Een verzoeningspoging in Mostai Steeds meer mensen kampen met een studieschulc Wao'c Ss'r-=i" VVD eist Fi NO ziet ge raatgroep drugbeleid DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Ruanda Duivels Roken teST" I zijn dan 200 woedden I standi!* uw I stan<ïpunt eens/s. Beunhazen Energieverbruik -DE STEM- EU geeft Duitse burgemeester en Nederlandse politiechef hoofdrol 3E STEM Afgestudeerde vaak tot zijn veertigste in financiële problemen Nieuwe wet is volj de Stem WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 J! Veel aandacht wordt er, te recht, besteed aan het afgrij selijke drama dat Ruanda treft. De werkelijke oorzaken van het drama blijven deson danks onvermeld. Franse militairen krijgen him gedroomde gelegenheid om in beeld te komen als ziekenver zorgers die graatmagere ba by's redden, terwijl het Fran se leger mee aan de basis lag van het Ruandese drama. Het Franse leger kwam tus sen 1990 en 1993 tweemaal in actie om het Patriottistisch Front neer te slaan. 15.000 Ruandezen werden toen ge dood met medeweten van de Fransen. Toen het Ruandees leger, op geleid door de Fransen, tegen alle verwachtingen in de dui men moest leggen tegen het Front startte de Fransen ope ratie Turquoise om het Front te stoppen in zijn opmars, om haar huurmoordenaars te redden en om controle te be waren over een gedeelte van Ruanda met het oog op her overing. Dat idee van herove ring met Zaïre als uitvalsba sis ligt nu meer voor de hand Journaliste C. Braeckman (B) (30/06/94) verwoordde de ge beurtenissen in Ruanda tref fend: „De operatie Turquoise is het toppunt van humani taire manipulatie. De dokters en de veldhospitalen gelijken wel heel erg op de dienst-na- verkoop van wapenhandela ren." „De vorige eeuw recht vaardigde men de kolonisatie, óók in naam van humanisme en beschaving tegen slaver nij." Kuitaart, Luk Brusselaers Degenen die mogen twijfelen aan het bestaan van de duivel zullen bij het lezen van De Stem beslist tot andere ge dachten gekomen zijn. Het beulen van een paard de dood ten gevolge hebbende, een flinke 'vent' die een kat, het dier bij de pootjes vat tend, tegen een boom dood sloeg, en nu weer een 'held' die een tien weken oud katje aan de bumper van een auto vastbindt met een veter zodat dit onnozel beestje brand wonden opliep aan zijn voor pootjes en een beschadiging van het hoornvlies aan het linkeroog. Allemaal helden waarvan ik hoop dat zij hun trekken en meer dan dat thuis krijgen. Ja, de duivel ofwel duivels bestaan en zij wonen onder ons, de mensen die getuige zijn van dergelijke daden van zulke lieden, moeten niet twijfelen en de politie infor meren, desnoods anoniem, daar deze 'helden' alleen dur ven te opereren als -niemand hen ziet. Etten-Leur, Marc van Overveld Graag wil ik een korte reactie geven op uw artikel roken in de horeca. De horeca-'ondernemers' stellen overwegend dat de cliënten weg zullen blijven als er beperkende regels voor rokers van kracht zouden worden. Er zijn zeker nog steeds vele rokers, want dat merk je vanzelf, van de niet- rokers heeft niemand last, maar ook dat zijn er velen!! Dat de rokers de niet-rokers 'n le korten en te J bewerken hun vergif opdringen kan zo maar. Als je een busje ben zeen omkeert boven een rioolputje ben je milieumis- dadig bezig. Was het de ro kers al bekend dat benzeen ook in de rook zit die zij uitblazen? Is dat niet misda dig!!? Maar ja, sociale kant van de roker is dat hij/zij in ieder geval korter leeft, want je moet eens uitrekenen wat dat kost: 10 jaar of langer, langer leven! Breda, G. Baert Naar aanleiding