Doek valt voor Walsenmolen DE STEM Zeeland meest verkeersonveilige provincie van Nederland Kunstenaar geschokt door vernieling De Sluuswachter GS van Zeeland gaan akkoord met sloop historisch gebouw in Sas van Gent TOYOTA Brug Sluiskil straks veiliger voor fietsers Brandweer blust brand op akker bij Sas van Gent TOYOTA VAN DORST I Middelburg - Van alle twaalf pro- I vincies in Nederland is Zeeland wat verkeer betreft het onveiligst. Peh honderdduizend inwoners telde [Zeeland in de jaren 1991/1992 der- tien doden. Vrouw gewond bij verkeersongeval Voorlichters provincie willen niet fuiven met extreem-rechts Terneuzen mag kosten 4WOV' declareren Zeeland voelt niets voor Moluks tehuis in Gelderland Geen gevaar voor de volksgezondheid Zwarte veenbrokken spoelen aan op strand Westerschelde ancieringsmoge- |t u uw nieuwe npleet met een BJsprekers t.w.v. p de 306), inclu- Q-WISStlAAR IN OT405 SIS (N 6RL van de 405 GRe lelgen, vernis- of liten vóór, èn een Tisselaar en luid- van de 405 GTX kuipstoelen met sportstuur, elek- ale vergrendeling Maar alleen voor te leggen op zo'n er Sale last-minute zijn namelijk ook u doet het beste zaken bij de grootste en actiefste dealer van Nederland Croatdijk 54 Breda 076-712000 Stationsstr. 25 Rijen 01612-28200 qrherodeel 20 Roosendaal 01650-32050 aaneinde39 Waalwijk 04160-38555 Zeeland WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever per miljard verplaatsingen vallen er in Zeeland 157 doden. Bijna het dubbele van de rest van Nederland: 81. Ook het aantal ziekenhuisgewonden bij dit aan tal verplaatsingen is bijna het dubbele, 1481 tegen 838. Dit blijkt uit een analyse die de Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWOV) heeft gemaakt van Nederlandse verkeersongevallen in 1991 en 1992. In bijna alle onderdelen 'scoort' Zee land het hoogst. „Het totaalbeeld van Zeeland is dus, vergeleken met de rest van Nederland, erg ongunstig", schrij ven GS van Zeeland in antwoord op Statenvragen van D. Eveleens (PvdA). Die dacht dat rijgedrag en hoge snel heid meer verantwoordelijk waren vóór de ongevallen dan een ondeugdelijke infrastructuur. GS ontkennen dit. Een van de SWOV-conclusies is dat de grote verschillen in verkeersonveilig heid het gevolg zijn vande aan- of afwezigheid van autosnelwegen en an dere hoogwaardige verbindingen buiten de bebouwde kom en van (grote) stede lijke gebieden. „Volgens GS kan hieruit niet afgeleid worden dat in Zeelanu meer dan elders in Nederland sprake is van onjuist verkeersgedrag. Daarom dat, naast gedragsbeïnvloe ding, aanpassing van het wegennet daarom noodzakelijk is. Een op dit /aatste geënt demonstratieproject! waarbij duurzame verkeersveiligheid centraal staat, kan mogelijk van start gaan in West-Zeeuws-Vlaanderen. ■Van onze verslaggever Middelburg/Sas van Gent - Met spijt in het hart - het Igaat tenslotte om een historisch waardevol gebouw- ■gaan GS van Zeeland akkoord met de sloop van de Walsenmolen in Sas van Gent. Het provinciebestuur [deelt de conclusie van het Sasse college dat hergebruik [van het honderd jaar oude pand economisch niet haal- Ibaar is. Zowel Monumentenzorg in Zeist ■als de stichting Behoud Walsen- [molen Sas van Gent betreuren [het standpunt van GS. De stich- [ting legt zich, zo zei woordvoer der F. Puylaert, niet zonder slag lof stoot bij het besluit neer. I Voor de sloop stelt Middelburg leen bedrag van ruim 2,5 ton [beschikbaar uit het fonds Stads- 1 en Dorpsvernieuwing. De vrijko- [mende locatie heeft volgens GS ■grote