had zij het grootste deel van de Europese bevolking in Algerije alle kansen ontnomen. Als Algerije niet Frans kon blijven, bedacht de OAS, dan moest het in derdaad maar helemaal Algerijns worden, het land moest dan maar te rug naar de staat waarin het ver keerde voor de Fransen het in 1830 bezetten. Niet minder dan een mil joen Europeanen, de pieds-noirs, za gen geen andere mogelijkheid meer dan naar Frankrijk te vluchten. Op 1 juli 1962 stemde 99 procent van de Algerijnse bevolking voor onafhan kelijkheid; twee dagen later zette de Franse president zijn handtekening onder de onafhankelijkheidsdecla ratie. Voor Algerije waren de moeilijkhe den toen met opgelost. Er moest een bittere machtstrijd volgen voor het FLN jarenlang onaangetast de touw tjes in handen kon nemen. In de loop van de jaren ontstond een bewind Door Aad Jongbloed Algerije wordt in sneltrein vaart een probleem. Niet al leen voor zijn buren, maar ook voor Europa. Het huidige bewind is, zelfs met financiële steun van Frankrijk, niet te helpen. Algemeen wordt aangenomen dat de fundamentalisten geen jaar meer nodig hebben om de macht over te nemen en van Algerije een staat te maken naar het voorbeeld van Iran. Frankrijk, door de historie verbon den met zijn voormalige provincie, krijgt momenteel al een voorproefje van wat het verwachten kan als de fundamentalistische wind in Alge rije stormkracht krijgt. De funda mentalisten dreigen met aanslagen op Franse bodem. De toch al breek bare relatie tussen de moslimge meenschap - voor het overgrote deel werkloos - en de Franse sa menleving zal onder grote druk ko- - men te staan. Zeker als Frankrijk, net als nu, verscherpt optreedt te gen 'verdachte' moslims. Vanuit Algerije zal een uittocht plaatsvin den van honderdduizenden men sen, op de vlucht voor het nieuwe regiem, waarmee voor Frankrijk de problemen gigantisch worden. Als Algerije in handen valt van een meedogenloos islam-regiem zal dat een domino-effect hebben op de re gio. Fundamentalistische bewegin gen in de vijf landen tussen Casa blanca en Caïro hebben hetzelfde verlangen terug te keren naar de wortels van hun geloof. Voor de Tu nesische regering zal het moeilijk worden te overleven. De economie is weliswaar niet zo slecht als in Al gerije en dus kiest de bevolking niet uit armoe voor het fundamentalis me, maar de beweging zal kracht ontlenen aan het succes in Algerije, waarmee de politieke situatie op zijn best breekbaar zal worden In Marokko heeft koning Hassan het. land nog in een stevige greep, maar hij is al 65. Zijn opvolging door de minder capabele kroonprins zal het moment kunnen zijn waarop de fundamentalistische krachten zich manifesteren. Hetzelde geldt voor Libië, waar de macht van kolonel Kaddafi tanen de is en een partij van fundamenta listen klaar staat om de macht over te nemen. De Egyptische regering is verre van populair; ook hier eisen corruptie en bureaucratie hun tol en de economie is niet opgewassen tegen de geweldige geboorteaan- was. Ook hier, net als in Algerije, worden buitenlanders door funda mentalisten vermoord in een po ging het land te isoleren en zo de weg vrij te maken voor een machts overname. De mogelijke consequenties van een machtswisseling in Algerije kunnen zelfs verder naar het oosten reiken, naar Saudi-Arabië, naar andere oliestaten, waarmee de we reld een nog niet te overziene crisis tegemoet kan zien. Het gevaar van het fundamentalis me zit hem in eerste instantie in de dreiging dat het elke sociale en eco nomische vooruitgang in de islami tische landen onmogelijk maakt. Het islamitisch fundamentalisme gaat uit van begrippen waarin de normale Westerse burger zich on mogelijk kan herkennen, want het vormt de principiële antithese van het Westerse vooruitgangsdenken en het ziet daardoor in de Westerse cultuur zijn doodsvijand. Alleen