iUM k Paars kabinet bijna rond 2.79 IU NT- IZEN Kok voelt niets voor inkorting studieduur tot drie jaar 'De koffie gaat met karren tegelijk de winkel uit'' ch PARASOL' de laagste jzen Vandaag laatste onderhandelingsronde over zorgsector COMPUTERBOEKHOUDEN Idamesmode straat 7 hj axel Doek valt voor Walsenmolen tstraat 3 Axel Meer mensen met studieschuld Onderscheiding Ivoor Mandela [Waarschuwing voor besmet [Griekse vlees «Nederlandse in VS beticht van doden baby l'Wao' ers komen jvaak in ww' ZWARE HOUTEN j EK-deelnemers roemloos af 'Medicijn kan besmetting baby's met aids voorkomen' Noorwegen kampt nog steeds met straling Tsjernobyl Opblaasbaar zwembad voor vrouwen in gevangenis 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1 L 52 DE STEM 134e JAARGANG Sas gaan van Gent - GS van Zeeland u IRRIS Damesmode ftste Week els mantelpakjes 99.00 89.00 7 9.00 69.00 5 9.00 49.00 ^lons 39.00 Irts 29.00 b. do. 25 aug. luie collectie UITSLUITEND VOOR PARTICULIEREN Bij 3 ongewijzigde plaatsingen binnen 7 dagen in De Stem is de 3" plaatsing GRATIS, 1 x gratis in de Zeeuws-Vlaamse Koerier. «Prijs incl. BTW voor plaatsing 1 op zaterdag Itegorie A Categorie B Categorie C_ 9.41 12.58 f 14.45 1 12.55 16.77 f 19-27 |f 15.69 20.96 f 24.09 jf 18 83 ƒ25.15 28.91 F 21 97 29 34 f 33.73 F 25.11 33.53 f 38.55 \f 28.25 37.72 f 43.37 jf 31.39 41 91 f 48.19 O Brieven onder ni immer ƒ12.95 af te schrijven- akkoord met de sloop van jjë Walsenmolen in Sas van Gent. Het provinciebestuur is het eens met het Sasse college dat herge bruik van het honderd jaar oude gebouw economisch niet haal baar is. Zowel Monumentenzorg in Zeist als de stichting Behoud Walsenmolen Sas van Gent be treuren het standpunt van GS. ZIE ZEELAND - C1 Den Haag - Steeds meer afgestu deerden moeten tot hun veertig ste levensjaar maandelijks een fors bedrag betalen aan rente en aflossing van studieleningen. Dat blijkt uit cijfers van het Natio naal Instituut voor Budgetvoor lichting. De studieschuld kan op lopen tot 25.000 gulden, nog af gezien van rente. ZIE PAGINA A2 HET WEER Onweer Gisteren een flinke daling van de luchtdruk. Een aanwijzing dat het weer gaat veranderen. Vandaag wisselend bewolkt en plaatselijk onweer met flinke buien. [Amsterdam - Nelson Mandela, president van Zuid-Afrika, krijgt op 15 augustus de Anne Frank Eennmg. Hij ontvangt de onder scheiding als symbolisch blijk van waardering en 'als aanmoe- liging voor zijn prominente en aspirerende rol in het democra- [tiseringsproces'. De Anne Frank Stichting reikt de penning sinds [1984 uit aan een persoon of orga nisatie die zich in de geest van Anne Frank, op bijzondere wijze heeft onderscheiden in de bestrij ding van discriminatie en racis- oe. Van onze Haagse redactie Den Haag - De onderhandelaars voor een paars, CDA-loos kabinet hebben nog geen akkoord bereikt over de studiefinanciering. Formateur Kok houdt nog vast aan zijn plannen met de studiefinanciering. De inkorting van studieduur- en finan ciering van vier naar drie jaar zijn vol gens zijn woordvoerder 'wilde specula ties' van de'onderwijsspecialisten in de fracties. De woordvoerder liet dat gisteravond laat weten, nadat grote commotie was ontstaan onder studenten over de ver meende plannen van 'paars' met de stu diefinanciering. Volgens hem is het plan dat gisteren naar buiten kwam, niet meer dan één van de mogelijkheden om fors te bezuinigen op het hoger onderwijs. Er zijn ook nog an-, dere mogelijkheden, en Kok ziet volgens hem niet veel in de drastische inkorting van studieduur. „Zoiets ingrijpends is volgens Kok niet in vier jaar te regelen," aldus de woord voerder van de formateur. De studentenbond LSVb reageerde giste ren woedend op de plannen die de frac tiespecialisten naar buiten brachten. „Dit is te belachelijk voor woorden," zei voorzitter Kysia Hekster. De VSNU, de vereniging van universiteiten, noemden het 'bizar'. De studentenbond zei het onjuist te vin den als er niet om onderwijskundige, maar om financiële redenen gereorgani seerd zou worden in het hoger onderwijs. „De positie van studenten en de inhoud van het onderwijs