staJ4Wao'ers na herkeuring vaak in ww' ieschuld 'Visstand slecht in grote rivieren' OGER Gekrakeel over vier te veel opgeroepen dienstplichtigen 'NO ziet geen heil in Grouw wint skütsjesilen op Fluessen traatgroep over werk VVD eist Financiën op Drugbeleid Super Sale at Oger's CDA wil voorlopig geen halvering waterpolitie BINNENLAND A3 ïieuwe wet is volgens keuringsartsen vooral onrechtvaardig voor oudere wao'ers COMMENTAAR BINNENLAND KORT JGUSTUS 1994 AlfDESTEM WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 p m pen Haag - Wao'ers die moeten worden herkeurd, worden vaker werkloos verklaard [dan arbeidsongeschikt. De nieuwe criteria die Lelden bij de herkeuringen, dragen niet bij |an het weer aan het werk helpen van ar beidsongeschikten. bat is vooral onrechtvaardig voor de oudere Xao'ers en chronisch zieken, schrijft de Neder landse Vereniging voor Verzekeringsgeneeskunde In een brief aan de Tweede Kamer. Als werkloze bijgen zij immers een ww- of bijstandsuitkering Bie lager ligt dan de wao, hoewel zij praktisch kansloos zijn op de arbeidsmarkt. De meeste verzekeringsgeneeskundigen ofwel keu ringsartsen in Nederland zijn bij de NWG aange sloten. Zij verrichten de lichamelijke keuringen maar bepalen niet in welke mate iemand arbeids ongeschikt is. Dat doet de arbeidsdeskundige bij het GAK/GMD. De wao'ers die vorig jaar augustus nog geen vijftig jaar waren moeten worden herkeurd. Dat eist de wet tba: terugdringing beroep op de arbeidsonge schiktheid. Door de criteria die daarin zijn opge nomen, vallen veel mensen buiten de wao-boot; ook mensen die al jarenlang arbeidsongeschikt waren. De criteria van deze wet gelden ook voor de nieuwe wao-gevallen. De wet tba stelt dat gekeken moet worden naar wat iemand nog wel kan doen en wat hij of zij daarmee kan verdienen." De drie functies die het meeste opleveren gelden als uitgangspunt. Het oude loon wordt daarmee vergeleken. Als het verschil beneden de vijftien procent ligt, is iemand volgens de nieuwe wet niet (meer) arbeidsonge schikt. Bovendien waarschuwen de keuringsartsen dat de nieuwe wao-wetgeving afwenteling op de belas ting- en premiebetaler in stand kan houden. In de wet is geregeld dat een werkgever een boete (malus) moet betalen als een werknemer arbeids ongeschikt wordt. Maar door de strengere wao-cri- teria komen mensen die lichamelijk iets mankeren eerder in de bijstand of in de ww terecht dan in de wao. Voor deze werknemers hoeven werkgevers geen malus te betalen. Hierdoor verschuiven de kosten van arbeidsonge schiktheid alleen maar van de ene collectieve regeling (wao) naar de andere (bijstand, ww). Dit wordt nog versterkt als werkgevers uit angst voor hoge verzekeringspremies overgaan tot strengere aanstellingskeuringen, aldus de NWG. De beoogde reïntegratie van (gedeeltelijk) arbeids ongeschikte werknemers komt dan niet van de grond, waardoor deze op een uitkering aangewe- i zen blijven. Den Haag - Het VNO ziet niets in het voorstel van de FNV om leen praatgroep te formeren die voorstellen moet doen om tot 'W neer werkgelegenheid te komen. ,Er zijn genoeg voorstellen. Het iaat er nu om ze uit te voeren, ffij voelen er niets voor opnieuw net de regering en de vakbewe- FOTot Dng om tafel te Saan zitten," aldus mr. J. van Braak van het mo. ffiOV en NCOV, de onderne- loaten zijn kapotgeschota Inaf de nieuwe houten haai hderneming is, omdat de d» ers met hun hoofd terecht k| fn komen