van het arti kel in Uw krant betreffende 'Rij-instructeurs voor aan pakken beunhazen', het vol gende: Wij zijn het niet eens met de uitspraken van een niet met name genoemde rijschoolhou der uit Ulvenhout. Volgens ons is het zo: Beunhazen zijn voor ons geen collega's. Het loon van de examinatoren wordt, voor zover ons bekend is, niet door de overheid be taald en wij vinden het ook niet zo belangrijk te weten wat .deze mensen verdienen. Ulvenhout, W.van Hooydonk In deze zeer warme dagen van de afgelopen maand juli is er veel elektriciteit ge bruikt volgens 'De Stem' van dezer dagen. Vooral in de vorm van ventilatoren en nog andere apparaten om koude te verwekken, maar het ver wondert mij wel dat als je nog zo zuinig bent je toch nog veel moet betalen. Zuinigheid wordt ook niet beloond. Het systeem van een keer per jaar de meterstand opnemen is niet goed, twee keer in dezelfde periode zou beter zijn. Als men door omstan digheden afwezig is geduren de lange tijd dan moet men toch het bedrag betalen, het zogenaamde voorschot. Om niet te veel te betalen zou het gewenst zijn muntmeters in te voeren, zoals vroeger: betalen voor de stroom die men ver bruikt. Dit sluit fraude uit en dat is geen loos gerucht want bij sloopwerkzaamheden van de oude huizen is gebleken dat het voorkomt om via een con tactdoos stroom van de naas te bewoner af te nemen. Het eerlijkst zou zijn: mensen die veel elektrische apparaten hebben meer laten betalen. Controle op aanleg van elek triciteit door het gilde van doe het zeivers door de PNEM zou gewenst zijn, en ook opdat ze wel de nodige vergunningen hebben. Ik be sluit dit schrijven met het gezegde: 'Eerlijkheid duurt het langst'. Roosendaal, C. van Disseldorp Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. l.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. - Zicht op verwoest Mostar. Door onze correspondent Harald Doornbos Mostar - Het gezag in de door oorlog verdeelde en verwoes te Bosnische stad Mostar is sinds twee weken in handen van de Europese Unie. De burgemeester is een Duitser, de politiechef een Nederlan der. Zij pogingen moslims en Kroaten weer samen te laten werken en te leven. „We pro beren uit chaos iets aardigs te creëren." Als de nieuwe burgemeester van Mostar, de Duitser Hans Kosch- nik (65), dineert op het terras ,van zijn nieuwe onderkomen in hotel Ero, houden drie politie agenten vanaf het gazon de om geving in de gaten. Het hotel ligt namelijk aan de Kroatische kant van Mostar, op nauwelijks vijftig meter van de frontlinie waar tot april van dit jaar nog' hevig slag werd gele verd tussen Kroaten en moslims. Het is er nu rustig, al wordt er zeker 's nachts nog regelmatig geschoten. Alhoewel het hotel in goede staat verkeert, zijn de meeste huizen in de omgeving uitge brand of verwoest. Met zandzak ken verzwaarde vrachtwagens staan midden op de straat gepar keerd; hier vandaan schoten de Kroaten in het westen van de stad op de moslims die het oos ten in handen hebben. „We hebben er voor gekozen om midden in de stad, vlak aan de linie, te gaan wonen," zegt Ko- schnik, terwijl we naar zijn kan toor op de vijfde etage van het hotel lopen. „Op die manier to nen we de bevolking van Mostar foto epa Burgemeester Koschnik: 'Als we hier falen, dan faalt Europa'. dat de Europese Unie daadwer kelijk voor hen aanwezig is." 