Izetbegovic roept op tot rebellie WHO voorspelt aidsramp in Azie Roe Castro erkent ontevredenheid onder Cubaanse bevolking Opperbevelhebber leger VS naar Ruanda Botulisme Haïti bereidt zich voor op invasie VS Werknemers President Bosnië: 'Bosnische Serviërs moeten niet langer gehoorzamen aan leiders' DE STEM BUITENLAND Havana dreigt Amerika met grote toestroom van vluchtelingen Gestolen VN-wapens weer terug Duitse politie arresteert 600 punkers BUITENLAND KOR] Zwangere Noordierse vermoord MMM-directeur in hongerstaking 'Saudi-Arabië steunde Zuid-Jemen' 'Vaticaan gaf bevel aanslag paus' Telefoontje Weizman en koning Hussein Restaurants Warschau dicht uit protest De Lorenzo weer achter de tralies Strijd Hezbollah en Israël laait op 'Parijs tolereert geen terrorism' ^erboden wapen 111 beslag genomen MAANDAG 8 AUGUSTUS 1994 L Bogota/Havana (rtr/afp) - De Cu baanse leider Fidel Castro heeft toegegeven dat een deel van 'de Cubaanse bevolking ontevreden is. Castro's opmerkingen waren "een reactie op de rellen van vrijdag, die worden gezien als de ergste sinds de revolutie van 1959. Castro geeft de Verenigde Staten de schuld van de onlusten. Hij dreigde de emigratiebeperkingen te zullen ophef fen, zodat de VS overspoeld kunnen worden met Cubaanse asielzoekers. Castro deed zijn uitlatingen in de Co lombiaanse hoofdstad Bogota waar hij dit weekeinde, ondanks de rellen in zijn eigen land, de inauguratie- bij woonde van president Samper. Tegenover journalisten zei Castro dat 'onder een deel van de bevolking onte vredenheid heerst. Maar we moeten ons rekenschap geven van het patriot tisme van de overgrote meerderheid van de bevolking, die de oorzaak van de problemen die we hebben begrijpt, en die trouw is aan het vaderland, de revolutie en het socialisme." Volgens Castro is de economische crisis in zijn land het gevolg van het handelsembar go dat door de VS is uitgevaardigd. De rellen braken vrijdagmiddag uit toen een menigte zich had verzameld bij het vertrekpunt van het veer. De pont werd de afgelopen tijd verschei dene malen gekaapt door Cubanen die naar de VS poogden te vluchten. De groep begon stenen te gooien naar de politie en de leden van de Snelle actiebrigades, burgercomité's ter 'be scherming' van de revolutie, toen deze probeerden een nieuwe kaping te voor komen. Volgens ooggetuigen zou er gericht zijn geschoten en trokken de demonstran ten plunderend de binnenstad in. Zij riepen leuzen als 'vrijheid' en gooiden stenen door de ruiten van de speciale toeristen winkels. Bij de botsingen raakten 35 mensen gewond, onder wie tien politiemensen, zo meldde het blad Juventud Rebelde, een uitgave van de communistische jeugdbeweging. Fidel Castro beschuldigde de Ameri kaanse autoriteiten ervan betrokken te zijn bij de uittocht van Cubanen naar de VS. Hij hekelde de VS fel voor het met open armen ontvangen van 'pira ten'. De Cubaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Roberto Robaina, noemde de Amerikaanse immigratie politiek 'oneerlijk en schaamteloos'. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken toonde zich bezorgd over het dreigement van Castro de emigratiebeperkingen geheel te zullen opheffen, zodat de VS overspoeld wor- den met Cubaanse vluchtelingen. De VS laten hun emigratiepolitiek echter niet door Cuba 'dicteren', aldus het ministerie. Het zal er bij Havana op aandringen de aansporing om het land te verlaten 'zorgvuldig te overdenken'. In 1980 kregen 124.266 Cubanen toe stemming van de regering om naar de VS te vertrekken. Deze uittocht was een provocatie aan het adres van Was hington, omdat onder de vluchtelingen ook gedetineerde criminelen en psy chiatrisch patiënten waren opgeno men. Woensdag onderschepte de Ameri kaanse kustwacht in intei'nationale wateren een gekaapte veerboot