tójnovt 'Cursusaanbod naar Oostburg' i BEVEILIGING Boombaby festival in Terneuzense Triangel slaat in als een bom Dorpsomroeper even terug in IJzendijke POLITIE RAPPORT nheid 'Bestuur Welzijn' wil zeggenschap kunstzinnige vorming weghalen bij Terneuzen Hontenisse klaar voor speelweek voor kinderen George Baker trekpleister van '24 Uur van Oostburg' ulieren KORTING Ifeliciteerd Gefeliciteerd Just Married Franky A. Brusselaars and Criste Seblos Selorio. Princesa sa Segapod Maigo Lanao del Norte Philippines 8-8-'94. DE STEM ZEELAND A6 Bfr. 522 IS A I. Everaert Seijdlitz Loof Vtementsrecht föto vam fotoi Doel built ziin leesten koesteren Auto tegen gevel Auto in brand Fietsendieven Woninginbraken Geld en sieraden College vraagt bouwvergunning aan voor bouw Verrebroekdok Motorrijder gewond bij aanrijding Internationele surfweek voor gehandicapten op Veerse Meer het veiligste adres II CS Un0to X 52 f'i 4 kje, jubileum, verloving, tie, examen, enz. 1.09 incl. BTW, licht. Foto of 35 x 40 mm erige tarieven op worden niet eerd. geef uw tekst ng af bij één van iftelijke opgaven ccepteerd indien d zijn, ook indien evoegd is. recht voor teksten 'enen te weigeren, lachten bereiken tekst behoudt de voor om de naam bekend te maken. ■in Raamsdonksveer, out, Tilly Olislagers-Haaghe isteen. deze "jonge" pa heet van daag geen Henny maar Abraham. De Suytjes. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 Tosselen eten ood, incl. 2 sausjes Ook voor: EVENEMENTEN KOUDE SCHOTELS DINERS BUITENSHUIS ZAALTJE 30 ItAV I PERS. llLING KRACHTENS 614 e.v. WETBOEK lRECHTSVORDERING en Izen, Herengracht 10 (Postbus |zen), telefoon: 01150-17977, op donderdag 8 september Icafé "Du Commerce", Markt2 openbaar in één zitting bij op- lerkopen: ,n 266 te Terneuzen op de lOe horende garagebox, kadastraal ■neuzen, sectie D nummer 168' ummer 1707, groot achttien centiare. met toepassing van de Alge' arden voor Executieveilingen orzover daarvan bij de bijzon den niet wordt afgeweken psom en kosten. ïtsbelasting uiterlijk de achtste waarborgsom van 10 binnen m is verzocht. 6 weken na de gunning. legitimeren en een bewijs va" id aan te bieden. igenoemd notariskantoor, den ïformatie zullen uiterlijk 8 da- p de verkoopdag, ter inzage M' itariskantoor, alwaar verdere in' Van onze correspondent Terneuzen- Het boombaby festival voor onaf hankelijke muziek en kunst dat dit jaar voor de zesde keer werd gehouden in de Triangel, is voor de organisatoren van jongerencentrum Kalashnikov een van de grootste successen van dit jaar. Vijftien bands en een selectie mail-artists namen aan het festival deel. Het muziekgebeuren vond hoofdzakelijk plaats in de grote zaal van de Triangel. De bands uit België, Frankrijk, Duitsland en Engeland brachten diverse stijlen ten gehore. Zij slingerden muziek in de zaal van ragga-muffin-dub tot grunge-wave. De vier mansformatie Core was ook dit jaar weer favoriet bij de jeugd. Dat de undergroundmuziek bij de jongeren leeft blijkt uit de 300 verkochte toegangs bewijzen. Dit jaar werden er ook optredens vanuit de St. Willibrordustoren verzorgd. Hiervoor bestond een redelijke belangstelling. Binnen stonden er zo'n vijfentwintig stands opgesteld met een selectie van mail-artists. Ruim vierhonderd werken van inter nationale post-kunstenaars konden er worden be wonderd. De mail-art is een vorm van communica tie tussen artiesten via de post, vandaar de naam mail-art. Ook buiten op het plein stonden er stands opge steld met onder meer een uitgebreide collectie