'Bremen kaputt' In zijn werkkamer ligt het boek 'Bremen kaputt'. Koschnik, een sociaal-democraat die jarenlang burgemeester van Bremen is ge weest, zegt: „Dit boek laat ik altijd aan de mensen van Mostar zien. Bremen is ook een volledig geruïneerde stad geweest. Goed, daar hebben we zelf schuld aan gehad, maar als ik de mensen hier vertel dat het nu een prach tige stad is geworden, dan geeft zo iets de inwoners van Mostar toch weer wat hoop voor de toekomst." Het is voor de eerste keer in de geschiedenis van de Europese Unie, dat ze het directe bestuur overneemt in een stad, die zelfs buiten het grondgebied ligt van de EU. Een half jaar geleden speelde de EU al met het plan. De Bosnische hoofdstad Saraje vo zou onder controle komen van de Verenigde Naties, terwijl de EU de zorg voor Mostar op zich zou nemen. Voor het eerste half jaar is ongeveer 70 miljoen gulden uitgetrokken. Aangezien Mostar een in tweeën gespleten stad is, was het onmo gelijk dat een Kroaat of moslim het vertrouwen van alle twee de partijen zou winnen. Vandaar dat honderden Europese specia listen voor een periode van twee jaar alle bestuurlijke functies in Mostar overnemen. De burge meester is dus een Duitser, er lopen Engelse bouwkundig-inge nieurs rond, en de nieuwe poli tiechef van de verwoeste stad is een Nederlander. „Ik kreeg twee maanden geleden thuis een telefoontje," zegt Jan Meijvogel, in het gewone leven luitenant-kolonel bij de Konink lijke Marechaussee. „En een week later zat ik in Bosnië." Meijvogel mag zich de eerste politiecommissaris van Mostar noemen. Zijn taak is om recht en orde in de stad te handhaven. Ook heeft hij zich voorgenomen om een gemengd politiekorps te vormen, dat moet bestaan uit Kroaten en moslims. Een moeilijk en tijdro vend proces, geeft Meijvogel toe, want beide bevolkingsgroepen bevochten elkaar tot vier maan den nog op leven en dood. „Zeker", zegt Meijvogel, „er zijn genoeg problemen hier. Maar ik vind het een uitdaging om van uit chaos iets aardigs te creëren. En ik heb toch het idee dat beide partijen samen willen werken. De moslims wellicht sterker dan de Kroaten, maar dat komt om dat de moslims hier maar weinig te verliezen hebben." Meijvogel heeft al een aantal bijeenkomsten georganiseerd tussen de politiechefs uit beide gedeelten van de stad. „Aan bei de zijden hebben ze duizend po litiemannen rondlopen. Logisch gezien de situatie, maar veel te veel voor zo'n stad als Mostar. Ik denk dat een aantal van 300 politiemannen genoeg is voor de hele stad." En dat betekent dus dat Meijvo gel een weinig populaire maatre gel moet nemen, en 1700 mannen moet ontslaan, die nu een baan en inkomen als politie-agent hebben. Meijvogel: „De stad moet worden opgebouwd, dus die overbodig geworden politie mannen kunnen hier aan de slag als bouwvakkers. Je moet soms improviseren." Het is de bedoeling dat er 180 Europese politie-agenten wor den gestationeerd in Mostar. Straatpatrouilles en het regelen van het verkeer zullen worden overgelaten aan het nieuw te vormen gemengde politiekorps. De Europse politie-agenten zul len zich met name bezig houden met het coördineren van het nieuwe politiekorps. Grote broer „Wij gaan hier heus niet de grote broer uithangen, die zegt wat er moet gebeuren," oordeelt Meij vogel, „ik kan niet zorgen dat de mensen elkaar aardig vinden. Dat moeten ze zelf doen. Wat wij doen is het aanbieden van moge lijkheden en stimulansen om de zaak hier te versnellen. Maar als de mensen echt niet willen, dan moet je misschien beslissen om eerder te vertrekken." Toch heeft Meijvogel na twee maanden Mostar een goed gevoel over de kans van slagen van zijn missie. „Er wordt minder ge schoten, en gisteravond waren er 's avonds veel mensen op straat. Dat zijn goede tekenen. Natuur lijk is het herstellen