Vogelboek voor beleidsmaker en leek Drie ton voor verbetering van deel centrum Aardenburg TC Axel onderuit in sterrittenc ompetitie Subsidie werkgroep gehandic aptenbeleit PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN DAG KLAPPER Tweede edi DE STEM ZEELAND Clinge BKC wil nieuw clubgebouw Drie Zeeuwen volbrengen zware tocht in bergen De eigen tijd DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 Van onze verslaggever Aardenburg - Burgemeester en Wethouders van Aardenburg willen drie ton uittrekken voor een deel van de herinrichting van het cen trum. Het gaat om het gedeelte van de West straat dat ligt tussen het vorig jaar opnieuw ingerichte kruispunt met de Sassenstraat/Marktstraat en de Bus schietersstraat. De bestrating en de trottoirs worden vernieuwd. Tevens worden weer enkele boompjes geplaatst en de openbare ver lichting aangepast. Ondernemersvereni ging Warvo stelt voor om rustieke lan taarns te plaatsen. Het geheel wordt opgezet in dezelfde trant als het kruis punt Weststraat-Marktstraat-Sassens- eraat. Het wegvak wordt dit jaar aangepakt. Volgens het college wordt hiermee, naast de herinrichting van de School straat en een deel van de Brieversstraat in Eede, een belangrijke bijdrage gele verd aan de herinrichting van straten zoals vastgelegd in de dorpsplannen voor Aardenburg en Eede. De herin richting is noodzakelijk als gevolg van achterstallig onderhoud. Op 3 augustus vond een hoorzitting voor omwonenden plaats. Deze hoorzit ting gaf geen aanleiding het plan we zenlijk te veranderen. Er wordt uitge gaan van een investering van drie ton. B en W streven ernaar om zoveel mogelijk voor dat bedrag te realiseren. Er zijn geen bijzondere voorzieningen opgeno men voor het verwerken van eventueel vervuilde grond. Het college gaat ervan uit dat dit niet nodig zal zijn maar daaromtrent komt eerst zekerheid na dat een onderzoek heeft plaatsgevon den. Het voorstel komt donderdag 11 augus tus aan de orde tijdens het konsultatief overleg van raadsleden. De vergadering begint om 20.00 uur in het gemeente huis. Door Ronald Verstraten Bij de Koninklijke Ne derlandse Natuurhisto rische Vereniging (KNNV) in Utrecht is onlangs het boek 'Broed- vogels van Zeeland' ver schenen. Het is de weer slag van een provinciaal onderzoek dat tussen 1983 en 1991 heeft plaatsgevonden. In het boek worden 24 Zeeuw se broedvogelgemeen- schappen besproken. Uit de tellingen blijkt dat het goed gaat met de soorten die ook landelijk veel voorkomen. Minder goed gaat het met vogels van typisch Zeeuwse landschappen, zoals wa tersnip en grote stern. Zelfs de patrijs gaat in aantal achteruit. DE LATE namiddagzon ver warmt het Zeeuwsvlaamse land. Van een polderwoning staat de keukendeur open, een zacht briesje zorgt voor verkoeling in huis. Plotseling valt er een schaduw over het raam. Even wordt de maaltijd verduisterd, dan is het weer weg. Wat was dat? Verbaasd lopen de bewo ners naar het raam. Op de openstaande deur zit een enorme roofvogel. De gele klau wen stevig om het houtwerk geklemd, wordt hij de mensjes al vlug gewaar. Met een ruk draait hij zijn kop en kijkt hen vol minachting aan. Vluchtig geprevelde excuses, woorden vol ontzag, ze maken op hem geen indruk. Hij vliegt weer op, landt nog even in de noteboom en vertrekt dan definitief. Nog weken daarna vallen ze familie, vrienden en collega's lastig met hun opgewonden ver haal over de buizerd die op de keukendeur zat. Sommigen rea geren sceptisch. Een buizerd? In Biervliet? Het zal wel een sper wer geweest zijn, of een kieken dief. Maar de polderbewoners krijgen statistisch gelijk. In hun gebied is er nul tot één territo rium van de Buteo buteo, zoals de buizerd wetenschappelijk heet. Het staat op een kaartje in het boek 'Broedvogels van