al om die reden zal de Euro pese Unie, mocht Algerije in funda mentalistische handen vallen en de eerste dominosteen dus omvalt, het aantal vluchtelingen willen beper ken. De nieuwkomers zullen bin nen de nu al aanwezige tien miljoen moslims in de EU de discussies doen opvlammen. De fundamenta listen onder hen zullen zich roeren om invloed te verwerven. Vorige week zondag kregen we daar al een voorproefje van toen op een confe rentie in Londen, die werd aange kondigd als de grootste bijeen komst van islamitische fundamen talisten buiten het Midden-Oosten, opgeroepen werd tot de instelling van een wereldwijde islamitische supermacht. Een van de sprekers zei tegen de 7000 aanwezigen dat er geen sprake kan zijn van vrede of veiligheid voor moslims zonder de instelling van een 'echte' islamiti sche staat. Het is niet ondenkbaar dat het an ti-westers sentiment in fundamen talistische landen in de EU tot ter rorisme leidt dat zal escaleren als scherpe maatregelen getroffen moeten worden. Frankrijk, dat overigens geen enke le sympatie heeft voor het heersen de bewind in Algerije, maar be nauwd is voor machtsovername, tracht wanhopig dat bewind in het zadel te houden met het geven van leningen. De rest van Europa kijkt vooralsnog toe, niet in staat een ini tiatief te nemen om het tij té keren. FOTO EPA FOTO ANP dat, op socialistische leest geschoeid, uitmuntte in corruptie en dat het land tot bankroet bracht. Hoewel? In een poging zijn legitimi teit bevestigd te zien schreef het be wind in 1991 de eerste vrije verkie zingen uit sinds de onafhankelijk heid. Het vergiste zich. In de slop penwijken, onder de kleine midden standers en op het arme platteland had zich het FIS geworteld, het na tionaal bevrijdingsfront, met zijn geur van deugdelijkheid. De roep van de islam werd luider dan de stoffige retoriek van het ara- bisch nationalisme. De leider van het FIS, Abbasi Madani, beloofde een einde te maken aan de werkloosheid en - dus - de armoede door het werk voor vrouwen te verbieden. Een vrouw, zei hij, hoort haar huis alleen te verlaten als ze trouwt en als ze be graven wordt. Bij de eerste ronde van de verkiezin gen werd het FIS de grote winnaar. Reden dus voor het bewind om de tweede ronde begin 1992 af te gelas ten, het FIS te verbieden en onlusten te bestrijden met een terreurcam- pagne. Er is sindsdien sprake van massale arrestaties, martelingen en excecuties en een bijna volkomen verlamd openbaar leven. Het Leger van Islamitische Redding (AIS), de militaire arm van het ver boden FIS, slaat terug. In een poging het land te isoleren wordt buitenlan ders aangeraden Algerije te verlaten. Dreigementen worden omgezet in daden: buitenlanders worden ver moord, 56 in elf maanden. Vorige week nog vielen vijf Fransen ten slachtoffer. En Frankrijk wordt nog intensiever bij de problemen betrok ken als gedreigd wordt met aansla gen op Franse bodem. De Algerijnse Gewapende Islamiti sche Groep (GIA), een organisatie die concurreert met het AIS, heeft het afgelopen weekeinde Algerijnse scholieren en studenten opgeroepen tot een onderwijsboycot. De scholen dienen het 'dictatoriale regime' en voldoen niet aan de eisen van de isla mitische wetten, aldus de oproep. Via een schrijven aan de in Londen verschijnende Arabische krant Al- Hayat worden leraren en studenten, die aan de oproep geen gehoor geven, met 'straf' bedreigd. Scholen en uni versiteiten die open blijven, lopen de kans in brand gestoken of opgebla zen te worden. Al eerder werd de Al gerijnse intelligentsia met moorden schrik aangejaagd. Het resultaat is zoals het fundamentalisme dat wil: een massale vlucht van intellectue len. Nog even en de heilstaat naar het voorbeeld van Iran is een feit. Verder Landinwaarts is een rubriek met toeristische en culturele tips. Arnhem - Tot en met zondag