cd's, cassettes, lp's en magazines. Leo van de Velde van de st. Hahamandad die de organisatie in handen had is tevreden. „In totaal hebben zo'n vierhon derd jongeren zich zaterdag geamuseerd tijdens het festival. Alles verliep volgens schema. Zelfs de bands traden op tijd op. Er was weinig uitloop. Financieel hopen we quitte te spelen." Op een groot videoscherm werden videofilms ge draaid van onder meer By block 4 Sack, en Hiroshima. Het festival werd dan ook precies 49 jaar na de H-bom op Hiroshima gehouden. Van onze verslaggever Oostburg - Het bestuur van het samenwerkingsverband Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen wil de zeggenschap over het cursusaanbod voor kunstzinnige vorming bij Terneuzen weghalen en onderbrengen bij de gemeente Oostburg. worden verstrekt door mr. J.P- Het 'Westen' wil zich losweken van Terneuzen omdat de coördi natie de afgelopen jaren is ver- ambtelijkt en de kunstzinnige vorming in het westen in de praktijk volledig door Terneuzen wordt gedicteerd. „En daar wil len we vanaf", zegt wethouder mevrouw L. Cuelenaere-Faes van de gemeente Oostburg, voor zitter van het samenwerkings verband. Toonbeeld Het regelen en samenstellen van het cursusaanbod is in handen van .de stichting Toonbeeld in Terneuzen. De stichting was eerst zelfstandig maar is een paar jaar geleden ondergebracht bij de gemeente Terneuzen. Voor Oostburg, Sluis en Aardenburg voelt het op die manier aan alsof Terneuzen de lakens uitdeelt. En dat begint steeds meer zeer te doen. „Hoewel wij ten volle hebben meegewerkt aan deze ontwikke ling zijn wij hiermee niet altijd gelukkig geweest omdat op deze wijze de bestuurlijke verant woordelijkheid voor en de feite lijke betrokkenheid met het werk op 'een steeds grotere af stand kwam te staan van de bestuurders in West-Zeeuws- Vlaanderen", schrijft het dage lijks bestuur in een mededeling aan het algemeen bestuur. De gemeenten zijn daar ook altijd mee akkoord gegaan omdat er in het westen geen organisatie was die de kunstzinnige vorming kon dragen. Werkzaamheden Een wijziging van de werkzaam heden van stichting-directrice Anne-lie Soet, die wekelijks tien uur van haar tijd aan de coördi- West-Zeeuws-Vlaamse gemeen- natie van de cursussen in de ten besteedde, is voor het samen werkingsverband het moment om de banden met Terneuzen te breken. Het dagelijks bestuur van 'Wel zijnsbeleid' is dan ook niet ak koord gegaan met het verzoek van Terneuzen om de vacature van tien uur in te vullen. „Die werkgelegenheid willen we naar hier halen", zegt Cuelenaere- Faes. De docenten die in het westen werken maar nu in dienst zijn van de gemeente Terneuzen, kunnen volgens Culenaere-Faes onder dezelfde condities in dienst treden van de gemeente Oostburg. Volgens wethouder P. Hamelink (welzijn) van de gemeente Ter neuzen geworden haakt Oost burg af omdat Terneuzen zacht jesaan de werkelijke kosten van de dienstverlening aan Oostburg begint door te rekenen. „Dat betekent dat Oostburg meer voor het zelfde produkt moet beta len". Kwaliteit Hij heeft er geen problemen mee dat West-Zeeuws-Vlaanderen zich terugtrekt maar het heeft volgens hem wel gevolgen voor de kwaliteit van het werk. „Het maakt toch wel verschil of je door een professioneel iemand of een amateur wordt gecoacht". Hamelink wijst er verder op dat als het afhaken van de gemeen ten gevolgen in de personele sfeer heeft de lasten van even tuele wachtgeldregelingen op het bordje van Oostburg-Sluis en Aardenburg komt te liggen. Het algemeen