DE STEM Roep om hulp bij Ambachten Weinig gein voor deelnemers op t plein Kever club wil terug naar oude locatie Botulisme steekt de kop op in Vlaamsche Kreek bij Graauw Werknemers waterschap lopen op toppen van hun tenen door personeelsstop Reddingsboot Margriet moet twee keer 6op pad' kND KORTl A5 geen terrorisme r er boden wapen ln beslag genomen Eefje van de Berg wint songfestival in Ylissingen Twee gewonden bij botsing Man raakt gewond bij auto-ongeluk Oostburg steunt disco-vervoer Twee jaar cel voor handel in drugs JGUSTUS1994 [uoortl |tholieke vrouw is zater-1 door een aanslag van I L', die zwanger was, had! rouw neer nadat ze haar I Iren binnengedrongen. De I leen soldaat licht gewond I lolepost werd afgevuurd Lanuit een gestolen wagen I [den, aldus de politie. Zij I bevrijdingsleger IRA dé I (•staking van het vrijwel ten onder I IMM, is in hongerstaking! |n zijn inhechtenisneming I hebben zich bij de actie! door de fiscale politie I Ërdeel van MMM, zou een I loen. MMM beloofde beleg-1 aandelen schoot in korte! Jchten dat MMM niet kon I Russen hebben daardoor! id-Jemen' Llog tussen de Jemenitisehe I lemen een tiental Mig-ge- lestuurd door piloten van de I pdagsblad de Sunday Times I dollars heeft betaald aan I Jrd-Jemen aan te vallen. De inlichtingendienst CIA. emen op de hoogte te zijn, I uit tussen het voormalige] nds 1990 een unie vormden Iden de noordelijken erin c lorkomen door de militaire I slag paus' |n de Vaticaanse hiërarchie I op paus Johannes Pauhis| het leven kwam. Leidingge-1 lokken zijn geweest bij del laanse dagblad La Voce. Del ldelaar Oral Celik. Deze zou I pben verklaard dat medewer-1 lehmet Ali Agca destijds del lilige Vader te schieten, maar I verdacht zijn Turkse jeugd-1 te hebben gestaan. Aankla-1 La Voce reageren. Del lees de beschuldiging van het I |ndde de paus op 13 mei 1981,1 vol Sint-Pietersplein reed nal Éntie. Agca heeft levenslang I |>n koning Hussein Lsident Ezer Weizman heeft I Ming tussen Israël en Jordanië I Iren met de Jordaanse koning Lor een bezoek aan Jeruzalem. I It die vandaag wordt geopend, ling van water en de vlucht van lhe luchtruim is de telefoonver-1 I vredesproces, dat een nieuwe I It premier Yitzhak Rabin en I loten. Het akkoord maakte een I J oorlog die 46 jaar tussen de [formeel vredesverdrag gesloten dicht uit protest snel groeiende invloed van de I j 150 restaurants en winkels inl 'dag voor drie dagen de deuren I |it de politie te weinig doet tegen enen ook bezoekers schade. In uadigers een Franse toerist in lien vernielden zij» meubilair1 Iter de tralies pter van Volksgezondheid Fran- opgepakt op verdenking van jiten de Italiaanse justitiële on- Ine Handen een nieuwe dagvaar- I al gearresteerd, maar hij werd els beruchte decreet waarmee i maand voorarrest voor corrup- haakte. Meer dan 2000 politici, andere van corruptie verdachte eten gesteld. Gedwongen door de Ie moest Berlusconi zijn verkapte laardoor is een aantal verdachten, 1 weer opgepakt. Israël laait op nlerie heeft zaterdag shi'itische toten, nadat kort daarvoor Noor- leschoten met katjoesja-raketten door Israël ingestelde veiligheids- l twee Israëlische soldaten om het J verwondingen op. i |o-Iraanse guerrillabeweging Hez- I af op Noord-Israël. Vrijdag laat Iheidszone ook al ongeveer tien lis militaire kringen in Tel AV1V llen slechts lichte schade. Vier ld. De meeste bewoners brachten Iers en bunkers. Zeeland MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 Van onze verslaggever Graauw - In de Vlaamsch Kreek bij Graauw zijn de eerste gevallen van botulisme gevonden. Tussen de rietkra gen troffen vissers afgelopen «•eekend zo'n vijftig dode eenden aan. Bij de kreek is ook een bruine kiekendief met verschijnselen van botu lisme aangetroffen. Het beestje is bij de Hulster die renliefhebber Eddie Taelman binnengebracht. Volgens Paul Compiet, jachtop ziener van de Wildbeheer Een heid Koewacht die de melding gisteren binnen kreeg, is er van daag overleg met Staatsbosbe heer over het opruimen van de kadavers. Volgens Compiet is dit de eerste melding in de streek maar het zal hem niet verwonde ren als er binnenkort op meerde re plekken dode dieren worden gevonden. „De temperatuur is zeer hoog, het water laag. Er zit weinig zuurstof in het water. Bovendien is er ook nogal wat algengroei", aldus Compiet. De Wildbeheer eenheid (WBE) Koewacht stelde enkele weken geleden een tele foonlijn open (01146-1794) waar centraal gevallen van zieke of dode dieren kunnen worden ge meld. Koewacht stelde het nummer in omdat de ziekte, veroorzaakt door de botulisme-bacterie die bij hoge temperaturen en zuur- stofarm water goed gedijt, vol gens de Koèwachtse jagers elk moment kon uitbreken. gotulis me kan een massale vis- en vo gelsterfte tot gevolg hebben. In 1976 kwam botulisme voor het laatst massaal voor. Daarbij leg den 50.000 tot 60.000 stuks wa- terwildhetloodje.Hetgaat.nde meeste gevallen om de wilde eend maar ook vogels als de kokmeeuw, meerkoet, knobbel zwaan, plevieren en weidevogels lopen risico. ntalisten op hun geweten hebbe rranse activiteiten' ontplooien. oeten getreden," aldus Pasqua- groepen opereren die het terroris idig is houden we dit soort acties ■er het 'fundamentalistische êe"aJ ntien van Folembray'. Het g it het Noordfranse Liévin. Hij Dudt op z'n tijd van een goede bon an, gaat weinig naar de moskee vlees en alcohol, ist, zo vinden ook de andere - opt dat hij snel weer terug kan n als kruidenier voort te kunnen zet nisterie van Binnenlandse Zaken Van onze verslaggever Terneuzen - Het dagelijks bestuur van de Drie Am bachten wil dat de hoofd ingelanden de personeels stop opheffen die sinds vo rig jaar november de werknemers op de toppen van hun tenen doet lopen. Uit nagenoeg alle hoeken van de organisatie klinkt gemor over onderbezetting. Er valt in de praktijk, ondanks overwerk en een efficiëntere werkwijze, niet te leven met de personeelsstop. Er onstaan achterstanden en de werkdruk verhoogt. Ook VB Ac countants, die de boekhouding van het waterschap controleert, heeft kritiek op de doelmatig heid van De Drie Ambachten. Onderzoek De knelpunten kwamen kortge leden aan het licht bij een intern onderzoek, blijkt uit een rappor tage van het dagelijks bestuur. De topambtenaren geven daarin in aan dat intern eerst is gepro beerd om de personeelsstop zo goed mogelijk op te vangen. Er is met mensen en taken gescho ven, maar zelfs die inspanningen zetten niet genoeg zoden aan de dijk. Reden voor dijkgraaf W. Gosse- iaar om de hoofdingelanden in de vergadering van 25 augustus te vragen de ingestelde perso neelsstop, door de hoofdingelan- den gebruikt als dwangmiddel n efficiënter te gaan werken bij I het schap, in heroverweging te nemen. De ambtenaren van het water schap zetten in dikke rapporten uiteen waarom ze voor een aan tal zaken geen tijd hebben. Al leen op het bureau Post