la' PvdA mort over inkomens BRISTOL Investerinkje? 'Irak zoekt contact met Israël' SPOIRlTKOOPJE 'Nieuwe ramp dreigt in Ruanda met komst regenseizoen' Premier Berlusconi geeft corruptie van bedrijf toe D4 China wil de Beatrix' kopen CPB verwacht hogere groei Megasterren in de uitverkoop Strijd voor eerherstel Groen licht verwacht van paarse fracties voor regeerakkoord Vreemd licht boven Arnemuiden Koers haalt finale niet Zesde tijd Verstappen Tilburg zoekt schuurpyromaan AKATURES Op zoek naar werk DE STEM heeft vandaag ruim 110 vakatures. Maak er werk van Politie Roosendaal haalt 4sekskraamvan braderie f50,- Milieukorting op uw energiezuinige vriezer of koelkast Uw energie. Dat is óns werk. Vluchtelingenorganisatie Verenigde Naties en Europese Unie slaan alarm JSTUS 1994 J geliefd bij de boek- moeten apart bij de rant populair of niet, is het spul zo weg. nda's op de markt is ock agenda. Voor de bier zuipt en tegen t tenminste allemaal lar het Nirvana ver- bain siert de achter een jammer dat op de ■dt geadverteerd door ide-merk Lila Pause, uurtjes van de jonge et assortiment is de tok deze sportschoe- koopkracht van de Er wordt uitgebreid ;en van het moderne van het spel op dit Shaquile O'Neal. Op erug te vinden, ...met ig geen fan is van the rdt het nog wel. a alle agenda's lopen [en, schoenen, horlo- - concerten. 'Jij kunt he Next Generation- s blad gevraagd om worden Miss Mr. enda kost momenteel i. Geen onrustbarend :et dat de Nederland- ljard aan zichzelf be tgeen de ouders aan wordt met kranten- n waarmee, zo gaat eens halverwege het *enda wordt gekocht! irste exemplaar niet ïdat het gebruik wel- le agenda al in janua- lukt-manager bij Es- titels de marktleider :hoolagenda's. Om de peilen, roept Esveha ieren op mee te doen selectie maakt uit 'n evenwichtig moge- len, hopelijk zitten er zegt Leguijt. :e met haar titels de Dat betekent al in :n uit, omdat de kan- r begint te bestellen, ilijkheid, net als voor zo'n trendy markt al n te weten wat popu- Liet-scholier niet al te de berg agenda's, ijk. Het zijn nuance- langrijk. „Tot en met lijken wel eens een iar scholieren, vooral ,j horen. De agenda i een tijdschrift. Nou, advertenties bij. Dat t wij ook weer goed lame bij welke agen- ida's heb je ze trou- dat glossy-papier en Iers kom je als uitge- ent is volgens Leguijt apen. „Dat groeit nog i dat doen, dus zie je dergelijke foto's ko- :dt het wel uitkijken snel volgen. Dan ligt ineens. Heel gecom- en vooruit moet wer- enkele 'traditionele' Winnie de Pooh en sortiment van twaalf etal Roek-agenda en „Bij Interstat zijn we )e Rock-agenda was en dat die lui, de de- otaal-aanbod gemist gat in de markt, ook oede greep. Massaal een er in staan. Dit is ok van afnemers ko pende grootmachten e in de markt te ont- :rtentie bij de Rock- gt ze uit dat het voor lke agenda een ander at gaat noodgedwon- ;hijnen in bijna alle verschijnsel zich voor ere eisen bepalen dat ig is. 076-255317 BETROUWBARE BEMIDDELING WANT LENEN IS 'N HEEL GEWONE ZAAK! DE STEM 134e JAARGANG Vlissingen - China wil de oude veerboot Beatrix kopen. Een ver tegenwoordiging uit de volksre publiek heeft een voorlopige koopovereenkomst getekend met je Zeeuwse veerdienst PSD. Het zou om een bedrag gaan tussen je acht ton en een miljoen gul- jen. De veerboot gaat dienst doen op een grote Chinese rivier. ZIE ZEELAND - C1 Den Haag - Het Centraal Plan bureau heeft de groeiverwach ting voor dit jaar naar boven bij gesteld. Enkele maanden geleden verwachtte het CPB nog een groei van de economie met 1,5 procent, maar gaat in een con cept van de Macro-Economische Verkenning die op Prinsjesdag verschijnt nu uit van 2 procent. Voor 1995 wordt rekening ge houden met een groei van 2,6 procent. De hogere groei zorgt voor hogere belastinginkomsten voor het nieuwe kabinet. De meevaller zou dit jaar 1,5 miljard gulden bedragen, en volgend jaar rond de twee miljard gulden. HET WEER VANDAAG IN DEZE KRANT Bij de EK atletiek in Split (1990) stonden er voor de laatste keer DDR-atle- ten op de baan. Ze