Meer verdachten heengezonden IDESTEM ar Sana' Invoering van btw stelt streekvervoer voor problemen Regeerakkoord eind deze week verwacht de stem Ooievaarbezoek in Dongen Kamer steunt uitspraak over drugverkoop Toch nog plaatsgebrek in huizen van bewaring ondanks toename van aantal cellen Fundamentalisme Een jaar cel geëist tegen ex-burgemeester Gulpen Brand veiling Veldhoven 'niet spontaan ontstaan' BINNENLAND A3 Lg Op 'Gaswinning iiiet oorzaak van beving' COMMENTAAR BINNENLAND KORT Schattingsbesluit wao vastgesteld Toename aantal vegetariërs Asielzoekster gaf valse nationaliteit op W erknemers RDM steunen sanering AUGUSTUS 1994 f\] DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Se wetgeving kan dit I voorkomen. „Die moet "J Joorbeeld de manier v] l'lichten aan kandidaat frJ |e-nemers regelen. En J |le advertenties verbied] prognoses die een francW pr doet moeten te verifier En de wet kan stellen dat] I soort 'test-case' beschikt» tt zijn van iemand die )j Irbeeld een jaar volgens Veem gewerkt heeft." jancieel manager B. Plad j van Eismann in het GeldJ Duiven is tot volgende we vakantie, deelt zijn teiejj Ite mee. het NRC Handelsblad stel] vorige week echter dat i ks mis is met het klantensil |m. Volgens hem moet vi lere franchise-nemer een bi 1 inkomen van 90.000 guy] jinen de mogelijkheden premie voor nieuwe klant] I volgens hem bedoeld om rste periode te overbruggj fcigens Platenburg is negeni rocent van de ongeveer hol krd franchise-nemers morae] (el succesvol. Igemeen secretaris A. Broun] fm de Nederlandse Franchil hreniging zit niet op wetgevi] wachten. Bovendien iJ ferst maar eens aangetoo] porden dat het bedrijf iets lerwijten valt, stelt hij. „Als 1 het negentig van de honile] janchise-nemers goed gaat, z] lis Platenburg stelt, kun je Bedrijf dan iets verwijten?" lelft van de 350 franchise-gi Iers in Nederland is lid vani lereniging, waaronder Eisman Crecode |,Er is geen wetgeving die fait tementen kan voorkomen of i kan voorkomen dat franchisi gevers ontsporen," zegt Bral ver. Volgens hem komen probil nen met leden van zijn versa ging zelden voor. „Gelukki (maar, want met dit soort ins I denten is de franchise-bramj Iniet gediend." De international I erecode die de vereniging I teert voldoet in zijn ogen prima] 1 „Als de prognoses die een bedril schetst naar eer en geweten v(f [kregen zijn is er niets aani hand," vervolgt hij. „De francs! se-nemer is en blijft zelf verai woordelijk voor de beslissing d hij neemt. Ons advies aan karsl daten is altijd: vraag een secorl opinion over het bedrijf waal mee je in zee wilt, bijvoorbetl bij het Instituut voor het Mi^ den- en Kleinbedrijf." Leden van de vereniging void# aan een aantal eisen, legt Broi wer uit. De eisen die hij vervo| gens noemt zijn grotendeels! zelfde als die Van der Heiden wetgeving wil vastleggen, drijven moeten aan kunnen ij nen dat hun systeem succesif is, en minstens een jaar operati] neel zijn. Ze moeten testen of 1 systeem werkt en daarvan voorbeeld kunnen geven, minstens twee franchise-nems] hebben. Bovendien moet erspra ke zijn van een positief eigi vermogen." eten, een keertje douchen en. men even achter ons laten. KLM vloog het gezelschap daal na terug naar Amsterdam, f Op dit moment wonen de Wj Nederlandse Jemenieten in Pr' senbeek, maar als het aan W ligt gaat dat niet lang meer dl ren. „We willen zo snel mogelij] weer terug en hopelijk kunt' we in oktober dan ook vertrekken," zegt het tweeta] De ellende van de afg maanden kan ze niet van terug] keer weerhouden. „Natuurlijk moeten we