en Ar- I chief lopen genoeg mensen rond I om het werk te doen. Bij de andere afdelingen is het huilen met de pet op. Het grootste knel punt zit bij de afdeling Midde len. Nieuwe wet- en regelgeving en de invoering van nieuwe be- •astingen vereisen extra man kracht op die afdeling. Er wordt volgens hoofd afdelingszaken T. Sponselee volop overgewerkt naar daarmee kunnen niet alle wkachterstanden goed worden ïemaakt. Sponselee vreest een I toename van het ziekteverzuim I als dit zo doorgaat. Inmiddels 1 heeft het dagelijks bestuur be sloten een deel van die pijn weg te nemen door tijdelijke krach- I ten in te huren. Onderhoud De collega's van Sponselee kla- Sffi onverminderd mee. Het joofd afdeling Waterkeringen en 'Vegen ing. J. Zuidweg vreest I ht het onderhoud van wegen onder de huidige situatie gaat tijden. Er moeten nogal wat re paraties aan verzakte wegen j "'orden verricht. „Hiervoor is slechts beschikbaar een voorman "t de lichte vrachtwagenbe- I huurder op een totale lengte van HO kilometer wegen", tekent hij je ernst van de situatie. Het verzoek van het dagelijks I bestuur de personeelsstop in te dekken komt donderdag 25 au- Justus in de algemene vergade- aan bod. De bijeenkomst, in |?e Halle in Axel, begint om 113.30 uur. I "an onze correspondent I Terneuzen - De politie van Ter- I oeuzen heeft vrijdagnacht een [«-jarige man uit die plaats aan- I Wouden. Hij was in het bezit l,Jo zwaar kaliber luchtbuks 1 verboden wapen) die in be- IJagWerd genomen. 1 Politie kreeg die nacht een Mding dat in de Iepenlaan in l'&neuzen iemand rondliep met geweer. De man kon kort ...fna worden aangehouden, |oij kreeg een proces-verbaal. Van onze correspondente Hulst - Het spel 'Gein op 't Plein', een nieuw onderdeel van Te Land, Ter Zee en In de Lucht, van René Stokvis en de Tros, was een goede promotie voor Hulst. Enkele deelnemers bleven na afloop wel met een kleine kater zitten. Slecht vijf van de 45 deelnemers haalden de fi nish. Hulst haalde een landelijke pri meur binnen. Het was de eerste maal dat dit spel gespeeld werd. Zaterdag bleek dat het huiswerk niet helemaal goed gemaakt was. Het was de be doeling dat de deelnemers een origineel voertuig maakten met een zelfgemaakte besturing. Op de Grote Markt van Hulst was een parcours opgebouwd. De tekening van het parcours was de deelnemers toegestuurd en met die gegevens waren de wa gens gebouwd. De helling bleek echter niet vier meter, maar zes meter hoog te zijn. Het gevolg laat zich raden. Rotvaart „Onze kar denderde met een rotvaart die helling af en dan is het bijna onmogelijk om goed te sturen en die twee bochten door te komen. Door de te hoge snel heid vlogen nogal wat wagens de bocht uit en ging er veel stuk. Jammer want zo haalden we niet eens het platform en de waterbak waar we moesten parkeren over de ijzeren stang." De deelnemers kwamen uit heel Nederland en een enkeling uit Vlaanderen. De streekdeelne- mers hadden geen echt succes. Wel veel waardering voor hun leuke voertuigen, maar de te leurstelling dat niemand zelfs maar in de buurt van de water bak kwam, was te groot. „Van de dertig die vlakbij de finish hadden moeten komen mag de helft het water in. De spanning voor de snelste tijd Reintje de Vos dendert naar beneden.. was groot, maar het echte spek takel viel wat tegen," verklaar de een toeschouwer. Jack van Gelder en Simon van der Ben kletsten de boel op de bekende wijze aan elkaar. De