IJSJE HET REGENT KASSA KORTINGEN 55, ujoon j 98 Nog geen afspraken over zorg, studiefinanciering bekort Apart opvangcentrum voor 'asieltoeristen' Gloude al vice 662 B8 Rosa Service 076-421370 Nymf Linda Sex v.achter Grieks Leger neemt hoofdstad Burundi in Horeca grote verliezer WK-voetbal 'Verhoging prijs koffie komt te vroeg' "Provincie te laks met geld' [N dreigen met luchtaanvallen Clinton wil liet voor rechter fazi-betogingen rerboden bem krijgt [oneervol ontslag Nieuw schandaal [rond Benetton [Kort geding over jvaste boekenprijs Grete Koens faalt Douwe Egberts België voert nog geen prijsstijging door extra kassa-korting op alle reeds afgeprijsde toonzaalmodellen. A PIET KLERKX Westerterp wint carpool-strijd Justitie pakt pseudo-vluchtelingen aan De 'groene' koel en vriesapparatuur van Siemens 5 Tot en met 27 augustus krijgt u bij Torro een gratis Kortingsmunt bij uw boodschappen*. Tegen inlevering van deze munt krijgt u een topprodukt voor de halve prijs. •bij minimale bwtcding van f10,- Boerencake, van de bakkerijafdelinj pak 800 gram I Veel bewolking zonwering/rolluiken kunststof en aluminium ramen en en elbü*5 serres met schuifdak gevelproduk tel Bredaseweg 106 Oosterhout 01 DE STEM L/ Vandaag veel bewolking en buien, plaatselijk H met onweer, later op de dag enkele opklaringen en afnemende buiigheid. Alpro dessert, nieuw produki I v. d. Moortele, hazelnoot, I pak 525 gram I y flaribo. orj uitdeelzakken mini 'Z'J S°udbeertjes 250 gram of uitdeelzakken minimix 250 gram Page plus tissue keukenpapier, 2 rollen 3 Brise clip-on, I ^luchtverfrisser voor I auto 1 stuk I SP VFRSE WORST 1000 gram 44-r92T A l-32'°L lijn tuis and p.m. >ex gpm 10 en de, lieve an Huize 33. vrouwen. 10.324.02. urnen: gü! 1gpm. massages Dordrecht gevr. apart met an van de 3pm. live. 682-2167 z. 24 jaar, 22 jaar. BREDA Privé. 7 Dagen per| week, ook za. en zondag Tel. 076-208861. VOOR echt privé en genot Bij ons word je niet bedot' Nieuw Dolty. 076-202513^ Escort bem. aan huis/hotel Dame-SM-slavin-gig£!2.s B.g.g.06-52747392. Marcha achterlangs IgP"1 06-96.18 Draai me maar om! 1 9Pm 06-320.320.06 Gratis telefoonsex voor vrouwen 06-4311 of 4611 mannen bellen voor 1,- P g. telefoonsex Of-jKg sex direct 0°"°845 top contact 06-9 hete meiden 06-f< Gay Café Brabant 06-320.321.13 ƒ1,- P-m- OranjeBitter Weg vrij voor 4paars' „liddelburg - De griffie van de provincie Zeeland heeft de pro- inciale financiën nog niet op or- 4e. Vorig jaar had een register accountant al scherpe kritiek op de jaarrekening 1992. De admini stratie was dermate slordig dat Zeeland tonnen misliep aan sub sidies. Dit jaar levert de huis-ac- .countant andermaal kritiek. Er Schort onder meer een hoop aan de controle op de bijverdiensten van wachtgelders, k ZIE ZEELAND-C1 [Sarajevo - De VN hebben ge- Idreigd de Navo te vragen lucht- [aanv allen uit te voeren op stellin gen van de Bosnische Serviërs en pe moslims als beide partijen ■zich niet houden aan een staakt- jhet-vuren binnen de veiligheids- [zone van de Bosnische hoofdstad Sarajevo. [Washington - De Amerikaanse resident Bill Clinton heeft de ichtbank van de staat Arkansas Taagd af te zien van een pro- tegen hem. Een vroegere me iewerkster van de president, laula Corbin Jones, heeft de pre sident wegens ongewenste inti- iteiten aangeklaagd. Clinton jntkent en vindt dat hij niet ver- jordeeld kan worden wegens zijn Onschendbaarheid als president. Bonn - In Duitsland zijn alle neo- pzistische bijeenkomsten en de- [monstraties voor komend week- lend verboden. Niettemin vrezen jde autoriteiten een zaterdag en bondag vol rechts geweld, wan- jneer de sterfdag van de nazi Ru- jdolf Hess wordt herdacht. Het heo-nazidom in Duitsland ziet pess als held en martelaar. ZIE BUITENLAND - A4 Formateur W. Kok (links) staat de pers te woord tijdens zijn wandeling die hij na de formatie-onderhandelingen' rond de Hofvijver maakte. 