van de openbare orde een langdurige klus. Maar in mijn vrije tijd ben ik valkenier; ik weet dat je ge duld moet hebben om je prooi te vangen." Toch zijn er met name aan de Kroatische kant geluiden van onvrede te horen. Extremisten die van Mostar een zuiver Kroa- tisch bolwerk willen maken, zien niets in een verzoening met de moslims. „Dat zijn gevaarlijke fundamentalisten," meent een café-eigenaar in het Kroatische west-Mostar. Een officier in het Kroatische leger in Bosnië denkt dat al die Europeanen niets te zoeken heb ben in Mostar. „Jullie zullen on ze mentaliteit nooit begrijpen," zegt hij, „wij hebben iedere vijf tig jaar een oorlog nodig, dat snapt de rest van Europa toch niet." In beide kanten van de stad komt nog veelvuldig afpersing, moord en diefstal voor. En de duizenden moslims en Kroaten die tijdens de oorlog uit hun huizen zijn gegooid door beide partijen, kunnen nog altijd niet terugkeren naar huis. Puin geruimd Maar er zijn ook tekenen die wijzen in de goede richting. Bur gers uit beide gedeelten van de stad kunnen elkaar bezoeken, sinds er een controlepunt is opengesteld door moslims en Kroaten. Er wordt nog maar zelden geschoten, en op plekken waar in april nog burgers wer den doodgeschoten,, spelen nu groepjes kinderen. De inwoners van het zwaarst getroffen oost-Mostar hebben het meeste puin inmiddels ge ruimd. Sommige gedeelten van oöst-Mostar zijn dermate vernie tigd, dat een gemiddelde Ro meinse ruïne er positief bij af steekt. Maar de troep is van de straat en er tenminste weer ge noeg water en voedsel. Kortgeleden werden er zelfs al weer de traditionele duikwed- strijden vanaf de brug over Neretva georganiseerd. De wenoude brug mag dan dooi Kroaten zijn kapotgescho vanaf de nieuwe houten hi brug kan het ook, al zeggei bewoners dat het een gevaar! onderneming is, omdat de kers met hun hoofd terecht nen komen op brokstukken de oude brug die in het liggen. „Het komt erop aan wat meerderheid vindt", meent gemeester Koschnik. „Als meerderheid van de mensen zegt: wij willen geen ongede stad, wij kunnen niet meer VERVOLG VAN VOORRPAGINA De hoogte van dat eigen risico ou dan wel afhankelijk moeten rorden van het inkomen. Verder ouden de premies in de volksge- ondheid omhoog kunnen, en het oorzieningenpakket kunnen menwerken, dan kan Eui rorden uitgedund. slechts zeggen: dat is jullie vrije mening. Dan vertol wij, ik ben geen oude koloniï Wij dwingen geen mensen sar te werken en te leven. Maar willen ook niet dat mensen dwongen worden om niet elkaar samen te leven. Als hier falen, dan faalt Europi de Bosnische federatie. D; alles anders dan het gist: was." Opvolger Over twee jaar zullen Mostar verkiezingen plaats den, waarbij er een lokale op ger voor Hans Koschnik zal den gekozen. De burgemeestf ondanks de problemen pos gestemd over de toekomst ben een onverbeterlijke o mist," zegt Koschnik, „Ik zie niet dat het scheef gaan, dus daar denk ik nieti na. Natuurlijk, mijn vrouw me graag al na een jaar terug men in Bremen, maar het hier moet worden men laat geen half werk ligge Door Jan Keunen Den Haag - Steeds meer af gestudeerden moeten tot on geveer hun veertigste levens jaar maandelijks een fors be drag betalen aan rente en aflossing van leningen. Die hebben ze tijdens hun stu dietijd moeten sluiten om in de kosten van levensonderhoud te, kunnen voorzien. Dat zegt persvoorlichtster Chris tine Groene wegen van het Na tionaal Instituut voor Budget voorlichting in een toelichting op de nieuwe NIBUD-brochure 'Geld Studeren'. In deze jaarlijkse uitgave wordt voor het eerst