potenties en kan gebruikt [worden om de verpaupering van [Van onze correspondent IJzendijke - Een 67-jarige [vrouw uit de gemeente Oost- Iburg is gistermorgen bij een Iverkeersongeval in IJzendijke [gewond geraakt, ze liep [borstletsel op. [Het slachtoffer reed met haar [personenauto over de Oranjes- 1 traat en werd op de kruising van [die straat met de Boulevard aan- [gereden door een linksaf slaande personenauto bestuurd door een 38-jarige vrouw uit de gemeente I Oostburg. Bij de aanrijding ver- Jloor ze de controle over haar I auto en botste in volle vaart tegen de gevel van een woning. [Daarbij werd haar voertuig ge- [heel vernield en raakte ook de I gevel ontzet. Per ambulance is ze I overgebracht naar het Antonius I ziekenhuism Oostburg. De ande- re bij het ongeval betrokken per sonenauto werd aan de rechter- I voorzijde zwaar beschadigd. dit deel van Sas van Gent te stoppen. Supermarkt Op de vrijkomende grond is de bouw van een nieuwe super markt gepland. GS dringen erop aan dit te doen in combinatie met ouderenhuisvesting. „De lo catie waar het hierbij om gaat is hiefvoor bij uitstek geschikt. Ge vaar voor leegstand is minder aanwezig", aldus GS. Bij het Sasse gemeentebestuur wórdt er dan ook op aangedron gen nogmaals in overleg te tre den met de A&P-groep - op volger van de Jac Hermans- groep - een dergelijke bouw te realiseren. „Verbetering van het centrum van Sas van Gent is gebaat met een kwalitatief zo goed mogelijke invulling van de vrijkomende locatie". Gewezen wordt op een geslaagde combi natie van een supermarktvesti ging en woningbouw in Middel burg. Overeind Voor de Stichting Behoud Wal senmolen behoeft niet alles over eind te blijven staan. Bouw van een supermarkt met daarop en kele woonlagen en gelijktijdig behoud van ongeveer eenderde van de Walsenmolen - historisch het interessantste deel - is vol gens Puylaert heel goed moge lijk. „Wat ze nu van plan zijn is geen aanwinst voor Sas van' Gent. Het zal net zo gaan als met de sloop een eeuw geleden van de voormalige vesting. Iets wat nu ook wordt betreurd". Wethouder L. Marquinie (ruim- GS vinden, evenals het Sasse college, dat hergebruik van de Walsenmolen niet haalbaar is. telijke ordening) bleek zeer inge- nomen met het besluit van GS. „Het gaat tenslotte om mijn troetelkind. Ik denk dat het een aanwinst voor Sas van Gent is." Marquinie dacht niet dat de su permarktketen bereid is woning bouw boven de winkel toe te staan. „Ik ga natuurlijk zeker, omdat GS er op aandringen, on derhandelen. Maar het resultaat weet ik eigenlijk al." van een Puylaert van Behoud Walsenmo len vindt dat dan maar met een andere grootgrutter moet wor den gesproken. „Ik ken een Bel gisch bedrijf dat best zou willen. Het in tenslotte een prachtige locatie," zei hij. Van onze verslaggever Terneuzen - De dienstkring Zeeuws-Vlaanderen Rijkswaterstaat heeft plan in de maak om de brug bij Sluiskil een stuk veiliger te maken voor fietsers. Aan leiding voor deze maatregel is het dodelijke ongeval eind vorig jaar waarbij een zes tienjarige jongen bij de brug frontaal in botsing kwam met een moerasvoertuig. Om dit soort ongevallen in de toekomst te voorkomen wil Rijkswaterstaat het fiets- en landbouwverkeer op de brug strikt van elkaar scheiden. Het is de bedoeling dat het landbouw verkeer alleen gebruik mag ma ken van de zuidelijke parallel weg. Om te voorkomen dat twee voertuigen elkaar op de brug tegenkomen, de weg is te smal voor landbouwvoertuigen om el kaar te passeren, wil Rijkswater