op brokstukken va oude brug die in het wal ggen- iet komt erop aan wat leerderheid vindt", meent lijden vanaf de brug over Iretva georganiseerd. De Inoude brug mag dan door! reisorganisaties in het midden- kleinbedrijf, zijn wel voor- ichtig positief over het plan van g kan het ook, al zeggen! je FNV- Ze delen de mening van woners dat het een gevaarlijk de vakcentrale dat de werkgele genheidsplannen van kabinets formateur Kok ondermaats zijn. Van Braak staat iets positiever tegenover gesprekken met alleen de vakbeweging: „Daar zie ik ook niet veel heil in, maar ik sluit niet alles op voorhand uit." Ook de christelijke werkgevers organisatie NCW voelt er alleen voor om met enkel de FNV te praten over de werkgelegenheid. B VERVOLG VAN VOORRPAGINA e hoogte van dat eigen risico ou dan wel afhankelijk moeten meester Koschnik. „Als i jorden van het inkomen. Verder leerderheid van de mensen hii egt: wij willen geen ongedeel! |ad, wij kunnen niet meer s penwerken, dan kan Eurof orden uitgedund. pechts zeggen: dat is jullie eiga rije mening. Dan vertrekki lój, ik ben geen oude kolonialisl Vij dwingen geen mensen same Ie werken en te leven. Maar® villen ook niet dat mensen gt jlwongen worden om niet tlkaar samen te leven. Als Be Bosnische federatie. Dan alles anders dan het gisten fvas." )pvoIger Jver twee jaar zullen er ■lostar verkiezingen plaatsvii |den, waarbij er een lokale opvi ger voor Hans Koschnik zal \w Iden gekozen. De burgemeester londanks de problemen positi I gestemd over de toekomst, lben een onverbeterlijke op Imist," zegt Koschnik, 1 „Ik zie niet dat het scheef Igaan, dus daar denk ik niet I na. Natuurlijk, mijn vrouw z» I me graag al na een jaar terug! I men in Bremen, maar het wd hier moet worden gedaan. E I men laat geen half werk liggen' ouden de premies in de volksge- ondheid omhoog kunnen, en het oorzieningenpakket kunnen )e manier waarop de lastenver- chting voor burgers en bedrij en moet worden vormgegeven, as gisteravond ook nog onder- 'erp van gesprek. Inzet van de iscussie is onder meer, of de weede schijf in de inkomstenbe- astmg 10.000 gulden groter ier falen, dan faalt Europa a met worden Daarvan profite- n de midden-inkomens. Ie Rooie Vrouwen, de vrou wenorganisatie van de PvdA, erinnerde gisteren fractievoor- itter Wallage aan zijn eerdere elofte om -tien van de naar ihatting 25 bewindslieden van et vrouwelijk geslacht te zoe- en. .ooie-Vrouwenvoorzitter Mieke an den Burg zoekt dezer dagen ontact met vrouwen in de ande- e paarse partijen om formateur lok onder druk te zetten. Gis- armiddag zei Wallage dat in ader geval elke partij een vrou welijke minister moet leveren, 'ormateur Kok waagde zich gis- iravond niet aan een belofte ver het aantal vrouwen in het abinet. „Tien vrouwen zou looi zijn, maar ik waag mij niet pnieuw aan zo'n belofte." Kok doofde in 1989 vier vrouwelij- :e PvdA-mmisters en kwam niet huishouden), maken lang niet al le rechthebbenden gebruik de mogelijkheden van finan® ring. Gezien de langdurige en relatiö hoge maandelijkse afbetaling® is het voor een student het be» als hij af kan zien van een rente dragende lening. Maar volgens Groenewegen j- het wel verstandig om aanw lende financiering aan te V'rage,j De student kan nadien aw opgeven of hij het 'leendeel zijn geheel, helemaal niet maar voor een deel wil ontva" gen. Wie het geld in een later stad® van de studie nodig denkt hebben (bijverdiensten