istnu Geldautomaat Pijn op het plein i tie B.V. Zeeuwse babbels HE JA, DAT KEN IK! c4 :er It Eerste rang Russisch pE stem ZEELAND CHNICUS i automatisering (m/v) ^ree (uw cCe ScAooféaa Wie zalt'r dan nog naor over gaon? Het milieubeleid van Terneuzen h Gevaarlijk Plat voor een kever PREDIKBEURTEN RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN ><71 ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 mers in de kunststof- hoofdzakelijk gericht f op het gebied van eafdeling zijn wij op >ereidheid om te as- n en de assemblage ktuigbouw met >te. i een pre. >eid in een drieploe- en onderhoud van tardigen van onder ga >maker in een matrij- een pre. :n. andigheid, die. op de I an uw sollicitatie aan Zevenbergen, telefoon bnteur van computer de nationale distribu- aanstaande plaats in. ordiging van bekende hnologies, AIMS Lab., !tc., en het uitermate merkonafhankelijke onitoren en terminals, eeft zich op de intema- bedrijf is dynamisch, teel. n wij op zoek naar: onachtig in de regio lertogenbosch oden wordt: afwisselende baan met essante perspectieven, goed salaris en een pret- collegiale werksfeer. u die enthousiaste en bele collega die wij zoe- Stuur dan uw sollicitatie met c.v. binnen 1 week pudata B.V.Mevr. Bink, bus 3007, DA 's-Hertogenbosch. UB UT! ON RVI CE aal georiënteerde ij de gehele goe- t. In verband met dringend: Hing al in woord en ge in een zeer sterk et jonge mensen, kende doorgroei- schriftelijke reac- iSSALONIKl SOFIA Eén komma drie meljoen autoos zijn d'r in d'n eesten elft vant jaor overgezet bij Breskes en de Perkpolder, opgeteld bij makaor. Bas veel zedde, agge de cijfers zo 's op' t eeste zicht bekijkt. Op't eeste zicht dan, want ist eigeluk nie veel meer as at lijkt? Deelta nou 's deur zes, wa krijde dan: 216 duzend en nog wa. Is da veel? Da za' vast wel, maor wa zeg mij da? Per dag zijn d'r da dik zevenduzend, daor is al beter ende aon te krijgen. Bij d'n tunnel gaoata tag en nacht deur, al krijde pieken en daolen vaneigen, maor't kom neer op drie-onderd per uur. Zouta genoegt zijn? Die kommen vaneigen mee dotten, istij dan eigeluk nie wa klein? Nou nog 's wa d'anders: da teenk kost één komma drie meljard de previnsie zeg van nie, die straita d'alt maor of kaiard, maor wijd mis zalt nie zijn - da moet t'rug verdiend oren vaneigen. Zouwen die mannen dieta bouwen, ketent zijn an ze vijftien persent krijgen? Ouw 't taor 's op, dan kom d'op 195 meljoen int jaor. 't Rijk leg 54 meljoen bij, dus trektie twee bedraogen 's af van makaor. Zieje wat'r overblijft en pak tan 's twee-en'n-alf-meljoen autoos totaol. Jao, pak nou 't masientjen maor 's en reket 's uit wagge per kaortsjen betaol! Ik kom op alf van de vijftug gulden! Zaltan die strippekaort rap vol zijn! Da's voor geen mens niemer op te bringen eeh, da zijj toch wel seens mee mij? Nou keuj nog 's voor 'n tientjen ginseneweer naor de mart in Hoes. 's Om ne peperkoek, 'n pond kazzen of voor de vrouw 'n nieve bloes. Da zulde dan wel laoten, d'n overkant voor ons dan wel afgedaon en andersom zalta d'ook zo zijn, da keuj' op ouw vingers wel naorgaon. Bij de previnsie praote z'alt over iselement. Wa bedoele ze daor mee, docht'k alt, maor ik deenk dank 't nou wel 'n eel ende deur en eeh! Ik wist da't nie kost, menister Maoy-weggen et'r ommers achter gestaon, da's zo'n beetjen de garansie da't nie deug of da't nie deur za gaon! DE banken hebben als dienstverlening voor de klanten tegenwoordig een geldautomaat in de muur. Pasje erin, pincode intikken en het apparaat levert het gevraagde bedrag. Voor veel mensen een uitkomst en ook zeer zeker voor de toeristen. In vier talen wor den zij op die geldspuwende machines wel kom geheten en ze kunnen