met 190 passagiers. Een groot deel van hen vroeg in Florida asiel aan, de overigen werden door schepen van de Cubaanse regering naar Havana teruggebracht. De op donderdag gekaapte veerboot is met kapers en passagiers weer terug gekeerd naar Havana. Het schip had geen brandstof meer en bleef op 12 kilometer ten noorden van de hoofd stad drijven. Volgens de Cubaanse ra dio zijn de kapers gevangen genomen; de passagiers zijn 'veilig'. Dit jaar zijn al zo'n 5.000 Cubanen over zee naar de VS gevlucht Sarajevo/Zagreb (dpa/afp/rtr) - President Alija Izetbeg ovic van Bosnië heeft gisteren de Bosnisch-Servische burgerbevolking opgeroepen tot ongehoorzaamheid aan hun leiders. In Bosnië dreigt de burgeroorlog verder, te escaleren. „Zegt uw gehoorzaamheid op aan al degenen die u in een langere oorlog willen meesle pen," stond in een oproep die ettelijke keren is uitgezonden via de Bosnische staatsradio. Izetbe govic drukte de Serviërs op het hart dat ze tot vrede moeten besluiten. Aan de oproep van de Bosnische president waren aankondigingen voorafgegaan van de leiding van de Bosnische Serviërs dat ze de algehele oorlogstoestand in Bosnië willen uitroepen. Hierbij bleken Radovan Karadzic, de leider van de Bosnische Serviërs, en 'parlementsvoorzitter' Mom- cilo Krajisnik niet op één lijn te zitten. Terwijl Krajisnik voor de Bosnisch-Servische televisie een zitting van het zelfbenoemde parlement aankondigde waarop mogelijk 'de algehele mobilisatie wordt uitgeroepen, wilde Karad zic 'niet per se meteen' de oor logstoestand uitroepen. Wensen Beiden verlangden van de inter nationale gemeenschap dat die de 'minimale wensen' van de Bosnische Serviërs inwilligt. Daartoe behoort, naast de er kenning dat zij tot dusver onge veer 70 procent van het grondge bied van Bosnië hebben vero verd, een directe toegang over land naar de Adriatische Zee, de opdeling van Sarajevo alsmede de internationale erkenning van de onafhankelijkheid van de zelfbenoemde staat van de Ser viërs in Bosnië. Al deze verlan gens waren in laatste instantie door de internationale contact groep (Duitsland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Rusland en de Verenigde Staten) alsook de te genstanders van de Serviërs in de oorlog van de hönd gewezen. Arbeidsplicht Radovan Karadzic had zaterdag de lokale autoriteiten in het ge bied dat onder zijn controle 'staat, opgedragen een algemene arbeidsplicht in te voeren. De Sarajevo (rtr/dpa/afp) - De Bosnische Serviërs hebben zaterdagochtend vier zware wapens teruggebracht die zij een dag eerder uit een wapendepot van de Vere nigde Naties nabij Sarajevo hadden gestolen. De teruggave volgde op een Servische toezegging vrij dag na een Navo-lpchtaan- val, waarbij een anti-tan kwapen vernietigd werd. De Servische leiding had zich vrijdagavond bereid verklaard de wapens terug te geven, meteen nadat Na- vo-toestellen Servische stel lingen hadden beschoten binnen de veiligheidszone van twintig kilometer rond de Bosnische hoofdstad. Commandant Michael Rose van de VN-vredesmacht in Bosnië dreigde later vrijdag met nieuwe Navo-luchtaan- vallen als de Serviërs hun belofte niet zouden nako men en niet alle gestolen wapens zouden inleveren. De Serviërs beloofden za terdag later op de dag een vijfde wapen terug te geven, dat vrijdagmiddag was ont vreemd uit een depot bij Sarajevo. Of dat is gebeurd, is onbekend. verplichte werkzaamheden gel den voor alle burgers, ongeacht religie of nationaliteit, stond in een in Pale uitgegeven verkla ring. In deze stad, onder de rook van Sarajevo, is het hoofdkwar tier van de Bosnische Serviërs gevestigd. Karadzic wil met de invoering van de arbeidsplicht de gevolgen beperken van het embargo dat de Servische leider Slobodan Milosevic deze week instelde te gen de zelfbenoemde