uitzending van Gein op 't Plein is op maandagavond 15 augus tus. Dan kan heel Nederland zien hoe mooi Hulst is en mee maken hoe de deelnemers te werk zijn gegaan. Kanon En mooie wagens zaten ertus sen. Een mooi kanon vloog als een van de eerste de bocht uit. Een raket dat vuurwerk ver spreidde, verloor in de bocht een wiel en ook de andere voer tuigen kregen te maken met een ingewikkeld parcours. De per soneelsvereniging van de ...maar bij de eerste bocht al zakt de vos door zijn poten. FOTO'S WIM KOOYMAN Blaauwe Hoeve kwam aan start met een.Triporteur, een uitge bouwde driewieler. Bestuurder Jean Pierre de Keersmaecker ging voor een goede tijd, maar ook hij haalde de finish niet. De wagen van glas, Reintje de Vos, de taart, de Flintstonewa- gen...ze zagen allemaal hun ver wachtingen in rook opgaan. Sfeer Het publiek genoot wel, het weer was goed en de sfeer pri ma. De prijzen gingen naar de vijf mensen die de eindstreep wel haalden. De originali- teitsprijs was voor de carna valsvereniging de Mislukkelin gen uit Oldebroek die de roadrunner Woody Woodpecker hadden gebouwd. De snelle jongens waren: 1. Mauri ce van Vuuren uit Eist met 11.51 seconden. 2. martin Kamp uit Oos- terwolde met 13.67 seconden. 3. Joop Baijens uit Lithooyen met 14.07 seconden. 4. Marcel Vierge ver uit Sint Willebrord met 16.53 seconden en 5. Huib Versluis uit Nederhorst den Berg met 1 minuut 02.59 seconden. Van onze correspondente Axel - De jaarlijkse Midzomer-ke vertour die afgelopen zaterdag ei genlijk een groots spektakel had moeten worden, heeft bij de organi satoren voor enige teleurstelling ge zorgd. Het feit dat de club voor de vijfde achtereenvolgende keer deze dag orga niseerde en wel op een groter terrein en met een uitgebreider programma had de hoop gewekt op een onvergetelijke ke verdag. „Ik ben er voorstander van om volgend jaar terug naar onze oude locatie 'De Braakman' te gaan. Het terrein van de ruitersportvereniging in Axel, dat we dit jaar uitgekozen hadden vanwege de ver wachte drukte, bleek te groot. Daar naast heb je bij 'De Braakman' te maken met veel vakantiegangers, die de kevers komen bewonderen en deelnemers aan moedigen tijdens de evenementen. Kort om, de gezelligheid daar misten we afgelopen weekend een beetje", aldus Frank Calon, een van de organisatoren. Het aantal kevers, afkomstig uit Neder land, België en Duitsland, was gelijk gebleven in vergelijking met vorig jaar. De belangstelling voor de puzzelrit die 's ochtends gereden werd over de Axelse en Hulsterse polderwegen was aanzien lijk minder. „Veel kevereigenaren toon den meer interesse in de kever van de buurman en er stonden natuurlijk zoveel verschillende kevers dat de echte freak genoeg te zien en te vragen had", legt Frank Calon uit. De kevers stonden rijen dik op het terrein van de ruitersportvereniging Midzomer-kevertour wil volgend jaar weer naar De Braakman. Axel. De organisatie van de FOTO WIM KOOYMAN Het kevertrekken voor de dames en bustrekken voor de heren viel goed in de smaak bij het publiek. Met groot en thousiasme poogden de deelnemers zo snel mogelijk bij de finish te komen. De sprint, waarbij er in zo'n kort mogelijke tijd een 100 meter lang stuk asfaltweg afgelegd moest worden, was de topper van de dag. Zelfs toeschouwers die niet in het bezit van een kever waren, vroe gen een kansje te mogen wagen met hun eigen auto wat onder veel hilariteit van alle aanwezigen plaatsvond. De