zelfs de taal naar keuze invullen. Het werk voor de baliemedewerkers wordt er danig mee ver licht. Laatst zat die Duitse toeriste ook zonder onze bekende florijnen. Zij naar die 'flap- pentapper'. Pasje netjes ingevoerd, taal naar keuze ingevoerd, en hup daar kwam het pasje er weer uit. De handeling werd wel vier keer herhaald, maar geen geld. Dus toch maar die bank in. De directeur legde beleefd uit dat de pincode ingevoerd moest worden, anders ging het niet. De toeriste weer naar buiten. Even later stond ze weer terug in de bank. Nee hoor, er kwam geen 'flap' uit. Service staat bij de banken hoog in het vaandel, dus de directeur ging zelf maar eens poolshoogte nemen. „Laat u maar zien wat u dan allemaal doet," zei hij. Zij het pasje ingevoerd, de machine vroeg netjes welke taal, en zij drukte steevast op Engels. Maar dat begreep ze natuurlijk niet. Daarop drukte ze weer op een knop, waar na de machine keurig netjes het pasje retourneerde. „Als u nu gewoon meteen op de knop voor de Duitse uitleg drukt, zal het vast wel lukken," merkte de directeur droog op. j.' Pr y «w'i. TVv FOTO WIM KOOYMAN VOOR de meeste deelnemers plein'. Het merendeel van de de verwondingen opliep. Zoals wat er vorige zaterdag in Hulst voertuigen crashte al in de eer- deze deelnemer, die na een flin- weinig 'Gein op het plein' te ste bocht van het helling-par- ke smak met pijnlijke borst beleven. Eerder 'Pijn op het koers, waarbij menige inzitten- moest worden afgevoerd. TIJDENS de opnamen van Gein op het Plein in Hulst was het dringen geblazen om een goed plekje te bemachtigen. Twee in ventieve kijklustigen hadden zich op slimme wijze verzekerd van een goede uitkijkpost. Het is niet bekend of het duo er ook een paar kwartjes in heeft ge gooid. FOTO WIM KOOYMAN ER vallen teveel verkeersslacht offers op de Zeeuws-Vlaamse wegen en daar moet zoveel mo gelijk aan gedaan worden. Die stelling zal door iedereen wor den onderschreven. Fietsen is gezond en plezierig. Ook een stelling waar velen zich achter zullen scharen. Toch is fietsen over het fietspad van de Isabellaweg in IJzendij- ke niet plezierig, op den duur niet gezond en uiteindelijk zelfs levensgevaarlijk. De belevenis sen van een fietser: Zodra je IJzendijke hebt verlaten en richting Philippine over de Isa bellaweg wil koersen, dan kom je toch voor een verrassing te staan. Je verwacht een fietspad van zeker vijf tegels om daar eventueel samen met een colle ga-fietser of samen met je gezin over te kunnen fietsen. Niets is minder waar, want zodra je het 'fietspad', het mag de naam niet verdragen, bent opgereden zie je niets anders dan onkruid en heb je als je geluk hebt wel twee tegels om over te fietsen, als ze niet los liggen tenminste. Maar er komt verbetering als je enkele honderden meters verder rijdt. Maar liefst drie tegels tot je beschikking, maar dan ge beurt er iets wat bijna onver mijdelijk is, twee tegenliggers. Een uitwijkmogelijkheid is er niet, want dan kom je of in een weiland, de Leie of op de rijks weg terecht. Gelukkig hebben de tegenliggers, ook fietsers, ge duld en gebeuren er net geen ongelukken. Een fietstocht over dit fietspad is vragen om pro blemen. Doet Rijkswaterstaat dan niets aan het onderhoud of is er nooit actie gevoerd door bewoners van buurtschap Pyramide. Dit laatste is zeker gebeurd, maar wat was het antwoord... er wordt te weinig gebruik ge maakt van dit fietspad om er iets aan te doen. De jonge fiet sers uit het buurtschap Pyrami de moeten dan maar met de auto naar school worden ge bracht. Jammer voor het milieu. ■Een fietstocht over de Isabella weg is gewoon levensgevaarlijk. Of is het verwijderen van on kruid op dit fietspad ook al teveel gevraagd? (WvL) ^°or 7500 gulden kun je heel wat écht water kopen voor Ruanda. Het is een wat Nevelige kwestie. 