ook rug, want tenslotte ligt ons f* daar nog steeds op ons te wat ten. Het is geen permanente kantie in een exotisch paradifj zegt Klaas de Groot. „Maar we willen ook terug omdat een verschrikkelijk mooi lan< en het er ons prima is beval® Het is een heel authentiek M nog niet verpest door het westw toerisme. En wat de oorlog treft: ik denk dat er weinig anderd is. Volgens mij was hele oorlog een strijd tussen'1 ologieën en niet zozeer tuss noord- en zuid-Jemenieten. M daar niet zo'n kloof tussenJ] gemeenschappen zoals je die II voorbeeld in België tussen «i mingen en Walen tegenkomt- Vooral de cultuur en de bevj king van Jemen is de maf>nJ die de twee terugtrekt naar J zuidpuntje van wat de R°ma J Arabia Felix noemden: het p lukkige Arabië. „De binnens^ van Sana is net een museum je kunt er op je gemak ronJ pen. De Jemenieten zijn trotse mensen, maar ze n® respect voor je als jij het hen hebt. Ondanks dat ze st islamitisch zijn, respecteie" dat je een andere S° ji hebt. Ze vinden ons wel vreej|jj] maar doen daar nooit 1,00 Jjl over. Het is een bijzonder Pr ge samenleving." pen Haag (anp) - Het streek vervoer dreigt in financiële jroblemen te komen nu de fiscus heeft aangekondigd jj,5 procent btw te heffen op ir-vervoerdiensten. jpe streekvervoerders, verenigd U de VSN Groep, hebben de (Ministeries van Verkeer en Fi nanciën gevraagd een oplossing Ie bedenken. Volgens woord voerders van VSN en Verkeer en Waterstaat is er vooralsnog geen 'sprake van dat het buskaartje duurder wordt om de hogere kosten te dekken. De invoering van een btw-tarief hangt samen met de privatise ring van de openbaar-vervoer- sector. Tot dusver betalen de vervoersmaatschappijen geen btw over rijksbijdragen die ze ontvangen. Steeds meer wordt de uitvoering van het openbaar vervoer echter geregeld via openbare aanbestedingen. Een vervoerder sluit daarbij een con tract met bijvoorbeeld een ge meente of de rijksoverheid. De fiscus stelt nu dat over deze contracten btw verschuldigd is. „De belastingdienst heeft groot gelijk. Overigens gaat het pas om één geval, maar ook andere bedrijven kunnen waarschijnlijk een brief van de fiscus verwach ten. Dat betekent wel dat de benodigde budgetten met 17,5 procent moeten worden ver hoogd. Voor Verkeer en Water staat is het gevolg dat de bijdra gen met hetzelfde percentage omhoog moeten. Ik ben er echter van overtuigd dat het ministerie er wel uitkomt met Financiën," aldus C. Sleddering van VSN. Volgens VSN is er een aantal oplossingen. De invoering van een btw-tarief is op basis van Europese regelgeving verplicht. „Dus we kunnen de btw gewoon invoeren, maar dan kan Finan ciën het ontvangen geld vervol gens weer doorsluizen naar Ver keer en Waterstaat. Ook kunnen we een nul-tarief invoeren. Dan is er officieel een btw-heffing. In uiterste gevallen moeten we snij den in de dienstverlening of de tarieven verhogen." Sleddering gelooft niet dat de prijs van de strippenkaart direct in gevaar komt. „De overheid heeft daarbij geen belang. Het leidt tot hogere lasten bij de burgers en bovendien draagt een duurder kaartje niet bij aan het streven meer mensen uit de auto te krijgen. Politiek lijkt het on haalbaar. Pas als alle andere oplossingen geen uitkomst bie den, moeten we wellicht eens kijken naar tariefsverhogingen." Volgens een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat is er in tussen overleg over de zaak met Financiën. Over de aangedragen oplossingen van VSN kon de zegsman nog geen uitspraken doen. „We moeten nog eens goed bekijken welke mogelijkheden er