Zeeland', het tweede deel in de serie 'De Avifauna van Nederland', die wordt uitgegeven door de KN- In Oost Zeeuws-Vlaanderen is de roerdomp nagenoeg uitgestorven. NV. Commissaris der koningin W. van Gelder schreef het voor woord, want de provincie Zee land en het Anjerfonds Zeeland betaalden mee aan de uitgave. Belangstelling Van Gelder bespeurt een toege nomen belangstelling voor na tuur en landschap. Dat stoelt volgens hem op een economisch principe: als een goed schaarser wordt, neemt de belangstelling ervoor toe. Veranderingen in het landschap hebben gevolgen voor flora en fauna, en Zeeland is veranderd. „Als je de kaart van Zeeland rond 1900 verge lijkt met nu, is bijna geen vier kante meter hetzelfde geble ven", zegt hij. Het beeld dat opdoemt uit de inventarisatie is volgens Van Gelder niet zo fraai. Een aantal vogelsoorten, waaronder de grote stern, de steenuil en zelfs de patrijs, is sterk in aantal afgenomen. Andere, zoals het woudaapje, de grauwe kieken dief en de geelgors vrijwel ge heel verdwenen. „Toch is Zee land nog steeds rijk aan broed vogels," schrijft hij. „In de afge lopen decennia zijn veel natuur waarden verloren gegaan, maar Zeeland kan nog steeds bogen op een rijke avifauna." Behou den wat.er nog is en nieuwe natuurwaarden creëren, is zijn boodschap. Onderzoek Om dat te kunnen doen, heb je gegevens nodig. Dat vonden ze bij de provincie in de jaren zeventig ook al en ze lieten onderzoek doen naar flora, ve getatie en broedvogels. Veldon derzoeken die inmiddels zijn af gerond en waarvan alle gege vens bij de provide zijn opge slagen. Maar vanaf het begin was het ook de bedoeling dat belangstellenden er kennis van moesten kunnen nemen. Toen er een boek uitkwam over broed vogels in Noord-Holland, bleek dat precies de vorm die Zeeland zocht. Het 432 pagina's tellende boek legt eerst uit hoe de gegevens werden vergaard en hoe ze wer den uitgewerkt. Ook het tweede hoofdstuk is vooral voor de be leidsmaker en de serieuze voge laar, met analyses en nabewer kingen. Vervolgens komen de verschillende types van vogel gemeenschappen aan bod: be schrijvingen van duinvogelge- meenschappen, tot die van bos-, water- en schorgemeenschap pen toe. Voor de liefhebbende leek wordt het pas echt leuk met de soortbesprekingen, die tweeder de van het boek innemen. In de inleiding worden een aantal be grippen uitgelegd, zoals wan neer een vogel als uiterst i schaars (1 tot 3 territoria per jaar) en wanneer hij als uiterst talrijk (35.000) wordt aange merkt, inclusief alle tussenlig- gende stadia. Het percentage dat de Zeeuwse populatie als aandeel in die van Nederland als totaal heeft, wordt bij iedere soort vermeld, evenals de Rode Lijst (bedreigde soorten) en de Trend, dat wil zeggen of een archieffoto de stem soort in aantal is toegenomen, gelijk gebleven of achteruit ge gaan. Come-back Neem nu bijvoorbeeld de bui zerd. Hij komt in Zeeland wei nig voor en maakt slechts een- tiende procent uit van de Ne derlandse populatie. Door het gebruik van pesticiden heeft de soort het in de jaren vijftig en zestig niet gemakkelijk gehad, maar in de jaren zeventig begon hij aan zijn comeback. Vanuit Belgie kwam hij 'overzomeren' en vanaf 1973 broedde hij „waarschijnlijk vrijwel jaar lijks" op het Groot Eiland, tus sen Axel en Hulst. In de jaren tachtig nam het aantal broedgevallen toe, een overloop vanuit Vlaanderen en Brabant, waar de populatie sterk was toegenomen. Voorals nog broedt hij alleen in Oost ZeeuwsVlaanderen en nog niet in het - minder bosrijke - westen. Hoewel, hier houden de onderzoekers een slag om de arm. Er zijn overzomerende buizerds gesignaleerd bij het Braakmanbos en „mogelijk is een broedgeval over het hoofd gezien." Voor de buizerd mag de trend dan 'plus' zijn, voor