6 Eismann werpt smet op franchise-branche' Meer Regeerakk deze week 4We gaan liever vandaag dan morgen terug naar Sana Invoering Vooroordeel -DE STEM- Toch nog plaa DE STEM Fundamental! .DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Gedupeerde huis-aan-huis verkopers diepvriesprodukten richten vereniging op Ondanks ontvoeringen, oorlog en ontberingen wil Prinsenbeeks echtpaar terug naar Jemen pE STEM 'Gaswinning niet oorzaak van beving' DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Ze keken wel op in het asielzoekerscen trum toen hij aan kwam lopen over de brede oprijlaan. De zon scheen zacht en hij was slechts ge kleed in een zwembroek. De deur ging knarsend open, met tegenzin, leek het wel. De portier posteerde zich hoofd schuddend onder het bord 'Hier Melden'. De man was in ieder geval niet te voet uit Ruanda geko men, hij was blank, met rood- geschroeide schouders. Ter wijl hij zich liet zakken op de aangewezen stoel, bleven zijn ogen gericht op een onzicht baar gevaar op de muur, waar de grote wereldkaart hing. De ambtenaar rangschikte zijn papieren op het bureau en snoof. „Welke taal spreekt u?" vroeg hij vlak. De man trok nerveus aan het elastische kruis van zijn blau we zwembroek met rode en groene cirkels. Het bleef stil. Een komediant, zei de ambte naar tegen zichzelf. Geen in gevallen maag, geen martel- wonden, niks. „Heb je je zon nebrandolie en je strandbal nog meegenomen?" vroeg hij en schraapte luid en dreigend zijn keel. De man keek scheef naar de zoldering. Probeerde hij iets te zeggen? De ambtenaar werkte de vra genlijst af. Er kwamen geen antwoorden, alleen een opris ping die ongeveer klonk als 'hond'. Begon hij ook nog te schelden, deze asieltoerist? Schaamteloos vakantie vieren van onze centen en dan ook nog praatjes. De ambtenaar riep een collega. Die grijnsde kort en vroeg: „Is dit een homo die uit het Engelse le ger is gezet? Probably?" Even later kwam een hulpver lener aansnellen. Hij legde een hand op de schouder van de man, die onmiddellijk 'au' riep. „Een Nederlander", zei de hulpverlener. „Wat is dat voor striem op uw boven been?" De man zuchtte en liet een traan vallen. Voor het eerst zei hij iets verstaan baars: 'Riem. Z'n riem." „Gewoon iemand die Roma- rio op het strand van Rio wil uithangen", zei de eerste ambtenaar schouderopha lend. „Wat doen we met deze badgast?" De hulpverlener maande tot stilte en schoof een stoel naast de man, die zachtjes snikte. „In 't bos", zei hij schor. „Ik heb in het bos gezeten. Vastgebonden. Riem van de hond. Aan de boom. Twee weken, drie weken? Dorst." De hulpverlener haalde een gla. water. De man slurpte en boerde en begon met kreupe le tong zijn verhaal. „De kof fers stonden klaar. De cara van was schoongespoten. Toen grepen ze in. Onver wacht. De twee honden, Nero en Kosto, en de kater Bozo, dat kreng. Ik zat uit te puffen op het balkon in mijn zwem broek. Mijn vrouw sloot zich snel op in de meterkast. Ze duwden me naar beneden." De wanhoop van een asieltoerist „Ik heb veel meegemaakt", zei ze hulpverlener. „Maar dit slaat alles. U werd gegijzeld door uw huisdieren?". De man knikte en keek verslagen naar het kippevel op zijn dijen. „We hadden er heel zachtjes over gepraat, de vrouw en ik. Dat we de bees ten drie weken zouden parke ren. Tijdelijk stallen in een mooi bos. Ze konden echt niet mee. Wij kunnen ons zelf nauwelijks verroeren in die rotcaravan. We halen ze na de vakantie weer uit asiel, dach ten we." De man nam nog drie grote slokken water. Het asielzoe kerscentrum hield de adem in. „Ik moest achter het stuur gaan zitten. Nero zat naast me, Kosto klom op de achter band en gromde in mijn nek. Bozo sprong op schoot, klaar om me bij de strot te grijpen. Als ik remde, klonk een oor verdovend geblaf. In het bos moést ik uitstappen. Ik schreeuwde, ik huilde...." „Zou u terug kunnen naar huis?", vroeg de