wa ren zeer succesvol. In Helsinki anno 1994 is de inbreng uit het voorma lige Oost-Duitsland mini maal. De vroegere me gasterren zijn in de uit verkoop. zie sport - b3 IN DE WEEKEND-BIJLAGE Op 30 mei 1945 werd Ir ma LaPlasse in Brugge geëxecuteerd. Zij zou Belgische verzetsmensen hebben verraden. Haar dochter Angèle voert al jaren strijd voor eerher stel. Justitie overweegt inmiddels een herzie ning van het proces. zie weekend - deel d INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6/A7 Beurs A7 Sport deel B Zeeland deel C Weekendbijlage deel D Weekendgids D4 RTV-programma's D5/D6 Kleintjeskrant Redelijk weer 1'iVljil Het weekeinde wordt redelijk. Zaterdag af en toe zon, en kans op een enkele bui. Zondag brede opklaringen en warmer. Wind eerst vrij krachtig, later matig. Arnemuiden - Verschillende ge tuigen hebben, onafhankelijk van elkaar, de waarneming van een vreemd lichtverschijnsel in de buurt van Arnemuiden ge meld. Het verschijnsel deed zich donderdagavond voor en werd gemeld bij de politie in Middel burg. De eerste waarneming was die van drie mensen uit Arne muiden. Ze zagen het verschijn sel eerst als een lichtstreep, die vervolgens veranderde in een ovaal. De tweede waarneming werd gedaan door een vader, zijn twee zoons en hun vriendje. Dat was eveneens vlak bij Arnemuiden. ZIE ZEELAND - C1 Helsinki - Marko Koers heeft zich tijdens de Europese kam pioenschappen atletiek in Hel sinki niet geplaatst Voor de fina le van de 800 meter. Hij eindigde inde eerste serie voor de halve fi nales als vijfde. Alleen de eerste fier gingen over. ZIE SPORT - Bt Boedapest - Jos Verstappen is op Hungaroring in Boedapest zesde geworden in de eerste offi- Qële training voor de Grote Prijs fan Hongarije, tellend voor de wereldtitel Formule 1, die zon dag wordt gehouden. Zijn team- genoot Michael Schumacher was snelst. ■ZIE SPORT -B3 Tilburg - De politie van Tilburg 's op zoek naar een pyromaan die sPeciaal gemunt heeft op schuurtjes achter woningen. De ''gelopen twee weken werden in e stad maar liefst vijftien Muurtjes in brand gestoken, et is niet voor het eerst dat Til- "tg te maken heeft met een py- wnaan die zich specialiseert, k! j was er ln de stad een andstichter die het speciaal ge uit had op lelijke eenden. Die °n gepakt worden met 'lokeen- Ul Seks komt «2 n'et 'n /ohswSb* politiekraam UI te pas Op de volgende pagina's: I Hoofdpunten uit het regeerakkoord I Commentaar Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA-fractie is niet tevreden met de inko mensverdeling voor volgend jaar zoals de 'paarse' onder handelaars die hebben vast gelegd in het regeerakkoord. De fractie wil dat het akkoord op dit punt vandaag wordt aangepast. D66 heeft positief gereageerd, terwijl de VVD de meeste moeite heëft met het regeerakkoord dat Kok gisterochtend presenteerde, 's Avonds laat was de fractie nog in vergadering om alle kritiek door te nemen. „Het wordt nachtwerk," aldus een fractielid. De kritiek van de WD is precies omgekeerd aan die van de PvdA. Terwijl de sociaal-democraten vrezen dat de laagste inkomens onevenredig de dupe worden van het regeerakkoord, is het volgens de WD grote aantal inkomens afhankelijke regelingen de libe ralen een doorn in het oog. D66 is positief over het akkoord. „Ik ben tevreden dat het kabinet er gekomen is. Ik zeg dat in volle overtuiging," aldus fractieleider Van Mierlo. Punten die D66 nog ter sprake wil brengen zijn het hoger onderwijs, de studiefinan ciering en het emancipatiebeleid. „De houding van de fractie is po sitief, we hebben alleen een aan tal opmerkingen." De PvdA-fractie heeft meer kri tiek dan alleen die op de inko mensverdeling. De fractie vindt ook dat het regeerakkoord niet genoeg aandacht besteedt aan de herverdeling van arbeid. Alleen met plannen voor een betere ver deling van het beschikbare werk zal de vakbeweging bereid zijn tot loonmatiging, verwachten de sociaal-democraten. Vandaag gaan de drie 'paarse' onderhandelaars opnieuw naar Kok om de wijzigingen die hun fracties wensen, door te nemen. Verwacht wordt, dat ze daarna definitief hun jawoord zullen ge ven voor een paars kabinet. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ADVERTENTIE Jeruzalem (afp) - De Iraakse vice-premier Ta- rek Aziz heeft via tussenpersonen aan Israël voorgesteld een dialoog te starten met Irak. De Israëlische televisie heeft dit gisteren gemeld. Het Iraakse voorstel zou twee maanden geleden bij de Verenigde Naties in New York door twee diplo maten aan de Israëlische diplomaat Gaad Jacobi zijn overgebracht. De twee tussenpersonen vertegenwoordigen beiden landen die zitting hebben in de Veiligheidsraad. Een van hen zou afkomstig zijn uit Marokko, aldus Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) en de Europese Unie hebben zich gisteren in Brussel zeer som ber uitgelaten over de situatie in Ruanda en zijn buurlan den. Niet alleen is het beschikbare geld ontoereikend om de vluchte lingen te voeden en te repatrië ren, ook dreigt met het regensei zoen een nieuwe ramp. Volgens José Riera van UNHCR staat deze VN-organisatie voor een geldverslindende opdracht. De komende maanden is zeker 250 miljoen dollar nodig voor de opvang van de tienduizenden vluchtelingen. Momenteel is er een tekort van 71 miljoen dollar. Hubert Onidi van het Humani tair Bureau van de Europese Unie voorspelde gisteren een nieuwe ramp in de Zaïrese kam pen als de duizenden vluchtelin gen niet bij het aanbreken van het regenseizoen in september zijn teruggekeerd naar huis. Hij pleitte nog maar eens voor een politieke regeling in Ruanda, die de veilige terugkeer van vluchtelingen naar hun land mo gelijk maakt. De woordvoerder van UNHCR betreurde dat de media-aan- Een Ruandese vluchteling loopt met een lading hout op zijn hoofd voorbij het lijk van een vermoor de Ruandees, vlakbij het opvangkamp in Goma, Zaïre. Het aantal vluchtelingen in Zaïre groeit nog steeds nu veel mensen de 'Franse zone' in Ruanda ontvluchten. foto epa dacht zich de afgelopen weken vooral heeft toegespitst op de kampen in Goma. Hij beklem toonde dat ook in Tanzania, Oe ganda en Burundi duizenden vluchtelingen zitten. In Tanzania komen er nu dage lijks ook vluchtelingen uit Burundi aan. Volgens woord voerder Riera is dat de mogelijke voorbode van een nieuwe etni sche crisis in dit Afrikaanse land. Riera wees ook op de grote vei ligheidsproblemen in de kampen en het feit dat militairen in de re gio volkomen losgeslagen zijn. „De humanitaire organisaties betalen de prijs voor de onver schilligheid van de politiek, die tot gevolg kan hebben dat de in ternationale cameraploegen bin- 8"710311M000225 I I I I I ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggeefster Roosendaal - Het open en bloot aanprijzen van kunstpe nissen, opblaaspoppen en andere seksartikelen tijdens de braderie van de Midzomerfeesten in Roosendaal was giste ren voor de politie reden tot ingrijpen. Sekshop Wilad had, net als de meeste andere ondernemers van de Molenstraat, een standplaats gehuurd. Dat hadden ze overigens al een half jaar vantevoren gedaan. Donderdag liep de handel bo ven verwachting. Volgens de standhouders reageerde het publiek overwegend po sitief. De waren gingen, tegen hun eigen verwachting in, als zoe te broodjes over de toonbank. Gisteren bemoeiden agenten van de parkeerpolitie zich als eer sten met de uitstalling. Zij sommeerden de seksshophouders een deel van de uitstalling weer in de zaak op te bergen. De kraam gedeeltelijk blinderen, met een opstaand schotje van een centi meter of twintig hoogte, was volgens hen niet nodig. Een paar uur later werd het verhaal, tot verbijstering van de seksshophouders, totaal anders. In gezelschap van de organisator van de braderie, de voorzitter van de winkeliersvereniging, wer den ze gesommeerd de kraam af te breken. 