de patrijs is hij duidelijk 'min.' Industriali sering van de landbouw, her verkavelingen, schaalvergro ting, monocultures en dan nog het gebruik van de nodige be strijdingsmiddelen, zijn de be langrijkste oorzaken. In de laat ste 50 jaar nam het aantal in Nederland met 95 procent af. In Zeeland hield de soort nog re delijk lang stand, maar sinds begin jaren zeventig is het ook hier mis, al blijft Zeeuws Vlaanderen er met twee tot vier broedparen per honderd hectare positief uitspringen. Roerdomp Het boek bevat tal van wetens waardigheden over honderden vogelsoorten die in Zeeland broeden. Over de ransuil die in opkomst is en de steenuil die achteruitgaat en nu op de Rode Lijst staat. Of de veldleeuwerik die ook is afgenomen, maar zich nu lijkt te stabiliseren. Soms kom je verrassende informatie tegen. De roerdomp, die meester van de camouflage, blijkt zich niet alleen in NoordNeder landse plasgebieden te verstop pen. Ook in Zeeland zijn er nog steeds enkele broedparen. Gejuich dat al snel verstomt, -want zo goed gaat het niet met de roerdomp. Verlaging van het waterpeil in de kreken, versto ring door sportvissers en enkele strenge winters zorgden ervoor dat het aantal sinds 1970 is gehalveerd. In Oost Zeeuws- Vlaanderen staat hij op het punt van uitsterven.. Zijn enige hoop is het Zeeuwse Natuurbe leidsplan. Dat kan ervoor zor gen dat hij minder wordt ge stoord en meer ruimte (meer water- en rietgebied) krijgt. Op de uitwerking van dat plan heeft ook Van Gelder zijn hoop gevestigd: "Zelfs verloren gega- ne waarden kunnen deels her wonnen worden." Broedvogels van Zeeland. J.W. Vergeer, G. van Zuylen, Provincie Zeeland. Uitgeverij KNNV/SOVON, Utrecht. Geb. f 59,50. ISBN 9050110673. De buizerd is bezig aan een come-back. foto oe stem/dick de boer Sinds begin jaren zeventig is het in Zeeland mis met de patrijs. archieffoto de stem je moet naar een dier k een individu Bob, Talbot, onderwal HENGELEN - Aan de door de Clingse Hengelaarsvereniging gehouden wedstrijd namen 27 personen deel. Uitslag: 1. D. Bertram, ClinJ 5000 gram; 2. P. Everix, Beveretl 3500; 3. M. Kegels, KieldrecJ 3100; 4. L. Persiau, Hamme 225fll 5. E. van Geyt, Hamme 205J gram. Schietingen 's-Heerenhoek - Verenigde socië teiten, 63 schutters. Wip 1: hoge vogel: J. Platschorre, eerste zijvo gel: J. Smallegange, beiden Zorg- vlied; tweede zij vogel: I" Helm- strijd, Juliana; derde zijvogel: P. Vette, Concordia; grootste aantal (7): M. Verdonk, Concordia. Wip 2: eerste hoge vogel: V. Merksem, België; tweede hoge vogel: C. Nijsten, Vrije Schutters; eerste zij vogel: N. van de Driesa, Eens gezindheid; tweede zij vogel: C. Jeremiasse, Zorgvlied; derde zij vogel: A. Meeuwse, Spes Nostra; vierde zijvogel; H. van de Dries, Eensgezindheid; grootste aantal (6): L. van Dijke, Ravensteijn. Oudelande - Organisatie Verenig de Sociëteiten met 20 personen. Wip 1: hoge vogel: H. van Leeu wen, eerste zijvogel: K. Dirkx, tweede zijvogel: E. Maat, grootst) aantal (6): N. Schouwenaar. Wipl 2: eerste hoge vogel en vierjl zijvogel: J. Boelens, tweede hogel vogel: J. Vermeule, eerste, tweedel en derde zij vogel: H. Boonman! grootste aantal (6): J. de Rijke. Koersbal Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1; Kegels/Taelman, 2. Govaert, 3I Van Vlierbergen/De Vos. Mat 2: ll M. Baeyens/C. Baeyens, 2. Ke-| gels/Govaert, 3. De Vos/Smet, Bollingen IJzendijke - 42 deelnemers: 1. 3I van Limmen-F. Blaakman, 2. A.l Paepe-Th. Vermeulen, 3. K. del Wit-Th. de Looze. Tweede bo]J ling: 1. R. van Lent-S. Vermeulen! 2. R. Goossens-J. Dhaens. HENGSTDIJK -Café Royal, 14 uur, vleeskaar- ting. KLOOSTERZANDE - Café De Reizende Man, 19.30 uur, vleeskaarting. ST.