zijn v' erder dan twee. Kok wil aan het eind van de week zo snel mogelijk personeel zoeken voor het kabinet. D66- fractieleider Van Mierlo ver wacht dat dat niet bemoeilijkt wordt door blokkades van perso nen. Intussen heeft WD-voorzitter Hoekzema de post van Financiën geclaimd voor de liberalen. De PvdA moet, alvorens de fractie akkoord kan gaan met de uit komst van de formatie, nog een congres beleggen om instemming te krijgen. De kiezers zijn ondertussen nog steeds van mening dat een paar se coalitie van PvdA, WD en D66 de beste vertaling van de stembusuitslag is, zo bleek giste ren uit een Nipo-peiling. Maar dat wil nog niet zeggen dat zij in zo'n coalitie ook groot vertrou wen hebben. Beoogd premier Kok is wel on verminderd populair: hij geniet het vertrouwen van 57 procent van alle ondervraagden. Dat zo'n paars kabinet slechts een kort leven beschoren zal zijn, denken de meeste onder vraagden overigens niet. Alleen de CDA-stemmers onder hen menen dat zo'n regering zonder hun partij het niet lang zal uit houden. De aanhang van de paarse par tijen ziet dat aanzienlijk positie ver, met de WD'ers als grootste pessimisten. Van hen denkt een derde dat het kabinet snel zal vallen. En die verlaging staat los van maatregelen, die het nieuwe te JJilj (STFM binet nog gaat treffen. Een uitwonende student heef! zelfs naar de zuinige normen va het ministerie - maandelijks da zend a elfhonderd gulden nodig- Omdat een groot aantal studei ten bijverdient - verdiensten W ongeveer 8.000 per jaar tasW ,NAP MAN die wijs kan worden uit het softdrug-beleid dat op de studiebeurs niet aan - e et moment in Nederland wordt gehanteerd. Het openbaar omdat er ook ouders zijn. iinisterie gaat uit van een gedoogbeleid, hetgeen betekent dat méér bijdragen dan waartoe® everkoop van hasj en marihuana wordt toegestaan zolang het minister ze in staat acht ie spuigaten niet uitloopt. gaat dan vaak ten koste «meenten blijken met de bestaande wetgeving niet altijd uit de grote bezuinigingen in het e:r- oeten te kunnen en grijpen naar eigen regelgeving. In Maas- t,p, ongewis en kunnen in een paalde periode ook onveren® baar zijn met de studie) kan lening zolang op een spaan® ning parkeren. Direct na de studie aflossen indien mogelijk aflossen in kortere periode dan vijftien G zijn volgens Groenewegen an re methoden om de rente (momenteel 7,5 procent per la' te drukken. ie Het aanvragen van aanvuue financiering is daarom vers dig, omdat de student de aan lende beurs in elk geval aew mag houden. icht werden onlangs straten en parken schoongeveegd en ferden buitenlandse drugtoeristen op de eerste de beste trein ïuiswaarts gezet. I ?uen Bosch worden de koffieshops al gesloten wanneer nog lecnts het vermoeden van overlast bestaat en in Tilburg is 'dgemeester Brokx een overeenkomst aangegaan met 16 ouders van koffieshops. Zeer tegen de zin van procureur-gene- ial Gonsalves en minister Kosto van Justitie. De eigenzinnige rekx heeft hun eis om de zaak terug te draaien tot nu toe begeerd. 