Belasting slikt btw-constructie Klooster Kermes houdt traditie in ere Ouderenzangkoor werkt aan speciaal optreden POLITIE RAPPORT DAG KLAPPER WEERMAI WILLY nheid I QVerlast veroorzakend bedrijf verhuist naar industrieterrein Abraham I*" f 60.' Gemeente Hulst kan ^stadskantoor-voordeeltje' van bijna zeven ton opstrijken Zomerse waarden lulieren 1RTING lliciteerd Eiteerd 14/8 Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd Getrouwd I Eerder nam de belastinginspec- I :eur een afwijzend standpunt in, I waarbij hij handelde in de geest I van een beschikking die de I staatssecretaris begin dit /jaar I liet uitgaan met betrekking tot I sale-lease-back constructies. I Maar omdat Hulst nog net voor eind vorig jaar de hele zaak had rondgebreid vindt de inspecteur |zi]n standpunt 'bij nader inzien I niet goed verdedigbaar'. „Gezien I de huidige jurisprudentie op het van de sale-lease-back I constructies zie ik thans geen I Mogelijkheden in casu tegen de I constructie op te treden", aldus I de inspecteur met pijn in het Ihart. Hulst wil van start met isolatieproject Stationsweg Doek valt voor brandweerkazerne Dranjebolwerk ZEELAND Kuststreek Onweer ULST an het huis ncocktail Ikje, jubileum, 1 verloving, tie, examen, |nz. 1.09 incl. BTW, |licht. Foto of 35 x 40 mm 3 tarieven op borden niet erd. geef uw tekst I af bij één van lelijke opgaven ccepteerd indien 1 zijn, ook indien Ivoegd is. pcht voor teksten te weigeren, chten bereiken kst behoudt de foor om de naam lekend te maken. ps Mertens in Breda, I Hulst. [erheyden. Wij gaan met z'n allen naar de Hoek, want Jan Mouwen krijgt op bezoek. Jan, Pa, gefeliciteerd, |sp, Bianca, Albert, Freddy en Robert. Peter Haak en Elly Cornelissens |2 aug. 1994. Hengstdijk. Wim Sylvie 112-08-1994. Terneuzen Chris Govers en Ella Baselier 112 aug. 1994. Halsteren Arjen Broeder en Belinda van Helvert. f2 aug. 1994. Oosterhout Natascha Smeekens en Adrienne Weterings. |12 aug. 1994. Oosterhout Pieter Wessels en Anja Kaashoek. 12 aug. 1994. Halsteren Renate L'abee en Lucien Braat. Breda 12-08-'94 Patrick van Beers en John van den Wijngaard. Prinsenbeek. 12-08-'94 Marco Braat en llonka Benjamins. Zevenbergen Jean-Maurice Brocatusen Anja Dam. Oud-Gastel Rico van Suchtelen van de Haare en Lianne v.d. List. 12 aug. 1994. Teteringen Marco de Geus en Patricia de Lange. 12-08-'94. Etten-Leur Edwin Leenaerts en Maaike Schepers Oud-Gastel Fred Verduyn en Ingrid Koevoets. 12 aug. '94. Etten-Leur Arnaud Allonsius en Jolanda Staal. 12 aug. 1994. Terneuzen André Schijvenaars en Erika Mellisant. Fijnaart Harris van den Bemd en Chris Janssen. 12 aug. '94. Sprundei Fred Verduyn en Ingrid Koevoets. Oudenbosch. ly8n onze verslaggever geikant - Het dorp Heikant Lyordt verlost van het nogal Lt overlast veroorzakende I bedrijf Dacotherm aan de jfagdalenastraat. De ge beente en het bedrijf hebben een akkoord bereikt over een verhuizing naar het indus- I trieterrein Hogeweg. IDacotherm krijgt op het bedrijf- Dep i een kreeftesaus, garn' eletjes, garni yffie J sterrein anderhalve hectare grond, ter waarde van 750.000 gulden. In ruil daarvoor mag de gemeente dan de eigendommen op. de Magdalenastraat. 