landen. Verontrusting over mestoverslag Een splinter voor de preekstoel Subsidie om watertoren van Oostburg lek te laten lijken N^SlÉ DE STEM Massale toeloop op jeugd vakantie week OT NAAR POLITIE RAPPORT lOEKEN IAS kOSKAN 't Duumpje vindt aangewezen plaats zeer nadelig voor Breskens en toerisme Groot opgezet tuinfeest bij Der Boede in Koudekerke gelegenheid aria ZEELAND >or particulieren U 50% KORTING Expositie over kleuranalyse ;0 T. jaar Speelweken sluiten schoolvakantie af 'House' favoriet bij beachdisco DINSDAG 9 AUGUSTUS 1994 1994 grote ruitzakdoe- s padstof in wit, mint, 95 diverse kleuren. 95 Vismarkt Burchtstraat Garenmarkt W.C. Serlippens Noordstraat selukwens, bedankje, jubileum, eceptie, huwelijk, verloving, prwinning, prestatie, examen, Abraham, enz. |r mm per kolom 1.09 incl. BTW, i grote regel verplicht. Foto of leelding, formaat 35 x 40 mm 15 incl. BTW. Overige tarieven op |anvraag. Foto's worden niet geretourneerd. |l 076-236882 of geef uw tekst gen vóór plaatsing af bij één van kantoren. Schriftelijke opgaven fcn uitsluitend geaccepteerd indien i en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. Bhouden ons het recht voor teksten Ir opgaaf van redenen te weigeren. en de uitgever klachten bereiken de opgegeven tekst behoudt de ^er zich het recht voor om de naam s opdrachtgever bekend te maken. Bezorger Gefeliciteerd a Monteban-Oudshoorn in Breda, Veenendaal in Oosterhout, Stefan Nuy in Zevenbergen. i Oostburg - Vanaf 1995 lijkt de I watertoren van Oostburg lek. Dan j iS op het markante bouwwerk een schildering in acryl-muurverf aan gebracht waardoor het lijkt alsof de toren een scheur in de wand ver toont waar waterdruppels zich een weg doorheen banen. Het kunstwerk is een ontwerp van de Breskense kunstenaar J. Beerens en wordt ook door hem uitgevoerd. Voor dit kunstwerk stelt de provincie een subsidie van 7500 gulden beschikbaar in het kader van de Opdrachtsubsidie- regeling beeldende kunst voor gemeen ten, bedrijven en instellingen. De gemeente Oostburg richtte in 1993 een Fonds Beeldende Kunst op. Voort vloeisel uit de Cultuurnota, die de ge meenteraad in 1992 heeft aangenomen. Op basis van die nota voert de gemeente een beleid waarbij de sector kunst wordt gecombineerd met de sector re creatie. Bedoeling is in beginsel objec ten van 'buitenkunst' te realiseren die als aandachtstrekker voor een breed publiek kunnen functioneren. In oktober 1992 nodigde Oostburg alle Zeeuwsvlaamse beeldende kunstenaars uit ontwerpen voor dit soort kunstwer ken in te dienen. Zeven kunstenaars kwamen uiteindelijk met dertig voor stellen op de proppen. De commissie Beeldende Kunst, onder voorzitterschap van wethouder L. Cuelenaere-Faes, droeg uiteindelijk het ontwerp van Bee rens voor aan het college van b en w. Eigenaar van de watertoren is nutsbe drijf Deltan. Die stemde volledig in met de Oostburgse plannen om de toren als blikvanger te laten fungeren. Op voor stel van Deltan wordt de schildering pas in 1995 aangebracht, een jaar later dan oorspronkelijk de bedoeling was. „In 1995 krijgt de toren een opknap beurt. Dan kun je beide karweien op elkaar afstemmen", zegt een gemeente lijk woordvoerder. De commisie Welzijn, en vervolgens de gemeenteraad, krijgen binnenkort een voorstel om het ontwerp te laten uitvoe ren en geld hiervoor beschikbaar te stellen. Van onze verslaggever Oostburg/Breskens - Natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje West-Zeeuws-Vlaanderen is zwaar gekant te gen een mogelijke vergunning voor massale mestover slag in Breskens. De Handelshaven in de visser- laats is de lokatie die is aange- I wezen om per schip aangevoerde mest via een gesloten systeem over te slaan in vrachtwagens. De natuurbeschermers verwach ten een grote overlast voor Bres kens. Gevreesd wordt