worden dan onderge schikt gemaakt aan het kostenplaatje van dit regeerakkoord," aldus voorzitter Hekster. De vereniging van hogescholen was aan merkelijk positiever. Met het plan zou den universiteiten en hogescholen in een meer gelijkwaardige positie komen, een oude wens van de hogescholen. De cursus- en studiefinancieringsduur in het hoger onderwijs zou worden ingekort van vier naar drie jaar. Tijdens deze zo geheten 'bachelors-fase' moet de student een lening afsluiten om zijn studie te be talen. Als hij aan het einde van het jaar voldoende studiepunten heeft gehaald, wordt die lening alsnog omgezet in een beurs. Na drie jaar worden alleen degenen met de beste cijfers toegelaten tot de 'mas- ters'-opleiding. Deze studenten krijgen geen enkele vorm van studiefinanciering meer, maar moe ten een lening afsluiten. Volgens de woordvoerder van Kok zijn nog tal van andere manieren om te bezui nigen mogelijk. Het oorspronkelijke plan van Kok, om drastisch in te grijpen in de hoogte van de basisbeurs, ligt volgens hem nog volle dig op tafel tijdens de laatste onderhan delingsronde van vandaag. |Den Haag - Het ministerie van [Landbouw raadt toeristen en an dere reizigers aan geen vlees- of Jmelk(produkten) mee te nemen luit Griekenland. Een gedeelte [van de Griekse veestapel is mo- I menteel besmet met mond- en [klauwzeer. Het is niet gevaarlijk te eten, maar wel wordt ge- eesd voor verspreiding van de jzttr besmettelijke ziekte onder Nederlands vee. |Den Haag - Een 19-jarige Neder landse au pair in de Verenigde [Staten wordt beschuldigd van Jhet doden van de baby, die zij on- ■der haar hoede had. Ze zou het ■kind zo door elkaar hebben ge lummeld dat het kind een fatale «hersenbloeding kreeg. Het meis- |le' afkomstig uit Amsterdam, zit |®ids zaterdag in de gevangenis. '■ZIE BUITENLAND -A4 |Pen Haag - Arbeidsongeschikten ■tanen niet eerder aan het werk |j™r de nieuwe wao-wet maar "elanden vaker in de ww. Na de verplichte herkeuring zijn velen f»pen niet meer arbeidsonge schikt volgens de nieuwe criteria e het GAK/GMD sinds januari hanteren. De nieuwe wet Ut voora'een onrechtvaardige J ltWerking voor oudere wao'ers I® chronisch zieken, aldus de Ne- T erlandse Vereniging voor Verze- Jfiagsgeneeskunde in een brief |'an de Tweede Kamer. ■ZIE BINNENLAND - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - PvdA, WD en D66 zijn het vrijwel eens over een regeerakkoord. De onderhandelaars hopen vandaag de laatste strui kelblokken voor de vor ming van een paars, CDA- loos kabinet weg te nemen. „We zijn er bijna uit," meldde PvclA-onderhandelaar Wallage gisteravond laat. Vandaag moet nog gesproken worden over de gezondheidszorg, de lastenver lichting en de aow en de uitgaven voor nieuwe zaken zoals meer politie. Ook komt de bezuiniging van één miljard gulden op de stu diefinanciering nog aan de orde. Gisteravond om zeven uur be gonnen de drie onderhandelaars Wallage, Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) onder leiding van formateur Kok aan wat ze hoopten dat hun laatste geza menlijke sessie zou worden. Om half twaalf bleek echter, dat vandaag verder onderhandelen nog nodig is. De verwachting was gisteravond nog steeds dat Kok morgenochtend een akkoord aan de fracties kan presenteren. Op de vraag wat het motto wordt van het nieuwe paarse kabinet, antwoordde WD-onderhande- laar Bolkestein: „Een heidens karwei." Het grote struikelblok is tot op het laatste moment de gezond heidszorg. Kok heeft in zijn con cept-regeerakkoord, dat hij als informateur schreef, voorgesteld om in totaal 2,5 miljard te bezui nigen in deze sector. De drie frac ties vinden dat te veel. De volks- gezondheidsspecialisten van Pv dA, WD en D66 hebben wel sug gesties gedaan om te bezuinigen, maar vinden dat Kok dan ook een deel van de bezuinigingen moet schrappen. Volgens de drie frac ties zou bijvoorbeeld het eigen ri sico dat Kok voorstelde voor zie kenfonds- en particulier verze kerden, nog wat omhoog kunnen. De hoogte van dat eigen risico zou dan wel afhankelijk moeten worden van het inkomen. Verder zouden de premies in de