18 heb ben. Het is de bedoeling dat daar dan woningen komen. Dacotherm maakt prefab dak platen en dakelementen. In eer ste instantie in een voormalige vlasloods aan de Warandestraat te Sint-Jansteen, maar vorig jaar kocht men het perceel in de Magdalenastraat. Daar is inmid dels een deel van de produktie naartoe gegaan. Inmiddels is ook al bouwvergun ning verleend voor een nieuwe opslagloods. Maar de expansie van het inmiddels 45 werkne mers tellende bedrijf gaat ver der. Eigenaar C. de Kerf heeft vergevorderde plannen om er ook een kantoor te bouwen en de naastgelegen bedrijfspanden op het perceel Polenlaan 34 te ko pen. Hoewel het bedrijf voldoet aan alle milieu-eisen komen er bij de gemeente toch regelmatig klach ten van omwonenden binnen. Vooral omdat er zowel 's avonds als 's ochtends buiten de bij de vergunningsaanvraag opgegeven tijden wordt gewerkt. Ook de af- en aanrijdende vrachtauto's ver oorzaken veel overlast. Toen de milieuvergunning werd afgege ven ging men nog uit van drie vrachtwagens per dag. Dat zijn er nu al vijftien. Een verdere groei van het be drijf, zo stellen B en W van Hulst, kan alleen nog maar meer problemen voor de buurt opleve ren. Reden voor het college om met De Kerf in overleg te treden. Daarbij is het ruil-akkoord uit de bus gekomen. Het komt er op neer dat de eigendommen in de Magdalenastraat de gemeente driekwart miljoen kosten. „Gelet op het belang van deze bedrijfs- verplaatsing vinden wij dit ech ter redelijk", aldus B en W. De transactie moet nog wel wor den goedgekeurd door de ge meenteraad. Die komt weer bij een op donderdag 25 augustus, om 19.30 uur in het stadhuis. I van onze verslaggever jlemeuzen - De belastin ginspecteur in Terneuzen Ijieeft met pijn in het hart I alsnog de zogenaamde sa- lle-lease-back constructie Irond het nieuwe Hulster ■stadskantoor goedgekeurd. [Dat betekent dat de ge meente Hulst een btw- voordeeltje van bijna ze- 1 ven ton kan opstrijken. [Deconstructie houdt in dat de economische eigendom van het [nieuwe Hulster stadskantoor is [overgedragen aan een stichting. Die verhuurt het gebouw dan weer aan de gemeente. Het ge- van een en ander is dat de I gemeente de betaalde btw over de bouwkosten in één keer terug en die over termijn van I tien tot vijftien jaar moet terug betalen Dat levert een rente- I voordeel op van 670.000 gulden. Bouwkosten I Met de drie ton minder bouw- I kosten betekent dit dat het I stadskantoor bijna een miljoen I gulden minder heeft gekost dan I geraamd. De 670.000 gulden van btw-constructie zijn nu in prin- lope vrij besteedbaar. Ideeën I omtrent de besteding zijn er nog Ituet. Het voordeeltje wordt be- I 'rokken bij het opstellen van de I gemeentebegroting voor volgend I jaar. ■Volgens chef financiën Fr. Col- Ittan is het verstandig dat geld ■achter de hand te houden, omdat Ier nog veel onduidelijkheden lajn over de algemene uitkering luie de gemeente van het Rijk [kfjgt. [Van onze verslaggever [Hulst - De gemeente Hulst wil [een gevelisolatieproject uitvoe- rei aan de Stationsweg in Hulst, [kan de hand van metingen is [gebleken dat negen woningen [voor isolatie in aanmerking ko luren. Eén bewoner heeft echter p kennen gegeven niet mee te pillen doen. IJe kosten van het project wor- p geraamd op 77.000 gulden, J®aar dat geld krijgt de gemeente «V van de provincie. De Sta- 'onsweg is een weg met een zeer [grote verkeersintensiteit. Tegen aar 2003 zullen er per et- aal bijna 11.000 voertuigen I passeren en dat betekent een puike geluidsbelasting. I Van onze verslaggever ,„f. Vooruitlopend op het Le,nnêsPr°ject bodemveront- U l ®lnS Oranjebolwerk in hwL moet de voormalige So t erne daar worden h!' "uJoe »oest gewacht wor- wotorclub de Mikes j0nj™eu.w onderkomen had ge- un rf11 n'euwe clubgebouw °e Kreekzoom is nu gereed, 1slopershamer kan vallen. »appnUW?roepen van carnavals- öin „1 n°S in hot gebouw gckrpo jV6St' hebben 'O horen ber hffn f ze voor 1 septem- )p„i p.and moeten ontruimen, "kost 