voor een te hoge ammoniakuitstoot en een overschrijding van het toelaat- j bare geluidsniveau. Daarbij komt het feit dat telkens in twee dagen tijds zestig, zware vracht wagens door de nu al overbelaste dorpskom moeten rijden. In een brief aan het gemeentebe stuur van Oostburg vraagt 't Duumpje dan ook de gevraagde I vergunning niet te verlenen. „Wij hebben begrepen dat elders in de regio diverse gemeenten heel terughoudend reageren op dit soort aanvragen." Informatie bij de gemeenten Muntendam en Wieringen leerde dat de aan- en afvoer gepaard gaat met stanko verlast en zeker niet wenselijk is vlakbij woonbuurten. „De af stand in Breskens tot de woon buurten bedraagt rond 200 me ter." Volgens de natuurbeschermers moet de gemeente de gevraagde vergunning afwegen tegen be langen zoals het wonen en de toeristische aantrekkelijkheid van de Breskense haven. Er leven, volgens de brief, nog tal van onbeantwoorde vragen. „Zijn er genoeg afnemers voor deze mest, zijn er voldoende en veilige opslagmogelijkheden? Waarom niet eerst de ervaringen afgewacht van een al eerder af gegeven vergunning? 't Duumpje dringt er bij de gemeente op aan vergunningverlening nog even uit te stellen 'zodat wij ons nog beter kunnen informeren en van gedachten kunnen wisselen met uw college.' Van onze correspondent Koudekerke - Op het terrein van verpleeg- en reactiverings centrum Der Boede te Kouderke wordt zaterdag 20 augustus het jaarlijkse tuinfeest gehoudèn. De ringrijdersvereniging uit Koudekerke houdt die dag de laatste officiële wedstrijd van het seizoen. Verder is er een ambachten- I markt met verschillende demon straties, is er voor kinderen de mogelijkheid deel te nemen aan een vrijmarkt, waar zij hun j tweedehands spulletjes aan de man kunnen brengen, is er een optreden van de rolstoeldans groep van Der Boede en wordt Van onze verslaggever Philippine - Tot eind augus tus is er in de bibliotheek in I Philippine een tentoonstel- ling te zien over 'kleurana- I lyse'. De expositie laat zien welke kleur het best bij welke persoon past. Er zijn drie verschillende soorten pigmenten die van tevo ren vastliggen. Het gaat erom dat kleding en make-up in har monie zijn met de kleur van de ogen, het haar en de huid. De tentoonstelling is ingericht door mevrouw N. Dieleman. Zij geeft I op woensdag 24 augustus, tij- j dens de openingsuren van de bibliotheek, een demonstratie 'kleuranalyse' en advies aan wie daar belangstelling voor heeft. bridgepartner Ook Theo. naar waar ag wordt je vrienden. EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel.01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij, Rein van der Helm, Ton Koomen (sport), Reter Oggel (editiechef), Harold de Puysseleijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- «030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin- ceverslaggever). (Jolst: Steenstraat 14, tel. 01140-13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten tPlv. editiechef). Advertentieverkoop terneuzen: Zuidlandstraat 32, lel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin °°eije, Hans Dimmers. Rulst: Steenstraat 14, tel. 01140-13751. Vertegenwoordigers: tddy van den Brande, Marian Verstraeten. Verkoopleider: Harry Muur- mans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings- Helen van overige afdelingen °P Pagina A2. ie-5-94 een jeu de bouleswedstrijd ge houden door Boules Plesant. Er worden muziekoptredens ver zorgd door De Tamboerijnen uit Vijvervreugd, het draaiorgel van K. 