hongerige magen van de deelnemers werden vroeg in de avond gestild door een uitgebreide barbecue. Omdat onder tussen veel bezoekers huiswaarts ge trokken waren, werd de feestavond door de organisatoren zelf muzikaal opgeluis terd. Van onze correspondent Vlissingen - Erop gerekend? Nee, dat had ze absoluut niet. De 10-jarige Eefje van de Berg uit Middelburg won zaterdag de Zeeuwse finale van het Kinderen voor Kinderen songfestival in Vlissingen en beduusd als ze was moest ze het winnende liedje 'Mijn vader is een ster' nóg eens zingen. En toen ook begreep iedereen waarom ze had gewonnen. Daar stond iemand. Met een moeilijk liedje dat werd gebracht op een manier die aansprak en ook nog eens loepzuiver gezongen. En de jury had het er maar moeilijk mee. Ger Zijnen, de juryvoor zitter van die avond, mocht het allemaal vertellen. „Hele kleine verschillen, eigenlijk allemaal een eerste plaats verdiend, maar ja. Wegstrepen is altijd een moeilijke klus en er kan uiteindelijk maar een nummer één zijn". Opvallend in het totale aanbod van op de kop af 22 zangeressen (inclusief achtergrondkoortjes) was dat de 'mannen' ontbraken. Waarom wist eigenlijk niemand te vertellen, al schijnt het dat meisjes méér liedjes van Kinderen voor Kinderen zingen dan de mannelijke kunne, zo opperde de organisatie, waarvoor de Vara, het Straatfestival Vlissingen met medewerking van De Schelde- bode tekenden. Op 9 oktober is de landelijke finale en opnieuw mag Eefje van de Berg laten horen wat ze kan. Voor haar is het Vlissingse arselaaitheater' dan natuurlijk een thuiswedstrijd. Van onze correspondent Breskens - De reddingsboot Prinses Margriet uit Breskens is het afgelopen weekend twee keer uitgerukt om assistentie op zee te verlenen. Voor de kust van Westkapelle brandde zaterdagochtend het 12 meter lange motorjacht 'The Wild Beaver' uit Mechelen gro tendeels uit. De vijf opvarenden werden door de Prinses Margriet opgepikt en in Breskens aan wal gezet. Later op de dag hield Margriet een oogje in het zeil bij een vastgelopen jacht. The Wild Beaver vatte zaterda gochtend even na elf uur vlam, vermoedelijk door kortsluiting in het elektronische circuit. De brand greep zo snel om zich heen dat de vijf opvarenden, vier mannen en een wouw, niets an ders konden doen dan overboord springen. Van alle kanten kwam er hulp toegesneld, zowel van de beroepsvaart, als van het loods wezen van de Steenbank en de heli's van Koksijde. Ook de red dingsboot Beatrix voer nog uit. Een schip van de Fred Olsen line, bleef stand bye en hield de overboord gesprongen mensen in het oog, tot ze opgepikt werden door een jol van het loodswezen. Die zette de opvarenden ten slot te af op de Prinses Margriet. De vijf Belgen waren op pad naar de Noord Hinder om daar te dui ken. Het waren alle ervaren dui kers. Het schip is eigenaar van Verhulst uit Mechelen (B) die zelf niet aan boord was. Later op die dag, rond 15.50 uur, ontving de Prinses Margriet die toen op oefening was, een noodsignaal van het negen meter lange mo torjacht Flas the Beze. Het jacht was op weg van Antwerpen naar Blankenberge en kwam halver wege Breskens en Terneuzen bij laag water op een zandbank vast te zitt Van onze correspondent Biervliet - Bij een kop- staartbotsing op rijksweg N61 bij Biervliet raakte za terdagmorgen omstreeks half twaalf een twaalf maanden oude baby gewond. Van onze correspondent Arnemuiden - Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Muider- weg