'Aanstotelijk voor de eerbaarheid', luidde de wettelijke basis voor deze actie. Uitstallen van de seksartikelen achter glas, in een etalage, mag wel omdat dat minder opzichtig zou zijn. En dus verdween de 'sekskraam' alsnog van de braderie. De shop-eigenaren kregen wel hun staangeld terug. Rome (ap) - De Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft gis teren toegegeven dat topmensen van zijn Fininvest-maat- schappij steekpenningen hebben betaald aan mensen van de belastingdienst. Maar hij ontkende er zelf iets mee te maken te hebben. Formateur W. Kok staat de pers te woord nadat hij het regeerakkoord heeft gepresenteerd. Vandaag ontvangt hij opnieuw de drie onderhandelaars van D66, VVD en PvdA. foto anp de Israëlische televisie. Irak wil 'een nieuwe pagina' openslaan in de rela ties tussen beide landen. Het beschouwt de joodse staat niet langer als een vijand sinds de onderteke ning van het autonomie-akkoord met de Palestijn se Bevrijdingsbeweging (PLO). De Israëlische premier, Yitzhak Rabin, en minister van Buitenlandse Zaken, Shimon Peres, werden op de hoogte gebracht en ze hebben het Iraakse aan bod afgewezen. Een week geleden ontkende een woordvoerder van de Iraakse ambassade in Amman stellig dat Irak contacten heeft of zoekt met Israël. Berlusconi stélde gisteren dat hij 'geschokt' was, toen hij hoorde van het nieuws dat ook bij zijn bedrijf met smeergeld werd ge werkt. Maar hij voegde daar onmiddel lijk aan toe, dat zijn media-, de tailhandels- en onroerend-goed- concern min of meer was ge dwongen om smeergeld te beta len. Volgens hem was er eigenlijk sprake van afpersing door de be lastingdienst. Hij wees er ook op dat de zes mensen van Fininvest tegen wie een aanklacht loopt, onder wie zijn broer, maar 'belachelijk kleine' bedragen aan smeergeld betaald hebben en dat hij daar om de ophef daarover niet goed begrijpt. De druk op de premier is gisteren verder toegenomen, nadat een minister uit zijn kabinet een link had gelegd tussen de joodse kri tiek op neo-fascisten in de rege ring en een recordval van de lire, de Italiaanse munteenheid. Minister van Arbeid, Clemente Mastella, beweerde dat de joodse financiers in New York, als kri tiek op de neo-fascistische kabi netsleden van de Nationale Alli antie, bijdragen aan de onder mijning van de Italiaanse munt. De lire had donderdag een val gemaakt na een vertrouwenscri sis binnen de regering, waardoor de centrale bank genoodzaakt was in te grijpen. Joden in Italië reageerden woe dend. Vooral de verwijzing naar veronderstelde joodse lobby's is niet in dank afgenomen. Mastella bood gisteren zijn verontschuldi gingen aan. ADVERTENTIES Vraag uw winkelier naar de actievoorwaarden. nenkort weer moeten uitruk ken," aldus de UNHCR-zegsman. Volgens de VN-organsatie zijn de afgelopen maand in de kampen van Goma naar schatting 27.000 mensen overleden, met name aan de gevolgen van cholera en dy senterie, Tot nu toe zijn ongeveer 120.000 vluchtelingen terugge keerd naar Ruanda. In Ruanda is ondertussen een nieuwe grote vluchtelingen stroom op gang gekomen. Dui zenden mensen hebben het zuid westen van hun land verlaten en trekken richting Zaïre. VN-func- tionarissen hebben bij herhaling verklaard dat meer dan een mil joen vluchtelingen de Fjanse vei ligheidszone mogelijk zullen ver laten als de Franse troepen uit Ruanda weggaan. De Fransen vertrekken volgens plan op 22 augustus. De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten een van de komende da gen een verkenningsmissie naar Burundi te sturen. De VN willen met een 'preventieve actie' voor komen dat de explosieve situatie in het Centraalafrikaanse land tot grootschalige bloedvergieten leidt, zoals eerder is gebeurd in het buurland Ruanda. De missie zal bestaan uit een deel van de negen ambassadeurs van lidstaten van de Veiligheidsraad, die nu al een bezoek brengen aan Mozambique. VERVOLG OP BUITENLAND - A5 O'HARA sportschoen in zwart/zilver en wit/blauw. Maten 24-46. Normaal 29.95 Bristolprijs 20 alleen vandaag ge' BREDA Ginnekenstraat 113 (boven Zeeman) 00STERH0UT Bredaseweg 21 (1e étage Kwantum) KABINET Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:. kwartaal automatisch84.70 bank/gironr I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1