'de grensgemeenten Hengelo en Enschedé werd tot weer een were aanpak besloten. Daar zijn richtlijnen ontworpen die erkoop van softdrugs aan Duitsers moeten verbieden. De Pelose rechtbank heeft dit voornemen voorlopig geblokkeerd, et besluit van de gemeente Hengelo om een koffieshop te Wen werd geschorst omdat het op gespannen voet staat met Jj'Kel 1 van de grondwet die discriminatie verbiedt. «rechter heeft gesproken, maar wat nu? Feit blijft dat vooral de .e"s9emeenten veel last hebben van drugtoeristen uit Duits- "d, België en Frankrijk. De oorzaak hiervan is het liberale sueriandse beleid. Dat verschil in opvatting tussen de diverse repese landen zal niet spoedig verdwijnen. Hoewel sommige ir?p®se partners enig begrip beginnen te tonen voor het [P 5r beleid (onder meer Duitsland) is Nederland nog cas een door velen verketterde eenling in de Europese Unie. aenand zal het in aanpassing van de eigen regelgeving iep h ,zoe'cen' biet nu gehanteerde beleid werkt niet. Een «aerheid van de Tweede Kamer bepleit de invoering van Goelijke vergunningstelsels. Dat biedt de gemeenten de gelijkheid om maatregelen te nemen die op de eigen situatie j'n toegesneden. ^ssionair minister van Justitie Kosto is het niet met die vert h eens' 's van 00rc'ee' bat gemeenten de opiumwet an p,? wanneer afspraken worden gemaakt over verkoop v s°ftdrugs. Dat is op zijn zachtst gezegd een tikkeltje iil vnneJ' nu worc't de opiumwet overtreden. Als Kosto dat orkomen, moet hij een wetsvoorstel er door zien te krijgen, "i een totaalverbod wordt vastgelegd. I Nieuwegein (anp) - De visstand in de grote Nederlandse rivieren is slecht tot zeer slecht. Dit concludeert de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij (OVB) in een onderzoek verricht in opdracht van Rijkswater staat. De OVB heeft de huidige vis stand in de grote rivieren ver geleken met de situatie in 1900. Gebleken is dat het aan tal soorten sterk is afgenomen. Belangrijkste oorzaak daarvan is de aantasting van de leefomgeving van diverse vis soorten. De grote rivieren zijn economisch belangrijke wa tergangen, waarin de mens veelvuldig heeft ingegrepen. Dat is ten koste gegaan van de flora en fauna in en rond het water. Volgens de OVB zijn met name de Rijn en de Waal arm aan vis. In deze rivieren bestaat de visstand uit slechts enkele soorten, waarvan sommigen nog maar in geringe aantallen voorkomen. De visstand wordt bestempeld als slecht tot zeer slecht. In de overige grote rivieren! omschrijft de OVB de visstand als slecht. Dat betekent dat enkele soorten overheersen. De verscheidenheid van wel eer heeft plaatsgemaakt voor eenzijdigheid. Deze kwalifica tie geldt voor de Merwede, Neder-Rijn, Lek, IJssel, Grensmaas, Maas, Amer/Bies- bosch, het Hollands Diep en het Haringvliet. „Qua samenstelling bevindt de Nederlandse visstand zich op een dieptepunt," stelt A. van der Spiegel van de OVB. „Het beeld is zeer eentonig gewor den." Volgens Van der Spiegel hebben de Nederlandse rivie ren te weinig nevengeulen waar het water langzaam stroomt. „In de hoofdstroom is het voor veel vissen niet goed toeven. Het water stroomt te snel, hetgeen de vissen te veel energie kost." Volgens Van der Spiegel zijn er tal van maatregelen denk baar die de visstand ten goede komen. Voor de verschillende vissoorten liggen er scenario's klaar. „Als je de rivierprik een handje wilt helpen, moet je zanderige bodems aanleggen. Of bodems met grind. Om de snoek terug te krijgen, moet je tenminste een deel van de oever van waterplanten voor zien. In totaal gaat het om een ingewikkeld pakket van maat regelen die moeten worden ge nomen. De vraag is of het betaalbaar is." Met name soorten zoals prik, steur, elft, houting, fint en zalm hebben helemaal of na genoeg helemaal het veld ge ruimd, blijkt uit het OVB-on- derzoek. Van sommigen daar