DE STEM eeuwse havens belangrijker RAL ADVERTISING Aardenburg en Sluis willen aan project wegennet meebetalen KORT Opvallende nieuwe cijfers onderstrepen belang voor regionale economie tten zege iackman •its Open' Dode vogels zijn afkomstig uit België Dalende luistercijfers voor Omroep Zeeland ■1 Acht jaar gevangenisstraf voor grote cocaïnekoerier Olifanten in binnenstad van Terneuzen Nieuwe bezwaarschriften tegen plannen voor kuuroord bij Cadzand-Bad B2 int lelgië furg omrernoopt ie «waardevols verloren? watÊÊÊÊÊm EN Zeeuws Museum is wee dagen dicht Asielzoekers ingeschakeld bij fruitpluk Sigarettenfabriek Philip Morris mag uitbreiden Bange tasjesrover vlucht Middelburgs politiebureau in Duur plasje 6 Wilt u even uitstappen om de uitlaat diclit te houden?' Wassenaarse auto gestolen bij camping Domburg Effectief mediaplan? jUSTUS 1994 I kon alleen pure pech in de 250 cc-klasse [torcross van de BVM/ lie eerste mache al op Iveede eveneens onbe- iish raakte echter zijn beters naar de meet te Iste plaats en tevens gklassement. fle 250 cc-junioren een i een negende plaats in kscal de Zeeuw finishte en werd daarmee als ts van de BVM/VLMB Kxel. Int van Van Deijk/Van lassement staat Clinge- lakte dankbaar gebruik It Goes. Smits staat nu In op De Jonge en 11 op brs op de hielen gezeten spannend worden. De s verdienen zijn is die in le (Goes) 95, 3. R. de Jonge 7-Heer Abtskerke) 86, 5. C, fe) 54, 7. ex aequo H Moens J. Beun (Biervliet) 51, 10. J 48, 12. ex aequo F. Vlerick |rs (Heikant) 38, 15. H. Peters fc) en H. IJsebaert (Terneuzen) f(Oostburg) 32, 20. H. Dekker pcht), P. de Backer (België) en (Kapelle) 26, 25. R. Babijn Jaarde-Ename legde John een 13,4 kilometer lange 139 seconden. 1st was voor de Belg Omer |I eindigde George Simons werd Ineke Guiquierre Ifde in 25.02. van enkele jaren komen [>urg. Daar wordt de draad nan die ook organisator is ramma in Oost-Souburg hndenwedstrijden voor de en met 14 jaar. Om 17.00 Imateurs/dagkaarthouders, Inslotte gaan om 18.30 uur Ivoor een koers over Iele bekende Zeeuwen aan (Peter Hoondert, Francois feeken, Karei van Goethem, Ivy Dubbeldam, Peter Mol. iuden vandaag, dinsdag 9 De Wielingen een aantal teonhoeve' in Breskens. lOO meter. Vervolgens staan Istanden op het programma: (standen gaan om 19.45 uur (.30 uur worden ingeschre- Laat dat dan oven weten via een ..Kleintje in De Stem „ebi "an een goede kens dat de eert. vinder één van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze ..Kleinfjes"- bnek ..Gevonden-Verloren" naspeurt Zeeland Van onze verslaggever Aardenburg/Sluis - Burgemeester 'en Wethouders van Aardenburg willen een bedrag van 7.500 gulden uittrekken voor de uitwerking van een deel van het plan 'Naar een duurzaam veilig wegennet in West- Zeeuws-Vlaanderen'. Ook B en W van Sluis vragen aan de raad dit bedrag beschikbaar te stellen. Het project is in juni gepresenteerd. In totaal is tweehonderd miljoen gulden nodig om de wegen in West-Zeeuws- Vlaanderen zodanig om te vormen, dat er zestig tot tachtig procent minder verkeersslachtoffers vallen. Om dit project van de grond te krijgen, is het volgens de colleges van Aarden burg en Sluis noodzakelijk een deel van het plan nader uit te werken. Deze uitwerking kost 120.000 gulden. Voor gesteld wordt dat het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) zes tigduizend gulden betaalt. De provincie en de regio West-Zeeuws-Vlaanderen