hulpverlener. „Beslist niet, meneer", zei de man rillend. „Ze maken me af, Bozo. Kosto en Nero." De hulpverlener keek een moment naar de ambtenaren en zei toen: „U bent vanaf nu een erkende asielzoeker. Wij zullen u helpen, wij brengen u even naar het asiel. U krijgt een hok tussen de verwaar loosde honden en katten. U mag ze verzorgen tot de zo mer voorbij is." De eerste ambtenaar opende deur en riep: „Kosto, pak ze!" Vlak achter de grens is er ineens controle. Een geüniformeerde beduidt een bestuurder in een overjarige auto te stoppen. De zwarte man reageert gedwee, toont geroutineerd zijn papieren en mag weer doorrijden. De volgende die aangehouden wordt is opnieuw donker van huid. Hij protesteert. Ook op hem blijkt niets aan te merken en hij mag zijn weg na een enkele minuut vervolgen. Dan komt er een dame aan in open auto. Haar natuurlijke kleur was blank, maar daar is weinig van over. Strand en zonnebank hebben een diepgaande invloed gehad. Het luchtige topje bewijst dat de mevrouw zic.h tot ver aan de zonnestralen heeft bloot gesteld. Zelfbewust kijkt ze naar de agent. Desondanks dwingt hij haar naar de zijkant van de weg. Buigt zich diep over het portier en vraagt ook haar naar haar papieren. Hij bladert er wat in, maar leest nauwelijks wat er in staat. Zijn blik blijft gevangen door het lapje dat accentueert wat het dient te verbergen. Oom agent blijkt een gezonde Hollandse jongen. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 5 Vooral boos zijn veel voormalige franchise-ne- mers van Eismann Diep vries Thuisdienst. Eerst met advertenties vol mooie woorden en fraaie beloftes van gouden ber gen worden gelokt: Huis- aan-huis diepvriespro- dukten verkopen, eigen baas zijn en eèn mooi inkomen verdienen. De praktijk blijkt anders. Het hoge voorgespiegelde salaris is vaak niet haal baar; het met Eismann gesloten contract blijkt een wurgcontract. Want de werknemers die stop pen, moeten vaak nog flink wat geld ophoesten. De gedupeerden laten het er echter niet bij zitten en hebben inmiddels de 'Vereniging van gedu peerde franchise-nemers Eismann' opgericht. Van onze verslaggever Joep Trommelen Den Helder - „We zitten juri disch inderdaad aan een con tract vast, maar we zijn er inge luisd. Met valse beloftes, ver draaide prognoses en te hoge verwachtingen. We zijn gewoon een oor aangenaaid," zegt een van de leden van de onlangs opgerichte 'Vereniging van ge dupeerde franchise-nemers Eis mann'. Tot nu toe hebben 48 oud-Eismanners zich als lid aan gemeld. De Nederlandse Franchise Vere niging neemt Eismann Diepvries Thuisdienst vooralsnog in be scherming. De teleurgestelde en vooral boze oud-verkopers hebben de Hel- derse bedrijfsjurist en franchise- specialist A. van der Heiden in de arm genomen. Met zijn hulp moeten de eindaf rekeningen, die verkopers van Eismann-produkten die willen stoppen moeten betalen, in de prullenbak belanden. Eismann vraagt in sommige gevallen vele tienduizenden guldens aan men sen, die wegens gebrek aan suc ces willen stoppen. Van der Hei den wijt de financiële ellende waarin veel Eismanners momen teel verkeren onder meer aan het ontbreken van Nederlandse wet geving. Moderne slavernij De bedrijfjurist, die de werkwij ze van Eismann eerder 'een mo derne vorm van slavernij' noem de, denkt dat er in Nederland 150 tot 200 door Eismann gedu peerden rondlopen. Hij stelt dat er een goede kans is dat zij in een juridische procedu re onder het contract uit kunnen komen. „Want voor zover ik het nu kan beoordelen, zijn die mensen mis leid. Er wordenomzetten be- De huur van een Eismann-auto is in het franchise-contract inbegrepen. FOTO COR VIVEEN Goede wetgeving kan dit volj hem voorkomen. „Die moet bijvoorbeeld de manier voorlichten aan kandidaat fi chise-nemers regelen. En ui dende advertenties verbis De prognoses die een franc! gever doet moeten te verili; zijn. En de wet kan stellen