bestuur vergadert woensdag 17 augustus om 19.30 uur in het gemeentehuis van Sluis. Johnny de Maertelaere...zeg het voort, zeg het voort... Van onze correspondent Hontenisse - Morgen gaat de kindervakantieweek van start in de gemeente Hontenisse. De eerste dag zijn de spelen op de sportvelden van voetbalvereniging SDO. Samen met de scou tinggroep van Kloosterzande hebben de vrijwilligers van de stichting Kindervakantieweek weer een goed programma in elkaar gestoken. Het thema van deze week is het Wilde Westen. Op dinsdag 9 au gustus zijn de spelen dus in Lamswaarde, op woensdag 10 augustus in Vogelwaarde bij de sportvelden, op donderdag 11 augustus in Ossenisse bij Hof ter Nesse. Op deze drie dagen zijn de spelen van 9.00 tot 12.30 uur. Inschrijven is mogelijk vanaf 8.30 uur. Het kost elke dag een rijksdaalder. Ieder kind krijgt van de organisatie een versnape ring en een consumptie. Op vrij dag 12 en zaterdag 13 augustus zijn de spelen op het schutters veld in Kloosterzande. Er kan dan ook overnacht worden in tenten van de scouting. Degene die ook wil overnachten moet hiervoor een rijksdaalder beta len, maar doet dan wel mee aan de grote barbecue 's avonds. De spelen op vrijdag zijn 9.00 tot 16.00 uur voor degene die niet overnacht. Iedereen moet een lunchpakket voor tussen de middag meene men. Het is de bedoeling dat de kinderen deze dag verkleed ko men als cowboy of indiaan. Deelnemers die blijven over nachten hebben 's avonds na de barbecue nog een groot avondspel en een kampvuur. Za terdag 13 augustus is het in schrijven vanaf 9.00 uur. Afge sloten wordt de speelweek met een optreden van een artiest. Om 12.30 uur kunnen de kinderen naar huis met een leuke herinne ring. Van onze correspondent Willy van Leeuwen IJzendijke - Vroeger was ie een vertrouwd gezicht. Maar zaterdag was hij na lange tijd van afwezigheid weer even terug: de dorpsomroeper van IJzendijke. Zaterdagmorgen in IJzendijke. De inwoners kijken elkaar ver rast aan. Iemand slaat enkele malen met een stok op een bord en vraagt om aandacht. De in woners zijn aangenaam verrast want dorpsomroeper van zater dagmorgen is niet zomaar ie mand. Het is Johnny de Maerte- laere, zoon van Peet de Maerte- laere, die ongeveer vijftig jaar lang dorpsomroeper in IJzendij ke is geweest. De dorpsomroeper anno 1994 is wat moderner gekleed, maar de vaste attributen zoals het bord, rode zakdoek rond de nek en een pet op het hoofd, zijn aanwezig. Johnny doet, zoals ook vroeger zijn inmiddels overleden vader deed, zijn ronde op de fiets. Op vrijwel elke hoek brengt hij luid keels zijn boodschap. „Er wordt bekend gemaakt, dat onze stadgenoot de heer Jean Luc Groosman, geboren alhier op 9 augustus 1964, vandaag zijn dertigste verjaardag viert. En aangezien hij zich, zoals bekend, nog niet heeft begeven in den huwelijken stand, zo zal aan hem, volgens de oude traditie van onze stad, te zijnen huize en ten aanschouwe van het publiek worden aangeboden de sleutel van de ossewei. Eenieder wordt uitgenodigd daaraan te willen deelnemen en zich daartoe te voorzien van de nodige instru menten als toeters, bellen, dek sels, potten en pannen voor de gebruikelijke ketelmuziek. Zeg het voort, zeg het voort," laat omroeper Johnny aan de inwo ners van IJzendijke weten. Johnny krijgt overal positieve reacties. Na vijftien jaar is de dorpsomroeper weer tot leven gebracht. Met de genoemde tekst werd vader Peet de Maertelaere Nederlands kampioen op 15 juni 1968 in Egmond aan zee. Er volgde een grote intocht