45.000 gulden. Van onze correspondente Kloosterzande - In de groe ne long van Zeeuws-Vlaan deren wordt goed kermis ge vierd. De eerste kermis is steeds rond de eerste zondag in juli tijdens de Clooster- straatfeesten met als cen trum het Hof in Zandeplein en de tweede kermis vindt plaats rond 15 augustus op en rond het Marijkeplein met Alf Oest. Een traditie die in ere wordt gehouden, Alf Oest, voor niet Zeeuws-Vla mingen een eigenaardig woord. Carlo Buysrogge, die graag de geschiedenis van zijn streek be studeert, heeft er snel een ant woord op. „Het betekent ge woon half oogst. Het woord oogst is afgeleid van augustus, de oogstmaand." Voor de inwoners van Klooster zande in ieder geval reden om iets te vieren. Zaterdag, zondag en maandag staat er op het Marijkeplein een aantal attrac ties en drie horecabedrijven houden maandag 15 augustus tussen 19.00 en 22.00 uur een wedstrijd voor teams van zes personen. „Gezelschapsspelen, gewoon voor het plezier. De straat wordt dan afgesloten, be halve voor de bus, en we maken leut zoals in het verleden," vefd telt een van hen. Aantekeningen Carlo Buysrogge duikt in zijn aantekeningen en komt met de volgende historische gegevens. „Rond alf oest, moest den wit ten oest binnen in het Land van Hulst. Daar bedoelde men tar we en gerst mee. Ook het vlas was rond die tijd rijp en werd afgereden. Deze gewassen ston- De oogst van 1933. den dan gestuikt te drogen op het veld." Volgens Buysrogge kennen maar weinigen de betekenis van alf oest. „Koningin Wilhelmina begreep het ook niet. Toe ze bij een streekbezoek in 1907 aan burgemeester Rosseel van Osse- nisse vroeg hoe het in zijn ge meente ging, antwoordde hij: Oh, majesteit, den oest stoa puik. Koningin Wilhelmina antwoordde met: Ik wist niet dat er in uw gemeente ook oesters gekweekt werden. Vanouds is het met alf oest in Kloosterzande ook kloosterker mes. Vroeger stonden de zweef molen (zwier), een ballengooi- Kinderen bij de draaimolen op de Klooster Kermes van 1935. FOTO'S C. BUYSROGGE tent, schommels, een touwtrek- kraam en andere attracties op gesteld rond de cafés. Voor de ouderen waren er de volksspe len zoals pieren, gaaibollen, krulbollen en schieten. Dat prangsken schieten kon zowel op liggende als staande wip. Het gaaischieten gebeurde niet met bogen voorzien van een vizier. „Met pijlen met een stomp uiteinde moest men pro beren houten klosjes waaraan een veertje zat van een pin te schieten. Hoe hoger of verder de vogels stonden, hoe groter de waarde," aldus Buysrogge. Hij vertelt hoe rond de eeuw wisseling de muziek op de kiosk speelde en hoe de cafeetjes vol stroomden. Namen als Jo Leys en de Darlingboys horen bij die tijd. „En ook de vloaien die gebakken werden en makron- koekjes, stroop en rozijntjes waren feestelijke ingrediënten. De meer gegoede burgers deden zich te goed aan paling in het groen." Nostalgie De nostalgie naar vroeger wordt levend gehouden in Kloosterzande. De tweede ker mes met alf oest is er nog steeds. Wel heeft de draaimolen plaats gemaakt voor een ultra modern elektronisch feestpaleis en lijkt de rinkelende boksbal niet echt op de Kop van Jut, maar het vertier is er nog steeds. „En dat geldt ook voor de schietingen en de volksspelen. En zij die houden van gebakken paling of paling in 't groen kunnen ook terecht en de vlaaien gaan er bij ons nog steeds in als peperkoek," lacht Buysrogge. Van onze correspondente Hulst - Het ouderenzangkoor Hulst hervat woensdag 17 augustus de repetities en werkt aan een speciaal optre den. Oud-onderwijzeres Gerda de Rijk zwaait