republiek van de Bosnische Serviërs. Dit gebeurde nadat de laatsten het vredesplan voor Bosnië van de internationale contactgroep had den afgewezen. Drie Britse soldaten zijn zondag gewond geraakt toen een mijn ontplofte vlak bij Gorazde, in het oosten van Bosnië-Herzego- wina. Van deze Britse militairen, die onderdeel uitmaken van de VN-macht voor voormalig Joe goslavië (Unprofor), zijn twee er slecht aan toe. In de rest van Bosnië, en zeker ook in de hoofdstad Sarajevo, was het be trekkelijk kalm, aldus een woordvoerder van Unprofor. Van onze correspondent Bonn - Het afgelopen week einde hebben meer dan dui zend punkers, afkomstig uit heel Duitsland, enorme ver nielingen aangericht in Han nover. Bij de telkens weer oplaaiende straatgevechten die tot diep in de nacht duurden, werden 17 politie-agenten gewond. Ook on der de relschoppende punkers vielen gewonden. De politie zette drie dagen ach^ tereen extra versterkingen in. De punkers hadden Hannover uitgekozen voor hun zogenaam de 'chaos-dagen'. In vlugschrif ten hadden ze laten weten Han nover in vuur en vlam te zullen zetten. De deelnemers werden opgeroepen tegen de politie in verzet te komen. Ondanks die vooraankondigingen kon de po litie niet verhinderen dat de ver nielzuchtige jongeren voor vele honderdduizenden marken scha de aanrichtten. Voorbijgangers werden lastig ge vallen en gemolesteerd. De op tredende politie werd met stenen bekogeld. Etalage-ruiten gingen aan diggelen en tientallen gepar keerde auto's werden zwaar be schadigd. De politie heeft meer dan 600 voorlopige aanhoudin gen verricht. Ook in Bremen kwam het dit weekeinde tot ernstige ongere geldheden. Enkele honderden jongelui trokken na een rock- concert de Steintorwijk in waar ze vernielingen aanrichtten, bar ricaden opwierpen en een super markt plunderden. Hoewel er in Hannover geen sprake was van een duidelijke extreem-rechtse actie, vrezen de autoriteiten dat de rellen een soort 'opwarmer' zijn voor ge welddadige neo-nazistische de monstraties op en rond 13 au gustus, als de neo-nazi's de sterfdag van hun grote held Ru- dolf Hess herdenken. Ook in vo rige jaren is het op die dag op diverse plaatsen in de Bondsre publiek tot stevige knokpartijen gekomen. De stadsbesturen van Bremen en Hannover hebben in tussen alle neo-nazistische beto gingen voor het komende week einde verboden. Ook andere ste den, zoals Hamburg, Berlijn en Wunsiedel, vrezen ongeregeldhe den. In het Frankische Wunsie del ligt Hess begraven. Haïtiaanse burgers tijgeren door het gras. De militaire regering van Haïti wil voorbereid zijn op een eventuele invasie van de Amerikanen en probeert duizenden burgers de beginselen van verdediging en aanval bij te brengen. De VS eisen de terugkeer van de gekozen maar verdreven president Aristide. De huidige regering weigert dat. foto anp Kigali (afp/dpa/rtr) - Generaal John Shalikashvili, de opperbevelhebber van het Amerikaanse leger, is gisteren naar Kigali gevlogen. In de door oorlog ver woeste hoofdstad van Ruanda komt een grootschalige humanitaire missie op gang. Shalikashvili, de voorzitter van de verenigde chefs van staven, sprak kort met leden van het 250 man sterke contingent op de lucht haven van Kigali. Daarna voerde hij overleg met generaal-majoor Romeo Dallaire, de commandant van de VN-vredesmacht in Ru anda. Ook staat een ontmoeting op Shalikashvili's programma met Paul Kagame, de kersverse vice-president van het Centraalafrikaanse land. Hij was commandant van het Patriot tisch Front van Ruanda (FPR) dat het land vorige maand in zijn macht kreeg. „Ik denk dat de mensen niet in de gaten hebben wat jullie doormaken om het pro gramma uit te voeren," zei Shalikashvili tegen mannen van de Amerikaanse lucht macht die werken op het vliegveld waar het een drukte van belang