d: een soort 'test-case' beschikt moet zijn van iemand die voorbeeld een jaar volgens systeem gewerkt heeft." Financieel manager B. pp burg van Eismann in het Gek se Duiven is tot volgende* op vakantie, deelt zijn te] niste mee. In het NRC Handelsblad hij vorige week echter niks mis is met het klanten; teem. Volgens hem moet iedere franchise-nemer een to inkomen van 90.000 gt binnen de mogelijkheden lig De premie voor nieuwe is volgens hem bedoeld eerste periode te overbrug Volgens Platenburg is ne; procent van de ongeveer derd franchise-nemers mos teel succesvol. Algemeen secretaris A. Brot van de Nederlandse Frant Vereniging zit niet op wetgtt te wachten. Bovendien eerst maar eens aangeta worden dat het bedrijf iet verwijten valt, stelt hij. „Als met negentig van de hond franchise-nemers goed gaat, als Platenburg stelt, kun je bedrijf dan iets verwijten?" helft van de 350 franchise vers in Nederland is lid vereniging, waaronder Eismii Erecode Den Haag (anp) - Bijna 2500 v zes maanden van dit jaar ni gezet wegens gebrek aan celle Dat zijn er ruim honderd mee van 1993. Dat heeft het ministerie van Jus- t titie gisteren bekendgemaakt. Voor in totaal 2489 verdachten was in het eerste halfjaar van 1994 geen celruimte beschik baar. In dezelfde periode vorig jaar zijn 2388 verdachten heen gezonden wegens plaatsgebrek. Die cijfers zijn exclusief het t heenzenden van minderjarigen. Voor 93 jongeren was in de eer ste helft van dit jaar geen plaats loofd, die ze gewoon nooit waar kunnen maken. Je kunt je ook afvragen of hier wel sprake is van echte franchising. Het con tract lijkt veel meer op een ar beidsovereenkomst, -maar dan een waarin geen sociale lasten worden betaald, geen minimum loon wordt gegarandeerd of va kantiedagen zijn geregeld. Eis mann ontduikt dan het arbeids recht," zegt de -jurist die een boek over het-onderwerp 'fran chising' heeft geschreven. Als er inderdaad sprake is van misleiding of onduiking van het arbeidsrecht zal de rechter de contracten die het bedrijf met de gedupeerden afsloot ongetwij feld ongeldig verklaren, stelt Van der Heiden, - Wurgcontract De contracten gelden voor zes jaar, en regelen onder meer de verkoop onder de naam Eismann van allerlei'produkten (ijs, vlees, vis, groenten), de huur van een Eismann-auto, de aflossing van vijftienduizend gulden om tot de organisatie te mogen toetreden, en het systeem waarmee franchi se-nemers een klantenbestand moeten opbouwen. Ze rijden in een auto met hel Eismann-embleem en betrekken hun produkten van de moederor ganisatie, maar zijn in feite klei ne zelfstandigen. Ze ontvangen premies voor nieuwe klanten, maar betalen 'boetes' voor klan ten die ze verliezen. Als ze wei nig klanten werven, en er boven dien na een tijdje weer veel ver liezen, komen ze logischerwijze diep in de rode cijfers te zitten. Het is met name dit systeem dat het contract .met Eismann vol gens de leden van de vereniging tot een wurgcontract maakt. Wie eenmaal in de problemen zit, raakt steeds dieper in het dal. Een aantal voor het blok gezette franchise-nemers heeft ook de eindafrekening van een handte kening voorzien en zich daarmee juridisch verplicht tot betaling van de dóór Eismann berekende schuld. „Voor die mensen ligt de situatie iets moeilijker," stelt Van der Heiden. Maar hij denkt te kunnen aantonen dat er tij dens het moment van tekenen sprake was van dwaling, mis bruik van omstandigheden of het ontbreken van een wilsovereen- komst. „Er zijn bijvoorbeeld gevallen in het arbeidsrecht bekend waarbij iemand in overspannen toestand om ontslag vroeg en dat ook prompt kreeg.' Dat is later voor de rechter teruggedraaid." Hij vermoedt dat het wel tot een kort geding zal komen. „Mijn eerste inzet zal zijn dat de leden van de vereniging er zonder kleerscheuren vanaf komen. De schulden moeten van tafel. Maar als Eismann zijn been stijf houdt zal ik namens de