'n Aardenburg draait men er niet omheen. '^°rdt inderdaad malen in moeilijke tijden voor die boeksehrij- Het is wel een beeldige dijk daar in Walsoorden. Gaan met die banaan. Het afval gaat terug naar de Bron. Misschien moet de omroep harder roepen. AAN cassières die tegenwoordig in een bouwmarkt werken, wor den heden ten dage heel wat eisen gesteld. Het is niet meer domweg het bedrag op de kassa intikken en afrekenen. Ge vraagd wordt of ze willen be stellen, etalages maken, orde nen, enzovoorts. In het westen van Zeeuws-Vlaanderen is een mondje Duits vanwege de vele toeristen ook niet weg. Geen vereiste, maar als je je talen spreekt is dat toch wel gemak kelijk. Laatst belde de cassière een klant met de mededeling dat haar bestelling was binnen gekomen. Van de andere kant kreeg ze te horen: „Ik begrijp niet." Bouwmarktmedewerkers zijn niet voor een gat te vangen, en van vele 'markten' thuis. Dus werd netjes in het Duits ge vraagd, „Sprechen Sie vielleicht Deutsch?" Nee dat was voor die mevrouw wat lastig. „Do you speak English?" Nee, die taal kende de klant ook niet. Onze cassière was van nog meer 'taai- markten' thuis en vroeg ten lan ge leste „Parlez vous Franfais, madame?" Helaas, op die golf lengte kon de conversatie ook niet gehouden worden. Toen kwam opeens de verrassende vraag van de klant: „Spreekt u misschien Russisch?" Nee, die taal was de baliemedewerkster nou net niet machtig! De klant gaf toen zelf maar de raad om haar man te bellen en te vertel len wat de bedoeling was. KORT VOOR de verhuizing ont dekt de Axelaar bij het oprui men van zijn schuurtje nog een paar oude verfblikken en wat batterijen. De gemeentelijke agenda geraadpleegd blijkt dat hij het rondje van de chemo-kar heeft gemist. Wat te doen?. Axel heeft geen depot voor klein che misch afval. En het spul in de milieu-box achterlaten voor de nieuwe bewoner stuit hem toch ook tegen de borst. De verlei ding het goedje in zijn vuilcon tainer te kiepen is groot maar zijn milieu-bewust geweten ver zet zich daar fel tegen. Op het moment dat zijn principes gaan glijden, brengt een collega het verlossende antwoord. 'Breng dat spul toch naar Terneuzen joh. Daar hebben ze een kring loopstation.' Natuurlijk, dat hij daar niet eerder aan heeft ge dacht. De expansie- en annexa tiedrift van Terneuzen is alom bekend. Het Scheldestadje heeft zowat alle taken met een regio naal karakter naar zich toege trokken. Terneuzen beheert de intergemeentelijke vuilstort plaats. Denkt in het groot en kijkt over gemeentegrenzen heen. Logisch dat daar een cen traal verzamelpunt is voor klein chemisch afval. Als de ambtenaar op het kring loopstation in Terneuzen de gif groene milieu-box uit Axel ont waart springen zijn ogen op groot alarm. „U komt uit Axel. Dan kunt u hier niet terecht," zegt hij vol walging. „We gaan niet voor alle inwoners van Zeeuws-Vlaanderen betalen." „Probeert u maar in Hontenisse, die gemeente werkt met Axel samen. Naar Hontenisse?. Met de auto helemaal naar Hontenisse. De ogen van de Axelaar vallen van ongeloof bijna uit de kassen. Ambtenaren van het rijk, pro vincie en gemeenten schrijven zich de vingers lam aan dikke milieubeleidsplannen waarin ze vertellen hoe we het best met ons milieu kunnen omgaan. Het autoverkeer moet minder. We mogen geen kilometer te veel rijden. We moeten ons groente-, fruit- en tuinafval scheiden van de rest van het huidhoudelijk afval. En als dank voor al die extra inspanning mogen we ons blauw betalen aan afvalstoffen heffingen, reinigingsrechten, verontreinigingsheffing en al lerlei andere