-JANSTEEN - Café 't Centrum, 13.30 uurj schieting voor bejaarden. HULST - Zaal De Lieve, 13.30 uur,| jokeren. Van onze correspondent Axel - In de Zeeuws-Vlaamse sterrittencompetitie werd de ze gereeks van TC Axel onderbro ken. Iets wat pas de tweede keer dit seizoen het geval was. Het was de Wielertoerist die nu voor dit feit zorgde en in de TIO-ster- rit een kleine twee punten meer pakte dan de Axelaars die overi gens onbedreigd het klassement blijven aanvoeren. TC Westdorpe, dat aan de Oost- burgse weegbrug derde eindigde, verstevigde ook die derde plaats in de algemene stand. TC Zwin hoeve, dat in het dagklassement op een eervolle vierde plaats beslag legde, nestelt zich in het algemeen klassement net bij de eerste tien. Met 129 deelnemers was deze TIO sterrit een vanj best bezette van het huidige s zoen. Komende woensdag is li der TC Axel organisator. Ér ki dan tussen 18.30 en 20.301 worden afgestempeld in hun cl blokaal, café Cambrinus, aanj Axelse markt. UITSLAG 1. Wielertoerist 80,56 punten, 2,ll Axel 78,86, 3. TC Westdorpe 63,1 4. TC Zwinhoeve 58,00, 5. Pres heel'79 55,87, 6. TC HAS 53,8 TC Aardenburg 43,40, 8. WTC 35,00, 9. RTC Delta 31,42, 10.1 28,50. Stand na 13 sterriten: 1. TC 1 1019,12, 2.. Wielertoerist (Eed 835,62, 3. TC Westdorpe 661,12,1 Freewheel'79 (Schoondijke) 599.ll 5. RTC Delta (Terneuzen) 548,99,1 WTC Aloy (Graauw) 519,75, 7.1 HAS (Sluiskil) 518,12, 8. TIO (0 burg) 445,60, 9. TC Breskens 348.(1 10. TC Zwinhoeve (Retranchemeq 318,00 punten. Het college maakt dit gebaar omdat de werkgroep een aandeel heeft in een goede uitvoering van de wet voorzieningen gehan dicapten (wvg). Regeling Het subsidieverzoek werd in eer ste instantie doorgezonden naar de 'gemeenschappelijke regeling samenwerkingsverband welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen'. Toen ging het om een bedrag van 875 gulden. Daar kwam men tot de conclusie dat deze aanvraag daar niet officieel thuishoort. Ook de Subsidieverordening Aardenburg 1991 kan volgens het college hier niet worden toe gepast. Maar het college ziet het belang in van deze werkgroep en wil een waarderingssubsidie geven van 750 gulden. Het voorstel komt donderdag 11 augustus Van onze correspondent Breskens - De Breskense Korfbal Club (BKC) uit Bres kens wil het huidige clubhuis op sportcomplex Baersande met eigen handen vervangen door een nieuw onderkomen. Om dat te realiseren is een bouwcommissie gevormd onder leiding van de nieuwe voorzitter R. Leentfaar. BKC heeft een be groting opgesteld van 50.000 gulden om het plan te realiseren. In dit bedrag zitten voorname lijk materialen verwerkt. Van dat bedrag heeft BKC zelf al 25.000 gulden in de portemon nee zitten. De andere helft pro beert het bestuur los te weken van particulieren en bedrijven uit Breskens. Ook is een verzoek om subsidie richting provincie gegaan. Het bestuur vindt dat een kleine club, ongeveer hon derd leden, zich niet al te diep in de schulden mag steken. De Breskense korfbalclub is volgens de voorzitter hoopvol gestemd over de medewerking van de Breskense bevolking omdat BKC zich in het vissersdorp al meer dan zestig jaar inzet voor de jeugd. aan de orde tijdens het consull] tief overleg van raadsleden. Tijdens deze vergadering woii ook gesproken over het voors:}' een subsidie te geven van i 37.000 gulden aan het Kerkbestuur voor de restaural van het schip van de monumej) tale kerk aan de Weststraat f Aardenburg. De totale restaur tiekosten, die v.oor subsidie aanmerking komen, zijn t op 742.646 gulden. Het Rijksu] sidieert tot tachtig procent, provincie Zeeland tot vijf puj cent en het is gebruikelijk r' ook de gemeente tot vijf-procei] subsidie geeft. Het Aardenburgse college i het een goede zaak dat ook b schip van de kerk wordt p taureerd. „Als de restauratie!] afgerond, verkeren alle monumenten in de gen Aardenburg in een