mensen een schadeclaim indienen, omdat zij door de houding van het bedrijf niet in staat zijn gesteld winsten te maken. Ik wil tevens proberen de Europese Commissie of het ministerie van Economische Za ken het contract onverbindend te laten verklaren. En als deze affaire een steentje kan bijdra gen aan de totstandkoming van .een goed franchise-systeem, wil ik de minister daar graag bij helpen.". Zwartboek Van Der Heiden vindt dat er een franchise-raad of -adviesorgaan moeten komen dat toezicht houdt op de branche. Maar dat heeft alleen zin als er deugdelij ke wetgeving is. Op dit moment bestaan er alleen Europese richt lijnen. „In de franchise-overeenkomst van Eismann staan een aantal artikelen die de concurrentie met anderen beperken. Eismann verdeelt de markt, en dat is in strijd met de EG-regels. Die ar tikelen gelden dan niet. Ook denk ik dat er mogelijkheden zijn om Eismann op basis van de wet economische mededinging aan te pakken. Er zijn kortom een aantal insteken om het con tract te ontzenuwen. Maar ik wil niet de weg van de meeste proce dures gaan bewandelen. Daar zijn de leden van de vereniging niet bij gebaat." Daarom werkt Van der Heiden momenteel aan een zwartboek, waarin de gang van zaken bij Eismann uit de doeken wordt gedaan. Daarmee zal hij naar het bedrijf stappen, in de hoop dat beide partijen de zaak dan zonder tussenkomst van de rech ter af kunnen handelen. Ondanks affaires als deze neemt hij de branche als geheel in be scherming „Franchising is een mooie methode om met elkaar een produkt aan te bieden," zegt van der Heiden. „De franchise gever, de franchise-nemer én de consument zijn er bij gebaat. Het is een soort schaalvergroting waardoor je winst kunt genere ren. Maar dit soort pseudo-fran- chise praktijken werpt een smet op de branche. De goeden lijden ook hier onder de slechten." „Er is geen wetgeving die fx sementen kan voorkomen o! kan voorkomen dat francl gevers ontsporen," zegt wer. Volgens hem komen pul men met leden van zijn ging zeiden voor. Gelui maar, want met dit soort denten is de franchise-ta niet gediend." De internatioi erecode die de vereniging 1 teert voldoet in zijn ogen prit „Als de prognoses die een schetst naar eer en geweten: kregen zijn is er niets aai hand," vervolgt hij. „Defran se-nemer is en blijft zelf vee woordelijk voor de besliss hij neemt. Ons advies aan daten is altijd: vraag een opinion over het bedrijf mee je in zee wilt, bijvoor!* bij het Instituut voor hetl den- en Kleinbedrijf." Leden van de vereniging voll aan een aantal eisen, leg wer uit. De eisen die hij gens noemt zijn grotendeels zelfde als die Van der Heide wetgeving wil vastleggen, drijven moeten aan kunnen nen dat hun systeem is, en minstens een jaar opei neel zijn. Ze moeten testen oi systeem werkt en daarvan voorbeeld kunnen geven, minstens twee franchise-nei hebben. Bovendien moeters) ke zijn van een positief vermogen." VERVOLG VAN VOORPAGINA Gisteravond hebben de onder handelaars afgesproken dat zij de bezuiniging op de bejaarde noorden'willen schrappen. Vorig najaar ontstond over deze bezui niging grote oproer onder de ouderen. De onderhandelaars willen de positie van de middeninkomens verbeteren. Daarvoor wordt de tweede belastingschijf waarover 50 procent belasting wordt be- SUCCÊ" Van onze verslaggever Nico Schapendonk Prinsenbeek - „Jemen is een spannend land. Je maakt er altijd wat mee." Met een for se dosis understatement kij ken Henny en Klaas de Groot uit Prinsenbeek terug op het afgelopen half jaar. In die betrekkelijk korte periode werden drie. van hun collega's ontvoerd, brak er in het Arabi sche land een burgeroorlog uit en werden ze met achterlating van al hun bezittingen geëvacu eerd door de Duitse luchtmacht. Voor de meeste mensen genoeg sensatie om een leven op te te ren. Maar niet voor Henny en Klaas de Groot. „Als het zou kunnen, gingen we liever van daag