zijn. We gaan er vanuit dat de invoering geen gevolgen heeft voor de prijs van de strippen kaart." De reizigersvereniging Rover noemt de btw-heffing 'belache lijk en een ondoordacht vakan tie-idee'. Volgens de vereniging kan van een duurdere strippen kaart geen sprake zijn. Den Haag (anp) - Bijna 2500 verdachten zijn in de eerste |zes maanden van dit jaar niet achter slot en grendel at wegens gebrek aan cellen in huizen van bewaring. jÖat zijn er ruim honderd meer dan in het eerste halfjaar van 1993. [Dat heeft het ministerie van Jus titie gisteren bekendgemaakt. |ïoor in totaal 2489 verdachten (was in het eerste halfjaar van [1994 geen celruimte beschik- In dezelfde periode vorig zijn 2388 verdachten heen gezonden wegens plaatsgebrek. ■Die cijfers zijn exclusief het heenzenden van minderjarigen. (Voor 93 jongeren was in de eer ste helft van dit jaar geen plaats te vinden in de huizen van bewa ring. Vorig jaar moesten in de zelfde periode nog maar 20 min derjarigen worden weggestuurd. De cijfers van het ministerie zijn opmerkelijk, omdat het aantal cellen in gesloten en (half)open strafinrichtingen aanzienlijk is toegenomen. Eind 1993 waren in totaal 7838 cellen beschikbaar. Halverwege dit jaar was dat op gelopen tot 8263 plaatsen. VERVOLG VAN VOORPAGINA Gisteravond hebben de onder handelaars afgesproken dat zij 1de bezuiniging op de bejaarde noorden willen schrappen. Vorig [najaar ontstond over deze bezui niging grote oproer onder de ouderen. [De ondej-handelaars willen de positie van de middeninkomens iverbeteren. Daarvoor wordt de [tweede belastingschijf waarover >50 procent belasting wordt be- De oliemaatschappij fAmoco Netherlands Petroleum lompany beschikt nog niet over ['harde aanwijzingen' dat gas- raining de forse aardschok in de tegio Alkmaar van zaterdaga- »d heeft veroorzaakt. Het be ilijf exploiteert enkele win-, ünglocaties nabij de plaats van ie beving. ïxperts van Amoco overleggen liraienkort met het KNMI om de jegevens over de beving te ana lyseren en daaruit conclusies te trekken. Volgens het KNMI is het vrijwel zeker dat de aardbe is ontstaan door gaswin- ung. lij de aardbeving van zaterdag 's geen schade ontstaan. Zou dat 'el het geval zijn geweest dan iri het concern zich niet aan- 'rakelijk geacht. |9ejuich Seweld taaid verlengd van ruim 86.000 gulden naar 96.000 gulden. De onderhandelaars worstelen nog met het probleem dat zij meer geld willen uitgeven dan zij beschikbaar hebben voor nieuwe zaken als extra politie, kinder opvang en internationale hulp. ■Ondanks al deze problemen spraken Bolkestein en formateur Kok gisteravond de verwachting uit dat de paarse fracties eind deze week het groen licht geven voor het regeerakkoord van een paarse coalitie. „Ik ben teleurge steld als dat niet zal gebeuren," aldus Bolkestein. Eerder werd verwacht dat Kok vandaag al klaar zou zijn. PvdA-onderhandelaar Wallage bestreed dat het regeerakkoord zeer gedetailleerd wordt. Bol kestein klaagde eerder dat het regeerakkoord langer dreigt te worden dan bedoeld was, maar heeft die bezwaren nu laten va ren. „Ik heb liever een lang ak koord dat de fracties goedkeuren dan een kort waar de fracties het niet eens over worden." De onderhandelaars zijn het eens over een bezuiniging van één miljard gulden op de studie financiering waar alle drie de fracties moeite mee hadden. „Het blijft ruwweg in die groot te", zei Bolkestein. De onder handelaars hebben 100 miljoen uitgetrokken voor studenten die door de bezuiniging in nood ko- Met zijn vijftienen streken ze gisteren neer om zich