van, zoals elft en fint, werden in de vorige eeuw jaarlijks nog miljoenen gevangen. De grote rivieren worden te genwoordig vooral bevolkt door soorten die minder hoge eisen stellen aan hun omge ving. Paling, baars, blank- en rietvoorn, snoekbaars, kolblei, brasem en snoek zijn alge meen. Wel zijn de verhoudin gen in aantal anders komen te liggen, aldus Van der Spiegel. „Vroeger was de blankvoorn de meest voorkomende vis, ge volgd door de brasem. Nu is dat andersom. Ook snoek en snoekbaars hebben elkaar af gewisseld. De snoekbaars komt tegenwoordig meer voor dan de snoek." Schipper Berend Mink uit het Friese Grouw kijkt over zijn schouder naar de concurrentie die hij gisteren ver achter zich liet bij het pkütsjesilen bij Elahuizen op de Fluessen. Heerenveen, dat in het begin nog felle strijd moest leveren met Bolsward, eindigde als tweede. De kleine skütsjes van Bolsward en Stavoren waren het slachtoffer van de toenemende wind, waar door de grotere schepen van Sneek en Woudsend steeds dichter bij kwamen en als derde en vierde konden eindigen. foto anp (ADVERTENTIE) Nu in Breda: Pantalons "Deyk" in diverse kleuren, 5-pocket bandplooi. FL. 125,- slltce 1947 Nieuwe Ginnekenstraat 41 - Breda - Tel.: 076 - 218812 'Moeilijk te rijmen met toename recreatie' Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA in de Eerste Kamer heeft grote moeite met de halvering van de waterpolitie. De Zeeuwse senator H. Eversdijk heeft er bij het kabinet op aangedrongen voorlopig af te zien van de scherpe inkrimping van dat politie-onder- deel. De betrokken ministers moeten in elk geval eerst overleggen met de instanties die nauw zijn be trokken bij de waterpolitie. Dit blijkt uit schriftelijke vragen die Eversdijk gisteren heeft ge steld aan de ministers Andries- sen (Verkeer en Waterstaat), De Graaff-Nauta (Binnenlandse Za ken) en Kosto (Justitie). Evers dijk wijst erop dat provinciale en gemeentelijke bestuurders, milieu-organisaties, visserijorga nisaties en watersportverenigin gen 'verbaasd, verontrust en ver ontwaardigd' hebben gereageerd op de aangekondigde halvering van de vloot van de waterpolitie. Eversdijk begrijpt niet goed waarom de waterpolitie moet worden ingekrompen van 63 naar 33 grote schepen en ook een fors aantal kleine schepen uit de vaart wordt genomen. Het CDA- kamerlid kan dat moeilijk rij men met de toenemende recrea tie op het water, de stijgende criminaliteit en de steeds dwin gendere noodzaak milieuwetten te handhaven en de stroperij op schaal- en schelpdieren te be strijden. Hij wil weten of de rijksoverheid overleg heeft gevoerd met de provincies en gemeenten in ge bieden met veel watersport en visserij. Als dat niet is gebeurd, moet het alsnog, meent Evers dijk. Hij vraagt zich ook af of de regiopolitie voldoende mensen en varend materieel heeft om de taken van de waterpolitie erbij te nemen. Jeetje, die koffie! Terug van vakantie schrik je je te pletter als je van prijsverhogingen verneemt en met nog allerlei wisselkoers-berekeningen in je achter hoofd in de supermarkt probeert te achterhalen wat de koffie momenteel kost. De prijsverhogingen voor koffie treffen mij zwaar, want ik ben een echte koffie-junk. Ik kan niet buiten koffie, maar ik stel wel hoge eisen aan de kwaliteit ervan. - - Normale mensen vragen, als ze op vakantie gaan, aan buren, familie of vrienden om de plantjes water te geven. Ik niet. Ik vraag mijn huisoppassers om om