volksge zondheid omhoog kunnen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ADVERTENTIE VANDAAG IN DEZE KRANT De derde dag van de Europese titelstrijd was bepaald geen succes voor de Nederlanders. Goormachtigh, De Bruin en Laros gingen in de kwalificaties ten onder, Maas raakte geblesseerd en zevenkampster Jak- lofsky (foto) voldeed niet aan de verwachtingen. ZIE SPORT-B1 INHOUD 2 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 In veel winkels namen klanten de koffie met vele pakken tege lijk mee. foto de stem johan van gurp Van onze verslaggever Samir Suudi Breda - Hoeveel pakken kof fie er tot halverwege de mid dag zijn verkocht in zijn zaak? P. Freijse, assistent-be drijfsleider van de Primarkt aan de Haagdijk in Breda, moet even ingespannen hoofdrekenen voor hij het antwoord heeft. „Ik schat toch wel zo'n duizend pak ken." Terwijl hij uitleg geeft over de gevolgen van de maandag aan gekondigde prijsverhoging van de koffie, lopen twee vrouwen met hun boodschappenkarretje naar het schap met pakken van hun geliefde Boncafé. „Heeft u een lange arm? Ik kan er zelf niet bij," vraagt een van hen aan Freijse. Pas als ze zes van de groene pakken in hun karretje hebben geladen, lopen ze ver der. Twee andere vrouwen nemen enkele ogenblikken later vier pakken roodmerk uit het schap. Freijse: „Sommigen lopen met twee sloffen onder de arm de winkel uit. Dat zijn achtenveer tig pakken." Hij schat dat het rek met pak ken roodmerk nog voor het eind van de middag leeg is. Maar dat geeft niet, want hij heeft genoeg voorraad om ook woensdag eventuele hamsteraars nog van dienst te zijn. Maar op woensdag wordt de koffie toch juist zestig cent per half pond duurder? Nee, bij de Primarkt worden de prijzen pas op donderdag verhoogd, legt Freijse met een slim lachje uit. Douwe Egberts (DE), met een marktaandeel van zeventig pro cent de grootste koffiebrander van het land, kondigde begin deze week aan dat de prijs van een halfponds pak rood merk vanaf vandaag in de winkels verhoogd wordt tot rond de vier gulden. Het is de vierde prijs verhoging dit jaar: in januari werden de halfponds pakken Douwe Egberts, Kanis Gun- nink en Van Neile vijftien cent duurder, in juni twintig cent en een maand geleden 35 cent. Koffie met het Max Havelaar- keurmerk wordt deze week ge middeld zo'n vier dubbeltjes per pak van 250 gram duurder. Al- bert Heijn verhoogt pas volgen de week de prijzen van haar ei gen huismerk koffie. De popu lairste soort, Perla Mild, zal 3,85 gulden per pak gaan kosten. Ook bij de Aktie-markt aan de Bredase Baliëndijk blijkt flink gehamsterd te worden. „Van morgen om negen uur begon het al; het ging met karren de win kel uit. Sommigen trokken het met sloffen tegelijk uit het rek," vertelt bedrijfsleider J. van Gils. „Maarja, van deze prijsstijging schrikt iedereen hè?" Hij schat dat hij rond een uur 's middags al driehonderd pakken koffie heeft verkocht; zo'n 150 procent meer dan normaal. Bij de Edah-supermarkt in het Bredase winkelcentrum Hoge Vucht zijn 's middags ai tegen de achthonderd pakken geham sterd. Drie keer zoveel als nor maal, schat assistent-bedrijfs leider B. van de Klundert. Bij de eerdere prijsstijgingen van dit jaar waren het volgens Van de Klundert vooral de ouderen die hamsterden. Maar nu doen ook jongere mensen driftig mee, heeft hij gemerkt. „Het is toch ook abnormaal, zo'n prijsverhoging voor een pak koffie!" roept een vrouwe lijke klant kwaad bij het halfle ge schap. Een andere vrouw: „Het is schandalig! Vooral voor bijstandsmensen. Daar zeggen ze toch ook niet tegen: 'Hier heb je d'r een paar tientjes bij...'" 8 "710311 000218 I I I WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Yokohama - De al zeven jaar oude aidsremmer AZT kan be smetting van baby's met het aidsvirus van hun moeder helpen voorkomen. met het aidsvirus te worden be smet. Baby's kunnen echter ook besmet worden na de geboorte door moedermelk. Daarom wordt borstvoeding afgeraden, al is dit voor vrouwen in de Derde Wereld nauwelijks een optie. Dat blijkt uit een Amerikaans onderzoek dat gisteren op de