aandacht besteed aan het onderwerp 'studie schuld'. De nieuwste ideeën van 'paars' zijn uiteraard nog niet in deze aflevering van de Budget-reeks verwerkt. Zodra die in de prak tijk worden gebracht, zal het aantal mensen met een studie schuld alleen nog maar toene men. Een student, wiens ouders on voldoende inkomsten hebben om bij te dragen in zijn kosten voor studie en verder levensonder houd, kan naast zijn basisbeurs aanvullende financiering krij gen. Ongeveer de helft van de studen ten komt daarvoor in aanmer king. Van die helft kan zestig procent (dus dertig procent van alle stu denten) het maximum krijgen: ruim 200 per maand in de vorm van een aanvullende beurs, die niet terugbetaald hoeft te worden en rond de 350 per maand in de vorm van een rente dragende lening. Vijf jaar studeren met een maxi male aanvullende financiering komt neer op een schuld van ongeveer 25.000 (de rente be- En die verlaging staat maatregelen, die het nieuw binet nog gaat treffen. Een uitwonende student zelfs naar de zuinige normen1 het ministerie - maandelijks' zend a elfhonderd gulden nods Omdat een groot aantal stud ten bijverdient - verdiensten ongeveer 8.000 per jaar de studiebeurs niet aan - omdat er ook ouders zijn, méér bijdragen dan waartoe minister ze in staat acht gaat dan Vaak ten koste grote bezuinigingen in het1 huishouden), maken lang niet le rechthebbenden gebruik de mogelijkheden van ring. finart iirenl Gezien de langdurige en hoge maandelijkse afbetaling1 is het voor een student het 1* als hij af kan zien van een dragende lening. Maar volgens Groeneweg® het wel verstandig om a®111 lende financiering aan te vrag De student kan nadien alt opgeven of hij het 'leende® zijn geheel, helemaal niet maar voor een deel wil o"tv Studentenprotest in mei vorig jaar, tegen de zoveelste bezuiniging op de basisbeurs. gint al te lopen na de eerste maanduitkering). De eerste twee jaar na afstude ren hoeft nog niet te worden terugbetaald; de intussen ge slaagde student kan dan op zijn gemak naar een baan uitzien. Daarna heeft hij vijftien jaar de tijd om terug te betalen. Mede door het systeem van rente-op- rente moet in die tijd ongeveer het dubbele van het geleende worden terugbetaald. Dat komt neer op circa 265 per maand. In de praktijk kan dat bedrag nog flink wat hoger oplopen, want door minder goede studie resultaten in een bepaalde perio de kunnen basis- en aanvullende beurs in een lening worden om gezet en bovendien kan het voorkomen dat een afgestudeer de een tijdlang financieel niet in staat is af te lossen. Studieleningen worden niet ge registreerd door het Bureau Kre diet Registratie in Tiel. Een afgestudeerde, die zijn stu dieschuld niet uit eigen bewe ging meldt, kan daardoor een hogere lening (onder meer voor een hypotheek) afsluiten dan in zijn situatie verantwoord is met alle gevolgen vandien. Groenewegen pleit er daarom voor, dat het BKR - dat vrijwel alle particuliere leningen in Ne derland registreert - ook studie leningen gaat noteren; dit om overkreditering zoveel mogelijk tegen te gaan. foto anp De basisbeurs voor 18-plussers is in alle gevallen ontoereikend om een studie te betalen; zeker wanneer de student uitwonend Een uitwonende, die weten schappelijk of hoger beroepson derwijs volgt, krijgt 560 per maand: een bedrag, dat per 1 januari 1995 wordt verlaagd. Die verlaging komt dan bovenop de beknotting op het onbeperkt vrij reizen op de OV-jaarkaart. W arK' gen' A Wie het geld in een later sta®1 van de studie nodig denW hebben (bijverdiensten zijn0' ongewis en kunnen in een" paalde