de andere dag koffie te zetten in mijn koffiezetapparaat. De ervaring heeft mij namelijk geleerd dat al na een week afwezigheid het na thuiskomst minstens vijf dagen duurt eer je koffiezetapparaat weer de oude vertrouwde smaak aflevert. Al die tussenliggende dagen drink je muffig smakende koffie. Eerst denk je nog dat je nog gewend bent aan de koffie op je vakantie-adres, maar na een volgende dag van teleurstellende smaken en nog maar eens nieuw pak, weet je wel beter. Mij overkomt dat dus niet meer. De plantjes mogen verpieteren, die kun je zo vervangen. De smaak van je eigen koffie is echter onbetaalbaar. Altijd al figuurlijk, maar binnenkort ook letterlijk. MERIJN Politie beëindigt gijzeling kind Schiedam - De politie van Schiedam heeft gisteren aan het begin van de avond een einde gemaakt aan een gijzeling in die plaats. Een Armeense Rus wiens asielverzoek is afgewezen, hield in het woonhuis van zijn vrouw hun kind een paar uur in gijzeling. Bij de politie-inval is niet geschoten. Het kind is in veiligheid gebracht. De asielzoeker wilde in Nederland blijven en was ondergedoken. De moeder was bereid terug te gaan. De man is na het beëindiging van de gijzeling naar het ziekenhuis vervoerd. Hij had zichzelf een hoofdwond toegebracht en maakte volgens de politie een verwarde indruk. Nieuw erotisch blad voor vrouwen Dordrecht - 'Stille Momenten' is de titel van een nieuw erotisch blad dat op 15 augustus voor het eerst verschijnt in een oplage van 16.000 exemplaren. Het blad, geschreven voor en door vrouwen, zal vanaf die datum om de andere week in Nederland en België verkrijgbaar zijn. Bedenker en uitgever is Dordtenaar Richard Reekers. Reekers is huisschrijver bij de grootste porno-uitgeverij in Nederland; De Vaar (Tuk, Kiek). Naast langere leesverhalen bevat 'Stille Momenten' twee vraagrubrieken. Declaraties college Weerselo onderzocht Weersclo - Het gemeentebestuur van Weerselo heeft een accoun tantskantoor opdracht gegeven te onderzoeken of leden van het college hebben gesjoemeld met hun declaraties. Dit bevestigde burgemeester W. Schelberg dinsdag. Hij wilde echter geen verder commentaar geven op de aanleiding van het onderzoek: een rapport van drie raadsleden waarin van dergelijke fraudu leuze praktijken melding zou zijn gemaakt en waarvan de inhoud tot nu toe geheim is gebleven. jn trekt toch in ambtswoning Patij Amsterdam - Burgemeester Schelto Patijn van Amsterdam verhuist aan eind deze maand toch naar de ambtswoning aan de Herengracht in Amsterdam. De ambtswoning wordt veelvuldig gebruikt voor officiële ontvangsten en recepties. Sinds 1967 hebben de Amsterdamse burgemeesters altijd in de privé-ver- trekken van het huis gewoond. Patijn leek met deze traditie te willen breken. Zijn woordvoerster kon niet zeggen waarom: „Dat is privé." De Patijns hebben hun huis in Voorburg verhuurd. Toch rechtszaak over Gullit-shirts Den Haag - De Haagse reclamedrukker J. van Zweden, die enkele maanden geleden in opspraak raakte wegens het verko pen van beledigende T-shirts over voetballer Ruud Gullit, moet alsnog voor de rechter komen. Hij weigert de transactie van 750 gulden te betalen die het openbaar ministerie hem aanbood. Hij wil de rechter vertellen dat de shirts, waarop behalve een karikatuur van Gullit ook een grove tekst stond, als 'grap' waren bedoeld. Onder druk van Gullit nam de zakenman de shirts, waarvan er vijftig waren gedrukt en ongeveer twintig waren verkocht, als de bliksem uit de handel. Tevens bood hij zijn excuses aan. Zijn spijt geldt niet Gullit maar zijn eigen portemonnee. Na alle publiciteit over de kwestie, lijdt hij er zakelijk onder: zijn klandizie bestaat voor negentig procent uit buitenlanders. Zijn klanten maken hem nu uit voor racist. 