in het dorp en een huldiging op de Markt die op tv werd uitgezon den. Peet werd toen vergezeld door Johan van Haele, de vroe gere mosterdmaker. „Ik heb dit werk natuurlijk met de paplepel ingegoten gekregen, maar ik heb nooit de intentie gehad om mijn vader op te vol gen," zegt dorpsomroeper John ny na afloop van zijn ronde. „Mijn vader kondigde vaak kaartingen en dansavonden aan. Maar hij was ook oproeper bij veilingen door de notaris. Ik ben als eens eerder omroeper ge weest, ongeveer twintig jaar ge leden. Nu bij deze speciale gele genheid wilde ik dat nog wel eens doen. Ik had de spullen van mijn vader nog. Ik heb wel veel reacties gekregen, zowel van jong als oud." FOTO WIM KOOYMAN Voor de jongeren is de dorpsom roeper een nieuw fenomeen, voor de ouderen was het zaterdag morgen weer even terug in die mooie tijd. Vader Peet was vrij wel iedere zaterdagmorgen in actie en ging op tijd de keel smeren. Johnny is dat echter niet van plan. Hij wil zijn optreden als dorpsomroeper beperken tot speciale gelegenheden, hoewel hij beseft dat hij met zijn optre den van zaterdagmorgen velen een groot plezier heeft gedaan. „Mijn vader heeft nog in bejaar denhuis Emmaus gewoond. Daar heb ik natuurlijk extra klappen op het bord gegeven om de be woners aan die tijd te herinne ren. Toen enkele Duitsers mij bezig zagen wisten ze met wat er gebeurde, maar ik heb mijn boodschap toch niet in het Duits geroepen en in de Walstraat kreeg ik een groot applaus en dat vond ik toch wel leuk," zegt Johnny, terwijl zijn gedachten even afdwalen naar zijn vader. Zijn vader was als dorpsomroe per in dienst van de gemeente IJzendijke. In die tijd kondigde de omroeper ook noodslachtin- gen aan. De gemeente Oostburg heeft enkele jaren na de herinde ling het dienstverband nog voortgezet, maar ineens was het gedaan met de vergoedingen. Jo hnny weet nog steeds niet waar om. Jean Luc Groosman zal het op treden van Johny niet gauw ver geten. Door diens toedoen kreeg het ritueel rond zijn vrijgezellen bestaan in het dorp extra glans. (ADVERTENTIE, 1 1 1 f 1 van elk "'^£WPWÊÊtÊÊÊÊk foto Axel - De politie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen heeft het rijbewijs ingenomen van een 22-jarige inwoner uit Axel. De man reed zaterdagavond vol gens de politie onder invloed van alcohol met zijn personen auto over de Buitenweg in zijn woonplaats. In een bocht van de weg raakte hij in een slip en botste vervolgens tegen de gevel van een garagebedrijf. Hulst - Zaterdagmiddag even na drie uur brak op de Gent- .sestraat te Hulst een brand uit in de personenauto bestuurd door 39-jarige man uit Bruns- sum. Daardoor ontstond ook schade aan een luifel van een aangrenzende winkel. De brandweer van Hulst bestreed het vuur, maar kon niet voor komen dat het voertuig geheel uitbrandde. Tijdens deze werkzaamheden moest het verkeer tijdelijk worden om geleid. Sluis - Dank zij oplettendheid van enkele burgers kon de politie van West-Zeeuws- Vlaanderen twee jongens, res pectievelijk 19 en 21 jaar uit Eindhoven aanhouden, die een bij de Snoeffelaar geparkeerd staande fiets hadden ont vreemd. Tegen de daders is proces-verbaal opgemaakt. Sluiskil - De politie te Ter neuzen heeft drie mannen en een vrouw in de leeftijd tussen 23 en 29 jaar uit Oostende aangehouden. Ze bleken nog in het bezit te zijn van siera den die ze afgelopen donder dag buitmaakten bij twee wo ninginbraken in Sluiskil. Ze zijn allebei vrijdag voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. Ze zitten