is met inkomend vrachtverkeer. Een maand na het begin van de hulpoperatie voor Ruanda, waarbij de hele wereld betrok ken is, is het eind nog steeds niet in zicht van de ellende ,die de vluchtelingen teistert. Uit een onderzoek van de hulporganisatie Art sen zonder Grenzen (AzG) blijkt dat het sterftecijfer onder de Ruandese vluchtelin gen in Goma (Oost-Zaïre) het hoogste is, dat ooit is vastgesteld bij een humanitaire ramp. Per 10.000 mensen doen zich gemiddeld 41 sterfgevallen per dag voor. Zelfs bij de ergste hongerrampen in Somalië of Ethiopië werden deze cijfers niet gehaald, zo haalde de BBC gisteren het onderzoek van AzG aan vanuit Goma. Chronische dysenterie is naast cholera en andere ziekten op het moment de belangrijkste doodsoorzaak. Nieuwe hongersnood Hulpverleners en Franse militairen hebben voor een nieuwe zware hongersnood gewaar schuwd in het zuidwesten van Ruanda, waar de Fransen een veilige zone hadden inge richt. De honger heeft gezorgd voor een explosieve situatie, die snel kan leiden tot een massale vlucht, aldus een officier tegen de Franse wereldomroep RFI. Hij verweet de hulporganisaties dat die niet vlug genoeg op de nood reageren. Twintig procent van de kinderen in dit gebied is volgens hulpverleners sterk ondervoed. Veel vluchtelingen krijgen nog niet een derde van de voedingsmiddelen die nodig zijn om te overleven. Gewelddaden In de afgelopen twee weken zijn volgens het Hoge Commissariaat voor de- Vluchtelingen van de Verenigde Naties (UNHCR) 100.000 Ruandezen vanuit Zaïre naar hun vaderland teruggekeerd. Dagelijks passeren 5000 vluchtelingen de grens. Maar tegelijk vluch ten nog steeds duizendend Hutu's uit Ruan da naar Tanzania en Burundi. Als reden voor hun vlucht noemden de Hutu's geweld daden van de Tutsi-soldaten van het rege rende FPR. De VN beschikken overigens niet over aan wijzingen dat het FPR systematisch optreedt tegen Hutu-vluchtelingen. Twee gevallen, waarin ooggetuigen het vermoorden van Hu tu's door FPR-soldaten zeggen te hebben waargenomen, worden onderzocht, heeft de opperbevelhebber van de VN-strijdmacht in Ruanda, generaal Romeo Dallaire, gezegd. Over het algemeen bestaat er voor de terug kerende Hutu's in Ruanda geen gevaar. Door Arjen Broekhuizen Yokohama - Aids grijpt in Azië al net zo snel om zich heen als in sommige Afri kaanse landen. Nog voor het eind van deze eeuw zal de aidsepidemie in Azië rond tien miljoen slachtoffers heb ben gemaakt. Met deze som bere voorspelling van de we reldgezondheidsorganisatie WHO is gisteren in het Ja panse Yokohama de tiende Wereldaidsconferentie be gonnen. Een week lang maken 11.000 deskundigen uit 128 landen de balans op van de strijd tegen aids. Voor het eerst gebeurt dat in een land in Azië, maar die keuze was al lang gemaakt voor aids zich explosief in dit wereld deel begon te ontwikkelen. Dr. M. Merson, hoofd van het aidsprogramma van de Wereld gezondheidsorganisatie, wees er bij de opening van de conferen tie op, dat een land als Thailand, dat nu al meer dan een half miljoen mensen met HIV telt, de komende vijf jaar er tussen de twee en vier miljoen nieuwe be smettingen bij zal krijgen, op een bevolking van 57 miljoen. India telt nu al anderhalf mil joen geïnfecteerden en ook in Birma grijpt het virus snel om zich heen. De WHO schat het aantal besmettingen daar al op een kwart miljoen. Ook in Cam bodja, Vietnam en Indonesië ontwikkelt de aids-epidemie zich explosie. De WHO houdt het erop dat de wereld momenteel 17 miljoen HlV-geïnfecteerden telt en dat het er rond de eeuwwisseling zeker twee keer zoveel zullen zijn. De Amerikaanse Harvard School of Public Health, die ge leid wordt door de vroegere di recteur van het WHO-aidspro- gramma J. Mann, komt in Yoko hama met nog veel pessimisti scher cijfers. De omvang