'Aparte vergunning voor elk reclamebord' Nijmegen - Nijmegen zit behoorlijk in de maag met ruim tweehonderd reclamekasten en een flink aantal billboards die de firma Publex BV volgens een contract met de gemeente in 1991 in de stad heeft geplaatst. De Raad van State heeft deze week namelijk bezwaren tegen de reclamekasten gegrond verklaard. De gemeente moet van de Raad voor elke reclamekast een eigen bouwvergunning af te geven. Deze uitspraak kan een enorme administratieve chaos veroorzaken. Nijmegen heeft voor de kasten een collectieve vergunning afgegeven. Zodoende konden burgers bezwaar maken. Volgens een woordvoerster hebben andere gemeenten waar de zoge naamde 'mupi's' staan, die zonder vergunning weggezet waar door geen protest mogelijk is. Wat de gevolgen van de uitspraak voor Breda zijn, waar ook 'mupi's' staan, is nog onbekend. Den Haag (anp) - Het ministerie van Defensie en de Vakbond van Dienstplichtige Militairen (WDM) steggelen al dagen over de vraag of er in augustus opnieuw tientallen dienstplichtigen te veel zijn opge komen. In de hoop eindelijk een eind aan de controverse te maken meldde het ministerie gisteren dat er bij deze lichting van meer dan 1800 man maar vier dienstplichti gen overtollig zijn. Zij worden niet naar huis gestuurd. „Er zijn altijd wel onvervulde functies waarin zij geplaatst kunnen worden", aldus een woordvoerder van defensie. Later deze week vergaderen de kazer nes waar de dienstplichtigen zich maandag moesten melden over de op komst. Het ministerie roept minder dienst plichtigen op, vooruitlopend op de af schaffing van de dienstplicht. „Daar door kloppen onze ervaringscijfers niet meer," aldus een woordvoerder. Zo kopden vorige maand nog 200 jongens die te veel waren opgekomen in de eerste week van hun diensttijd af zwaaien. Er worden overigens altijd te veel dienstplichtigen opgeroepen in verband met het grote aantal mensen dat tussentijds nog uitstel vraagt en krijgt. De VVDM meldde al voor het weekein de te vrezen dat zich bij de lichting van augustus opnieuw veel te. veel dienstplichtigen zouden melden. Een slechte zaak voor de soldaten-in-spe die hun kamer en baan hebben opge zegd, in de veronderstelling dat zij negen maanden in een kazerne zouden wonen. Zij beweerde maandag dat het minis terie het overschot aan dienstplichti gen probeerde te verhullen door de jongens kunstmatig in dienst te hou den. De commandanten van de kazer nes zouden te horen hebben gekregen dat zij de overtollige soldaten in af wachting van nadere orders gewoon in een uniform moesten hijsen. De mededeling van Defensie dat er maar vier overtollige dienstplichtigen zijn riekt naar doofpotpraktijken, hield de bond gisteren vol. Zij blijft erbij van de betrokken kazernes ge hoord te hebben dat ook deze keer tientallen jongens te veel zijn opgeroe pen. Een rondgang langs enkele kazer nes biedt geen uitsluitsel. Waar de een laat weten dat zich 20 man te veel hebben hebben gemeld, zegt de woord voerder van een andere kazerne 'min der dienstplichtigen dan verwacht'" binnen te hebben gekregen.

de Stem | 1994 | | pagina 3