'de Boer, de boerenkapel Co pper en Brass, Vlijt en Volhar ding, Onda uit Ritthem en de boerenkapel De Deurdouwers. Voor de Afrika-actie van Foster Parents Plan is de snuffelhut open. Bij de verloting tijdens de ringrijderij op Der Boede zijri moooie prijzen te winnen. Be langstellenden kunnen op het terrein van Der Boede terecht van 12.30 tot 17.00 uur. Daar is voldoende parkeergelegenheid. Van onze correspondent Axel - Als afsluiter van de schoolvakantie zijn gisteren de speelweken in Axel, Zuid- dorpe en Koewacht begon nen. De jeugd van de basis scholen kan genieten van al lerlei leuke activiteiten, geor ganiseerd door vrijwilligers. Zuiddorpe en Koewacht hebben deze zestiende editie van de speel week een thema gegeven. „Op vakantie naar de Inca's" geeft de sfeer weer van de Zuid- dorpse evenementen, Koewacht staat in het teken van 'sprook jes'. Axel heeft dit jaar voor nieuwe klappers gezorgd naast de tra- dionele activiteiten. De kinderen kunnen deelnemen aan zweef vliegen en 'abseilen', het per touw naar beneden afdalen van de zijwand van De Halle. Verder staat de creativiteit en sportiviteit van de schooljeugd centraal met zwemmen, diverse spelletjes en optredens. In Zuid dorpe moeten de hoogtepunten de barbeque en de huttenver- branding worden. Koewacht heeft vrijdag een 'sprookjesachtige afsluiting' op het programma staan. De dagin delingen zijn van tien tot twaalf uur en van twee tot vier uur 's middags. Het avondprogramma is van zeven tot negen uur. De dagkaarten bedragen twee gul den per kind, terwijl voor een weekkaart zeven gulden vijftig betaald wordt. (ADVERTENTIE) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTDIJK 2-4, 4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 Van onze correspondent Biervliet/Hoek/Terneuzen- De Biervlietse jeugd kon zich gisteren uitleven tij dens de vakantiespeeldag. Bij peuterspeelzaal Dikkie Dik kwamen 's morgens zo'n 30 kleintjes bijeen voor een lawaaioptocht. Met zelf ge maakte trommels, pannen en deksels ging het in op tocht door het dorp. Voor de oudere jeugd was er een grote speurtocht met diver se opdrachten .Tussen de mid dag was er een gezamenlijke barbeque. De frikandellen en hamburgers gingen er goed in bij de jeugd, 's Middags was er een spelletjescircuit. Het wa- terpistoolschieten was veruit favoriet. Menigeen liep hierbij een nat pak op. De speeldag werd afgesloten met een disco. Op het Molenplein nabij buurt huis de Hoekse rakkers in Hoek kwamen 162 kinderen af op het thema piraten. De activiteiten begonnen met het hijsen van de piratenvlag. Vervolgens ging men enthousiast aan het werk om piratenschepen te bouwen. Compleet met vlag en kannon nen zagen de schepen er ge vaarlijk uit. Vandaag worden er piraten-attributen gemaakt. „Een gekkenhuis", zo om schreef Mariëtte Maes de eerste dag van de jeugdvakantieweek in Hof Zeldenrust in Terneu zen. „Er lopen hier wel zo'n driehonderd kinderen rond. Ze timmeren als gekken erop los bij het huttenbouwen. Geluk kig hebben we veel pallet-hout gekregen zodat ze hun gang kunnen gaan. Sommigen bou wen zelfs hele flatgebouwen". Voor vandaag staan er verder nog een stoeptekenwedstrijd en een knutselmiddag op het pro gramma. Kinderen vermaken zich in Biervliet met de trekkersla lom. FOTO WIM KOOYMAN Inbraak auto Axel - Een 20-jarige inwoner uit Axel deed gisteren bij de politie in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren aangifte van een in braak in zijn personenauto. Uit het voertuig dat zon dagnacht stond geparkeerd aan de Gistellelaan in zijn woonplaats werd een stereo installatie gestolen. Koplampen weg Axel - Gisternacht werden van een aan de Noordpolder straat te Axel geparkeerd staande personenauto van een 45-jarige inwoner uit die plaats twee koplampen van het voertuig gedemonteerd en meegenomen. Om zich van de lampem meester te kunnen maken moest men eerst de auto openbreken zodat de mo torkap geopend kon worden. Zwemmer gedupeerd Breskens - Van een 24-jarige man uit Helmond werd zon dagmiddag op het strand nabij Nieuwesluis een heuptas met daarin ondermeer twee ringen