van de epidemie zou in de afgelopen vier jaar al meer dan verdubbeld zijn. Volgens zijn berekeningen waren er be gin dit jaar al 22,2 miljoen men sen met het HIV, dat aids kan veroorzaken, besmet: 11,3 mil joen mannen, 8,7 miljoen vrou wen en 2,2 miljoen kinderen. Afrikaanse landen ten zuiden van de Sahara nemen met 15,5 miljoen hiervan 70 procent voor hun rekening. Zuidoost-Azië zou inmiddels drie miljoen geïnfec teerden tellen, meer dan alle lan den van de geïndustrialiseerde wereld samen. Al "met al is aids daarmee een ziekte van de Derde Wereld geworden. Ruim 91 pro cent (20,2 miljoen) van de HIV- geinfecteerden woont in een ont wikkelingsland. Hoewel de organisatoren zeggen met deze wereldaidsconferentie in Japan de aandacht vooral op het zwaar getroffen Azië en Afrika te willen focussen, is het aantal deelnemers uit deze ge bieden uiterst beperkt. Op de deelnemerslijst staan slechts 246 vertegenwoordigers uit Afrika. De delegatie uit Azië omvat met met 6280 namen meer dan de helft van het totaal, maar de leden komen praktisch allemaal uit Japan zelf. Dat land telt nog slechts 764 aidsdiagnoses op een populatie van 123 miljoen. De oorzaak van deze opvallende ondervertegenwoordiging uit Afrika en Azië ligt in het feit dat Japan als een van de duurste landen ter wereld, voor hen een voudig niet'te betalen is. Van de 1800'aanvragen voor een vergoe ding van hun reis- en verblijfs kosten konden er slechts 600 worden gehonoreerd. Belfast - Een 38-jarige Noordierse katholieke vrouw is zate; dagavond laat om het leven gekomen door een aanslag vj, extremistische protestanten. De vrouw, die zwanger was, hif vijf kinderen. De daders schoten de vrouw neer nadat ze afgelegen woning via de achterdeur waren binnengedrongen.])" kinderen bleven ongedeerd. In Belfast raakten een politieman en een soldaat licht door een granaat die op hun controlepost werd afgevuut] Guerrillastrijders schoten de granaat vanuit een gestolen af terwijl ze langs de wegafzetting reden, aldus de politie. J gaat ervanuit dat het verboden Ierse bevrijdingsleger IRA aanslag heeft gepleegd. Moskou - Sergej Mavrodi, directeur van het vrijwel ten onde gegane Russische beleggingsfonds MMM, is in hongerstaki; gegaan. Hij protesteert daarmee tegen zijn inhechtenisneitii® Enkele aandeelhouders van het fonds hebben zich bij de acli aangesloten. Mavrodi werd afgelopen donderdag door de fiscale politj gearresteerd. Invest Consulting, onderdeel van MMM, zou belastingschuld hebben van 42 miljoen. MMM beloofde beleg gers gouden bergen. De koers van de aandelen schoot in kon tijd omhoog maar viel diep na geruchten dat MMM niet uitbetalen aan beleggers. Miljoenen Russen hebben daard^ hun spaargeld in het niet zien verdwijnen. Londen - Saudi-Arabië zou in de oorlog tussen de Jemenitisck regering en seperatisten in Zuid-Jemen een tiental Mig-g( vechtsvliegtuigen gehuurd hebben, bestuurd door piloten vanè Russische luchtmacht. Het Britse zondagsblad de Sunday Tin® schrijft dat Saudi-Arabië miljoenen dollars heeft betaald ai Russische piloten om doelen in Noord-Jemen aan te vallen. Di krant noemt als bron de Amerikaanse inlichtingendienst CIA. Moskou ontkent van de acties in Jemen op de hoogte te ziji Begin mei braken vijandelijkheden uit tussen het voorma^ Zuid-Jemen en Noord-Jemen, die sinds 1990 een unie vormde; Na ruim twee maanden oorlog slaagden de noordelijken erin afscheiding van Zuid-Jemen te voorkomen door de militain verovering van het zuiden. Rome - Vooraanstaande leden van de Vaticaanse hiërarch! hebben bevel gegeven tot de aanslag op paus Johannes Pads II, waardoor de kerkvorst bijna om het leven kwam. Leidinggp vende Italianen zouden ook betrokken zijn geweest bij schietpartij. Dat beweert het Italiaanse dagblad La Voce. H krant citeerde de