dragen ieder dertigduizend gulden bij. De regionale bijdrage wordt verdeeld over Aardenburg, Oostburg en Sluis en het waterschap het Vrije van Sluis. Voor Aardenburg en Sluis komt,dat neer op ieder 7.500 gulden. Het voorstel wordt donderdag behan deld door het consultatief overleg van raadsleden en door de Sluisse gemeen teraad. Dan wordt ook gevraagd in te stemmen met de uitgangspunten van het project. Als het provinciebestuur, het waterschapsbestuur en de betrok ken gemeenteraden zich achter het plan stellen, is het belangrijkste woord, dat van de financiering, aan het Rijk. Gedeputeerde J. Hennekeij (Verkeer) zei immers tijdens de presentatie dat het Rijk als het even kan mag opdraaien voor het leeuwedeel van de kosten. De landelijke overheid zou de helft van de kosten direct op moeten hoesten en daarnaast nog eens vijftig tot negentig procent subsidie moeten geven aan de andere overheden die bij de uitvoering zijn betrokken. Dat zijn de provincie (vijftig miljoen gulden), de straks nog twee West- Zeeuws-Vlaamse gemeenten Aarden burg/Sluis en Oostburg (28 miljoen gul den) en waterschap Het Vrije van Sluis (22 miljoen gulden). Uitgangspunt van het project is dat het West-Zeeuws-Vlaamse wegennet een stuk veiliger wordt. Duurzaam is het sleutelwoord. Volgens het onderzoeks rapport moet het wegennet ingrijpend op de schop om dat te bewerkstelligen. leed in een amateurkoers in Jtiende plaats. I zeventiende in Eksaarde. aen'-tennistoernooi van TV in volle gang. De finales lus. Pielaet/ Middelburg - De twee Zeeuwse zeehavens Vlissingen en Terneuzen blijken in de praktijk nog belangrijker te zijn voor de Zeeuwse economie dan de georganiseerde onder nemers in de provincie al dachten. De bedrijven in de havengebie den nemen samen maar liefst 40 jrocent van de omzet in Zee land, 46 procent van alle inves teringen en 75 procent van de totale provinciale export voor hun rekening. Voorzitter Hartog van de Sa menwerkende Kamers van Koophandel noemde deze nieu we cijfers gisteren in Middelburg opvallend'. "Hieruit blijkt," al- lus Hartog, „dat de havens van emtnenter belang zijn dan we al lachten, wij kijken er van op." De cijfers zijn nieuw omdat ze het resultaat zijn van de groeien de samenwerking tussen de Ka mers van Koophandel aan beide lijden van de Westerschelde. Het is dus de eerste keer dat de leiten zijn samengevoegd en er ilgemene Zeeuwse cijfers uit •ollen Gisteren presenteerde lartog namens de samenwer- lende Kamers een brochure met reel meer van zulke economische gegevens over Zeeland. Alle gro te bedrijven krijgen de brochure toegezonden, particulieren kun nen hem opvragen bij de ver schillende Kamers.' Secretaris Zabel van de samen werkende Kamers zei gisteren dat vooral het exportcijfer van de twee havens, driekwart van alle Zeeuwse export, opmerke lijk is gezien het inwonersaantal van de provincie. In de brochure staan allerlei we tenswaardigheden waar onder nemers, maar ook anderen hun voordeel mee kunnen doen. Per gemeente is bijvoorbeeld uitge splitst hoeveel hectare bedrijf sterrein in de verkoop liggen, dat de groothandel naast de indus trie de belangrijkste pijler is voor de Zeeuws-Vlaamse indus trie, en dat de meeste Zeeuwse produkten en diensten niet echt wereldwijd worden geëxpor teerd, maar binnen de grenzen van de Europese Unie blijven. De politie van Zeebrugge deed ip 17 februari van dit jaar zijn jrootste drugsvangst ooit, toen igenten X betrapten met 148 tilogram cocaïne in zijn auto. beweert dat hij de in vier )alen verpakte cocaïne toevallig rad opgevist toen hij met zijn ïengel aan het vissen was aan de |1: 1. Brenner/Van Leeuwe, 2 an de Sande. |2: 1. De Rijcke/Paridaen, "2. Corijn lorijn. I17+: poule van vier. VROUWENENKEL 1: 1. E Aerssens, 2. M-R van Hulle- 2: 1. M Neirynck, 2. A. van de Sande. 