momenteel de diri geerstok en het koor wil een programma van een dik half uur instuderen met begeleiding van het seniorenorkest The Old-Ti- mers. Het programma bestaat vooral uit Vlaamse volksliedjes uit het befaamde boek Kun je nog zingen, zing dan mee. Er is een aantal composities van Emiel Hullebroeck bij. „Prettige melodietjes die we graag instu deren en die we zullen uitvoeren voor belangstellenden. De be doeling is in december of januari in het dienstencentrum de Lieve in Hulst," vertelt een van de leden. Het koor heeft 32 leden: 24 da mes en 8 heren. Er wordt weke lijks gerepeteerd op woensdag van 15.00 tot 16.00 uur in de Lieve. Nieuwe leden zijn wel kom. Iedereen vanaf 55 jaar kan lid worden. Het koor heeft momenteel een organist-begeleider. De jongste organist die het koor ooit gehad heeft. Günther Sturms, die orgel studeert aan de Zeeuwse Mu ziekschool is zestien jaar en voelt zich goed thuis tussen de ouderen. Zij die zich willen aansluiten kunnen woensdag gewoon bin nenlopen en eens meeluisteren en -zingen. ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1994 Zware schade Hulst - Bij een verkeersonge val op de kruising Absdaalse- weg-Hogeweg in Hulst werd gistermiddag de motor van een 25-jarige inwoner uit Zaamslag zwaar beschadigd. De man zelf bleef ongedeerd. Hij kwam op het kruispunt in aanrijding met een bestelauto bestuurd door een 43-jarige inwoner uit Hulst, die linksaf sloeg en de hem uit tegenover gestelde richting naderende motorrijder te laat in het oog kreeg. Bij de botsing kwam deze te vallen. De motor schoof over het wegdek en kwam tot stilstand tegen een op dat moment passerende personenauto bestuurd door een 23-jarige man uit St.-Jan steen. Ook de beide bij het ongeval betrokken auto's lie pen lichte schade op. Vernielingen Terneuzen - Een 49-jarige man uit Terneuzen deed giste ren bij de politie in zijn woon plaats aangifte van vernielin gen aan een schoolgebouw aan het Schuttershof in Terneu zen. In de periode tussen 9 en 12 augustus zijn van het pand twee ruiten ingegooid. Verder wafen de muren besmeurd met verf. Inbraken Terneuzen - In de nacht van donderdag op vrijdag werd in Terneuzen in twee gepar- keerdstaande personenauto's en een woning ingebroken. Een man uit Rotterdam deed bij de politie aangifte van diefstal uit zijn wagen. Buit: een autoradio. Ook uit een op een bedrijfsterrein aan de Duitslandweg geparkeerd staande vrachtauto van een 49-jarige Terneuzenaar, ver dween die nacht de autoradio. Ten slotte deed een 36-jarige bewoner van een pand aan de Willem Barentzstraat aangifte van inbraak. Hij mist een ge ring geldbedrag. Geen voorrang Vogelwaarde - Bij een aanrij ding op de kruising Margaret- sedijk-Rapenburg werden donderdagavond twee perso nenauto's zwaar beschadigd. De bestuurders bleven onge deerd. Het ongeval gebeurde doordat een 29-jarige automo bilist uit Amsterdam geen voorrang verleende aan een 24-jarige bestuurder van een personenauto uit Kloosterzan de. DESTEM ZATERDAG HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 14 uur, bief- stukkaarting. NIEUW-NAMEN - Café Van de Velde-Picavet, 14.30 uur, schieting. ZUIDDORPE - Café 't Gemeentehuis, 14 uur, schieting. TERNEUZEN - 't Schelpenhoekje, 14 uur, bieden en jokeren. HULST - Café De Kroon, 14.30 uur, schieting. OSSENISSE - Camping De ZEemeeuw, 15 uur, schieting. ZONDAG HENGSTDIJK - Camping De Vogel, 10 uur, kaarting. KIELDRECHT - 't Sleepbootje. 