Turkse drugshandelaar Oral Celik. Deze tegenover Italiaanse aanklagers hebben verklaard dat medewei kers van het Vaticaan schutter Mehmet Ali Agca destijds opdracht hadden gegeven op de Heilige Vader te schieten, maai hem niet te vermoorden. Celik werd er aanvankelijk van verdacht zijn Turkse jeugd vriend Agca bij de aanslag terzijde te hebben gestaan. AanMi gers wilden niet op het artikel in La Voce reageren, D woordvoerder van het Vaticaan wees de beschuldiging van hi dagblad af. De Turkse Agca verwondde de paus op 13 mei toen deze in een open jeep over een vol Sint-Pietersplein reedni afloop van zijn wekelijkse audiëntie. Agca heeft levenslan, gekregen. Jeruzalem - De Israëlische president Ezer Weizman heel gisteren de eerste telefoonverbinding tussen Israël en Jordanii geopend door een gesprek te voeren met de Jordaanse konia Hussein en hem uit te nodigen voor een bezoek aan Jeruzala Samen met een nieuwe grenspost die vandaag wordt een nieuw akkoord over de verdeling van water en de vlucht vai koning Hussein door het Israëlische luchtruim is de telefoonva binding een nieuwe stap in het vredesproces, dat een nieuw impuls kreeg door het pact dat premier Yitzhak Rabin e Hussein 25 juli in Washington sloten. Het akkoord maakte et: einde aan de officiële staat van oorlog die 46 jaar tussen h landen bestond. Er moet nog een formeel vredesverdrag geslote worden. Warschau - Uit protest tegen de snel groeiende invloed vanè Poolse maffia, hebben ongeveer 150 restaurants en winkels het centrum van Warschau zaterdag voor drie dagen de deute gesloten. De eigenaren vinden dat de politie te weinig doet tegei de straatbendes. De afpersingpraktijken berokkenen ook bezoekers schade een restaurant sloegen de misdadigers een Franse toerist i elkaar, in andere eetgelegenheden vernielden zij-meubilair a jaagden zij de gasten naar buiten. Napels - De Italiaanse ex-minister van Volksgezondheid Fran cesco De Lorenzo is opnieuw opgepakt op verdenking corruptie. Zaterdagavond brachten de Italiaanse justitiële t» derzoekers van de operatie Schone Handen een nieuwe ding tegen de ex-minister uit. Eerder werd De Lorenzo ook al gearresteerd, maar hij wai vrijgelaten onder het inmiddels beruchte decreet waarffi premier Silvio Berlusconi vorige maand voorarrest voor corruf te lieden vrijwel onmogelijk maakte. Meer dan 2000 politic zakenmensen, ambtenaren en andere van corruptie verdackï arrestanten werden op vrije voeten gesteld. Gedwongen doorè protesten van publiek en justitie moest Berlusconi zijn verkapt gratie echter weer intrekken. Daardoor is een aantal verdachte onder wie ook De Lorenzo, ook weer opgepakt. Jeruzalem - Israëlische artillerie heeft zaterdag shi'itischi dorpen in Zuid-Libanon beschoten, nadat kort daarvoor No®1 disraëlisch grensgebied was beschoten met katjoesja- Bij een guerrilla-actie in een door Israël ingestelde veiligheids zone in Zuid-Libanon kwamen twee Israëlische soldaten omK leven. Enkele militairen liepen verwondingen op. Zaterdagochtend schoot de pro-Iraanse guerrillabeweging Hez bollah ongeveer tien raketten af op Noord-Israël. Vrijdag h' waren daar en in de veiligheidszone ook al ongeveer tic katjoesja's ingeslagen. Volgens militaire kringen in Tel Av» ontstond bij de raketaanvallen slechts lichte schade. Viet personen raakten licht gewond. De meeste bewoners brachtf zich in veiligheid in schuilkelders en bunkers. VERVOLG VAN VOORPAGINA Op de vraag wat de fundamenfalisten op hun geweten hek' antwoordde hij dat ze 'anti-Franse activiteiten' ontplooien, hebben onze gastvrijheid met voeten getreden," aldus Pasqua. tolereren niet dat in Frankrijk groepen opereren die het terrori- ondersteunen. Iedere- keer als nodig is houden we dit soort acties Overigens is twijfel gerezen over het 'fundamentalistische