17+: vijf deelneemsters, geen plaat- ngen. DUBBEL )1: 1 De Groene/Dons, 2. Scherbeijn/ riends. >2: 1. Blaeske/Sessele, 2. Van de San- e/Flik weert. GEMENGDDUBBEL )1: 1 Verplanke/Blondeel, 2. Gele- 'ert/Gelevert, 3/4. Carels/Careles en fan de Sande/Van de Sande. '2: acht koppels, geen geplaatsten. 17+: poule van drie. UITSLAGEN MANNEN ENKELSPEL >1: eerste ronde: Bonie Moot-Hans Reynders 6-0, 6-4, Dylan Blackman- ïohnny de Wever 3-6, 6-1. 7-6, Dono van Blackman-Hans Gussenhoven 6-u, -1, Werner van de Bulck-Willy de Zoninck 3-6, 6-2, 7-5. )2: eerste ronde: N Smekens-R1"5 Suurmond 6-3, 6-2, Peter SteenbaK- cer-G Hirdes 6-1, 0-6, 7-6, W Alexander-Vincent Corijn 7-6, &-'• 6-3, Paul Vermue-Ad Hendrikse 6--. -2, Bonie Moot-Adrie Smallegari? 6-1, 6-0, Jeroen van oorschot-Bram Kraker 6-2, 6-4, Koen Naessens-ra- rick de Waegenaere 6-2, 6-2, tweed ronde: Eric Asselman-Rick Suurmon -1,6-3. E17+: eerste ronde: Jan Pauw-Mare Gardeyn 4-6, 6-2, 6-2, Rinkv w Houck-Frans Sutin 6-2, 6-1, Jacq Pa"; daen-Nico Smekens 4-1 walk over r ridaen, Koen Naessens-Dirk Geervli 6-0, 6-1 DUBBEL >1: eerste ronde: De Paepe/Basting Van de Hooft/Bouman 6-4, 7-6. D2: eerste ronde: Boogaard/Koste Boogaard/De Jonge 6-0, 6-0, Alexa der/Taalman-Van de Sande/Schelms VROUWENENKEL )1: eerste ronde: Lieke Scherbei) Ineke de Bruyckere walk over Sen beiïn j„ Vii- D2: eerste ronde: Marieke van ae v ver-Irene Vervaet 6-1, 6-1. v. E17+: eerste ronde: Margreet Pau Liesbeth Marijs 6-2, 6-0. DUBBEL Dl: eerste ronde: Carels/Maas-Bon wel/Riemens 6-3, 6-3 GEMENGDDUBBEL D2: eerste ronde: De Bruyckere/1 a man-Van Overloop/Corijn 5-7, °rj 6-3, Van Noord/Van Noord-Ver^1"' Roetenberg 6-3, 3-6, 7-5, Blaeske/o Wilde-Suurmond/Suurmond 7-5. E: Stevaert/De Waele-De Witte/B<>0* aard 7-5, 6-1. 'an onze verslaggever Middelburg - In verband met de roorbereidingswerkzaamheden 'an de Mondriaantentoonstel- ing is het Zeeuws Museum twee :n gesloten: op de maanda- I® 15 en 29 augustus. De ten- oonstelling gaat op 17 septem- 'tt van start en duurt tot 15 anuari 1995. Van onze verslaggever Goes - De Regionale Ar beidsvoorziening van Zeeland gaat asielzoekers inschakelen om in de bonderden vacatures bij be jaarlijkse Zeeuwse fruitpluk te voorzien. He kersverse fruitplukkers Moeten wel beschikken over de zogeheten vluchtelingen status om legaal na de eer- ste september, het begin van de oogst, aan de slag te bunnen. Genoeg mensen tójgen voor dit seizoens- werk is altijd een probleem ffl Zeeland. Het aantal vacatures dat door de telers is gemeld is inmiddels opgelopen tot tweehonderd, dat is meer werk dan er beschikbare snelzoekers zijn, maar het srbeidsbureau in Goes gaat ook andere werklozen bena deren voor de fruitpluk. rim aan arbeiders te komen Z1)n strooifolders en posters Semaakt en spelen de asiel zoekerscentra een bemidde- ende rol. Vorig jaar scha kelden de fruittelers hon derden Oosteuropeanen in °m het tijdelijke werk te vervullen. Brugge - De rechtbank van Brugge heeft de 44-jarige Antony L uit Arnhem gisteren wegens handel in cocaïne veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. kust bij Zeebrugge. De drugs waren diezelfde nacht overboord gegooid van het Co- lumbiaanse schip Avila Star. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Sigarettenfa- brikant Philip Morris krijgt van de Provinciale Planologische Commissie (PPC) het groene licht om in Bergen op Zoom uit te breiden. Het bedrijf heeft zes hectare grond aangekocht om in de toe komst ruimte te hebben voor nieuwbouw. Het terrein ligt net buiten het industriegebied De Lage Meren zone en grenst aan de Ecologi sche Hoofdstructuur, de kwets bare groene gordel in Brabant. In verband met de economische belangen voor Bergen op Zoom kan de PPC toch akkoord gaan met uitbreiding. Van onze correspondent Middelburg - Uit angst voor zijn achtervolgers vluchtte zondagmiddag een achttien jarige Middelburgse tasjes rover het politiebureau in zijn woonplaats binnen. De jongeman had kort daarvoor fietsend over de Groenmarkt te Middelburg tijdens het passeren van een 79-jarige vrouw deze van haar handtas beroofd. Daar bij kwam de bejaarde vrouw ten val en moest zich onder dokters behandeling stellen. Enkele getuigen van het voorval zetten een achtervolging in op de dader. Deze, geschrokken en wellicht bang voor de gevolgen wanneer hij in hun handen zou vallen, reed linea recta het in de nabijgelegen politiebureau bin nen. De ontvangst daar mocht dan weliswaar minder dreigend zijn, de gevolgen zeker niet mals. Proces-verbaal werd opgemaakt en de jongeman werd in verzeke ring gesteld. Tijdens het verhoor door de politie kwam ook aan het licht dat de fiets waarop hij reed van diefstal afkomstig was. Aan de Zeeuws-Vlaamse kust tussen Perkpolder en Kruispolder zijn het afge lopen weekend tientallen dode vogels, meeuwen en eenden, vanuit België aan gespoeld. Het zijn volgens Rijkswaterstaat slachtof fers van botulisme in zoete wateren uit België die op de Schelde uitkomen. In het weekend telde de poli tie er meer dan honderd. Gisteren trof een mede werker van de gemeente Hontenisse, die de kada vers moet opruimen, er en kele tientallen aan. „We gaan er vanuit dat het botulisme is, maar voor al le zekerheid sturen we een dier op naar het Centraal Dierengeneeskundig Insti tuut in Lelystad," aldus L. van de Walle van de ge meente Hontenisse. De vondst leidt volgens Van der Walle niet tot een zwemverbod voor het wa ter bij het strandje van Perkpolder, waar in hoog tijdagen gemiddeld 1000 mensen verkoeling zoeken. „Op het strandje van Perkpolder zijn maar en kele tientallen vogels ge vonden. Botulisme is voor de mens niet schadelijk." FOTO WIM KOOYMAN Terneuzen - Netjes 'staart aan staart' paradeerden Indi sche olifanten gistermiddag door het centrum van Ter neuzen. Circus Belli, dat drie dagen in Terneuzen is neergestreken, pro beerde met een showparade de aandacht van het publiek te trekken. De bezoekers van de Noord straat wisten even niet wat ze zagen. Circus Belli heeft een tent voor 2000 toeschouwers opge trokken nabij de Evertsenlaan naast de Schans. Het Duitse circus is een van de grootste, die nog werken met dieren. De eenentwintig kame len, tijgers, acht olifanten en beren zorgen met de artiesten voor een geweldige show. Van daag zijn er twee voorstellingen. Een middagmatinee om 15.00 uur en een avondvoorstelling om 20.00 uur. Woensdag is er alleen een middagvoorstelling Van onze verslaggeefster Halsteren - Plassen op straat mag eigenlijk niet, maar een bèkeuring zul je er niet gemakkelijk voor krij gen. Behalve als je dat 'on vast ter been' en naast je auto doet. Dan trek je de aandacht van een toevallig passerende po litiewagen en ben je de si gaar: achthonderd gulden boete en een rijverbod van vier uur. Het overkwam een 21-jarige Halsterenaar in de nacht van zondag op maandag. Hij dacht na een avondje stappen aan de rand van het dorp in de Jannelandseweg even rustig een plas te kun nen doem Oplettende agen ten vertrouwden de on standvastige houding van de jongen echter niet hele maal en namen poolshoogte. i Staart aan staart paraderen de Indische olifanten door het centrum. DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 DEEL 1 Van onze correspondent Vlissingen - Een 32-jarige man uit Vlissingen raakte zondag op ludieke wijze zijn te koop aangeboden perso nenauto kwijt. De man, in het bezit van een Mercedes Benz 250D met een dagwaarde van 22.000 gulden bood via een advertentie zijn voertuig te koop aan. Zondagmiddag kwam een aspirant koper zich bij hem melden. Deze toonde wel interesse voor het voertuig, maar wilde eerst een proefrit maken. Daar had de Vlissinger geen bezwaar tegen. Beiden doken in de auto met de klant achter het stuur. Rijdend over de President Rooseveltlaan in Vlissingen bracht de man het voertuig tot stilstand en vroeg of de Vlissingereven wilde uitstappen en de uitlaat achter aan de auto met zijn voet even af te dichten. Zich van geen kwaad bewust stapte de man uit om aan het verzoek te voldoen. Nauwelijks op straat gaf de bestuurder vol gas en verdween. De verbouwereerde Vlissinger bleef achter. Hem restte dan ook niets anders dan de politie in zijn woonplaats van het voorval in kennis te stellen. Van onze correspondent Oostburg - De strijd rond het bestemmingsplan 'Cavelot' bij Cadzand-Bad, in de volksmond het küuroord, is weer in alle hevigheid losgebarsten. Zeven bezwaarschriften liggen bij de gemeente Oostburg in de bus om het plan af te blazen. In feite dezelfde bezwaarmakers worden wat hiervan de effecten als destijds toen de gemeente het bestemmingsplan via een arti kel-19-procedure wilde verande ren. Daar stak echter de Raad van State een stokje voor, die vond dat voof een dergelijk pro ject de normale weg bewandeld diende worden. De bezwaarschriften zijn ge voegd bij de ingekomen stukken voor de gemeenteraadsvergade ring op 18 augustus. Veel argu menten zijn een herhaling van zetten. De Sterren van Cadzand hebben vooral moeite met het feit dat het nog steeds een kuuroord ge noemd wordt. In hun ogen is het niet minder dab een kuurcen trum. Voorts is het niet seizoens- verlengend en is het ook geen elk-weer-voorziening. Zij menen dat he.t niet tegemoet komt aan de tekortkomingen van het hoogwaardig toeristisch produkt van de badplaats. De term kuuroord wijzen zij van de hand omdat de voorzieningen die in het te bouwen centrum aanwezig zijn, niets anders zijn dan een beauty-farm en een sau na-landschap. De Sterren van Cadzand vrezen ook voor een overcapaciteit van de hotelcapa citeit. Dat zou met vijftig pro cent toenemen. Zij vinden dat eerst maar eens onderzocht moet zullen zijn. Een onderzoek dat volgens hen nog niet is uitge voerd. „Een te forse uitbreiding van de bedden, wat een negatief effect zal hebben," schrijven zij aan het Oostburgse college. Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje laat zich ook niet onbetuigd en zoekt het veel meer in de negatieve gevolgen voor natuurreservaat het Zwin dat vlakbij ligt. Zij vreest een te grote recreatieve druk op het beschermde gebied. Ook wijst zij op het feit dat het plan niet past in de uitwerking van het streek plan van West-Zeeuws-Vlaande- ren. De kritiek van het Maatschap De Bruyne-De Keuninck is voral ge baseerd op de grote verkeers drukte die zal ontstaan wanneer de 250 bungalows en het hotel gebouwd zullen worden. Het maatschap heeft namelijk enkele percelen die in het bestemde ge bied' liggen. De in- en uitritten zullen dan nog maar moeilijk gebruikt kunnen worden. Alle bezwaarmakers zetten ver der nog grote vraagtekens bij de financiële haalbaarheid van het project. Een andere grote doorn in hun ogen is de bouwhoogte. Die is nu 25 meter, maar dan wel goothoogte. Daar zijn zij het volstrekt niet mee eens. Van onze verslaggever Oost-Souburg - De luistercijfers van Omroep Zeeland zijn sterk teruggelopen. In mei en juni van dit jaar luisterden per dag gemiddeld 44.000 personen van dertien jaar en ouder naar het radiostation, vorig voorjaar waren dat er nog gemiddeld 58.000 per dag. Dat blijkt uit de nieuwste cijfers van de NOS-Luisterdienst over het dagbereik en de luisterdicht heid. Omroep Zeeland heeft in de loop van het jaar de comfor tabele positie van de tweede best-beluisterde regionale zen der in Nederland verloren. Moest de omroep vorig jaar alleen Ra dio Drenthe boven zich velen, nu scoort Omroep Zeeland met een gemiddeld dagbereik van 15 pro cent van de populatie, minder dan bijvoorbeeld Omroep Bra bant en Radio Rijnmond die 16 procent halen, en veel minder dan Drenthe (28 procent), Lim burg (19 procent) en Friesland met 27 procent. Daar tegenover staat dat Om roep Zeeland het wel veel beter deed dan de meeste regionale omroepen in de Randstad (Radio Noord-Holland scoort bijvoor beeld slechts 6 procent), maar het is een traditioneel gegeven in het radiowereldje dat men op het platteland meer naar de regiona le omroep luistert dan in de grote steden. Zoals ook bekend is, dat men in het najaar meer naar de radio luistert dan in het voorjaar. Hetdagbereik van 15 procent van de bevolking komt volgens de NOS neer op de 44.000 perso nen van 13 jaar en ouder. De luisterdichtheid, een andere norm, was in mei en juni 2.1, hetgeen volgens de NOS inhoudt dat er dagelijks van 7.00 tot 18.00 uur, per kwartier 6000 personen van 13 jaar en ouder naar de eigen en de omlijstende programma's luisterden. Ook hier zakt Omroep Zeeland onder de Nederlandse midden moot, die volgens de NOS ge middeld 3 tot 4 bedraagt. Om roep Brabant scoort bijvoorbeeld het cijfer 4, Radio Limburg 5, Rijnmond 4 en Radio Noord een ijzersterke 7.3. Over de oorzaak van de teruglo pende belangstelling voor de programma's van de omroep kan men slechts gissen. Hoofdredac teur, directeur en perswoord voerder Flip Feij was gisteren wegens vakantie onbereikbaar voor commentaar op de nieuwste cijfers. Domburg - Vanaf een parkeer plaats op een camping bij Dom burg is in het afgelopen week eind een dure personenauto ont vreemd. Het betreft een Porsche Carrera kleur grijs, kenteken YJ- 86-BG. De auto met een waarde van 120.000 gülden is eigendom van een 25-jarige man uit Was- FOTO WIM KOOYMAN RECLAME-ADVIESBUREAU LOMBARTS Van IM-er tot moving billboard. Benieuwd? Bel (013) 362021

de Stem | 1994 | | pagina 9