ontvreemd. Dat gebeurde ter wijl hij zich zwemmend in zee bevond. Te snel Hulst - Bij een door de politie zondagavond op rijksweg N60 te Hulst uitgevoerde snel heidscontrole werden 66 auto mobilisten bekeurd wegens het overtreden van de maxi mum snelheid van 80 kilome ter per uur. De hoogstgemeten snelheid daarbij bedroeg, 113 kilometer per uur. Gecontro leerd werden in totaal 795 voertuigen. Kledingdief Oostburg - Onbekenden heb ben gisternacht vanaf een waslijn achter een woning aan de Brouwerijstraat in Oost burg een tweetal spijkerbroe ken en een T-shirt ontvreemd. De 48-jarige bewoner deed hiervan gisteren aangifte bij de politie in Oostburg. Duitser en Belg botsen Sluis - Bij een aanrijding op de kruising Heilleweg- Nieuwstraat-Rijksweg A58 te Sluis werden zondagmiddag twee personenauto's zwaar beschadigd. Geen der bestuur ders liep enig letsel op. Het ongeval gebeurde doordat een 20-jarige man uit Adegem (B) komende vanuit de Nieuwstraat de kruising wilde oversteken. Hij verleende daarbij geen voorrang aan een van rechts naderende perso nenauto bestuurd door een 54-iarige man uit Niederkas- sel (D). Speeltuin mist limonade Sluiskil - Gistermorgen werd ontdekt dat in het afgelopen weekeinde was ingebroken in de kantine van de Stichting Speeltuin De Miertjes aan de Nieuwe Kerkstraat te Sluiskil. Vermist worden een aantal versnaperingen en enkele fles sen limonade. Van het feit werd bij de politie in Ternéu- zen aangifte gedaan door een 30-jarige inwoner uit Sluiskil. Geld meegenomen Terneuzen - Gisternacht werd ingebroken in de woning van een 35-jarige man aan de Bur gemeester Geillstraat in Ter neuzen. Heel de benedenver dieping werd doorzocht. Uit enkele portemonnees werd geld meegenomen. Fietser gewond Terneuzen - Een 62-jarige fietser uit Sluiskil kwam zon dagavond op de Churchilllaan in Terneuzen, vermoedelijk door een defect aan het stuur van zijn voertuig, te vallen. De man is met letsel aan een heup per ambulance overgebracht naar het streek ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Honderd CD's Terneuzen - In het afgelopen weekeinde werd ingebroken in de woning van een 29-jarige vrouw aan de Kastanjelaan in Terneuzen. Behalve een paar lijsten nam men ruim 100 cd's mee ut de woning. Autoruit stuk Terneuzen - Zondagnacht werd van een aan de Merwe- delaan te Terneuzen gepar keerd staande personenauto een ruit vernield. De 41-jarige eigenaar uit Terneuzen deed gisteren aangifte bij de politie in zijn woonplaats. Van onze correspondent Terneuzen- De jeugd van de Bomen- en Bloemenbuurt ging zater dagavond uit hun dak. tijdens de beachdisco. De house-muziek was veruit favoriet. Om zeven uur mochten de kinderen van 6 tot en met 12 jaar de dansvloer warm draaien. Zo'n vijfentwintig jongeren bevolkten de dansvloer om met wilde gebaren de house-muziek visueel tot uitdrukking te brengen. Om acht uur werden ze van de dansvloer gehaald, want dan was het de beurt aan de oudere broers en zussen. Compleet met lichtshow, palmbomen en uitgedost in strandkleding werden de ouderen door de discjockeys housend naar een hoogtepunt geleid. Maar om half elf werd de stekker uit het stopcontact gehaald en ging de jeugd door het aantal decibels enigszins verdoofd huiswaarts. Van onze verslaggever Zuiddorpe - Koop een splin ter van de preekstoel. Onder die noemer begint het kerk bestuur van de Heilige Maria Hemelvaart in Zuiddorpe een actie om het tekort van bijna 6000 gulden op de restauratie van de zeventiende eeuwse preekstoel weg te werken. De actie loopt officieel vanaf 10 augustus tot 10 september. Het kerkbestuur moet 1170 splinters voor vijf gulden per stuk verko pen om aan het vereiste bedrag van 5.847 gulden te komen. Alle Zuiddorpenaren krijgen volgen de week een brief in de bus waarin het kerkbestuur dieper