dan morgen terug naar Je men." Jemen is een land dat zelden in het nieuws komt, maar in maart van dit jaar kwam het land op de punt van het Arbische schier eiland voor veel Nederlanders opeens nadrukkelijk op de land kaart te liggen. Drie medewer kers van TNO werden zo'n zestig kilometer van de hoofdstad Sana ontvoerd door leden van de stam van een Jemenitische sjeik. De sjeik, Mubarak Bin Saleh al-Zayidi, wilde van de overheid huur voor een oliepompstation dat de regering liet bouwen op 'zijn' land. Zolang hij dat niet kreeg, zou hij de Nederlanders vasthouden in de bergen ten noorden van Sana. De drie wa ren collega's van De Groot en voor hetzelfde geld was ook hij een van de gijzelaars geweest. „Dat ik niet ben ontvoerd, kwam eigenlijk alleen maar doordat ik een tennisafspraak had op de dag dat m'n collega's verdwe nen," zegt De Groot, die als hydroloog aan een waterproject van TNO werkt. Zijn collega's Henny en Klaas de Groot in hun tijdelijke woning in Prinsenbeek. kwamen pas weer boven water nadat de burgeroorlog de plan nen van de sjeik had doorkruist. Eind mei, drie weken na het begin van de oorlog, kwamen de TNO-ers vrij. Toch hebben De Groot en zijn vrouw nooit de angst gehad dat ze zelf ook het slachtoffer zou den kunnen worden van een ont voering. „'Er werd op een gege ven moment in de kranten het idee gewekt alsof het in Jemen traditie is om iemand te ontvoe ren om op die manier je zin te krijgen, maar daar is niets van waar," vertelt het echtpaar. „Wat wél regelmatig voorkomt is dat je auto gekaapt wordt. Rovers dwingen je dan om je wagen mee te geven, maar als ze die auto eenmaal hebben ben je van ze af. Je staat dan natuurlijk wel alleen in de woestijn." Dat is ook de reden waarom de Westerlingen in Sana elkaar op de hoogte houden van hun ritjes buiten de stad. „Als iemand om zes uur 's avonds nog niet terug is, dan is er iets aan de hand. Zo zijn we er ook achter gekomen dat de drie TNO-ers waren ont voerd. Ze waren niet op tijd terug gekomen." Intussen begon het binnen Je men zelf ook te rommelen. Het in 1990 verenigde land, dat tot die tijd uit een noordelijk en een zuidelijk deel bestond, balan ceerde op de rand van een bur geroorlog. Henny de Groot: „Er hing wel een bepaalde spanning in de lucht, maar niemand had verwacht dat er op korte termijn een burgeroorlog zou uitbar sten." Maar de oorlog kwam, op woensdag 4 mei, als een dief in de nacht. „Voor ons begon de burgeroor log om 4.30 uur in de morgen, toen we wakker werden van een straaljager die over kwam vlie gen. Daarna hoorden we een aantal explosies. Vanaf dat mo ment konden we vijf dagen ach ter elkaar in de ochtend en in de avond luisteren naar het geluid van ontploffende bommen en schietend luchtafweergeschut. Als we uit het raam keken kon den we de lichtspoormunitie door de hemel zien vliegen," her inneren de twee Prinsenbekena ren zich. Vanwege haar werk op de Ne derlandse ambassade lukte het Henny nog net om haar ouders in Prinsenbeek te bellen, maar Jia dat eenmalige telefoontje was alle telefoonverkeer met Neder land verbroken. Vijf lange dagen raasde de oorlog over hun hoof den heen en het echtpaar kon niets anders doen dan thuis blij ven. Gelukkig voor hen werd Sana in verhouding niet al te hard getroffen door het oorlogs geweld. Maar het bleef gevaar lijk, want zo af en toe wilde er wel eens een Scud-raket uit de lucht vallen, die door de zuide lijke troepen was afgevuurd. De Westerse landen startten vanaf het moment dat de oorlog uitbrak meteen met het evacue ren van hun landgenoten en na vijf dagen waren de Nederlan ders aan de beurt. „We kregen het bericht dat we ons zo snel mogelijk moesten melden op de Duitse ambassade in Sana," ver telt Henny de Groot. „We moch ten niet meer dan tien kilo aan persoonlijke bezittingen meene men. Dat is niet veel meer dan een weekendtas. Daarna werden we naar het vliegveld