te koesteren in de Dongense avondzon. Het dak van de voormalige Lauren- tiusschool en wat huizen in de omgeving werden door een kolonie ooievaars waardig genoeg geacht voor een tussenstop. Vogelaars van natuurvereniging Ken en Geniet, uitgerust met verrekijkers, toonden zich evenals de leken die op de vogels afkwamen - diep onder de indruk. „Eentje is al uniek, maar vijftien is nog nooit gebeurd," zegt Bertus Koreman. Waar de vogels vandaan komen, kunnen ook zij niet met zekerheid zeggen. „Ze zijn geringd, maar we kunnen het nummer niet lezen. Misschien komen ze uit het ooievaarsdorp bij Groot Ammers, misschien uit Noord Duitsland? In elk geval zijn ze, net als veel andere vogels aan het trekken. Het loopt tegen half augustus, dus dat kan goed." Volgens Koreman brengen de vogels de nacht door in Dongen om daarna verder te trekken. FOTO'S COR VIVEEN Cc RESULTATEN op weg naar vrede in het Midden-Oosten zijn de laatste tijd bemoedigend. Het vredesakkoord tussen de PLO :e" Arafat en de vergevorderde pogingen van Israël en Jordanië p<r) tot een zelfde overeenkomst te komen, vormen daarvan het [meest recente bewijs. ,«n aantal landen in de Arabische wereld is niet doof en blind jjjebleven voor de stappen die in het vredesproces zijn gemaakt. K® tonen positieve belangstelling of hebben op zijn minst niet [openlijk negatief gereageerd. In de richting van erfvijand Israël gunnen die kleine signalen als een begin van een ommekeer in [netdenken worden uitgelegd. «bte vrede is echter nog ver weg. Vooral de fundamentalisten poer de moslims zien de toenaderingspogingen tussen Israël en pen deel van de Arabische landen tandenknarsend aan. Zij willen "jet weten van een vreedzaam naast elkaar leven, maar zijn slechts uit op ontwrichting van de huidige gang van zaken, groeperingen als Hamas en Hezbollah prediken niet alleen haat, zaaien eveneens dood en verderf met hun terroristische Ipnslagen. Hun acties blijven niet beperkt tot Israël. Algemeen i orot aangenomen dat de door Iran gesteunde en door Syrië 9de Hezbollah de hand heeft gehad in aanslagen op Mdse doelen in Buenos Aires en Londen, amas maakt het vredesondertekenaar Yasser Arafat en zijn l^ursraad erg moeilijk om hun werk te doen in de bezette |3p en' De Palestijnse vredesraad wordt op een lijn gezet met 'sraëlische bezetter. De toon is onverzoenlijk, samenwerking Ht niet nagestreefd. L '"ndamentalistische verzet tegen de vredespogingen in het oden-Oosten strekt zich echter verder uit dan enkele groepe- L 9en m de Arabische buurlanden. Radicale moslims uit alle Van onze verslaggever Henk Langenberg Den Bosch - Een jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit zijn ambt. Dat eiste advocaat-generaal mr. A. Franken gisteren voor het Hof in Den Bosch tegen de in Maas tricht wegens corruptie voor waardelijk veroordeelde en uit zijn ambt als burgemeester ont zette W. Vossen uit Gulpen. De rechtbank in Maastricht ver oordeelde eind 1993 de 57-jarige Vossen voor één geval van cor ruptie: het aannemen van een gift van het Meerssense water en wegenbouwbedrijf BLM. Advocaat-generaal Franken was het echter volkomen eens met het openbaar ministerie in Maastricht. Dat wilde Vossen vorig jaar wegens drie gevallen van corruptie veroordeeld zien tot achttien maanden gevange nisstraf, waarvan zes voorwaar delijk. Volgens Franken is bewezen dat Vossen in strijd met zijn functie en plicht giften of beloften heeft aangenomen van drie bedrijven. De advocaat-generaal vindt een voorwaardelijke straf daarom niet genoeg. „Van de Maas trichtse