'foto anp jüen Haag - Burgemeester H. [Rem van Brunssum wordt on eervol ontslagen. Minister De IGraaff-Nauta van Binnenlandse Zaken vindt dat de van corruptie [verdachte PvdA'er zich niet heeft gedragen zoals het een burge meester betaamt. ZIE BINNENLAND - A3 Londen - Een nieuw schandaal dreigt voor de Formule- 1-renstal pn Benetton, de werkgever van [coureur Jos Verstappen. Het Ita- panse team zou hebben ge weid met de technische uitvoe rig van de bolide om het bijtan ken te versnellen. Mede daardoor N de wagen van Verstappen in nockenheim vlam hebben gevat. "zie sport - bi Geniet van 2 kanten IgP"1 iRrgen op Zoom - De Bergse 06-320.320.14 boekhandelaar F. Reiber heeft kort geding aangespannen 0.n de Koninklijke Vereeniging r ^vordering van de belangen *5 Boekhandels. De KVB heeft en van hem in beslag geno- j,® om<^a' Reiber die voor min- aan de vastgestelde verkoop- ■J verkocht. Reiber vindt de fcroik kenPrïjs machtsmis- ZIE GIDS-Dl Bujumbura (rtr) - Zwaarbewa pende militairen hebben gisteren de hoofdstad van Burundi, Bu jumbura, hermetisch afgesloten. De autoriteiten willen op deze manier voorkomen dat door sta kingen en etnisch geweld een burgeroorlog uitbreekt. De afgelopen dagen kwamen bij onlusten in de Burundese hoofd stad vijftien mensen om het le ven. De rellen leidden ertoe dat de internationale hulpleveranties aan de vluchtelingen in Ruanda en Oost-Zaïre werden ontregeld. Militairen zijn gestationeerd bij alle toegangswegen naar Bujum bura en in de noordelijke stads wijken, waar de rellen het he vigst waren en jonge Tutsi's be toogden dat zij alle Hutu's zou den vermoorden. Aanleiding voor de ongeregeld heden en de stakingsacties vorm de de arrestatie zondag van Ma- thias Hitimana, een oppositielei der van een Tutsi-partij. VANDAAG IN DEZE KRANT Grete Koens faalde bij de EK atletiek in Helsinki in de finale van de 3000 meter. De Arnhemse, die had gedacht een voorna me rol te kunnen vertol ken, eindigde als vijftien de en laatste. ZIE SPORT-B1 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van een verslaggever Amsterdam - De 20.000 cafés en restaurants - ongeveer de helft van het totaal aantal horeca bedrijven in Nederland - hebben puur door het WK-voetbal tussen de 90 en 120 miljoen gulden minder omgezet dan in dezelfde perio de (half juni - half juli) van 1993. De kijkcijfers van de NOS lijken deze cijfers van het Bedrijfschap Horeca te bevestigen. De tweede helft van de wedstrijd Nederland-Ier- land bijvoorbeeld is door 7.398.000 mensen thuis bekeken en door 232.900 mensen in een horecagele genheid; de wedstrijd Nederland-Brazilië trok 6.576.000 thuis- en 616.500 cafékijkers. De cijfers zijn vooral van belang, omdat NOS en Koninklijke Horeca Nederland binnenkort gaan onderhandelen over de heffing die horecabedrijven met een tv of een grootbeeldscherm moeten betalen voor het doorgeven van uitzendingen. Dat 77 procent van de restaurants tijdens de wed strijden te maken had met een omzetdaling van ge middeld 53 procent is niet zo verwonderlijk: eten en tv kijken gaan niet zo best samen. Van de cafés met tv of grootbeeldscherm zag slechts 27 procent de omzet stijgen; 56 procent signaleerde een omzetdaling. Op de volgende pagina's: Achtergrond - Paars wordt kor daat kabinet Portretten - De architecten Reportage - 'Kijk, daar loopt Kok' Commentaar Van onze Haagse redactie Den Haag - De weg is vrij voor het aantreden van een paars kabinet onder leiding van premier Kok. De laat ste programmatische ob stakels zijn opgeruimd. De onderhandelaars Wallage (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) leggen het akkoord morgen ter goedkeuring voor aan hun fracties. De enige programmatische moei lijkheid die nog opnieuw kan op doemen, is de volksgezondheid. Formateur Kok heeft zijn voor stel om 2,5 miljard gulden te be zuinigen inmiddels verlaagd naar twee miljard. De drie fracties vinden dat nog steeds te veel, zegt D66-volksgezondheidsspe- cialist Kohnstamm. De onderhandelaars hebben er in hun laatste sessie gisteren niet meer over gesproken. „De discus sie is verdampt," aldus de woord voerder van de formateur. Volgens Kohnstamm zijn er in derdaad geen afspraken gemaakt over hoe de bezuinigingen vorm moeten krijgen