gebracht van waar we met een transport vliegtuig van de Duitse lucht macht overgevlogen werden naar Djibouti, in Afrika. Daar konden we gelukkig een beetje bijkomen, weer eens fatsoenlijk ita bevaS eten, een keertje douchen en men even achter ons laten. KLM vloog het gezelschap 4 na terug naar Amsterdam Op dit mom'ent wonen del Nederlandse Jemenietenin? senbeek, maar als het aan I ligt gaat dat niet lang mee: ren. „We willen zo snel moge weer terug en hopelijk kW we in oktober dan ook i vertrekken," zegt het twee De ellende van de maanden kan ze niet van keer weerhouden. „Natuurlijk moeten we rug, want tenslotte ligt ons# daar nog steeds op ons te«i ten. Het is geen permanente kantie in een exotisch parad zegt Klaas de Groot. „Maai we willen ook terug omdat een verschrikkelijk mooi en het er ons prima is bi Het is een heel authentiek!' nog niet verpest door het we» toerisme. En wat de oorlog treft: ik denk dat er weinig1 anderd is. Volgens mij was hele oorlog een strijd tussen ologieën en niet zozeer t® noord- en zuid-Jemenieten' daar niet zo'n kloof tussen gemeenschappen zoals je die voorbeeld in België tussen mingen en Walen tegenkomt Vooral de cultuur en de king van Jemen is de die de twee terugtrekt naai zuidpuntje van wat de Rome1' Arabia Felix noemden: het lukkige Arabië. „De binne® van Sana is net een musea1-' je kunt er op je gemak rol pen. De Jemenieten zijn trotse mensen, maar ze respect voor je als jij hen hebt. Ondanks dat ze islamitisch zijn, respecter» dat je een andere g?ds® hebt. Ze vinden ons maar doen daar nooit m' over. Het is een bijzonder p" ge samenleving. o ge» iet' es» wel vre» pen Haag (anp) - Het streek- d< vervoer dreigt in financiële problemen te komen nu de fiscus heeft aangekondigd 17,5 procent btw te heffen op ip'enbaar-vervoerdiensten. pe streekvervoerders, verenigd or in de VSN Groep, hebben de ministeries van Verkeer en Fi- ve nanciën gevraagd een oplossing 0j te bedenken. Volgens woord- v( voerders van VSN en Verkeer en tr Waterstaat is er vooralsnog geen m ;prake van dat het buskaartje f; Alkmaar - De oliemaatschappij Lmoco Netherlands Petroleum lompany beschikt nog niet over 'harde aanwijzingen' dat gas winning de forse aardschok in de regio Alkmaar van zaterdaga- 'ond heeft veroorzaakt. Het be- exploiteert enkele win- ninglocaties nabij de plaats van de beving. ïxperts van Amoco overleggen Jinnenkort met het KNMI om de ;egevens over de beving te ana- yseren en daaruit conclusies te rekken. Volgens het KNMI is het vrijwel zeker dat de aardbe ving is ontstaan door gaswin ning. Bij de aardbeving van zaterdag is geen schade ontstaan. Zou dat wel het geval zijn geweest dan had het concern zich niet aan sprakelijk geacht. drijf DE RESULTATEN op weg naar de laatste tijd bemoedigend. H en Arafat en de vergevorderde om tot een zelfde overeenkom peest recente bewijs, ten aantal landen in de Arabis gebleven voor de stappen die i tonen positieve belangstelli openlijk negatief gereageerd. I Kunnen die kleine signalen als het denken worden uitgelegd, tchte vrede is echter nog ver onder de moslims zien de toena een deel van de Arabische land met weten van een vreedzaa Rechts uit op ontwrichting van Woeperingen als Hamas en H maar zaaien eveneens dood e aansjagen. Hun acties blijven wordt aangenomen dat de do 3®ao°gde Hezbollah de han joodse doelen in Buenos Aires amas maakt het vredesond ®k-jrsraac' erg moeilijk om 9 bieden. De Palestijnse vrede 'sraelische bezetter. De too wordt niet nagestreefd. (u:L!Un^amentalistische verze' aden-Oosten strekt zich ech 9en in de Arabische buurl Q -fP van de wereld hebben a juich een resolutie aangeno voi- ,Veat|ging van een werel ijernietiging van Israël. op,», ij1 9emakshalve worden L™u ,voor een ut°Pisch stre 'e'd k?men echter op dit m traom°S fundamenta"sten ;2n op te leggen. Het ingeVreetenen Stral<S te m V

de Stem | 1994 | | pagina 2