rechtbank mag Vossen vijf jaar geen ambt bekleden. Dat moet als stok achter de deur meer dan voldoende zijn." Franken beklemtoonde gisteren dat er geen direct verband hoeft te bestaan tussen het aannemen van een gift door een bestuurder en het, in strijd met zijn plicht, iets daarvoor terug doen. „Om koping speelt zich af in een sche mergebied. De gift op zich is bewijs genoeg. Het iets terug moeten doen kan ook in de toe komst liggen." Diezelfde stelling verkondigde de Bossche advocaat-generaal vorig jaar ook in de strafzaken tegen oud-wethouder Gé Crae- nen van Echt en oud-ambtenaar van de provincie Limburg Piet Dohmen. Franken tegen dezelfde raadsheren van het Hof: „En met succes, zoals u weet." De bestrijding van ambtelijke en bestuurlijke corruptie is van groot belang, aldus Franken. „Corruptie is een gif met een langzame werking. Je ziet het in het begin niet, maar na verloop van tijd wordt het lichaam aan getast." Het corruptie-onderzoek in Lim burg was volgens haar nodig om de geloofwaardigheid van amb tenaren en besturen in die pro vincie te herstellen. „Bovendien is de strijd tegen corruptie een wapen tegen de georganiseerde misdaad." Vossen reageerde woedend op de eis van de advocaat-generaal. „De hele affaire heeft enorme gevolgen voor mij en mijn gezin. Het raakt me diep in mijn ziel. Ik ben onschuldig en bovendien al genoeg gestraft." van de wereld hebben gisteren in Londen onder luid een resolutie aangenomen waarin werd opgeroepen tot Ids vestiging van een wereldwijde islamitische staat en de Bffiefigmg van Israël. Kan gemakshalve worden afgedaan als retoriek en verbaal voor een utopisch streven. Uit te veel landen in de hele ëld komen echter op dit moment signalen dat onverdraagza- i|rj ["os'lm-fundamentalisten anderen, onder bedreiging, hun wil [wtdp t °P te 'e99en- Het 's beter dit verschijnsel tijdig te tinna dan straks te moeten constateren dat het te ver is ('"gevreten. VERVOLG VAN VOORPAGINA Zou de rechter positief over het Hengelose beleid geoordeeld hebben, dan was te verwachten geweest dat andere gemeenten deze richtlijn tegen het drugtoe- risme hadden geadopteerd. Enschede laat zich door de uit spraak van de rechter niet af brengen van invoering van de richtlijn, zei loco-burgemeester Swart gisteren. „Misschien dat we de formulering iets zullen moeten gaan verfijnen om het anti-discriminatie-artikel te om zeilen, maar we houden aan het beleid vast." Volgens Swart moet strafrechte lijk optreden tegen exploitanten mogelijk blijven, zeker als het gaat om de naleving van inter nationale verdragen. Procedures als het geding in Al melo, waarbij het draait om de vraag aan wie exploitanten nu wel of niet mogen leveren, noemt Swart 'hypocriete steekspelle tjes'. Mr. Speijdel, raadsman van ze ven Enschedese koffieshophou ders met een ruime Duitse klan tenkring, meent daarentegen dat het gemeentebestuur nu ge dwongen zal zijn voornemen te wijzigen of in te trekken. Mocht dat niet gebeuren en zou een van zijn cliënten met sluiting worden bedreigd, dan zal Speijdel de rechter inschakelen. „En dat zal, omdat we hier in hetzelfde arrondissement zitten, dezelfde rechter zijn. Dus de uitspraak laat zich raden," aldus Speijdel. Leden van de tweede-kamer fracties van PvdA, VVD en D66 ondersteunden gisteren het von nis van de Almelose rechter. Zij bepleitten tevens de invoering van gemeentelijke vergunning stelsels, opdat elk stads- of dorpsbestuur maatregelen kan nemen gericht op de eigen speci fieke situatie Die mening staat echter op ge spannen voet met de opvattingen