en moet Kok 'het zelf maar oplossen'. Er worden echter geen politieke moeilijkhe den meer over verwacht. Geen haastklus De fracties van PvdA, WD en D66 krijgen morgen pas het ak koord voorgelegd. Aanvankelijk zou dat \andaag al gebeuren. Maar Kok wil van het regeerak koord geen haastklus maken en gebruikt daarom vandaag om in overleg met de onderhandelaars het akkoord in alle rust vast te stellen. „Hij wil het akkoord niet afjakkeren. Hij wil dat het goed in elkaar zit," aldus zijn woord voerder. De kans dat de fracties morgen nog grote wijzigingen aanbren gen in het akkoord is vrijwel uit gesloten. Formateur Kok heeft van de drie onderhandelaars de toezegging dat zij het akkoord in hun fracties zullen verdedigen. Wanneer de fracties de hoofdlij nen van het paarse akkoord zou den afwijzen, halen zij hun eigen onderhandelaars onderuit. De bedoeling is dat kleine wijzi gingen van de kant van de frac ties morgen door de onderhande laars met de formateur worden bekeken. Daarna wil Kok met de onderhandelaars de zetelverde ling vaststellen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ADVERTENTIE Herkenbaar aan de sticker. Dat scheelt tot meer dan in uw voordeel! »o BOULEVARD j WAALWIJK AMERSFOORT Van onze verslaggevers Breda - De Consumentenbond vindt het weliswaar 'logisch' dat de winkelprijs van een pak koffie omhoog moet, maar meent dat de deze week afgekondigde prijsstijging te vroeg komt. De hogere prijs van de grondstof kan voor de groothandelaren in Neder land immers nu nog niet voel baar zijn. Volgens de Consumentenbond zijn de prijzen voor een half pond koffie op de wereldmarkt de laat ste twee maanden gemiddeld 1,10 gestegen; in dezelfde periode stegen de winkelprijzen ongeveer 1,15. B. van Dijck van de Consumen tenbond: „De prijs van de grond stof stijgt, dus er zit wel logica in de redenering van de koffiebran- ders dat ze ook de winkelprijs moeten verhogen. Maar normaal zitten er enkele maanden tussen een prijsverandering op de we reldmarkt en een verandering van de consumentenprijs." Verboden Maandag kondigde marktleider Douwe Egberts aan dat de prijs van een halfponds pak roodmerk met zestig cent verhoogd wordt tot rond de vier gulden. Tegelij kertijd maakte Albert Heijn be kend dat de prijs van het huis merk volgende week eveneens omhoog gaat. Een half pond van het populaire Perla Mild gaat 3,85 kosten. Volgens Van Dijck is hier geen sprake van een verboden prijsaf spraak tussen twee fabrikanten. „Dat zou pas het geval zijn als Douwe Egberts en Albert Heijn precies dezelfde winkelprijzen voor hun koffie4gaan berekenen. Of als ze slechts een paar centen uit elkaar gaan zitten." Eigen beleid Douwe Egberts in België ziet geen aanleiding om de koffieprij zen, net als in Nederland, te ver hogen. Het bedrijf zegt nog on voldoende zicht te hebben op de prijsontwikkelingen op de we reldmarkt. Het feit dat een onderneming in twee buurlanden een verschil lend beleid voert, heeft onder meer te maken met de strategie van het Amerikaanse moeder concern Sara Lee, dat iedere lo kale maatschappij zelf haar prij zen- en voorraadbeleid laat be palen. Maar daarnaast is volgens Walter Van Lommei van Douwe Egberts in Grimbergen de marktsituatie in België ook totaal anders dan in Nederland. Belgen drinken per hoofd minder koffie dan Neder landers. Bovendien bepaalt de distribu tiesector veel sterker dan in ons land de verkoopprijzen, op basis van voorraden en marktontwik kelingen. „Koffie is altijd een lokkertje om publiek naar de su permarkten te krijgen," zegt Van Lommei. „De distributiesector probeert daarom de prijzen zo laag mogelijk te houden." In België zijn eind juli de prijzen van koffie al eens verhoogd. De prijs van 250 gram 'desertkoffie' - zeg maar 'roodmerk' - van Douwe Egberts schommelt nu rond de 3,60 gulden. Van Lommei vindt de commotie rond de koffieprijzen misplaatst. „Natuurlijk is koffie na aardolie het tweede belangrijkste produkt op de wereldmarkt. Maar als je nagaat wat die gestegen prijzen betekenen voor de consument, dan valt het wel mee. Een modaal gezin in België verbruikt per maand 1,5 kilo koffie. Als de prij zen met 10 frank per pakje stij gen, scheelt dat nauwelijks op het gezinsbudget." Smaak Dus het heeft ook geen zin voor Nederlanders om in België koffie te kopen? „Ik denk het niet," zegt Van Lommei. „Het loont amper en bovendien is er een smaakverschil. Roodmerk van Douwe Egberts smaakt dui delijk anders dan de vergelijkba re desertkoffie van DE in België. En bij koffie blijkt de smaakge- woonte nu eenmaal de allesbepa lende factor." 