15 uur, schieting. LAMSW AARDE - Café De Lamsoren, 14.30 uur, schieting De Vrede. Morgen gaan we het al merken, hét warme weer keert terug Vandaag én ook morgen wijst daar weinig op, maar vanaf maandag gaan we weer naar zomerse waarden, middagtempera- turen van 25 graden én meer Dat alles wordt veroorzaakt door een hogedrukgebied dat vandaag boven ons ligt, dit gebied met een kerndruk van 1030 Hectopascal schuift langzaam naar het oosten en brengt een andere luchtstroom op gang, de koele en vochtige zeelucht maakt dan plaats voor warme en droge continentale lucht. Dat betekent echter wel dat na de aanvankelijke bewolkte hemel van vandaag, er twee schier wolkenloze dagen volgen en we dinsdag alweer ernstig rekening moeten houden met in de namidddag of avond onweersbuien Dat betekent dinsdag temperaturen tussen 27 en 30 graden. Het enigste verschil met de warme periode die achter ons ligt is dat het 's nachts aangenamer wordt. Een onweersstoring die ons vanaf maandag bedreigt kan op z'n vroegst zoals u al kon lezen ons dinsdag bereiken. Het hogedrukgebied houdt deze uit Frankrijk afkomstige storing halverwege België tegen. Dat is de computerberekening, maar voor hetzelfde geld schuift het onweer al op tot boven onze streken. Als we alles in cijfers weergeven ziet de voorspelling er als volgt uit: vandaag een pal noordelijke wind, middagtemperaturen tussen 18 en 20 graden, komende nacht 11 graden. We beginnen met bewolking die boven de kuststreek langdurig kan blijven hangen. De wind is voelbaar met 4 Beaufort. Morgen is de bewolking niet meer aanwezig aan de kust, de wind is dan noord-oost, minder sterk dan vandaag met 2 Beaufort, de temperaturen stijgen al naar 23 graden, 's nachts eveneens 11 graden. Het wordt zonnig met een verdwaalde stapelwolk, kortom best een leuke dag. Maandag zijn er zelfs geen stapelwolken meer én schijnt de zon ongehinderd de gehele dag, het wordt dan ook 24 tot 26 graden, 's nachts zelfs maar 10 graden. Dat wordt veroorzaakt door de uitstraling van de heldere hemel. De zon schijnt in deze periode nog 'maar' 15 uur en dat betekent een toenemende nachtelijke uitstraling bij een heldere hemel. In de winter zou dit tot forse temperaturen ónder nul aanleiding geven. Dinsdag neemt de kans op onweer snel toe en dat nadat het overdag 27 tot 29 misschien wel 30 graden is geweest. De wind is dinsdag zuid-oost met een kracht van 3 Beaufort. Aangezien de wind uit een gebied komt waar het nu 30 tot 35 graden is met redelijk wat onweer is alles verklaarbaar. Hoe was het 'weer op 13 augustus vorig jaar? Het was overdag 20.4 graden, 's nachts 11.3, het regende 2.2 mm en de zon scheen 3 uur en 50 minuten. De extreme temperaturen op 13 augustus sinds 1900: in 1908 was het 'snachts 5.9 graden en in 1911 33.2 graden! De specifieke vakantielanden geven zeer hoge temperaturen te zien, Noord-Spanje en Italië, 25 tot 30 graden, Zuid-Spanje, Zuid- Italië 30 tot 35 graden. Griekenland zelfs meer dan 35 graden. Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en de Oost-Europese landen worden geteisterd door onweer. Engeland, Schotland en de Scandinavische landen sterk wisselend weer bij temperaturen tussen 15 en 20 graden. De weerspreuken: 'Het weer is ons goed gezind, er valt geen regen en er is geen harde wind', 'Beleven we de hondsdagen (16, 17 en 18 aug.) met veel regen, dan komen we slechte tijden tegen.' (ADVERTENTIE 75-jaar jubileum aktie Bij een aankoop van minimaal '25,- ontvangt u in al onze zaken een kraslot: u ziet meteen wat u kunt winnen! Terneuzen Noordstraat 6 (v.h. Foto But) 01150 21575 Hulst 's-Gravenhofplein 8 01140-16162 FOTO I Aklie loopt lol 31 aug, 1994 IVERSCHOORE

de Stem | 1994 | | pagina 15