achter slot en grendel. Terneuzen - In het afgelopen weekend is ingebroken in ver schillende woningen in Ter neuzen: onder meer in de Bel- lamystraat, Gentiaanstraat, Madam Curiestraat, Marij- kestraat, Schuberthof en Wil- helminaplantsoen. De inbre kers waren vooral uit op geld en sieraden. Oostburg - De opening van de '24 Uur van Oostburg' was weer als vanouds. Nadat om elf uur de klassementsproeven waren afgewerkt, trok het publiek massaal naar de op het Ledelplein geplaatste tent waar George Baker de grote trekpleister werd. Antwerpen - Het Antwerpse schepencollege gaat een bouwvergunning aanvragen voor het Verrebroekdok bij de provincie Oost-Vlaande- ren. Het Verrebroekdok, met een ka delengte van vijf kilometer, komt in het verlengde van het Vrasenedok te liggen, dat in 1987 gereed kwam en waarvan de capaciteit volledig benut wordt. Verwacht wordt dat het nieuwe dok veel arbeidsplaatsen zal scheppen. Het Havenbedrijf van de stad Antwerpen zal optreden als de bouwheer van het dok en neemt veertig procent van de kosten, geraamd op 5,4 miljard frank, ongeveer 300 miljoen gulden, voor zijn rekening. Het Vlaamse gewest betaalt het overige deel. In de bouwaanvraag zijn maat regelen verwerkt om verande ring van het grondwaterpeil te beperken. Bufferzones moeten de geluidhinder binnen de per ken houden. Zo komt er aan de westelijke kant een bermen- strook die verkeerslawaai moet tegenhouden. Voor de werk zaamheden te land worden ge luiddempende heimachines ge bruikt. De huidige polderwegen wil het schepencollege onaan trekkelijk of ontoelaatbaar ma ken voor vrachtverkeer. Rond het havengebied zijn 'visuele schermen' met bermen en popu lierenrijen voorzien. De Volendammer maakte de 'top of the bill' meer dan waar. Eer der waren in de tent het dans- en showorkest Night Shift en de dansgroep Release al present om het wielerspektakel op te luiste ren. De braderie begon vrijdag middag om 14.00 uur, terwijl het Coca Cola Ski Team met hun stunt-skidemonstraties op de markt het nodige publiek trok ken. Ook op de zaterdag hadden de organisatoren niet te klagen over belangstelling bij hun omlijs tingsprogramma. De braderie en de kinderrommelmarkt (in de morgenuren) waren gezellig druk, terwijl het optreden van de volksdansgroep 'Ons Boeregoed' Middelburg - Een 61-jarige inwoner uit Schoondijke is gisteren op de Dammenroute tussen Middelburg en Haam stede bij een verkeersongeval gewond geraakt. Per ambu lance is de man overgebracht naar het streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Het ongeval gebeurde omstreeks 13.00 uur toen de man met zijn motorrijwiel stilstond voor het rode licht van de verkeerslichten ter hoogte van de Kadetweg bij Serooskerke. Achter hem nader de een bus waarvan de chauffeur door sterk 'uitsturen' de man nog kon ontwijken. Dat lukte een daar weer achter komende bestuurder van een personen auto, een 21-jarige man uit Ret- ranchement, niet en deze reed met zijn voertuig tegen de stil staande motorrijder op. Die kwam bij de aanrijding op het wegdek terecht en liep daarbij nekletsel en enkele gekneusde ribben op. tot twee keer toe voor een volle tent zorgde. Op het laatste mo ment was fakir Ali Ben Zadi aangetrokken. Een man die er niet genoeg van kon krijgen. Samen met zijn twee charmante assistentes, twee slangen en een glas- en spijkerbed was hij zelfs bereid om voor de aanvang van de prijsuitreiking een extra voorstelling te geven. „We heb ben toch weer bewezen dat onze 24 uur een van de topevenemen- ten