vindt op de Rijnkade in Arnhem het culi nair evenement Pruverijn plaats. Ongeveer 35 horecabedrijven bieden hier hun culinaire specialiteiten aan. De kleine hapjes kunnen alleen betaald worden met een speciaal be taalmiddel: de Rijndaalder die ter plaatse aangeschaft kan worden. Vandaag is het evenement toeganke lijk vanaf 14.00 uur en morgen van af 12.00 uur. Ede - Op Landgoed de Valouwe in Ede vindt tot en met woensdag 24 augustus de bloemen- en modeltui- nententoonstelling Fleurig '94 plaats. Naast een aantal modeltui- nen zijn er demonstraties van (tuin)trends en artikelen op het ge bied van modern wonen in de tuin. Er is een verkoopmarkt van planten en bloemen, tuinaccessoires en tuin meubelen. Ook tuinaanleg en onder houd nemen een belangrijke plaats in. Landgoed de Valouwe ligt aan de Wekeromseweg in Ede. De tentoon stelling is geopend van maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 23.00 uur. Delft - Vandaag vindt op het St. Agathaplein in Delft de Oosterse Markt plaats. De sfeer van een echte Indonesische markt wordt opgeroe pen door de vele kraampjes met pro- dukten én voorwerpen uit het eilan denrijk, muziek en optredens van artiesten. Ook zijn er natuurlijk ty pisch Indonesische gerechten en drankjes te krijgen. De markt is ge opend van 10.00 tot 17.00 uur. Rotterdam - Morgen vindt in het park bij de Euromast de Dag van de Romantische Muziek plaats. Op ver schillende plekken in het park vindt een dertigtal optredens van muzi kanten plaats. Variërend van solis ten tot complete ensembles. Zij brengen romantische muziek uit verschillende tijdsperiodes ten ge hore. Het evenement is gratis toe gankelijk en duurt van 12.00 tot 18.00 uur. Amsterdam - In het Rijksmuseum van Amsterdam is tot en met 30 ok tober de tentoonstelling Prentkunst van de Renaissance, 1480-1550 te zien. De prentkunst beleefde haar eerste bloei tijdens de Renaissance met kunstenaars als Albrecht Drer, Lucas van Leyden en Andrea Man- tegna. Op de tentoonstelling zijn zeldzame prenten te zien van deze en andere kunstenaars uit eigen be zit aangevuld met werk uit andere musea. Het Rijksmuseum Amster dam is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Amsterdam - In het rond het Neder lands Scheepvaartmuseum in Am sterdam wordt in het weekeinde van 20 en 21 augustus het jaarlijkse zee- liederenfestival gehouden. Het the ma is dit jaar Van Liefde en Lichte kooien. Tien koren uit Duitsland, Frankrijk, Nederland en Zweden komen naar het museum om te zin gen en te musiceren. Zij bezingen vooral de vrouwen die in de havens achterblijven. De optredens zijn op de binnenplaats, het VOC-schip aan de steiger' en in de zalen van het Scheepvaartmuseum. Yerseke - Zaterdag 20 augustus is het in het Zeeuwse Yerseke Mossel dag. Hoogtepunten van deze jaar lijkse manifestatie zijn de gratis mosselmaatijd aan de Beatrixhaven en een vlootschouw op de Ooster- schelde. Het publiek mag gratis meevaren op de viskotters. Om 20.30 uur begint in dorpshuis De Zaete het zogenoemde mosselbal. Het feest wordt afgesloten met een vuurwerk aan de Koningin Julianahaven (22.00 uur). Assen - Het Shell Truckstar Festival vindt dit jaar op 20 augustus plaats op het Circuit van Assen. Op deze 14de editie van Nederlands grootste chauffeurs- en vervoerspektakel worden ruim 2.000 zware vrachtwa gencombinaties verwacht. Het festi val staat synoniem voor spektakel, gezelligheid, muziek, vermaak en informatie voor het hele gezin. Schalkwijk - Tijdens de Zomer sa lon 2 van Art Glass Centre in Schalkwijk is werk te bewonderen van een groot aantal glaskunste naars. De kunstenaars komen uit België, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Hongarije, Ne derland, Polen, Slowakije en Tje- chië. De overzichtstentoonstelling duurt tot en met 21 augustus.

de Stem | 1994 | | pagina 25