gek van minstens een van de 'zeventien van Folembray'. Het gaa', kruidenier Ahmed Zitouni uit het Noordfranse Liévin. getrouwd met een Franipaise, houdt op z'n tijd van een goede W doet nauwelijks aan de ramadan, gaat weinig naar de rnoste' verkoopt in zijn winkel varkensvlees en alcohol. Een vreemd soort fundamentalist, zo vinden ook de andere Ml! nen met huisarrest. Zitouni hoopt dat hij snel weer terug kan zijn woonplaats, om zijn werk als kruidenier voort te kunnen t Maar vooralsnog houdt het ministerie van Binnenlandse Zak® aan zijn uitwijzing. Van onze verslaggever Graauw - In de Vlaamsch Kreek bij Graauw zijn de eerste gevallen van botulisme gevonden. Tussen de rietkra gen troffen vissers afgelopen weekend zo'n vijftig dode eenden aan. Bij de kreek is Van onze verslaggever Terneuzen - Het dagelijks bestuur van de Drie Am bachten wil dat de hoofd ingelanden de personeels stop opheffen die sinds vo rig jaar november de werknemers op de toppen van hun tenen doet lopen. Uit nagenoeg alle hoeken van de organisatie klinkt gemor over onderbezetting. Er valt in de praktijk, ondanks overwerk en een efficiëntere werkwijze, niet te leven met de personeelsstop. Er onstaan achterstanden en de werkdruk verhoogt. Ook VB Ac countants, die de boekhouding van het waterschap controleert, heeft kritiek op de doelmatig heid van De Drie Ambachten. Onderzoek De knelpunten kwamen kortge leden aan het licht bij een intern onderzoek, blijkt uit een rappor tage van het dagelijks bestuur. De topambtenaren geven daarin in aan dat intern eerst is gepro beerd om de personeelsstop zo goed mogelijk op te vangen. Er is met mensen en taken gescho ven, maar zelfs die inspanningen zetten niet genoeg zoden aan de dijk. Reden voor dijkgraaf W. Gosse- laar om de hoofdingelanden in de vergadering van 25 augustus te vragen de ingestelde perso neelsstop, door de hoofdingelan den gebruikt als dwangmiddel om efficiënter te gaan werken bij het schap, in heroverweging te nemen. De ambtenaren van het water schap zetten in dikke rapporten uiteen waarom ze voor een aan tal zaken geen tijd hebben. Al leen op het bureau Post en Ar chief lopen genoeg mensen rond om het werk te doen. Bij de andere afdelingen is het huilen met de pet op. Het grootste knel punt zit bij de afdeling Midde len. Nieuwe wet- en regelgeving en de invoering, van nieuwe be lastingen vereisen extra man kracht op die afdeling. Er wordt volgens hoofd afdelingszaken T. Sponselee volop overgewerkt maar daarmee kunnen niet alle werkachterstanden goed worden gemaakt. Sponselee vreest een toename van het ziekteverzuim als dit zo doorgaat. Inmiddels heeft het dagelijks bestuur be sloten een deel van die pijn weg te nemen door tijdelijke krach ten in te huren. Onderhoud De collega's van Sponselee kla gen onverminderd mee. Het hoofd afdeling Waterkeringen en Wegen ing. J. Zuidweg vreest uat het onderhoud van wegen onder de huidige situatie gaat lijden. Er moeten nogal wat re paraties aan verzakte wegen worden verricht. .„Hiervoor is slechts beschikbaar een voorman de lichte vrachtwagenbe stuurder op een totale lengte van 100 kilometer wegen", tekent hij ue ernst van de situatie. Het verzoek van het dagelijks bestuur de personeelsstop in te hekken komt donderdag 25 au gustus in de algemene vergade- jmg aan bod. De bijeenkomst, in De Halle in Axel, begint om 13.30 uur. "an onze correspondent Terneuzen - De politie van Ter- neuzen heeft vrijdagnacht een al-jarige man uit die plaats aan gehouden. Hij was in het bezit au zwaar kaliber luchtbuks leen verboden wapen) die in be slag werd genomen. e Politie kreeg die nacht een melding dat in de Iepenlaan in erneuzen iemand rondliep met en geweer. De man kon ko" aarna worden aangehouden, '5 hreeg een proces-verbaal.

de Stem | 1994 | | pagina 4