goede #1 zeer goede staat en mag words! verwacht dat restauraties als ikf ze voor een lange reeks van ja' niet aan de orde zullen zijil meent het college in het voorsts| De exacte omvang van de s die kan pas na het gereedkom*! van de restauratie worden vasll gesteld. Daarom stelt het collejj voor een voorschot te geven a het Kerkbestuur tot tachtig pm| cent van het geraamde bedrag. De vergadering van het konsull 'tatief overleg van raadsleden tel gint donderdag om 20.00 uuri'| het gemeentehuis. IJzendijke - Drie Zeeuw®! hebben met succes de zwa® internationale bergwanden riedaagse in het Oostenrijks® Knittelfeld volbracht. Samen met nog 545 andere waJ' delaars, waaronder 84 Nederig, ders, trotseerden ze de tropis®1 weersomstandigheden tijdens® zware wandeltochten in de Mj gen. Elke morgen om zes ging men van start. Voor J®j ques van Voorenberghe uit zendijke was dit de 28e maal d> hij aan deze tocht deelnam andere Zeeuwen waren Ma Heijboer (9e maal) en Jan»! Dekker (2e maal) uit Mid®' burg. Van onze verslaggever Aardenburg - Burgemeester en Wethouders van Aardenb® willen de Werkgroep Gehandicaptenbeleid West-Zeeu» Vlaanderen een waarderingssubsidie geven van 750 gulden, D'l i Vier 'musts': Paul van Vliet Gel 'Wie is Wie in Nederland komt dit najaar weer uit de tweede keer. De twe editie moet net als de ee] het wel een paar jaartjï houden. Want het is een zig, dik naslagwerk dat 1 lijk een hal van glorie is. je eigenlijk wel iemand niet in Wie is Wie...? stad vermeld. En wie control' die gegevens? Kan een p zich erin kopen? Op naa: Haag voor de antwoordt naar uitgeverij Pragma dusver slechts één titel i geproduceerd: Wie is Wi Nederland? En wat is da een uitgeverij die maar i boek in de vijf, tien jaarj geeft? Door Jan Koesen Honderdduizend min of meer j staande Nederlanders hebbe dagen een brief gekregen van j rij Pragma met het verzoek formulier in te vullen. Ongeve| van hen zullen opgenomen deze biografische bijbel. KoStJ zonder verplichting van ko prins tot ambtenaar, van spor wetenschapper, van kunstena] kenman. Met naam, geboortedatum, bu stand, opleiding, loopbaan, ful lefoon en postcode. Maar de ii] vrij een en ander niet op te j_ zal men vergeefs de particuli Het Noordbrabants Museum Den Bosch toont zijn eollecl hedendaagse, kunst onder de tel 'De eigen tijd'. Dat gebev niet eens zo zeer, zoals je z verwachten, in de vorm van tentoonstelling van het werk concrete, stoffelijke gedaaij maar in de eerste plaats in i bestandscatalogus. Het boek ziet er niet allel mooi uit, het is ook belangri Het museum heeft vanaf 19f het jaar dat het ook nadruk lijk eigentijdse kunst ging cl lectioneren, ruim 600 werk verworven van zo'n 160 kuns' naars, en dat alles is vastgele in de catalogus. Daarbij be* ze 54 monografieën met kle renafdruk van een werk van belangrijkste kunstenaars dat gezelschap. Dit boek, dat is dus de collec van het museum. Gewoonte,' trouw bevindt die verzamel, zich, aan ieders oog onttri ken, in de kelders en nu wo| die voor ieder die geïnterl seerd is werk van Braban kunstenaars op handzame ze zichtbaar gemaakt. Toch blijft het' merkwaar) dat de catalogus veel belang' ker is dan de tentoonstell zelf. Waar in het algemeen catalogus een tentoonstell pleegt te begeleiden, is het zo dat de tentoonstelling illustratie is bij het boek dezelfde titel draagt, 'De ei tijd'. De tentoonstelling is beperkt en in zekere zin wi keurig aftreksel van wat verzameling in haar ge), voorstelt. En dat terwijl toch ook mooie, individuele stukkeij zien zijn. Zoals de install van Pieter Laurens Mol (Bri 1946) die aan de museumm letterlijk boven de tentoon: ling uitgroeit. Het gaat om stalen wandconstructie m$ wijnflessen met daaronder den strokarton in helbk

de Stem | 1994 | | pagina 12