in de regio is," was de con clusie van een tevreden voorzit ter van de Stichting 24 uur van Oostburg, Adri Jansen. Goes - Van 12 tot en met 19 augustus nemen 24 gehandi capten deel aan de Interna tionale Surfweek op het Veerse Meer, die wordt ge houden door de Zeeuwse Sportraad. De deelnemers komen uit diverse landen van Europa en hebben een lichamelijke of visuele han dicap. Het surfonderricht is in handen van instructeurs van het CIOS in Goes. Deelnemers en hun begeleiders verblijven in recreatiecentrum De Schotsman in Kamperland. De activiteiten vinden plaats vanuit de daarnaast gelegen surfschool. Naast het surfen kunnen de deelnemers ook een dag kennismaken met andere watersportactiviteiten zoals ka noën, zeilen en waterskiën. De surfweek is mogelijk dank zij financiële steun van het Revali- datiefonds, het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en een ser viceclub op Walcheren. van elk Origineel tot max. A4 Van onze correspondente Doel - Geflankeerd door de domineren de, altijd dampende kerncentrale en de industrie-complexen aan de Schelde- oevers feestte Doel gisteren uit vreugde om zijn bestaan. De harmonie uit Beve- ren speelde op een zonovergoten terras de hoempapa, terwijl op het aangren zende pleintje de Haagse Promenade band op ernstiger wijze oranje majoret temeisjes begeleidden. Een paar stappen verderop klonk house-mu- ziek over de dijk, waarop de Eindhovense kunstrolschaatsers dansten. In een wijde omtrek rond Doel was geen parkeerplaats meer te vinden. De jaarlijkse Scheldewijdingsfeesten zijn twintig jaar geleden voor het eerst georgani seerd, toen om de politieke en publieke aandacht op zich te vestigen. Doel was de jarenlange besluiteloosheid van de Belgische regering omtrent het al dan niet laten ver dwijnen van het dorpje meer dan beu. 'Doel is nog best levensvatbaar', was in 1975 de boodschap. De Schelde-inwijdingsfeesten trokken de eerste jaren maar liefst tiendui zenden bezoekers. Tegenwoordig zijn ze door duizenden dagjesmensen nog steeds druk bezocht. Enkele jaren geleden is pas definitief besloten Doel te laten voortbe staan. In de tussentijd hadden landbouwers niet mogen uitbreiden, waren middenstan ders vertrokken, en wilde geen jong gezin er zich vestigen. Het heeft daarom veel energie gekost om het dorp weer op stevige economische pootjes te zetten. „Doel is nu volop aan het uitbrei den", vertelt feestcomitélid Marina Van Houten. „Het gaat nu niet meer om de oorspronkelijke doelstelling van de feesten, maar we willen de traditie van een-keer-per- jaar-een-feest behouden. Vanwege deze twintigste editie hebben we dit jaar op zondagavond een muzikaal vuurwerk geor ganiseerd, het hoogtepunt van de feesten." Tergend langzaam varen walvissloepen van Lillo naar Doel, strijdend om de wisselbeker van de zevende Scheldecup. De Koninklijke Nautische Sportvereniging uit Oostende wint voor het tweede achtereenvolgende jaar. Clowns op stelten lopen wat verloren door het publiek. Het is rustig voor de storm, want over een uur zal het muzikale show programma 'dertig om te zien' beginnen, een persiflage op het tv-programma van VTM 'tien om te zien'. Het wordt uitgezonden op BRT-radio. Misschien alleen al om -naast andere Vlaamse vedetten- de immer geklede sexbom Wendy van Wanten te zien, denkt bijna geen mens eraan om te vertrekken (ADVERTENTIE) Erkend Beveiligings- Installateur een begrip in service en de elektronie» ven morgen Oranjestraat 5 Telefoon 01155 - 62710

de Stem | 1994 | | pagina 7