milieubelastingen. En dan nog maak je het mee dat Terneuzen weigert een paar blikjes verf en een paar batte rijen van een milieu-bewuste burgerbuur in te nemen. Anderhalf uur later en tiental len milieu-onvriendelijke auto kilometers ontsnapt Zeeuws- Vlaanderen in een tot opslag plaats omgebouwde boeren schuur in Vogelwaarde, met een zeer behulpzame ambtenaar, aan een kleine milieu-ramp. Als het in Zeeuws-Vlaanderen ooit tot een gemeentelijke herinde ling moet komen, dan is duide lijk dat Hontenisse de aangewe zen plaats is voor de hoofdzetel. Die gemeente laat tenminste zien het algemeen belang van Zeeuws-Vlaanderen niet alleen in woorden maar ook in daden te dienen. (FD). KEVERS vormen een uitster vend ras. De Volkswagen-ke vers, bedoelen we. Maar er zijn er nog heel wat over, zoals tij dens een kever-meeting in Axel bleek. Waaronder heel fraaie exemplaren met mooie beschil deringen en spuitwerk. Wordt een echte kever-liefhebber met zo'n juweeltje geconfronteerd, dan gaat ie gegarandeerd plat. FOTO WIM KOOYMAN Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdragen deze week van Wim Kooiman, Frank Deij, Theo de La Rueile, Eugene Verstraeten, Wil Verherbrugge De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzendingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkingen belt u: 01150-18924. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Terneuzen. zaterdag 13 augustus ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderskerk): 10 u ds. A. Dingjan. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. P. Sol. Vlissingen ('t Anker): 9.15 u. ds. P. Sol. zondag 14 august HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Sint Baafskerk): 10.30 u. ds. H. Valk (SOW-dienst). Axel: 10 u. ds. J. Maasland. Biervliet: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar- v.d. Brug. Cadzand: 9.30 u. ds. Houwaart. Groede: 10 u ds. van Andel. Hoek: 10 u. ds. A.v.d. Maas. Hontenisse: 9.30 u. past. M. Rouw, Kuitaart. Hoofdplaat: dienst te Biervliet. Hulst: 11 u. past. M. Rouw, Kuit aart. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 9.30 u. ds. C.v. Duinen. Philippine: 10 u. ds. J. Kroeze. Sas van Gent: 10 u. Zie Philippine. Schoondijke: 10 u. dienst te Groe de. Sint Anna ter Muiden: 11 u. ds. Houwaart. Sint Kruis: 9 u. ds. H Valk. Sluiskil: dienst te Philippine. Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. ds. J. Boersma.; (Goede Herderskerk): 10 u. mw. T. Don, Graauw, 19 u. dhr. M. Rouw (Opstandingskerk): 10.30 u. ds. M. Heijting. (Zieken huis De Honte): 17.45 u. ds. C Hoogendoorn, Terneuzen. Waterlandkerkje: 10 u. dienst te Groede. IJzendijke: dienst te Biervliet. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzande: 11 u. ds. C.v. Duinen. GEREFORMEERDE KERKDIEN STEN Axel: 10 u. dhr. W. v.d. Griend, 17 u. ds. R. v. Elderen. Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. A. Bosch. (Opstandingskerk): 9 u. ds. L. de Ruiter. Zaamslag: 10 en 15 u. ds A. de Haan. Breskens: 9.30 u. ds. J. Leentfaar- v.d. Brug, 19 u. ds. J. van Oosten- brugge. Oostburg: 9.30 u. ds. M. Lorier. Schoondijke: 9.30 u. ds. Hooger- werf. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 u. leesdienst. 16.45 u. ds. A. Souman. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Souman. Terneuzen: 10 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 en 15 u. prof. K. Deddens, Biervliet. CHRISTELIJK GEREFORMEER DE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. van Ek. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zat. 19 u., zond. 10.30 u. (2/7-10/9: zo. 9.30 u.). Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H Maria Hemelvaart zat. 19 u. zond. 10 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemelvaart, zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper. zat. 19 u. zond. 10 u. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 10.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 9.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zónd. 10.30 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 10.30 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.00 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 9 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.00 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zat. 19.00 u. Sluiskil - St. Antonius. zond. 11.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zond. 10.30 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemelvaart, zat. 19 u. zond 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zat. 19 u. Verrezen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 9.30 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemelvaart, zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pastorie te bereiken. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J.v.d. Heijden, Clinge, tel. 01140-12230. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand 20 u. pastor F. Buysse, tel. 01176-1407. (bgg. Ziekenhuis Oostburg: tel. 01170-59000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, West dorpe, Sas van Gent, Zuiddorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. W. Vervaet, tel. 01155-61532. Aflevering 368 Thuisbezorgd nog wel, kregen we in kopie een oud liedjesschrift. Trix Dhaen-Hoefeijzers uit Clinge stak het in de bus. Het is een tamelijk oud schriftje, waar in keurig handschrift tal van bekende en minder bekende liedjes zijn neergeschreven. Onze hartelijke dank. Met het oog op de zomer, de tijd van de kennissen, kozen we voor: ALFRED Zie, ik ben zoo een aardigen kerel, Al de meisjes noem ik schoone perels Een vrouw kan mijn hart verblijden. Op kindermeiden ben ik verzot, Van de liefde ben ik niet verlegen Komt er mij zo een poesje tegen Dan ben ik er seffens bij En ik stap dan aan haar zij En praten wij stil en blij. Refrein: Van o beminde schoone vrouwen Vst zal ik het nooit berouwen, Want ik ben een jongeling, flink en galant En van ons grosschen rap al bij de hand. Moeder kan dat niet verdragen Want ze (zegt?) schier alle dagen: Stel het uit uw zinnen En luistert naar Alfred Waar ge uw gedacht op zet. 'k Ben onlangs naar de kermis getreden; 'k Had veel geld en ik was zeer tevreden. Ik dacht, 'k zal mij eens goed gaan vermaken En vreugde smaken; wat zoet genot Kom ik zoo des nachts twaalf uren Bij een meisje uit mijne geburen Dan spreek ik haar seffens aan: Wij zijn van dezelfde baan Mag ik met u mede huiswaarts gaan? Refrein: Onderweg zag zij mij geerne En zonder mij te sjeneren Gaf ik op haar wangen Een ferme zoen Zij begon te blozen en liet mij doen O daar stonden al mijn zinnen 'k Wou dan weederom beginnen Maar zij riep uit: Gij leelijken Alfred. Waar 'k mijn gedacht op zet. Overtijd, 'k zal 't u gaan verklaren Ben ik weederom aardig gevaren Op een morgen in ene stameneken Een sjiek cafeeken, door elk gekend, En terwijl de garcon mij bestelde Zoo van 't een en van 't ander vertelde Lonkte ik naar een madam En ik weet niet hoe het kwam Dat die mij in haar armen nam. Refrein: O, dat waren vieze streken Ik kon geen woordje niet meer spreken Maar 'k begon dat spelletje seffens te verstaan En ik vroeg haar zonder beven Mag ik u een tootje geven? Ze begon te blozen en ze liet mij doen En ik gaf op hare wangen Een ferme zoen. Zegegn dat we het honderd procent snappen is overdreven, maar we hebben toch wel in de kieren waar Alfred naar toe wil. Pegam.

de Stem | 1994 | | pagina 19