in Arnemuiden is zaterdag avond een 22-jarige man uit Keulen (D) zwaar gewond ge raakt. Met ernstig hersenletsel werd hij per ambulance overge bracht naar het streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Het slachtoffer reed mee in een jeep bestuurd door een 26-jarige vouw uit Keulen, die bij het ongeval waarbij het voertuig over de kop sloeg en geheel werd vernield, slechts wat schaafwon den opliep. Het ongeval 'gebeur de doordat de bestuurster van het voertuig, al rijdende, uitkeek naar de inrit van een camping. Daardoor verslapte haar aan dacht en kwam ze met haar jeep in de berm terecht. Oostburg - Het dagelijks ge meentebestuur van Oostburg wil mee blijven betalen aan het discovervoer langs de kust. Voor dit jaar wordt een tekort van 20.000 gulden ver wacht. B en W willen met alle plezier garant staan voor een vierde deel van het tekort. De andere bijdragen moeten komen van Sluis, de disco-ondernemers en de campingeigenaren. „Het dis- co-vervoer levert een positieve bijdrage aan de verkeersveilig heid in West-Zeeuws-Vlaande- ren", vinden Ben W. „Het is natuurlijk moeilijk om dit met cijfers aan te tonen maar allerwege wordt dat gevoelsma tig beaamd. Er treedt aan de kust minder vandalisme op en de kans dat de jeugd dronken ach ter het stuur stapt is aanzienlijk kleiner", motiveren B en W hun goedkeuring aan de raad. De gemeenteraad komt donderdag 18 augustus om 19.30 uur bijeen. Ook een 31-jarige automobilist uit Gent, die de auto waarin het kind zat bestuurde, liep verwon dingen op. Beide slachtoffers zijn per am bulance overgebracht naar het Antoniusziekenhuis in Oostburg. De Gentenaar reed komende uit de richting Biervliet vermoede lijk met hoge snelheid achter op een voor hem rijdende personen auto bestuurd door een 40-jarige man uit het Duitse Wermelskir- chen. Beide auto's werden daarbij zwaar beschadigd. Volgens oog getuigen zou de Gentenaar kort voor de aanrijding eveneens met hoge snelheid enkele gevaarlijke inhaalmanoeuvres hebben uitge voerd. Daags voor het ongeval was de Belg bp dezelfde rijksweg tussen Biervliet en IJzendijke op onverklaarbare wijze met zijn auto in een sloot beland. Van onze correspondent Middelburg - De rechtbank in Middelburg heeft de 40-jarige Vlissinger E. B., te gen wie twee weken geleden 36 maanden cel was geëist veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee jaar. De Vlissinger werd er van ver dacht in de periode oktober 1992 tot en met eind april van dit jaar, in Vlissingen harddrugs te heb ben verhandeld en op 7 april van dit jaar een plaatsgenoot van wie hij nog geld tegoed had 2500 gulden afhandig te hebben ge maakt en deze ook nog met een schroevedraaier gedreigd had dood te steken. Verder werd B. ten laste gelegd op 11 november van het vorige jaar bij een loodgietersbedrijf in Cadzand een geldkistje met 3500 gulden te hebben gestolen en werd V. verdacht van heling van een draag bare cd-speler. De cd-speler werd begin dit jaar uit de kamer van een patiënt in het streekziekenhuis Walcheren ont vreemd. Op de zitting ontkende B. alles categorisch en weet hij met name het dealen aan een complot van zowel de politie als de Vlissingse drugscène tegen hem. B. is sinds 1978 een dikke tien keer veroordeeld wegens talloze inbraken, mishandelin gen en overtredingen van de opiumwet. Van de heling van de cd-speler werd B. vrijgesproken.

de Stem | 1994 | | pagina 5