van minister Kosto (Justitie). Volgens hem overtreedt een ge meentebestuur de opiumwet als Zo, daar zijn we weer. Lekker hoor zo'n zonnige vakantie. Het schijnt dat u hier ook een paar aardige dagen hebt gehad en daar ben ik blij om. Het beste weer aan Nederland wennen, doe je door vanaf Schiphol 's avonds per trein naar het zuiden af te zakken. Je kunt verre, avontuurlijke reizen maken, maar qua hachelijkheid is zo'n treinreis de overtreffen de trap. Ik zag dat Wim Kok ook al een beetje paars begint aan te lopen. Als je dat gedoe zo dagen later via toevallige kranten op je vakantie-adres volgt, is de spanning van zo'n politiek spel af en blijft alleen de pietluttigheid zichtbaar. Ik zag op posters op straat dat je inmiddels ook 06-nummers voor necrofielen hebt. Op zulke momen ten besef je dat het toch wel hard kan gaan met het morele verval in dit landje. Hoe zit het eigenlijk met Lubbers, heeft hij nou in de tussentijd al een nieuw baantje aangeboden gekregen of blijft het wachten tot er iets bij de Kampeerraad of Veilig Verkeer Nederland vrij komt? Er kan maar beter rap iets gebeuren, want Prinsjesdag nadert en het lijkt me geen gezicht om majesteit voor een verzameld stelletje demissionairen te laten spreken. MERIJN Den Haag - Staatssecretaris Wallage van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft gisteren het zogenoemde schattingsbe- sluit voor de wao definitief vastgesteld. Deze versie bevat dezelfde criteria als het concept-besluit en heeft dus geen gevolgen voor degenen die dit jaar herkeurd zijn aan de hand van dit concept. Het besluit dient voor de uitvoering van de„wet terugdringing beroep op de arbeidsongeschiktheidsregelingen (wet-tba) van 1 augustus 1993. Op advies van de Raad van State bevat het definitieve besluit een verduidelijking op het gebied van de functies waarvoor iemand geschikt kan worden verklaard. Het stelt nadrukkelijker vast dat alleen functies met minimaal tien arbeidsplaatsen daarvoor in aanmerking komen. Omdat in beginsel drie functies moeten worden aangewezen, gaat het dus om minimaal dertig geschikte arbeidsplaatsen. Dit moet voorkomen dat mensen voor niet of nauwelijks bestaande functies worden goedgekeurd (zoals aardewerkschilders of bonzaiboomkwekers). Den Haag - Het aantal vegetariërs is de afgelopen jaren fors toegenomen. Aten tien jaar geleden zo'n 250.000 mensen geen vlees en geen vis, nu zijn het volgens recent onderzoek van de Vegetariërs Bond ruim 750.000. Ook eten steeds meer mensen een paar dagen per week geen 'hapje dier'. In Den Haag zijn deze week honderden mensen uit de hele wereld bijeen op het 31ste World Vegetarian Congress '94 om te praten over het vegetarisme. Den Bosch - De vrouw uit het asielzoekerscentrum in Rosmalen die op 30 juli op een parkeerplaats in Keulen met een afgesneden neus werd aangetroffen, blijkt geen 30-jarige asiel zoekster uit het voormalige Joegoslavië, maar een 35-jarige vrouw met de Bulgaarse nationaliteit. Zij vertelde de politie dat drie gemaskerde mannen haar op 29 juli met haar tweejarig dochtertje uit het asielzoekerscentrum hadden ontvoerd. De officier van justitie in Den Bosch is nu echter op zoek naar een 43-jarige Bulgaar met wie de vrouw zegt getrouwd te zijn. Het meisje is nog steeds zoek. De vrouw heeft volgens de politie, een valse identiteit voorgewend om daarmee in Nederland te kunnen verblijven. Zij blijkt sinds 1991 in Duitsland te hebben vertoefd. Dar wordt zij gezocht wegens een gevangenisstraf die zij nog moet uitzitten. Rotterdam - De leden van de Industriebond