op de actie ingaat. Hoewel de preekstoel in het ver leden flink wat stukjes hout ver loor, gaat 'het niet om echte splinters. „Het is een symbolische splinter. Van een gebouw worden wel eens symbolisch stenen verkocht maar dat kun je van een preek stoel niet doen. Vandaar die ac tie 'splinter'," zegt bestuurslid G. van Nieulande. De preekstoel van de Rooms- Katholieke kerk in Zuiddorpe heeft een rijk verleden. Volgens overlevering dateert de stoel van 1637. Bij een,inspectie van Mo- numentenwacht in 1990 kwam aan het licht dat de stoel door houtworm is aangetast en dat het geen kwaad kon het kerk- meubel ook verder even na te lopen. Er zijn jaren geleden links en rechts flinke spijkers in de stoel geslagen om de constructie bij elkaar te houden. De spijkers zijn gaan roesten en hebben op sommige plekken het hout doen splijten. Ook het lijstwerk was niet meer compleet. De restauratie van de preekstoel is inmiddels achter de rug en is tot volle tevredenheid uitge voerd door restaurateur H. Hoef- fnagel uit Heusden. „Dat is grondig gebeurd. De man werkt altijd in paleis het Loo. Hij heeft de preekstoel helemaal uit el kaar gehaald en alle delen op nieuw verlijmd. Hij heeft er zo De ruim 350 jaar oude preekstoel in Zuiddorpe. min mogelijk nieuwe stukken hout ingezet. Alleen het lijst werk is nieuw." De stoel staat inmiddels terug in de kerk. Niet in de zijkapel waar die lang heeft gestaan maar, na overleg met de kerkkunstcom- missie van het bisdom Breda en Monumentenzorg, midden in het schip van de kerk. „Daar hoort ie. Ook al heeft de preekstoel in de huidige eucharistievieringen geen functie meer. Er wordt ge preekt vanachter het altaar. Maar je merkt toch aan de reac ties van de mensen dat ze het leuk vinden dat de stoel weer terug is. Het vaak zo dat men FOTO WIM KOOYMAN iets pas waardeert als het weg is." Zaterdag 14 augustus, de feest dag van de parochie, maakt Zuiddorpe een uitzondering. Pastoor W. Vervaet uit Axel zal met het voorlezen van het evan gelie vanaf de kansel de preek stoel officieel in gebruik nemen. De kosten van de restauratie, ruim 25.000 gulden, plaatste het kerkbestuur aanvankelijk voor grote problemen. De laatste jaar is er al flink wat parochiegeld in het normale onderhoud van de kerk gegaan. "Voor een kleine gemeenschap als Zuiddorpe is zo'n restauratie niet op te bren gen', zegt G. van Nieulande. Hel kerkbestuur heeft echter met succes verschillende bronner aangeboord. Er kwam geld los van de rijksdienst voor de Monu mentenzorg, de provincie Zee land en het Anjerfonds. In totaa! zo'n negentien duizend gulden. De herkomst van de preekstoel is nooit vast komen te staan. De huidige neo - gotische kerk is ir 1885 gebouwd. „De preekstoe moet in de vorige kerk hebben gestaan. Er is veel navorsing naar gedaan, onder meer dooi Etienne van Damme die eer boek over de geschiedenis var Zuiddorpe heeft geschreven maar we zijn nooit te weter gekomen waar de preekstoel vandaan komt." Volgens Var Nieulande is het kerkmeubel var grote historische waarde. "De preekstoel is al meer dar 350 jaar oud. Het is niet dé mooiste maar wel een van de mooiste preekstoelen in het bis dom Breda. En het is het mooiste stuk van onze kerk. Op de pane len zijn Christus en de viei Evangelisten Marcus, Mattheus Lucas en Johannes afgebeeld. De kerk is ook opgenomen in eer toeristische route. En ook he Festival van Zeeuws-Vlaanderer maakt gebruik van de kerk, Du: het was zeker de moeite waarc om de preekstoel te restaure ren." De dienst waarin de stoel offici eel in gebruik wordt genomen begint zondag 14 augustus on 9.45 uur. Het grote publiek kaï de stoel aan het eind van di actie op 10 september zien Zuiddorpe zet dan de kerkdeu ren in het kader van de Nationa le Monumentendag wijd open.

de Stem | 1994 | | pagina 11