periode ook baar zijn met de studie) lening zolang op een spa ning parkeren. Direct na de studie af losse11' indien mogelijk aflossen in kortere periode dan vijftien zijn volgens Groenewegen re methoden om de rent (momenteel 7,5 procent p®!" te drukken. Het aanvragen van aanvult' financiering is daarom velt dig, omdat de student de aa® lende beurs in elk geval mag houden. Pen Haag - Wao'ers die moet erkeurd, worden vaker werkloo an arbeidsongeschikt. De nieuwe ■elden bij de herkeuringen, drag an het weer aan het werk help eidsongeschikten. at is vooral onrechtvaardig vooi ao'ers en chronisch zieken, schrijf andse Vereniging voor Verzekerings een brief aan de Tweede Kamer, rijgen zij immers een ww- of bijsta ie lager ligt dan de wao, hoewel ansloos zijn op de arbeidsmarkt. Haag - Het VNO ziet niets in praatgroep te formeren die v neer werkgelegenheid te komen. Er zijn genoeg voorstellen. Het |aat er nu om ze uit te voeren. Vij voelen er niets voor opnieuw et de regering en de vakbewe ging om tafel te gaan zitten," aldus mr. J. van Braak van het TNO. <NOV en NCOV, de onderne- nersorganisaties in het midden in kleinbedrijf, zijn wel voor- óchtig positief over het plan van le FNV. Ze delen de mening van De manier waarop de lastenver- ehting voor burgers en bedrij en moet worden vormgegeven, ras gisteravond ook nog onder- rerp van gesprek. Inzet van de iscussie is onder meer, of de iveede schijf in de inkomstenbe- isting 10.000 gulden groter loet worden. Daarvan profite- en de midden-inkomens. )e Rooie Vrouwen, de vrou wenorganisatie van de PvdA, erinnerde gisteren fractievoor- itter Wallage aan zijn eerdere lelofte om -tien van de naar hatting 25 bewindslieden van et vrouwelijk geslacht te zoe- en. ,ooie-Vrouwenvoorzitter Mieke an den Burg zoekt dezer dagen intact met vrouwen in de ande- paarse partijen om formateur lok onder druk te zetten. Gis- irmiddag zei Wallage dat in ider geval elke partij een vrou- relijke minister moet leveren, 'ormateur Kok waagde zich gis- iravond niet aan een belofte ver het aantal vrouwen in het abinet. „Tien vrouwen zou looi zijn, maar ik waag mij niet pnieuw aan zo'n belofte." Kok eloofde in 1989 vier vrouwelij- e PvdA-ministers en kwam niet erder dan twee. i 1 rel'1 NAP MAN die wijs kan worden et moment in Nederland wor ïinisterie gaat uit van een gedo e verkoop van hasj en marihuan e spuigaten niet uitloopt, lemeenten blijken met de bestaa oeten te kunnen en grijpen naa icht werden onlangs straten verden buitenlandse drugtoerist uiswaarts gezet. J Den Bosch worden de koffies Rechts het vermoeden van ove ,,rgemeester Brokx een overe 'Uders van koffieshops. Zeer te 'al Gonsalves en minister Kost fokx heeft hun eis om de zaa lenegeerd. 1 de grensgemeenten Hengelo idere aanpak besloten. Daar erkoop van softdrugs aan Du J'melose rechtbank heeft dit voo besluit van de gemeente '"'ten werd geschorst omdat he ukel 1 van ,je grondwet die disc e rechter heeft gesproken, maar j®jS9®rneenten veel last hebb "d, België en Frankrijk. De o ederlandse beleid. Dat verschil uropese landen zal niet spoedi ropeSe partners enig begrip to beleid (onder mee 6ds een door velen verketterde nr, za^ bet in aanpassi iof'.Z06ken- Het nu gehan meerderheid van de Tweede K ..„fdtebjke vergunningstelsel gelijkheid om maatregelen te 'n toegesneden. n!UÜsionair minister van Justi Vertil9 0ens' Hii is van 00rde vertreden wanneer afspraken avnn softdrugs. Dat is op zijn li .°criat- 0ok nu wordt de opiu n/a= ?orko,nen, moet hij een wet erin een totaalverbod wordt v ge»?

de Stem | 1994 | | pagina 2