710311' 00021 I I DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Tjerk Westerterp blij met zijn overwinning. FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Amsterdam/Ulvenhout Ulvenhouter Tjerk Westerterp, oud minister van Verkeer, heeft zijn juridische strijd tegen de car- poolstrook op rijksweg Al tussen Bussum en Amsterdam gewon nen. De rechtbank van Amsterdam heeft hem gisteren ontslagen van rechtsvervolging, nadat hij tien maanden geleden bekeurd was omdat hij zonder passagiers op de carpoolstrook had gereden. Het feit werd wel bewezen geacht, maar is volgens de rechtbank niet strafbaar. De oud-bewindsman uit.Ulvenhout reageerde bijzonder tevre den. „Dit is een fantastische zaak. Over de hele linie hebben we gewonnen," aldus Westerterp. „Deze uitspraak betekent dat de carpoolstrook voor iedereen openstaat. Iedereen mag erop rijden. Want ben je geen carpooler, dan kun je daarvoor toch niet ver volgd Worden." VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze verslaggeefster Riet Pijnappels Breda - Justitie wil op korte termijn de zogeheten 'asieltoeris ten' gaan samenbrengen in één opvangcentrum in het noord oosten van het land. De exacte locatie wordt later deze week bekend. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie, V. Holtes, gisteren tegenover De Stem bevestigd. Volgens Holtes wordt 'gedacht aan een concentratie van afhan deling'. Justitie wil op deze ma nier voorkomen dat de pseudo- asielzoekers door het land gaan zwerven. Bovendien hoopt men hen zo snel mogelijk te kunnen uitwijzen, het zogenaamde lik-op-stuk-beleid De minister moet nog zijn goed keuring geven aan het plan. 'Asieltoeristen' zijn vooral jonge Oosteuropeanen (onder andere ADVERTENTIE Energiezuinig en milieuvriendelijk Be! het Siemens Infocentrum 070-333 25 70/29 30 Siemens. Doordacht en duurzaam uit Rusland, Roemenië en Slowa kije) die naar Nederland komen met geen ander doel dan een goedkope vakantie. Het misbruik is mogelijk doordat iedere asiel zoeker in principe recht heeft op dezelfde procedure, die enkele weken duurt. Ook als de nieuwe maatregel van kracht is, houdt de asielzoeker het recht om bezwaar aan te te kenen. Vorige week maakte het ministe rie van Justitie na een spoedover leg bekend zo snel mogelijk maatregelen te zullen treffen om een einde te maken aan het asiel toerisme. De laatste weken komen er vol gens Justitie gemiddeld 250 aan vragen per week van pseudo- asielzoekers. Dit leidt tot forse overbezetting van opvangcentra, wat ten koste gaat van mensen die wel op goede gronden asiel aanvragen. Volgens Holtes zijn asieltoeristen eenvoudig te ontmaskeren omdat ze vaak geen goede argumenten hebben om naar Nederland te ko men en soms zelfs gewoon toege ven dat ze hier niet willen blij ven. Het aantal asielzoekers blijft on dertussen toenemen. Bijna 30.000 buitenlanders hebben zich sinds 1 januari in Nederland gemeld voor politiek asiel. Gedurende de eerste zeven maanden vorig jaar waren dat er 16.000. Ook het aantal uitzettingen neemt toe. Justitie heeft dit jaar tot nu toe 15.000 vreemdelingen het land uitgezet. In dezelfde periode van '93 moes ten ruim 11.000 mensen weer de grens over. Het departement heeft dit gisteren bekendge maakt. De elf opvangcentra voor asiel zoekers registreerden vorige maand bijna 3900 nieuwe aan vragers. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ASIEL Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: kwartaal automatisch 84.70 bank/gironr Adres: Postcode:. Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1