staat stoplichten plaatsen. De noordelijke parallelweg wordt dan bestemd voor fietsers en bromfietsers. Het blijft voor- I2LI TOETST ELKE AANVRAAG WIJZIGINGEN VOORBEHOUDEN. Van onze verslaggever Rein van der Helm Zoutelande - Geschokt rea geerde beeldhouwer Guido Metsers, gisteren terugge keerd van vakantie, op het bericht dat zijn beeld De Sluuswachter in Cadzand- Bad vorige week van de sokkel is getrokken en ge deeltelijk vernield. ..Dit is verschrikkelijk. Mijn principe is dat je kunst zo dicht Mogelijk bij de mensen brengt en niet moet laten zien achter allerlei tralies, hekwerken of onbreekbaar glas. En de mees te mensen, zo is mijn ervaring, vinden het leuk een beeld zo maar langs de openbare weg tegen te komen. Maar er zijn ook altijd wel een paar idioten die zoiets zonodig moeten be schadigen of vernielen. Een on uitroeibare plaag, hier in Ne derland". Metsers weet waarover hij spreekt. Zijn werk 'Vrouw in ligstoel' aan de Lange Delft in Middelburg is al regelmatig doelwit van vandalisme ge weest Evenals het door hem gemaakte beeld van de Ro meinse godin Nehalennia, dat Domburg zit op een Mond- naanbank. „Daar is de neus van afgeslagen. Het beeld is "°k al een paar keer met verf besmeurd. En nu dus de Sluus wachter. Om moedeloos van te worden". be vernielingen blijven in Zee land niet alleen beperkt tot de typische toeristenplaatsen. Metsers wijst op het Roosevelt- monument, dat zijn collega Ni co van de Boezem heeft ge maakt voor Tholen. „Dat was na één dag al vernield. Hoe is het in godsnaam mogelijk?". Metsers maakt zijn beelden niet bepaald uit breekbaar ma teriaal. Het kunstwerk in Mid delburg is gelast met daarover heen een harde laag polyester. De Nehallennia is van speciaal hard mergel, bestand tegen zeelucht. „En de Sluuswachter is deels van hardsteen en deels gegoten. Daar moet echt grof geweld zijn gebruikt om dat van zijn sokkel te krijgen". Hoe de vernielingen kunnen worden voorkomen is ook Met sers een raadsel. „Er zijn wel methoden, zoals ze die ook in Griekenland toepassen. Daar scheiden beelden of waardevol le monumenten een soort gas af als er een stukje van afgebro ken wordt. Dat gas kleurt de dader(s), zodat ze gemakkelijk zijn op te sporen. Een goede methode, anders zou bijvoor beeld het Parthenon stukje bij beetje verdwijnen". Te laks Volgens de beeldhouwer is de politie te laks in de opsporing en moet de overheid harder optreden als dader(s) toch wor den gevat. „Laat ze om te be ginnen maar opdraaien voor de restauratie, want dat kost steeds een hoop gemeenschaps geld. En wat mij betreft mogen ze ook nog eens de bak in". Metsers vindt dit vandalisme overigens een typisch Neder lands verschijnsel. „In Sint Ni klaas staan in het centrum tien, misschien wel vijftien, bronzen beelden. Daar is nooit iets mee aan de hand. Het respect voor kunst is jn België kennelijk toch groter dan bij ons". Gisteren nog nam hij contact op met de gemeente Oostburg. Het vernielde beeld ligt voorlo pig opgeslagen op het terrein van gemeentewerken. Metsers wil de schade in ogenschouw nemen en bekijken of het beeld nog te repareren is. De ge meente heeft inmiddels een deskundige ingeschakeld om te kijken of de schade door de verzekering gedekt is. „Wij hebben al fe horen gekregen dat dit héél soms het geval is", zegt een gemeentelijk woord voerder. De twijfel klinkt dui delijk door in zijn stem. Restaureren van beelden is niet iets waarop Metsers zit te wachten. „Je stopt er heel veel tijd en energie in en je krijgt bijna