FNV bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij gaan in grote meerderheid akkoord met het saneringsplan dat de vakbonden en de RDM-directie vorige week zijn overeengekomen voor het nood lijdende bedrijf. De consequentie van het saneringsplan is dat 260 van de huidige 760 werknemers RDM zullen moeten verlaten. Ongeveer honderd werknemers komen gedurende drie jaar in dienst van een stichting, die hen zoveel mogelijk aan het werk zal houden bij RDM zelf en andere metaalbedrijven in de-regio. Mocht de werkgelegenheid bij RDM zich binnen drie jaar gunstig ontwikkelen, bijvoorbeeld door nieuwe orders voor duikboten, dan krijgen zij als eersten de kans opnieuw bij hun oude werkgever in dienst te treden. De overige 160 krijgen een dienstverband met het uitzendbureau Start. Van onze verslaggever Veldhoven - De brand die de verpakkingsloods van de Veiling Veldhoven zondag heeft verwoest, is ontstaan in een stapel houten pallets die buiten tegen het gebouw stonden gestapeld. Volgens brandweercommandant J. Klein van Veldhoven kun nen aard van de brandhaard, tijdstip en locatie niet op een spontane oorzaak niet wijzen afspraken worden gemaakt over hasjverkoop. Kosto heeft burgemeester Brokx van Tilburg in juni nog op de vingers getikt, omdat hij zestien koffieshops in die stad toestem ming had gegeven voor verkoop van hasj en marihuana. De be windsman baseerde zich toen op het oordeel van procureur-gene raal Gonsalves van het ressort Den Bosch, die erop wees dat het landelijk beleid niet gericht is op vrije verkoop van softdrugs. De hoofdofficier van justitie kan de politie te allen tijde opdragen een koffieshop te sluiten. Daar heeft een burgemeester niets mee te maken, aldus Gonsalves en Kosto toen. Hij noch burgemeester F. Jacobs van Veldhoven wilden gisteren op een persconferentie echter speculeren over de oorzaak van de brand. Wel werd verwezen naar de brand die op 27 novem ber 1990 woedde in het Veldho- vense Citycentrum. De oorzaak bleek indertijd brandstichting in verpakkingsmateriaal dat achter de winkels lag opgeslagen. De brand bij de veiling heeft een schade van tien tot vijftien mil joen gulden veroorzaakt. Op de veiling werd gisteren weer volop gewerkt, daarbij gesteund door de veilingen Breda, Grubben- vorst en Zaltbommel. Vanaf vol gende week maandag betrekt de veiling Veldhoven een vervan gende ruimte in de nabijheid van de verloren gegane loods. De asbestdeeltjes die bij de brand vrijkwamen, zijn tot op zes kilometer afstand van de loods in asvorm aangetroffen. Asbest, gebonden aan vaste de len, werd tot op anderhalve kilo meter van de brandhaard terug gevonden. De gemeente- Veldhoven heeft particulieren en bedrijven, ge vestigd in de directe omgeving van de veiling, schriftelijk gewe zen op de plicht asbestdelen te verwijderen, liefst door een ge specialiseerd bedrijf. Asbest in asvorm kan zonder meer in de grond wordt ge sproeid, daar kan het verder geen kwaad. Alleen het inade men van asbest-vezels is gevaar lijk: dat kan op den duur leiden tot diverse vormen van kanker. In Veldhoven zijn gisteren alle wegen waar asbest neergeslagen kon zijn, met water schoonge maakt. De operatiekamers van het Sint Joseph Ziekenhuis in Veldhoven zijn gisterochtend weer in ge bruik genomen nadat onderzoek had uitgewezen dat de luchtfil- ters en de verversingskanalen geen asbest bevatten. Het zie kenhuis lag net in de baan van de zwarte rookwolk die veroor zaakt werd door de brand. De directie besloot daarop de opera tiekamers te sluiten.

de Stem | 1994 | | pagina 3