we- reld-aidsconferentie in Japan werd bediscussieerd. AZT blijkt het risico op een hiv- geïnfecteerde baby met tweeder de te verminderen. De Ameri kaanse Food and Drugadmini- stration heeft daarom dit middel aanbevolen aan zwangere vrou wen die met hiv besmet zijn, be ginnend tussen de 14e en 34e week van hun zwangerschap. De baby moet volgens deze aan beveling onmiddellijk na de ge boorte zes weken lang een AZT- siroop worden gegeven. Tijdens de bevalling zou de moeder de aidsremmer per injectie moeten worden toegediend.Tot nog toe blijkt in de praktijk wereldwijd gemiddeld een kwart van de kin deren die uit een seropositieve moeder wordt geboren, door haar Oslo (ap) - Acht jaar na de ramp met de kerncentrale in Tsjer nobyl moeten boeren in Noorwe gen nog steeds speciale maatre gelen nemen om radio-actieve besmetting van hun vee te beper ken, heeft de Noorse krant Aften- posten gemeld. De Noorse Gezondheidsinspectie keurt nog regelmatig tonnen ren diervlees af, omdat ze niet kun nen worden geconsumeerd we gens radioactieve besmetting. Noren hebben tevens het advies gekregen niet te veel in bergme ren gevangen vis te eten. Door een explosie en brand in de kerncentrale van Tsjernobyl in Rusland dreef in april 1986 een grote radioactieve wolk over de len van Oost-Europa en Scan dinavië. Noorwegen ligt op bijna 1600 kilometer afstand van de centrale. Volgens Aftenposten geeft het land jaarlijks nog steeds 5,1 mil joen gulden uit aan inspecties en de bestrijding van de gevolgen van de ramp. Van onze verslaggever Breda - Net nu het wat min der warm lijkt te worden, kunnen de 110 gedetineer den in de Penitentiaire In richting voor Vrouwen (PIV) dagelijks gebruik niaken van een opblaasbaar zwembad. Volgens PIV-directeur ,R. Korthout was het de afgelo pen weken in het voormalige Huis van Bewaring aan de Kloosterlaan bijna niet te harden van de hitte. Op de bovenste etages kon de tem peratuur oplopen tot veertig a vijftig graden. „Het ver zoek om enige verkoeling in huis te halen, kwam van de gedetineerdencommissie zelf en we hebben daar graag aan meegewerkt," aldus Korthout. Het opblaasbaar bad, dat is gehuurd van een attractie verhuurbedrijf, blijft overi gens maar een paar dagen, tot komende donderdag. De gedetineerden betalen de huur van 700 gulden groten deels uit eigen zak. De rest legt de directie bij. Gisteren was het bad al een groot succes. De 110 gedeti neerden kunnenper toer beurt enkele uren per dag van het bad gebruik maken. In verband met de warmte in de inrichting worden de ge detineerden in deze weken ook wat vaker en langer per dag gelucht. ADVERTENTIES Terwijl D66-onderhandelaar H. van Mierlo handtekeningen uitdeelt op het Binnenhofloopt PvdA-onderhandelaar J. Wallage voor bij. De besprekingen tussen D66PvdA, VVD en formateur Kok namen gisteren de gehele dag en avond in beslag. De onderhandelaars kregen maar af en toe de tijd om wat te eten. foto anp Cursus in 6 bijeenkomsten. Opleiding voor elk boekhoudprogramma. Eerst wordt basis kennis boekhouden behandeld. Daarna volgt instructie over het inrichten, opstarten en voeren van een computerboekhouding, met als uitkomst de balans, resultaatreke ning, btw-afdracht, deb/crediteurenadmini- stratie en besparing op accountantskosten. Plaatsen: Amsterdam, Arnhem, Breda, Eindhoven, Botterdam, Utrecht, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403 - 7 43 83 5 10 05. ooi Coke Nu-alleen bij Albert Heijn- zo'n superhandige en fraaie Coca-Cola koeltas cadeau! Coca-Cola regular, fles 2 liter Nu bij aankoop van twee 2 literflessen een koeltas gratis.* Aanbieding Is geldig tot en met zaterdag 13 augustus a.s.. Zolang de voorraad strekt STUDIE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u', met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:^ Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 o maand automatisch 29.05 i De Parkerpen zenden aan: 1 Naam: j Adres: kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Postcode:. Plaats:. I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o I gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1