geen mogelijkheid om eens aan iets nieuws te begin nen en dat is toch waar elke kunstenaar naar streeft". Kunstenaar Guido Metsers met een replica van de Sluus wachter: „Overheid moet harder optreden." FOTO JAAP WOLTERBEEK Van onze verslaggever Middelburg - Diensten verlenen, okee, dat is werk, maar daarmee houdt het op. Geen vriendschappelijke borreltjes na een plechtigheid, niet samen aan de lunch, geen kout, geen fuif. Zo denken de provinciale voorlichters over de omgang met extreem-rechts. In een brief aan Gedeputeerde Staten blikt het bureau terug op enkele voor de voorlichters zeer onaangename voorvallen eerder dit jaar. Niemand wist dat tussen een groep bezoekende Belgische politici iemand van het Vlaams Blok zat tot Statenlid Van Kollem (GroenLinks) heibel trapte in de Statenzaal door te verklaren niet met deze man aan de lunch te gaan zitten. Een wijle later zagen de voorlichters zich geconfronteerd toen het gemeentebestuur van Vlissingen, met de gekozen Centrum Democraten, op visite in de Abdij kwam. „Het zijn geen verboden partijen," aldus de voorlichters in de brief, „maar wij zijn van mening dat de gekozen leden van rechts-radicale partijen niet met dezelfde egards tegemoet kunnen worden getreden als willekeurig welke andere gasten van het provinciaal bestuur," zo schrijven de voorlichters. GS vinden het best, antwoorden zij. Ambtenaren kunnen in een lastig parket geraken en moeten zelf weten hoe zij extreem- réchts tegemoet treden, vindt het college. Maar, ondemocratisch, tptalitair en gewelddadig gedrag komen niet alleen bij extreem-rechts voor, schrijven GS. En: GS kunnen zich ook voorstellen dat ambtenaren moeite hebben met politici die een ideologie aanhangen die zegt dat met de bijbel in de hand vrouwen geen lid kunnen worden van een politieke partij, zoals de SGP voorstaat. Het is ieders eigen overweging hoe men met vertegenwoordigers van al de verscheidene stromingen wil omgaan, zo luidt samengevat de reactie van GS. De kwestie wordt nog intern besproken in het zogeheten Georganiseerd overleg. Van onze correspondent Sas van Gent - Een brand op een akkerbouwland in de polders ten noorden van Sas van Gent heeft gistermiddag flinke schade aan het gewas veroorzaakt. Daarbij bedreigde het vuur tevens een woonhuis. Door het draaien van de wind en snel ingrijpen van de brandweerkorpsen van Sas van Gent, Philippine en Westdorpe kon erger worden voorkomen. FOTO WIM KOOYMAN alsnog mogelijk voor fietsers en bromfietsers om ook van de zui delijke weg gebruik te maken. De dienstkring weet nog niet of deze weg wordt afgesloten voor fiets- en bromfietsverkeer omdat slechts weinig fiets- en bromfiet sers van deze route gebruik ma ken. Rijkswaterstaat verwacht daar dan ook weinig problemen. Het is nog niet bekend waneer de veiligheidsmaatregelen wor den getroffen. Rijkswaterstaat is hierover nog in gesprek met de landbouworganisaties en de scholen. De brand werd om tien over twaalf gistermiddag gemeld door een loondorser die op de akker stro aan het persen was. Door onbekende oorzaak raakte een pak stro in de pers in brand en deze zorgde ervoor dat ook de rest van het veld vlam vatte. De brand kon zich uitbreiden omdat de desbetreffende persoon eerst een flink eind moest lopen alvo rens hij de alarmcentrale kon bellen. Toen de brandweer van Sas van Gent ter plaatse kwam, had het vuurfront zich reeds uitgebreid tot een breedte van ruim zeshon derd meter. Mede door de wind werd de brand flink aangewak kerd en had ook een stuk graan veld reeds vlam gevat. Daardoor werd een woonhuis bijna prooi van de vlammen. De Sasse post- commandant F. Cappaert hield een hogedruk-voertuig achter de hand bij het woonhuis. De stro- brand werd bestreden met be hulp van zogenoemde vuurzwe- pen. Vanwege de omvang werden te vens de korpsen Philippine en Westdorpe ter assistentie opge roepen, zodat ook die een ge- Middelburg - Gedeputeerde Hennekeij (waterstaat) is bereid de portemonnee te trekken om de extra kosten die de gemeente Terneuzen moet maken voor de Scheldetunnel WOV, te betalen. Terneuzen had daarom verzocht. Omdat de tunnel bij Terneuzen uit de Westerschelde komt, heeft Terneuzen veel werk aan allerlei vergunningen en bestemmings plannen. Er is sprake van 'bo venmatige personele inzet' vindt Terneuzen. Gisteren is in Mid delburg besloten dat Terneuzen die kosten de eerste zes maan den, een proefperiode, mag de clareren. deelte van de brand met vuur- zwepen konden bestrijden. Als back-up werd tevens het schuimblusvoertuig van de Re gionale Brandweer Zeeland op geroepen om, indien nodig, te zorgen voor de bluswatervoor ziening. Dit vanwege het onvol doende beschikbaar zijn van bluswater in de directe omge ving. Het gebruik van water was ech ter niet dermate dat dit voertuig ingezet behoefde te worden. Door het snelle ingrijpen en het draaien van de wind kon post- eommandant Cappaert om streeks tien voor één het sein brand meester geven. De schade die veroorzaakt werd aan het stro en het graanveld was aan zienlijk. Mideelburg - Gedeputeerde Staten weigeren mee te beta len of verzorgingsplaatsen in te leveren voor een centraal verpleeghuis voor Indische en Molukse Nederlanders dat in Gelderland moet komen. Het dagelijks provinciebestuur heeft zich gisteren over het ver zoek van Gelderland om mede werking gebogen, maar men stelt zich op het standpunt dat de zorg die de Molukse bejaar den verdienen, zo dicht mogelijk bij de oorspronkelijke woonom geving geboden wordt. „Van groot belang", noemen GS dat in een brief aan het provinciebe stuur van Gelderland. GS zijn het wel met Gelderland eens dat juist de Molukse bejaar den, waarvan Zeeland er vele telt, een specifieke groep zijn met eigen problemen. Daarom ook, wil het provinciebestuur op Walcheren een kleinschalige zo geheten woonzorgvoorziening met enkele 'zwevende' verpleeg huisbedden bouwen. Terneuzen - Sinds enige weken spoelen regelmatig 'grote brokken zwart veen aan op het strand van de Westerschelde voor Terneuzen. Bij de gemeente kwamen telefoontjes binnen van mensen die deze brokken zagen. De sectie Milieu stelde een onderzoek in. Uit dat onderzoek blijkt dat het om brokken Veen gaat. v v Ook op andere plaatsen zijn zulke brokken te zien, bijvoorbeeld op zandplaten in de Westerschelde en Saeftinghe. Volgens de gemeente is het mogelijk dat de brokken loskomen uit de bodem, omdat een vaargeul in de Westerschelde zich aan het verleggen is. Een andere mogelijkheid is dat de kokkelvissers, die met hun stevige zuigers regelmatig de vloedlijn langsgaan en het strand grondig omwoelen, er voor zorgen dat de veenbrokken aan de oppervlakte komen. Het vermoeden bestaat dat de brokken uit de periode van begin twaalfde eeuw stammen. Toen begon de Westerschelde een echte vaargeul te worden Dwars door het veen heen onstond immers een rivier. De brokken veen leveren geen gevaar op voor de volksgezondheid en zullen vanzelf, door de eb- en vloedwerking van de Westerschelde, weer verdwijnen.

de Stem | 1994 | | pagina 11